Minister Van Roov antwoordt op vragen van Kamerleden Geen behoefte aan verslag van onpartijdige commissie Zonder kop de oceaan over In Hamburg klonk Wilhelmus voor zeesleper „Zeeland" Afrika prijst De Gaulle Khroesjtsjev na een uur al vertrokken Russisch échec sküiiirinifr in iniruppiir pmmiui" 11-II 1MB- HA AkI t-M\B Hr I IlIIn All I Ri.;r„dr,;»usuw*r,k,aan 30 Hirilvir nAAniriVliiljilL liUUIiAlf f Stormschade aan dijk bij Vlissingen Dona Fabiola mei neven en nichten PLANTA- affaire Nieuwe waarbor gen in warenwet NIEUWE LEDEN IN DE Y.N. Het NEVEDA breiboek is uit! Vrijlating in 1961 van politieke delinquenten Tot 1962 rust in ambtenaren salarissen Jongen onder zand bedolven Het weer TOEDRACHT VAN ZAKEN BEKEND Suède dames- en herenjasjes „Planta"-zaak in Ned. Antillen miiiimiiiiiiimiiiiiiiiHuiiiimiiiiiiiiimiiiimmiiiiiimimiii NEW YORK, 22 september (Reuter, U.P.I., A.F.P.) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren slechts gedurende een uur de zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijgewoond. Ongeïnteresseerd luisterde de Sovjet-leider naar de verklaringen van de afgevaardigden van de nieuwe landenleden, onder wie zeer velen het beleid van de president van Frankrijk, De Gaulle, prezen. Zo verklaarde de vertegenwoordiger Rakotomalala van de republiek Malagasy, het voormalige Franse Madagascar, vol lof te wezen over de Franse politiek om haar trouw aan „tradities" en verplichtingen". De minister van Justitie van Niger, Issoefoe Saidoe Dzjermakoje, had ook woorden van lof voor Frankrijk. Hij bracht hulde aan Frankrijk en De Gaulle, wiens „scherpzinnigheid en mens lievendheid" de onafhankelijkheid van Niger heeft mogelijk gemaakt. Tenslotte brachten ook Bakari Traore van Opper-Volta en Tsitsjelle van het voormalige Franse Congo hulde aan De Gaullle en Frankrijk. Afhankelijk o.a. van eigen geding Tweede slachtoffer van kolendampvergiftiging Voorstel ingediend voor ziektekostenregeling veforeijou viuf. Minder koud 30NDERDAC 22 SEPTEMBER 1960 - 6 84ste JAARGANG No. 30628 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- De boulevard In Vlissingen heeft nogal te lijden ge had van de storm. De nieuwe met as falt beklede dijk, welke ter bescher ming van de boule vardmuur was ge legd, is gedeeltelijk vernield, waardoor een gat is ontstaan van 31 meter lengte en 21 meter breed te. Onmiddellijk is men gisteren met het herstel begon nen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Minister mr. or. Ch. Van Rooy heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij het van be- lang acht nog eens een uiteenzetting te geven van de stand van zaken in de „Planta-affaire". Hij hoopt hiertoe binnenkort in de gelegenheid te zijn, zo zegt hij in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid De Ruiter (CHU). Volgens de minister kan men niet zeggen, dat de vijf ton „Planta-rood", die in andere margarinesoorten werd verwerkt, in „vuile kuipen" met deze andere margarine werd vermengd. De gang van zaken is zo, dat deze Planta tijdens het fabricageproces, zoals nor maal in kleine hoeveelheden weer naar de raffinaderij is teruggevoerd, om na opnieuw geraffineerd te zijn, weer te worden gebruikt als grondstof voor an dere margarinesoorten. Dit is gebeurd tot 22 augustus. De emulgator van Plan- ta-rood kwam in die andere margarine voor in een concentratie van l-3600ste van de concentratie in de Planta. Dat het om een noeveelheid van vijf ton ging, was op het ministerie nog niet bekend toen de directeur- generaal van de Volksgezondheid op 10 september voor televisie en radio een verklaring gaf voor de stopzet ting van de verkoop van een aantal margarinesoorten. Unilever heeft dit pas op 11 september meegedeeld. Met alle ten dienste staande midde len is ervoor gezorgd, dat de verschil lende merken margarine van Van den Bergh en Jurgens, die verdacht kun nen zijn, niet meer worden verhandeld, aldus mr. Van Rooy. Deze margarine wordt tevens in beslag genomen. De UMUIDEN, 22 sppt. Woensdag is onder commando van kapitein Oene Edelenbosch de sleepboot „Zeeland" van Wijsmuller uit Hamburg vertrok ken met een