KHROESJTSJEV richt felle aanval op Hammarskjöld „Driemanschap" in van secretaris-generaal CITROEN JulianaRegina" m Grote verdeeldheid onder werkgevers en werknemers Meerderheid tegen openbreken van c.a.o.-metaal KLEUTERS MET BLAUWE PLEKKEN UIT WEESHUIS KOOPVAARDIJ V.N.-politiemacht verijdelt Loemoemba's arrestatie Aanslag op aartsbisschop van Leopoldstad Hotel Zomerzorg ZONDAGS vers slagroom-gebak D ;;Sovjet-aanval op Verenigde Naties" Sovjet-stunt in ruimte op komst TWAALFDE FOTOBOEK OVER: BERAAD IN STICHTING ARBEID Koningin van Thailand in Stockholm Vader gelooft dat zijn hinderen zijn mishandeld J.J.v. Kooien SmiU jj van Rijsbermen Hansje Marbus waarschijnlijk verdronken Voorlopig geen goedkope koel- huisboter Paus weer terug in Rome Het weer HEYNIS VAN DE Honderden speurders zoeken tevergeefs Het weer in Europa ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30630 NEW YORK, 24 sept. (AFP, Rtr, UPI) Een van de felste aanvallen welke ooit op Ham marskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, gericht zijn, kwam gisteren tijdens de Al gemene Vergadering van de vol kerenorganisatie bij monde van Khroesjtsjev tijdens diens rede van twee uur en negentien minu ten. .De Sovjet-premier stelde voor, de functie van secretaris generaal te vervangen door een Zalmschelp - Bouillon met merg - Piepkuiken met compote en geb. aard. - Casata. HOOFDAGENT GEERT H00GEVEEN Grote markt en houtplein „uitvoerende commissie" van drie leden (een Westers, een neutra- listisch en een communistisch lid) welke volgens Khroesjtsjev beter voor de taak van de secretaris generaal berekend zou wezen. Zo als te verwachten viel, diende Khroesjtsjev opnieuw ontwape ningsvoorstellen in, ongeveer in de geest van hetgeen van Sovjet zijde deze zomer in Genève te ber de is gebracht. Onomwonden vroeg de Sovjet-leider voorts de volledige liquidatie van het kolo nialisme waar ook ter wereld. REACTIE VAN HERTER IN PRIJS VERLAAGD! Bisschop en Kapittel van Haarlem naar Cent J mtforëyou (mij! Suède dames- en herenjasjes Rustig weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-roogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Khroesjtsjev heeft vrijdag tijdens zijn toespraak tot de V.N.-Assem- blée acht glazen water gedronken. Na de eerste teugen onderbrak hij zijn aanval op het westelijke „kolo nialisme" even met de mededeling: „Dit is werkelijk uitstekend Sov- 'jet-Russisch mineraalwater. Dat moet u eens proberen." Advertentie Brederodelaan 96-98, Bloemendaal Voor a.s. zondag speciaal aanbe volen Menu a f 7.50. Reserveer tijdig Uw tafel om teleur stelling te voorkomen. (Advertentie) SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent J. J. v. KOOTEN. Haarlem. Advertentie Speciaal aanbevolen door onze chef banketbakker d gebruik van r MARKT EN HO Uitsluitend gebruik van roomboter. MOSKOU, 24 sept. (U.P.I.) De radiozender van de Sovjet-hoofdstod heeft radio-amateurs verzocht speciale aandacht te wijden aan de gebeurtenis sen op volgende dinsdag 27 september, en deze naar Rusland terug te zenden. De Russische korte-golfzender meld de dat Rusland op die datum ,,een dag lr> de geschiedenis der wereld" zou schrijven. SAN FRANCISCO, 24 sept. (U.P.I.) Uen Amerikaanse expert op het gebied van de ruimtevaart heeft hier gisteren Verklaard, dat de Russen de afgelopen Vveek een mislukte proef hebben gedaan ffiet een bemande raket. Ais deze ruim tevaart succes g&had had, zou Moskou de bekendmaking hebben laten samen- Vallen met de aankomst van premier Khroesjtsjev in New York. De Ameri kaanse luchtmachtgeneraal Don Flickin- &er, die directeur is van de afdeling oio-astronautisch onderzoek, heeft me degedeeld, dat door radio- en radar- Posten dezer dagen een onbekend voor- p'erP is waargenomen, dat kennelijk Russische raket was. De generaal vas er van overtuigd, dat de raket demand was. ,,De Sovjet-Unie wil een sfeer van tweedracht en wraakgierigheid scheppen in de kring der Verenigde Naties", was de reactie van de Amerikaanse gedelegeerde Wads- worth in de V.N.