FILMJOURNAAL Voorspoedig jaar voor Heemsteedse E.H.B.O. Meesterlijke vertolking van Poulenc's „La Voix humaine" Aöemda voor Haarlem en omsevin: De Marinierskapel concerteert 5 oktober weer in Haarlem inwoning Betere verwachtingen van vis- seizoen onder de Engelse Wal Wollen dekens De grote ontsnapping Freddyund die Melodie der Nacht De indiaanse vrouwenroof Nooit op zondag TAXI 13000 Reprises Orkaan vertraagt aankomst Grote activiteit was echter noodzakelijk Prachtige solo van Elisabeth Lugt Bijzonder programma in verband met derde lustrum van kapel Pastoor parochie O.L. Vrouw te Hilversum N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD Roxy Johan van Oldenbar- nevelt komt dag later in Amsterdam „DE BARMHARTIGE SAMARITAAN" Heemsteedse Kunstkring Prof. drs. J. G. Louter benoemd J V.V.V. gaat oorzaken ongevallen analyseren ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 Pagina 2 Luxor Apotheken en dokters diensten Cinema Palace Rembrandt H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem Films Toneel Muziek Diversen Softball degradatie Kees van Bruggen f zoekt t.b.v. verschillende harer werknemers (zowel uit de technische, administratieve als redaktionele sektor) Zij, die genegen zijn beschaafde, jeugdige echtparen aan inwoning te helpen, kunnen zich voor een gesprek over eventuele kandidaten wenden tot de personeelchef, N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Nassaulaan 51, Haarlem (tele foon 13930). WIJ BRENGEN EEN GEHEEL NIEUWE WINTERCOLLECTIE BUITENGEWOON MOOIE DESSINS EN PR. KWALITEIT ALS RECLAME BRENGEN WIJ TER KENNISMAKING EEN EXTRA ZWARE WOLLEN DEKEN IN DE MAAT 1-PERSOONS nr 150x200 VOOR II. (O 2-PERSOONS 170x220 VOOR 35.50 ZIE ONZE SPECIALE DEKEN- ETALAGE KRUISSTRAAT 11 HAARLEM-TELEFOON 11491 R.-k. schaakclub „Het - Witte Paard" Burgerlijke Stand Heemstede Waterstanden Harry Watt, van huis uit Brits docu- mentarist, die al eerder in Australië filmde (,,The overlanders"), heeft voor de Engelse Ealing Studio's werderom in dat werelddeel een film opgenomen, ditmaal in en rond de haven van Syd ney. Het is een sterk sensationeel ver haal geworden, een thriller, waarin een groepje door de politie achtervolgde misdadigers zich verschanst op het vuurtoreneilandje Pichgut In de baai. Het gezin van de vuurtorenwachter wordt als dekschild gebruikt en boven dien slagen de heren er in om de ge pantserde kelders van het gebouw open te breken en enkele granaten te be machtigen. Daarmee kunnen ze door middel van een oud kanon een munitie schip in de haven beschieten. Als ze dit dreigement zouden uitvoeren zou zulks een catastrophe tengevolge heb ben, weshalve de bevolking wordt ge ëvacueerd. Een enorme politiemacht omsingelt en belegert de zich taai, doch allengs met hoe langer hoe meer wanhoop en vertwijfeling verdedigende terroristen met hun gijzelaars. Een niet alledaagse doch ook geen bijster originele situatie, die we uit et telijke Amerikaanse thrillers kennen en waarvan de afloop zich gemakkelijk laat voorspellen. Maar er zijn twee din gen, die het de moeite waard maken om de film te gaan zien. Vooreerst het goede en verzorgde vakwerk, dat Har ry Watt voortdurend laat zien en voorts het begin van de film, waar hij naar de situatie op de rots voerend, de in trige opbouwt. Hier is ook het verhaal oorspronkelijker en bedrijft Watt he* consequentst de documentaire stijl. On derhoudend is zijn film, ondanks de niet al te sterke karaktertekening ze ker wel en bij tijd en wijle zelfs boei end. Voor boven de veertien in Luxor. Haarlem Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34, tel. 12495; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: H. Mous, Lakenkoopersstraat 18, tel. 12434. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, tel. 35521. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Tjakkes. Nie. Beets- laan 6. tel. 42384. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal- leweg 126, tel. 57753. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: A. Degenaar, P. de Hooghstraat 11. tel. 35008. J. van Walsum, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 02502-6300. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Post, Gillis School meesterlaan 2, tel. 10367. Zandvoort Apotheken: Zandvoortse Apotheek. Hal testraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: P Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Santpoort Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 02560-8410. Apotheken (ook nachtdienst). Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249. Rond de idool van vele jongeren, de Duitse zanger Freddy Quinn, heeft men wederom een film gecomponeerd. Dit maal echter zullen de bezoekers aan de film „Freddy... und die Melodie der Nacht", welke deze week in Cinema Pa lace draait, niet kunnen genieten van de bonte schlagerparade van Quinn-fa- vorieten, die zij anders gewend zijn. Naast de titelmelodie is namelijk nog maar één ander liedje opgenomen, en dit is vooral een gevolg van de enerve rende verhandeling, waardoor Freddy Quinn maar nauwelijks tijd vindt zijn emoties uit te zingen. Als taxichauffeur in Berlijn heeft hij het heel druk en raakt hij in de meest vreemde situa ties verwikkelt. Daarbij ontbreekt na tuurlijk het show-element niet, waarbij het charmante sterretje Heidi Brühl een goede tegenspeelster is. De film is voor iedereen toegankelijk. Afgezien van een handjevol figuran ten krijgt men in deze film niets anders te zien dan vijf personen, die geduren de ruim een uur niets anders doen dan in een romantisch landschapsdécor rondrijden en af en toe eens op elkaar schieten. Vier mannen en een vrouw. De laatste wordt uit handen van de In dianen bevrijd door de grote held Ran- dolf Scott, die dit uiteraard geheel be langeloos doet, al twijfelt de vrouw daar aanvankelijk aan. De drie overigen zijn van het schurkachtige type. Het gaat er hun om Randolf uit de weg te rui men om de bevrijdingsprijs voor de vrouw in de wacht te slepen. Enfin, er komt natuurlijk niets van. De held voert de vrouw uiteindelijk be houden en ongeschonden in de armen van haar wettige echtgenoot, keert daarna zijn paard en verdwijnt weer in de schemerige verten. Boven veer tien jaar in Roxy. Vanaf maandag draait in deze bios coop „Het monster uit de riolen", een lugubere fantasie uit Japan over am- phibieën, die onder invloed van H-bom- explosies enorme monsters worden, die zich met mensen voeden, 18 jaar. Alrcr.'n tiel De film „Nooit op zondag" moge mis schien als comedie bedoeld zijn, voor degenen die toch nog eerbied hebben voor zekere zaken in het leven, is de film nauwelijks aanvaardbaar. Het gaat allemaal om een licht meisje, die regis seur Jules Dassin tot middelpunt van zijn rolprent heeft gemaakt. Alle sym pathie wordt op het meisje geconcen treerd, waartegen natuurlijk op zich zelf geen bezwaar is. Anders wordt het, wanneer - zoals hier - het leven van het meisje- zonder meer wordt ge accepteerd als iets normaals. Zelfs krijgt het kind min of meer een aureool en niemand heeft enige critiek op haar gedrag. Het is een soort misplaatste helden verering, die men natuurlijk niet al te- serieus moet nemen, maar die in zich zelf verwerpelijk is. Jules Dassin heeft er een knappe film van gemaakt, die bepaald humoristisch is op zeke.re mo menten. Maar al met al moet de film toch voorbehouden blijven aan volwas senen. Kathedraal: 6.30, 7.30 9 H., 11 en 12 uur St.-Antonius N Groenmarkt: 630 7.30 8.30 H 10 11 en 12 uur H. Jozef. Jansstraat: 6.45 8. 9.15 H 11 en 18 uur 'Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H.. en 12 uur St.