Uitbundig Brussel maakt kennis met Fabiola Hoofdstad stoort zich niet aan koninklijk consigne KHROESJTSJEV OREERT MIDDEN OP STRAAT Geëmigreerde zoon wint hoofdprijs in loterij Grote vreugde de familie Kos in Castricum Ijootlwill V oorlopig toto Loemoemba toert fier door Leopoldstad - met V .N .-esc Nehroe niet geestdriftig voor afschaffing Hammarskjölds post „KOM NAAR AUSTRALIË Het weer HET „LEVE DE KONINGIN" NIET VAN DE LUCHT Geestdriftige burgers in feestelijke stad Koningin Astrid herdacht Primeur van atoom schip voor V.S. Gulle Castro tracteerf hotelpersoneel WEER VERWARRING IN CONGO Wereldmissietoto Koude nacht Het weer m Europj MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 o 84sfe JAARGANG No. 30631 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 26 september De hemel had voor een vriendelijke attentie gezorgd. Een timide na jaarszon gluurde door de regen wolken toen koning Boudewijn zaterdagmiddag het paleis van Brussel verliet om zijn verloofde, Dona Fabiola, aan de Brusselaars voor te stellen. Koning Boudewijn had de wens uitgedrukt dat het er eenvoudig zou toe gaan, zon der triomfbogen en kostelijke dra perieën, want de koning en zijn verloofde zijn beiden op eenvoud gesteld. Maar de hoofdstad had zich aan het koninklijk consigne niet gestoord: om haar te ontha len die over weinige weken de koningin der Belgen zal zijn, had Brussel zich met feestgewaad ge tooid. Overal aan de gevels wap perden dartele driekleuren in de bries en talrijke winkeliers in het centrum en in de volksbuurten hadden in hun etalages de por tretten van de vorst met de Spaanse gravin te midden van bloemen en fris groen geëxpo seerd. GLEN COVE (Long Island), 26 september (Reuter, U.P.I., A.F.P.) In de kleine villa-gemeente Glen Cove nabij New York heeft premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie een voor het dorpje ongekende opschudding teweeg gebracht, toen hij gistermiddag mid den op straat aan ongeveer vijftig journalisten een persconferentie toestond. Ruim vijf kwartier lang heeft de Sovjet-leider eerder door hem in de Verenigde Staten afgelegde verklaringen herhaald en aan gevuld. Zo verklaarde de Rus onder andere dat het niet mogelijk is een internationale strijdmacht van de Verenigde Naties in het leven te roepen onder leiding van een man als de huidige secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, die hij „een lakei van de imperialistische mogendheden" noemde. „Ik twijfel niet aan Hammarskjölds bekwaamheden, maar ik heb bezwaar tegen het systeem van de Verenigde Naties, "waardoor de leiding van het secretariaat in handen is gekomen van één man", aldus Khroesjtsjev. BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO me mUKWó vefocetfouötiif! WOLLEN TWEEDJASSEN Zó werden koning Boudewijn en doha Fabiola gekiekt op het stadhuis van Brussel. Voorafgegaan door de wagens van film, pers en televisie, en geëscorteerd door zeven gendarmes op zware mo toren, heeft de koninklijke auto twee uur lang zich moeizaam een weg ge baand door de compacte massa geest driftige hoofdstedelingen die met vlag getjes en zakdoeken wuifden, en meer dan eens de houten afsluitingen en de cordons van de politie doorbraken om in de open koninklijke wagen bloemen neer te leggen. Het „Leve de koning", „Leve Fabiola" en „Leve de koningin" waren niet van de lucht. Koning Boude wijn had een stralende glimlach en Fa biola, die een olijfgroene ensemble, een stola in nerts, een baret van beige bont, en een bruine handtas droeg, groette vriendelijk maar kennelijk van haar stuk gebracht door deze voor het noor delijke België zo onverwachte uitbars ting van zuidelijk temperament. Met Fablola's warmbloedige Spanje beeft België