Drukkerij Sint Jacobs- Godshuis honderd jaar Viering feestelijk ingezet DR. L. VAN EGERAAT MET LOFLIED OP ITALIË Twee jonge kraanvogels van eigen broedsel PVS verwerpt advies van Commissie van Bijstand I 13000 Gaande en komende man Meisje verwisselt prijskaartje Wereldreizigersserie Minerva In dierenpark Groenendaal J. J. Jurrissen met pensioen Minimumexportprijzen voor sommige gewassen omlaag BRIEVEN van lezers WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 Wielrijdster breekt na val een pols Jonge kok bekent diefstal van scooter T Haarlem e.o. Films Toneel Ballet Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Na passen van japonnen Man licht weduwe voor 25.- op „OPEN OOG VOOR DE NATUUR" Tentoonstelling in Vleeshal vfp- 4A.' - r SUCCES NA VELE EXPERIMENTEN Verstoten FAILLISSEMENTEN TROUWAUTO'S Afscheid op 29 november in Haarlem PARKWIJK 1VU IN STADSNET Winterdienst N'ZH Met auto op de verkeerde rijbaan Modeflitsen V. D. MODESHOW A. EN K. Mensen in nood Beurs van Amsterdam „De Speelkamer" met Le don d'Adèle" in Minerva-theater Boekhouder aangehouden Beurs van New York - HAARLEM, 28 sept. Vanochtend Js de feestelijke viering begonnen van iet honderdjarig bestaan van de druk kerij van het Sint Jacobs-Godshuis. Van bet gebouw in de Hagestraat hing de vaderlandse driekleur uit en in de ka pel van het Godshuis waren regenten, directie, personeel en genodigden bij een om de herdenking te beginnen m®t een plechtige H. Mis. De bisschoppelijk commissaris van het Sint Jacobs-Gods huis, deken W. N. Zijlstra, droeg de H. Mis op met assistentie van kapelaan H. van 't Hart en pater J. Huigens, Franciscaan. De gezangen werden uit gevoerd door een koortje onder leiding van de heer Berghuis. In een der zalen van het Godshuis hadden de zusters intussen een weivoor ziene ontbijttafel in gereedheid gebracht, waaraan allen die op een of andere manier bij het jubileum betrokken wa ren zich na de kerkelijke viering te goed konden doen. Het spreekt dar er een voortreffelijke stemming heerste en de voorzitter van het regentencoliege de heer H. J. M. Bartels hield dan ook een feestrede zonder veel officiële plicnt- plegingen. Hij dankte alie medewerkers van de drukkerij en verwees voor wat de historie van net bedrijf betreft naar het voortreffelijke herdenkingsgeschrift van de heer H. W. M. van Os. Wel richtte hij zijn blik op de toe komst. Het Jacobs Godshuis heeft na de oorlog een snelle evolutie doorge maakt. Van drukkerij van bidprentjes en trouwannonces is het een modern-ge outilleerd typografisch bedrijf gewor den. De ontwikkeling is nog in volle gang en een belangrijke stap zal worden gezet wanneer over enige tijd een nieu we drukkerij gebouwd kan worden. Veel dank achtte hij verschuldigd aan de heer W. Th. JHabraken, de ijveri ge en technisch zeer bekwame direc teur en aan de economisch directeur drs. A. Kersten. Aan het slot van zijn feestrede deelde hij mede, dat het col lege van regenten besloten had aan al le personeelsleden van de drukkerij na mens het St.