VRIENDSCHAP TUSSEN BEIDE KAPITTELS IN OFFICIEEL VERDRAG VASTGELEGD D J Nederlandse Comedie speelt Sardou's „Cyprienne" Luchtige vertolking van knappe vaudeville Gevaarlijk plan voor kruising W. Randweg-Kleverlaan? Notburga- en Daniëlgroep vieren derde lustrum Kennemerland won afdelings ontmoeting tegen Gouda Deining Begroting Bij wederzijdse bezoeken uilen zij elkaar als broeders begroeten TAXI 13 Sint Bavo: patroon van Gent en Haarlem (II) Teleurstelling Portefeuille met 700.- vermist K.V.P.'fractievoorzitter W. v. Liemt wil B. en W. interpelleren Geslaagde feestdag in S t-Josefparochie de ve R TAFELTENNIS MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 n e eeuwfeesten ter ere van St. Bavo, die te Gent met grootse plechtigheid werden gevierd (1631), hadden ook te Haarlem weerklank gevonden. De deken van het kapittel, Judocus Catz, had hij die gelegenheid hymnen gedicht ter ere van de heilige en deze aan de kanunniken van Gent aangeboden. Tevens had hij als bijzonderheden vermeld, dat Bavo gehuwd was geweest, een dochter had met name Alditrudis en een zuster Adïla. Blijkbaar was dit voor het Gentse kapittel iets nieuws. Want in zijn dankwoord (8 ok tober 1632) schreef de deken N. H. Haudion, dat het dit uit Surius (de probatis sanctorum vitis) nooit had begrepen. Dat het kapittel er ernstig naar streefde, de oude vriend schap te doen herleven, blijkt ook uit een brief van de Gentse kanunnik Deijnsius (9 oktober 1632) waarin hij Judocus Catz dankt voor de prentjes welke hij mocht ontvangen. Hiermede zijn ongetwijfeld de afbeeldingen der vaderlandse heiligen bedoeld, die in opdracht van het Haarlemse kapittel door zijn secretaris J. Bugge werden ontworpen acta capituli 6 juli 1632). Deze verzameling bestaat uit 3 reeksen, elk van 8 heiligen. De eerste reeks draagt tot opschrift: „Heijlighe patroonen van 't bisdom Haerlem" en begint met St. Bavo. De tweede reeks wordt aangeduid: „Heijlighen, die in 't bisdom Haerlem worden geviert"; de derde heeft geen opschrift en schijnt daarom als vervolg van de tweede reeks beschouwd te moeten worden. Zij werden alle op zijde gedrukt. Ongunst der tijden deed de aloude band rslapp en Haarlem e.o. Films Toneel Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Inbraken tijdens weekeinde Kapelaans Th. Steen- land en A. v. d. Burg benoemd tot pastoor L. Dost overleden Kamermuziekavond van Harmonie Crescendo uitgesteld 3-jarig jongetje in water van Kloppersingel Bij fruit stelen betrapt Herziening uitbreidings plan Kennemerduin en Overbos [nhc] NHC Tegelijkertijd werden ook onderhandelingen geopend over een nieuw officie van St.-Bavo, teneinde gelijkvormig heid te verkrijgen in de verering van beider patroon. Het heeft tot september 1635 geduurd, voordat dit officie, waarbij vooral met de Haarlemse traditie rekening is ge houden en waarvoor kanunnik J. Nicolaas Wiggers Cousebant, de Haarlemse priester, door wie in 1603 de St.-Bavo-relikwie uit de abdij van Egmond behouden bleef. A. Ban, in samenwerking met pastoor Coster van Alkmaar, de Gregoriaanse melodie samenstel de, door het Gentse kapittel werd goedgekeurd en aanvaard. De 21ste september reisde Ban voor een laatste overleg naar Gent. Ook besprak hij daar het ontwerp van een nieuw vriend schapsverdrag, zoals de Haarlem se kanunniken dit hadden ontwor pen. Waarschijnlijk was de reis van Ban op deze tijd bepaald, om hem in de gelegenheid te stellen het feest van St.-Bavo (1 oktober) mee te vieren. De acta capituli geven ons het volgende verslag: ,,Twee kanunniken Ooms en Deyn- sius nodigden hem uit, om als ere kanunnik in het koor plaats te ne men, en als één hunner mede broeders kreeg hij de eerste plaats naast de archipresbyter aangewezen. Later ontving hij van de bisschop een invitatie om in 't zelfde kleed aan tafel aan te zitten". Het vriendschapsverdrag werd 31 juli 1637 door mgr. Antonius Triest en A. Guyart, secretaris, ondertekend. De oorkonde met af hangend groot zegel van de bis schop en een kleiner van het ka pittel, omvat zes artikelen, welke aldus kunnen worden samenge vat: Op de feestdag van St.