Treedt Hammarskjöld af na Sovjet-chicanes? V.S. stellen vertrouwens- resolutie voor aan V.N. RQTERPQN Chronisch zieken dienen zo veel mogelijk thuis verpleegd Firmanten van steenfabriek misleiden geldschieters i D D O. N.V. Z. Is Hammarskjöld te bekwaam? /net JjpF Directeur-generaal Volksgezondheid: zitten artifort artifort artifort artifort zitten Nikita niet thuis voor Powers Sr. „GOUDMIJN" GAAT FAILLIET Gijzeling emigrant in Breda nietig ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 l»AGINA 11 BUITENLANDSE X™?v.„ Tegen beiden twee jaar gevangenisstraf geëist ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Voorstraat 63 - UTRECHT - Telefoon (030)-18941 Opgericht in 1933 door „HET WIT-GELE KRUIS" Brandweerauto's verdrijven koeien in Bossche veemarkt hallen Tentoonstelling over veiligheid en vuurbestrijding Raketj es Unieke operatie Drie-landen-beurs Missietoto een succes David van Bourgondië opnieuw in Utrecht „Argonaut" verzekerd Wereldbid- en boete dagen 12 en 13 oktober 9s Lands Kroniek NEW YORK, 24 sept. (Reuter) Khroesjtsjev's felle aanvallen op Ham marskjöld zijn aanleiding geworden tot speculaties of de secretaris-generaal van de V.N. zich thans niet genood zaakt zal voelen af te treden. In diplo matieke kringen in New York werd tot op heden steeds aangenomen dat Ham marskjöld zijn functie zou neerleggen wanneer hij zelf tot de conclusie zou zijn gekomen dat hij het vertrouwen van een van de grote mogendheden (die een permanente zetel in de Veiligheids raad hebben had verloren. Khroesj tsjev's rede schijnt een duidelijke aan wijzing dat de secretaris-generaal niet langer het vertrouwen van de Sovjet regering geniet. Waarnemers menen dat Premier Khroesjtsjev heeft er gis teren in zijn toespraak tot de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties blijk van gegeven, dat zjjn vermogen tot het analyseren van de politiek er met de jaren niet min der op is geworden. Zonder aarzelen heeft hij onderkend, dat de volkerenor ganisatie thans een van de grootste ob stakels dreigt te. worden op de weg naan de verwezenlijking van de communisti sche doeleinden. De grote Lenin had zijn volgelingen immers de belofte na gelaten, dat het communisme via Azië en Afrika tot de overwinning in de ge- r-v hele wereld zou A geraken. Het op- kleurde volkeren KRONIEK zou botsen op de afwijzing van de J koloniale mogend- heden en het zou zich dan in arren moede wel verbin den met het communisme. In econo misch opzicht zou het Sovjet-voorbeeld ook de pas onafhankelijk geworden lan den laten zien, hoe zij in betrekkelijk korte tijd de kwetsbaarheid van hun staatshuishouding zouden kunnen ver minderen. Dat er wrijving zou ontstaan tussen het gekleurde nationalisme en de kolo niale mogendheden had Lenin goed ge zien. Ook is het juist, dat er in de jonge staten van Azië en Afrika belangstel ling bestaat voor het economische voor beeld van de U.S.S.R. Maar de specta culaire, plotselinge ommezwaai naar het communisme is nagenoeg uitgeble ven. Het gekleurde nationalisme bleek naar de smaak van de Sovjets toch wel iets te evenwichtig. De conceptie van het „positieve neutralisme" was wel zowat alles wat er uit de bus kwam. Onder de vigueur daarvan moest de Sovjet-Unie door het verschaffen van aantrekkelijke leningen en het uitdelen van economische douceurtjes met het westen wedijveren om de gunst van de jonge Aziatische en Afrikaanse naties. Zij behaalde bij die wedijver wel suc cessen, maar zij moest er duur voor be talen. Haar Chinese bondgenoot reed haar daarbij door een intransigent gedrag in de wielen en de communisti sche ketter