Over bevallingen in de lucht en slapen op ijs Overheid verdubbelt bijdrage voor Olympische Spelen E>é HUIP VAM P£ U6R. i PAUL VLAANDEREN Het geheim van de 78ste Damesbeurs geopend in Haagse Houtrusthallen ENCI opent nu ook fabriek voor HOOGOVENCEMENT holland fund Kiespijn en angst voor bloed bij cabinepersoneel niet toegestaan Internationale gebarentaal Onderzoek bouw van goed kopere gymnastieklokalen Pratt niet toe rekeningsvatbaar geacht Betere controle op nachtleven Vliegtuigje in zee gestort de noob^^ Holland Fund IN MAASTRICHT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 PAGINA 2 Lezingen over veiligheidsmaatregelen voor vliegtuigen De aanslag op Verwoerd Bauxietverschepingen in Suriname Studiecommissie ingesteld Voor zesendertig miljoen doven Nieuwe sociëteit in Nijmegen Inbreker met klomp overmeesterd In Den Haag Raad, neemt wijziging politieverordening aan Twee inzittenden vermist 27 De plotselinge verandering in Gurds houding had Olaf moeten waarschuwen. Maar hij is er zó door opgelucht, dat hij, zonder zich te bedenken, Gurd uitgebreid inlicht over het plan; dat hij met be hulp van de Joms heeft uitgevoerd. Gurd fluit verbaasd tussen de tanden en kijkt de berenjager lang aan. „Het overtreft mijn stoutste dromen, vriend Olaf Yarl", mompelt hij. „Dit is werkelijk mooier, dan ik voor mogelijk had gehouden". Olaf grijnst zeer ingenomen na deze loftuiting. „En nu denk ik zo, waarde Gurd, dat we elkaar niet als mededingers moeten zien. Ik heb een flinke aanhang en het blijkt, dat jij die ook hebt. Welnu, laat ons dan gezamenlijk het besturen van Noorwegen ter hand nemen," stelt hij met een breed gebaar voor. „Een goed voorstel", knikt Gurd, met zijn allervriende lijkste gezicht, terwijl hij opstaat. „Je kunt er van verzekerd zijn, dat ik je voor altoos dankbaar zal zijn, dat jij me dit verteld hebt!" De twee mannen scheiden met een handdruk, maar als Olaf de Berenjager knorrend van tevredenheid vertrokken is, verandert Gurds vriendelijke lachje in een brede grijns van triomf. „Gemakkelijker had je het me niet kunnen maken, bereneter", grinnikt hij, woest zijn haren rechtstrijkend. Dan verlaat ook hij zijn kamer en begeeft zich regelrecht naar de vertrekken van koningin Winonah. Inmiddels schuift Krake Kaalkop, verweg in de Jomsburcht, zetels aan voor Erwin en Torwald, werpt een paar houtblokken op het vuur en gaat er lui bij zitten. „Zo", grijnst hij, „je mannen hebben het goed, prins. Je boot wordt opgekalefaterd en jijjzelf drinkt een beker wijn met Krake. Dat moest Olaf nou eesn weten." Hij lacht dreunend. „Op je gezondheid, op je overwinning en op de vriend schap, prins", roept hij, zijn beker heffend. Hij buigt zich voorover met toegeknepen oogjes. „En van alle drie lijkt mij de vriendschap nog het onzekerst, prins" prevelt hij, zijn tanden ontblotend. „Het zal er van af hangen, hoeveel jij verdragen kan en om aan te horen, wat ik je nu te vertellen heb, moet je een boel kunnen verdragen" DINSDAG U OKTOBER 1960 Baconvarkens duurder Voorlopig nog geen nieuwe scheepswerf bij Antwerpen Produktie wordt uitgebreid Over honderd jaar: watersportcentrum in St. Pietersberg? De Surinaamse jaar beurs in 1960 Krediet van E.G.K.S. voor bouw van Opelfabriek in Bochum? SCHIPHOL, 26 sept. De beman ning van een vliegtuig mag niet in pa niek raken, wanneer aan boord brand uitbreekt, bij een noodlanding of bij welke onvoorziene gebeurtenis ook. Het Is dan van het hoogste belang, dat de vlieger via voorwaardelijke reflexen prompt die handelingen verricht, die voor de vliegveiligheid noodzakelijk