-Assemblee op de toespraak van Khroesjtsjev. „De Verenigde Naties zijn"-aldus de Amerikaanse spreker - „in een ernstige crisis geraakt door de agressieve rede van Khroesjtsjev, een crisis, welke nog verhevigd is door de rechtstreekse aanval op de secreta ris-generaal en daarmee op de volkerenorganisatie zelf. De Sovjet- Unie gaat er van uit, dat ze moet vernietigen, wat ze niet kan be heersen." Hammarskjöld werd tij dens de gisteren gehouden zitting van de Assemblee - die om half elf Neder landse tijd verdaagd werd tot maan dag half vier 's middags - niet per soonlijk aangevallen door de presi dent van Ghana, dr. Nkroemah (die vóór Khroesjtsjev aan het woord was), terwijl Hammarskjöld loftrom pet gestoken werd door onder meer sprekers namens Perzië en Turkije. Khroesjtsjev verweet Hammarskjöld, dat deze zich door de kolonialisten" liet gebruiken om hun „vuile zaakjes op te knappen". Hij zou van zijn positie mis bruik gemaakt hebben en tot de orde geroepen dienen te worden. Veel beter nog vond de Sovjet-leider zijn denk beeld van een „uitvoerende commis sie", die door haar samenstelling een afspiegeling zou kunnen zijn van de tegenwoordige situatie in de wereld. De uitvoerende macht van de Verenigde Naties behoort niet bij één persoon te berusten, maar bij een driemanschap. Het hoofdkwartier van de V.N. dient ook niet in New York gevestigd te zijn - volgens Khroesjtsjev - omdat daar de rechten van de afgevaardigden be perkt worden en bijvoorbeeld de af gevaardigden van Afrikaanse of Azia tische landen ook nog last hebben van de Amerikaanse rassen-discriminatie. Beter leek het Khroesjtsjev de V.N. te vestigen in Zwitserland, in Oostenrijk, of in de Sovjet-Unie zelf. Naar aanleiding van zijn bespreking van Hammarskjölds optreden in Congo bracht Khroesjtsjev ook het kolonialis me ter sprake en richtte hij en passant een felle aanval op België. Alle kolo niale landen, trustschapsgebieden en niet-zelfbesturende gebieden moeten onmiddellijk onafhankelijk worden, meende de Sovjet-premier. Ook moeten alle „koloniale bruggehoofden" (pacht- gebieden e-d.) in andere landen op geruimd worden. Khroesjtsjev bezigde hier bijkans poëtische taal. („Laten alle volkeren ter wereld onze woorden horen", „iedereen is met gelijke rech ten geboren" enz.). Felle aanvallen richtte hij tot Portugal, Frankrijk (in verband met Algerije) en Zuid-Afrika. Wat de ontwapening betreft, bracht Khroesjtsjev zijn dnefasenplan weer ter tafel. In de eerste fase moeten de atoomwapens verdwijnen, in de tweede de andere wapens voor massale ver nietiging, in de derde moet de op heffing van de strijdkrachten worden voltooid en daarna-wanneer er al gemene en algehele ontwapening is - moeten de verschillende landen be paalde troepencontingenten ter be schikking van de V.N. stellen. Khroesjtsjev prees uiteraard het „moedige Cuba", maar hij werd weer boos, toen hij het U-2-incident ter spra ke bracht. Dat moet, vond hij, in de V.N.-Assemblee besproken worden. Het Ghanese staatshoofd, Nkroe mah, wilde dat de V.N.-strijdmacht in Congo onverwijld gereorganiseerd zou worden, en dat er slechts troepen van de onafhankelijke Afrikaanse lan den worden benut. Voorts moesten de V.N. volgens hem duidelijk Loe- moemba gaan steunen, en Kasavoe- boe als president. Zuid-West-Afrika wilde Nkroemah aan het beheer van Zuid-Afrika - waarvan hij de rassen politiek gispte - onttrekken. De NAVO-landen moesten druk op hun partner Portugal uitoefenen opdat dit land zijn kolohiën opgeeft. Ook vroeg Nkroemah drie permanente zetels in de Veiligheidsraad voor Afrika, Azië en het Nabije Oosten. De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, die na Khroesjtsjev het spreekgestoelte be klom, sprak tijdens de demonstratieve afwezigheid van de afvaardigingen van Ghana en Guinee. Politieke tegenstan ders plegen in de Algemene Vergade ring vrijwel geen égards voor elkaar in acht te nemen. Hij wees er op, dat het België geweest is, dat Congo naar de