ftomes w tteurs Katholieken behoren ook in andere organisaties present te zijn Kerkelijke hiërarchie moet meer vrijheid toestaan WÊBm C kou gevat? Nieuwe gevangenissen zijn pas over 10 a 15 jaar gereed Leken zijn geen vaktheologen zich wel op de hoogte theologische kwesties bisschop van Haarlem I maar moeten I stellen aldus van de Dertig jaar A.N.W.B. Tijd ens douchen om het leven gekomen Vier doden bij aanrijdingen VOORZITTER VAN „SINT ADELBERT" PLEIT VOOR GROTERE OPENHEID Zilveren feest stijlvol gevierd Weinig gevangenen, maar voor reclassering volop werk Val uit raam van vierde etage KRITISCH WOORD ALS FEESTGAVE H. J. van Balen Orkaan Donna trok over Florida MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 Zaken doen op de 78e Gasvergiftiging Vijf ernstig gewonden Gestolen monstrans terugbezorgd Bijna 3\2 jaar na diefstal in Eindhoven Lichaam aangespoeld bij Zandvoort (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 24 sept. Vaststellend, dat de Nederlandse katholieken van 1960 niet meer dezelfden zijn als die van 1935, niet meer de onmondigen van 25 jaar geleden, heeft de voorzitter van de Sint Adelbert-vereniging, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst toen hij hedenmiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen de viering van het 25- jarig bestaan opende met een rede over verleden, heden en toe komst van de Sint Adelbert-ver eniging ten overstaan van naar schatting zevenhonderd leden en vele genodigden de vraag opge worpen of het niet mogelijk zou zijn, „dat in stede van af te rem men, tot voorzichtigheid te ma nen, de kerkelijke hiërarchie ons bij voortduring zou gaan opwek ken, in ieder geval de vrijheid zou geven, om geheel open naar de ander toegewend, enthousiast in de wereld te staan en aan haar opbouw te werken, ook op die wijzen, die in voorafgaande decen- nia als „gevaarlijk" of „niet-wen- selijk" werden gekwalificeerd". (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 25 sept. „In een tijd als de onze, waarin de gelovige leek zich meer en meer bewust wordt van zijn verant woordelijk lidmaatschap van de Kerk, welke bewustwording mee brengt, dat hij zich bezint op zijn eigen taak en plaats in de Kerk gemeenschap, op de verhouding tot de hiërarchie enz. is het meer dan anders nodig, dat hij voeling houdt met de theologie en haar beoefenaars. Wij zijn allen welis waar gelovigen, maar niet allen theologen. De heilige theologie is altijd nog een vak en vereist een aparte vorming". Advertentie (Advertentie) fines' van de Dameskroniek Houtrust - Den Haag 27 september t/m 7 oktober Geopend van 13-17 en 19-23 uur (Zondag gesloten) Entrée f. 1,25 (a.i.) VERKOOP TOEGESTAAN Interessant voor de man, gezellig voor de vrouw. NOVITEITENCENTRUM Uniek in Europa ROSMALEN, 24 sept. De zestienja rige dochter Bea van de familie Jansen Uit Hintham (gemeente Rosmalen) is vandaag tijdens het nemen van een douche door gasvergiftiging om het le ven gekomen. Het ongeluk is vermoede lijk gebeurd door een lek m de geiser. ONSTWEDDE, 26 sept. Zondag avond is de 62-jarige G. van Dijk uit Winschoten om het leven gekomen door «en aanrijding. SOEST, 26 sept. De 20-jarige J. Swanink is zondagavond op slag gedood, doordat een passerende auto hem schep te. De bestuurder van de auto moest uit wijken voor drie voetgangers. Toen hij Weer naar het rechtse weggedeelte stuurde schept ehij de heer Swanik, die daar met zijn verloofde wandelde. WINSCHOTEN, 25 sept. De 40-jari- Se mej. H. Briek is in de nacht van za terdag op zondag in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden aan de gevolgen van een aanrijding. ZO reed zaterdag op haar bromfiets uit haar woonplaats, Wagenborgen, de rijksweg Scheemda-Delfzijl op om deze over te steken en merkte te laat dat er een personenauto aan kwam. Zaterdagmorgen reed de 32-jarige_ A. Korthuis