RIDDER-HEILIGE ZOU HAARLEMMERS TER OVERWINNING GELEID HEBBEN voor het H Vele groten maken kleintjes gelukkig COME ON, COME ON, WE DO IT AGAIN btatto P Volgens overlevering was redding der stad aanleiding tot bouw van de oude Sint Baaf in Haarlem THEOLOGISCHE CURSUS „OPEN DEUR" BEGINT 5 OKTOBER GLANS op de BLADEREN met Sint Bavo: patroon van Gent en Haarlem Reliek verloren Zondagse crèche Kruispunt Kleverlaan- Westelijke Randweg ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 Verjaardag deken W. N. Zijlstra Straatnaamgeving in Haarlem-Noord ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Jeugd-E.H.B.O. op de speeltuin a&f -^5 -iL i4 - Tover Itisso BLADVERNIEUWER NO< Vragen van raadslid Prikkel ATLAS - TELEFOON 60585 WASSERIJ DUYN Biljarten SAMOVAR-toernooi TT °e men ook over het ontstaan J en de verbreiding der devotie tot St. Bavo in Haarlem moge denken, vast staat, dat deze Zuid nederlandse ndderheilige in korte tijd aller harten heeft veroverd. Sinds eeuwen is hij de patroon der stad en de oude St. Baaf, het machtige bouw werk, dat nog steeds het stadsbeeld beheerst, staat daar als een monu ment van liefde en dankbaarheid van het gelovige volk. Waarschijnlijk heeft deze grote lief de ook de legende doen ontstaan, waarin ons wordt verhaald, hoe tij dens het beleg door de Kennemers in 1268 St. Bavo boven de stad ver scheen in volle wapenrusting, het zwaard in de ene een valk in de an dere hand, waardoor hij de Haarlem mers, in geestdrift ontvlamd, tot de overwinning leidde. Deze wonderbare redding, in de nde-eeuwse lessen van het Haarlemse Proprium „een eerbiedwaardige over levering der ouderen" genoemd, zou dan de aanleiding zijn geweest tot de bouw van de prachtige gothieke kerk, welke wij daarjuist hebben genoemd en die omstreeks 1500 werd voltooid. Sint Bavo verschijnt en be. schermt het belegerde Haarlem in de strijd tegen de Kennemers (12681). Het schilderstuk (Hol landse School, 16e eeuw) is af komstig uit de statie van „Den Hoek" te Haarlem en is nu eigendom van het Frans Hals museum. Het hangt in het stad huis van Haarlem. Bij die geiegenheid richtte de pastoor der kerk, Nicolaas Ruter, de latere bisschop van Atrecht, met burgemeesters en schepenen der stad, tot de abt van de Gentse St. Bavo, Raphael de Mercatel, titulair-bisschop van Rhosus en wij-bisschop van Door nik, het verzoek, een relikwie van St. Bavo te mogen ontvangen. De bisschop van Doornik, onder wiens gebied Gent toen ressorteer de, gaf gaarne zijn toestemming en de 15e april schreef Hugo van Assendelft, plaatsvervangend pas toor, mede namens de stadsrege ring een dankbrief voor ontvangen relikwieën, namelijk een gedeelte van de bovenarm van de heilige. Ren kostbare reliekschrijn zou on getwijfeld een passende rustplaats wezen Van alle kanten stroom den de giften toe. Nog dezelfde maand kreeg Aelbrecht van Hoghendorp, de goudsmid, die een jaar te voren een zilveren Bavo- beeld had vervaardigd, opdracht ook een zilveren ciborie of mon strans te maken, waarin de reliek achter glas zichtbaar zou worden bewaard. Tegelijkertijd sloot de Haarlemse Kerk met het klooster van Gent een vriendschapsverbond, waar door zij zich verplichtte, niet al leen de feesten van Bavo te vieren, maar ook de abt en zijn medebroeders in haar gebeden te gedenken, voor de abt en zijn opvolgers bij hun dood een uit vaart te houden en jaarlijks voor de gestorven kloosterlingen een gezongen requiem te laten op dragen. Bovendien zou ieder jaar op het feest van St. Bavo (1 ok tober) bij het offertorium van de hoogmis een kaars van een pond worden geofferd. De kosten van zo'n kaars be droegen 6 stuivers. De kerkreke ningen, die vele bijzonderheden bevatten, vermelden o.a.: Ao 1512. It. betaelt van dat die kaers ghe- offert is op synte baefendach tot ghent VJ st. Dat de betaling niet geregeld ieder jaar geschiedde blijkt uit