-Bavo, 1 oktober, en gedurende het oc taaf, zullen beide kapittels het zelfde officium divinum gebrui ken. Ditzelfde geldt ook voor de feestdag van de elevatie of translatie van beider patroon: in Gent 1 augustus, in Haarlem 10 mei. Zij zullen de bisschop pen, proosten en confraters, tij dens hun leven in de H.H. Mis sen en officies gedenken. Ieder jaar zullen zij vóór het feest van St.-Bavo aan elkander ver- Sint Bavo, aalmoezen uitdelend, naar een schildering door de Haarlemmer Jan de Bray (1627-1697) Het stuk is afkomstig uit de destijds opgeheven St.-Bavo-statie aan de Spaarnwouderstraat te Haarlem en is nu eigendom van het Bisschoppelijk Museum. slag uitbrengen over de staat der kerken en opgaaf doen van de namen der overleden kanun niken, voor wie zij zo spoedig mogelijk na het feest een plech tige H. Mis zullen opdragen. Verder zullen zij bjj moeilijkhe den elkander met raad en daad ter zijde staan. En dan als slot bepaling: „Bij wederzijdse bezoe ken zullen zij elkander als broe ders begroeten, elkander een ere plaats in het koor geven en tevens delen in de gewone dagelijkse in komsten (presentiegelden) maar niet in die, waaraan verplichtin gen verbonden zijn." Voor Haarlem kwam de goed keuring van de apostolische vica ris, Philippus Rovenius, 5 novem ber 1637. Hoewel van een jaar lijkse offerkaars geen melding wordt gemaakt, toch is deze tra ditie gehandhaafd en voortgezet, blijkens een brief van 30 septem ber 1664, waarin het kapittel van Gent zijn dank betuigt voor ge zonden waskaars. Langzamerhand schijnt dit ver drag zijn betekenis te heb ben verloren. Gedurende de 18de eeuw vindt men geen enkele aanduiding, die ook maar in de verste verte op het bestaan daarvan wijst. Eerst in 1817 werd door het Haarlemse kapittel een poging ondernomen, om de vriend schapsbetrekkingen opnieuw aan te knopen. De 14de maart schreef deken J- H. Lexius aan het Gentse kapittel een brief, waarin hij het verlan gen van de kanunniken kenbaar maakte, de aloude fraterniteit tussen de beide kapittels te ver nieuwen, waarvan hij na de dood van deken Stafford (5 maart 1816) de oorkonde d.d. 31 juli 1637 had gevonden. Het antwoord van Maximilianus Macarius de Meulenaere (14 april 1817) was zeer teleurstellend. Hij had er vroeger wel eens van ge hoord. Dat was alles. Verder schrijft hij over het jaar 1794, toen bijna geheel België onder Frank rijk kwam en daarmee onder de anti kerkelijke wetten, tengevolge waarvan ook het kapittel werd op geheven; over de extinctie door de paus, 29 november 1801 en de vernieuwde oprichting van 21 de cember 1802, krachtens het con cordaat. Maar wrevelig voegt hij er aan toe: „liet kan met het vroegere niet in vergelijking ko men." De heren waren dus blijk baar nog niet in de stemming! CINEMA PALACE: Freddie und die Me lodie der Nacht, 14 j-2, 7 en 9.15 uur. Do. 7 en 9.15 uur: 08/15, 18 jaar. FRANS HALS: Du Rififi chez les hommes, volw.; 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Gevaarlijk blond, ontraden. LUXOR: De grote ontsnapping, 14 jaar. Do. cyclus: De naakten en de doden, volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Nooit op- zondag, volw. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. do.: Het monster uit de riolen, volw.; 2.30, -7 en 9.15 uur. STUDIO: The wrong man, 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma. 8.15 u.: Boefje, 14 1. Wo. 2.30 u.: Calamity Jane, a.l. Wo. en do. 8.15 uur: De zomer van de 17e pop, volw. Maandag 26 september Stadsschouwburg, 8 uur: De Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in „Het yelsJ® dat niet meer griezelen kon" van Mr. ti. M. Planten. Regie: Frans van Emmerik. (Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilia Dinsdag 27 september Gemeentehuis Noordwijkerhout, 7 uur: Gemeenteraadsvergadering. Frans Halsmuoseum, 8 uur: Voordracht dr. A. L. Constandse over „Achtergronden van het huidige wereldgebeuren". (Volks universiteit) Minerva Theater, 8.15 uur: Wereldseizi- gers-Serle Dr. L. van Egeraat over „Italië". GEHUWD: J. A. van den Bosch en H. C. Brouwer; J. F. List en M. H. A. van Rullen; P. de Jong en A. M. Boelhou wer: R. J. de Boer en L. S. E. Boot; A. Hallie en C. C. Arens. BEVALLEN van een zoon: J. C. Ka- lisvaart-Moone; G. J. J. de Vries-Meder; W. G. Stor-Groot; G. J. Munsterman- Hofmeijer: H. Buser-Oskamp. BEVALLEN van een dochter: E. J. M. Koudijs-ArnoJdt; C. M. J. Leunk-Grüter; A. M. Nijssen-Maltan; P. Inpijn-Bloem. OVERLEDEN: A. Bierenbroodspot, 76 j., Trompstraat; P. Goedhart, 80 j., Voor uitgangstraat; C. Thieman, 85 j., Roc- kaertshof. UMUIDEN Maandag 26 september Hoog water: 6.53 u. en 19.14 Laag water: 2.38 u. en 14.49 Dinsdag 27 september Hoog water: 7.41 u. en 20.03 Laag water: 3.15 u. en 15.31 HAARLEM. 26 sept. Victorien Sar dou, wiens „Divorcons" dit weekeinde in de Haarlemse schouwburg werd ge speeld onder de titel „Cyprienne", is een typische vertegenwoordiger van het Frankrijk van de tweede helft van de vorige eeuw. Hq vertegenwoordigt met name de burgerlijke moraal die zich meer om de schone schijn dan om het schone zqn bekommerde. Hij verdedigt de fatsoenscode, die de gezeten burgerij uiterst nauwgezet en gedetailleerd had opgesteld en hij maakt iedere ontduiking van die code tot voorwerp van zijn spot. Maar hq doet dat geniaal en spiritueel, zoals alleen een Fransman dat kan. Hij gelooft in zijn burgerlijk ideaal en hij draagt dat geloof spits en luchtig tege lijk, uit. „Cyprienne" richt zich tegen weinig constante huwelijkstrouw, die in 1880 of ficieel gesanctioneerd dreigde te wor den., toen het Franse parlement de echt scheidingsprocedure ging vereenvoudi gen. Sardou voert hier de lichtzinnige Cyprienne ten tonele, die een amant heeft gevonden in de jonge fat Adhé- mar. Cyprienne hoopt na de parlemen taire behandeling van de echtscheidings- wetten gemakkelijker gelegenheid te vinden om te gaan scheiden van haar wat oudere, sympathiek-egocentrische echtgenoot Henri, teneinde Adhémar te kunnen trouwen. Maar Henri is een slimme vogel. Hij geeft zich ogenschijn lijk gewonnen en laat Cyprienne aan Ad hémar, maar begint haar als bijna ex- echtgenoot op bewonderenswaardige ma nier het hof te maken. Natuurlijk kan Cyprienne hier niet tegenop. Zij beseft, dat zij van haar echtgenoot houdt en al les komt weer goed. Zo'n simpel gegeven is voor een ras- comédie-fabrikant als Sardou meer dan voldoende om een heerlijk brok boule vard-toneel te componeren. Hij weet wat het uitgaande publiek van het theater verlangt: sierlijkheid, fraaie décors en costuums, pikanterie en beweging. Wel nu, dat heeft het ook gekregen. En dat alles op een spitse, geestige tekst, die door Mary Dresselhuys uitstekend ver taald -en waarschijnlijk hier en daar be werkt - was. Ko van Dijk tekende voor de regie, maar vermoedelijk heeft hij zich be perkt tot het aangeven van de mise en scène. Hij heeft dat degelijk gedaan en hier en daar een goede grap ingelast. Harry Wich toonde in zijn decor- en costuumontwerpen eens te meer, dat hij uitstekend de kunst verstaat om met zijn potlood de geest van de belle épo que op te roepen. Charmant was de ge dachte om muziek uit deze époque te draaien als ouverture en entr'acte. Zonder Ko van Dijk tekort te willen doen, moeten we toch opmerken, dat zulke stukken gedragen worden door de voornaamste vertolkers. En wanneer de rol wan