Tito ging dikwijls nog met de eer strijken. En toen kwam de Congolese chaos. Hier was geen sprake meer van nationalistische evenwichtigheid. Het inheemse leger was in opstand ge komen; alle openbare diensten waren door een plotselinge uittocht van de blanke elite verlamd; werkloosheid en ziekte heersten alom en een premier met duidelijk paranoïde trekken sprak voor de radio ophitsende redevoeringen llit. Zou dit niet de ommezwaai naar het communisme opleveren, die men uit de voorspellingen van Lenin had gelezen? Khroesjtsjev c.s. moeten zich in de han den hebben gewreven. De omstandig heid, dat België zich gedwongen had gezien in de Congolese chaos tussen beide te komen, scheen voldoende voor- wandsel om een Russische penetratie té kunnen rechtvaardigen. Maar neen, er was één diplomaat, die door zijn optreden de Russen te vlug af was geweest. En dat was de secretaris generaal van de Ve.renigde Naties, Dag Hammarskjöld. Niet alleen had hij eer der een bruikbare strijdmacht bijeen dan de Russen, hij had ook nog kans gezien een oude wijsheid in praktijk te brengen, die men te Moskou op pijn lijke wijze had veronachtzaamd. Ham marskjöld had namelijk zijn militaire actie degelijk voorbereid op diplomatiek terrein. Hij had zich tijdig voorzien van de steun van de meerderheid der Aziatische en Afrikaanse landen en dat laatste heeft hem misschien nog wel meer geholpen dan zijn prestatie om in 34 uur tijds een heel leger bij elkaar te bellen. Vorige week zaterdag in de Veiligheidsraad en afgelopen maandag In de Algemene Vergadering heeft de wereld een nederlaag van de Sovjet unie aanschouwd, zoals die in jaren niet meer is voorgekomen. Wij dienen daarbij te bedenken, dat die nederlaag minder is toe te schrijven aan de intrin sieke kracht van de V.N. dan aan het krachtige en toch uiterst behoedzame op treden van één man, Dag Hammars- klöld. Khroesjtsjev heeft uit deze hele epi sode twee lessen getrokken. Het mag niet meer voorkomen, dat de V.N. zich slechts met één chaos tegelijk behoeft op te houden, want dan bestaat altijd weer de kans, dat zij zich tegen de situatie opgewassen toont en zodoende de U.S.S.R. de prijs onthoudt, die Lenin haar heeft toegezegd. Derhalve stelt hij voor de onmiddellijke verlening van zelfstandigheid aan alle landen, die thans nog in „koloniale onderdrukking' leven. Allicht, dat er dan ergens een succesje voor de Russen afvalt. De tweede les is, dat Hammarskjöld te bekwaam voor zijn taak is geble ken. Vandaar het voorstel van Khroesj tsjev om de functie van secretaris-ge neraal op te heffen en daarvoor in de plaats een driemanschap aan te stellen: een westers, een communistisch een een neutralistisch lid. Ove,r de waarde van dit laatste voorstel behoeft men eigen lijk nauwelijks te spreken. Wie be halve een communist zou nu in ernst kunnen verlangen, dat het vetorecht van de Veiligheidsraad overslaat op het se cretariaat-generaal? En niemand kan beter dan Khroesjtsjev weten, hoe in effectief en hoe onbevredigend een drie manschap, een troika, werkt. In de ko mende dagen zal blijken, of Khroesjt sjev van de Afrikaanse en Aziatische landen wier enige hoop thans de V.N. is op dit punt de afstraffing zal krijgen, waarvoor hij zich kandi daat heeft gesteld door de remedie, die hij voorstelt voor zijn eigen kwalen. Maar ook als die afstraffing komt, is het niet zeker, of Hammarskjöld zijn positie kan behouden. Het is per saldo geen ge ring kwaad, als m enzich te bekwaam toont voor zijn functie. hierdoor Hammarskjöld's „nut" als „derde macht" boven de tegenstelling tussen Oost en West aanmerkelijk zal