In COCHIN staat een huis voor Indische zwervertjes Bedelaars, pakjesdragers en dubbeltjesduikers verdragen eerst niet veel discipline O T PARTICULIERE boycot tegen Dominicaanse republiek D ST. FRANCIS' BOYS' HOME Dienstplicht van een jaar Soustelle valt Salan bij Justitie grijpt in bij bedenkelijke manipulatie in koffiehandel Aardige begroeting INCIDENTEN OP ARUBA MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 PAGINA Het onmetelijke Indië met zijn even onmete lijke problemen komt meer en meer in de welverdiende belangstelling van het Wes ten te staan. Voor velen roept de naam Indië beelden op van armoede, honger en erbarmelijke sociale toestanden. Jammer genoeg wordt juist hierop een wat eenzijdig licht geworpen en weet de doorsnee Nederlander zeer weinig van het geweldige opbouwwerk, dat sinds 1947 in Indië aan de gang is. Intussen zijn er inderdaad problemen en be staan er inderdaad sociale wantoestanden, waar tegenover men voorlopig vrij machteloos staat. Eén ervan is het probleem van „het zwervende kind". Men vindt er duizenden in alle steden en stadjes van Indië, in de bazaars, bij de havens, trein- en busstations. Het zijn de bedelaartjes, de pakjesdragers, de dubbeltjesduikers, de „handige" jongens die vroeger of later in aanraking komen met de politie. Het zijn de jongens met lange, ongekamde haren, gescheurde broeken, jongens die door vreemdelingen voor zielepootjes worden aangezien, maar feitelijk fantastisch vitaal zijn en vaak een I. Q. hebben waar menige welopge voede knaap jaloers op kan zijn. In Denemarken: F rankrijk-Algerije „Floriade" gesloten - Voorzitter dr. A. J. Verhage onder scheiden Bevolking dichter bij tuinbouw en zijn producten gebracht Euromast blijvend souvenir. Otto van Habsburg wil terug naar OOSTENRIJK Taptoe d'adieu Intocht te water bij „Albertus Magnus" ,Grunneger Sproak" Het negermeisje Geraldine Figland is een zesjarig pleeg dochtertje van mevr. Eileen McDougall, de moeder van de filmster Maureen Swanson, die Geraldine twee jaar gele den verlaten vond in Port Elizabeth in Zuid-Afrïka. Mevr. McDougall adopteerde het meisje, maar mocht het kind in de blankewijk van Kaapstad niet bij zich hou den. Zij is daarom naar Enge land gegaan waar haar en het pleegdochtertje een vriende lijker ontvangst is bereid. Dat bewijst ook wel deze aardige begroeting van Geraldine door de leerlingen van de school in Hough waar het negermeisje als gelijke behandeld wordt. Pater Wilbert Smit O.F.M. uit Zaandijk met een van zijn pupillen in Cochin. Armoede alléén is nooit een reden waarom ouders hun kinderen de straat opsturen of waarom kinderen het ouder lijk huis de rug toekeren. De oor sprong van het kwaad ligt veeleer in de bepaalde instelling vein de ouders die men wel a-sociaal pleegt te noemen. Volgens ervaring kenmerken deze ouderlijke milieus zich door b.v. dron kenschap, wreedheid van een der ouders, voortdurende echtelijke ruzies, Immoraliteit van de moeder, tweede huwelijk waarbij b.v. de tweede moeder haar stiefkinderen verwaarloost, erbar melijke woontoestanden die verwilde rend werken enz. Ofschoon er in som mige deelstaten van Indië een vrij goede kinderwetgeving bejtaat, ont breekt toch vaak het ervaren perso neel om deze jeugd goed op te vangen en te verzorgen. oen ik in 1952 in de havenstad Cochin (staat Kerala) aankwam, werd mij door enige vooraanstaan de leken gewezen op dit probleem van „het zwervende kind". Een voor lopig onderzoek wees. uit dat in deze stad van plm. honderdduizend inwoners naar schatting een 200 jongens van 6—16 jaar rondzwierven. Wij vonden ze in de „traditionele plaatsen"; de haven, de