uit Finsterwolde per bromfiets op weg naar zijn werk op het haventer rein te Eexta (gemeente Scheemda) te gen een hem tegemoet komende vracht auto op. Ernstig gewond werd K. naar het ziekenhuis te Winschoten overge bracht, waar hjj in de loop van zater dagavond is overleden. Het slachtoffer Was gehuwd en vader van twee kinde ren. BERG EN TERBLIJT, 26 sept. Op de Rijksweg Valkenburg - Maastricht onder de buurtschap Vilt alhier zfln za terdagavond even na middernacht twee personenauto's tegen elkaar gebotst. Al le inzittenden: drie echtparen uit Sim- pelveld, drie jongens uit Kerkrade en een Duits meisje werden gewond. Vijf van de tien gewonden moesten in vrij ernstige toestand in de ziekenhuizen te Maastricht en Heerlen worden opgeno men. EINDHOVEN, 24 sept. De deken Van Eindhoven, mgr. H. Heezemans, heeft de zilveren monstrans, die 31 mei 1957 gestolen werd uit de Sacraments kapel bij de dekenale St.-Catharine- kerk, weer terugontvangen. Het is niet de dief zelf geweest, doch een „bemid delaar", die het heilig vat heeft terug bezorgd. Mgr. Heezemans gaf als enig commentaar: ,,Het is de Voorzienig heid geweest; wie de dief is geweest en wie de monstrans terugbezorgde, is ambtsgeheim. Ik kan en ik mag daar over niets mededelen." Het kruisje van de top van de mon strans bleek afgebroken te zijn waar schijnlijk omdat het voorwerpt te groot was voor de koffer, waarin de dief het vervoerde. Dinsdag wordt de gehele dag in de Sacramentskapel aanbidding gehouden, terwijl 's avonds een processie door de kerk wordt gehouden en een avondmis Uit dankbaarheid wordt opgedragen. ZANDVOORT, 24 sept. Zaterdag is ten noorden van Zandvoort aange spoeld het stoffelijk overschot van_ de 35-jarige Hillegommer F. F. Bulting, die 18 september drie km ten zuiden Van deze badplaats is verdronken. <iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIHHIIIII De katholieken, aldus Baron Van Voorst tot Voorst, horen b.v. ook thuis in een Rotary-beweging en behoren steun te geven aan nationale instellin gen, zoals b.v. de Novib. „En behoren wij in beginsel ook niet de vrijheid te hebben, deel te nemen aan de werk zaamheden van b.v. sociale en politieke organisaties van niet-kathoiieken huize?'' vroeg hij zich af. „Stellig ook daar behoren wij pre sent te zijn, waaraan ik uitdrukkelijk toevoeg, indien zulks geen afbreuk doet aan de mogelijkheden op andere wijzen ik denk hier met name aan de eigen organisatorische vormen onzerzijds een inbreng te geven aan het staatkundige, maatschappe lijke en culturele leven", aldus spre ker. „Ook al ben ik er van overtuigd, dat wij wat wij kunnen inbrengen voorshands beter en doelmatiger kun nen inbrengën vanuit eigen organisa ties, ik ben er evenzeer van overtuigd, dat wij op geen enkele wijze en op geen enkel terrein het present zijn van ka tholieken individueel in niet-katholie- ke organisaties, van welke aard ook, mogen uitsluiten of belemmeren". Baron Van Voorst tot Voorst maakte hierbij voorbehoud voor organisaties, die in strijd zijn met of gevaar op leveren voor geloof en zeden of per soonlijke gevaren kunnen opleveren, al wilde hij die bezwaren niet te zwaar doen gelden. „De eenheid der katholieken in Ne derland op het sociale en politieke ter rein is niet het enige of hoogste goed, dat wij moeten voorstaan", aldus spre ker. „Zij is slechts een op het ogen blik nog steeds een der meest waarde volle van verschillende mogelijkhe den tot het uitdragen naar de wereld van wat ons in er vanuit de Kerk als heils gemeenschap en als heilsinstituut, niet slechts op het gebied van geloof en zeden, maar ook in het maatschappe- lijk-culturele wordt voorgehouden. Die eenheid kunnen wij voorstaan, maar dan toch tevens vrijheid en steun aan die vrijheid geven voor anderen, die het als hun roeping en plicht beschouwen als katholiek present te zijn, zich te