Poging om Raad van Europa nieuw leven in te blazen ONZE WOENSMO D Een probleem voor Nixon c 1 BELANGRIJK RAPPORT YAN DE HEER FENS Over schapen en wolven gesproken Sovjet-hulp voor Indië J m tbHtoL DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK Bij Moskou Oostenrijks toestel verongelukt Eisenhower niet naar Berlijn V. Bijna een miljoen rijdende „wetsovertreders" storen radio- en f.v.-toesfellen Automobilisten en bromfietsers twijfelen aan kwaliteit van ontstoringsmiddelen KEMA probeert orde te scheppen in warwinkel van technische problemen Kleuterjack 3 jaar VlÜ 227^ Nieuw verpleegstershuis in Groningen 3000 gld. voor goed idee door JOSEPH ALSOP -\ J VenryorK tfèo 85-jarige suppoost Eerlijke vinder Margarine-affaire Verdachte emulgator in twee Duitse merken (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, 27 sept. De Raad- Ïevende Vergadering van de Raad van luropa heeft gisteren naast een aantal gespecialiseerde vraagstukken van meer of minder groot belang een uiterst gewichtig punt behandeld: dat van de De voorliefde van Khroesjtsjev voor beeldende zegswijzen en al dan niet Russische spreekwoor den is bekend. In een gesprek met journalisten te Glen Cove heeft hij dit weekeinde gezegd: „Het is onmogelijk, dat één man zo geniaal is dat hij vol doen kan aan de belangen van alle vol keren, door een beslissing waardoor de honger van de wolven wordt gestild en de schapen toch in leven blijven." Hij gebruikte dit beeld om de aanval te billijken, die hij heeft ingezet tegen de positie van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Khroesjtsjev wil, dat de dagelijkse leiding van de volke renorganisatie wordt opgedragen aan een commissie van drie, waarin ver tegenwoordigers zitting hebben van het westen, van het communistische blok en van de neutrale landen. Dat Khroesjtsjev, behalve tegen een heleboel andere mensen, ook iets in zijn schild voerde tegen Dag Ham- marskjöld, was tevoren al van ver scheidene kanten geopperd. Maar dat hij van leer trok tegen het instituut van de secretaris-generaal als zodanig, was een verrassing. Een verrassing overigens, die meer onthult over het govjet-denken dan een louter persoon lijke aanval op Hammarskjöld zou heb ben gedaan. Indien Khroesjtsjev zich had beperkt tot het opzeggen van zijn vertrouwen in deze secretaris-generaal, dan zou men dat verklaard kunnen hebben uit wrevel en geraaktheid Over de loop der gebeurtenissen in Congo. Daar is immers een tamelijk drieste poging van de Sovjet-Unie om zich een Afrikaanse satelliet aan te schaffen op een fiasco uitgelopen en het zal met name voor communisten een klein kunstje zijn de logica zoveel geweld aan te doen, dat een en ander „de schuld" komt te heten van Hammar skjöld. De Russische premier is echter aan zienlijk verder gegaan. In de eerste plaats misschien om juist het verwijt te ontgaan, dat hij alleen handel de uit gekrenkte eigenliefde. Maar vervolgens toch zeker ook, omdat hij reden heeft een „Renaissance" van de V.N. te vrezen. Natuurlijk is één man niet in staat de honger van de wolven te stil len en tevens de schapen in leven te houden. Maar dat kunnen drie mannen nog veel minder. Die ene man is mis schien in staat de wolven te verjagen of aan banden te leggen en daartoe is een college van drie waarin de wolven bovendien zelf zitting hebben, uitge rust nog wel met een recht van veto zeker niet bij machte. De inzet van de hele strijd is dus nu de vraag, of de V.N. sterker zullen worden dan voorheen of zwakker. In die zin kan men spreken van een crisis in het bestaan van de volkerenorganisatie. Het onveranderlijk bestendigen van de huidige invloed van de V.N. is niet goed denkbaar. Tijdens de Congolese crisis is duidelijk gewor den, dat de tevoren zo zwak geachte