marinebasis, het station, de grotere bushaltes en de markten. Een typisch voorbeeld: George, Ba- pi en Chauro zijn drie broers. Ze hebben hun ouders, plus nog een jon- fer zusje. Vader werkt als havenar- eider, krijgt dus een heel redelijk loon maar het grootste deel ervan gaat op aan drank. Bovendien is hij erg driftig en hij maakt voor vrouw en kindexen het leven tot een hel. George, de oudste, volgt twee klas sen van de lagere school, krijgt ge noeg van de ellende en gaat de straat op. Hij is dan negen jaar oud. Eni ge tijd later volgt z'n jongere^ broer Bapi, die nooit op school is ge weest, en tenslotte neemt de jongste ook de benen. De haven is de grote trekpleister. Daar zijn cantines en bovendien de gro te marinebasis, waar altijd wel wat valt te eten en soms een karweitje op te knappen. Enig geld dat ze verdie nen gaat meteen op in cigaretten of strootjes, bioscoop en dobbelen. Ze sla pen onder een afdakje of, als het re gent, in een spoorwagen. Eten is on regelmatig, vaak slecht, soms „fantas tisch goed" (zoals ze zelf zeggen) nl. als ze hun slag kunnen slaan bij de keu kens van een Europees restaurant of de marinebasis. De jongens zijn katho liek, maar na hun doopsel zijn ze prac tised nooit meer in de kerk geweest. Hier moest dus iets gedaan worden. Wat deze kinderen gemist hadden was ouderlijke liefde, genegenheid, zorg en het resultaat daarvan was een volko men gemis aan zelfrespect en een vij andige houding tegenover de rest van de wereld. De conclusie was dus vrij eenvoudig, in beginsel tenminste: wat we nodig hadden was le een huis; 2e jongens; 3e een program voor een leefwijze die het normale gezinsleven zo nabij mogelijk kwam. Na enig zoe ken werd een eenvoudig huisje (drie kamertjes, een keuken, een veranda en een stukje grond* gevonden, dat voor een redelijke prijs (25 gulden per maand) te huur was. Op het feest van de Arme man van Assisië 1952 nodigden wij een paar straatknulletjes uit om er 's avonds te komen eten. Het meubilair bestond uit twee petroleumlampjes, een kist, een bankje, een paar borden en (voor de gelegenheid) een grote pan rijst met vlees. Vijf jongens kwamen argwanend aanslenteren, maar één holde op het laatste moment weg. De rijst verdween in een ommezien in de schijnbaar bo demloze magen, er werd een spelletje gespeeld en na een uurtje konden de heren weer gaan met het verzoek om de volgende avond terug te komen en hun vriendjes mee te nemen. Dit was het bescheiden maar ont roerende begin van St. Francis' Boys Home. Ons kapitaal bestond uit vijf gulden, en het is latex ook nooit veel groter geworden. Nu, na acht jaar zwoegen, is het een écht en volledig te huis geworden waarin een veertig van de meest verwaarloosde kinderen vin den wat zij zo lang gemist hebben. Door gebrek aan opvoeding zijn deze jongens emotioneel totaal uit het even wicht geslagen. De moeilijke taak was dus om een maximum aan discipline te combineren met een maximum aan vrijheid. Bezoekers waren soms geshockeerd omdat zij jongens van acht jaar za gen roken. Zij waren gewend aan ongelimiteerd roken. Helemaal ver bieden zou tot resultaat hebben óf dat sommigen weer naar de vrijheid blijheid van de haven zouden terug keren, óf dat ze siekem zouden ro ken. Daarom werd de regel opgesteld als je wilt roken moet je het zelf weten, maar niet binnenshuis. Voor lopig was dit het maximum aan dis cipline. dat zil konden onbrenoren. mdat hun levenswijze zoveel mo gelijk moest aangepast worden aan het normale, eenvoudige In dische leven, worden alle werkzaamhe den gedaan door de jongens en de pater zelf. Van normale kinderlijke ge hoorzaamheid kon geen sprake