verminderen. Aangenomen wordt dat Hammarskjöld er weinig voor voelt als zuiver administratief eerste ambtenaar van de volkerenorganisatie op te tre den. Hammarskjöld heeft sinds zijn benoe ming in 1953 de functie van secretaris generaal veel belangrijker gemaakt dan zijn voorganger Trygve Lie ooit maar zelfs van plan is geweest. Tot de Con golese krisis genoot Hammarskjöld een enorm prestige. Thans is echter de vraag of de Afro-Aziatische landen hem opnieuw zullen verdedigen. Wanneer Hammarskjöld aftreedt zal het bijzonder moeilijk, en tegen de ach tergrond van de gespannen betrekkin gen tussen Oost en West welhaast on mogelijk zijn een opvolger te vinden. Na Trygve Lie's aftreden duurde het vijf maanden voordat overeenstemming was bereikt over de figuur van zijn op volger. Trygve Lie bleef gedurende de ze periode in functie, maar hij werd door de Russen genegeerd. Toen Khroesjtsjev in New York aan kwam hield men" het nauwelijks voor mogelijk dat hij een grootscheeps offen sief tegen Hammarskjöld zou openen, en ook de secretaris-generaal zelf meende dat hij in Russiche ogen nog te „kost baar" was om te vernietigen. Hammarskjöld, zou niet van plan zijn vandaag of in de naaste toekomst op Khroesjtsjev's rede te antwoorden. Hij zou van oordeel zijn, dat nu het initia tief is aan de volkerenorganisatie zelf. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, bracht Hammars kjöld na de Sovjet-aanval een bezoek- De Amerikaanse minister heeft meege deeld in de Algemene Vergadering een ontwerp-resolutie van vertrouwen in de secretaris-generaal in te dienen. Advertentie Stil PHARMACEUTISCHE FABRIEK R°ter)) HILVERSUM (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 sept. De mogelijk heden voor thuisverpleging van langdu rig zieken moeten zoveel mogelijk wor den vergroot. Overeenkomstig de resul taten van onderzoek kan zelfs het me rendeel van deze patiënten thuis wor den verpleegd, mits de huisvesting en de geneeskundige, verpleegkundige en maatschappelijke hulp voldoende zijn. De noodzaak van verpleeghuizen blijft ech ter bestaan, omdat de gunstige voor waarden voor verpleging thuis niet over al aanwezig zijn. Dit zei gistermiddag Advertentie Wogcmons van Tuinen N.V. Fabrikante van Artifort-meubelen en Epeda-matrassen Maastricht ARNHEM, 24 sept. De procureur- generaal bij het Gerechtshof, mr, G. W. C. Bijvoet, heeft gisteren twee jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist tegen een 44-jarige boekhouder uit Ooster- beek. Tegen een 44-jarige bankwerker uit Nijmegen eiste hij een jaar met af trek. Beiden worden verdacht van ma nipulaties met gelden, die bestemd wa ren om een steenfabriek te Eist, waar van beide verdachten firmant waren, een betere financiële basis te geven. De eisen waren beve ;tigingen van de vonnissen van de rechtbank. De verdachten zouden valse voorstel lingen van zaken hebben gegeven van het nog jonge bedrijf, waardoor een aantal kleine luiden werd, bewogen dui zenden guldens te storten in dit bodem loos blijkende vat. De gehoopte winsten bleken alleen te bestaan in de verbeel ding van beide firmanten. De fabriek ging failliet en sleepte de geldschieters in haar ondergang mee. Een zwager van de bankwerker werd wel heel ernstig gedupeerd. Deze man, die al 11.000 gulden in de steenfabriek had gestoken, had zijn boerderij ver kocht, omdat hem een goede baan in het bedrijf was beloofd. Hij incasseerde voor zijn boerderij een bedrag van 26.500 gul den. Omdat hij niet zoveel geld in huis wenste te hebben, gaf hij het aan beide firmanten in bewaring. Deze lieten het geld meteen op de rekening van de steenfabriek