-Jan. A'damstraat: 6.15, 7. 8.15, 9.30 H. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30 7.45. 9. 10.30 H., en 12 uur H H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat; 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. H Liduina Rijksstraatweg: 6.30. 7.30 9 H 10 45 en 12 uur O. L. Vrouw van VII Smarten en St. Ba vo, Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 8.45 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30. 10 H.. en 11.45 uur BLOEMENDAAL: Allerh. Drleëenheld: 7 30 9 H. 10 45 en 12 uur H. Sacrament: 7 30 9 10 30 H. en 12 uui AERDENHOUT: 7 30 9 H en 11 uur ZANDVOORT: 7.30, 9. H„ 11 uur, Huis in de Duinen: 8.45 uur. OVERVEEN: 7 8 9 H. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H Bavo! 6.30 7.30 8.30 9.40 H. 11 en 12 uui HEEMSTEDE (O L Vr. Hemelvaart) 6.45. 7 45, 8.40 ri 10 11 en 12 uur SPAARNDAM: 7.30 er IC H BENNEBROEK (H Jozef): 6.45 8, 9.15 H. en 11 uur VOGELENZANG (O.L.Vr. Hemelvaart): 7.30. 8.30 en 10 uur H HAARLEM, 24 sept. - In de kapel van „Sancta Maria", Florapark 2, zal zondag om 10 uur een H. Mis worden opgedra gen voor katholieke kunstenaars uit Haarlem en omgeving. BEVALLEN van een zoon: M. L. Prins-Posthuma; M. T. van Riet-Ver- zljlbergen; S. van Roozendaal-van den Heuvel: H. D. Makkes-van Lil. BEVALLEN van een dochter: C. E Quaak-Murre; J. G. van Angeren- Goers; M. A. Timmer-Schaap; J. M Wiggexs-LangleyE. Witteman-Gruter; M. A. Clay-van der Meer; T. J. C. van Wierst-Knetjnsberg. OVERLEDEN: S. Vermeer de Vogel 83 j., Kinkerstr.: E. L. A. Schleper- Bauer. 85 j.. Eindenhoutstr. ONDERTROUWD: S. Perré en A. J Sanders. GEHUWD: C. A. K. Schulze en E J. van Bleyswük Ris. In Studio wordt een oude film van Hitchcock vertoond, „The wrong man", wederom een spannende thriller. 14 jaar. In Frans Hals gaat men „Du rififi chez les hommes" hervertonen, een knappe misdaadfilm voor volwas senen. Minerva draait tot en met zon dagavond „Jacht op een schaduw", een niet onverdienstelijke speurders film. 14 j. Zondagmiddag en woensdag middag draait men er „Calamity Jane" voor de jeugd. Alle leeftijden. Maandag avond wordt voor 14-jarigen en ouderen „Boefje" gedraaid naar de bekende ro man van Jan Brusse. Woensdag- en donderdagavond draait men er „De zomer van de zeventiende pop", een belangwekkende speelfilm naar het ge lijknamige toneelstuk. 14 jaar. AMSTERDAM, 23 sept. De „Johan van Oldenbarnevelt" van d N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" zal, onder commando van kapitein P. J. Groenland, zondag 25 september a.s. in de vroege ochtenduren te Amsterdam aankomen. Het schip heeft nog 170 pas sagiers aan boord. De „Johan van Oldenbarnevelt" heeft op de afgelopen rond-de-wereldreis voor de eerste maai New York aangelopen, waardoor een regelmatige rechtstreek se verbinding van Australië en Nieuw- Zeeland met New York tot stand is ge komen. Ter gelegenheid hiervan werden de gezagvoerder, tijdens een lunch aan boord in de haven van Wellington, vier momento's aangeboden door de burge meester van Wellington, de directeur van de havendirectie., de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Welling ton en een vertegenwoordiger van het departement van toerisme en publiciteit. Deze memento's worden meegegeven ter overhandiging aan de respectie velijke collega's in New York. De „Johan van Oldenbarnevelt" heeft veiligheidshalve 100 mijl ten zuiden van Cuba gewacht, teneinde de hevige or kaan „Donna", die zoveel onheil heeft veroorzaakt, te ontlopen. De vertraging van twee dagen hierdoor ontstaan is tot een dag teruggebracht. Het schip zal slechts één dag te laat in de Amster damse b-ven aankomen. De twee beeldjes aan weeskanten van deze trap in het nieuwe St.