de volgende post: Ao. 1520. It. betaelt in de abdije tot ghent vant jaer XVc, XIX, XX ende XXj te samen XVIIJ st. De overbrenging van deze reli kwie werd jaarlijks de 10e mei op plechtige wijze herdacht, „de trans- lacie van Sinte Baef". Ruim een eeuw later kwam de storm der reformatie over Haarlems kerk. Op 29 mei 1578 (H. Sacramentsdag) drong een compagnie soldaten aan 't. eind van de pontificale hoogmis de St. Baaf binnen, waar oen ver woede beeldenstorm werd aange richt. Waarschijnlijk is toen ook de kostbare reliek verloren gegaan, in ieder geval is zij na die tijd niet meer teruggevonden. De samen steller van het „Proprium dioecesis Harlemensis" (1917) ver giste zich dus ueerlijk, toen hij in de 6de lectie van het feest „van de overbrenging der relieken van. St. Bavo" (10 mei) neerschreef, De oude Sint Baaf te Haarlem. „Het machtige bouwwerk, dat nog steeds het stadsbeeld beheerst, staat daar als een monument van liefde en dank baarheid van het gelovige volk." dat na de ontheiliging der kathe draal deze relikwie naar Keulen werd overgebracht en later tot grote vreugde der geestelijkheid werd teruggeschonken. In de les van 8 oktober voegde hij er aan toe: „wegens de onrust der tijden is er alleen stof overgebleven". Deze mededeling betreft echter de reliek, afkomstig uit de be roemde abdij van Egmond. De man aan wiens goede zorgen wij op de eerste plaats het behoud van deze relikwie danken, is Claes Wiggers Cousebant, de bekende missie-pionier, die in 1580 de grondslag legde voor een commu niteit van klopjes op de Bakenes- sergracht ,,de vergaderinghe der maechden van den Hoeck". Op het einde van de 16de eeuw onderzocht hij de echtheid der relieken van St. Bavo, St. Adelbert en St. Jeroen, die bij het verwoesten der abdij in veiligheid waren gebracht. Als Haarlemmer bezat deze priester ongetwijfeld een grote devotie tot St. Bavo. Uit dankbaarheid voor zijn onschathare verdien sten mocht hij deze relikwie be houden en men hij in 1603 naar Keulen vertrok, nam hij deze met zich mede. Na zijn dood heeft pater Arnoldus de Witt ze aan het Haarlems kapittel terug geschonken. In 1851, bij de opheffing van de statie ,,St. Berna-rdus", te Haar lem, waar de relikwie gedurende twee eeuwen is bewaard, werd zij aan de zorgen van de pastoor der St. Josephkerk toevertrouwd en 10 mei 1920 heeft mgr. A. J. Cal- lier de overblijfselen van St. Ba- vo's lichaam in de kathedrale basiliek een waardige rustplaats geschonken. In vroeger jaren moet deze re likwie bij een brand in de abdh mede verbrand zijn; men heeft evenwel de as zorgvuldig bijeen gebracht en deze door middel van een kleefstof samengevoegd. Vandaar in de officiële akte van 15 oktober 1630 deze beschrijving: „de S. Bavone sive de proprii ejus corporis cineribus conglutinatis" (Sint Bavo of althans de samen gevoegde resten van diens lichaam. .V.W.V.W.V. ••■•••••••••••••••••••••ar ••••••••■■•••••••••■•••■•a MM - aaaaaaaaa a a l aVn (■•ui Voor de vaders en moeders van de St. Bavo parochie te Heemstede, die des zondags dikwijls met het pro bleem zaten hoe een oppas te vin den voor de kleuters en de baby's wanneer zij ter kerke wilden gaan, behoren alle moeilijkheden nu tot het verleden. Sinds twee weken heeft kapelaan F. Janssen met medewer king van een apostolaatsgroepuit de parochie de Bavo-Crèche in het leven geroepen, waar de kleinen tijdens de mis onder deskundige lei ding op allerprettigste wijze worden beziggehouden. Zondagochtend hebben we even om het hoekje gekeken in de crèche, die een passend onderdak kreeg in het Jeugdhuis aan de He renweg, waar een tiental van de al lerjongste parochiaantjes in genoeg lijk samenzijn bijeen was. Het leuk ste van alles was wel dat het volk je „internationaal" was. Buiten stond een auto met een buitenlands nummerbord geparkeerd, waarvan de eigenaar met zijn echtgenote uiteraard onwetend