Ghanese VN-troepen gaan Leopoldstad verlaten Triest rapport over Congo's levensomstandigheden Regering sal verhoging in de metaalsector afwijsen Vakraad blijft in principe vóór loonsverhoging Hammarskjöld weerlegt in V.N. Sovjet-beschuldiging Khroesjtsjev beukt vol afkeer met vuist op tafel Hf183 (ra WAAROM Soekarno bedankt Japanse premier Het weer STAATSSECRETARIS ROOLVINK OVER LONEN Nasser nodigt Eisenhower uit .ikid Bolletje/" Het Loemoemba doet water in de wijn K.A.B.-voorzitter over loonpolitiek NEVEDA breiboek is uit! Inzittenden van verongelukt vliegtuig DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 84ste JAAPrANJC No RT^o De „Karei Doorman" Suéde damesjasjes in kleuren Weer koude nacht Het weer in Europa OPRUIMING bij VAN KIMMENADE'S HERENMODEMAGAZIJN ONTWRICHT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 september Minister Van Rooy, staatssecre taris Roolvink en minister De Pous hebben vanavond de verte genwoordigers van de werkge vers- en werknemersorganisaties uit de Vakraad voor de metaal industrie op het ministerie van Sociale Zaken ontvangen. Zij voerden een gesprek over de moeilijkheden rond de CAO voor de metaal. Staatssecretaris Rool vink heeft de Vakraad verzekerd, dat de regering niet akkoord zal gaan met een voorstel om de CAO thans open te breken ten einde tot een verhoging van de loonschaal in de bedrijfstak te komen. Als...... u gaat verhulzen F. Damiaans en Zn. NEW YORK, 27 september (U.P.I., Reuter, A.F.P.) Onver wacht is de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham marskjöld, gisteren ter zitting van de Algemene Vergadering der V.N. verschenen teneinde te antwoorden op de kritiek van premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie op de topleiding van de Verenigde Naties. Ook Khroesjtsjev was aanwezig. De secretaris-generaal werd na het uitspreken van zijn rede door de meeste aanwezige gedele geerden met een warm applaus gehuldigd. Toen dit applaus onge veer een halve minuut had geduurd, vond Khroesjtsjev het welle tjes en de Sovjet-premier begon met zijn vuist hard op zijn tafel te slaan. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, alsook de andere leden van de Sovjet-afvaardiging, volgden dit voor beeld onmiddellijk op. Het lawaai dat de communisten produceerden was zo luid en ritmisch, dat het boven het lawaai van het applaus Uit hoorbaar was. Gedelegeerden keken verbaasd om en Khroesjtsjev begon breed te grijnzen, terwijl hij voortging met slaan. Ook premier Kehroe van Indië keerde zich tenslotte om en zag vol verbazing naar de Sovjetleider die met geweld op de tafel beukte. CASTRO SPREEKT DRIE UUR de échte eierbeschuit KOFFIE spaart hart en zenuwen! DRUK POLITIEK OVERLEG mmmmm BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, teief. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'i avonds tel. 21544. .VOOR Maandagmiddag is een Harvard van de Marine Luchtvaart Dienst in zee gestort. De twee inzittenden worden vermist. Links: luit. ter zee der tweede klasse M. C. R. van Haga, oud 25 jaar, gehuwd, wonende in Den Helder. Rechts: sergeant vlieger H. H. Veltmaat, oud 22 jaar, gehuwd, vader van een kind, wonende in Den Haag. LEOPOLDSTAD, 27 sept. (A.F.P., Rtr, U.P.I.) De Ghanese V.N.-troe- pen zullen „in de nabije toekomst" uit Leopoldstad worden teruggetrokken. Dit heeft de Indische generaal Indarjit Rikhye, militair adviseur van secreta ris-generaal Hammarskjöld van de V.N., gezegd. Kolonel Moboetoe, de sterke man" van Congo, had gisteren de te rugtrekking van de Ghanese en Guine- se V.N.-eenheden uit geheel Congo ge- TOKIO, 27 sept. (U.P.I.) De Indo nesische president Soekarno, die met een delegatie van 51 man op weg is naar New York voor het bijwonen van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, zal vandaag in Tokio een ont moeting hebben met de Japanse pre mier, Hajato Ikeda. Volgens zegslieden in Tokio zal Soe karno Ikeda zijn „dank betuigen voor het afgelasten van het bezoek van het Nederlandse vliegkampschip Karei Door man aan Japan." Soekarno arriveerde met een gechar terd straalvliegtuig van het type 707 van de Pan American World Airways in Tokio. Hij zal de reis naar New York morgen voortzetten. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMStERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan overdrijvende wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht, morgen middag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen. Zon: 6.35-18.26. Maan: 14.44-23.46. DE BILT, 27 sept. In de koude lucht, die om het hogedrukgebied na bij de kust van Noorwegen naar ons land is gestroomd, daalde de tempera tuur vannacht in ons land op enkele plaatsen tot om het vriespunt. Ook de komende nacht zal de temperatuur weer aanzienlijk dalen, maar de minimum temperaturen zullen van plaats tot plaats nog al verschillen in verband met wol kenvelden, die ook in de nacht nu en dan overdrijven. De kans op regen blijft gering. Wel komt een depressie, die nu boven de randstaten is gelegen, iets naderbij en ook een storing, die van de Golf van Biskaje naar zuid-Frankrijk is getrok ken, breidt zijn invloed nog naar het noordoosten uit, maar het weer in ons land zal daarbij nog overwegend be paald worden door de zwakke rug van hogere luchtdruk tussen beide syste men in. max. mm neersi Station Weer temp temp af gel gisteren 24 uur Den Heidei onbew. 15 12 0.2 Ypenburg zw. bew. 16 7 0 Vlissingen half bew. 16 8 0 Eelde licht bew. 16 4 0.1 De Bilt mist 16 4 0 Twente mist 16 2 1 Eindhoven licht bew. 17 2 0 Zd-Llmburg mist 16 3 0 Stockholm regen 11 6 9 Oslo onbew. 15 7 0 Kopenhagen licht bew. 16 9 0 Londen licht bew. 18 9 0 Amsterdam mist 16 7 0 Brussel mist 16 4 0 Luxemburg onbew. 14 4 0 Partis licht bew. 18 6 0 Berlijn regenbui 16 6 0.1 Advertentie De steeds uitbreidende clienten- kring heeft het noodzakelijk ge maakt dat wij onze verkoopafde lingen aanzienlijk moeten vergro ten. Met speciale toestemming van de Kamer van Koophandel houden wij slechts 14 dagen een GROOTSE VERBOUWINGSOPRUIMING! 10% KORTING OP ALLE NIET AFGEPRIJSDE ARTIKELEN ook alle merkartikelen. EXCLUSIEVE HERENMODE^ Gr. Houtstr. 59 Gen. Cronjéstr. 86 Tel. 21392 HAARLEM Tel. 55477 Schipper Willem van Seters (op voorgrond) overhandigt aan boord van de red dingboot „President Jan Leis" hetgeen hij op zee vond drijven aan overschotten van het gisteren ter hoogte van Terheyde in de Noordzee neergekomen Harvard- marinetoestel van de basis Valkenburg, aan de agent van de Zuidhollandse Red dingmaatschappij, de heer Quint. Het zijn enkele kaarten van Nederland en Engeland, een lege portemonnaie en een stuk vliegerhelm. Om half 3 keerde de reddingboot in Hoek van Holland terug na een speurtocht die vier uren duurde. eist, dit in verband met de openlijke bevordering van Loemoemba's pogin gen om weer de eerste viool te gaan spelen in het land. Loemoemba schijnt intussen bereid heel wat water in de wijn te doen, wanneer men hem maar premier Iaat zijn. Op een persconfe rentie heeft hjj gisteravond weer ge zegd, dat hjj met Tsjomhe wil pra ten. Ook vertelde hij, dat een delega tie van het leger er, met toestemming, van president Kasavoeboe, bij hem op had aangedrongen, dat het regerings apparaat spoedig weer normaal zou werken. Voorts verzekerde Loemoem ba dat hij volledig vertrouwen stelde in Moboetoe. In een rapport over de levensom standigheden in Congo is door Ham- marskjölds afgevaardigde, Dayal, d« opvolger van dr. Ralph Bunche, het volgende medegedeeld: 13.700.000 Congolezen die in een ge bied wonen, dat vier maal zo groot is als Frankrijk, moeten het zonder de meest noodzakelijke middelen van een beschaafde samenleving stellen. Er dreigt een pokken- en pest-epide- mie. Maar minder dan 50 van de 400 ziekenhuizen hebben doktoren. Het vervoer, dat gedurende het hoog tepunt van de binnenlandse twisten volkomen was ontwricht, is nu weer enigszins geregeld, maar de verbindin gen zijn primitief. De belastinginkomsten van