zijn. Over de vliegveiligheid heeft dr. K. Vaandrager, hoofd van de medi sche dienst van de K.L.M., op Schip hol een inleiding gehouden op de jaar vergadering van de Kon. Nationale bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken ,,Het Oranje- kruis". De medische dienst is voor de K.L.M. wellicht van nog groter belang dan voor andere grote bedrijven. Er is b.v. nauwgezette controle op de gebitten van Het vliegend personeel. Telkens wordt nagegaan of er afwijkingen zijn, opdat tijdig kan worden ingegrepen. Men kan niet riskeren, dat een vlie ger in Tokio kaakontsteking krijgt, of zelfs maar kiespijn heeft. Daarnaast volgt het cabine-personeel een E.H.B.Ó.-cursus, opdat het op alle lange routes passagiers kan helpen, die een acute aandoening krijgen: een nier- of galsteenaanval. Iedere steward en stewardess moet voor zo'n geval we ten hoe men een pijnverlichtende pil kan toedienen. Weliswaar zou men in zeer ernstige gevallen kunnen denken aan een tussenlanding, maar dat kan nu eenmaal niet, wanneer het vliegtuig zich boven de Atlantische Oceaan be vindt. Stewardessen moeten worden op geleid voor het verlenen van de eerste hulp bij onverwachte bevallingen. „Weliswaar stelt de K.L.M. restricties voor het vliegen aan aanstaande moe ders," zo voegde dr. Vaandrager hier aan toe. „Maar sommige moeders ver tellen ons niet precies over hoeveel tijd de baby verwacht wordt en zo glipt er misschien wel eens iemand door, die eigenlijk niet meer mee mocht vlie gen." Het cabine-personeel moet zich af en toe naar een polikliniek begeven om daar ervaring op te doen en b.v. de angst voor het zien van bloed te over winnen. Over de technische veiligheidsmaat regelen die aanboord van de vliegtui gen gelden, sprak het hoofd van het bu reau „Veiligheid" der K.L.M., de voor malige vlieger G. van Messel. Hjj ver telde, dat zich aan boord van ieder DC-8 straalvliegtuig vijf of zes rubber boten (in opgevouwen toestand) bevin den, waarin plaats is voor 25 passa giers. Naar bekend kan de DC-8 ge makkelijk 117 passagiers plus een be manning van 10 leden vervoeren. Met 130 zwemvesten en 12 zwemvesten voor kinderen weegt de totale nooduitrusting 475 kg. En voor de route over de Noord pool is dat gewicht nog 250 kg meer. uiteraard gaat dit gewicht ten koste van de betalende lading en daarom is gezocht naar het lichtste maeriaal, dat er te vinden is. Bovendien mag de nooduitrusting niet veel ruimte in be slag nemen. De rubberboten hebben een dak. In de bodem bevinden zich o.a. een nood- pakket met een „de-salting kit", waar mee men uit zeewater drinkwater kan destilleren, lichtpatronen, signaalfak kels en zelfs een spiegel, waarmee men althans bfj zonlicht, seinen kan geven aan passerende vliegtuigen. In de DC-8 toestellen over de Pool beschikt men over speciale poolpakken, die dank zjj advies uit Alaska voor de K.L.M. zijn ontworpen en die zelfs bij temperaturen van 30 35 graden onder nul voldoende, bescherming tegen de kou geven. Wanneer ooit een DC-8 ergens op het poolijs zou verongelukken en de passa giers zouden in hun boten op redding moeten wachten, dan beschikken zij over ingenieuze slaapzakken, die al even praktisch als gezellig zijn. Men kruipt er n.l. met viej personen tege lijk in. Aangezien bij de voeten minder ruimte nodig is, dan bij de schouders, passen ze als stukjes kaas in een rond doosje in de rubberboten, die ieder vijf slaapzakken kunnen bergen. Ook de verbandtrommels zijn op de koude inge richt. Flesjes met vloeistof zijn van plastic, oodat ze niet stuk kunnen vrie zen. Er zijn voedselpakketjes