van het bestaan van de crèche die morgen op het punt stond de kerk binnen te gaan, waarbij het ouderpaar niet zo gauw een andere oplossing had kunnen vinden dan hun drie kleuters in de afgesloten wagen achter te laten. Ideaal was het niet, maar goed, er was nu eenmaal niets aan te doen. Een van de meisjes van de crèche zag het toevallig en stelde de buiten landse bezoekers van hun „kleuter zorg" op de hoogte. Vanzelfsprekend werden de drie kleinen met grote dankbaarheid aan de zorgen van de meisjes overgedragen. Een paar „kruipertjes" scharrel den over de grond. Met anderen werd een spelletje gedaan en twee van de meisjes trokken met een paar kleinen de buitenlucht in om even een wandelingetje te maken. Buiten stond een kinderwagen, waarin een baby van een maand of drie een rus tig slaapje deed. Bij de Bavo Crèche kunnen de ou ders hun kinderen ook de aller kleinsten dus veilig afleveren. Zij zijn in goede handen bij meisjes, die er een deel van hun zondagochtend voor beschikbaar stellen om de va ders en moeders ten dienste te zijn. Voorlopig bestaat deze mogelijkheid uitsluitend onder de H. H. Missen van half negen en elf uur. Mocht van de winter bijvoorbeeld blijken, dat bij de mis van twaalf uur veel be langstelling voor de crèche zou be staan, dan zouden andere tijden in gevoerd kunnen worden. De kinderen vermaken zich best in de crèche van de Bavo-kerk te Heemstede. IIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlHI „Vele groten maken kleintjes ge lukkig". Dat is de treffend gevonden slagzin van een paar mensen, die het plan hebben opgevat, vele kinderen een echte feestdag te bereiden. Die „groten" bent U, de „kleintjes" zijn de kinderen in kindertehuizen. In een circulaire hebben de organisatoren er nog eens aan herinnerd, dat er vele kinderen zijn, die hun ouders nooit of slechts kort hebben gekend. Voor hen gaat het gezegde niet op „De grootste weldoeners van de men sen zijn hun ouders". Zij verblijven in kindertehuizen, waar natuurlijk met liefde en geduld voor deze kin deren wordt gezorgd, waar ook van alles wordt gedaan om hun het ge mis van het ouderlijk huis zoveel mogelijk te vergoeden. Bij een recent bezoek echter aan enige kindertehuizen hebben enkele Haarlemmers het plan opgevat eens iets extra's voor deze kinderen te doen. Een grote feestdag bijvoor beeld, met tal van attracties, spel letjes met prijzen, lekker eten en drinken, kortom een hele dag genie ten, zodat hun gezichtjes zullen glun- „Come on, come on. We do it again!" En weer sjouwen tien men sen over het toneel van de Haarlem se schouwburg, waar de herberg van Michael James staat opgesteld. Over een paar uur zal daar „The Playboy of the Western World" van J. M. Synge worden gespeeld. Don derdagavond. Zes uur. Er hangt een vaal werklicht over het toneel. In de zaal zit miss Shelah Richards, de regisseuse, nauwelijks nog zichtbaar achter haar enorme uilebril. Ze houdt zich rustig. Ze is trouwens een schat van een vrouw. Het „vuile" werk op het toneel wordt door in- speciënt Jerome Brehony gedaan. Hij wijst de Haarlemse figuratie, wat ze die avond moet doen. Er is een half uur uitgetrokken om de figuratie in te werken. Het gaat slechts om twee „opkomsten" in de derde acte. De figuratie stelt het dorpsvolk voor, dat de playboy toe juicht om zijn vermeende helden daad, en hem een ogenblik later iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii De figuratie dromt achter de coulissen samen om toch maar vooral niets te missen van de voorstelling van „The Playboy of the Western World". '»"i* -|-M~i*>wi-|-|->-r-wi-rri-w~iVr-i^-i-i-i-,.