boeken en toen de man la ter over het geld wilde beschikken, had de bank het a] afgeschreven van de schuld van de fabriek. Deze zwager is nu tot de bedelstaf gebracht, zei. mr. Bijvoet in zijn re quisitoir. Hij heeft geen boerderij meer en geen baan en is aangewezen °P ?te"n- Willens en wetens hebben verdachten goede kennisen tot afgif te van geld bewogen. Het was een waanidee, dat de fabriek meer zou (Van onze correspondent) BREDA, .1 sept. De president van de rechtbank, mr. J. Schellen- bach, heeft gisteren vervroegd uit spraak gedaan in het kort geding dat donderdag is gevoerd over de gijzeling van de 57-jarige emigrant-met-vakantie in het Bredase huis van bewaring. De president is voorlopig van mening, dat de gijzeling nietig is. De rechtbank :al dinsdag een definitief oordeel vellen. Hangende het proces is er geen reden om de Australiër langer vast te hou den. Hij moet echter wel in ons land blijven in afwachting van de uitspraak van de rechtbank. Aan zijn vrijlating heeft de president daarom de voor waarde verbonden, dat de man zijn pas poort en retourbiljet ter griffie moet deponeren. Daarmee is de emigrant ak koord gegaan. kunnen produceren als er meer kapi taal ter beschikking kwam. Ze spie gelden de geldgevers voor, dat de fa briek een goudmijn zou zjjn en ze kon den niet eens de telefoonrekening be talen. De procureur-generaal noemde dit verduistering van de gemeenste soort. De raadsman van de boekhouder, mr. N. M. Muller, ze> zijn cliënt te zien als iemand, die niet over voldoende er varing als zakenman beschikkend, toch met allerlei middelen probeerde het be drijf door de eerste moeilijke jaren heen te helpen. Dat deze middelen aanvecht baar kunnen zijn, is een punt, dat hier niet ter sprake kan komen, aldus de raadsman. Het gaat om strafbaarheid volgens de wet. Omdat deze strafbaar heid volgens pleiter in dit geval niet bestaat vroeg hij vrijspraak. Ook de raadsman van de bankwerker, mr. M. W. Dirksen, bestreed de juridische gron den, waarop de procureur-generaal tot schuldigverklaring had geconcludeerd. Uitspraak 7 oktober. DEN HAAG, 23 sept. De veerboot „Prinses Beatrix" is volgens de uit spraak, die de marineraad vandaag gedaan heeft, schuldig aan de aanva ring die het schip op 9 december in de buitenhaven van Vlissingen had met het duikwerkschip „A922" van de ma rine. De oorzaak van de aanvaring is ge legen in de onjuiste en onvoorzidhti- ge wijze van varen van de kapitein en de stuurman van de veerboot „Prinses Beatrix". de directeur-generaal van de volksge zondheid. prof. dr. P. Muntendam, op de gemeenschappelijke vergadering van de Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken en de Katholieke vereniging van verpleeghuizen, die in het Kurhaus te Scheveningen werd ge houden. De opleiding van artsen en wijkver pleegsters zal meer gericht moeten wor den op verpleging van langdurig zieken thuis. Als thuisverp'rging niet kan plaats vinden moet de langdurig zieke zeker niet naar het ziekenhuis, zo meende prof. Muntendam, maar naar een ver pleeghuis. Voor de bejaarde chroni sche zieken, bij wie csychiatrische afwij kingen bijzondere verpleging nodig ma ken, moeten bijzondere inrichtingen ko men, die zich tot de psychiatrische in richtingen verhouden als de verpleeg huizen tot de ziekenhuizen, zo meende hjj. Prof, Muntendam wees op het gro te belang van de psychotherapie van de langdurig verpleegden. Onderzoekingen hebben namelijk uitgewezen dat de in stelling van de patiënt niet samenhangt met de aard de duur van zijn ziek te, maar met zjjn persoonlijkheid. Prof. dr. A. Querido, die in zijn co- referaat