-Jacobs-Godshuis een feest gave te verlenen. Later werd de technisch directeur HAARLEM, 28 sept. Gistermor gen omstreeks half één vond op de Rijksstraatweg een aanrijding plaats waarbij een wielrijdster, een 29-jarige pianolerares, haar pols brak. De wielrijdster en een personenauto reden in de richting Santpoort op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Ver- gierdeweg. De automobilist passeerde de wielrijdster en reed meteen daarna rechtsaf de Vergierdeweg op, waar door hij de wielrijdster sneed. Zij kwam te vallen, brak haar pols en werd naar het Grote Gasthuis ver voerd. Later kon zij naar huis terug keren. Getuigen van dit ongeval wor den verzocht zich bij de politie te mel den. HAARLEM, 28 sept. De scooter, die vorige week dinsdag tussen tien uur en half elf voor de deur van een scooter handelaar werd ontvreemd, is terecht. Een 17-jarige leerling-kok heeft bekend de scooter ontvreemd te hebben. Ook had hfj tijdens zijn vakantie in Zutphen een bromfiets weggenomen, deze enkele dagen gebruikt en daarna ergens neer gezet. De jongen is in verzekering ge steld. Advertentie CINEMA PALACE: Freddie und die Me lodie der Nacht, 14 j.; 2, 7 en 9.15 uur. Do. 7 en 9.15 uur: 08/15, 18 jaar. TRANS HALS: Du Rilifi chez les hommes, volw.; 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Gevaarlijk üiond, ontraden. LUXOR: De grote ontsnapping, 14 Jaar. Do. cyclus: De naakten en de doden, volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Nooit op zondag, volw. 2, 7 en 9.15 uur BOXY: Het monster uit de riolen, volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The wrong man, 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: wo. 2.30 u.: Calamity Jane, a.l. Wo. en do. 8.15 u.: De zomer van de 17e pop, volw. Woensdag 28 september Concertgebouw, 8 uur: R-K. Toneelver eniging „Rokato". Woensdag 28 september Stadsschouwburg, 8 uur: Het Neder lands Ballet (voor N.J.G.) Donderdag 29 september Stadsschouwburg, 8 uur: Het Nederlands Ballet. Woensdag 28 september Frans Halsmuseum, 8 uur: Prof. ar. Garmt Stuiveling over „Max Hav-elaar (Volksuniversiteit) Woensdag 28 september UMUIDEN Hoog water: 8.40 u. en 21.11 u. Laag water: 4.00 u. en 16.21 u. Maanstand: Eerste kwartier 2.13 u. Donderdag 29 september Hoog water: 9.54 u. en 22.38 u. Laag water: 5.03 u. en 17.35 U. BEVALLEN van een zoon: M. J. Koopman-Otte; C. G. Ruskamp-van Baak; W. J. Rinkel-List; Chr. Th. de Vries-Smit; G. Petri-Nijssen; A. Th. Stricker-Eichhorn; M. M. Goedhart- Hejjselaar; J. van der Winden-Pelser, 2 zoons; P. A. Booms-Schuurman. BEVALLEN van een dochter: A. M. Bakker-Sminkt; A. M. G. de Moor Spoor; E. M. van OerleJon ker; E. Bijl-Krauweel; C. J. C. Win- nubst-Toesei; E. Chr. Strookman-Sie- raad; M. Hooreman-Krikke. ONDERTROUWD: Th. T. M. A. Lem- stra en H. M. Koppen; S. F. N. Tam- minga en S. C. Spoelstra; E. A. Hoger- vorst en A. A. Soesbergen: E. P. H. M. Th. Bouman en J. M. Berkhout; P. Dijkhuis en Th. van der Rejjden; J. ten Hove en J. Bout. GEHUWD: C. J. Th. de Vogel en G. M. Wijtkamp; P. F. Mannaort en J. A. de Bruin; W N Molenkamp en V. E. Visscher; J. Rijpstra en P. M. Kem pen. OVERLEDEN: B. van Veen, 22jr., Kamperlaan: H. J. Niemann-Weiland, 71jr., Zuiderstraat. van het bedrijf de heer Habraken nog eens in het zonnetje gezet, omdat voor al onder zijn leiding het bedrijf zulk een enorme vlucht genomen heeft. Als dank voor het vele werk dat hij heeft verzet, mocht de heer Habraken een prachtige filmcamera in ontvangst ne men. Voorzitter Bartels las een reeks schriftelijke gelukwensen voor uit de zeer vele die in de loop van de ochtend waren bezorgd. Uiteraard werden de zusters „die in huishoudelijk opzicht de leiding hebben in het Godshuis" niet vergeten toen er woorden van dank gesproken werden. Tenslotte nam de heer Kuiper namens het personeel het woord om het regentencollege en de directie dank te zeggen voor hetgeen zij hebben gedaan voor de goede ver houdingen in het bedrijf. De heer Kui per haalde enkele persoonlijke herin neringen op en deelde mede dat het personeel een geldsbedrag bijeenge