dan ook een heel stuk ge schiedenis gemeen, en op het acht kilo gieter lange parcours door het oude Bruselse centrum heeft de jonge Spaan se gravin daar meer dan eens een her innering van kunnen ontwaren: het Pa- leizenplein, waar in 1555 Karei V ab diceerde, de Isabellastraat, waar de Spaanse Infante verbleef, de oude Za velkerk waar Isabella in 1615 in een his torisch gebleven handschutterstournooi de grote papegaai neerhaalde, het Ma- rollenkwartier met zijn onder Philips II en Philips III gebouwde Spaanse gevel tjes, de Kapellenkerk waar een Spaan se Madonna met' zwarte mantilla en met de Spaanse inscriptie „Nuestra Signo- ra de la Soledad" wordt vereerd; en dan tenslotte de Oude Markt met het bekende gildehuis „Roy d'Espagne", waarop nog steeds een buste van Karei II, de laatste koning in de Spaanse Ne derlanden, prijkt. Op deze met gildevlaggen versierde Oude Markt speelde zich zaterdagmid dag de apotheose af van Dona Fabio- la's triomfante „blijde intrede in Brus sel". Temidden van een onbeschrijfe lijke geestdrift reed de koninklijke wa gen het Binnenhof van het stadhuis op, waar de vaandels der zeven Brusselse poorten bewijs van het loyalisme van de zeven Brusselse volksbuurten waren opgesteld. Burgemeester Coore- mans nam de honneurs waar, presen teerde aan de koning en de gravin het schepencollege en de hoogste waardig heidsbekleders van de hoofdstad, en leidde de koninklijke gasten naar zijn werkkabinet waar hij Fabiola het hu welijksgeschenk van de stad Brussel overhandigde: een bijna drie meter lan ge stola in rozensteek, de oudste en de kostelijkste van de Brusselse kantste ken. De stola die men als tafelloper gebruiken kan, dateert uit het einde van de negentiende eeuw; drie kant werksters hebben er twee jaar lang aan gewerkt. De open wagen, waarin koning Boude wijn en dona Fabiola een rijtoer door Brussel maakten, werd bijkans volgestort met bloemen en confetti door de enthousiaste menigte. BRUSSEL, 26 sept. (AFP) Koning Boudewijn en dona Fabiola hebben van morgen in de kerk van Laken bij Brussel een mis bijgewoond ter gelegenheid van het feit dat koningin Astrid 25 jaar ge leden bij een auto-ongeluk nabij Küss- nacht in Zwitserland om het leven is gekomen. Verder waren o.a. aanwezig konig Leopold, prins Albert van Luik, prinses Josephine Charlotte, prinses Li- liane, prinses Paola en prins Jan van Luxemburg. Van de koninklijke familie was alleen de 84-jarige grootmoeder van koning Boudewijn, koningin Elisabeth, afwezig omdat zij een lichte griepaanval heeft. Na de H. Mis is een korte plechtigheid gehouden bij het monument van ko ningin Astrid in het park van het paleis van Laken. Dona Fabiola, die na de triomfantelij ke intocht in Brussel het weekeinde in het kasteel te Ciergnon heeft doorge bracht, was vanmorgen naar de Belgi sche hoofdstad teruggekeerd. NEWPORT NEWS, 25 sept. (Reuter) Het eerste vliegdekschip met atoom voortstuwing, tevens het grootste schip dat ooit gebouwd is, is zaterdag te New port News in Virginia te water gela ten. Het is de 85.350 ton metende „En terprise", die over een jaar geheel ge reed zal zjjn. De bemanning zal uit 3,000 koppen bestaan, waarbij nog 1.500 man vliegend personeel en onderhouds personeel voor de vliegtuigen komt. Dona Fabilola, staande naast haar koninklijke verloofde op het balkon van Brussels stadhuis, beantwoordt de geestdriftige toejuichingen van de menigte op de Grote Markt. De premier herhaalde dat hij het se cretariaat beheerd wil zien door drie personen, die respectievelijk het Westen, de communistische landen en de „neu- tralistische" landen vertegenwoordigen. „Willen de Verenigde Staten Ham marskjöld als vertegenwoordiger van de kapitalistische