ge ven aan het werk van niet-katholieke organisaties. Onze katholieke organisa ties zullen in hun feitelijk werk moe ten laten zien, dat zij werf- en leef kracht hebben, van daaruit leven, van daaruit bestaansrecht hebben". Leek meer naar voren Sprekend over de verhouding tussen kerkelijke hiërarchie en leken, merkte Baron Van Voorst tot Voorst op. dat De orkaan Donna heeft ook in Florida lelijk huisgehouden. De foto toont geen krachtpatser, maar wel iemand, die doet alsof hij een kermiswagen opduwt. De wagen is echter door woest geweld der elementen gekanteld. de leek steeds meer naar voren komt. Hij vroeg zich af of de overdracht van een aantal werkzaamheden aan leken niet zou kunnen worden versneld, waar door overbelaste priesters ontlast zou den worden en het eigenlijke zielzor gelijke werk niet langer en niet meer dan nodig in het gedrang behoeft te komen. Spreker noemde ais voorbeel den het onderwijs, de kerkelijke admini stratie en het organisatieleven. Hij pleitte voorts voor de opleiding van leken om godsdienstonderwijs op de middelbare scholen te geven, voor meer menselijke verhoudingen in de Kerk, voor meer mogelijkheden tot ge rechtvaardigde kritiek en voor snellere uitwerking van de gedachtenvorming inzake de kleine een-mans-kerken. Vra genderwijs opperde spreker de moge lijkheid om priesters op een bepaalde leeftijd ander werk te geven en om de bisschoppelijke en pastoorlijke behuizin gen te vervolmaken met de moderne techniek van typistes, dictafoons e.d. Met een enkel woord stipte Baron Van Voorst tot Voorst de noodzaak aan van de vorming van een braintrust door alle katholieke wetenschappelijke instituten. Teruggrijpend tenslotte op de „open- heidsvraag" stelde de voorzitter, dat de Sint Adelbert-vereniging in het ko mend decennium zeer nadrukkelijk de vraag onder ogen zal moeten zien of zij met uitgebouwd moet worden met de mogelijkheid om ook niet-katholieken als lid op te nemen en of zij niet zal moeten streven naar een breder orga nisatorisch samengaan van alle intel lectuelen, waarbinnen de Sint Adelbert- vereniging eventueel als contactcen trum kan worden ingebouwd. In elk ge val zal de vereniging het karakter van standsorganisatie verlatend alle katholieken moeten gaan omvatten, die leiding geven in het maatschappelijk leven, ook de vrouwen. De voorzitter die nadrukkelijk stel de, dat slechts hij persoonlijk verant woordelijk was voor het gesprokene besloot zijn openingswoord met een op wekking aan alle leden tot activiteit op godsdienstig, sociaal, caritatief, cul tureel en staatkundig terrein. Er wordt op te weinigen en steeds dezelfden een beroep gedaan. Vanuit de vereniging gestimuleerd, geactiveerd en gesteund door elkaar kunnen de leden veel meer dan thans doen wat tot hun verant woordelijkheid buiten persoon, gezin en dagelijks werk behoort. Vele genodigden De bijeenkomst in de stijlvol versier de zaal van het instituut werd bijge woond door een groot aantal autoritei ten en andere genodigden. Onder hen bevonden zich de minister-president, prof. De Quay, de ministers Cals en Van Rooy, de staatssecretarissen Veldkamp en Bot, de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, hoogleraren uit Amsterdam, Nijmegen en Tilburg, vertegenwoordigers van allerlei katho lieke politieke, sociale en culturele or ganisaties en afgevaardigden van de Amsterdamse en katholieke studenten- corpora. Tot allen sprak de voorzitter van de afdeling Amsterdam, mr. B. L. Burwinkel, een welkomstwoord. Na de pauze hield prof. dr. A. G. M. van Melsen, hoogleraar te Nijmegen en voorzitter van het Thijmgenootschap, een rede over „Begrip voor deze tijd". Na afloop van de middagbijeen- komst boden de regering en het Am sterdamse gemeentebestuur in het Rijksmuseum een ontvangst aan. Mi nister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy en wethouder W. Steinmetz begroet ten er honderden leden en genodig den tussen 's lands kostbaarste kunst schatten, die in een ongelijke strijd met de royale buffetten naar der aan wezigen belangstelling dongen. 