zijn; vandaar dat de pater ook meedeed met koken, vegen, wassen en strijken. De nadruk ligt steeds op de prettige huiselijke sfeer waarin elke jongen vol komen gewaardeerd en vertrouwd wordt. Elke vorm van uniformiteit wordt met zorg vermeden, wat insluit alles wat maar enigszins ruikt naar „gestichtsmentaliteit". Een verrassend resultaat hiervan is, dat op geen van deze jongens een teken drukt en dat het wel gebeurd is, dat jongens van goede huize vroegen of ze óók mochten komen. Normaal gesproken moet 'n kind naar school en na 'n tijd van „wennen" voelen de meeste kleinere jongens zich vol komen op hun gemak op school. Neem Abra, zijn vader is dood en moe fing in een andere stad wonen en liet aar zoontje op straat achter. Hij heeft het nu gebracht tot de 3e klas middelbare school en is de beste van zijn klas, en captain van het school- voetbalteam. In St. Francis' Boys' Home is nu een manier gevonden om een groot sociaal probleem op te lossen. Natuur lijk zijn 40 jongens maar een fractie van het totaal. Twee jaar geleden werd begon nen met de bouw van een groter en frisser huis, dat als het ooit klaar komt plaats biedt aan plm. 75 jongens. Voor dat doel moet er nog een verdieping op komen. Kos ten achtduizend gulden. En dan wordt er gedroomd van een werkplaats. Tot nu toe werden grotere jongens bij een baas in de leer gedaan om een vak te leren: tuinieren, smeden, haarknippen, kleermaker enz. Verschillende jongens verdienen nu hun eigen brood, terwijl er eén zelfs een eigen kapperszaak heeft. Maar vooral wat betreft de nieuwe jon gens is dit systeem soms onpraktisch. Als men uit Indië met vakantie in Nederland komt, kijkt men zijn ogen uit naar de gelukkige, goedverzorgde kinderen in het paradijs, dat Neder land heet. En het lijkt zo onwezenlijk terug te denken aan die jongen in Co chin die, vuil en met ontstoken ogen schijnbaar zo rustig op het trottoir lag te slapen, totdat wij hem flink schudden, en het bleek dat hij half bewusteloos was en volkomen onder voed. Hij is nu „gerecupereerd". Het is een goedlachse jongen geworden en elke morgen stapt hij trots naar school. Zoveel andere jongens wachten nog, totdat ook de deuren van de boven bouw opengaan, totdat zij misschien in Nederland pleegouders krijgen, die fi nancieel voor hen willen zorgen. Het onderhoud van één Indisch kind komt per maand op 15. Ons gironummer is 46316 t.n.v. Missieprocuur p.p. Fran ciscanen Woerden met vermelding Co chin. P. WILBERT SMIT O.F.M. KOPENHAGEN, 25 sept. (Bitzau) Het Deense ministerie van defensie is gisteren begonnen met een campagne tot het werven van 5.000 vrijwilligers voor de Deense land- en luchtstrijd krachten. De 6.000 vrijwilligers die reeds onder de wapenen zijn, zullen de gelegenheid hebben hun contract te ver vangen door dat wat voor de nieuwe lingen zal gelden en dat gunstiger voor hen is dan het oude. Zodra de vrijwilligers zullen zijn opgeleid, zal het mogelijk zijn de dienst tijd voor dienstplichtige soldaten te be perken van zestien maanden tot een jaar. De nieuwe beroepssoldaten zullen niet alleen meer geld ontvangen en betere promotiekansen hebben, maar ook zul len zij een vakopleiding ontvangen. LYON, 26 sept. (Rtr., U.P.I.) Jacques Soustelle, de door president De Gaulle ontslagen voormalige Franse vice-premier, heeft tijdens een bijeen komst van de Gaullisten te Lyon ver klaard dat hij aan de zijde van generaal Salan staat en diens opvattingen ten aanzien van een Frans Algerije deelt. „Ik keur het goed dat Salan het standpunt heeft ingenomen dat hij koos en ben van oordeel dat hij het moedig heeft gedaan. Maar het is jammer dat men heden