landen, dan zal ik hiertegen geen bezwaar maken," aldus de Sovjet-leider. Over Hammarskjöld zei Khroesj tsjev nog: „Het is onmogelijk, dat één man zo geniaal is dat h(j voldoen kan aan de belangen van alle volkeren, door een beslissing waardoor de honger van de wolven wordt gestild en de schapen toch in leven blijven. Het is onmogelijk dat één man een beslissing neemt, die strookt met de belangen van Afrikanen zowel als met die van de kolonialisten bijvoorbeeld." De Russische premie.r zei verder, dat als het Westen niet op het reorganisatie-voorstel voor het se cretariaat van de Verenigde Naties zou ingaan, de Sovjet-Unie zich toch nie4 uit de V.N. zou terugtrekken. De Sovjet-leider betoogde voorts, dat CASTRICUM, 26 sept. „Box Hill 24-9 1960. Hoofdprijs loterij, kom augus tus spoed, bespreek eerste boot, hele reis wordt betaald augustus. Theo Kos 3 Mitta Street, Box Hill, Melbourne." Dit telegram werd zaterdagavond be zorgd bij do familie Kos aan de Cieel- vinckstraat te Castricum en bracht heel begrijpelijk grote opschudding te weeg. Aanvankelijk was de inhoud nogal raad selachtig, doch bij informatie bleek, dat men voor het woord „augustus" „Aus tralië" moest lezen. Toen begreep men, dat zoon Theo in Australië de hoofd prijs in een loterij (hoe groot de prijs en van welke loterij?) had gewonnen en dat hij nu zijn ouders op zijn kosten zo spoedig mogelijk wilde laten over komen. Van het gezin Kos (elf jongens en twee meisjes) zjjn al vier kinderen naar Australië geëmigreerd. Acht jaren ge leden gingen de oudste dochter Ina en de oudste zoon, die inmiddels in Mel bourne een florerende schilderszaak heeft. Vier jaren later volgde Piet, die daar nu chef-machinebankwerker is. Theo (22) waagde dit jaar de grote Advertentie H AZ ET -FABRIEKEN ZEVENBERGEN stap en vertrok 16 februari om in Au stralië als metselaar zijn geluk te be proeven. De 18-jarige Martin vertrekt 20 oktober. f)e kinderen in Australië hadden al het plan om hun ouders te laten over komen en waren daarvoor druk aan het sparen. Het zou echter nog enige jaren geduurd hebben eer zij voldoende geld voor deze overtocht bijeen gehad zouden hebben. Men kan zich dan ook indenken, dat de gelukkige Theo in zijn eerste vreugde aan zijn ouders boven vermeld telegram zond. Gelukkig zijn ook de heer en mevrouw Kos daar zij maar al te graag hun kinderen willen bezoeken. Hun zeven kleinkinderen kennen ze tot nu toe al leen van foto's. Natuurlijk kunnen ze niet zo maar op stel en sprong vertrek ken, al rekenen ze er een beetje op, dat ze nog dit jaar de reis zullen kunnen aanvaarden. (Van onze sport correspondent) UTRECHT, 26 september. Op de jaarvergadering van de Landelijke Bond van Amateurverenigingen heeft de heer P. C. van Houten meegedeeld, dat er in ieder geval op 9 oktober geen toto zal zijn. Bovendien vreest de heer Van Houten, die ook lid is van het N.O.C. en zitting heeft in het bestuur van de Nedc-iandca Sport Federatie, dat het zeer wel mog lijk is, dat er de eerst volgende maanden geen toto zal zijn. Fidel Castro, de rode leider van Cuba, heeft gemeend de lagere bedienden van zijn hotel in de negerwijk Harlem van New York eens goed te moeten onthalen op allerlei lekkers, dat ze zijns inziens anders missen. De foto toont Castro {links uiteraard)de Cubaanse leger-stafchef Juan Almeida (in het midden) en rechts een chasseur. LEOPOLDSTAD. 25 sept. (U.P.I.) De politieke verwarring in de Congole se hoofdstad is gisteren groter geweest dan geruime tijd het geval was. Loe moemba immers kwam verklaren dat hjj weer premier was en dat hij over eenstemming had bereikt met prest dent Kasavoeboe, en deze verklaarde, zoals te doen gebruikelijk, dat er van een premierschap of een akkoord met Loemoemba geen sprake was. Kolonel Mobotoe, die de „sterke man" van Con go heet te zijn, waarschuwde dat hij voldoende troepen beschikbaar had om de zaken nu zelf in handen te nemen. Voor het eerst sinds een week kwam Loemoemba uit zijn woning om, met een escorte van V.N.