's Avonds kreeg de jubileumviering een meer feestelijk karakter in het Carl- ton-hotel, waar onder praesidium van de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, het diner plaatsvond, gevolgd door het optreden van het cabaret Tingel-tangel. Het schijnt een zeer gezellige avond ge weest te zijn. (Van een verslaggever) Ieder jaar in september tegen de datum van de nat. reclasserings- dag, stuurt het nationale bureau van de reclasseringsinstellingen ons een opwekkend schrijven en enkele hu mane artikeltjes, waarmee we nooit zo erg goed raad weten. Maar dan komt er wat later een uitnodiging voor een bijeenkomst in een gevangenis, en daar staan we dan ineens met twee benen midden in de realiteit. Een brug over breed water, een poort, een monumentaal hek, bewakers, prik keldraadversperringen en tenslotte een deur, gangen en kille vertrekken met betonvloeren, kale muren, vuile plafonds en getraliede vensters. Een zaal vol on verwoestbare, onpersoonlijke, genum merde ijzeren bedden en een werkplaats met mannen in manchester, die spij kers slaan in kapotte veilingkistjes. We zijn in een van de best geoutilleerde gevangenissen van ons land: die in Hoorn. Daar heeft men nl. de beschik king over ruimten die groot genoeg zijn om groepswerk mogelijk te maken. De koepelgevangenissen .versteende te kenen van een voorbije tijd", aldus de directeur-generaal van het gevangenis wezen, mr. Lamers bieden daar toe nauwelijks mogelijkheden. Ze date ren uit de tijd van het cellulaire stel sel een vondst uit de vorige e-euw, maar een die al lang verworpen is. De huidige wetgeving sedert 1953 van kracht stelt de resocialisatie van de delinquent als uitdrukkelijk doel, maar dat doel kan men onmogelijk bereiken door de gevangene op te sluiten in cel len. „Een volledig isolement is een even geschikte voorbereiding op de terug keer in de maatschappij als enkele ja ren bedrust op de deelneming aan de Olympische Spelen", zegt mr. Lamers. De huidige gevangenisexperts gaan dan ook liever terug naar het spinhuis van 200 jaar geleden. Maar ze staan voor dezelfde moeilijkheden als de her vormers van toen: men moet zich be helpen met oude gebouwen, alleen zijn die nu nog minder geschikt dan des tijds. Verbouwingen kunnen geen oplos sing brengen: er moet een compleet stel nieuwe gevangenissen komen, dat i ook de conclusie van de adviescom missie 's Jacob. Op het ogenblik wordt sterk de na druk gelegd op de gemeenschap, maar er moeten in de gevangenissen ook mo gelijkheden zijn voor afzondering. Een mens heeft beiden nodig en een gevan gene vormt wat dat betreft geen uitzon dering. Een cellengevangenis is daar om een monstrum, maar een gevange nis met alleen maar gemeenschappe lijke vertrekken is dat evenzeer. Het meest deprimerend van de gevangenis in Hoorn zijn in onze ogen niet de hek ken en de tralies, maar het ontbreken van... cellen of kamertjes, waar een mens eens alleen kan zijn en een eigen atmosfeer kan scheppen, al is het maar door een paar prenten en een tafelkleed je. Het ontbreken van deze mogelijkhe den lijkt ons op de duur even fnuikend als het leven in voortdurende afzonde ring. De gevangenis van de toekomst zal in elk geval bestaan uit een zestal aparte paviljoens voor „leefeenheden" van 25 a 30 man. onder leiding van een vaste groepsfunctionaris, en een gemeenschappelijke werkplaats, die dus een bezetting kan krijgen van 150 man, waardoor men een behoorlijk bedrijf kan opzetten. Er komen zo als wij reeds meldden drie van der gelijke gevangenissen. De differentia tie van de gevangenen zal dan be reikt worden binnen de inrichtingen, door zoveel mogelijk homogene leef