-Jacobuscollege te Enschedé zijn gemaakt door Mari Andriessen. Ze geven een treffend beeld van de huidige schooljeugd: een meisje in petticoat en een mannelijke teenager. Het college (een H.B.S., die misschien tot een lyceum zal uitgroeien) wordt 6 oktober door kardinaal Alfrink geopend. HEEMSTEDE, 24 sept. De r.-K. E.H.B.O. vereniging „De Barmhartige Samaritaan" heeft zich in het afge lopen verenigingsjaar weer bijzonder verdienstelijk gemaakt. Bü 189 onge vallen waaronder verschillende zeer ernstige werd door de leden der vereniging eerste hulp verleend en wan neer vastgesteld mag worden, dat de post „materiaal" over één jaar een verbruik aangeeft van niet minder dan 500 meter pleister, dan krijgt men toch wel enige indruk van de activiteiten der leden, die gemiddeld bijna viermaal per week bij ongelukken handelend op traden. Deze cijfers kwamen naar vo ren uit het verslag van de commissa ris-materiaal, dat een der agendapun ten vormde bij de gisteravond onder voorzitterschap van de heer N. M. Oud gehouden algemene ledenvergadering, waarvoor zulk een grote belangstelling bestond, dat de bovenzaal van „Nieuw Berkenrode" tot de laatste plaats was bezet. De vereniging kan op een alleszins voorspoedig jaar terugzien. Het leden- aantal steeg met ruim dertig percent en bedraagt thans 58 leden. Een gunstig beeld gaf ook het jaarverslag van de penningmeesteresse, dat met een voor delig saldo afsloot. Voor de viering van het tweede lus trumfeest bestaan grootse plannen. In april of mei van he* volgend jaar zal het tienjarig bestaan worden herdacht met 's morgens een plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Bavo, ge volgd door een gemeenschappelijk ont- AMSTERDAM, 23 sept. De Prix Susse 1959, ingesteld door de directeur van de bronsgieterü Susse Frères te Parijs, is toegekend aan de Amster damse beeldhouwer Ben Gunbenaar. HAARLEM, 24 sept. De sopraan Elisabeth Lugt heeft vrijdagavond de eerste uitvoering met orkest in Neder land van de éénakter „La voix humai ne" van Francis Pouienc tot een on vergetelijke gebeurtenis gemaakt. Zij ontplooide in deze ongeveer drie kwar tier durende opera een dramatisch ta lent, dat de hele zaal dwong in adem- CINEMA PALACE: Freddie und die Me lodie der Nacht, a.l.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do. 7 en 9.15 uur: 08/15, 18 Jaar. FRANS HALS: Du Rififi chez les hommes, volw.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Gevaarlijk blond, ontraden. LUXOR: De grote ontsnapping, 14 jaar. Do. cyclus: De naakten en de doden, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Nooit op zondag, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. zo.: De Indiaanse vrouwenroot, 18 jaar: Ma. t.m. do.: Het monster uit de riolen, volw.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The wrong man, 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: za. en zo. 7 en 9.15 uur: Jacht op een schaduw, 14 j. Za. 2.30, zo. 2 en 4.15, WO. 2.30: Calamity Jane, a.l.; ma. 8.15: Boefje. 14 j.; wo. en do. 8.15: De zomer van de 17e pop, volw. Zaterdag 24 en zondag 25 september Stadsschouwburg, 8 uur: „Cyprienne" Een ironisch toneelstuk van de Franse schrijver Victor Sardou over de huwe lijkstrouw. Ko van Dijk heeft de regie en Mary Dresselhuys blinkt er eens te meer In uit. Maandag 26 september Stadsschouwburg, 8 uur: De Rederijkers kamer „Alberdingk ThtJm" in „Het meisje dat niet meer griezelen kon" van Mr. H. M. Planten. Regie: Frans van Emmerik. (Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilia"). Zaterdag 24 september Concertgebouw, 8 u -r: Concert Harmonie Crescendo o.l.v. Walter Jansens m.m.v operette Vereniging Diogé. Zaterdag 24 september Surinamestraat e.i., Santpoort, 3 uur: Mars- en Tamboerwedstrijd. Tentoonstellingen Cruquiusmuseum, Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend dag. 912.30 en 13.3017 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend van 1012.30 en van 1.30—5 uur Zo. 