volkerenorganisatie onder de handen van een kundig man nog sterk genoeg kon worden om de woede van de com munisten op te wekken. Een reprise zullen zjj niet op prijs stellen. Vermoe delijk is het o.m. dit laatste aspect, dat de president van de Verenigde Sta ten ertoe heeft gebracht zich in zijn rede van j.l. donderdag zo onvoorwaar delijk aan de kant van de volkerenor ganisatie te plaatsen. Men heeft van deze rede van Eisenhower gezegd, dat zij zo vol gemeenplaatsen stak. Toch mag men niet vergeten, dat hier een Republikeins president aan het woord was, de leider dus van een partij, waar bet isolationisme overdadig heeft ge bloeid. James Reston van de New York Times heeft er in dit verband aan her innerd, dat nog geen vijftien jaar gele den de toenmalige vice-president Hen ry Wallace in Amerika een homerisch gelach verwekte door zijn voorstel om, zoals de Republikeinen het uitdrukten „een kwart liter melk per dag te four neren voor iedere Hottentot in Afrika". Nu, aldus Reston, bieden we niet al leen aan hen geheel te voeden, maar we sturen hen ook nog naar Harvard. In een door rust en zakelijkheid uit muntende rede heeft de secretaris-ge neraal gisteren zelf gereageerd op de- Russische aanvtl. Hij heeft duidelijk ge steld, dat thans niet zozeer zijn persoon als wel zijn functie in het geding is. Geen wonder, dat Khroesjtsjev gebelgd met zijn vuist op tafel sloeg. Want het betoog van Hammarskjöld kwam in fei te hierop neer: als de volkerenorgani satie werkelijk de wolven onder de duim wil houden, dan mag zij het zich niet aantrekken, indien een der roofdieren te kennen geeft, dat het de oppasser persoonlijk niet sympathiek vindt. De Afrikaanse en Aziatische leden van de V.N. hebben van de vol kerenorganisatie veel te ver wachten. Onder het systeem „één land één stem" oefenen zij er een invloed uit, die ver uitgaat boven wat zij aan reële macht ter tafel kunnen brengen. Voor zover zij zich omringd achten door wolven, kunnen zij de volkeren organisatie om hulp en bescherming vragen. Maar deze hulp en deze be scherming zullen zij alleen dan krij gen, als de wolven op de besluitvor ming van de V.N. geen verlammende invloed kunnen uitoefenen. Het ligt daarom niet voor de hand, dat zij de reorganisatievoorstellen van Khroesj tsjev zonder meer zullen goedkeuren. De enige reorganisatie, die zij voor staan, is de benoeming van enkele Aziatische en Afrikaanse landen (dr. Nkroemah sprak van drie) op de ge wichtige post van permanent lid van de Veiligheidsraad. Aan de andere kant is er voor de Afrikaanse en Aziatische landen op dit moment geen grotere ramp denkbaar dan dat Khroesjtsjev rouwmoedig van zijn voorstel zou afzien en zich, even als Eisenhower, geheel aan de zijde van de V.N. in haar huidige vorm zou plaatsen. Want de rivaliteit in de we reld is voor de pas onafhankelijk ge worden landen een van de voornaamste middelen van bestaan. Alleen rivalen kunnen zij tegen elkaar uitspelen. En de V.N. moge dan nog zo'n prachtige instelling zijn, zij willen toch ook nog wel graag de beschikking hebben over «en alternatief. Zo lang de schapen al dus redeneren, behoeven de wolven hu* hoop niet te laten varen mogelijkheid nieuw politiek leven in te blazen aan de Raad van Europa. Basis der beraadslagingen was een door onze landgenoot de heer Fens (K.V.P.) uit gebracht rapport, dat tot titel draagt „La relance du Conseil de l'Europe", een terminologie dus, die ontleend is aan die van de Messina-conferentie van de Zes, waaruit de E.E.G. en Euratom zijn voortgekomen. De heer Fens, die sprak namens de politieke commissie, vroeg niet zo als men destijds in Messina deed om de creatie van nieuwe instellingen. Hij pleit te voor een ,,ontwlkkeling'r der bestaan de instellingen van Groot Europa. De Raad van