de re gering zijn „aanzienlijk gedaald" en de noodzakelijke uitgaven voor be- stuursdoeleinden zijn in verhouding ver minderd. Het onderwijs is vrijwel gestaakt. Er zijn slechts 16 Congolezen met een uni versiteitsopleiding, geen ingenieurs, ar chitecten of leraren met een universi teitsgraad. Zoveel boerderijen zijn in de steek gelaten, dat de V.N. niet meer in staat zjjn, het aantal nauwkeurig bij te hou den. De industrie en de mijnbouw zijn ernstig benadeeld door de massale af tocht van de Belgische deskundigen. De werkloosheid heerst overal, de inwoners van de steden weten wat hon ger is, en er is een hachelijk tekort aan de noodzakelijkste artikelen, zelfs voor de weinigen die veel geld hebben. De ernst van de situatie wordt nog verscherpt door de slachtpartijen die de stammen in de provincie Kasai on der elkaar aanrichten. Hierdoor hebben ongeveer 250.000 mensen moeten vluch ten, die nu afhankelijk zijn van het Rode Kruis en de V.N. In zijn rapport zegt Dayal, dat de 16.400 soldaten en technici, in het ka der van de V.N. gezonden, de belang rijkste functies waarnemen, maar dat zij dit niet vol kunnen houden zon der dat de hulpverlening op grote schaal wordt uitgebreid. Dayal schat, dat het in sommige openbare diensten, zoals de volksge zondheid, wel twintig jaar kan duren, voordat Congo voor zichzelf kan zorgen. De regering heeft zich verenigd met het standpunt van de meerderheid in de Stichting van den Arbeid, volgens welke meerderheid het conjunctureel met gewenst is thans tot een derge lijke openbreking over te gaan. Deze meerderheid verklaarde zich wel voorstandster van een verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de se cundaire sfeer, terwijl zij tevens haar voorkeur uitsprak voor prijsverla- gen. De vakraad, welke voor de bespreking met de bewindslieden nog een vergade ring had gehouden, is echter unaniem van mening, dat de CAO moet kunnen worden opengebroken, teneinde tot een verhoging van de loonschaal te komen. Tot welke hoogte men daarbij zou willen gaan is in de betreffende Vakraadsver gadering niet besproken. Het ging slechts om het principe. Een belangrijk principe overigens, aangezien men er uit kan opmaken, dat de katholieke metaalwerknemers ten aanzien van een loonsverhoging anders schijnen te denken dan de KAB, de be langrijkste voortrekker van het meer derheidsstandpunt in de Stichting van den Arbeid. Tijdens de bespreking kwam ook de vraag aan de orde of het wel licht mogelijk zou zijn tot een onderne mingsgewijze loonsverhoging over te gaan. Het meerderheidsstandpunt van de stichting heeft daarvoor namelijk een gaatje opengelaten. Uit het antwoord van de bewindslieden bleek echter, dat zij zich omtrent deze mogelijkheid nog geen duidelijke denkbeelden hadden ge vormd. Aan werkgeverszijde ontmoet de- (Advertentie) dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen? Vraag ons geheel vrijblijvend inlichtingen. Zijlvest 41, Haarlem, Tel. 12456-14155-52514 ze gedachte overigens weinig sympathie. Een der woordvoerders zei daarvan slechts een desintegratie van de bedrijfs tak te vrezen. Morgen vergadert de Vakraad met de bedoeling om eindelijk tot een defi nitief voorstel te geraken. De verwach ting in sommige kringen is, dat de Vak raad, gezien het standpunt van de re gering en de meerderheid van de Stich ting van den Arbeid, de verbeteringen nu inderdaad in de secundaire sfeer zal gaan zoeken. Het heeft weinig zin met een voorstel te komen, dat bij voorbaat tot sneuvelen gedoemd is. Intussen heeft dat bij voorbaat af wijzen van loonsverhogingen door de regering met name bij het CNV kri tiek ontmoet. Tijdens een persconfe rentie verklaarde de voorzitter, de heer Van Mastrigt, dat het onjuist zou zijn, als de regering in naam van de arbeiders een keuze zou gaan maken uit diverse manieren waarop de ruim te, welke in de metaalsector ongetwij feld aanwezig is, zou kunnen worden verdeeld. Dit zou naar zijn mening in strijd zijn met de contractvrijheid. Het