Cyprienne in dit geval vertolkt wordt door Mary Dresselhuys, dan moet men toe geven eerder naar een Dres- selhuys-voorstelling dan naar een Van Dqk-voorstelling te gaan kijken. Daar is geen bezwaar tegen. Mevrouw Dres selhuys is nu eenmaal de enige actrice in Nederland, die een dergelijke rol op de vereiste luchtige en pikante manier weet te spelen. Zij beschikt daartoe over een arsenaal maniertjes en stern- buiginkjes die iedereen al van haar kent, maar die ook iedereen graag van haar accepteert. Het heeft nu eenmaal ook een aparte bekoring te ervaren, dat al les uitkomt wat men verwacht. Joan Remmels is langzamerhand haar vaste tegenspeler geworden in dit soort vaudevilles. Hij doet dat met een ontwa pende bonhommie, grommerig en altijd charmant. In dit geval was zijn rol van Henri weer een - uitstekend staal van goed comediespel. Allard van der Scheer wordt langzamerhand ,,de" jeune pre mier van de Nederlandse Comedie en men kon het slechter treffen. Hij is beweeglijk en droog-comisch, juist vol doende schutterig en in deze rol van Ad hémar lachwekkend-als-bedoeld. Wat te zeggen van de overige rollen, die Sardou erbij heeft gemaakt om de vereiste sfeer op te roepen en om de gelegenheid te hebben zijn moraal van alle kanten toe te lichten. Essentiëel zijn ze niet. Heieen van Meurs bewees weer eens, dat een mooie jonge vrouw Advertentie) zijn nog niet altijd voldoende is om een soubrette juist te typeren en Will van Seist bracht het wat dat betreft verder als de huisknecht Bastien. Arthur Boni was een zwierige vriend des huizes en van Mies Versteeg en Elisabeth Hoy- tink zagen we grappige burger-dames- op-visite. Jan Blok viel weer eens op door enkele bijzonder geslaagde type ringen. Gerard Schild zocht het als po litiecommissaris meer in het kluchtige en Peter Oosthoek speelde zjjn kelner in de juiste comediestql. Een amusante avond dus van gezellige, niet hoogdra vende ontspanning. De kinderen kunnen beter thuis blijven vanwege de vele vrijmoedigheden, die Sardou zich per mitteert. J. W. v. d. V. HAARLEM, 26 sept. In de nacht van vrjjdag op zaterdag werden in Haarlem verschillende inbraken ge pleegd. In een woning aan de Bakenes- sergracht werd uit een colbertjasje een portefeuille met ongeveer 700 ontvreemd, nadat de dief zich waar schijnlijk met een valse sleutel toegang had verschaft. Op het kantoor van een kolenhandel aan de Brouwersvaart werd een oud model brandkast geforceerd e-n een schrijfbureau doorzocht. Er werd ech ter niets vermist. Ongewenst bezoek kregen ook bewo ners van een perceel aan de Linnaeus- iaan. De inbrekers kwamen door een w.c.-raampje binnen, maar konden niet verder, omdat de w.c.-deur op slot was. Van een woning aan de Middenlaan werd een glas-in-loodruitje van een keukendeur vernield. Ook hier werd niets vermist. HAARLEM, 26 sept. Na ongeveer elf jaar kapelaan te zjjn geweest in de parochie van de H.H. Elisabeth en Bar bara gaat kapelaan Th. J. Steenland Haarlem verlaten. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, de bisschop van Haar lem, heeft hem benoemd tot pastoor van de Hippolytus-parochie te Wierin- gen. De scheidende kapelaan werd ge boren in 1909, priester gewijd in 1937 en kwam in 1949 naar zijn Haarlemse pa rochie. Kapelaan A. Th. van de Burg vertrekt uit de St. Antonius-parochie te Aerden- hout., waar hij sedert 1948 kapelaan is. Hij is nu door de bisschop benoemd tot pastoor van de St. Martinus-parochie te Oude-Schiid op Texel. De nieuwe pas toor is in 1909 geboren en in 1937 pries ter gewijd. HAARLEM, 26 sept. De voor- i plannen met betrekking tot dit kruis- zitter van de KVP-fractie in de Haar- punt en de heer Van Liemt heeft daar- lemse gemeenteraad, de heer W. van in aanleiding gevonden om B. en W. Liemt, heeft B. en W. verzocht in de eerstvolgende raadsvergadering de raad verlof te mogen vragen om B. en W. te interpelleren over het aan te leggen verkeersknooppunt Westelijke Randweg - Kleverlaan. In een der Haarlemse bladen is de laatste dagen uitvoerig aandacht besteed aan de HAARLEM, 26 sept. Gisteren is op 69-jarige leeftijd in het ziekenhuis St.