Europa, zo zeide hjj, moet het doeltreffende instrument zijn om met name een politiek van toenadering tussen de Zes en de Zeven te verwezen lijken. Volgens de heer Fens ligt bij het co mité van ministers de hoofdoorzaak van een situatie, waarin de Raad van Euro pa niet naar behoren de belangrijke rol, die hem zou moeten toekomen, kan spelen. De Raad van Europa heeft nau welijks meer de allure van een politie ke organisatie. Het veelal technische en hoog gespecialiseerde werk, dat in het kader van de Raad van Europa wordt verricht, behoort veeleer tot het res sort van de ambtenaren dan dat van de ministers. Dit is volgens de heer Fens een der voornaamste redenen, waarom de mi nisters zich niet voldoende voor de ac tiviteiten van de raad interesseren. Zij laten zich als regel dan ook op de vergaderingen van hun comité ver tegenwoordigen door hoge ambtena ren. Een eerste eis zou zijn, dat .de regeringen worden vertegenwoordigd door ministers. Daarnaast gaf de heer Fens een lan ge lijst van de vaak uitermate belang rijke politieke initiatieven, die de as- semblée in de loop der jaren heeft genomen, doch die vastliepen in het zand van het comité van ministers. Het was niet de eerste maal, dat dit belangrijke vraagstuk, dat au fond de verhouding betreft tussen de assemblee en regeringen, aan de orde kwam. Maar men heeft de indruk, dat het ditmaal wellicht niet bij platonische wensen zal blijven. Prominente parle mentsleden spraken van „het belang rijkste initiatief van de afgelopen ja ren". Het is een feit, dat de toeschouwer,»; zich wel nauwelijks kan onttrekken aan de conclusie dat het thans kiezen of delen is geblazen. Ofwel de regeringen maken ernst met hun vaak bevestigde wens voor een groot en onverdeeld Europa - en dan moet dit groot Europa ook in efficiënte structuren en instel lingen zijn uitdrukking vinden - ofwel zij laten alles bij de voor allen on bevredigende oude toestand. De Franse afgevaardigde Radius (UNR) gewaagde van de verpletteren de verantwoordelijkheid die het comité van ministers draagt voor de moeilijk heden die de raad ontmoet. Alle ini tiatieven van de vergadering zijn op leven en dood overgeleverd aan het comité van ministers, dat met zijn vetorecht alle werk kan verlammen, zo betoogde hij. De heer Duynstee (KVP) sneed op nieuw het chapiter van de Europese publieke opinie aan waarover hij in de ze assembiée al enige malen heeft ge sproken. De publieke opinie moet wor den gemobiliseerd, zo zei hij. Door de pressie welke zij uitoefent dienen de pro jecten van de raadgevende vergadering te worden verwezenlijkt. De oplossing ligt bij het volk van Europa, verklaar de hij, en wij moeten ons dus wenden tot de publieke opinie. Zodra zij de „re lance" eist zal de wil tot handelen ze ker aanwezig zijn. Alle leden van de raadgevende vergadering dienen volgens de heer Duynstee mede te werken aan een mobilisering van de publieke opinie in deze zin. Met 66 stemmen voor en 2 onthoudin gen nam de assembiée laat in de na middag de voorstellen van de heer Fens aan. In de morgenzitting was o.a. een rapport van de heer Goedhart (PvdA) behandeld betreffende het vraagstuk van de vluchtelingen en bevolkingsover schotten in Italië. Daarbij kwam het tot een scherpe schermutseling tussen hem en twee christen-democratische par lementariërs, de heren Margue (Luxem burg) en Montini (Italië) over de vraag van de geboortebeperking. De heer Goedhart had de stelling verdedigd dat het voeren van anti-conceptionele pro paganda een recht is dat behoort tot de democratie. WENEN, 27 sept. (Reuter) In de Oostenrijkse hoofdstad is vernomen, dat een Oostenrijks vliegtuig met een be manning van zes koppen en een en dertig passagiers gisteren kort voor aan komst op het vliegveld van Moskou is verongelukt. Een