is dan ook om deze reden, dat het CNV zich in de Stichting van den Ar beid heeft uitgesproken voor het open laten van de mogelijkheid tot een ver hoging van de primaire lonen. Welis waar ziet de bond het gevaar van een dergelijke verhoging, zo zü tot een „massieve" loonsverhoging, ook in an dere bedrijfstakken.zou lek'en, zeer goed in. Om die reden pleit men dan ook voor matiging en heeft men een voorkeur voor prijsverlagingen en voor verbeteringen in de secundaire sfeer, waarvan veron dersteld mag worden, dat zij niet zo spoedig in de consumptieve sfeer zullen belanden. Deze voorkeur neemt echter niet weg, dat in gevallen waarin prijs verlagingen of secundaire verbeteringen niet kunnen worden toegepast, de moge lijkheid tot loonsverhoging niet hele maal buitengesloten mag worden. De situatie van onze betalingsbalans wordt door het CNV zeer gunstig geacht Zo gunstig, dat enige stijging van de beste dingen wel aanvaardbaar wordt ge acht. Advertentie Hammarskjöld had in zijn antwoord onder meer betoogd niet bereid te zijn tot een compromis op het gebied van de hoge beginselen van zijn ambt, ondanks de oppositie, die tegen heir, wordt ge voerd. Zonder de Sovjet-premier te noemen, ging Hammarskjöld in op de vrijdag tegen hem ondernomen aanval, toen Khroesjtsjev had beweerd, dat Hammarskjöld in de Congolese crisis door de „koloniale machten" wordt ge bruikt. Khroesjtsjev stelde toen voor de functie van secretaris-generaal af te schaffen en te vervangen door een drie manschap, bestaande uit vertegenwoor digers van resp. de Westelijke, de oos telijke en neutralistische blokken. Hammarskjöld, die zich het recht voorbehield om zo nodig later nog een nadere verklaring af te leggen, had zijn rede op schrift gesteld. Hij zei dat als de secretaris-generaal voor iemand of voor een bepaalde groep een „struikel blok" mocht zijn geworden omdat hij vasthoudt aan de beginselen van het Handvest en om die redenen aan kri tiek wordt onderworpen, dergelijke kri tiek terugslaat op de functie als zoda nig. „Ik zou liever zien, dat deze func tie schipbreuk lijdt wegens het vasthou den aan de beginselen, die ik zojuist heb uiteengezet, dan blijft voortdrijven op de basis van een compromis." aldus de secretaris-generaal, „Dit is de keu ze, waarvoor de secretaris-generaal is geplaatst en dit is ook de keuze, waar voor de Algemene Vergadering is ge steld. Deze keuze is niet een gelegen heidskeuze voor het ogenblik, maar een beslissende keuze voor de toekomst," al dus Hammarskjöld. Hij verklaarde dat niet de secretaris-generaal de di recte verantwoordelijkheid draagt voor het optreden in Congo: „Dit is uw ope ratie, heren, of u nu de Afro-Aziatische landen vertegenwoordigt of spreekt en handelt namens andere delen der we reld." UTRECHT, 27 sept. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholie ke Arbeiders Beweging zal vanavond om vijf minuten voor half acht voor de K.R.O. de visie van de K.A.B. geven op de huidige loonpolitiek. DEN HAAG, 26 sept. B(j K.B. is benoemd tot president van het gerechts hof te Arnhem mr. E. E. V. Brouwer, thans vice-president van dit gerechts hof. Tot vice-president is benoemd mr. M. R. Rinkel, thans raadsheer in dit gerechtshof. (Advertentie) 9 omdat deze uitgezochte koffie bonen gegarandeerd coffeïne- vrij zijn, dus onschadelijk omdat u er goed op kunt slapen omdat Koffie Hag onbeperkt genot geeft zonder nadelige gevolgen Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem Behalve Hammarskjöld, de Tsjechi sche president Novotny, die niet anders deed dan Khroesjtsjev naar de mond praten, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Taboada, die het beleid van Hammarskjöld verdedigde, en de Canadese premier Diefenbaker, die het eveneens voor Hammarskjöld opnam, hield ook de Cubaanse premier, Fidel Castro, gisteren een rede voor de Verenigde Naties. Hü beloofde kort van stof te zullen zijn en langzaam te zul len spreken, teneinde de vertalers te helpen". Toch sprak hjj