Aanpassing landarbeiders aan industrieel werk Van V.N.-actie in CONGO hangt Afrika's toekomst af Mirt. Luns: NAVO-taak wordt verzwaard Lonen mogen het evenwicht niet verstoren sucrosa BEWONDERD SCHIP Ervaringen met gewijzigde loonpolitiek zijn gunstig Der Alte", anders dan anders Centrale training Nederlands elftal Internationaal congres geopend in Groningen Proefboerderij in Millingerwaard naar Amsterdam Verlaging werkloosheidspremie of verlenging uitkeringstermijn Nieuw model slee Duitse ruiters Minister de Pous waarschuwt COMMUNISTISCHE POLITIEK NIET GEWIJZIGD DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 PAGINA 9 WéléiM Voorlopig Belgisch elftal Engelse league „GRAP" van Armin Hary Beidschat beste pitcher Courses Duindigt Gemeentelijke bezwaren tegen de financiële verhoudingswet Jaarlijkse accountants dag op 14 oktober Rundveehouderij Onderzoekingsinstituten onderzoeken samen Stijgend elektriciteits verbruik rAN,*sriscm Ronde van Bulgarije Zonetoernooi in Zuid- Slavië Trautman in team van Engelse league Harald Braun dood Subsidie van 50.000 aan Consumenten Contact Orgaan DEN HAAG, 27 sept. Voor de twee laatste centrale oefenbijeenkoms ten, die vandaag en donderdag a.s. in het sportpark „De Vliert" worden ge houden, zijn een vijftiental spelers uit genodigd, Uit deze groep zal bonds coach Ëlek Schwartz na afloop van de training van donderdag het Nederland se elftal samenstellen, dat zondag 2 oktober a.s. in Antwerpen tegen de Belgen speelt. De geselecteerde spelers zijn: Pie- ters Graafland (Feijenoord), Bekke ring (PSV), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Boskamp (DWS-A), Muller (Ajax), Van der Hart (Fortuna '54), Klaassens (Feijenoord), Van Wissen (PSV), Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (DOS), Mouljjn (Feijenoord), Cor van der Gijp (Feije noord) en Van der Kuil (PSV). BRUSSEL, 26 sept. Vandaag wer den de namen bekend gemaakt van de vijftien voetbalspelers (elf effectieven en vier reserves) van de Belgische a-ploeg, die a.s. zondag tegen Neder land speelt. De vijftien spelers die werden op geroepen om morgen en donderdag aanwezig te zijn op de oefening voor de nationale ploeg zijn: Jozef Jurion, Jean-Marie Letawe, Martin Lippens, Victor Mees, Mathieu Meyers, Jean Nicolay, André Piters, Guillaume Raskin, Charles Saeys, Armand Seghers, Henri Thellin, Paul van den Berg, Paul van Himst, Laurent Ver biest en Victor Wegria. De eigenlijke opstelling van de ploeg zal vermoedelijk pas na de oefening van donderdag worden meegedeeld. LONDEN, 26 sept. Voor de league en de Engelse bekercompetitie zijn maandag de volgende wedstrijden ge speeld: bekercompetitie: eerste ronde: Bristol Rovers-Fulham 21; West Ham United-Charlton Atletic 31; Derde di visie: Chesterfield-Walsall 12; Col- chester-Bury 02; Halifax Town-Port Vale 33; Newport County-Grimsby- Town 11; Southend United-Shrewsbu ry Town 11; Tranmere Rovers-Tor quay United 2—2. HAMBURG, 26 sept. Armin Hary, de snelste man ter wereld, die tijdens de Olympische Spelen de gouden me daille voor de 100 meter heeft gewon nen, heeft zondag in Hamburg zijn laat ste race gelopen. Hij had de 100 meter die hij moest lopen gewonnen natuurlijk en zei, volkomen onverwacht, na afloop van de race toen hij naar de kleedkamer ging tegen zijn clubgenoten: „Dat was mijn laatste wedstrijd". Hij zei dat hij zijn carrière niet wilde beëindigen zoals Manny Garmer, een uitstekend atleet die al een jaar lang door tegenslagen wordt geplaagd maar desondanks Hary op de 100 meter heeft geklopt, een half jaar geleden. Hary's clubgenoten weten, zeggen zij, de rede voor zijn afscheid van de sport: het filmcontrakt, dat een Duitse maat schappij hem