woordvoerder van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij heeft meegedeeld, dat enkele inzittenden van het viermotorige toestel zijn gedood, maar ook dat er passagiers zijn die geen letsel hebben opgelopen. NIEUW DELHI, 27 sept. (U.P.I.) Indië zal spoedig een groot aantal hoog vliegende helikopters van Rusland ont vangen en het meest verbazingwekkend aspect van deze levering is, dat zij 1 neerkomt op militaire hulp. De helicop- j ters zullen namelijk gebruikt worden voor patrouillewerk aan de grens tussen Noord-Indië en het communistische Chi na. De onderhandelingen over het afleve ren van de toestellen (hoeveel er ko- men wordt nog geheim gehouden, maar j men weet, dat het er vele zullen zijn) zijn thans in het laatste stadium. Indië zal in rupees mogen betalen, dus niet in „harde" valuta, hetgeen de zaak nog meer het aanzien geeft van militaire hulp. Dit wordt door Indische ambtena ren dan ook niet ontkend. Rusland zal spoedig afleveren, wel- licht nog voor het einde van dit jaar. 1 Eerder dit jaar heeft Indië reeds der- tig „flying boxcar"-transportvliegtuigen van Amerika gekocht om dienst te doen in Kashmir en Ladakh. Indië moest er echter dollars voor betalen. De Russi sche helicopter, die het Indische leger nu binnenkort hoopt te gebruiken, be hoort tot het type MI-16 en kan tien passagiers vervoeren of een vracht van 2.645 Engelse ponden. Wat de helicop- ters zo nuttig maakt voor Indië is het feit, dat zfj op een hoogte van meer dan vijfduizend meter kunnen vliegen en zo nodig iets hoger. Dit is een essentiële voorwaarde, indien men in het Hima- layagebergte wil patrouilleren. De koop van de Russische helicop ters be.tekent een slag voor de Ame- rikaanse Sikorski-fabriek, die het ge- hele jaar demonstraties in Indië heeft gegeven met de Sikorski-62. Deze Amerikaanse helicopter heeft onge veer dezelfde kenmerken als de Rus- sische maar zjj is slechts voor dollars te koop. Volgens militaire kringen in Nieuw Delhi is het niet uitgesloten, dat Indië in de toekomst zijn eigen helicopters gaat bouwen, gebaseerd op het Ameri- kaanse of het Russische model. Behal- ve over helicopters, onderhandelt Indië met Rusland ook over de aankoop van kleine vrachtvliegtuigen, die eveneens1 zouden worden gebruikt om de verbin- dingen met de noordelijke grens te ver- i sterken, waar de rode Chinezen gere geld moeilijkheden hebben veroorzaakt. Men gelooft, dat Indië vooral belang- stelling heeft voor de Iljoesjin 14, de 1 Russische tegenhanger van de Dakota, j BONN, 26 sept. (DPA) De Ameri- kaanse ambassade te Bonn heeft van daag officieel medegedeeld, dat een bezoek van president Eisenhower aan West-Berlijn einde oktober wegens diens ambtsverplichtingen niet mogelijk zal zijn. De bondsregering, die Washington omtrent de mogelijkheid van een be zoek had gepeild, is van Eisenhowers beslissing op de hoogte gesteld. Er rijden op de Nederlandse we gen omstreeks een miljoen mo torvoertuigen, en de bestuur ders van die voertuigen (of het nu om auto's gaat of om bromfietsen) zijn in feite bijna allemaal wetsover treders, omdat ze de motor van hun voertuig niet hebben „ontstoord", hoe wel de roemruchte ontstoringsbeschik- king al 1 juni van dit jaar inwer king is getreden. Dat betekent, dat er nog altijd tien duizenden radio- en televisiebezitters in ons land zijn die steen en been klagen over de storing op hun toestel len, veroorzaakt door de verbran dingsmotoren van passerende automo bielen, bromfietsen en ander gemo toriseerd verkeer. Ja, in het westen des lands werken zelfs de motoren van grote verkeersvliegtuigen storend op de ontvangst van radio- en tele visieprogramma's. De overheid heeft zoals bekend al geruime tijd geleden gemeend hier te moeten ingrijpen, hetgeen gebeur de in