-militairen, een rondrit van een half uur en een pers conferentie te houden, waarop hij zijn mededelingen deed. Kolonel Moboetoe zei evenwel ook dat er «reen sprake kan zijn van herstel voor Loemoemba en diens regering, omdat dan „ehaos en wanorde in Congo hersteld zouden wor den". En de „sterke man" wil in zulke kwesties het laatste woord hebben. Zelf zou Moboetoe een verzoening tus sen Loemoemba en Kasavoeboe graag zien, zei de kolonel, maar „de volgen de regering moet een veei oredere na tionale basis hebben". Toen Moboetoe hoorde van Loemoemba's tocht door Leopoldstad ze hij stom verbaasd te i. ;,De Ghanese militairen zijn ter beschikking van Loemoemba gesteld om hem te beschermen, niet om in de tad met hem te paraderen", zei hij ;waad. Hij verklaarde later een protest brief geschreven te hebben aan (ajeswahr Dajal, Hammarskjöds ver tegenwoordiger in Leopoldstad. Ook zei hij geprotesteerd te hebben tegen het optreden van de Ghanese ambassadeur, Nathaniel Welbeck, die lid is van de commissie uit zes Afrikaanse landen welke poogt een verzoening tussen de premier en de president tot stand te brengen. Welbeck heeft gezegd dat de verzoening binnen acht en veertig uur een feit zal zijn. Maar Moboetoe waar schuwde dat hij de uitwijzing van de ambassadeurs van Ghana en Guinee zal eisen als zij hun „machinaties met I Loemoemba" voortzetten. „Ik ben het volkomen eens met de gedachte van een verzoening en stel zelfs geen voorwaarden", zo had Loe moemba tijdens zijn zondagse perscon ferentie gezegd. „Ik zal premier blij ven en Kasavoeboe blijft president". Hij zei te geloven dat de president hiermee zou instemmen. Het zou, zei hij in ant woord op een vraag, aan het parlement liggen of de Russische ambassadeur, die de vorige week werd uitgewezen, zou terugkeren. En ook zou het parle ment moeten beslissen of de hoofdstad van Congo Leopoldstad. of een andere stad, zal worden. Een suggestie van al gemene verkiezingen onder toezicht van de V.N. verwierp hij. Hij wist dat hij dan weer zou winnen. „Maar we heb ben pas verkiezingen gehad, en zij wa ren vrij en representatief". En buiten landse hulp? „Iedereen die wil helpen is welkom", zei Loemoemba. Hij zei ook zekere suggesties, met betrekking tot wijzigingen ven zijn regering te heb ben aanvaard en zag veel nut in de voor stellen van de Ghanese president Nkroemah voor verandering van de or ganisatie van de V.N.-staf in Congo. „Daarmee zouden intriges en de koude oorlog uit Congo worden gehouden", merkte h;j op. Loemoemba zei nog dat hij zelfs be reid is tot een gesprek met Tsjombe van Katanga, want „alles wat ik wil is overeenstemming tussen alle leiders in Congo". Ondanks alle uitspraken en sugges ties is er een duidelijk streven naar verzoening tussen Loemoemba en Kasa voeboe merkbaar, dat zelfs door kolo nel Moboetoe uitgedragen wordt on der invloed van de Marokkaanse advi seurs bij zijn leger. Elke verzoening waarbü Loemoemba premier blijft is voor deze een overwinning, want ze be tekent dat Kasavoeboe daarmee zijn ontslagverlening van 5 september in slikt, Loemoemba heeft wei getoond zeer op zijn point d'honneur gesteld të zijn. Rusland bereid is weer deel te nemen aan het ontwapeningsoverleg te Ge-nè- ve, indien zich onder de nieuwe deel nemers afgevaardigden van neutrale landen bevinden. Op dit punt hebben de opvattingen van de Russische premier blijkbaar in enkele uren tijds een wijziging