heeft aangeboden, trekt harder aan Hary dan de wereld van de sintelbaan. Later verklaarde Hary het volgende: „Ik maakte een grapje met Cullmann. Ik vertelde hem: je kunt volgend jaar Duits kampioen worden, want ik kan niet starten. Doch dat was alleen maar een grap." Toen Hary gevraagd werd of hij zou blijven lopen, antwoordde hij: „Dat heb ik ook niet gezegd. Ik heb niet gezegd dat ik niet meer zou lopen, maar ik heb ook niet gezegd dat ik zal blijven lopen. Het zit zo, dat ik niet van plan ben me terug te trekken voor het ogenblik althans. Maar ik weet niet wat mor~°n ral gebeuren". LANGEMARKT, 26 sept. Piet Rent meester heeft maandag in Langemarkt (België) een wegwedstrijd voor profes sionals gewonnen. Hij reed de 150 km. in 3 uur en 50 minuten. De Belg Sey- naeve werd tweede op 20 sec. en zijn landgenoot Hermans derde op 25 sec. BARCELONA, 26 sept. De Nederlan der Herman Beidschat is uitgeroepen tot beste werper van het toernooi om het Europese honkbalkampioenschap, dat zondag in Barcelona is geëindigd. De beste scheidsrechter van het toer nooi was volgens de Spanjaarden de Nederlander Van Deenen. De beste slag man was Novali (Italië) en de Span jaard Garcia kreeg de prijs voor de beste all-roundspeler. WASSENAAR, 27 sept. Onze tips voor de woensdagmiddag op Duindigt te houden courses luiden: Pijlsnelprijs, 2140 m.: Y Sunshine Hol- landia, Yonker Aster, Y. Y. Hanover. Fougneprijs, ren, 1200 m.: Merryman, Easter-Monday, Pandorra. Pompeaprijs, 2140 m.: Ylite Rose, Yeuvel Boy, Yaukee Erebus. Piretteprijs, 1400 m.: Zamora, Z.H. Hollandia, Zalkestis. Birbinaprijs. amateurs, ren, 1900 m. Cold Water, Old Saichmo, Golden Ar row. Paviaprijs, 2500 m.: Volann Erebus, Wauda, Volann O. Quarnu Bouquetprijs, ren, 2500 m.: Remus, Alofi, Sir Carston. Partoutp.rijs, 2140 m.Xauthi Con Dios, Victory Queen, Vainqueur. Prince Maireprijs, 2100 m.: Sjakie Scott, Saumy Mars, Skymaster. DEN HAAG, 26 sept. De vereni ging van Nederlandse Gemeenten is ernstig teleurgesteld over de memorie van antwoord betreffende het wetsont werp financiële verhoudingswet 1960. Zij heeft dit ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. De bezwaren betreffen vooral het handhaven van het uitgangspunt van het wetsontwerp, te weten een herver deling van de reeds beschikbare mid delen. Geen verruiming van het aandeel percentage dus, waarmede het gemeen tefonds deelt in de opbrengst van een aantal rijksbelastingen. De nieuwe rege ling biedt de gemeenten aldus geen enkel perspectief zegt adressante. Integendeel, het bevriest de gemeente lijke uitgaven en daarmede het gemeen telijk verzorgingsniveau. De vereniging constateert, dat het centrale beleid m dezen zeer tegenstrij dig en ongecoördineerd is. Ènerzijas doordat van de centrale overheid sti mulering uitgaat op allerlei gemeente lijke activiteiten, anderzijds doordat de centrale overheid onvoldoende middelen beschikbaar stelt om deze activiteiten te financieren. Primair zegt adressante dient het aandeelpercentage in het wetsont werp te worden verbeterd. Daarnaast zal de wet de mogelijkheid moeten bie den periodiek het percentage te ver hogen en aan te passen aan de geste gen behoeften der gemeenten. AMSTERDAM, 27 sept. De jaarlijkse Accountantsdag van het Nederlands In stituut van Accountants vindt plaats op 14 oktober a.s. in het Kurhaus te Sche- veningen. In de ochtendbijeenkomst zal het woord worden gevoerd door prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Neder- Iandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam. Prof. Tinbergen zal spreken over het onderwerp „Nedelands rela tieve welvaartspositie, vroeger en nu." Tijdens de middagbijeenkomst zal een discussiegroep het prae-advies bespre ken, dat de heer P. C. Breek, lid N.I.v.A. te Eindhoven, heeft uitgebracht over het onderwerp „De Functionele plaats van de administratie in de be drijf shuishouding." De discussiegroep zal bestaan uit de heren prof. dr. A. Mey te Amsterdam, voorzitter; P. C. Breek te Eindhoven, inleider; W. van Bruinessen, ec. drs. te Egmond-aan-Zee; prof. L. van Kampen Jr. te Den Haag; J. F. Meijeraan te Naarden en F. D. Zandstra, ec. drs. te Amsterdam. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 27 sept. In Gro- nirigen en Beetsterzwaag wordt tot en met vrijdag een internationale bijeenkomst gehouden over de aan passing en opleiding van landarbei ders, die overgaan naar een indus triële werkkring. Ongeveer tachtig vertegenwoordigers uit België, Dene marken, Duitsland, Frankrijk, Italië. Joegoslavië, Oostenrijk, Spanje, Zwe den, Zwitserland en ons land wonen deze bijeenkomst bij, welke maan dagmiddag in de sfeervolle aula van de Rijksuniversiteit van Groningen officieel is geopend. De commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. W.A. Offer- naus, die mede namens zijn ambtge noten van Friesland en Drente sprak, noemde het onderwerp van deze inter nationale conferentie een van de hoofd problemen van de noordelijke provin cies. Hij zei, dat men in het noorden proefondervindelijk had geconstateerd, dat agrarische werkers na scholing zeer goede industriearbeiders zijn. Eveneens doelend op de drie noordelijke provin cies, merkte de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G.M.J. Veld kamp, op, dat de ontwikkeling van de ze betrekkelijk veraf gelegen gebieden ook in het belang is van de toenemende opeenhoping in de meer welvarende en geïndustrialiseerde westelijke pro vincies. Prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar aan de Utrechtse rijksuniversiteit, gaf een toelichting op het studieproject. In Groningen zal de slotbijeenkomst van deze conferentie worden gehouden, na de werkbijeenkomsten in Beetster- zwadg. De aan het congres deelnemen de sociologen, psychologen, economen, physiologen en de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemerszijde zullen werkbezoeken brengen aan de A.K.U. in Emmen, Philips in Drachten en de Sodafabriek en de Kabelfabriek, beide in Delfzijl. (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 26 sept. Na een kort stondige periode, waarin de houding van de Sovjet-Unie reden scheen te geven Voor enige hoop op vermindering van de spanningen is opnieuw gebleken, dat in feite de communistische politiek geen wezenlijke wijziging heeft onder gaan. De hernieuwde nadruk op „vreed zame coëxistentie" betekent niet dat verdraagzaamheid de plaats zou heb ben ingenomen van onverzoenlijkheid. Het communisme blijft het gerecht vaardigd vinden dat voor het bewerk stelligen van een interne omwenteling *o nodig geweld wordt gebruikt terwijl gewapende steun van de communisti sche landen aan een „opstand van het Proletariaat" een gerechtvaardigde i,bevrijdingsoorlog" wordt genoemd. Minister Luns zegt dit in zijn be schouwing over de internationale poli tieke toestand n.a.v. de nieuwe begro ting. Van het welslagen van de actie van de V.N. in Congo, aldus de bewinds man hangen de toekomst van Afrika zelf 'en ook de betrekkingen van dit werelddeel met Europa af. De rege ring is verder van mening dat het op treden van Belgische troepen in de chaotische toestanden na 30 juni ten volle gerechtvaardigd was. Op welke wijze de verhoudingen tus sen de vele nieuwe Afrikaanse staten zich zullen ontwikkelen, moet worden af gewacht. Er zijn drie stromingen merk baar: één die die vorming van een Afri. kaanse eenheidsstaat nastreeft (Ghana