vervaar digd, met kleine plakjes, zo groot als een biskwietje. Zo'n plakje weegt slechts 35 gram, maar bevat 250 calo rieën. Vastgesteld is, dat een niet wer kende pasagiers per etmaal 1.000 calo rieën (dus vier plakjes) nodig heeft. Voor de wel werkende bemanning zijn 2.000 calorieën nodig. PARAMARIBO, 26 sept. Gedurende de maand augustus werden in Suriname de volgende hoeveelheden bauxiet ver scheept: door Moengo 183.356 metr. ton, door Paranam 40.451 metr. ton en door Billiton 97.963 metr. ton. UTRECHT, 25 sept. De gehele wereld telt ongeveer zesendertig mil joen doven, van wie slechts vier mil joen onderwijs hebben genoten. De wereldfederatie van doven wil zich het lot van deze mensen aantrekken en de Nederlandse doven die allen onderwijs hebben genoten in een van de vijf scholen, die ons land rijk is, dienen er voor te zorgen, dat ook Nederland zich bij deze federatie aansluit. Dit was de kern van het betoog dat de heer C. A. Bal, secretaris van de Nederlandse Dovenraad, in gebaren taal hield op de zondag in de Utrechtse Jaarbeurs gehouden werelddovendag. Deze werelddovendag werd voor het eerst in ons land op een centraal punt gehouden evenals dat ook in veertig andere landen is gebeurd. Doven uit alle delen van ons land waren naar Utrecht gekomen. De heer Bal gewaagde van de ver deeldheid in de Nederlandse doven- beweging die er de oorzaak van is, dat Nederland zich nog niet bij de wereld federatie heeft aangesloten. De federatie heeft een aantal com missies ingesteld, waaronder een die een speciale studie zal maken om te komen tot een wereldgebarentaal. NIJMEGEN, 26 sept. Een groep stu denten van de Nijmeegse universiteit heeft onder de naam „Diogenes" een tweede sociëteit gesticht. Hiervoor is een kapitale villa aan de Burgemees ter van Schaek Mathonsingel aange kocht, waarin tot dusver het tehuis voor katholieke militairen was gevestigd. Behalve de oude sociëteit van „Ro land" aan het Mariënburgplein beschik ken de studenten in Nijmegen nog over een trefcentrum aan de Oranje singel. PRETORIA, 26 sept. (Rtr., UPI) De president van het gerechtshof te Pretoria heeft vanmorgen de conclu sies aanvaard van een medisch rap port, waarin de 52-jarige hereboer David Pratt niet toerekeningsvatbaar word! genoemd. Pratt heeft op 6 april van dit jaar een aanslag gepleegd op het leven van dr. Hendrik Verwoerd, premier van de Unie van Zuid-Afrika. In het rapport wordt gezegd, dat de verdachte „geestelijk gestoord en een epilepticus is". De president van het hof, rechter Franz Rumpff, heeft deze conclusie overgenomen. Hij heeft bevel gegeven Pratt voorlopig in de gevangenis op te sluiten. Pas als gouverneur-generaal C. R. Swart deze uitspraak bekrach tigt, kan Pratt worden overgebracht naar een tehuis voor geesteszieken. Professor Lamont, verbonden aan een krankzinnigengesticht bij Pretoria, zegt in zijn rapport, dat Pratt er bij blijft dat hij opgeroepen is om de redder van zijn land te zijn. Pratt toont geer. be rouw en verwacht, dat hij schuldig zal worden bevonden. Terechtgesteld wor den is hetzelfde als veroordeeld worden t-t levenslange opsluiting in een krank zinnigengesticht, zo had Pratt tegen pro fessor Lamont gezegd. De professor verklaarde, dat Pratts nei ging om zijn kwaal te bagatelliseren er op duidt dat hij volkomen buiten de werkelijkheid staat. Als hij niet zo rijk was geweest, was Pratt waarschijnlijk al eerder in moei lijkheden gekomen, aldus professor La mont in zijn rapport. HOOG BLOKLAND 26 september Zaterdagnacht is ingebroken bij de zes tigjarige winkelier G. Huurman. Door