bracht had om in het nieuwe gebouw een gedenksteen te plaatsen. Voorzitter Bartels aanvaardde het geschenk in dank. HAARLEM, 28 sept. Een 23-jarig meisje, kantoorbediende te Haarlem, werd gisteren wegens oplichterij aan de politie overgegeven. Het meisje paste bü een groot modemagazijn in de Ane- gang enkele japonnen. Toen haar keus gevallen was op een japon van 27.50 bevestigde zij daarop een prijsje van 19.75. Aan de kassa viel zij echter door de mand, HAARLEM, 28 sept. Een 52-jarige weduwe uit Haarlem kreeg zaterdag be zoek van een haar onbekende man, die een kosthuis zocht. Omdat hij pech had met zijn auto en daardoor niet naar zijn woonplaats in Brabant kon terugke ren, wilde hij direct komen, waarin de vrouw toestemde. Bij een bezoek aan de r.k. kerk vroeg hij haar dertig cent te leen, omdat hij alleen groot geld bij zich had. Later vroeg hij haar 25 om dat hij. volgens zijn zeggen, bang was niet genoeg geld voor de reparatie van de auto te hebben. Hij zou naar Brabant gaan om daar zijn bagage op te halen en dan zondags terugkomen. De wedu we heeft de man echter niet meer ge zien. De politie stelt een onderzoek in. HAARLEM. 28 sept. Van 7 tot en met 18 oktober wordt op initiatief van de Stichting Spaarpropaganda in de Vleeshal te Haarlem een tentoonstel ling gehouden, getiteld „Open oog voor de natuur". Aan de hand van een aantal diorama's krijgt men een kijk op de natuur zoals die onder meer aan wezig is in het natuurreservaat „De Kennemer Duinen" en Thijsse's Hof. In een aantal vitrines zullen de flora en fauna uit deze gebieden getoond wor den. Verschillende verenigingen op het gebied van natuurstudie hebben hun me dewerking aan deze tentoonstelling toe gezegd. De gehele inrichting staat onder leiding van de heer J. van Dijk weten schappelijk medewerker van de Vereni ging tot het Behoud van Natuurmonu menten. De gemeentelijke Dienst voor Hout en Plantsoenen zal zorgen voor levend groen en bloemen. De schilder Jan Voerman jr. zal de tentoonstelling met enkele landschapsaquarellen ver luchten. Tegelijkertijd wordt in de Vishal e.en expositie van schilderstuk ken van Jan Voerman jr. gehouden De tentoonstelling in de Vleeshal zal door burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers worden geopend. BEVOLKING. In augustus vestig den zich te Zandvoort 69 nieuwe inwo ners. Door geboorte nam het bevolkings cijfer nog toe met 21. Het verminderde door vertrek met 61 en door overlijden met 6 personen. Per saldo nam het aan tal inwoners toe van 14285 tot 14308. HEEMSTEDE, 28 sept. In een tot de laatste plaats bezet Minervatheater werd gisteravond de bekende Wereld- reizigers-cyclus Ingezet met een cause rie van dr. L. van Egeraat over Italië. Zijn lyrische voordracht, die toegelicht werd met een serie bijzonder fraaie kleurendia's, vormde een uitbundig loflied op de schoonheid van Italië en het langdurig applaus aan het einde van zijn causerie benadrukte het suc ces van deze eerste Wereldreizigers- avond. Dr. Van Egeraat leidde zijn toe hoorders allereerst naar Venetië, de stad die elf eeuwen lang door de Dogen werd bestuurd. Waar in 1576 de pest 70.000 slachtoffers maakte, onder wie Titiaan de grootmeester der Veneti- aanse schildersschool. Venetië, de stad met de 150 eilandjes en de 200 marme- Een van de twee jonge kraanvogels in het dierenpark Groenendaal te Heemstede. HEEMSTEDE, 27 sept. Een voor Europa bijna unieke gebeurtenis heeft plaats gehad in het dierenpark „Groe nendaal" te Heemstede, waar het na vele experimenten gelukt is een twee tal broedsels