-Joannes-de Deo overleden de heer Lammert Dost uit Heemstede. De heer Dost heeft tijdens zijn leven vele func ties bekleed. Hij was onder meer voorzitter van de r.-k. Smedenpatroonsbond „Sint- Eligius", kring Haarlem; bestuurslid en voorzitter van de sect'e Constructie-, Machine- en Metaalwarenbedrijven, be stuurslid van het produktiviteitscentrum Kleinmetaal, voorzitter van de combi natie Noord-Holland en hoofdbestuurs lid van de Nederlandse r.-k. Smedenpa troonsbond. De laatste jaren heeft hij om gezond heidsredenen voor deze functies moeten bedanken. De heer Dost was een zeer geziene persoonlijkheid. Hij stond be kend als een bescheiden en collegiaal man, die vooral in de oorlogstijd vele vrienden heeft geholpen. Donderdagmorgen om half elf zal een Requiemmis worden opgedragen in de parochiekerk O. L. Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenburgerplein te Heemste de, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de r.-k. Begraafplaats „Val kenburg" aan de Glipper Dreef. HAARLEM. 26 sept. Op bijzonder feestelijke wijze hebben de welpen en verkenners van de St.-Daniëlgroep en de kabouters en gidsen van de Notbur- gagroep in de St.-Josephparochie hun derde lustrum gevierd. De meisjes trokken gisteren, met haar vlaggen, vanaf de Oude Groenmarkt ter kerke, de jongens deden zulks vanaf de Nieu we Gracht. Gezamenlijk trokken zij de kerk binnen, waar om kwart over ne gen de plechtige hoogmis werd opge dragen. Celebrant was deken W. N. Zijlstra, geassisteerd door zijn bel de kapelaans, tevens aalmoezeniers van de groepen, P. van Zijp en H. van 't Hart. In zijn predikatie wees de De ken nog eens niet nadruk op het be lang van het jeugdwerk. Na de H. Mis werd op de binnen plaats van het gemeentelijk concertge bouw de vlaggenparade gehouden, waar de Deken eveneens het woord voerde en bij zijn woorden van geluk wens de jongelui voorhield, hoe zq hun vorming via de jeugdbeweging moeten waarderen. Districtscommissaris W. Smit bleef daarbij niet ten achter en hij prees de jeugdbeweging van de St.- Josephparochie als een bloeiende orga nisatie, welke, gezien de grootte van de parochie, naar verhouding aan de top staat in het Haarlemse district. In de Tuinzaal verzamelden allen zich me( de genodigden rond een vorstelijk ontbijt, dat een wel zeer plezierige in zet bleek te zijn van alles wat nog vol gen moest. In de middaguren was het in de hut van de Notburgagroep een bij zonder gezellige sfeer. Daar troffen de oud-stafleden van beide groepen elkaar. Zij waren van overal vandaan gekomen om die reünie niet te mis sen. Wij zagen er uit Nijmegen, Ven- ray. Hoogvliet, Zeist, Pijnacker, kort om uit vele plaatsen en streken. Of ficieel werd er niet gesproken, ge praat des te meer. Men had elkaar soms lange tijd niet gezien. Herinne ringen werden opgehaald, het laatste nieuws over de kinderen uitgewis seld en het afscheid werd een ,,tot weerziens" bij een volgende reünie. Het hoogtepunt werd de viering in het St.