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Vanaf 10 sept. reizende UNESCO-tentoonstelling van reprodukties naar aquarellen „Wa- tercolours" Geopend van 1017 en zo. 13—17 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel, Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, Handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. Museum „Het Huls van Looy' KI. Hout- weg-hk. Kamperlaan. Tentoonstelling van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Van 16 sept. tot 16 okt Geopend da. van 1012.30 u. en van 13.30—17 u. zo. van 1417 uur. Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein Gedu rende de maand september tentoonstel ling van dierentekeningen van Ruth Fischer. Geopend da. (ook zo van 10-22 u Vishal, Grote Markt, V.a. 14 sept. Affiche tentoonstelling „Frankrijk in beeld' Geopend dag. van 14—17 u. en van 19.30 —22 u. Zo. 14—17 uur Kunstzaal „De Ark" Nieuw Heiligland 1-3 Werken van J C. Mets Ere-tentoonsteJ- Ung t.g.v ztjn 75stq levensj. Geopend van 95 uur en ma. wo en vr van 68 uur Huize „Bloemenheuvel", Bl'daalseweg 138, Overveen. Schilderijen, aquarellen, teke ningen en grafisch werk van Dick Went- zel jr. te Aerdenhout (tot 26 sept.) Ge opend van 1017 u. Zo. van 1417 uur. loze stilte het gebeuren op het toneel te volgen. Jammer genoeg waren er nog veel onbezette plaatsen in het Minerva-thea- ter. Het bestuur van de Heemsteedse Kunstkring treft hieraan zeker geen schuld. Het wel zeer gelukkige initiatief is in artistiek opzicht in ieder geval een enorm succes geworden. De leden van de kunstkring die niet zijn komen opda gen, hebben een unieke kans voorbij la ten gaan om kennis te maken met een zeer geslaagd produkt uit de hedendaag se Franse musico-dramatische kunst. Francis Pouienc heeft de tekst van Jean Cocteau op brillante wijze benut. De muziek vervult op indrukwekkende wjjze de haar toebedachte functie. Zü is geraffineerd van behandeling, stijl vol en uiterst ingenieus geconstrueerd, vooral in de orkestbegeleiding. Het is opvallend dat na perioden van declama tie in de zangstem. deze plotseling fas cineert met een melodieus herinnerings motief. In één woord: feilloos zekere muziek, het psychologische drama ten voeten uitbeeldend. Na mijn beschouwing in ons blad van dinsdag j.l. is het overbodig' op de in houd van de opera verder in te gaan. Nog even wil ik terugkomen op de enige speelster die op het podium staat Elisabeth Lugt bleek een artiste te zijn. Haar mooie stem stelt haar tot veel in staat. Zij gebruikt haar om er toneel mee te spelen. Wanneer de dramatische situatie het vergt, durft zij ook lelijke klanken te geven, even goed als zfl prachtig zingt in de lyrische scènes. Met nauwelijks te verdragen spanning voelde men in haar zang en spel het moment geboren worden, dat haar hele leven inéén stort. En dan heeft zich het drama voltrokken. Hulde aan Elisabeth Lugt, maar ook hulde aan Henri Arends en het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Onder niet bepaald gunstige omstandigheden, (het orkest zat achter het doek) heeft Henri Arends de begeleiding meerma len tot een fraai klinkend geheel weten te brengen. De gehele uitvoering ver wierf langdurige bijval, en er waren bloemen voor de zangeres. Voor de pauze speelde het Noordhol lands Philharmonisch Orkest het concer to grosso in a kleine terts van Vivaldi. Jan Hesmerg en Leendert de Graaf ver- vulden op fraaie wijze de solopartijen. En echte muziek kon men voor de pauze nog beluisteren in de C-dur symphonie K.V. 338 van de Salzburger meester. J.L. bijt. 's Middags zullen er in Nieuw Ber kenrode grote jubileumwedstrijden wor den gehouden met de E.H.B.O.