van de „dansende" Sarus kraanvogel in leven te houden. Het Sarus kraanvogelpaar, dat afkom stig uit India sinds 1953 tot de have van Groenendaal behoort, was alle ten sPiït zonder nakomelingen gebleven. Ofwel de eieren kwamen niet uit, of de jonge vogels lieten na en kele dagen het leven. Dit alles geschiedde tot wanhoop van de heer H. Walet, die, belast met het algemeen toezicht een beheer over Groe. nendaals zoölogische tuin, menige sla peloze nacht had en de hoop op succes zo langzamerhand had laten varen. Te rade werd gegaan bij doktoren en andere deskundigen, maar enig tastbaar re sultaat bleef achterwege. Tenslotte kwam de heer Walet in contact met de Heem- steedse vogelkenner de heer H.G. Ber- tels, door wiens bemoeingen kennis werd gemaakt met de heer W. Biallosters- ki, de bekende pluimveekenner uit Santpoort. Deze kwam tot de slotcon clusie, dat de eieren steeds waren be smet waarbij de jongen tengevolge van een infectueuze bronchitis ten do de ware-n opgeschreven. Na verschil lende proefnemingen werden dit voor jaar twee eieren naar de broedmachine gebracht. Enkele dagen voor het uit komen werden de broedsels op advies van de heer Biallosterski „ontgast" en als verblijdend resultaat kwam in juni een jonge vogel gezond en wei ter wereld. Dit stempelde het experi ment tot „geslaagd". Twee maanden later werd bij een broedsel deze.lfde methode toegepast en opnieuw werd Groenendaal met een jonge kraanvo gel verrijkt. De beide jongen werden grootge bracht in een broeikas op de gemeen telijke kweektuin, waar zij dagelijks een uit negen delen bestaand menu en een „hartig hapje" van zestig tot tachtig wormen kregen te ver orberen. Mejuffrouw He.ra Duyn, as- sitente in de kweektuin, behandelde de vogels als haar troetelkinderden en de gestadige groei van de jongen leverde het bewijs, dat alle zorg dit maal niet tevergeefs was geweest. Gisteren was voor de oudste van de twee jongen dan de tijd aangebro ken om met zijn ouders in het dieren park kennis te maken. Wethouder E.J. van Lent bevond zich onder de aan wezige belangstellenden en uiteraard verkeerde men in grote spanning hoe deze eerste kennismaking zou aflopen. De jonge vogel maakte uit louter blijd schap een paar gracieuze danspassen, gaf een schril gefluit, daarbij gade geslagen door het ouderpaar, dat de nieuwe gast niet zonder argwaan ob serveerde. Na enkele minuten veran- dere het toneel in een klein familie drama. Vader Sarus stoof op de jonge kraan vogel af, gaf hem een venijnige beet in zijn hals en om verder onheil te voorkomen werd het jonge dier onmid- delijk naar ene veiliger heenkomen over gebracht. Verstoten door zijn ouders kreeg het een plaats in de kinderboer derij, waar het wilwillend door de geit jes, schapen, kalfjes, ezels en an dere bewoners werd ontvangen. Tot en met zondag kan men de jonge kraan vogel daar bekijken. De kinderboer derij zal daarna weer tot het voorjaar van 1961 worden gesloten. ren paleizen in de 18e eeuw het cen trum van feestvierend Europa. Italië is niet het land voor de ge haaste reiziger, die alles wil zien, maar bjj zjjn thuiskomst niet meer weet, waar hij geweest is. Men moet de schoonheid van het land laten in werken, men moet zich geestelijk ver wennen en- zo betoogde dr. van Ege raat - neem er eens de tijd voor om een halve dag bij een Griekse tempel te verwijlen, eerst dan zal men de genietingen weten te proeven. Rome, Milaan, Napels, de tempels van Sicilië, die er al stonden duizend jaar voor de geboorte van Christus, de beelden op het doek gingen als een