-Bavogebouw aan de Smede- straat, waar 's avonds behalve de le den en genodigden ook vele ouders aanwezig waren. Te,r inleiding sprak de heer J. Dijkman als voorzitter van de Stichting Overkoepelend Orgaan der jeugdbeweging in de parochie. Hij roemde de geest in beide groepen en hij bewonderde de leiders en leidsters, die met zulke beperkte middelen zo veel konden doen. Hij deed een beroep op de parochianen om de jeugd finan cieel te steunen. Daarna kwamen de jongelui zelf voor het voetlicht. De Not- burga-groep, welke zich wat haaj- me dewerkers betreft geheel in de anoni miteit had teruggetrokken, kwam vlot en vrolijk voor de dag. De staf had ge broken met de traditie van dergelijke avonden, die meestal van louter de monstratieve aard plegen te zijn. De geest en het werk van de groep waren HAARLEM, 26 sept. De afdellngs- ontmoeting tafeltennis tussen Kenne merland en Gouda, die deze zondag in liet Haarlemse tafeltennishuis „Guus Wolters" werd gespeeld, is een zeer prettige en spannende kennismaking geworden tussen twee afdelingen, die elkaar tot dusverre nog niet in een der gelijke wedstrijd hadden ontmoet. De Kennemers slaagden erin met beschei den cijfers te winnen en daardoor de fraaie wisselbeker voor een jaar in be zit te nemen. De uitslag 42-38 bewijst wel, dat er bijzonder hard om de pun ten gestreden moest worden. In de eerste helft stelden de dames zowel als de B-junioren bitter teleur. De dames gingen kansloos met 9-1 ten onder en de junioren konden niet meer dan drie tegenpunten boeken. De der de klassers daarentegen werkten met zwaar geschut en wonnen met 10-0, terwijl de vierde klassers door met 7-3 te winnen eveneens kostbare punten veroverden. De overgangsklassers schenen aan vankelijk recht op een forse nederlaag aan te sturen, want na vijf wedstrijden had alleen Jan Witteman pas voor een winstpunt kunnen zorgen. Toen echter werden alle zeilen bijgezet en dat leid de er toe, dat geen punt meer naar de Gouwenaars ging. Jan Witteman voegde nog twee punten aan zijn ene punt toe en bleef aldus op fraaie wij ze ongeslagen. Bert van Eqk boekte moeizame winst met 23-21 in de derde game op Blokland en Dick Kuiper klopte in de laatste enkelpartij van de ze middag Kranendonk, eveneens in drie games. Zelfs wist h(j aldus voor Kennemerland het winnende punt te scoren. Het dubbel, dat op dat moment al niet belangrijk meer was, werd door i-v. Eijk ook nog gewonnen. Witteman- De eerste klassers maakten eveneens aanvankelijk een slechte indruk, want zij kwamen snel met 5-0 achter te staan. Toen kwam ook hier het herstel, dat echter voor winst niet voldoende meer was. Theo van Honschoten won twee maal en Chris Bitter zorgde voor een punt. Gerrit Vijfhuizen stelde met drie nederlagen bitter teleur, waarna verlies in het dubbelspel er zelfs 7-3 voor Gouda voor maakte. Ook het ju nioren-B team kon niet tot winst ko men en verloor met 7-3. De heren tweede klassers daarentegen deden het fors en wonnen met 9-1. Aldus verza melde Kennemerland 42 punten tegen achtendertig nu verwerkt in een rijmende tekst, on derbroken door spel en zang. Dat gaf het voordeel, dat de hele groep kon meedoen en de ouders hun plezier be leefden aan wat hun kinderen daar klaar speelden. En dat was heel wat. Zo zagen zij, hoe Notburga en St.-Jo- seph, staande tegen de gevel van de St.-Josephkerk een hartige samen spraak hielden, hoe kapelaan Tijssen de meisjesbeweging organiseerde en hoe na vijftien jaar een gezonde groep gegroeid was. Jammer, dat de voor die avond geïnstrueerde toneelmeester van St.-Bavo verstek liet gaan. Da* be lastte de leiding extra zwaar. Maar niettemin ging hef er spontaan en vro lijk op los, waarbij vooral het poppen spel en de dia's (een goede vondst) het uitstekend deden. De verkenners kwamen met een door hun hopman geschreven spel, dat de romantiek van weleer alle eer aan deed. Het verhaal betrof hier een jon gen, destijds door zijn vader ..wegge geven", die bij zigeuners was terecht gekomen. De treurende vader ontmoet later een patrouille verkenners, die op hun manier zorgen, dat vader en zoon herenigd worden. Een thema dus, waarbq men soms met de ogen knip pert, maar dat vooral door de vier ver kenners op aantrekkelijk wijze werd uitgewerkt. De patrouille acteerde ten minste geestig en gevat. De al te dikke moraal kwam er daardoor niet al te braaf