en Guinêe), één die de voorkeur geeft Den HAAG, 26 sept. Volgend jaar *al te Millingerwaard kunnen worden begonnen met een veelzijdig experiment nieuwe wegen te vinden voor verde- ?e produktiviteitsverhoging in de Neder landse rundveehouderij. Zeven onder- Joekingsinstituten stichten er een proef boerderij, waar onderzoekingen zullen Worden gedaan naar technische knel punten van nieuwe bedrijfssystemen in het weidebedrijf. Deze onderzoekingen zijn te omvang rijk of brengen te veel risico met zich om te worden verricht op de gewone, bestaande of nog op te richten proef- boerderijen. Verschillende in onderzoek nemen oplossingen voor de techni sche knelpunten zullen in Millinger waard op één bedrijf onder één bedrijfs leider worden vergeleken, zodat in het onderzoek de beïnvloeding door de men selijke factor zoveel mogelijk wordt uit geschakeld. .Het onderzoekprogramma en het ba sisprogramma voor de inrichting van nieuwe proefboerderij zijn gereed. Met de bouw kan worden begonnen en Jh de eerste helft van volgend jaar hoopt men de verschillende bedrijfson derdelen na voltooiing achtereenvolgens 'h gebruik te kunnen nemen. Aan het Project wordt deelgenomen door het In stituut voor de bewaring en verwerking t'an landbouwproduktén (I.B.V.L.), het Instituut voor landbouwbedrijfsgebou wen (I.B.L.), het Instituut voor Land- bouwtechniek en rationalisatie (I.L.R.), bet Instituut voor biologisch en Scheikundig onderzoek van land bouwgewassen (I.B.S.), alle te Wage- hingen, het Instituut voor veevoedings onderzoek te Hoorn, het Instituut voor Veeteeltkundig onderzoek te Zeist en het Proefstation voor de akker- en weide- houw te Wageningen, dat tevens een Coördinerende taak vervult. Op de land bouwbegroting 1960 was voor Millinger waard 500.000 uitgetrokken voor stich ting en investering. Eenzelfde bedrag staat de instituten en consulenten ter beschikking voor het onderzoek. aan vorming van een statenbond (o.a. Liberia) en één die een lossere vorm van samenwerking nastreeft (de landen, die zijn aangesloten bij de Franse com- munauté). Algerije blijft een moeilijk vraag stuk, aldus verder mr. Luns, en zowel in Rhodesië als in Zuid Afrika blijven diepgewortelde tegenstellingen bestaan, waarvan de oplossing nog niet in zicht is. Wat Europa betreft volgt de minister met bijzondere aandacht de ontwikke ling, welke zich voltrekt in het Verenigd Koninkrijk. Een toenadering tussen de landen van de EEG enerzijds, en de Vrijhandelszone en het Verenigd Ko ninkrijk anderzijds is naar zijn mening van het grootste belang voor het succes vol streven naar Europese samenwer king. Het overleg tussen Europese staats lieden over de gedachten van president de Gaulle is nog slechts in een begin stadium, aldus de minister. De taak van de NAVO wordt ver zwaard naarmate de kracht, waarmee het communistische blok zijn doelstel lingen nastreeft, toeneemt. Gezien de snel voortschrijdende modernisering van de gewapende macht van de Sov jet-Unie zal ook de NAVO strijdmacht moeten worden voorzien van de meest moderne wapenen, ook nucleaire. De regering blijft streven naar algemene ontwapening ter vermindering van de internationale spanningen. De Russi sche delegatie heeft echter de onder handelingen, die hiei over te Genève wer den gevoerd, bruusk afgebroken. DEN HAAG, sept. Gegeven de al gemene economische doelstelling dat voor 1961 onaanvaardbare spanningen tussen middelen en bestedingen zoveel mogelijk dienen te worden vermeden, zou voor dat jaar slechts een beperkte bestedingsvergroting mogelijk zijn. Aan genomen mag worden dat de in dit op zicht gestelde grens niet zal worden overschrede-n, mits van lonen en prij zen geen verstorende