het forceren van de voordeur verschafte de inbreker zich toegang tot de winkel. Het leeghalen van de winkellade werd hem echter noodlottig, want een deel van de geldstukken liet hij op de grond vallen. Door het gerinkel bespeurde de eigenaar onraad, waarop deze te voor schijn kwam. Een vechtpartij volgde, waarbij de zwager van de winkelier, die ook was toegesneld, de indringer met een klomp te lijf ging en hem wist te overmeesteren. De inmiddels ge waarschuwde politie bracht de inbreker, een 31-jarige man uit Gorinchem, naar het arrestantenlokaal. Zijn buit was een horloge en wat klein geld. De inbreker is geen onbekende bij de politie. De laatste tijd zijn verchéidene diefstallen in de omgeving gepleegd. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 26 sept. Op de be groting van O., K. en W. is opnieuw een hoger bedrag uitgetrokken voor de subsidiëring van de landelijke sport bonden en van de federatie van bureaus voor medische sportkeuring. Tevens is een subsidie van 50.000 opgenomen voor het Nederlands Olympisch Comi té. Dit geld is bestemd voor gedeelte lijke bestrijding van de kosten, verbon den aan de voorbereiding en uitzending van Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen in 1964. Het ligt in de bedoeling in de komende jaren een zelfde bedrag voor dit doel ter beschik king te stellen, zodat de totale over heidsbijdrage verdubbeld wordt. Ter bevordering van de lichamelijke vorming op de scholen wordt ook het een en ander gedaan: het is echter niet mogelijk aanstonds over te gaan tot een bij alle takken van onderwijs wenselijke uitbreiding van het aantal gymnastiek lessen. Minister Cals wil zoveel moge lijk bevorderen, dat bij het kleuteronder wijs per schooltijd voor elke klas tijd voor een les in lichamelijke oefening wordt uitgetrokken. Bij de bouw van nieuwe kleuterscholen zorgt men er voor, dat deze scholen de beschikking krijgen over een of meer speel- en speel werklokalen. Over 1960 zijn voor het la ger onderwijs ongeveer zestig urgentie verklaringen voor de bouw van gymnas tieklokalen verleend; voor het volgend jaar zal het aantal naar schatting 75 zijn. Er wordt gezocht naar oplossingen voor de bouw van eenvoudige gymnas tieklokalen, waardoor het aantal nog verder zal kunnen worden opgevoerd. Het Kweekschoolbesluit wordt herzien (Van onze Haagse reaastie) DEN HAAG, 26 sept. De gemeen teraad heeft een wijziging van de al gemene politieverordening aangeno men met betrekking tot nachtclubs in Den Haag en Schevenlngen. De burgemeester heeft nu de bevoegdheid gekregen een bijzonder sluitingsuur in te stellen voor bepaalde uitgaans gelegenheden. Hierdoor zal de politie op doeltreffender manier controle op het nachtleven kunnen uitoefenen. Tevens zullen uitgaansgelegenheden en café's nu op werkdagen een half uur langer tot een uur 's nachts geopend kunnen blijven. Op vragen of over deze materie overleg met de be trokken organisaties was gepleegd kon burgemeester mr. Kolfschoten meede len dat er informeel contact was ge weest met het bedrijfschap Horeca, dat geen bezwaren had gemaakt. De V.V.D. fractie was het niet eens met de bepa ling dat de uitgaansgelegenheden op St. Nicolaasavond en met oudejaarsavond gesloten moeten zijn. Er zijn vele toe risten en vrijgezellen die deze zaken ook op die dagen willen bezoeken, zo meende mr. W. Geertsema. Commen taar hierop van de heer W. Nuij (P.v.d. A.)met St. Nicolaas zijn er in Den Haag slechts twee toeristen, en die ko men uit Spanje. Het leek hem juist goed, dat de café's op oudejaarsavond geslo ten zijn. De traditionele