eenheden te vormen. Het effect is dan dat de gevangenen in het algemeen niet meer zo ver van huis zullen zitten, waardoor ze meer kansen hebben op bezoek. Op het ogen blik krijgt 50 pet nooit bezoek, al is dat uiteraard niet alléén een kwestie van afstanden. Vrouwen, psychisch ge stoorden en gevaarlijke gevangenen zullen in aparte gestichten blijven, even als de jeugdigen,voor wie binnen 2 13 jaar een nieuw, modern gevangenis complex zal worden gebouwd in de ge meente Vught, waar ook nu al de mees te jeugdigen zijn ondergebracht. De eer ste nieuwe streekgevangenis voor vol wassenen komt in het midden of wes ten van het land, maar die zal pas over vijf a zes jaar gereedgekomen. Het totale nieuwbouwplan zal 10 a 15 jaar en 36 miljoen vergen. De nieuwe gevangenissen in het noor den en zuiden zullen pas gebouwd wor den, als men in de eerste gevangenis in het midden van het land enige er varing heeft opgedaan. Waarom ondanks de algemene over tuiging, dat in de huidige gebouwen niet doelmatig gewerkt kan worden met het eerste gebouw nog zoveel jaar ge wacht wordt, is minder duidelijk. MAASTRICHT, 25 sept. De dertig jarige mevrouw o. wonende te Caberg is zaterdagmiddag uit de vierde verdie ping van een flat boven een winkelga lerij aan de Clavecimbelstraat gevallen Zij was bezig met het uithangen van een kampeertent, toen zij het evenwicht verloor een voorover van het balkon tuimelde. De va" vrn twaalf a dertien meter werd gebroken door de armatuur voor feestverlichting in de winkelstraat. Mevrouw S. liep bij de val arm-, been-, en enkelbreuken op en een aantal kneu zingen. Namens de regering ontving minister Van Rooy (tweede van rechts) vele gasten op de receptie in het Rijksmuseum. Als tweede van links ziet men de voorzitter van de Sint Adelbert-vereniging, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. rniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Deze opmerking maakte de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, toen hij hedenmiddag na mens het Nederlands Episcopaat een gelukwens uitsprak op het zilveren feest van de Sint Adelbert-vereniging en er zijnerzijds een feestgeschenk aan toe voegde: een enke.l woord in verband met de toekomst, uitgesproken na rijp beraad en geenszins bedoeld als een verwijt, „ook al zult u er misschien een kritisch geluid in kunne-n beluisteren", aldus de bisschop. Mgr. Van Dodewaard betoogde, dat de theologie helemaal met het geloof verweven is en dat het geloof nu een maal iedere gelovige tot in zijn diep ste wezen beroert. Juist hierom ligt de mogelijkheid altijd voor de hand zeker in gistende tijden dat de gelovi ge zich tot theoloog promoveert, vooral de noord-Nederlanders wie het dispute ren over geloofszaken is aangeboren. Als het daarom ooit nodig is geweest, dat de leidinggevende leek, die geroe pen wordt zijn houding te bepalen en anderen voor te lichten over levensvra gen, welke allernauwst met het geloof verweven zijn, samenspeelt met de vak theoloog, dan is het wel nu en zeker in ons land. „Als theologen zich zouden hebben vermeten over medische onderwerpen b.v. te schrijven op eer wijze als er door sommige niet-theologen over de theologie werd geschreven", aldus mgr. Van Dodewaard, „zouden zij reeds lang en terecht te- horen heb ben gekregen: schoenmaker, blijf bij je leest". In antwoord op de denkbeeldige vraag of de leken dan weer niets mogen doen, vervolgde de bisschop: ,U moogt niet alleen, maar u moet zelfs zeer veel doen. U moet op de allereerste plaats de vaktheologen zowel de dogmatici, de moraal- en de pastoraal-theologen als de exegesen stimuleren, ja pres sen, om hun volle aandacht te geven aan die vraagstukken, welke momenteej dringend om een oplossing vragen. Mgr. Van Dodewaard zou vervol gens wensen, dat met name de leden van Sint Adelbert zich meer nog dan vroeger op hun