onafhankelijkheid heeft geleid, en pareerde de Russische aanvallen op de Belgische politiek. De Amerikaan Wadsworth verweet de Sovjets ook, dat zij 's werelds groot ste orgaan voor de 9rede dienstbaar willen maken aan de communistische propaganda. Hij vond het hoogst eigen aardig, dat het juist de Sovjets zijn, die thans met een voorstel tot' af schaffing van het kolonialisme komen, dat ze in hun eigen rijk op zo grote schaal handhaven. Overigens zijn de Verenigde Staten van mening, dat het kolonialisme heeft afgedaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft tij dens een bijeenkomst van de buiten landse persvereniging in New York verklaard, dat Khroesjtsjev feitelijk de oorlog aan de V.N. heeft verklaard. Het voorstel van de Sovjet-machtheb ber om aan de koloniale landen on afhankelijkheid te verlenen beschouwde de Amerikaanse minister als opruiing tot opstand. Over Nkroemah's rede zei minister Herter. dat de Ghanese president er op uit schijnt de leider te worden van de linkervleugel van de Afrikaanse landen en sterk in de richting van het communisme gaat. eze foto van de koningin met koning Boudewijn, gemaakt eind mei van dit jaar bij het officiële bezoek van onze vorstin aan België, vindt men in de laatste aflevering van de bekende Oranje-kroniek „Juliana Regina". Dit twaalfde deeltje dat zojuist van de persen is gekomen, „Juliana Regina 1960" brengt, op even levendige wijze als de vorige boekjes, in woord en beeld de gebeurtenissen rondom het koninklijk gezin in het afge lopen jaar naar voren. Bij het doorbladeren herleven velerlei boeiende momenten van contact tussen de leden van het koninklijk gezin en vooral van Hare Majesteit met het publiek. Een bezoek aan een ziekenhuis, een officiële opening, een herdenking, meeleven met de watersnood in Tuin dorp Oostzaan, vakantievreugde, de verjaardag op Soestdijk, het bezoek aan België en veel meer. Het is hier suggestief naar voren gebracht in zeer levendige foto's. Deze kroniek, een nieuwe aanwinst voor wie de elf voor gaande deeltjes in zijn bezit heeft, is een uitgave van Hollandia Baarn, voor wie de heer D. Wijnbeek dit historische fotoboek, al zovele jaren met uitstekende keuze, samenstelt. A.Bgl. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 september Zoals, naar wij gisteren meldden, reeds te ver wachten viel, heeft de Stichting van den Arbeid inderdaad een verdeeld ad vies uitgebracht over de loonkwestie in de metaalsector. Een ruime meer derheid, te weten de vertegenwoordi gers van de KAB, de katholieke werk gevers en de protestantse werkgevers evenals de middenstandsorganisaties en de boerenorganisaties, willen niet akkoord gaan met een openbreking van de CAO in de metaalsektor. Zij beroepen zich bij hun aandeel op de conjuncturele situatie. Zij menen, dat de werkgevers in de metaalsector op de eerste plaats tot prijsverlagingen moeten zien te komen. Verder bestaat nog de mogelijkheid om tot verbete ring in de secundaire arbeidsvoorwaar den over te gaan, waarbij vooral te denken valt aan winstdeling, spaarsy stemen en dergelijke. Een andere groep is van mening, dat de mogelijkheid om door openbreking van het contract iets aan de lonen te doen moet blijven beslaan. In deze groep nemen de liberale werkgevers (CSWV) en de protestantse werkne mers een gematigd standpunt in, ter wijl de socialistische werknemers het onderste uit de kan willen hebben. De Stichting van den Arbeid zal de staatssecretaris van Sociale Za ken per, brief van haar standpunten doen blijken. Naar veler mening zal dit schrijven de regering zowel ir. haar gesprek met de metaalorganisa ties dat zoals bekend maandaga vond plaats vindt als in haar hou ding tegenover de werkgevers, wat betreft de prijspolitiek, van gro'e steun kunnen zijn. Anderen, die de zaak in sommige opzichten wat som berder zien, menen, dat deze steun zo groot is, dat de regering nu ook geen stap meer terug kan zetten, ook al zou zij dat zelf willen. De socialistische ger I. Baart heeft