ten dage moedig dient te zijn om, in overeenstemming met de grondwet, te eisen dat een Frans grond- febied ook Frans blijft", verklaarde oustelle. In februari werd Soustelle een van de mannen die De Gaulle in het zadel hebben geholpen, ontslagen omdat hij, 1 evenals Salan later, het niet eens was met de standpunten van de Franse pre- sident ten aanzien van de toekomst van Algerije. Ongeveer vijfhonderd Franse oudstrij ders hebben zaterdag een zwijgende de monstratie gehouden voor he* gebouw van de krijgsraad in Parijs, waar twin tig mensen terechtstaan op beschuldiging van hulpverlening aan de Algerijnse op standelingen. Nadat de Marseillaise was gespeeld, klonken kreten als „Le ve Salan", „Algerije is Frans" =- raders naar de guillotine". en „ver- WILLEMSTAD, 25 sept. (ANP) Op Aruba heeft zich niet lang geleden een merkwaardig incident voorgedaan. De secretaris van de F.T.P.A., een vak vereniging, waartoe ook havenarbei ders behoren, heeft op eigen houtje een boycot georganiseerd tegen een schip uit de Dominicaanse republiek, dat op Aruba suiker kwam lossen. Dit is aan leiding geweest tot het stellen van vra gen in de Eilandsraad, waarbij de vra gensteller er van uitging, dat dit soort particuliere acties Aruba veel kwaad kan berokkenen. Nu heeft het bestuur van de F.T.P.A. een communiqué uitgegeven, waarin het zich geheel achter de actie van haar secretaris stelt en zegt dat op grond van de akte van San José, de Dominicaanse republiek onderhevig is aan diploma tieke en economische sancties. Gezien de verbindingen welke Aruba heeft met Venezuela en Columbia, acht het be stuur de actie volkomen gewettigd. Het dagblad „Amigoe di Curacao" merkt op, dat het besluit van San José een uit nodiging inhield aan de regeringen der Amerikaanse landen de Dominicaanse republiek economisch te boycotten. Inmiddels meldt „Beurs en Nieuws berichten", dat op last van de minister van justitie der Ned. Antillen, op Aruba door de autoriteiten ingegrepen is in een bedenkelijke handel in koffie. Een partij Temidden van sprookjesachtig ver lichte bomen heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zaterdagavond de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade te Rotterdam officieel geslo ten. Het officiële bezoekcijfer wordt pas over eiige tijd als uitslag van een prijsvraag bekend gemaakt. Wat betreft de resultaten verklaarde de voorzitter van het Floriadebestuur dr. A. J. Verhage tijdens de sluitings ceremonie: „De tentoonstelling sluit met een batig saldo. Een niet onbe langrijk bedrag zal, krachtens de stichtingsacte. naar de gemeente te rugvloeien." De periode van zes maanden, welke de Floriade heeft ge duurd noemde hij juist voldoende. „Het doel van de Floriade is in alle facetten bereikt", aldus dr. Verhage, aan wie minister Marijnenn medede ling deed dat het de koningin heeft behaagd de algemeen voorzitter van de internationale tuinbouwtentoonstel ling Floriade 1960 te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw. De Floriade is nu dus uitgebloeid: na zes maanden bloemenpracht sloten de bewakers vannacht om twaalf uur definitief de poorten van de imposan te tuinbouwtentoonstelling en een uit gebreide Rotterdamse politiemacht speurde energiek naar eventuele boos doeners die aan de verleidingen van de afgeschreven bloemetjes geen weer stand hadden kunnen bieden. „De men sen zien het stelen van bloemen niet als diefstal" zei een van de bewakers. De politie koestert dezelfde vermoe dens en is waakzaam,om te voorkomen dat de kleurige bloemen straks ver schrompeld als corpus delicti op de groene tafel zullen liggen. Toegege ven, de verleiding