impulsen uitgaan. Loonbewegingen immers kunnen zowel een zelfstandige inflatoire impuls vor men als een bestaand inflatoir prozes versnellen. Zolang evenwel de lonen niet sneller stijge-n dan de arbeidspro ductiviteit, zal geen inflatoire druk op de prijzen behoeven te worden ge vreesd. Minister de Pous zegt dit in zijn toe lichting op de begroting van Economi sche Zaken. „Gaf de economische toe stand in 1959 reden tot tevredenheid, de verdergaande verkrapping van de arbeidsmarkt houdt het gevaar in van overspanning in een later stadium", aldus de minister. De procedure, die de minister in zijn prijsstabilisatiepolitiek heeft gebruikt, werkte over het algemeen bevredigend. De „prijsgesprekken" hebben in de overgrote meerderheid der gevallen ge leid tot een prijsverlaging. Daar zeer veel van deze artikelen gelegen zijn in de sfeer der halffabrikaten en kapitaal goederen, is de directe betekenis voor het peil van de kosten van levensonder houd weliswaar beperkt, aldus de mi nister, doch de indirecte betekenis mag niet worden onderschat. Van de andere kant heeft drs. De Pous echter ook de indruk, dat prijs stijgingen van grond- en hulpstoffen in bepaalde sectoren slechts vertraagd worden doorgegeven. In een aantal DEN HAAG, sept, Het electrici- teitsverbruik, dat in 1958 met 5 pet. en in 1959 met 7 pet. is gestegen, zal ook in 1960 weer hoger zijn. Het ge middelde brandstofverbruik p&r eenheid opgewekte energie daalt echter gelei delijk, aldus een mededeling van minis ter de Pous aan de Tweede Kamer. Het aandeel van de olie in het totale brandstofverbruik voor elektriciteits- produktie. was in 1959 gestegen tot 15 pet (1958: 8 pet.) Hoogoven- en aardgas hebben een aandeel van 3 pet. in de openbare centrales. De electriciteitspro- duktie blijft echter voor het overgrote deel nog gebaseerd op kolen. De minis ter verwacht dat met he-t aflopen van buitenlandse contracten, de centrales een groter kwantum kolen van de Ne derlandse mijnen zullen betrekken. Het stemt drs. de Pous tot voldoening dat de elektriviteitsproducenten in Ne derland doorgaan met het onderzoek naar de mogelijkheden tot het opstel len van een kernenergiecentrale, zij het van beperkter vermogen dan oorspron kelijk in de bedoeling lag. De Nederland se industrie zal hierbij zoveel moge lijk worden ingeschakeld. PARAMARIBO (ANP) De rege ring van Suriname heeft besloten de post van gecomitteerde in Nederland op te heffen. Deze functie werd gedurende de af- felopen tien jaar bekleed door mr. H. e Vries, die met ingang van 1 januari 1961 zijn ontslag heeft genomen. branches werd geconstateerd dat mo gelijke prijsverlagingen achterwege ble ven, omdat de ruimte werd gebruikt voor verbetering van de handelsmar ges. De minister kondigt aan, dat hij in zijn jaarverslag over de toepassing van de Wet economische mededinging die begin 1961 zal uitkomen, nader op het kartelbeleid zal ingaan. de nieuwe zoetstof zonder saccharine BOURGAS, 26 sept. De vijfde etap pe van de ronde van Bulgarije, van Sliven naar Bourgas over 106 km, is gewonnen door de Bulgaar Kotsev in de tijd van 2 uur 36 min. De Belg Le- boutte werd tweede. De Nederlander Van Kreuningen werd achtste in 2 uur 38 minuten precies. Janssen (Ned.) werd veertiende in 2 uur 40 min 15 sec. Na de vijfde etappe bezet de Bulgaar Jarzebski met 17 uur 34 min 24 sec. de eerste plaats in het algemeen klasse ment. Zijn landgenoot Georgiev staat tweede met 17 uur 35 min 14 sec. De vijftiende plaats is voor Van Kreunin gen (17.43.50) en de 26e voor Janssen met 17.48.41. Het algemene ploegenklassement luidt: 1. Bulgarije 52.48.18; 2. Oost- Duitsland 52.52.47; 3. België 53.03.45; 6. Nederland 53.15.34. TEGUCIGALPA, 