de verhouding verpleegin richting-ziekenhuis besprak, protes teerde krachtig tegen de mogelijkheid, dat eventuele bijbetalingen van het ziekenfonds voor de verpleging in ver pleeghuizen waarover een advies van de Ziekenfondsraad naar de mi nister is niet voor geestelijk ge stoorden geldt. Hij acht dit een hoogst ongewenste discriminatie. Prof. dr. A. Mertens tenslotte legde er in zijn inleiding „De langdurig zieke thuis" de nadruk op, dat alle activi teiten er op gericht moeten blijven de chronisch zieke thuis te verplegen. De huisarts zal mentaal medisch-technisch en sociaal-geneeskundig op zijn taak in dezen moeten worden voorbereid In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering had ds voorzitter van de Federatie, mr L. Wesseldijk, geconsta teerd, dat te veel gestuit wordt op de barriere van overtrokken arbeidsmarkt en schaarste aan bouwvolume bij nieuw- bouwpiannen van stichtingen en vereni gingen. Hij zei van mening te zijn, dat de overheid op dit punt te weinig reke ning houdt met de belangen van de lan ge tijd verwaarloosde groep der langdu rig zieken. Advertentie NEW YORK, 24 sept. (UPI) —Oliver Powers, de vader van de in Rusland wegens spionage gevangengezette Ame rikaanse pijoot Francis Gary Powers, heeft gisteren vergeefs getracht in New York toegang te verkrijgen tot pre mier Khroesjtsjev om bij deze om ge nade voor zijn zoon te pleiten. Powers sr werd aan de deur afgescheept door een man uit het gevolg van de premier. Khroesjtsjev was al naar het gebouw van de Verenigde Naties toen vader Powers om half twaalf plaatselijke tijd aan het gebouw van de Russische de legatie bij de V.N. aanklopte. De New Yorkse politie had hem door gelaten. Aan de deur werd hem even wel de toegang geweigerd door een Russische in burger geklede beambte. Tijdens de aanwezigheid van Khroesj tsjev in New York wordt het gebouw aan Park Avenue waarin hij logeert door wachtposten geblokkeerd, omdat regelmatig Russische emigranten in Amerika aankloppen om toestemming voor familieleden in Rusland te krijgen om dat land te mogen verlaten. Advertentie De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging. Én de naam èn de veeljarige ervaring én de sterke financiële positie van de O.N.V.Z waarborgen U, die prijs stelt op deskundigheid en soliditeit, dat U door het sluiten van een verzekering bij de O.N.V.Z. voor de verdere duur van Uw leven werkelijk veilig gedekt is. Inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres of bij de plaatselijke agenten. Uit de Bossche veemarkthallen, waar men anders het loeien van de koeien en het knorren en blèren van de varkens pleegt te horen, stegen gisteren geluiden op, die we eerst niet goed thuis konden brengen. Nader bleek het het veel soortige gegil van de tegenwoordige i brandweer-auto's te zijn, gemengd V met het angstaanjagende geweld van een straaljagerachtige turbine, die met een toerental van 25.000 per minuut het water opjaagt. Gedurende vijf dagen heeft namelijk de Neder landse Vereniging van Brandweer commandanten bezit genomen van de hallen om er ter gelegenheid van haar derde lustrum een internationa le tentoonstelling te organiseren. De expositie werd officieel geopend door mr. J. Klaassesz commissaris der koningin in Zuid-Holland in zijn functie van voorzitter van de brand- weerraad, die vertelde, dat er iedere dag in Nederland iemand door vuur gewond wordt en iedere week iemand in de vlammen omkomt en dat er in tal van fabrieken en nog meer boer derijen nog heel waf aan de brandvei ligheid ontbreekt. Welnu: eenieder die het aangaat en ook iedere andere be langstellende