vertegenwoordi- tijdens een radio interview gezegd, dat de werknemers organisaties in de metaalsector op hun eisen blijven staan. Naar verluidt, zou den de bonafide organisaties echter geenszins van plan zijn hun steun te ge ven aan acties, die zouden kunnen ont staan wanneer de CAO niet wordt open gebroken. In Den Haag werd donderdag in som mige kringen met bewondering gespro ken over de consequente verdediging van het systeem van vrijere loonvor ming, zoals die in de Stichting door de vertegenwoordiger van de KAB, de heer J. Middelhuis, gevoerd zou zijn Men is in dezelfde kringen zeer teleur gesteld over de wrijving met de socia listische werknemersorganisatie en over het feit, dat de confessionele werknemers er niet In geslaagd zijn tot een gesloten front te kómen. WiÉÉMÉ Koning Bhoemibol en koning Sirkit van Thailand brengen thans een bezoek aan Zweden. Tijdens een rijtoer door Stockholm werden koningin Sirkit en koningin Louise van Zweden blijkbaar verrast door een grappig tafereeltje, getuige hun reacties. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 24 sept. De 30-ja- rige handelaar A. Kroon uit de Ben- koelenstraat in Oost meent dat twee van zijn drie kinderen, de ruim twee jaar oude Michel en de 17 maan den oude Henri, tijdens een verblijf van drie dagen in het Burgerweeshuis aan do amstelveenseweg, zijn mishan deld. Hij heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie van het bureau Overtoom. Op 13 september werd in het gezin Kroon het vierde kind geboren. Zes dagen later bracht de vader drie van zjjn kinderen naar het Burgerweeshuis aan de Amsteiveenscweg, zijn mishan- geen hulp kon krijgen in het gezin, zag hij dit als de beste oplossing. Op 21 september haalde hij hen weer op. Thuis waren de kinderen een beetje dreinerig, maar mevrouw Kroon schonk er geen aandacht aan, omdat zij meen de dat het door de overgang kwam. Toen men de kinderen 's avonds uit kleedde en naar bed bracht, ontdekte men dat de twee oudsten, de 3-jarige Adriaan en de 2-jaiige Michel, blauwe plekken op hun benen hadden. Een van de jongens had bovendien een bloeduit storting aan zijn dijbeen. De jongste, Henri, had rode plekjes op zijn borst. De heer Kroon liet onmiddellijk de huisarts komen. Deze verklaarde dat de rode plekken bij Henri vermoede lijk afkomstig zijn van een t.b.c.- proef met pleisters. Hoe de blauwe plekken bi) de twee andere jongens ontstaan zijn kon hij niet verklaren. Volgens de familie Kroon moet het drietal de verwondingen hebben opge lopen tijdens het korte verblijf in het weeshuis. „De avond voor wij hen weg brachten, hebben wij ze nog in het bad gedaan. Zij mankeerden toen niets" aldus luidt de verklaring van mevrouw Kroon. De politie is begonnen met het onderzoek. De leiding van dit onder zoek is in handen van hoofdinspecteur H. Molenkamp, afdelingschef bij de centrale recherche. (Advertentie) B m LIMOUSINE f 5525.- COMBI f <295.- Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 KOMPLETE UITRUSTINGEN voor alle MAATSCHAPPIJEN van de Terlenka uniformen LEOPOLDSTAD, 24 september (UPI) Troepen van de Verenigde Naties hebben opnieuw verijdeld, dat soldaten van kolonel Moboetoe Loemoemba ge vangen zouden nemen. De afdeling Ghanese en Soedanese wachten, die tot nu toe rondom de residentie van de voormalige Congolese premier stond opgesteld, is versterkt met militairen van de Verenigde Arabische Republiek, Tunesiërs en Marokkanen, die even eens tot het politieleder behoren. Dit geschiedde onmiddellijk nadat het be richt bekend werd van de arrestatie van twee voormalige volgelingen van Loemoemba, diens vice-premier Gizen- ga en de minister voor sport- en jeugd zaken, M'polo, die verdacht worden van medeplichtigheid aan de mislukte aanslag op het leven van kolonel Mo boetoe, De versterking van de wacht rond om de residentie van Loemoemba wordt te Leopoldstad algemeen beschouwd als een teken, dat de volkerenorganisatie zich verzet te.gen elke poging van de „nieuwe sterke man" van Congo, om zjjn vroegere vriend en leider te laten arresteren. -'erwijl de politieke toestand nog al tijd verward is, heeft een van de voor naamste vijanden van de vroegere Con golese premier, Albert Kalonji gistera vond laten bekendmaken, dat zijn troe pen Bakwanga, de hoofdstad van Ka- lonji's „Mijn-Republiek" hebben hero verd. De militaire raadgever van secreta ris-generaal Hammarskjöld, generaal I, Rikhye is gisteravond in Elisabeth- stad aangekomen voor besprekingen met de commandanten te velde van de troepen van de volkerenorganisatie in de afgescheiden provincie Katanga. Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem - Telef. 16963 (Van onze Limburgse redacteur) SITTARD, 24 sept. Na twee dagen zoeken is de politie, bijgestaan door twee honderd militairen van de garni zoenen Maastricht en Roermond, leden van de B.B. en van de reddingsploeg van de Philipsbedrijven alhier, er nog niet in geslaagd om de sinds donderdag ochtend vermiste 2'/i jarige Hansje Marbus te vinden. In aanbouw zijnde huizen zjjn afge zocht, bossages in de buurt van de speeltuin waarheen het kind op weg was, bouwputten, vijvers, alsmede het sterk gestegen riviertje de Geleenbeek. Rekening houdend met een eventueel geval van verdrinking, werd de sluis bjj Millen gesloten om te voorkomen, dat het jongetje zou afdrijven naar de Maas. Alles tevergeefs. Gisterenmorgen deed burgemeester H. Dassen een be roep op de militairen van de garnizoe nen Maastricht en Roermond. Binnen het uur arriveerden twee honderd mili tairen. Zij kamden het Tudderenderbos en alle parken van de stad uit. Gister avond staakten de soldaten het zoeken, maar vandaag zouden zij het opsporings werk voortzetten. De politie heeft gis teravond nog de Kolleberg doorzocht, maar alles zonder resultaat. Ofschoon de politie met alle mogelijk heden rekening houdt, is men toch al gemeen de mening toegedaan, dat Hans je Marbus is verdronken en dat zijn stoffelijk overschot misschien reeds is afgedreven naar de Maas. In verband hiermee is, ook de waterpolitie gewaar schuwd om de rivier af te dreggen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 sept. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, acht het niet noodzakelijk, dat op korte termijn koelhuisboter te gen een lagere prijs dan de verse boter op de markt gebracht wordt. De be windsman nu-' t dit op in zijn antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Borst (C.P.N.) en Vredeling (P.v.d.A.). De gehele botersituatie is op het ogenblik nog zeer onoverzichtelijk, al dus de minister. De moeilijkheden op het gebied van de margarinevoorzie ning hebben geleid tot een sterk ver hoogde binnenlandse vraag naar boter, maar afgewacht moe worden of de toe name van de vraag blijvend zal zijn. Het zal van de ontwikkeling van de bo tersituatie afhangen op welk moment en tegen welke prijs de voorraad koelhuis- boter van het V.I.B. zal worden afge zet. De voorraad koelhuisboter, die in het begin van deze maand 19.000 ton bedroeg is tengevolge van de tijdelijk zeer toegenomen binnenlandse vraag en nieuwe exportmogelijkheden met 6.000 ton afgenomen, zo deelt de bewindsman verder mede. In antwoord op een vraag van de heer Vredeling merkt de minister nog op, het volledig verantwoord te vinden, dat het produktschap voor zuivel de toeslag op de binnenlandse consumptie van bo ter in juli verlaagd heeft van 1 gulden tot 80 cent en in augustus de exporttoe slag verhoogd heeft van 65 tot 95 cent. VATICAANSTAD, 24 sept. (U.P.I.) Paus Joannes XXIH is gisteren van zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo in het apostolisch paleis in Vaticaan stad teruggekeerd. De paus verliet de villa Cybo aan het meer van Aibano om kwart over zes 's morgens en in plaats van rechtstreeks naar Rome te rjjden, liet hij de chauffeur eerst omrij den naar het Benedictijnse Subiaco in de heuvels. Zijn bezoek volgt onmiddellijk op de ernstige waarschuwing van Hammars kjöld aan president Tsjombe, dat de Verenigde Naties, bij herhaling van de wreedheden, zoals