26 sept. In de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal 1962 werd zondag te Tegucigalpa de wedstrijd Honduras-Guatemala gespeeld. Het re sultaat was een gelijk spel: 11. AMSTERDAM, 26 sept. Het staat vrijwel vast dat de Duitse ruiterequipe, die bij de Olympische Spelen de gouden medaille won in de Grand Prix des Nations, zal uitkomen op het internatio nale indoor-concours hippique op 18, 19 en 20 november in de R.A.I. te Am sterdam. Behalve het drietal Duitse Olympische kampioenen (Winkler, Thie. demann en Schockemoehle) komt naar Amsterdam de winnaar van de bronzen medaille bij het individuele springen, de jonge Engelsman David Broome, terwijl verder naar alle waarschijnlijk heid een Franse en een Ierse equipe zullen deelnemen. BELGRADO, 26 sept. Het zone- toernooi schaken voor dames, dat in Vrnjacka Banja (Zuid-Slavië) wordt gehouden en waarin Nederland is ver tegenwoordigd door de dames Heems kerk en Vreeken, is zondag voortgezet met de partijen van de tweede ronde. De resultaten waren: Chaude de Silans —Heemskerk afgebroken, Vreeken— Tramner afgebroken, Bruce—Rinder 1/2-1/2, AsenovaNepfer afgebroken, JovanovicPiberl 0-1. Na de tweede ronde heeft mevrouw Heemskerk de leiding met 1 punt en 1 afgebroken partij. Zij wordt gevolgd door de dames Lazarevic (1 punt uit 1 ontmoeting), Piberl en Bruce (beiden 1 uit 2). LONDEN, 26 sept. De vroegere Duitse krijgsgevangene Bert Traut- mann, die als doelman van Manchester City één van de populairste voetbal lers van Engeland werd, is voor het eerst in een Brits vertegenwoordigend team gekozen. Trautmann, die nu 39 jaar is, werd als doelman opgesteld in het elftal van de Engelse voetbalieague voor de ontmoeting tegen het team van de Ierse league op 12 oktober a.s. in Blackpool. In het elftal ziin verder o.a. opgenomen Danny Blanchflower en Cliff Jones. De „Delta Queen" is de laatste van de veel bezongen raderbo ten, die in de vorige eeuw het enige vervoermiddel waren op de grote Amerikaanse rivieren. Het trotse schip doet nog altijd dienst en draagt wegens zijn ouderdom en romantische herinneringen de bewondering weg van alle inwoners van de staat Illinois, waar het tussen Cincinnati en New Orleans vaart. XANTEN (West-Duitsland), 26 sept. (U.P.I.) In de Westduitse plaats Xanten is op 59-jarige leeftijd overleden Harald Braun, de filmregisseur uit het na-oorlogse Duitsland, die o.a. werd on derscheiden met de (Amerikaanse) Da vid Selznick-prijs, de filmprijs van de Westduitse regering en de zilveren leg penning van de Westduitse filmindus trie. Voor zijn film „Het hart van de Wereld" kreeg hij erkenning als „bes te regisseur van het jaar". „Het hart van de Wereld" en „Nachtwacht" wa ren de eerste films, die de herboren Duitse filmindustrie opleverde. De meeste films, die Braun maakte, hadden een godsdienstige achtergrond. O* de foto-tentoonstelling in Keulen is dit merkwaardige portretvan bondskanselier Adenauer te zien, gemaakt door de Amerikaanse fotograaf Arthur „Weegee Feelig (rechts op deze foto). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 sept. De tot dus verre opgedane ervaringen met de ge wijzigde loonpolitiek zijn, naar de over tuiging van minister mr. dr. Ch. van Rooy, globaal genomen stellig gunstig geweest. De bewindsman zegt dit in de toelichting op zijn begroting. Vooreerst is de verantwoordelijkheid van de par tijen, die de C.A.O. sluiten, scherper naar voren gekomen dan sinds vele ja ren mogelijk was. Daarnaast werd ook enige plaats ingeruimd aan beleids overwegingen. De Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbemidde- iaars hebben hiermee rekening gehou den. Voorts is er een grote spreiding in de tijd bij