kan hier op de eerste plaats veel leren en daarnaast ook zijn bewondering tonen voor hetgeen door de techniek op het gebied van brandveiligheid en brandbestrijding is geproduceerd. We denken daarbij aan een prepa raat, dat in vele fraaie kleuren te le veren is voor de bedekking van hou of boardplaten en dat, wanneer er vuur bijkomt, een schuimlaag vormt, die het branden van de onderlaag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiniiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiiiiiiiiii volkomen onmogelijk maakt, &r is een klein apparaatje met een zo fijne neus, dat het al alarm slaat als men er een brandende sigaar of sigaret onder houdt. We noemden reeds de turbine-pomp, die enorme hoeveelhe den water in het vuur weet te stuwen. Daarnaast zijn er ook de nieuwste vin dingen op het gebied van brandweer- kleding annex zuurstof- en perslucht apparaten. Opvallend is, dat de tradi tionele brandslang van hennep. en vlasvezel praktisch tot het verleden behoort; zij is geheel verdrongen door die van kunststoffen, welke het grote voordeel bieden, dat ze geheel lek vrij zijn. Noemen we nog de bijzon der instructieve stands van de PTT en de bosbrandweer en de indrukwek kende rij inzendingen van de brand weercorpsen van tal van Europese hoofdsteden, dan is het duidelijk dat hier een stuk voorlichting wordt gebo den, dat niet alleen voor de vakman, maar ook voor de belangstellende leek alleszins waardevol genoemd mag worden. Waar nog bh komt dat er iedere middag de tentoonstelling duurt tot en met dinsdag grote demonstraties op het veemarktter rein gehouden worden. Zondag zullen in de bisdommen Haarlem en Rot terdam aan de uit gangen van alle kerken raketjes worden uitgedeeld. Deze raketjes zijn bedoeld als een aanmoediging van de collecte, die ge houden wordt ten bate van het jeugd werk onder de ti tel „tot vreugd van de jeugd". Om het \on A A N. jeugdwerk in al JtAiy1* zijn vormei de mogelijkheid te geven de „raket achtige" snelheid van de maatschap pelijke ontwikke ling bh te houden is veel geld nodig. „De jeugdbewe gingen, die de jon geren willen hel pen om zichzelf te blijven en de weg naar de volwassenheid zonder schade te gaan, kunnen onvoldoende vooruit, als zij niet over de nodige financiële hulpmiddelen beschikken," aldus stelt de heer C. F. Kleisterlee, lid van de Tweede Kamer, in zijn aanbeveling van de actie. Maar niet alleen het geldgebrek, ook het tekort aan leiders en leidsters stelt de jeugdbewegingen voor grote proble men. In de jeugdwerk-nota, die de jeugdraad van het bisdom Rotterdam heeft samengesteld op verzoek van mgr. M. A. Jansen, wordt opgemerkt, dat het jeugdwerk nog te veel een bezigheid van enkelen is. Men heeft gemeend dit jaar eens niet met pijltjes te moeten komen, maar met raketjes, omdat die beter passen in een tijd van Spoetniks, Echo's en Explorers. De papieren ra ketjes bevatten aan de binnenkant 49 letters van het alfabet. Zeventig geluk kigen zullen uit deze letters de slag zin „tot vreugd van de jeugd" kunnen samenstellen. De prijs, een bedrag van honderd gulden, zullen de winnaars mogen besteden aan het een of andere vakantiedoel. De laatste week van september zullen er in het Haagse Rode Kruisziekenhuis geen patiënten worden aangenomen. Alle aandacht zal dan gericht moeten zjjn op een unieke „operatie", namelijk de ver huizing van ongeveer 120 patiënten in één dag op 30 september van het oude ziekenhuis aan het Om en Bij naar het nieuwe complex aan de Sport- laan. Deze krachttoer is noodzakelijk omdat men geen personeel en mate riaal genoeg heeft om twee ziekenhui zen