onweerstaanbaar panorama aan het oog voorbij. Ook het moderne Italië werd op treffende wijze getekend. Niet langer meer bezit New York de hoog ste wolkenkrabbers ter wereld. Ze staan in Milaan, in fraaie stijl opge trokken als een manifestatie van Ita- lië's vooraanstaande plaats in de mo derne architectuur. Sociaal-economisch gaat het land in snel tempo vooruit. Het nationale inkomen per hoofd over treft dat van Frankrijk en is dat van Engeland nabij. Een gigantisch woningbouwplan heeft reeds 100.000 woningen afgeleverd met drie kamers en modern gerief, waarvoor men een huurprijs van slechts twintig gulden per maand hoeft te betalen. Het Itali aanse volk, zei dr. Van Egeraat, is het hardwerkendste volk ter wereld, dat door zijn landbouwmethoden op weg is Nederland op het terrein van de land bouw te overtreffen. HAARLEM, 28 sept. De arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: op 27 september 1960: N. W. v.d. GEER, houtwarenfabri- kant, wonende te Zaandam aan Anna Paulownastraat 8. Rechtercom missaris: mr. N- Reeling Brouwer, Curator: mr. J. A M. Thijssen, advo caat en procureur te Zaandam, West zijde 144. J. F. LANSEN, handelsagent, wonen de te IJmuiden, gemeente Velsen aan het Plein 1945 nr. 60. Rechtercommis saris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk aan de Vondellaan 20. De Naamloze Vennootschap N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ STAPOLA, gevestigd en kantoorhoudende te Haar lem aan de Koudenhorn 66. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem aan het Kenaupark 24. P DEKKER, wonende te Haarlem aan de Padangstraat 22. Rechtercom missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem aan het Staten Bolwerk 26. H. B. KRABBE, koopman, wonende te Haarlem aan het Floraplein 18. Rechter-Commissajis: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur te Haarlem aan de Kruisweg 61 rd. A. M. A. W. P. PETIT, handelende onder de naam HANDELSONDERNE- ming „WIMA", groothandel in tex tiel en huishoudelijke artikelen, wonen de te Haarlem aan de Kamperstraat 17 rd. Rechtercommissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. S. Boekman, advocaat en procureur te Haarlem aan de Nieuwe Gracht 51. Wegens het verbindend worden van de enige-uitdelingslijst is op 23 septem ber 1960 geëindigd he faillissement van: W. N. SJOUW, manufacturer, wonende te Oostzaan aan de Kerk buurt 3; uitgesproken bij vonnis van 6 mei 19'8. Rechter-ommissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Provincialeweg 52. Wegens het verbindend worden van de enige-uitdelingslijst is op 27 sep tember 1960 GEËNDIGD het failisse- ment van: B. TUZEE, slager, wonende te Haar lem, Indischestraat 37, zaakdrijvende te Amsterdam, 2e Leliedwarsstraat 5; uitgespr. bij vonn. 21 april 1959. Rech tercommissaris: mr. J. D. Vink. Cura tor: mr. A. Beets, advocaat en pro cureur te Haarlem aan de Baan 37. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 27 september 1960 OPGEHE VEN het faillissement van C. VEER, reclameschilder, te Zaandam, Booten- makersstraat 53; uitgesproken bij von nis van 9 februari 1960, Rechte,r-Com- missaris mr. H. J. M. Cokart, Curator: mr. J. A. M. Thijssen, adv. en proc. te Zaandam, Westzijde 144. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 27 septem ber 1960 is, na gedaan verzet, VER NIETIGD het vonnis dier Rechtbank v-n 20 september 1960, waarbij G L. RUMPING, vrachtrijder, te Beverwijk aan de Romerkerkweg 26, in staat van faillissement is verklaard met benoe ming van mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem, Parklaan als curator. Dinsdag heeft de nieuw benoemde herder van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort, pastoor J. van Ettin- ger uit Breezand, een bezoek ge bracht aan zijn nieuwe standplaats, Samen met pastoor A. F. J. Goos- sens, die 29 jaar geleden als bouw pastoor in Santpoort kwam, heeft hij een aantal zaken, de parochie betreffende, besproken. Zondag zal katholiek Santpoort afscheid ne men van pastoor Goossens en hem toewensen, dat hij nog heel lang een welverdiende rust zal mogen genieten. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Houtplein 21 Telefoon 10338 HAARLEM, 28 sept. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jur rissen, heeft vanochtend tijdens een persconferentie voor het laatst de nieu we winterdienstregeling toegelicht. H gaat per 1 december met pensioen. Dinsdab 29 november wordt hem in ca fé-restaurant Brinkmann een afscheids receptie aangeboden, 's middags tussen 2 en 6 uur. Zaterdag 22 oktober 's middags om drie uur wordt het laatste gedeelte van de nieuwbouw aan de Leidsevaart of ficieel in gebruik genomen. Het gaat hier om een aantal hallen voor stelling van autobussen. Het plan om in de Tem peliersstraat een nieuw haltekantoor te bouwen zal voorlopig niet verwezenlijkt kunnen worden omdat daaraan voor on bepaalde tijd de rijksgoedkeuring is ont houden. HAARLEM, 28 sept. Zondag 9 ok tober gaat de nieuwe dienstregeling van de N.Z.H. in. De belangrijkste wij ziging voor Haarlem is dat ook Park- Lijn 21, die aanvankelijk tussen Haar lem, Noordwijk en Den Haag reed, zal worden ingekort tot een verbinding tus sen Sassenheim, Noordwijk en Den Haag. Omdat de bewoners van het oos telijk deel van Heemstede en Benne- broek daardoor hun busverbinding met Haarlem zouden missen, gaat de N.Z.H. tussen Bennebroek en Haarlem een fiendeldienst rijden. Gedurende het bol- enseizoen zal lijn 21 beginnen te rijden bij de Keukenhof. Zoals bekend zal met ingang van 9 oktober de tram in de binnenstad van Leiden en op de lijnen Katwijk-Leiden en Noordwijk-Leiden vervangen worden door een busdienst. Lijn 2 gaat voortaan vanaf de Dirk Schaferstraat door naar de Leonard Springerlaan en via de Piet Mondriaan- straat naar het Louis Hartzplein en van daar via dezelfde route terug naar de Dirk Schaferstraat. Het noordelijk deel van Parkwijk zal worden bediend door lijn 5 welke vanaf het Van Zeggelen- plein via de Prinses Beatrixlaan en hel Prinses Beatrixplein naar de Van Lochemstraat zal rijden. In omgekeerde richting wordt via de Kromhoutlaan, de Prinses Beatrixlaan weer bereikt, in Haarlem-Noord zal lijn 2 wederom door de Molijnstraat gaan. Lijn 3, dis voor de herstelwerkzaamheden aan het wegdek ook door de Molijnstraat reed, zal nu gereden worden via de Ver- spronckweg, de Brede-rodestraat en de Klverparkweg. In verband met de werk zaamheden aan de westelijke randweg bjj de spoorwegovergang in de Klver- laan zullen de reizigers van lijn 3 ter plaatse moeten overstappen. De lijnen 6 en 11 zullen in verband met herstel werkzaamheden aan de Schouwtjesbrug binnen afzienbare tijd via de Pijlslaan over de Leidsevaart naar de Tempeliers straat wonden geleid. Daardoor zal het Bos en Vaart-kwartier gedurende acht maanden verstoken blijven van enige busverbinding. De verbinding Amsterdam-Zandvoort zal met ingang van de nieuwe winter dienstregeling om de tien minuten wor den gereden tot 's avonds acht uur. De lijn Leiden-Haarlem Gijn 51) zal in de forensenuren ten behoeve van reizigers die in Heemstede een treinaan-sluiting moeten hebben