-vereni gingen uit de omliggende plaatsen. De dag zal dan met een feestavond worden besloten. De voorzitter deelde mee, dat op za terdag 8 oktober een grote propagan da middag in Heemstede zal plaatsheb ben. Op zes verschillende plaatsen zul len de leden die middag demonstraties geven, waarbij ongevallen in scène wor den gezet. Vjjf leden der vereniging waren ge slaagd voor het diploma Eerste Hulp In Oorlogstijd (E.H.I.O.), dat de heer Oud uitreikte aan zuster Peregrino, mevrouw C. Voorwerk-Vogels en aan de broeders Alexius, Bernardus en Franciscus. De leden, die voor het di ploma E.H.B.O. zijn geslaagd zullen dit op een speciaal hiervoor te beleg gen avond in ontvangst mogen nemen. Het agendapunt bestuursverkiezing bracht geen wijzigingen rond de be stuurstafel. De heren N. M. Oud en J. den Brok werden bij acclamatie her kozen, terwijl de heer F. van den Berg, die al negen jaar commissaris-materi aal is, maar nu ztjn functie beschik baar wilde stellen, op verzoek van de voorzitter zijn besluit introk. Tot leden van de kas-commissie werden benoemd broeder Franciscus en de heer M. de Bouter. Na een uitvoerige bespreking over het werk van de Malthezer Helpsters en een geanimeerde rondvraag, sprak de geestelijk-adviseur kapelaan F. Jan sen het slotwoord uit. Hij roemde de uitstekende geest onder de leden en wees hen op hun taak als dienaars en dienaressen van de mens. die in nood verkeert. HAARLEM, 24 sept. Zondag zul len op het THB-terrein in Aerdenhout de laatste softball wedstrijden van dit seizoen worden gespeeld. DCG, de Me teoor en de Pmguins 3 zijn met gelijk aantal punten in de tweede klasse op de laatste plaats geëindigd. Er zal nu een halve competitie gespeeld worden om uit te maken wie in 1961 in de derde klasse uit zal komen. Het programma is: 10.30 uur de Meteoor-de Pinguins 3; 14- uur de verliezer - DCG, en 16.- uur de winnaar tegen DCG. HAARLEM, 24 sept. Woensdag 5 oktober geeft de Marinierskapel onder leiding van eerste luitenant H. C. van Lijnschooten haar traditionele concert in de Haarlemse Concertzaal. Het wordt een bijzonder concert dit jaar, want de kapel herdenkt haar vijftienja rig bestaan. Voor deze gelegenheid heeft men een bijzonder aantrekkelijk pro gramma samengesteld waarin voor elck wat wils te vinden is. Geopend wordt met fragmenten uit Handels „The Royal Fire Work Music", waarna een symphonie van Haydn wordt uitgevoerd. Enkele „Scènes Alsacien- nes" van Jules Massenet worden ver volgens gespeeld en het gedeelte voor de pauze wordt besloten met de ouver ture „Dona Diana". Na de pauze: de mars „Army and Marine" van Zehle, de ouverture „Wilhelm Tell van Rossi ni, de befaamde wals „Morgenblatter" van Johann Straus en de nieuwe Ame rikaanse werken „Pentagon" en „Meet the band" van Glenn Osser en het Sand paper Ballet van Leroy Anderson. Deze laatste werken vormden o.m. de glans punten van de recente Taptoe in Delft. De traditionele concerten van de Marinierskapel in Haarlem worden gegeven ten bate van het Marine Sa natorium Fonds. Zp vormen uiteraard slechts een klein onderdeel van het druk bezette bestaan van de kapel Tal van koninklijke bezoeken, vlootbe- zoeken in den vreemde en andere ce remoniële gebeurtenissen worden op geluisterd door de thans vijftien jaar oude kapel. In de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan is de Mariniers kapel in staat geweest een wereldwij de faam op te bouwen. In Canada en Amerika treft men in de muziekhan del grammofoonplaten van deze band aan. Ze is trouwens over de hele we reld opgetreden. Zo werd in 1948 een tournee van drie maanden gemaakt door Indonesië, terwijl in 1955 het ko ninklijk paar vergezeld werd op zijn reis door de West. Buitenstaanders staan er versteld van in hoe korte tijd de Marinierskapel de ze faam heeft opgebouwd. Voor de oor log bestond reeds de Stafmuziek der Koninklijke Marine. Toen de oorlog kwam verdwenen