relletjes zou den anders een nog ernstiger karakter kunnen krijgen. De wijziging werd ten slotte aangenomen met de opmerking van de V.V.D. dat deze fractie tegen de sluiting van de café's was op St. Nicolaas- en oudejaarsavond. met het oog op uitbreiding van het aan tal wekelijkse lessen in de lichamelijke oefening bij de kweekscholen. Verwacht wordt, dat in het tijdvak 1960 tot en met de eerste helft van 1962 begonnen zal kunnen worden met de bouw van circa 135 gymnastieklokalen en hulp lokalen bij het nijverheidsonderwijs. Voor het v.h.m.o. zullen in 1960 en 1961, volgens de verwachting, ruim honderd gymnastieklokalen gereed komen. Voor het hoger on derwijs is op de begroting rekening ge houden met het begin van de aanleg van sportvelden en de bouw van een sporthal en/of gymnastiekzalen bij de rijksuniversiteit te Utrecht, de rijksuni versiteit te Groningen, de T.H. te Eind hoven en de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. MONSTDR, 27 sept. Gistermorgen om half elf is een „Havard B 80"- lesvliegtuig van het ïarine-vllegkamp Valkenburg Terheijden ,sen Kijk duin en Hoek van Holland in zee gestort. De reddingboot Jan Leis heeft geseind, dat wrakstukken van het vlieg tuigje en een vliegerhelm zijn gevonden. De Marinevoorlichtingsdlenst heeft de twee inzittenden als vermist aangeduid. Het zijn luitenant ter zee tweede klasse M. C. R. van Haga uit Den Helder, 25 jaar en gehuwd, en sergeant-vlieger H. H. Veltmaat uit Den Haag, 22 jaar, ge huwd en vader van een dochtertje. Het vliegtuig was aan het oefenen in instrumentvliegenIn het toestel heeft zich waarschijnlijk een ontploffing voor. gedaan. Volgens ooggetuigen heeft het vlieg tuigje hoog in de lucht moeilijkheden gekregen. Het gleed langzaam met draaiende motor naar beneden. Vlak bo ven het water brak de rechtervleugel en vlogen stukken van het vliegtuigje af, waarna het met een klap rechtstan dig op ongeveer twee mijl van de kust in zee verdween. Van het strand af zijn geen overblijfselen te zien. AMSTERDAM, 24 sept. De studie secretaris van de Oecumenische Raad van kerken, dr. W. F. Golterman te Amsterdam, is benoemd tot lector in de geschiedenis van het christendom in de 20e eeuw inzonderheid wa' betreft de onderlinge verhouding der kerken, aan de universiteit te Amsterdam. Dr. Golterman is voornemens zijn lecto raat te aanvaarden met een openbare les dinsdagmiddag 4 oktober om 4 uur in het universiteitsgebouw. HEBT CANPIGH I PRUTEN WEL,KEREL, HET WONDER V^N, PAT IS &EBEURP.-MENEER WAG EEN KL AAN PEREN )S HIER EN/ UPÓtE I J>J BENT VR'J. TOESPRAAK 9 I EERUJKE HERINNER ZAAKJE PIAMANTSMOKKEL WAN FEATURES SYNP1CA Advertentie ONDER BEHEER VAN LABOUCHERE CO N.V. EN HOPE CO, AMSTERDAM. Ondergetekenden berichten dat zij van af ter beurze van Amsterdam zullen doen verhandelen participatiebewijzen van het uit te geven door Administratiekantoor Interland N.V. te Amsterdam op de Voor waarden van Beheer en Bewaring zoals deze zijn vastgesteld bij akte dd. 12 september I960 verleden voor Notaris J. P. de Jong te Amsterdam en opgenomen in na te noemen Bericht. Het Holland Fund is een gemeenschap pelijk bezit van Nederlandse effecten. Bij wijze van indicatie zij vermeld, dat de afgifteprijs berekend per 26 september 1960 f 444,Per partiripatiebewijs bedraagt. De notering det participatiebewijzen onder Ru briek II van de Officiële Prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel zal worden aangevraagd. Exemplaren van het Bericht dd. 27 september I960, zijn verkrijgbaar bij: Labouchere Co N.V. - Amsterdam en 's-Gravenhage, Hope Co - Amsterdam, N.V. Bankierskantoor van Lissa Kann 's-Gravenhage. LABOUCHERE CO N.V. Amsterdam, 27 september 1960 HOPE CO DEN HAAG, sept. Gezien de stijging van het prijspeil op de varkens- markt heeft het bestuur van het Pro- druktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag 26 september met 5 cent per kg. te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvarkens van 63 t m 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t m 4 een prijs gelden van respectievelijk f 2,17. 