nieuwe middensectie voor een 23.000 ton metende bulk carrier. Het is de eerste van de to taal elf middensecties, die in Euro pa zullen worden gebouwd. Dit schip zonder kop of staart is 155,6 meter lang, 23,2 meter breed en 12.25 me ter hoog. Gebouwd op de Schlieker Werft in Hamburg gaat het nu een reis van vierduizend mijl maken over het noordelijk deel van de Atlan- sche Oceaan met bestemming Mon treal. Daar ligt de oude 16.000 ton metende T.2-tanker „Chiwawa' waarvan voor- en achterschip aan de nieuwe sectie zullen worden gezet. Het dan nieuwe schip wordt in totaal 221 meter lang. Het zal uitsluitend op de Canadese meren varen. Op de sectie bevinden zich tijdens de overtocht zeven runners onder lei ding van chef-runner N. Edgius uit Den Helder. Tijdens de reis op de Elbe bevonden zich niet minder dan vijf havenlood sen aan boord van de „Zeeland", Het binnenkomende scheepvaartverkeer op de Elbe was van zee af tot Ham burg geheel stilgelegd. Een treffend moment was het passeren van het zogenaamde Willkommenhöft, waar elk binnenkomend en uitvarend schip, groter dan duizend ton, met zijn eigen volkslied en enige woor den in de eigen taal wordt begroet namens de stad Hamburg. Iets der gelijks was een sleepboot, die klei ner is dan duizend ton, nog niet over komen. Maar nu maakte men een uitzondering. Bij het passeren van Schulau klonk het Wilhelmus. De sleepbootbemanning en de runners stonden aan dek aangetreden. Uit de luidspreker kwam daarna zowel in het Nederlands als in het Duits een groet van de stad Hamburg, de werf en van de rederij Wijsmuller uit IJmuiden. Het ligt in de bedoeling dat sleepboten van Wijsmuller nóg een aantal van deze secties gaan verslepen, maar het is nog niet bekend hoeveel. Voor de Amerikaanse werven, die tankers moeten verlengen met een nieuwe middenmoot, blijkt het goedkoper de secties op Europese werven te laten maken en over de oceaan te slepen dan ze in Amerika te laten bouwen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII WILLEMSTAD, 22 sept. De inspec tie van de volksgezondheid in de Ned. Antillen heeft, na overleg te hebben gepleegd met Je betreffende instanties in Den Haag en Rotterdam, de ver koop van alle margarinemerken we derom toegestaan. Hiervan is uitgezon derd de verkoop van „Blueband" en „Planta" in pakjes. De verkoop van de ze merken in blik is echter wel toege staan. fegevens over de emulgator, die van e Unilever werden ontvangen zijn voor wetenschappelijke onderzoekingen be schikbaar en werden ook via de am bassades ter beschikking gesteld van een aantal buitenlandse diensten van volksgezondheid. De minister heeft geen behoefte aan de instelling van een onpartijdige com missie om verslag uit te brengen over de gebeurtenissen in de Planta-affaire, zoals de heer De Ruiter had gevraagd. Mr. Van Rooy meent, dat de versla gen van zijn departement en van de keuringsdienst van waren te Rotterdam een volledig beeld geven van de ge beurtenissen zelf en de onderzoekingen, die met grote voortvarendheid door verschillende diensten werden ingesteld. De minister ziet ook geen reden het gebruik van het woord „natuurzuiver" te verbieden of de propaganda te ont doen van allerlei termen, die het publiek doen denken dat dit surrogaat een natuurprodukt is". Dit was eveneens een vraag van de heer De Ruiter. Waar het overgrote deel van margarine uit produkten van natuurlijke herkomst be staat, ziet de bewindsman geen reden voor een wettelijke regering, die het ge bruik van dergelijke woorden verbiedt. Wel overweegt hij of en zo ja, wel ke waarborgen in de warenwet moe ten worden opgenomen, opdat herha ling van dergelijke ongelukken zoveel mogelijk wordt voorkomen. De minister zegt dit laatste antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Querido (P.v.d.A.) BRUSSEL, 22 september (ANP) De onophoudelijke regenval van de af gelopen vierentwintig uur heeft in Bel gië aanzienlijke schade aangericht. In het gebied tussen Antwerpen en Brus sel konden enkele zijriviertjes van de Schelde bij vloed het overtollige water niet meer verwerken, op enkele plaatsen werden de dijken overspoeld en