een afbuiging maken langs het station Heemstede-Aerden- hout. Ongecorrigeerd) HAARLEM, 28 sept. Gisteravond omstreeks half negen reed een auto mobilist in de verboden rijrichting op de Baan en ramde een lantaarnpaal. De politie constateerde, dat de man in kennelijke staat van dronkenschap ver keerde. De man bleek een 63-jarige procuratiehouder uit Amsterdam te zijn, die bekende drie borrels en twee glazen cognac te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en zijn auto in beslag genomen. DEN HAAG, 28 sept. Opnieuw heeft het Produktschap voor Siergewas sen een advies van de Commissie van Bijstand in de bollensector aan de kant geschoven. Dat gebeurde gisteren, toen tijdens de openbare bestuursvergadering van het P.V.S. de binnen- en buiten landse minimumprijzen vastgesteld moesten worden. Het bestuur ging wel mee met het advies om de binnenland se minimumprijs te stellen op 90 pet. van de produktiekosten, maar wees met 12 tegen 7 stemmen het voorstel van de hand om de buitenlandse prijzen on gewijzigd te laten. Besloten werd de minimum-exportprijs vast te stellen op binnenlandse prijs, plus een exportmar ge van 80 pet. Dit houdt in dat de mi nimum-exportprijzen van hyacin ten, van late tulpen en van kortkronige narcissen niet onbelangrijk lager zullen liggen dan verleden jaar. Na opening door de P.V.S.-voorzitter dr. A. J. Verhage, nam de vice-voor- zitter, de heer Th. de Vroomen, het woord om dr. Verhage geluk te wensen in verband met zijn benoeming tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze onderscheiding was mede verleend met het oog op de verdiensten van dr. Verhage in zijn werk vor Flo- riade. Die tentoonstelling, zo zei de heer De Vroomen, heeft veel van uw tijd en krachten gevraagd en we feliciteren u niet alleen omdat u zo'n hoge en wel verdiende onderscheiding hebt gekregen HAARLEM, 28 sept. Vroom en Dreesmann toonde gisteren in de lunchroom haar traditionele halfjaar lijkse „modeflitsen". Deze korte show van een uur heeft niet de pretentie een volledige modeshow te zijn, maar wil een indruk geven van de gevari eerde collectie modellen, die op de confectieafdeling van dit magazijn wordt verkocht. Het meest opvallend waren de prach tige, hoewel vrij kostbare mantels. De Parijse mode voor dit seizoen werd op de voet govolgd en de mantels waren dan ook eenvoudig van lijn, maar chic door de garnering van enkele knopen en grote bontkragen. De modellen wa ren veelal uitgevoerd in de flatteuze langharige tweeds. Voor dagelijkse dracht zagen wij terle-nka en wollen ruiten rokjes met pullovers in alle tinten. Heel mooi en passend in het huidige modebeeld was een gestreept wollen ottoman-ensemble, het mouw tje tot aan de elleboog en een ge strikte ceintuur, die uitliep in zwart leren franje. Het gestrikte ceintuurtje en de asymmetrische panden, uitlopend in franje, kwamen trouwens heel veel voor in deze collectie. Een grijs ruiten middagjaponnetje, a la Chanel geheel zwart afgebiesd, bleek ook dit jaar nog veel bijval te hebben. De japonnen en mantels werden ge completeerd met grote hoeden in de ietwat sombere maar modieuze win- tertinten, bruin, leverbruin en groen. Jacquard was de grote favoriet bjj de cocktailtoiletjes. Uiterst verfijnd en voornaam was een wit uitgaansjurkje van jaquard verwerkt met lurex. Op veler verzoek werden de „Mode flitsen" weer besloten met de bruids stoet. De bruid was gekleed in een voet- vrije kanten bruidsjapon met een op staand kraagje en kort sluiertje. De show van Apart en Korrekt heeft nog eens duidelijk