2,11, 2.08 en f 2.05 per kg koud geslacht gewicht. DEN HAAG, 29 sept. Bij K.B. is aan mr. Th. R. J. Wijers, op zijn ver zoek, met ingang van 1 februari 1961 eervol ontslag verleend uit zijn functie van president van het gerechtshof ;e 's-Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige in verschil lende rechterlijke betrekkingen bewe zen diensten: EINDHOVEN, 26 sept. Geslaagd: werktuigbouwkunde prop. ex. H. Th. Metz, Eindhoven. DEN HAAG, 27 sept. Heerste er gistermiddag in de Houtrusthallen nog een drukte van zagende, hame rende, vervende en sjouwende lieden, vanmiddag kon de heer D. W. Dett- meijer, wethouder van openbare wer ken, de 78ste damesbeurs van de Da meskroniek officieel openen. Daar na opende de Israëlische ambassa deur in ons land, de heer H. A. Cidon, het noviteitencentrum, waar o.m. een stand met produkten van Israël is ondergebracht. Een kleine honderd standhouders, die een grote verscheidenheid aan artike len tonen, bezetten de expositieruimte. Daar zijn boxen zonder scharnieren, sommige in driehoekmodel, op de ta fel-strijkplanken, praktisch voor klein- behuisden of werkende vrouwen, schuimplastic meubelen, die zeer licht in gewicht zijn, wasmachines, mixers etc. Ook de doe-het-zelvers en de boe kenwurmen vinden op de beurs het een en ander van hun gading. Voorts werden stands ingericht, die zich be zig houden met de voeding. Naast deze, voornamelijk commerci ële stands, werden enkele niet-commer- ciële ingericht: van de Chr. Vereni ging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, het Koningin Wilhelmi- na fonds, het Nederlands bijbelgenoot schap en van het Veilig Verkeer. Vanzelfsprekend wordt de beurs op geluisterd door verscheidene attracties. Zo wordt vanavond het jazz-bruidspaai Rita Reys en Pim Jacobs gehuldigd. Het „bruidje van de dag" zal wederom feestelijk worden ingehaald en overla den worden met cadeaus. Er zullen wedstrijden worden gehouden om de uitverkiezing tot ,de elegantste vrouw van de damesbeurs" en tot „foto dame I960". De uitslag van de nationale typekampioenschapswedstrijden wordt bekend gemaakt en er worden quizzes georganiseerd voor jong en oud. Ver scheidene artisten onder leiding van Alex de Haas verlenen hun medewer king tot verhoging van de gezelligheid. Een groot modemagazijn showt elke dag zijn nieuwe wintercollectie alsme de enige historische kostuums, die wer den ontworpen door Wim Ledel. Een firma toont kleding voor aanstaande moeders. ANTWERPEN, 26 sept. Naar in Antwerpen wordt vernomen heeft het gemeentebestuur van de Belgische ha venstad besloten voorlopig niet in te gaan op de aanvraag voor een concessie van de op Nederlands initiatief in het leven geroepen maatschappij Chanabel. die tot doel heeft in het noordelijke ha vengebied van Antwerpen een werf voor de bouw van grote zeeschepen te bouwen- De overweging tot dit besluit zou zijn. dat de beschikbare financiële middelen van de maatschappij als een onvoldoende waarborg voor het slagen van dit project worden beschouwd. Begin deze maand verscheen in het Belgische staatsblad de