uit. De aanwezigen hadden kennelijk geno ten van de avond. Zij lieten zich niet onbetuigd. De heer Krouwels sprak nog namens het kerkbestuur en overhandig de guido Ria Nelissen een geschenk on der couvert, bestemd voor beide groe pen. De Deken getuigde in zijn slot woord nog eens van zijn waardering voor de staf, daarbij met name noe mend guido Nelissen en hopman An dree Wiltens. HAARLEM, 26 sept. Als gevolg van een ongeval is de kamermuziek avond van de Harmonie Crescendo op 29 september uitgesteld. De jubileum viering van het korps zal nu worden be sloten met een taptoe op de Botermarkt aanstaande vrijdag. Aan deze taptoe werkt mee de drumband van Arti et Religioni. HAARLEM, 26 sept. Vrijdagmid dag omstreeks kwart over vier geraak te een driejarig jongetje in het water van de Kloppersingel. Een 17-jarige jongen uit Bloemendaal sprong het jongetje, dat inmiddels reeds zes me ter van de kant was gedreven na, en wist het knaapje op het droge te bren gen. Het kind is ter observatie naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo ver voerd. HAARLEM, 26 sept. Een zestal jongens, in de leeftijd van 16 en 17 jaar, werd door een agent van politie op heterdaad betrapt, toen zij op de hoek van de Wagenweg en Schimmel- pennickweg appels en peren uit een boomgaard stalen. De jongens werden meegenomen naar het bureau waar zq de nacht hebben doorgebracht. De vol gende morgen mochten zij na ee-n ern stige reprimande naar huis terugkeren. HEEMSTEDE, 26 sept. Overeen komstig de. uitspraak van gedeputeerde staten van Noord-Holland, ten aanzien van het uitbreidingsplan ..Kennemer duin" en „Overbos", waarbq werd be paald, dat een nieuw plan binnen 12 maanden ter visie zou moeten worden gelegd, maken B. en W. van Heemste de bekend, dat met ingang van 1 okto ber 1960 een herziening van het uitbrei dingsplan 1930 zal worden voorbereid. over deze kwestie te interpelleren. Zo als men zich herinneren zal heeft het Haarlemse raadslid J. Prikkel (PvdA) vorige week zaterdag aan B. en W. enkele schriftelijke vragen gesteld over dit onderwerp. In bedoelde publicaties is erop ge wezen. dat het plan om de Westelijke Randweg de Kleverlaan gelijkvloers te doen kruisen, ongemeen gevaarlijk is. De verkeerssituatie zou terplaatse bq- zonder onoverzichtelijk worden door dat men in de Kleverlaan onmiddellijk na elkaar in de richting oostwest drie ingewikkelde situaties gaat krijgen: de NDE, WAAROP Kleverlaan, Klever- rotonde, waarop Kleverlaan, Klever parkweg en Delftlaan uitkomen, dan de uitermate gecompliceerde, gelijk vloerse kruising met de Westelijke Randwe-g en onmiddellijk daarna de gelijkvloerse kruising met de spoor baan Haarlem-Uitgeest. Gesteld wordt, dat een levensgevaar lijke situatie zal ontstaan, die onge twijfeld mensenlevens zal gaan kosten. Men n^mt aan. dat alleen een via duct hier een afdoende oplossing kan bremgen. Tevens wordt aangevoerd, dat wanneer de spoorbomen in de Klever laan gesloten zijn, er een autofile zal ontstaan, die in het gedeelte tussen de kruising met de Westelijke Randweg en de spoorbomen, te weinig opstellings ruimte heeft. Met nadruk wordt verweten, dat de Haarlemse verkeerscommissie waar in overigens de heer Prikkel, die thnas schriftelqke- vragen heeft gesteld aan B. en W., zitting heeft - zich met dit gevaarlijke plan heeft verenigd en da, ook het College van B. en W. er zqn goedkeuring aan heeft gehecht. iimmiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiMiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiMni Er is plotseling hevige dei- ning ontstaan over de plannen van Provinciale Waterstaat in zake de aan te leggen kruising tussen Westelijke Randweg en Kleverlaan. Volgens de plannen moet dit een ge lijkvloerse kruising worden. De plan nen dateren bepaald niet van van daag of gisteren. Zij zijn maanden geleden reeds gepubliceerd, nadat zij waren vastgesteld in overleg met het College van E. en W. van Haarlem, dat zich ten dezen had laten adviseren door de Haarlemse verkeerscommis sie. Er zijn toen bezwaren tegen de plannen ingediend en thans zijn de definitieve plannen door een der Haarlemse bladen gepubliceerd Hoe het ook zij, het is zaak dat deze kwestie in de openbaarheid komt. Terecht hebben enkele raads leden B. en W. om nadere inlichtin gen verzocht. De K.V.P.