het totstandkomen van c.a.o.'s gerealiseerd. Hierdoor werd een opeen stapeling van loonsverhogingen en daarmee een té plotselinge en té ster ke vergroting van de koopkracht voor komen. Dit had weer tot gevolg, dat de prijze.n praktisch niet zijn gestegen, terwijl de index der regeringsionen tien procent steeg. In de periode 1 augustus 1959 tot 30 juni 1960 kwamen ongeacht de compensatie voor de huurverhogin gen de volgende loonsverbeterin gen tot stand: 7 procent van de werk nemers ontving minder dan 4 procent, 29 procent kreeg tussen 4 en 4,9 pro cent en weer 29 procent tussen 5 en 5,9 procent. Een loonsverbetering van 6 tot 6,9 procent viel aan 17 procent van de werknemers toe en een ver betering van 7 tot 7,9 procent aan 6 procent van de werknemers. Ten slotte ontving 12 procent der werk nemers 8 procent of meer loonsver hoging. De toepassing van de nieuwe loonpo litiek heeft verder meegebracht, dat in verschillende bedrijfstakken aan de laagstbetaalden een eoctra loonsverbe tering kon worden gegeven. De minister acht dit een verheugende ontwikkeling. Intussen zal de regering zich tot de S.E.R. wenden om advies over de cri teria, die dienen te worden gehanteerd bij de tot standkoming en toetsing van loonsverbeteringen in de toekomst. Aan de raad zal eveneens binnenkort ad vies worden gevraagd over een ont werp „arbeidsvoorwaardenwet" dat een nieuw wettelijk kader moet geven voor de bevoegdheden op het stuk van de regulering van arbeidsvoorwaarden. In het afgelopen jaar is eveneens een begin gemaakt met de arbeids tijdverkorting. Minister van Rooy ziet hier een nieuwe taak voor de onder nemingsraden. Wel zal ee.n zekere ge leidelijkheid moeten worden betracht, omdat arbeidstijdverkorting een deel van de welvaart in beslag neemt, die ook op andere wijze aan de werkne mers ten goede zou kunnen komen. De Sociale Verzekeringsraad heeft zeer onlangs aan de minister advies uitgebracht over een coördinatie van de ziekteverzekering, de invaliditeits verzekering en de ongevallenverzeke ring. Als eerste stap stelde de raad voor een regeling van de langlopende uitkeringen, ongeacht of de arbeids ongeschiktheid het gevolg is van een ongeval dan wel van invaliditeit uit andere hoofde. De juiste vorm geving zal echter nog wel enige tijd vergen. Gelet op de gunstige economische si tuatie en het verloop van de werkloos heidsuitkeringen zou de premie voor de werkloosheidsverzekering een verlaging kunnen ondergaan, aldus de minister. De bewindsman acht het echter de vraag, of dat wel een verstandig be leid zou zijn, of dat die ruimte beter anders kan worden aangewend. Nog steeds komt het voor dat werknemers „uitgetrokken" raken. Daarom wil de regering de vraag onder ogen zien, of het geen aanbeveling verdient de uit keringsduur te verlengen. Dit schept een grotere rechtszekerheid voor de werknemers. De regering denkt daarbij aan een verlenging met b.v. 13 weken, waardoor de uitkerings duur van 21 we ken op 34 weken zou komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. In de be groting van economische Zaken is een subsidie van maximaal 50.000 opge nomen voor het Consumenten Contact Orgaan. De minister acht een derge lijke subsidie gemotiveerd door de bij dragen. welke het vergelijkende waren onderozek levert tot het algemeen be lang. Gedacht is aan een vorm, waar bij voor elk bedrag dat het C.C.O. be steedt, de overheid een gelijk bedrag zal verstrekken. Advertentie ln Londen is een nieuwe schotelslee gedemonstreerd. De glijders zijn te verstellen door middel van twee kleine hendels. De slee is zodoende buitengewoon wendbaar. Bovendien kan men ermee afremmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9