tussen Puurs en Hingene werd zelfs de dijk van de Vliét op twee plaatsen doorbroken. De gevolgen beperkten zich tot materiële schade. Khroesjtsjev bleef een uur luisteren naar de verklaringen van de Afrikaan se leide van wie sommige met na druk zeiden, dat zij van geen koude oorlog in Afrika wilden weten. De Rus sische premier vertrok vervolgens met een strak gezicht. Toen hjj naar de Verenigde Naties ging was hij echter in een stralend humeur. Bjj de hoofdin gang had hij al pratend en lachend vele handen gedrukt. Voor hij ging zit ten groette hij drie leden van de Joe goslavische delegatie. President Tito van Joegoslavië en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Popovic, waren er echter toen nog niet. Vandaag houdt Tito een rede, onmiddellijk na de spreekbeurt van president Eisenhower van de Verenigde Staten. AANSLAG OP KHROESJTSJEV De New Yorkse politie heeft de Rus sische delegatie onder nog scherper toe zicht geplaatst na berichten over plan nen om Khroesjtsjev te vermoorden. De Sovjet-leider blijft nochtans onver stoorbaar. Gisteren verscheen hij on verwacht op he* balkon van het gebouw van de Russische delegatie bij de Ver enigde Naties en hield een persconfe rentie. De Rus boog zich voorover naar de tientallen verslaggevers en fotogra fen, die rondom het gebouw waren sa mengedromd en verklaarde lachend: „Ik sta onder huisarrest". De Russi sche premier was niet de enige op het balkon, dat in een oogwenk prop vol was met leden van zijn gevolg. Khroesjtsjev wuifde en lachte naar voorbijgangers. Het verkeer liep vast. Grote groepen mensen jouwden hem uit. De verslaggevers beneden vuurden vragen op de Russische premier af. Bent u van mening dat er verschil len zijn tussen het Russische en het Chinese communisme? Ik geloof van niet. Hoe staat Rusland tegenover Congo? Wij steunen de wettige Congolese re gering, die gekozen is op basis van een democratische grondwet. Over de ontwapening merkte de Rus sische premier op, dat hij als voorzitter van de raad van Sovjet-ministers voor stander is van een overeenkomst om alle wapens te vernietigen. „Zal uw regering hiermee akkoord gaan?" al dus vroeg Khroesjtsjev de Amerikanen. Op de vraag of hij voorstander is van een ontwapeningsovereenkomst, voorafgegaan door een akkoord over het toezicht op de ontwapening, ant woordde Khroesjtsjev: „Wij zijn voor volledige ontwapening. Ons stand punt is niet gewijzigd. Wij willen de wapens onder internationaal toezicht vernietigen". Van alle kanten werd Khroesjtsjev toen onder vuur geno men over de bemanningsleden van de neergehaalde RB-47, die in Rusland ge vangen zitten. De Russische premier zei niets anders dan: „Vlieg in jullie eigen luchtruim en niet in het onze". Hij verklaarde voorts da- hjj waar schijnlijk een onderhoud zal hebben met maarschalk Tito en dat hij premier Fidel Castro van Cuba weer zou be zoeken. Een kort „njet" (neen) was het antwoord op de vraag of hij van plan is Rusland te vertegenwoordigen in de commissie voor geloofsbrieven van de V.N. Tijdens deze geïmproviseerde pers conferentie schreeuwden taxichauf feurs en voorbijgangers: „Ga naar huis, wij lusten je niet". Meisjes van een middelbare school aan de over kant van de straat zongen voor de ra men: „God bless America". Journalisten vroegen Khroesjtsjev, wat hij dacht van de reactie van de Hongaarse vluchtelingen op de komst van premier Kadar van Hongarije, Khroesjtsjev antwoordde: „U bent het er ongetwijfeld mee eens, dat dit een dwaze reactie is" en wijzend aar een hoop paardevijgen onder een politie- paard: „Die betogers zijn precies het zelfde als wat daar onder de benen van dat paard ligt". De Russische premier zei, dat hij naar Cuba zal gaan „als wij het met Fidel Castro over de da tum van het bezoek eens zijn gewor den." Op de vraag of hij van plan is om met premier Macmillan van Groot- Brittannië te praten als deze naar New York zal komen, antwoordde Khroesj tsjev: „Als Macmillan mij wil spreken, zal ik nooit neen zeggen". De Russische premier verklaarde verder, dat hij in de Algemene Verga dering zal aandringen op toelating van communistisch China. Desgevraagd zei hij, dat de bans op coëxistentie tussen Oost en West nu even groot is als ver- ledei. jaar. Tenslotte vroeg men hem of er enige kans op is, dat Powers, de Amerikaanse piloot, die in Rusland ge vangen zit, vrijgelaten zal worden voor zijn straftijd om is. Khroesjtsjev ant woordde: „Het proces is maar pas af gelopen. Het is nog veel te vroeg om die mogelijkheid in overweging te ne men." 