~i'»~i* -r -»■ - Vi-r - r—* i, vLW-i -ir,-i_ m HAARLEM, 24 september Woens dag 5 oktober start „De Open Deur' tn de Gierstraat weer met een theolo gische cursus. De cursus wordt daar ook gegeven en loopt van oktober tot en met april. Om de veertien dagen wordt er twee uur les gegeven. Als do centen heeft men aangetrokken dr. Th. C. J. Breemer, professor aan het theo- logicum te Warmond, die zal spreken over schuldbesef en zonde, dr. Dida- cus Braun, professor aan het Francis caner Theologicum te Weert, die de Sacramenten zal behandelen, dr. Cle mens Epping, die zal spreken over de ontwikkeling van de heilsgeschiedenis, en drs. Martianus Bak, professor aan het Franciscaner Philosoficum te Ven- ray, die in verband met het aanstaan de oecumenisch Concilie de eerste gro te concilies zal behandelen. „De Open Deur" heeft weer een fol der uitgegeven met alle mogelijke in formaties over de cursus, waaraan wij de volgende toelichting ontlenen: „Hier mede (de theologische cursus of leer gang in de geloofsgeschiedenis) is niet zozeer bedoeld een wetenschap over het geloof als wel u i t het geloof, anders gezegd: een gelovig zoe ken naar inzicht op de Openbaring. God heeft zijn Openbaring voorgelegd aan he.t menselijk wezen, opdat deze de hoogte en di >pt.e, breedte en lengte van zijn liefdevolle wijsheid althans eningszins zou peilen, om ze des te dankbaarder te beleven". In overleg met de Deken van Haar lem is de godsdienstcursus-B opgeno men in de theologisce cursus. Ook voor godsdienstcursus-A kan m&n in lichtingen krijgen aan de Open Deur. In de folder wordt tenslotte medege deeld, dat de Theologische Cursus woensdag 5 oktober 's avonds om kwart over acht begint, voor welke da tum belangstellenden zich aan Gier straat 14 kunnen opgeven. HAARLEM, 24 sept. Dinsdag 27 september viert Deken W.N. Zijlstra van Haarlem zijn verjaardag. Ter ge legenheid daarvan recipieert de Deken die dag 's morgens van 10.30 tot 12 uur. en 's midaags van 17 tot 18.30 uur. Voor de priesters is de receptie van 12.15 tot 13.15 uur. HAARLEM, 24 sept. Nu de straat rondom het Van der Aartsportpark vol tooid is, hebben B. en W. van Haarlem besloten deze straat voortaan „Van der Aartweg" te noemen. Voorts hebben B. en W. de straten die op het nieuw ge vormde Delftplein uitkomen respec tievelijk genoemd Rijksstraatweg, Von- delweg en Hoofdstraat. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 HAARLEM, 24 sept. De Speeltuin vereniging „Dartele Jeugd" van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin heeft, als eerste Haarlemse speeltuin, met succes een cursus Jeugd- E.H.B.O. gegeven. Donderdagavond had de uitreiking van de diploma's plaats, bij welke plechtigheid ook de ouders wa ren uitgenodigd. Nadat de voorzitter, de heer J. Lam bert de bijeenkomst had ingeleid, wees dokter Van Doorn de kinderen en hun ouders op de betekenis van het behaal de diploma en wenste hen geluk met de volharding, die uiteindelijk tot het eindresultaat had geleid. Daarna reikte hij aan de 22 kinderen de diploma's uit. De voorzitter van de R.K. Vereniging voor E.H.B.O., de heer Ederveen sprak woorden van hulde aan het adres van de heer Van Buggenom, de actieve cur susleider. De kinderen onderstreepten dit met een aardig aandenken, aangebo den op rijm. Nadat de heer Lambert nog een harte lijk dankwoord tot de heer Van Bugge nom had gesproken, hem namens het Speeltuinbestuur een blijvend aanden ken had aangeboden en de cursusleider op zijn beurt had bedankt voor de pret tige samenwei King, besloot een bijzon der geslaagde demonstratie van St.