stichtingsakte van de onderneming, waarin een Rot terdams ingenieur een grote rol zou spelen. Van de Belgische Nationale Maatschappij voor Credietverlening aan de Nijverheid was de maatschappij reeds een lening toegezegd van 75 miljoen Belgische franken. Het maatschappelijk kapitaal zou echter slechts een miljoen frank bedragen. In maart van dit jaar werd bericht, dat Antwerpen een gebied van 1500 tot 2000 ha. ter beschikking van Chanabel had gesteld. De maatschappij zou een geheel nieuwe methode bij de bouw van zeer grote schepen tot 150 000 ton toepassen en gebruik maken van over dekte droogdokken. Van Belgische zijde echter werd na het bekendworden van deze plannen opgemerkt, dat het totaal aanvangska- pitaal van de onderneming, dat werd geraamd op 200 miljoen Belgische frank, lang niet toereikend zou zijn om deze plannen te verwezenlijken. Het is niet bekend of de besprekingen tussen het Antwerpse gemeentebestuur en Chanabel zullen worden voortgezet indien aan de Antwerpse voorwaarden wat betreft de financiële waarborgen kan worden voldaan. MAASTRICHT, 24 sept. De steeds toenemende vraag naar cement in Ne derland (verleden jaar 2,8 miljoen ton en thans reeds meer dan 3 miljoen ton) heeft de directie van de Eerste Neder landse Cementfabriek (E.N.C.I.) doen besluiten om de produktiecapaciteit van haar bedrijf uit te breiden. Naast de sinds 1926 bestaande port landcementfabriek, dat momenteel een miljoen ton per jaar produceert, heeft de E.N.C.I. thans een hoogovencement fabriek gebouwd met een capaciteit van 320.000 ton per jaar. Tot nu toe werd in ons land alleen maar door de in 1931 te IJmuiden opgerichte cement- industrie, de C.E.M.IJ. (op fifty-fifty basis door de Hoogovenbedrijven en de E.N.C.I. gesticht) hoogovencement ge fabriceerd, namelijk 700.000 ton per jaar. Beide bedrijven, de E.N.C.I. en de C.E.M.IJ., dekken rond zestig procent van de Nederlandse behoefte aan cement. De produktie van de E.N. C.I. alleen komt overeen met rond veertig procent van de Nederlandse vraag naar cemen: De aanwezigheid van grote hoeveel heden hoogovenslak in het Luikse bek ken, bewoog de Eerste Nederlandse Cementindustrie voortaan naast port- land-hoogovencement te fabriceren. In de nieuwe fabriek die woensdag door de commissaris van de koningin in Limburg dr. F. Houben zal worden geopend, zjjn zeventien miljoen gulden geïnvesteerd Dank zij de aanwezig heid van de portlandcementfabriek, waarin sinds 1926 rond 120 miljoen gul den is geïnvesteerd, konden de investe ringskosten voor de nieuwe industrie aanzienlijk worden beperkt, aangezien beide fabrieken dezelfde grondstof ge bruiken. Bestaal portlandcement grotendeels uit gemalen klinker, vermengd met PARAMARIBO, 26 sept- De stich ting jaarbeurs Suriname heeft uit Ne derland een maquette en een tekening ontvangen van de stand van de Neder landse metaalindustrie, die zal worden opgezet op de komende jaarbeurs in Surinam- De Nederlandse bedrijven, die aan de jaarbeurs Suriname 1960 zullen deel nemen zijn: Eschers's Constructiewerk plaatsen en Machinefabrieken te Den Haag, gereedschappenfabriek J. H. Rohn N.V. te Sassenheim, Duiker en Co's Fabriek van Apparaten en Werktuigen N-V. te Rijswijk, Hyster N.V te Nij megen. N.V. Rijnstaal v/h J. W. Oonk en Co te Arnhem, Arnold Kalmeyer N-V. te Den Haag, Snelwegerfabriek Olland De Bilt, The Dutch Milkcan Ex port te Groningen, Grasso's Konink lijke Machinefabrieken te 's Hertogen bosch, N.V. Wallramit te Maassluis. Me- terfabriek N.V. te Dordrecht, N V. Ma chinefabriek te Rotterdam en N V Ma chinefabriek C. Maters