's Avonds is Khroesjtsjev nogmaals op het balkon verschenen. De premier, die van tijd tot tijd iets tegen verslagge vers beneden op straat zei, zag er grimmig uit. Maar toen hij zijn minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, terug zag komen van een receptie bij diens Franse collega, Couve de Mur- ville, lachte Khroesjtsjev. In de verte was het gejoel te horen van betogers, die Khroesjtsjev niet erg vriendelijk m:'.id waren. Khroesjtsjev wees in de richting van de demonstran ten die door de politie op een afstand gehouden werden, en zei tot ie verslag gevers: „Dat is nou Amerika, de ver heven cultuur. Het is een schande". Hij wees naar de verslaggevers voor hem en zei tot hen: „Komt naar ons land en velen van u daar beneden zijn er ai geweest. Hebt u bij ons ooit zoiets ge zien? U wordt er behoorlijk behandeld," Een Amerikaanse verslaggever vroeg Khroesjtsjev toen naar de menigte be togers, die de Amerikaanse ambassade een tijd geleden had omsingeld. De Rus sische leider zei, dat die betoging een reactie was op iets wat in de V.S. was gebeurd. Oog om oog, tand om tand, voegde hij eraan toe. Toen de journalisten hem vroegen oi hij van oordeel was dat de mensen, die daarginds stonden, de Amerikaanse cul tuur vertegenwoordigen, antwoordde hij: „Ja, natuurlijk." Khroesjtsjev gaf geen antwoord op de vraag of hij wel besefte waarom deze mensen hem niet lusten. Khroesjtsjev ontving Gromyko met de woorden: „Doloj Gromyko, doloj Gro myko" (weg met Gromyko). Het is premier Khroesjtsjev in het algemeen wel toevertrouwd de aan dacht van de wereld te richten op punten, die hem persoonlijk het sym pathiekst zijn, en die aandacht af te leiden van onderwerpen, die hem met aanstaan. Miar deze keer zal het hem bepaald niet meevallen het dui delijke fiasco van de Russische poli tiek in Congo een, twee, drie te doen vergeten. Voor het eerst heeft zich ook de diplomatieke reislust, die hij als geen ander vrij baan heeft verschaft, aan hem gewroken. Elke politicus, die zichzelf respecteertweet, dat de enige remedie na een nederlaag in de Verenigde Naties hierin bestaat, dat men enkele sarcastische opmerkingen ventileert over de betekenis en de pretenties van de volkerenorganisatie en zich verder bouderend terugtrekt. Maar Khroesrtsjev is thans het lot beschoren door zijn persoonlijke deel neming aan het werk van de vijf tiende Assemblée het belang te moe ten accentueren van het internatio nale forum, waar zijn Afrikaanse politiek juist zo pijnlijk is gestrui keld. Alleen door het motorschip „Baltïka" halverwege de Oceaan rechtsomkeert te laten maken had de Sovjet-premier aan deze dwangposi tie kunnen omsnappen. Het westen zou er verkeerd aan doen, wegens een recent gebrek aan eigen successen het Sovjet-échec te onderschatten. De meerderheid van de Afrikaanse en Aziatische leden van de V.N. heeft zich gekeerd tegen het Russische streven om een Afri kaans land ouder communistische in vloed te orengen. lij heeft zich daar bij zelfs niet door het veto van de heer Zorin in de Veiligheidsraad laten afschrikken. In de Algemene Ver gadering, wanr het recht van veto niet bestaatheefl zij hem alsnog resoluut op zijn nummer gezet. En men beseft pas de volle maat van de Russische neaerlaag, wanneer men inziet waar de Russen nu in werke lijkheid zo vergeefs voor hebben ge streden. Zij hebben vergeefs getracht te voorkomen dat het bedrieglijke concept van de „positieve neutrali teit" een vreedzaam aandoende naam voor een uiterst ongereglemen teerde strijd russen oost en west om politieke invloedssferen in pas gede koloniseerde gebieden wordt ver vangen door de veel minder baat zuchtige tussenkomst van de V N. De Sovjet-premier Khroesjtsjev