de vorm van een verbod om elektrische ontstekingsinrichtingen te gebruiken die omroepstoring kunnen veroorzaken. Maar er is nog altijd geen controle op de naleving van dit verbod ingesteld en daarom zijn er momenteel maar weinig automobiel en bromfietsbezitters, die de motor van hun voertuig door een of andere technische ingreep hebben laten ont storen. Die aarzeling van de kant van het „rijdend publiek" is alleszins begrij pelijk, omdat nog lang niet vaststaat of bepaalde door de handel aanbevo len ontstoringsmiddelen wel inder daad aan de eisen voldoen of dat ze even twijfelachtig van kwaliteit zijn als bijvoorbeeld de omstreden „aard- stralen-kastjes" Zolang er van overheidswege geen duidelijke richtlijnen worden gegeven, is het verklaarbaar dat menig auto mobilist er voor past om zich in de nesten te steken en er nog geld op toe te leggen ook. Bij de N.V. tot keuring van elektrotechnische ma terialen te Arnhem in de wande ling kortweg de KEMA is men thans sedert een week of acht druk doende met pogingen om enige orde te brengen in de wirwar van pro blemen op het gebied van de motor- ontstoring door het „keuren" via een ingewikkelde technische appara tuur van bepaalde typen auto's en inmiddels reeds ^uitgedokterde" soor- ontstoringsmiddelen. En het beeld blijft maar onrustig. Advertentie Alleen geldig woensdag 28 sept. a.s. Gezellige ruitdessins. Jack en capuchon geheel met teddy gevoerd. kl. st. p. m. GROTE MARKT HAARLEM ten Als middelen, die voor dit doel in aanmerking komen, worden algemeen beschouwd: in de bougies ingebouwde weerstanden, bougiekabels met hoge weerstand, maar bijv. ook afge schermde kappen over de bougies. In de praktijk is gebleken, dat het resul taat van de toepassing van combina ties van ontstoringsmiddelen van voertuigtype tot voertuigtype uiteen loopt, hetgeen de ontstoring beslist niet eenvoudiger maakt. Deze radio-storingsmetingen ver richt de KEMA op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat ten behoeve van verschillende belang hebbenden, waaronder meest fabri kanten en importeurs van motorvoer tuigen of ontstoringsmiddelen. De re sultaten van de metingen worden vastgelegd in rapporten, die alleen aan de opdrachtgever ter beschikking worden gesteld. Die opdrachtgever heeft daar wel recht op, want de kos ten, aan een dergelijke meting ver bonden, zijn niet gering: ze bedragen omstreeks 300,- per geval. De perio de, waarin deze metingen zijn ver richt, is nog maar kort en daarom hebben ir. W. Dalmeijer en zijn staf van Kema-medewerkers nog weinig opmerkelijke resultaten kunnen berei ken. Wel heeft men bij de fabrikan ten en importeurs een groeiende be langstelling voor deze experimenten waargenomen, hetgeen de heer Dal meijer tot voldoening stemt. „Een onderzoek op grote schaal, dat een veel groter aantal waardevol le gegevens zou opleveren, zou eigen lijk van de fabrikanten moeten uit gaan," zei ons ir. Dalmeijer, die zich overigens erg voorzichtig uitliet over iiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii de te verwachten gang van zaken op het gebied der ontstoringen. Een kwes tie waarbij men voorlopig nog vele vraagtekens kan plaatsen. Immers, hoe weet het publiek wel ke ontstoringsmiddelen betrouwbaar zijn en welke niet? En hoe zal de controle op de ontstoring worden ge regeld? Als de politie daarbij moet beschikken over ingewikkelde meet apparaten, wordt dat een dure zaak... De meetapparatuur, die bij de KEMA in gebruik is, kost al omstreeks de vijf-en-vijftig mille. Intussen blijft het beeld op de televisietoestellen maar onrustig De 36-jarige transportarbeider W. J. Langeslag in Hengelo heeft door het naar voren brengen van een goed idee een bedrag van 3000 gld. van de directie der N.V. Ko ninklijke Machinefabriek Gebr. Stork