nog drie uur, veel langer dan Khroesjtsjev vorige week vrjjdag. Castro kreeg een hartelijk applaus van onder meer Khroesjtsjev en andere communistische afgevaardig- Terwijl de Westerse en de meeste neu tralistische afgevaardigden applaudis seerden toen secretaris-generaal Ham marskjöld zijn verdediging tegen de aantijgingen van Khroesjtsjev beëindigd had, sloeg de rode leider met zijn vuist op tafel. Dat was het sein voor zijn satel lieten om hetzelfde te doen. Rechts op de foto Khroesjtsjev, naast hem Gro myko, achter deze (met bril en kop telefoon) Tito. den, toen hij zich naar het spreekge stoelte begaf. Castro sprak zonder op winding of woede. Hij was gekleed in zijn bekende groene „battledress" en had de handen op de rug. In een overzicht van de geschiedenis van Cuba zei de premier, dat de beste cultuurgronden in handen waren geko men van Amerikaanse maatschappijen, terwijl bedrijven en concessies evenals de overheidsdiensten door Amerikanen werden uitgebuit. De Amerikaanse am bassadeur heeft over Cuba geregeerd, aldus Castro, „maar nu wordt Cuba door zijn volk geregeerd," vervolgde hij onder applaus. Verder sprak hij over de regeringen in Latijns-Amerika, die door middel van geweld regeren. Hij zei, dat terwijl de Verenigde Staten zich wat dit betreft er in de Dominicaan se republiek tegen verzetten, niets werd gezegd over de situatie in Nicaragua. Castro roerde ook de „vernederende be handeling" die zijn delegatie in New York had moeten ondervinden, aan. Voorts verklaarde hij dat hij ernstig overwoog om, „in het kader der in ternationale wetten," de Verenigde Sta ten te verzoeken hun strijdkrachten te rug te trekken uit de Amerikaanse ma rinebasis te Guantanamo, op Cuba. Bij deze passage in de rede van Castro, ging Khroesjtsjev staan, en gaf hij aan de communistische afgevaardigden een teken om de Cubaanse premier luid toe te juichen. Ook buiten het gebouw van de Verenigde Naties hebben gisteren weer vooraanstaande politieke leiders uit vele landen elkaar gesproken. Pre sident Eisenhower van de Verenigde Staten heeft twee leiders van het z.g. „neutrale blok" ontmoet, te weten premier Nehroe en president Nasser van de Verenigde Arabische Repu bliek. Nasser heeft Eisenhower uitge nodigd voor een bezoek aan Egypte. Voordat Nehroe zich naar de Ameri kaanse president begaf, had hü op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties een ontmoeting met Hammar skjöld en voorts had de Indische pre mier een bespreking met de Britse premier Macmillan. Khroesjtsjev heeft gisteren de lunch genuttigd bü zün vriend Cyrus Eaton, een Amerikaans industrieel en miljonair. Khroesjtsjev heeft tijdens de lunch een rede uitge sproken. Journalisten noch fotogra fen mochten van Eaton aanwezig zijn. Later is bekend geworden, dat de Sovjet-leider de volgende anecdote zou hebben verteld. Khroesjtsjev verklaarde dat Eisenho wer hem tüdens het bezoek aan de Ver enigde Staten in 1959 had verteld dat zijn militairen hem altüd om geld vroe gen voor nieuwe wapens en als argu ment aanvoerden, dat als Amerika ze niet maakte, Rusland het zou doen. „En ik zei hetzelfde," vervolgde Khroesj tsjev. „Dus, zei de president: Kunnen we niet tot een vergelijk komen? En ik zei, dat ik daarvoor naar Amerika was gekomen." „De militairen komen altijd vertellen, dat we juist een heel goede nieuwe raket hebben uitgevon den en wat bewapening betreft kan je beter het allerbeste hebben en daarom moet ik ze geld beschikbaar stellen. Dan komen ze weer en zeggen, dat de raket verouderd is en ze willen meer en meer geld voor een nieuwe. Zoiets kan eindeloos doorgaanwaarom ko men we niet tot een overeenkomst om deze onnodige verspilling te beëindigen en onze hele bevolking hiervan te laten profiteren?", zou Eisenhower volgens Khroesjtsjev hebben gezegd. De Russische premier verklaarde, dat algehele ontwapening „een van de voornaamste doeleinden" van zün le ven was. (Advertentie) meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1