-fractievoor zitter heeft de kwestie belangrijk genoeg geacht om er een interpellatie over aan te vragen Terecht heeft hij zijn vragen niet definitief geformu leerd. Officieel is er te weinig over bekend en het eerste dat hij wil we ten is dan ook: welke zijn nu precies de plannen. Mochten de recente pu- blikaties juist blijken, dan is het zaak dat over de waarde van die plannen uitvoeriger van gedachten gewisseld wordt. Enigszins vreemd doet het aan, dat het raadslid Prikkel thans aan B. en W. vraagt naar de motieven, waarop B. en W. hun medewerking aan de plannen hebben verleend. Het College zal daarop moeten antwoor den, dat het deze medewerking heeft verleend op grond van een advies van de verkeerscommissie. waarvan de heer Piikkel zelf lid is. KLAVERJASSEN De afdelingen honkbal en softball van de sportvereni ging Onze Gezellen zal gedurende de komende weken een klaverjastoemooi organiseren. De eerste avond is be paald op vrijdag 30 september, aan vang acht uur, in het Franciscus Ro- manahuis aan de Eenstraat. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft reeds verschillende po gingen aangewend om de Kamerleden tot een doeltreffender begrotingsbe handeling te brengen. Het is niet alleen de Tweede Kamer, die met het probleem van langdradige en onbe teugelde begrotingsdebatten te kam pen heeft. Ook de Haarlemse ge meenteraad lijdt aan dit euvel. Tel ken j are moet de voorzitter een beroep doen op de raadsleden, zich tot de hoofdzaken te beperken en geen tijd nood te veroorzaken voor de behan deling van de laatste begrotingshoofd stukken. In Haarlem gaat bet wat huiselijker dan in de Tweede Kamer. Het Seniorenconvent heeft zich deze zo mer uitvoerig bezig gehouden met de te volgen procedure, maar verder dan tot goede voornemens is men niet gekomen. Het is natuurlijk een simpele pro cedurekwestie, maar toch wel een belangrijke. De gemeentebegroting is het belangrijkste document dat de raad in een heel jaar te behandelen krijgt. Zij vergt een gedegen ambte lijke voorbereiding en bevat de poli tieke lijn, die het College van B. en W. denkt te volgen Als zodanig heeft zij recht op een even gedegen behan deling door de raad. Maar de kans is groot, dat raadsleden, die zich niet weten in te tomen, de begrotings debatten later: ontaarden in het op sommen van ellemange vragenlijsten. Dat daarmee de belangstelling voor het begrotingsdebat die toch al minimaal is helemaal verloopt, is te begrijpen Men vraagt zich af of het werkelijk niet mogelijk is, dat de vele detail vragen, welke tijdens iedere monde linge begrotingsbehandeling naar vo ren komen, worden overgeheveld naar de schriftelijke voorbereiding van het Degrotingsdebat. De monde linge debatten zouden zich dan kun nen beperken tot de grote lijnen van het beleid en daardoor effectiever en aantrekkelijker worden. Dit is geen nieuwe suggestie, want reeds her haaldelijk is dit naar voren gebracht. Laatst nog door de nestor van de raad, de heer A. van der Veldt, tijdens zijn slotbeschouwing aan het einde van de mondelinge behandeling van de begroting 1960. Het ware bepaal delijk te wensen, dat de raad zich als geheel nog eens op deze zaak bezint, opdat ook het publiek aan de begro tingsbehandeling de aandacht kan schenken recht heeft. waarop deze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3