de militaire muziek korpsen en de muzikanten vonden veel al een plaats in de verschillende poli- tie-muziekkorpsen. Na de oorlog beslis te generaal Von Freytag Drabbe echter, dat opgericht zou worden de „Mariniers kapel der Koninklijke Marine", waar mee werd aangeduid dat de kapel or- HAARLEM, 24 sept. De bisschop van Haarlem, mgr. J. A. E. van Dode- waard, heeft tot pastoor benoemd van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen te Hilversum prof. drs. J. G. Louter, tot nu toe hoogleraar aan het Theologicum te Warmond. Pastoor Louter werd geboren te Schoorl op 16 april 1911 en werd 6 juni 1936 priester gewijd. Hij was na zijn wijding eerst kapelaan te Berkel-Rodenrü's, en kreeg in 1937 opdracht om zijn studies in Rome voort te zetten- Hij studeerde in Rome kerkelijke geschiedenis en deed daar ook zijn doctoraal examen. Bü het uitbreken van de oorlog keerde hij naar Nederland terug en werd benoemd tot kapelaan te Bergen. Op 19 april 1942 volgde zijn benoeming tot professor in de kerkgeschiedenis aan het Theolo gicum te Warmond. AMSTERDAM, 22 sept. In de Va lerius kliniek te Amsterdam is, naar eerst nu bekend is geworden, de journa list en letterkundige Kees van Bruggen gestorven. Hü zou 14 november 86 jaar worden. Kees van Bruggen is verbonden ge weest aan de kunstredactie van het Algemeen Handelsblad, Het Volk en de Deli Courant. Onder zijn eigen naam schreef hü romans, en gedichten .Hü ebruikte ook het pseudoniem R. van Santen. Het stoffelük overschot is in al le stilte in Velsen gecremeerd. Advertentie IJMUIDEN, 24 sept. In tegenstel-1 klasse 1956, dus de in 1959 toen 3-jarigi ling tot wat de biologen in mei van I haring, bijzonder sterk was. Men i dit jaar als hun verwachting uitspra ken voor de resultaten van de haring visserij onder de Engelse Wal zijn tij tot de conclusie gekomen, dat het waar schijnlijk beter za] zijn dan vorig jaar. En dit niet alleen op grond van het feit, dat het vorig jaar zó teleurstel lend was dat het nu moeilijk nog min de: zou kunnen zijn, maar op grond van enkele ontdekkingen, die sedertdien zjjn gedaan. In samenwerking met hun Engelse collega's hebben de Nederlandse biolo gen namelijk ontdekt, dat er vorig jaar in de vangsten een groot verschil zat wat betreft de Engelse Wal aan de ene kant en Sandettigronden en Kanaal aan de andere kant. Dit verschil betreft de samenstelling van de vangst. In voor gaande jaren was er altijd een op vallend samengaa. Het was namelijk zo, dat onder de Engelse Wal de 3-jarige haring in de vangst maar matig ver tegenwoordigd was, terwijl de vangst van die haring op Sandetti en Kanaal matig goed was. De biologen weten echter, dat de jaar- daarom van mening, dat de vleetvisse rij vorig jaar onder de Engelse Wal le ze 3-jarige haring om de een of andere reden waarschijnlijk heeft gemist. En er is dus een grote kans, dat diezelfde haring, die nu dus 4-jarig is, de volgen de maand onder de Engelse Wal wel fevangen zal worden. Als dat zo is, an zullen de vangsten dus bestaan uit een combinatie van een behoorlijke rest van de sterke jaarklas 1956 plus de matige jaarklas 1957. In totaal ziet dat er dus beter uit. Een ander gevolg hiervan zal dan zijn, dat de haring, die eerdaags onder de Engelse Wal gevangen wordt, gemid deld behoorlijk groter zal zijn dan vo rig jaar. En waar de Engelse biologen bovendien verwachten, dat ook de ha ringvisserij op Sandetti en Kanaal gun stiger zullen zijn dan vorig jaar, zijn de perspectieven dus veel gunstiger dan eni ge maanden geleden voor mogelijk werd gehouden. Maar bij dit alles moet men be denken, dat het visserij is en dat tel kens weer ongewisse factoren de zaak in de war kunnen sturen. ganiek diende te zün ingedeeld bij het Korps Mariniers, maar dat zü stafmu ziek zou zijn voor de gehele Koninklijke