tegelijk te kunnen laten func tioneren. Zes ambulances van de G.G. en G.D. zullen de patiënten in pen deldienst naar het nieuwe zieken huis rijden, waar nieuwe bedden op gemaakt klaar zullen staan. Gelijk met de patiënten gaan ook de keukeninventaris, de röntgenappa- raten en andere benodigdheden, die tot het laatste ogenblik in het oude ziekenhuis in gebruik moeten blijven, mee over. Met een bestelauto en de twaalf kleine personenwagentjes van de trombosedienst werden in de af gelopen weken al een deel van het magazijn, de bibliotheek, de 80.000 films van het röntgenarchief en een deel van de inventaris overgebracht. Hoewel de operatiekamers in het ou de zowel als in het moderne nieuwe ziekenhuis volledig geoutilleerd blij ven op het ogenblik van de verhui zing zullen alle operaties behou dens de noodgevallen voor deze ene grote „operatie" moeten wijken. moeten jullie dan nu maar eens waar maken. Het begin is al aardig, want woensdag ontving de pater vijfdui zend gulden en de dag daarvoor twee duizend gulden. Zondagmiddag om vijf minuten over één zal pater Van Croonenburg over de radio weer óver de toto spreken. e directie van het Afrika-Cen- trum van de Sociëteit voor Afri kaanse Missies in Cadier en Keer heeft het initiatief genomen tot het houden van een jaarlijkse beurs van kunstprodukten uit in ontwikke ling zijnde gebieden. De eerste beurs, waarvoor grote belangstelling blijkt te bestaan bij kunsthandelaren uit Nederland, België en Frankrijk, wordt in het Afrikacentrum te Cadier en Keer van 30 september tot 31 okto ber gehouden. Dank zij deze „Drie Landen-Beurs' krijgen de directies van diverse etno grafische musea, houders van parti culiere verzamelingen en kunsthande laren de gelegenheid om beter dan Het telefoonnummer van het Cen traal Missie Commissariaat in Den Haag is sinds zondagavond, toen voor het eerst de uitslag van de Wereldmissie Toto bekend werd ge maakt, vrijwel voortdurend geblok keerd. Het storingenbureau van de plaatselijke telefoondienst, dat al ver schillende klachten heeft gekregen, zegt: „overbelasting". Deze wordt veroorzaakt door honderden vragen over de juiste uitslag. „Het is onge looflijk," zegt pater J. B. van Croo nenburg, de organisator. „Men zegt gewoon dat men het niet in zijn krant heeft kunnen vinden terwijl het dan toch op drie verschillende plaatsen blijkt te hebben gestaan." Verscheidene gegadigden voor de dikke geldprijzen hebben zich al ge meld. Zij hebben de negen cijfers in de juiste volgorde (horizontaal of ver ticaal) ingevuld: 535244315. De mees te „fouten" blijken te steken in de middelste drie cijfers, omdat vrij wel niemand daar twee vieren achter elkaar heeft durven invullen. Velen, die maar één cijfertje fout hebben, bellen voor alle zekerheid op om te vragen of zij soms toch nog in aan merking komen. „Ik vind het sneu, maar ik moet dan zeggen, nee," zegt pater Van Croonenburg. De juiste opbrengst is nog niet be kend omdat jammer genoeg niet alle loten verkocht zijn. „Maar twee druk persen voor Afrika houden wij er ze ker aan over en misschien zelfs wel drie,'' aldus de organisator. Dat „mis schien" hangt dan voornamelijk af van het al of niet slagen van de ac tie die nu nog loopt. „Velen hebben tegen mij gezegd: beter charitas dan loterij," zo zegt pater Van Croonen burg, „en mijn antwoord is nu: dat llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli voorheen kennis te maken met de gro te verscheidenheid aan kunst uit bedoelde gebieden en zij zjjn daardoor ook beter in staat om hun verzame lingen met waardevolle stukken aan te vullen. Op de eerste beurs wordt een