is groot geweest. Met trage schreden verlaten de laat ste bezoekers het tentoonstellingster rein. Vaarwel bloemen van de Floria de, jullie waart bekoorlijk en mooi: laten wij ook het afscheid puur hou den. De nacht is gevallen over de gigan tische tuin in het hart van Rotter dam. Niet langer ploeteren de tuin mannen uit vele steden in perken en kassen: „Ik sluit hierbij de Floriade", zei minister Marijnen en aan deze ministeriële beslissing heeft men zich te houden. Het was een bijzonder ogen blik. Tientallen genodigden zaten op gemakkelijke stoelen op een van de gazons. Duizenden Rotterdammers stonden langs het lijntje. Op de ach tergrond baadde de slanke Euromast zich behaaglijk in een zee van licht. De Floriadevlag hing nog in top. Dan het officiële sluitingswoord, trompet geschal, het Wilhelmus en een plechti ge stilte. Tegelijkertijd dalen de Flo- riadevlaggen, In de parken en boven, aan de top van de Euromast. Organi sator Jac. Kleiboer zucht. De Floriade Is verleden tijd. Deze laatste nacht is een sprook jesnacht geweest: het leek, als bloei de de bloem Floriade vuriger en kleur rijker dan ooit, nu zij wist dat zij ster ven ging. Tienduizenden Rotterdam mers in het bezit van doorlopende toegangsbewijzen waarden op deze zachte septemberavond nog een keer door de tuinen, gelijk zij dat in de afgelopen maanden zo vaak hadden gedaan. Overal klonk muziek: bloem bedden waren feeëriek verlicht en. toch was men om acht uur 's avonds reeds begonnen met de afbraak van dë grote binnententoonstelling en werden in de hallen de bloemen reeds met schop pen op een vrachtwagen geladen. De officiële sluitingsplechtigheid bracht op het podium burgemeester Van Walsum, die enthousiaste dank woorden uitte aan het adres van de Floriadebestuurders. Niet het aange kondigde batig saldo verheugde hem in de eerste plaats, maar de bijzonder Dr. A. j. Verhage is geridderd tij dens de sluitingsplechtigheid van „Floriade". Links: de vlag wordt de gestreken. nag Europoort blijft als souvenir. over uit dë Dtomirdcaans«nrepubUelf^Mu^ijn pUttigT'relaUe "die "door de Woriade overgepakt - ten dele althans - in? balen, die van merktekens waren voor zien welke de indruk wekten dat de kof fie afkomstig was uit Columbia. Deze koffie zou bestemd zijn voor de door voer naar de Verenigde Staten. Het dagblad wijdt aan deze kwestie een hoofdartikel, waarin het er op wijst, dat de Amerikaanse delen van het ko ninkrijk weliswaar geen leden zijn van de organisatie van Amerikaanse sta ten en dat ook moeilijk kunnen zijn, gezien de structuur van het koninkrijk en het feit dat Nederland reeds deel uitmaakt van andere regionale organi saties doch dat dit niet het risico mag of kan impliceren dat conflicten ont staan met nabuurlanden doordat er ac tiviteiten worden ontplooid die in strijd zijn met de verlangens en eisen der Amerikaanse landen. De koninkrijksre gering, zo meent „Beurs en Nieuws berichten", dient dit vraagstuk in zijn algemeenheid aan de orde te stellen. Er dient snel gereageerd te worden op de politieke en economische ontwikke lingen in het Caraïbische gebied. WENEN, 26 sept. (D.P.A.) Otto van Habsburg heeft in een interview met het Weense blad „Express" ver klaard besloten te zijn naar Oostenrijk terug te keren. Op de vraag hoe hij dan stond tegenover de door de thans van kracht zijnde Oostenrijkse wet geëiste afstand van aanspraken op de troon en loyaliteitsverklaring zei hij bereid te zijn elke gewenste verklaring te onder tekenen voorzover deze met de begin- selen van de Oostenrijkse grondwet strookte. Hij wilde echter geen afstand doen van de rechten die elke staats burger door