-Ber- nardus de avond. verfoeit als hij een oplichter blijkt te zijn, en een snoever. De figuranten zijn zich nog van geen kwaad bewust. Ze staan min of meer onverschillig te luiste ren, hoewel natuurlijk nauwelijks iemand iets begrijpt van het ver wrongen Engels met de dikke Ierse tongval. Ze kijken verbaasd naar de enorme hoeveelheden gebakken vis, meloen, kaas en worst, die de Ieren achteloos lopen weg te eten. Miss Siobhan McKenna, de befaamde top-actrice verschijnt. In een slor dige pantalon en met verward uiteraard rood haar. Ze brult een onverstaanbare tekst en prompt reageert iedereen. Men juicht. Men brult. De playboy wordt op de schouders genomen. Struikelend over kabels en uitstekende poten van schijnwerperstatieven, wringt de menigte zich achter om het decor heen en dan door het wrakke her- bergdeurtje het toneel op. De play boy springt op de toog en doet zijn verhaal. En de figuratie maar brul len. „Come on, come on! Do it again". Twee uur later begint de voorstel ling. De figuratie is nu gecostu- meerd. Om een costuum te be machtigen moet men drie trappen op en drie trappen af. Voor een paar armzalige vodden! Door de luidsprekers klinkt de stem van Siob han McKenna, die op het toneel haar openingsclaus zegt. De figura tie verdringt zich tussen de coulis sen om toch maar niets te missen. Het Dublin Festival Company is immers het Mekka van de toneel speelkunst. Achter het grote hemels blauwe horizondoek ligt een jonge Ierse actrice languit te „relaxen". Als miss McKenna van het toneel komt, staat Annelies, een uitermate Haags meisje, dat tegen de Ieren is aangewaaid, al klaar met een kop koffie. Miss McKenna drinkt liters koffie. Achter een der zetstukken klinkt gegrinnik. De al even befaam de actrice Eithne Dunne vertelt een paar jonge actrices een grap. Even later verdwijnt ze grollend en iro nisch het toneel op. „Cofhe on. Shoes off". De figuratie trekt volgzaam kou sen en schoenen uit en begint aan de ingestudeerde taferelen. En als na een kwartier het ovationeel applaus door de luidsprekers klinkt, zit de figuratie al lang en breed, hoog in de nok van de toneeltoren om te kleden en af te schminken. deren van pret en zij 's avonds dood moe maar overgelukkig in slaap zul len vallen. Daarop doen zij nu een beroep op de Groten om de Kleintjes gelukkig te maken. Verschillende fabrikanten hebben onmiddellijk en spontaan hun hulp toegezegd, maar ook Uw bij drage is beslist hard nodig, wil de feestdag volledig slagen. De organisatoren hebben enkele mensen uit het openbare leven be reid gevonden hun actie van harte aan te bevelen, te weten dr. R. J. P. Muller uit Heemstede, de heer B. N. Blans uit Aerdenhout, de heer W. van Willige, directeur van „Haar lems Bloei", mr. F. van Meerwijk, directeur Twentsche Bank te Haar lem, ds. G. Toornvliet uit Bloemen- daal, pater J. Huigens o.f.m. uit Haarlem en de heer M. A. de Vries, accountant te Haarlem. Wie de actie financieel wil steu nen, kan gebruik maken van het giro nummer 4000 ten name van de Twentsche Bank te Haarlem met ver melding „Actie-comité Wees- en Voogdij -kinderen". Advertentie houdt de bladeren glanzend en stofvrij en voorkomt tevens voor- tijdige bladafval. Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Givia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH HAARLEM, 24 sept. Het Haarlem se raadslid J. Prikkel (P.v.d.A.) heeft B. en W. schriftelijk gevraagd of zij de in een der plaatselijke bladen geuite ongewoon scherpe critiek op de plannen met betrekking tot de aanleg van het kruispunt Kleverlaan-Westelijke Rand weg gerechtvaardigd achten. Indien dit niet het geval zou zijn, ver zoekt de heer Prikkel het college de motieven mee te delen die tot mede werking aan deze plannen hebben ge leid. Ook zou hij graag weten in hoe verre hierbij financiële overwegingen een rol hebben gespeeld. {.Advertentie) Advertentie amsteri>amsevaaht20 tei.. 11053 Binnen 4 dagen retour. HAARLEM, 24 sept. In het „Samo- var"-biljarttoernooi, dat onder auspiciën van de biljartvereniging D.E.S. in café restaurant Spoorzicht wordt gehouden, zijn vrijdagavond de navolgende par tijen gespeeld: Steffers 350 223 22 56 10.13 Broerse 350 350 22 79 15.90 Doves 350 350 34 64 10.29 Haberer 350 342 34 40 10.05 Doves 350 350 18 152 19.44 Meyer 350 132 18 37 7.33 Kleine sr. 350 350 25 40 14.T- Dickmann 350 284 25 49 11.36

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3