zestigtal, meest Afrikaanse kunstprodukten geveild, variërend van maskers en voorouderbeeldjes tot bijlen en fetisjen. David van Bourgondië, de Utrechtse bisschop en krijgsman, die van 1456 tot 1496 regeerde, komt maandagavond opnieuw naar de hoofdplaats van het Sticht, vergezeld van een stoet ruiters. Hij zal dan aan de Oude Gracht een kelder openen onder „Formosa", genoemd Rötisserie Taverne du Pont Saint Jean, waar de twintigste-eeuwse burgers van goede spijzen en dranken kunnen genieten. Architect P. de Wit herschiep deze eeuwenoude ruimte in een gezellig verblijf. Hij restaureerde verwaarloosde muren en bevloerde een ge zakte lemen bodem met wit-zwarte plavuizen. Graag had hij de mooie bakstenen zichtbaar gelaten, doch een noodzakelijke herstelling liet niet veel van deze schoonheid over. Zo werden de gewelven steen-rood gesausd, terwijl de muren een licht-grijze tint kregen. In deze sfeervolle ruimte, te benaderen via een trap langs de waterkant, zullen exquise spijzen, bereid naar Nederlandse, maar ook Braziliaanse, Ser vische, Spaanse, Turkse en Franse keuken, geserveerd worden. Een braadspit, uitgevoerd in gehamerd koper, biedt goede mogelijkheden, om vlees en gevogelte te braden. Wanneer David van Bourgondië in gezelschap van burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz maandagavond aan deze originele Rótisserie een bezoek brengt, zal hij de directeur, de heer J. H. M. Stevens, een banier aanbieden, te bewaren in deze fraaie kelder, versierd met schilderwerk van Kees Wit en smeedwerk van Wout Maters. Bovendien houdt hij een toespraak, natuurlijk in middeleeuwse kwatrijnen. e Nederlandse pool voor de ver zekering van atoom-risico's, waaraan honderdvijftig in ons land werkende verzekeringsmaatschap pijen deelnemen, heeft met het Reac tor Centrum Nederland overeenstem ming bereikt over de verzekering van een lage-flux-kernreactor „Argo naut" in Petten, welke zeer binnen kort in werking zal worden gesteld. Het is de eerste kernreactor in Ne derland, welke door de in juli 1958 in het leven geroepen Nederlandse Atoom-pool wordt verzekerd. Argo naut is een kleine reactor voor stu diedoeleinden, welke door een Britse maatschappij is geleverd. De verzeker de som ter dekking van de aansprake lijkheid van de reactor-exploitant voor schaden, welke aan derden zouden kunnen worden toegebracht, is vast gesteld op tien miljoen gulden. De verzekerde som voor eventuele scha den, toegebracht aan het reactorcom plex zelf, bedraagt 26 miljoen gulden. DEN BOSCH, 24 sept. (K.N.P.) Ernstig bezorgd over de groeiende on rust en dreiging voor de mensheid, roe pen de bisschoppen alle gelovigen op tot gebed en boete op 12 en 13 oktober in vereniging met de honderdduizenden, die in die dage.n biddend en boetend bijeen zullen zjjn te Fatima, om door Maria's voorspraak te verkrijgen: Een totale omkeer tot God en de wereld vrede. Nadere gegevens worden nog door de bisschoppen bekendgemaakt. Met instemming van het episcopaat stelt het apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria te 's-Hertogenbosch, Clarastraat 22, een goedkope brochure voor deze dagen samen (met o.a. Vo- tiefmis van het Onbevlekt Hart van Ma ria, gebedsoefening voor Avondwake, Lof of aanbidding en intenties bij het rozenkransgebed, tevens voor deelne mers aan eventuele voettochten naar een Maria-heiligdom) Duitsland Op 1 oktober treedt een nieuw N.A.V.O.-commando in werking. Het is de centrale legergroep, die vroe ger langs nationale lijnen georganiseer de Amerikaanse, Westduitse en Franse troepen omvat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11