bijeenkomsten op de hoogte laten bre.ngen omtrent theolo gische kwesties, die hun dagelijks werk ak leidinggevende intellectuelen raken. ,,U wordt daarmede wel geen vaktheologen", aldus de bisschop, „maar u leert aanvoelen waar de voetangels en klemmen liggen en leert scherp zien waar uw taak op houdt en die van de theoloog begint". De bisschop zei zich er levendig van bewust te zijn, dat hij hier een punt had aangesneden, waarover het laatste woord nog niet is gezegd en dat ook noodzakelijk verder dient te worden uit gediept. „Ik ben er van overtuigd", zo besloot mgr. Van Dodewaard, „dat u mijn woorden, al houden zij dan een opgave in, toch als een feestgave zult willen aanvaarden". Deze woorden als een feestgave aan vaardend, dankte de voorzitter, mr. F. j. G. Baron van Voorst tot Voorst, de bisschop. ,Wij willen ons niet tot theo logen promoveren", aldus de voorzitter, „Maar wel willen we nadenken over de Kerk en over concrete, reële zaken in de Kerk, die niet in essentie, maar in vormgeving anders zullen moeten zijn. Wij willen de vaktheologen stimuleren en wijzen op dringende kwesties, die naar onze mening aangepakt moeten worden". Deze bereidheid van de le-ken om openhartig samen te spreken met de hiërarchie bood de voorzitter als een I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' geschenk de bisschop van Haarlem en het gehele Nederlandse episcopaat aan. De bijeenkomst op deze zondagmid dag, wederom in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen, werd behalve door zeer vele leden weer door talrijke auto riteiten en ande-re genodigden bijge woond. Onder de kerkelijke autoritei ten bevonden zich de nuntius, mgr. G. Beltrami, de vicaris-generaal van de aartsbisschop mgr. Th. Hendriksen, de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, en de abt van de Sint Adel- bert-abdij te Egmond, dom Paulus An- driessen. Voorts waren o.a. aanwezig de ministers me-j. Klompé, Van Rooy en Cals, van wie de laatste een rede hield over de culturele en intellectuele stromingen in West-Europa. Voordat de lustrumvierende leden zich naar de tweede plenaire bijeen komst begaven, hadden zij 's morgens in de kapel van het Begijnhof een H. Mis bijgewoond, welke werd opgedra gen door de bisschop van Haarlem. Daarna maakten zij een boottocht naar het nieuwe Havengebouw, waar in het restaurant de lunch gebruikt werd, welke naar verluidt een zeer geanimeerd v&rloop had. De nuntius, mgr. Beltrami sprak een kort woord, waarin hij zijn gelukwen sen aan de culturele en intellectuele katholieke avant-garde van Nederland aanbood, en las een van kardinaal Tar- dini ontvangen telegram voor, waarin Z.H. de Paus zijn apostolische zegen aan de vereniging en haar leden zond; dit in antwoord op een telegram, waar in de vereniging zaterdag haar gevoe lens van eerbied en aanhankelijkheid had uitgedrukt. De middagbijeenkomst in het insti tuut werd op zeer gewaardeerde wijze opgeluisterd met een pianovoordracht door Willem Andriessen, die drie wer ken van Chopin ten gehore bracht. Te-nslotte bood het hoofdbestuur zijn gasten en leden in de hal van het in stituut een receptie aan, van welke ge legenheid velen gebruik maakten om het bestuur te complimenteren en on derling van gedachten te wisselen over hetgeen de lustrumviering hun gebo den had. k heb mij altijd erg voor toe risme geïnteresseerd. In 1912 werd ik lid van de A.N.W.B. en ik maakte tal van fietstoch ten, die door de bond waren uit gestippeld. In die jaren ben ik ook per fiets door Europa ge trokken." De scheidende hoofd directeur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen, kan zich een waardig lid van de oorspron kelijke wielrijdersbond noemen. Nu nog laat hij zijn wagen wel voor zijn huis in Wassenaar staan en gaat hij per fiets naar de Parkstraat en echt niet alleen, omdat hij zijn auto in de bin nenstad