te Beverwijk. De Nederlandse stand zal uit metalen buizen worden gebouwd, die uit Neder land naar Suriname zullen worden ver zonden. Ook heeft de stichting jaarbeurs reeds tekeningen ontvangen van het pavil joen van Trinidad, dat 25 meter lang en 20 meter breed zal zijn. In het mid den van het paviljoen zal een tuin worden aangelegd, waarin een ..Steel- band" uit Trinidad regelmatig zal op treden, 80 industrieën uit Trinidad zul len vertegenwoordigd zijn- gips, de hoogovencement bestaat slechts voor een derde gedeelte uit klinker en voor twee derde gedeelte uit hoogovenslak. Portland- en hoogovencement zijn on geveer gelijkwaardige cementsoorten, met dit verschil alleen, dat de eerste minder gevoelig ig voor de tempera tuur en derhalve 's winters gauwer hard wordt dan de twee. Hier staat echter tegenover dat het hoogovence ment beter bestand is tegen agressie ve invloeden (o.a. van zeewater) dan portlandcement. Na de jongste uitbreiding is de E.N.C.I. met een jaarproduktie van rond 1,2 miljoen ton uitgegroeid tot een van de grootste en modernste ce- mentindustrieën van Europa. De jaar omzet in geld bedraagt ruim zestig miljoen gulden en het aantal perso neelsleden achthonderd. De oprichting van de Eerste Neder landse Cementindustrie is te danken aan het voorkomen van kalksteenhou dend merge] in de Maastrichtse St. Pietersberg. Twee honderd hectaren grond heeft de E.N.C.I. in 1926 ge sticht met Belgisch en Zwitsers kapi taal, in eigendom verworven. Het be drijf heeft tot nu toe vergunning ge kregen om rond 114 hectare van de St. Pietersberg af te graven. Dit is reeds met 26 hectaren gebeurd. Het restant garandeert de E.N.C.I. nog een levensduur van minstens dertig jaar, hetgeen neerkomt op een afgraving van drie hectaren per jaar. Door ver ruiming van de afgraafvergunningen kan deze levensduur nog_ aanzienlijk worden verlengd, aangezien de E.N. C.I. nog honderd hectaren in eigendom bezit. Komt deze toestemming inderdaad af dan is het niet onmogelijk, dat do voormalige St. Pietersberg herschapen wordt In een magnifiek watersportcen trum. LUXEMBURG 27 sept. De Hoge Autoriteit zou een krediet van 15 mil joen dollar beschikbaar moeten stellen als bijdrage in de financiering van de bouw van een Opel-dochterbedrijf in Bochum. Naarvernomen wordt is wel iswaar tot nu toe nog geen formeel ver zoek tot kredietverlening bij de Hoge Autoriteit binnengekomen, maar de Westduitse regering heeft, naar verder vernomen wordt, reeds toestemming verleend voor deelneming in de finan ciering door de Hoge Autoriteit. Deze laatste onderzoekt op het ogen blik of het krediet voor de Opelfabriek beschikbaar gesteld kan worden onder de industriële reorganisatie in gebie den, die door mijnsluitingen getroffen worden. Zij zou gebruik kunnen maken van de opbrengst der lening, welke zij in de tweede helft van oktober op de Amerikaanse kapitaalmarkt wil plaat sen. Als het krediet verstrekt wordt, zal dit het eerste project zijn waaraan onder de industriële reorganisatie, door de Ho ge Autoriteit, mede financieel wordt bij gedragen. Volgens deze in het voorjaar van 1960 bp de „kleine" herziening van het E.G.K.S.-verdrag daarin opgeno men bepaling kan de Hoge Autoriteit met toestemming van de ministerraad de financiering vergemakkelijken van plannen voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. DEN HAAG, 26 sept. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranie-Nassau mejuffrouw H. J. Kluit, hoofdcommies bij de gemeentelijke bi bliotheek en leeszalen te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2