de grondwet worden ge waarborgd. Hij zei verder dat zijn familie moreel recht had op haar vermogen. Van een schadeloosstelling in baar geld voor het geval hij niet naar Oostenrijk zou terug keren wilde hij niet weten. was gelegd tussen de tuinbouw en de stad Rotterdam. Ook minister Ma- rijnen gewaagde van de banden, wel ke door de Floriade waren gelegd. De Floriade heeft de internationale verbondenheid versterkt, aldus de mi nister. Door kiem tot kracht was het devies van de tentoonstelling, welnu, hier zijn vele kiemen gelegd voor nieuwe krachten. Dr. A. J. Verhage. algemeen voorzitter van de Floriade nam voor de laatste maal in deze functie officieel het woord. „Er be hoeft geen somberheid in onze stem te zijn wanneer wij constateren dat de tentoonstelling wordt gesloten", zo zei hij. „De Floriade heeft de bevol king dichter bij de tuinbouw en zijn produkten gebracht. Dank aan allen, die er aan hebben meegewerkt. De lampen worden gedoofd, voor de laat ste keer. Als een grote bewaker staat op de achtergrond de Euromast, een indrukwekkende herinnering aan deze tentoonstelling. Bijna 700.000 bezoekers maakten tijdens de tentoonstelling een tocht naar de top. De Euromast zal blijven, als definitief souvenier; de laatste, betonnen bloem uit een tuin, die deze zomer miljoenen voldoening heeft geboden T"1 wee en twintigduizend paar han den hebben het Bossche stadion De Viiert doen daveren van een applaus dat opklonk, toen daar zater dagavond tijdens de „Taptoe Den Bosch" het opnieuw tot leven gewekte muziekcorps van het voor malige regiment wielrijders de sintel-" baan op kwam rijden. De mannen van de fanfare van het regiment genie troepen uit Den Bosch waren gekleed in de vooroorlogse uniformen, ze re den op de echte oude legerfietsen en hadden zelfs de instrumenten van het „legendarische" corps in bruikleen gekregen. De storm van toejuichingen bereikte een hoogtepunt toen bleek dat de mannen van adjudant Von Berg met hun fietsen ook nog tot een coun ter riding in staat bleken. De Bossche naren hadden toen al uitvoerig kun nen genieten van de verrichtingen van de koninklijke militaire kapel, van de kapel van de luchtmacht en van de Johan Willem Friso-kapel. Ze waren ook onder de indruk van de prestaties van het demonstratie- en exercitiede tachement van het luchtmacht instruc tie regiment dat zijn feilloze exerci ties vrijwel zonder enig hoorbaar commando uitvoert. Toen aan het slot nn0^. een ?olo-trompettlst een- oio Q schavotje een taptoe blies, als op een orgel begeleid door ,de.t hp, d^nemende corpsen luisterde het hele stadion geboeid toe. Burgemeester Loeff, aan wie deze taptoe bij zijn afscheid werd aangebo den, en die haar met zijn gezin bij woonde, trof daar talrijke autoriteiten aan, o.w. de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, de generaal b.d. J. Warringa, de lt. generaal b.d. ba ron Van Lawick, de garnizoenscom mandant, overste J. Chappin, het Bossche gemeentebestuur en leden van het provinciaal bestuur. Na afloop van de taptoe is hij door de officieren van het Bossche garnizoen in de officiers- cantine aan de Vughterweg ontvangen waar men bijzonder hartelijk afscheid van hem heeft genomen en hem een waardevol geschenk heeft aangeboden. 'iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiMiH lllllllltlHIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIMIIIHIIIIllllllHIHIIIIIIIIWIIIItlllll De r.