die zijn ge-pleegd te gen de Baloeba te Loeëna, niet zouden aarzelen, krachtig op te treden. Uit Leopoldstad werd gisteravond nog gemeld, dat de aartsbisschop die in de Congolese hoofdstad zijn residen tie heeft, mgr. Félix Scalais, donder dagavond ternauwernood aan de dood is ontsnapt, toen onbekenden een gra naat in zijn huis wierpen. De bisschop heeft de bevelhebbers van de politie nacht te Leopoldstad ver zocht een onderzoek in te stellen. Gisteren is in de Congolese hoofdstad ook een rapport verschenen van de wereldgezondheidsorganisatie, waar in wordt gemeld, dat er op verschil lende plaatsen builenpest in de repu bliek is aangetroffen. Deze gevreesde ziekte heeft in de middeleeuwen grote delen van Europa ontvolkt. Er bestaat echter nog geen gevaar voor een epi demie „Het is niettemin noodzakelijk om voorzorgsmaatregelen te treffen en de reeds genomen maatregelen voort te zetten", aldus het rapport. In het zelfde schrijven staat te lezen, dat er sporadisch gevallen van gele koorts, malaria en slaapziekte in Congo voor komen. Frijdag 30 september zal de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, in gezelschap van zijn kathedraal kapittel de reis naar Gent aan vaarden, om de volgende dag, te samen met de gelovigen van dat diocees, het feest van St. Bavo te vieren. Na de plechtige processie met de relieken zal Haarlems bisschop in de aloude St. Baafs een pontificale hoogmis celebreren, waaronder de kanunniken van Haarlem twee kaarsen zullen offeren, om door de voorspraak van hun grote patroon, Gods zegen over het bisdom af te smeken. Deze plechtigheid is een der uitingen van vriendschap, in 1500 tussen de kerk van Haarlem en de abdij van Gent gesloten, later enige malen hernieuwd en thans vooral door de toewijding van mgr. C. J. Calewaert, bisschop van Gent, hechter en sterker dan ooit. Over de historische band tussen Gent en Haarlem, welke steden beiden Sint Bavo tot patroon heb ben, heeft archivaris P. M. VER- HOOFSTAD pr. van het bisdom Haarlem een drietal artikelen ge schreven, vmarvan wij het eerste op pagina 3 publiceren. (Advertentie) BARTÉUOKISSU HAARiLM TE| 13439 lEIDSESTPAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM, TEL, 22359S Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens droog en vrij warm weer met zonnige perioden, zwakke wind. Zondag: Zon: 6.30-1832. Maan: 11.33-21.07 Maandag: Zon: 6.32-18.30. Maan: 12.42-21.57. DE BILT, 24 sept. De afgelopen week kenmerkte zich in ons land door onbestendig weer met veel regen: op verschillende plaatsen 60100 mm' Vrijdag passeerde ons nog een zwak regenfrontje, maar dit is voorlopig ook het slot geweest. De laatste week van september wil ons blijkbaar verrassen met een periode van zonnig nazomer- weer, waarbij de temperatuur de ko mende dagen overdag in de buurt van twintig graden komt te liggen. Een sterk hogedrukcentrum, dat vanmorgen boven Engeland lag, trekt langzaam naar het oosten, zodat de wind tijdens het weekend zeer zwak zal blijven. Na zondag zal dit centrum wellicht boven Duitsland komen te liggen, waarbij een meer zuidoostelijke luchtstroom nog iets warmere lucht kan aanvoeren. Waar velen misschien al niet meer op gerekend hadden, namelijk een pe riode met stralend septemberweer, is dus toch nog gekomen. Station max min neersj temp temp afgej. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 16 14 10 Ypenburg mist 16 12 2 Vlissingen zw. bew. 16 14 4 Eelde mist 15 9 0.4 De BIJt mist 16 10 0.3 Twente geh. bew. 15 12 0 Eindhoven zw. bew. 17 11 0 2d.-Limburg half bew. 15 9 0 Stockholm onbew. 18 11 0 Kopennagen zw. bew. 16 13 4 Londen mist 18 7 0 Amsterca zw. bew. 17 11 2 Brussel geh. bew. 18 12 1 Luxemburg zw. bew. 14 9 0 Parijs onbew. 20 9 0 Nice licht bew. 22 14 0 Berlijn zw. bew. 18 9 0.1 Genève mist 17 6 0 Wenen zw. bew. 20 9 0 tnnsoruck zw. bew. 20 9 0 Rome licht bew. 26 12 0 Madrid geh. bew. 29 18 0 Mallorca onbew. 27 17 0 Lissabon onbew. 23 12 0.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1