Co. uitbetaald gekregen. Dat dit voor de heer Langeslag en zijn gezin met drie kleine kinderen een buitenkansje is laat zich begrij pen. „Drieduizend gulden wordt je niet zo maar neergeteld", zegt mevr. Langeslag. „Het komt ons met de drie jongens van 5, 3 en 2 jaar dan ook best van pas." De heer Langeslag is ruim tien jaar in dienst van Stork. Al die jaren werkte hij op het opslagterrein achter de ketelmakerij. Al enkele jaren zat hij er over te denken een eenvoudiger werkmethode te vinden, waardoor veel werk en Zelfs een hijskraan kon den worden uitgespaard. De heer Lan geslag heeft er heel lang over gepie kerd of hij zijn idee naar voren zou brengen, omdat door het invoeren van zijn voorstel enkele arbeidskrachten, op de zogenaamde plas, overbodig zou den worden. Hij had geduld en wacht te zijn tijd af. Toen de machinist van In de zuidelijke staten van Amerika veroorzaakt de verkiezingscampagne kennelijk een uitbarsting van antipa pisme, zoals dat bij de verkiezings campagne van 1928 ook gebeurd is. Als de tekenen niet bedriegen, was de ervaring van Kennedy bij de voor verkiezing in West-Virginia slechts een theekransje voor mensen van ver schillende gezindten vergeleken bij de huidige aanval op de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Het is niet prettig om deze feiten te moeten melden. Het zijn feiten die vele achtenswaardige burgers maar liefst onder het vloerkleed zouden willen vegen. Maar men kan er niet aan voorbij. Laten we eens een ogen blik stil staan bij het volgende citaat uit een recente preek van Dr. W. A. Criswell, dominee van de Eerste Doopsgezinde Kerk in Dallas, Texas. „Rooms-Katholicisme is niet alleen een godsdienst; het is een politieke tirannie. Het is een politiek stelsel dat zich als een veelarmig monster over de hele wereld uitstrekt en dat die grondvrijheden bedreigt waarvoor onze voorvaderen gestorven zijn. Hebt ge ooit het symbool van de Paus van Rome gezien? Hij heeft twee sleutels: de ene sleutel is die van de gods dienstige overheersing, de andere die van de souvereine politieke macht. Hij beweert, dat hij beide bezit. Zelfs als Kennedy de presidentsverkiezin gen zou winnen door zijn krachtige beklemtoning van de scheiding van Kerk en Staat, zou de deur geopend zijn voor een volgende Rooms-Katho- lieke president die één Kerk boven alle andere Kerken in Amerika zou stellen. Dan zou het met de gods dienstvrijheid in Amerika gedaan zijn, zoals dat overal gebeurd is, waar de Rooms-Katholieke bisschoppen de handigheid en de macht hebben ge had om die vrijheid te verstikken en te vernietigen." Dr. Criswell had nog heel wat meer te vertellen over de Paus en over „die Rooms-Katholiek uit Massachusetts", zoals hij senator Kennedy noemde, maar wat hierboven geciteerd werd, geeft wel de toon van zijn betoog weer. Uit de naam van het kerkge nootschap van Dr. Criswell blijkt overigens wel, dat hij geen onbedui dende figuur is, vooral ook omdat hij aan het hoofd staat van een der grootste en meest welvarende Pro testantse gemeentes in Dallas. JOHN F. KENNEDY De antipapistische agitatie die nu in het zuiden van de V.S. begint is meer openlijk en neemt een waardiger vorm aan dan de anti-godsdienstige vooroordelen waarmee Kennedy in West-Virginia werd geconfronteerd. Maar in West-Virginia waren er geen aanwijzingen, dat die stemming zelfs maar op plaatselijk niveau was geor ganiseerd en de vooroordelen werden er niet aangemoedigd door predikan ten van het formaat van Dr. Criswell. Volgens de medewerkers van Dr. Criswell zijn „honderdduizenden" teksten van zijn preek aangevraagd door „predikanten, zakenlieden en andere personen" ter verspreiding in het zuiden. Dr. Criswell staat boven dien in zijn strijd niet alleen. Dr. Ramsey Pollard, dominee