Marine. Uit het oude personeel en nieuw aangeworven krachten en met de resten van het oude materieel werd op 1 augustus onder leiding van de ma rine-muzikant, adjudant Steinroth, de rinierskapel in het leven geroepen. De toonkunstenaar Gysbert Nieuwland werd de eerste luitenant-directeur. Binnen de kortst mogelijke tijd verscheen de Marinierskapel bij officiële plechtighe den. Het repertoire werd gaandeweg uitgebreid, o.a. met door de Amerika nen achtergelaten muziek die weliswaar uit de oorlog stamde, maar ten onzent volkomen onbekend was. Er volgden concerten voor de radio en daarnaast trad men herhaaldelijk in het land op om propaganda te maken voor de Ko- ninklüke Marine. In 1958 nam Gysbert Nieuwland ontslag en volgde luitenant H. C. van Lünschooten hem op. (Advertentie) HAARLEM, 24 sopt Bij de onrUP linge wedstrijden van de r.-k. Schaak club „Het Witte Paard", nam in groep 1 Hartendorp door een zege de leiding, al bleek later, dat zijn tegenstander wel wat te vroeg de koning had gestreken. Van Emmerik ondei schatte in de ope ning blijkbaar zijn tegenstander, kreeg daardoor kwaliteitsachterstand, en zal bij goed spel de partij moeten verliezen. Een goede come-back van Brohet. Reeuwijk en Hopman namen geen risi co's, wat een remise tot het gevolg had. Huyboom dwong zijn tegenstander in weinig zetten tot opgeven, terwijl de partij tussen Pancras en Huneker in een betere stelling voor laatstgenoemde werd afgebroken. In groep 2 móest nieuweling Mossin- koff opnieuw ervaren, dat de tegen stand hier heel wat groter is en ver loor kansloos van Raaphorst. Van Keu len moest in v. d. Stoop Jr. zijn meer dere erkennen, wat tot gevolg had, dat Haverkort, die v. d. Meer zijn 3e neder, laag bezorgde en Ouddeken, die met v. d. Stoop Sr. <-emise speelde, nu samen de leiding hebben genomen. Joosten kwam tegen Banken kunde te kort en moest dan ook de volle winst aan zün tegenstander laten. In groep 3 een verrassende zege van Versteege op leider Lunenburg, waar van Mak, die wederom won, het meeste profiteerde. Puts behaalde zijn eerste zege, terwijl Baas en Claveaux tot remise overeenkwamen. De uitslagen waien: Bleekemolen- Hartendorp 0-1 Reeuwijk-Hopman Huyboom-v. d. Velde 1-0, Brohet-van Emmerik afgebr., Pancras-Huneker af. gebr., Raaphorst-Mossinkoff 1-0, v. d. Stoop Jr.-v. Keulen 1-0. Banken-Joosten 1-0, v. d. Meer-Haverkort 0-1, v. d. Stoop Sr.-Ouddeken %-%, v. Schie-Puts 0-1, Versteege-Lunenberg 1-0, Mak-Raap 1-0, Baas-Claveaux %-%. Ladderwedstrijd: v. d. Berg-Holtkamp 0-1. UTRECHT, 23 sept. Het Verbond voor Veilig Verkeer wil zijn verkeers- voorlichting zoveel mogelük baseren op reële en meest voorkomende geva ren in het verkeer. Aangezien deze ge varen voor wat Nederland betreft op het ogenblik door gebrek aan research nog niet voldoende bekend en-of ge analyseerd zqn, zal het verbond in het komende jaar een grootscheepse voor lichtingscampagne voeren die voor een deel gebaseerd is op de gegevens, welk een in Duitsland gehouden onderzoek met betrekking tot de ongevalsoorzaken aan het licht heeft gebracht. ONDERTROUWD: M. Brandt en H. M. van Rün. GETROUWD: D. B. Bus en A. H. Fraü- GEBOREN: z. v. G. J. Captün en J. M. Jansen: d. v. C. A. van IJssel- steyn en E. S. vari Stolk; d. v. J. Mul der en H. Sliggers; z. v. E. H. van Eeghen en Jkvr. E. E. van Panhuys; z.v. A. J. Hageman en A. Kampkes; d.v. C. de Bonte en J. A. Th. van den Fïcicik OVERLEDEN: A. van der Veen, 70 jr.; Wed. C. Mic'iielse-Resseling, 74 1r. IJMUIDEN Zaterdag 24 september Hoog water: 5.37 u. en 17.56 u. Laag water: 1.29 u. en 13.36 u. Zondag 25 september Hoog water: 6.13 u. en 18.32 u. Laag water: 1.59 u. en 14.12 u. Maandag 26 september Hoog water: 6.53 u. •- 19.14 u. Laag water: 2.38 u. en 14.49 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2