-k. Studentenvereniging Albertus Magnus te Groningen beleefde zater. dagmiddag een historisch moment in de geschiedenis van de vereniging: de ingebruikneming van de nieuwe sociëteit aan de Hoge der A 12. De Stich ting „Eigen Huis Albertus Magnus" werd in 1949 opgericht. Er werden allerlei acties gevoerd teneinde voldoende gelden bijeen te brengen. Begin van dit jaar kon het pand aan de Hoge der A gekocht worden. Architect Coen Bekink heeft het grondig gerestaureerd en er een solide kroeg van gemaakt, met plavuizen op de grond, fikse muren en stevige kerkdeuren! Zaterdagmiddag trokken de Albertianen in optocht met muziek van de r.-k. Harmonie „St.-Joseph" voorop naar het station om de senioren af te halen. Op originele wijze werden de gasten naar de „soos" gebracht. Het gezelschap scheepte zich nl. in om per plezierboot door de Gromnger wateren naar het sociëteitsgebouw aan de Hoge der A te varen. De voorzitter van de Stichting Eigen Huis Albertus Magnus, prof. dr. J. L. Meij droeg het gebouw over aan het bestuur. Daarna werd de officiële opening verricht door de commissaris der koningin, mr. W. A. Offerhaus, die een signatuur onthulde, voorstellende Sint Albertus en vervaardigd door de kunstenaar Klaas van Dijk. Des morgens had de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman het gebouw ingezegend. Zondagmorgen droeg de moderator pater dr. F. A. B. J. Vroom S.J. in de Jozefkerk een plechtige H. Mis op. Het programma vermeldt voor de feestweek toneel, muziek, cabaret, een wijn feest, een galabal en ook nog een pelgrimage naar de kelder in de O. Bote- ringestraat, waar Albertus Magnus" hert rond tien jaar heeft uitgehouden. e „Grunneger Sproak" te Gro ningen viert zaterdag 22 okto ber het veertigjarig jubileum met een receptie in het eigen gebouw en een jubileumvoorstelling in de stads schouwburg voor genodigden van het bekroonde toneelstuk ,,'t Bloud kropt ivoar 't nait goan ken", geschreven door W. J. Eelssema en geregisseerd door Barth de Ridder. De vereniging heeft de afgelopen veertig jaren veel gedaan voor het <ezelligheidsverkeer tussen haar leden en voor de ontwikkeling van het cultu rele leven in stad en ommelanden. Juist het specifiek Groningse in het mlturele patroon was haar doel. De toneelvereniging geeft per sei zoen zo'n 45 voorstellingen. Vele be kende dialectstukken zijn er gebracht. Het meeste succes werd geoogst met „De laidjeszanger"welk stuk 124 op voeringen kreeg. De zangvereniging bracht de Groningse operette „As de hoagdoorn bluit" met evenveel succes, pnlangs werd ,og gespeeld in Bieden- kopf (Duitsland). De zangvereniging Beeft ook het Groningse volkslied be kend gemaakt en wel zodanig, dat het lied op alle lagere scholen op het les rooster staat. In 1926 kwam een eigen febouw tot stand, waar de ledenavon- en („kovvievezides") worden gege ven. Was aanvankelijk steen noch gtoel eigendom van de vereniging, ge- ïien de zware hypotheek, thans is het geheel gemoderniseerde gebouw vrö en heeft de „Grunneger Sproak" een bezit van circa 73.000,-. Het is een probleem voor de toneel vereniging om aan geschikte toneel stukken te komen, die in het dialect zijn Seschreven. Er is onlangs een prijs van Uiiend gulden In uitzicht gesteld voor een goed dialectstuk. De inzendingen stelden echter teleur en de vereniging moest teruggrijpen op een bekroond toneelstuk van 1947, dat echter toen niet kon worden opgevoerd. Voor de rond tweeduizend leden van de ver eniging (er is een ledenstop, anders zou het aantal veel groter zijn) worden be gin november voorstellingen gege ven van ,,'t Bloud kropt woar 't nait goan ken". Verder is er half novem ber een jubileumconcert van de je- mengde zangvereniging „Grunneger Sproak" met medewerking van het politiemuziekkorps, het politiedames- koor «n het poHtie-mennenkoor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6