niet kwijt kan of bang is, dat hij te dik wordt. Zo trouw als hij de fiets is geble ven, zo trouw heeft hij der tig jaar lang ook de zaak van de A.N.W.B. gediend, eerst als di recteur en van af 1934 als hoofd directeur. Het gaat hem dan ook echt wel aan zijn hart de bond, die onder zijn leiding is uitge groeid tot een machtige organi satie met 450.000 leden en een staf van 1000 man (in 1930 wa ren het nog maar 80.000 leden en 80 man personeel) te moeten verlaten, al laat hij dit niet zo merken. De uiterlijk onbewogen hoofd directeur, die wat stug aandoet, is altijd 'recht op zijn doel afgegaan en hij heeft dat gedaan met een deskun digheid die bij velen bewondering heeft afgedwongen. Het is vooral aan hem te danken, dat naar de stem van de A.N.W.B. wordt geluisterd door de overheid. In de laatste dertig jaar is op zijn initiatief de A.N.W.B. uitge breid met een technische dienst, een verkeersafdeling en een juridische afdeling. De laatste geeft een tijdschrift uit, dat door juristen wordt geredigeerd en dat meer dan eens bij verkeersrechtszaken wordt geciteerd. De wegenwacht is een persoonlijke schepping van de heer Van Balen. Op zijn aandringen is deze dienst eerst in Nederlandlater in België en vele andere landen van Europa opgericht. Anderen vertellen dit van hem, want zo uitvoerig hij is over de A.N.W.B., zo beknopt is hij over zich zelf. Perschef Verkerk heeft zijn levensloop op papier: 4 september 1895 geboren te Den Helder, H.B.S. te Zutphen, 1913 als volontair bij de „Arnhemsche Courant", als jongen van 21 jaar chef nachtredactie „Telegraaf", 1918 redac teur tijdschrift voor toerisme „Eigen Haard" en ..De aarde en haar volken", dan terug bij de „Arnhemsche Courant" als directeur-hoofdredacteur tot 1930directeur A.N.W.B. Hoe de heer Van Balen bij de A.N.W.B. gekomen is? „Ze zochten iemand die iets wist van de uitgeverij en toerisme. Ik solliciteerde en werd aange nomen. Of ik het jammer vond de journalistiek te verlaten? Ach, als ik alles nog eens over zou kunnen doen zou ik weer beginnen als journalist. Wat mij echter niet bevredigde, was dat ik alleen in de krant mocht schrij ven zonder invloed te kunnen uitoefenen op het beleid en de exploitatie. Ik voelde meer voor de uitgeverij. Vandaar dat ik toen terug gekomen ben bij de „Arnhemsche Courant". Toch was dat nog niet wat ik zocht. Ik voelde mij te veel een speelbal in de handen van degenen, die de zaak financierden. Toen kwam mijn kans bij de A.N.W.B., die een ideëel doel heeft, namelijk: de mensen leren op vakantie te gaan en er niet op uit is winst te maken. Het werk van de A.N.W.B. is niet beperkt gebleven tot Nederland. „Als onze leden in het buitenland op vakantie gaan, moet de bond ook daar voor hun belangen op komen. Als een bepaalde weg bijvoorbeeld in Grieken land. bijzonder slecht is moet daar wat aan gedaan worden. Nederland doet dat dan niet alleen maar gezamenlijk met andere landen, die zijn aangeslo ten bij de Alliance International du Tourisme. De heer Van Balen is vice- voorzitter van de alliance. Dit internationale werk vind ik machtig interes sant." De hoofddirecteur van de A.N.W.B. heeft juist door dit „internationale werk" veel gereisd, voornamelijk per vliegtuig. Op Finland nd heeft hij alle landen van Europa bezocht en ook daarbuiten is hij meer dan eens geweest. Is het verwonderlijk, dat hij vooral de laatste jaren zijn vakanties in ons land doorbrengt? De heer Van Balen maakt er zich geen zorgen over hoe hij zijn tijd na 1 oktober, als hij officieel afscheid van de A.N.W.B. neemt, zal doorbrengen. Als deskundig adviseur zal hij zijn medewerking blijven verlenen en ook in enkele internationale organisaties zal hij zijn functie blijven vervullen. Ongetwijfeld zal hij nu meer tijd krijgen voor zijn hobby: fotograferen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5