van een Doopsgezinde kerk in Memphis en voorzitter van de Doopsgezinde Ver gadering van het Zuiden, heeft open lijk zijn steun gegeven aan predikan ten die willen preken zoals Dr. Cris well dat gedaan heeft. In een telefo nisch vraaggesprek zei Dr. Pollard: „Senator Kennedy heeft het volste recht te geloven wat hij wil; maar de Rooms-Katholieke Kerk is niet alleen maar een godsdienst. Het is een po litieke organisatie. Ik ben tegen de dubbelzinnigheid en de onverdraag zaamheid van de Rooms-Katholieke Kerk. Ik ben tegen Kennedy, omdat hij een vertegenwoordiger is van de Rooms-Katholieke Kerk. Ik heb dit buiten de preekstoel gezegd en ik zal het ook in de preekstoel zeggen." Bij zulke uitlatingen van geestelijken als Pollard en Criswell is het overi gens niet gebleven. Groepen Protes tantse predikanten, die besloten heb ben samen de anti-Katholieke strijd te voeren, hebben zich in verschei dene plaatsen gevormd. Een derge lijke groep (van ongeveer 25 domi nees) kwam onlangs tot stand in het stadje Danville in de staat Virginia. De leider, Ds. Carey Moser, die ik ook telefonisch ondervraagd heb, zei dat zijn groep niet alleen actie zou voeren van de preekstoel, maar dat men ook drukwerk zou verspreiden. Zo schijnen er ook in de staat Zuid- Carolina groepen gevormd te zijn van Methodistische predikanten. Een groep als die van Ds. Moser is in Dallas geformeerd, maar niet door Dr. Criswell, en een allerminst represen tatieve Republikein trekt rond door de staat Texas om predikanten op te stoken, in de naïeve hoop dat dit hem tenslotte een baan zal opleveren op het ministerie van Buitenlandse Za ken. Dit is in grote lijnen het snel groei ende probleem waarmee de vice-pre sident, Richard M. Nixon, in de zui delijke staten wordt geconfronteerd. Nixon heeft onlangs een algemene instructie uitgegeven waarin hij alle mensen die in zijn campagne werk zaam zijn verbiedt om zelfs maar over het zogenaamde verkiezingsstrijdpunt van de godsdienst te spreken. Hij heeft absoluut niets te maken met de anti-papistische activiteiten die met de dag in kracht toenemen. Maai1 hoe wel hij die activiteiten niet wenst, zijn zij bedoeld om hem te laten winnen, en hij zit er maar mee. (Copyright V.B. - N.Y. Herald Trib.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHi een der kranen in juli met pensioen ging en een andere collega tegen an der werk geen bezwaar bleek te heb ben, diende de heer Langeslag zijn idee in. De commissie van de ideeën bus had al gauw gezien, dat er door de suggestie van de inzender flinke voordelen te verkrijgen waren. Toen kende men de heer Langeslag de hoogste premie toe in de 57 jaar van het bestaan van de „Opmerkingenbus" bij Stork. Op enigszins officiële wijze werd de beloning aan de heer Langeslag uit gereikt. Bovendien kreeg hij nog een week extra vakantie. De heer Langeslag is afkomstig uit Nieuwkoop. Voordat hij naar Hengelo kwam was hij chauffeur en enkele jaren magazijnbediende op het vlieg veld „Schiphol". e heer A. Robbemont te Dor drecht is dezer dagen vijfentach tig jaar geworden en dat is op zich niets bijzonders. Wel meer mensen halen in goede gezondheid deze leef tijd der zeer sterken. Wèl bijzonder is, dat hij op zijn vijfentachtigste nog steeds suppoost is van het Museum mr. Simon van Gijn en dat hij voorlopig nog niet van plan is, zijn baan eraan et geven. Dat de heer Robbemont, die naast het museum woont, nog steeds in dienst is, komt doordat men indertijd geen geschikte opvolger heeft kunnen vin den, zodat hij is aangebleven, 's Mor gens vroeg is hij al in de zalen van het museum met hun bewerkelijke inhoud te vinden en hij wordt in zijn werk dapper terzijde gestaan doorzijn eveneens nog zeer krasse echtgenote, die zevenentachtig is. Binnenkort hoopt het echtpaar