gaf in hemdsmouwen vanaf het balkon van zijn Toen hem gevraagd werd, waarom hij dat vanaf die plaats deed, zei hij, dat er hotel in New York een persconferentie, nu eenmaal verschil van niveau wat. Advertentie meer dan 100 patro nen w. o. -40 in volle' kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Dona Fabiola de Mora y Aragon, de toekomstige koningin van Bel gië, heeft een grote familie. Haar broers en zusters hebben zeer veel kinderen. Haar oudste zuster, de markiezin van Aguilar, heeft er zelfs tien. Een maand geleden werd dona Fabiola (links boven) op het landgoed van haar broer, de mar kies van Casa Riera, in Zaraus Noord-Spanjegefotografeerd met haar neven en nichten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. In de loop van het volgend jaar zullen naar alle waarschijnlijkheid de Nederlandse po litieke delinquenten, die op het ogen blik nog in de gevangenissen zitten, vrij komen. Dit is hoofdzakelijk afhan kelijk van het gedrag van de gevange nen, aldus deelde een woordvoerder van het ministerie van Justitie mede. De meeste delinquenten zullen vol gend jaar twee derde van hun straf er op hebben zitten. Als hun gedrag daar toe aanleiding geeft en de reclasserings- kansen goed zijn, kunnen deze politieke gevangenen in voorlopige vrijheid wor den gesteld. De beslissing is aan de minister van Justitie. LEEUWARDEN, 22 sept. Ook het tweede slachtoffer van de kolendamp vergiftiging alhier, de 79-jarige mevr. M. Jonkman-Weerman, is thans overleden. Sinds haar opname in het ziekenhuis is zij niet meer bij bewustzijn geweest. Het bejaarde echtpaar Jonkman werd, zoals bekend, op 8 september bewuste loos in de slaapkamer gevonden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Er zal In het komende jaar nog een beslissing moeten worden genomen over de beste ding van de 1,2 procent, die de rege ring ter verbetering van de rechtsposi tie der ambtenaren in het vooruitzicht heeft gesteld. Overigens dient er echter tot 1962 rust in de ambtenarensalaris sen te zijn, aldus minister Toxopeus in de toelichting op zijn begroting. De be windsman herinnert hier ook aan de verhoging van de maximale premies voor verdienstebeloning (merit-rating) en gemeten tarieven. Met het G.O. is overeenstemming be reikt over de gedeeltelijke afschaffing van de aanpassing der ambtelijke pen sioenen aan .O.W.- en A.W.W.-wet, en de daarmee verband houdende voorzie ning voor gepensioneerden, die op een uitkering krachtens een van deze wet ten geen aanspraak kunnen maken. Bij het G.O. (de sfeer is er goed, aldus de minister) is verder een voorstel inge diend voor een definitieve ziektekosten regeling. Advertentie BIJ IEDERE JAS EEN PASSENDE TAS (Van onze correspondent) SOMEREN, 22 sept. De 13-jarige Jules Bastiaans uit Someren-Eind is gistermiddag om het leven gekomen toen hij tijdens het spelen onder het zand van een door hem en zijn vriend jes gegraven gang werd bedolven. De vriendjes schreeuwden onmiddellijk om hulp. Twee arbeiders, die juist van hun werk terugkeerden, kwamen op het hulp geroep af en begonnen direct met gra ven doch het mocht niet meer baten. Het slachtoffertje bleek te zijn overle den. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL.'13439 LEIDSE STRAAT (BIJ'KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwe gend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen overdag. elegante tassen èh byoux GR.HOUTSTR 1Sa TEL. 20415 - HAARLEM Station temp temp afgel. gisteren 24 uur max. min neersi Den Helder regenbui 14 14 9 Ypenburg zw. bew. 16 12 Vlissingen half bew. 14 10 12 Eelde zw. bew. 12 12 7 De BIJt zw. bew. 15 12 1 Twente motregen 12 11 16 Kindhoven zw. bew. 15 10 6 Zd.-Limburg zw. bew. 11 10 7 Stockholm zw. bew. 15 13 0 Oslo geh. bew. 18 14 0.3 Kopenhagen mist IS 14 i Directie: 3. W. Boerrigter en B I IgM 11 Hgtt I If BB I BmBm Rf B VW lp WBBÊ W0 V W ff SB V 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Mr. W. A. M. van der Kallen. B Bi Voor over de bezorging na 5.30 uur Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. ,f avonds te| 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1