ondergaan. Eergisteren hadden ver slaggevers tenminste uit zijn mond de verklaring opgetekend, dat er geen sprake zou zijn van een hervatting van de ontwapeningsbesprekingen, indien het westen niet akkoord gaat met de reorganisatie van de Verenig de Naties, die hij, Khroesjtsjev, heeft voorgesteld. Terwijl Khroesjtsjev midden op straat stond te oreren, kwam een groep de monstrerende Hongaren naderby. De politie hield de groep tegen, maar Khroejtsjev kon de kreten horen: „Laat ie kolonies vrij- Wij komen van Honga rije. Vrijheid voor Hongarije. Khroesj tsjev is een moordenaar." „Dus dit is Amerikaanse cultuur." was het commen taar van de Sovjet-premier. De aanleiding tot deze impromptu persconferentie was eigenlijk, dat Khroesjtsjev bezoek verwachtte van president Nkroemah van Ghana, maar deze liet een half uur op zich wachten en Khroesjtsjev kortte de 'ijd door met de journalisten te prate.:. Verder ontkende Khroesjtsjev, dat de Sovjet-Unie reeds een poging zou hebben gedaan een bemand ruimte vaartuig te lanceren. Wel zei hij, dat „alles gereed is voor een dergelijke lancering". De geleerden moeten vol gens hem maar uitmaken, wanneer het tijdstip daarvoor het gunstigst is. De president van Ghana Het na afloop van zijn onderhoud met Khroesjtsjev doorschemeren, dat hij het niet geheel en al eens is met het Russische voorstel de figuur van de secretaris-generaal van de volke renorganisatie te vervangen loor een driemanschap. By zijn vertrek naar New York heeft premier Nehroe van Indië tegenover de pers verklaard, dat hij tegen afschaf fing van de functie van secretaris-gene raal van de wereldorganisatie is. Hij ziet niet in, hoe de door de Sovjet-Unie voorgestelde commissie van drie goed zou kunnen functioneren. De New Yorkse politie heeft zater dag bekendgemaakt, dat haar ter ken nis is gekomen dat er een poging zal worden gedaan om premier Khroesjtsjev en de Hongaarse communistische lei der, Kadar, te vermoorden. Een Hon gaarse vluchteling van 22 of 24 jaar, die heeft deelgenomen aan de opstand in 1956 en nu in Philadelphia woont, zou daartoe met ongeveer tweehonderd, eveneens gevluchte landgenoten uit z(jn woonplaats naar New York komen. Een vrouw uit Philadelphia heeft de politie aldaar over het plan ingelicht. De New Yorkse politie deelde mee, dat al le vliegvelden en stations zouden wor den bewaakt, evenals de bruggen en tun nels die toegang ge-ven tot de stad. DEN HAAG, 26 september In de Wereldmissietoto hebben twee deelne mers het goede getal ingevuld. Het zijn de lotnummers 125350 A en 134201 B. Voor de drie andere series is opnieuw door notaris Kropman getrokken. Hierbij kwamen als prijsloten naar voren de lotnummers 73743 C, D en E. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 EEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele overdrijvende wolkenvel- den en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht en ochtend. Mor genmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Zon: 6.34-18.28 Maan: 13.47-22.44. Station max temp min temp leersi afgei gisteren 24 uur Uen Heidei Jicht bew. 18 12 0 Ypenburg zw. bew. 17 10 0 Vlissinpen zw. bew. 18 11 0 £eJde on bew. 18 6 0.1 L)f But regenbui 18 8 0.3 Twente mist 18 7 0 i^itiüiH'ven mist 19 6 0 6d -Limburg mist 17 8 0 Amstei licht bew. 17 8 0 Stockholm regen 14 6 4 Oslo onbew. 17 8 0 Kopenhagen onbew. 16 8 0 Londen licht bew. 19 8 0 BrusseJ mist 18 7 0 Luxemburg half bew. 18 8 0 Parijs mist 20 9 0 Nice licht bew. 21 13 0 Berlijn half bew. 19 8 1 Frank lort mist 20 9 0 München zw. bew. 14 7 0 Zürich mist 18 6 0 Wenen mist 17 3 0 [nnsoruck zw. bew. 21 7 0 Rome Jicht bew. 23 9 8 Madrid zw. bew. 27 14 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1