zijn zestigjarig huwelijks feest te vieren. Uiteraard is de heer Robbemont, die al zevenendertig jaar aan het museum verbonden is, met zijn werk vergroeid. Hij weet van elk voorwerp en van elk schilderij, dat aan zijn zorgen is toe vertrouwd, interessante dingen te vertellen. In 1947 trad hij in dienst als concierge en in 1949, toen het museum aan de gemeente kwam, werd hij be noemd tot suppoost. Op zijn verjaardag kreeg de heer Robbemont 's ochtends bezoek van de directeur der Dordtse musea, de heer L. J. Bol en wethouder B. C. van Leeu wen, die hem kwamen complimente ren en hem lof toezwaaiden voor zijn onverwoestbare werklust. Deze vrien delijke woorden gingen van geschen ken vergezeld. Op de weg Arnhem-Utrecht vond de 31-jarige A. C. uit Cuyk, chauffeur voor een veevoeder bedrijf, onlangs een portefeuille, waar in zich een bedrag van 6500,en enige op naam gestelde waardepapie ren bevonden. De portefeuille bleek toe te behoren aan de Oldenzaalse textielkoopman M., die geregeld mark ten bezoekt. Uiteraard was de Olden- zaler zeer verheugd over de eerlijk heid van de chauffeur en toen het tweetal elkaar, zoals na telefonisch contact was afgesproken, in Bameveld ontmoette, wilde de Oldenzaler de eer lijke vinder met ƒ500,— belonen. Da chauffeur uit Cuyk vond dit echter niet nodig, maar accepteerde tenslotte toch een bedrag van ƒ300,—, waarna de marktkoopman nog een flinke por tie textiel beschikbaar stelde en da chauffeur en zijn gezinsleden inviteer de op zijn kosten een vakantiedag in Oldenzaal te komen doorbrengen. TT et nieuwe verpleegstershuis, behorend bij het R.K. Ziekenhuis te Gro- ningen, is het hoogste, maar ongetwijfeld ook het fraaiste gebouw van de stadswijk Helpman. Dit Italiaans aandoende, 24 meter hoge, zeven verdieping tellende hei-witte complex, omgeven door magnifieke tuinen en voorzien van een daktèrras, is een schepping van de architect prof. G. H. M. Holt uit Haarlem. Drie jaren is gebouwd aan dit geweldige complex, dat een investering vroeg van rond drie miljoen gulden. Gistermiddag is dit fraaie complex officieel in gebruik gesteld door de bis schop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, in aanwezigheid van vele autori teiten en genodigden, nadat enkele dagen geleden de inzegening van het gebouw heeft plaats gehad. Zuster M. Muller, die namens alle verpleegsters het bestuur dankte voor dit „eigen huis", bood een kruisbeeld aan, vervaardigd door de kunstenaar H. A. ter Reegen uit Veendam en een luidklok voor in de eetzaal. Op de foto ziet men de bisschop in gezelschap van de bestuursleden H. E. 1 die uitzonderingen pas na voorafgaan- Grol en H. J. A. A. M. Frencken en de directeur-geneesheer H, A. de Lonpe.de keuring toeliet. BONN, 26 sept. (U.P.I.) Minister Gerhard Schroeder heeft heden be vestigd, dat een Duitse dochteronder neming (Margarine-Union gmbh) van Unilever, in twee soorten mar garine (Rama en Sanella) de emulga tor heeft gebruikt die in Nederland vermoedelijk oorzaak is geweest van de huidziekte. In antwoord op vragen uit het parle ment, deelde de minister mede, dat de emulgator in de twee Duitse merken was gebruikt op vijftig procent van de concentratie die in de Nederlandse „Planta"-soort was gebruikt. De minister bevestigde dat de symp tomen van de z.g. blaasjesziekte die in 1958 in West-Duitsland was opgetreden, de zelfde waren als die bij de ziekte in Nederland en dat de emulgator in Duitsland in een bedrijf van het unl- leverconcern gevonden en geprodu ceerd was. Op de vraag hoe men de toevoeging van schadelijke stoffen zo als de emulgator, aan levensmiddelen kon verhinderen, verwees de minister naar de levensmiddelenwet die toevoe ging van vreemde stoffen verbiedt -n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7