geïllustreerd, dat bruin, groen, zwart en anthraciet dé modekleuren zijn, wat echter niet be tekent, dat de overige warme tinten eruit zijn. We zullen dit seizoen heel veel mantels zien met bontkragen, zo als nertz murmel, toscaans lam, bever e.d. Er wordt echter op het ogenblik ook nylon bont verwerkt, wat het voor deel heeft, tegen een buitje te kunnen. Dit voorrecht is ook toegedacht aan nylon fluweel, waarvan regenmantels vervaardigd worden. Een diepblauw fluwelen regenmantel met capuchon was een chic voorbeeld hiervan. De mantels worden vervaardigd van mooie velours, tweed en fantasie-mo hair. Wij zagen een fantasie mohair mantel in zwart-wit met kraag van persianer pattes. Het model was ruim gesneden met lagere geplooide mouw inzet. Hierbij werd een cloche ge dragen van meloussine. Dit geheel gaf een zeer verzorgde aanblik. Er zullen dit seizoen heel veel pakjes gedragen worden van warme wollen stoffen. De modellen lopen uiteen van getailleerd tot loshangend, terwijl de jasjes langer zijn dan de laatste jaren het geval was. Om aan te tonen met welke grote sprongen de confectie vooruitgegaan was, had men een mantel uit 1945 te voorschijn gehaald, een vormeloos ge val, zonder voering, met een visgraat motief. Dit in tegenstelling tot een model uit 1960 en enkele Parijse model len o.a. van Pierre Cardin en Nina Ricci. De japonnen worden veelal kraagloos gehouden, hebben ingezette mouwen, die in lengte variëren van heel kort tot zeven achtste. De bedrukte tinne roy is momenteel zeer en vogue. Het is een mooi materiaal waarmede ver rassende resultaten bereikt worden. De tinneroy japonnen worden zowel tot strakke als wijde modellen ver werkt. Naast deze tinneroy blijven ook de bouclé en wollen kamgaren up to date. De heren mannequin toonde enkele stijlvolle costuums, waaronder ook een speciaal voor jongere heren, met schui ne zakken in het colbert en een zoom- loze pantalon. Tot slot traden vier brui den voor het voetlicht, in kanten toilet ten. Een waardig slot na een ver zorgde show. H.H Ongecorrigeerd) maar ook omdat de Floriade is afge lopen. Dr. Verhage dankte voor de vriende lijke woorden en wilde niet verhelen dat hij blij was met de verleende onder scheiding. Hij was ook blij dat de Flo riade zo'n succes is geworden. De heer T. Kralt ontbrak op het ap pèl wegens ziekte. De heer Sterringa verzocht om namens het bestuur een bwijs van medeleven naar Rijnsburg te zenden „Ik ben u dankbaar voor uw voorstel", aldus dr. Verhage, „maar ik hoop dat de heren niet boos worden als ik vertel dat dit al is gebeurd". De heer Sterringa wilde nog even het woord. Het was hem namelijk niet on bekend dat bestuursleden van het P.V.S. de vergadtringen van de Com missie van Bijstand bijwonen. Daar is niets op tegen, wanneer die bestuursle den zich niet in de discussies mengen en een besluitvorming beïnvloeden. Dat is echter verschillende malen wèl het geval geweest. Op deze wijze gaan we, aldus de heer Sterringa, de verkeerde kant op. Dr. Verhage was dat volledig met hem eens, maar mr. Nederveen (Bond van Bloembollenhandelaren) zou de scheiding tussen bestuurslid en lid van de Commissie van Bijstand toch niet zo scherp willen stellen, dat van een zekere starheid gesproken zou kun nen worden. De heer Sterringa wilde nog even benadrukken dat de Commissie van Bij stand er is om advies te geven, maar geen advies dat door sommige bestuurs leden van het P.V.S. is beïnvloed. Na de rekening en verantwoording door het dagelijks bestuur betreffende het boekjaar 1959 te hebben besproken en goedgekeurd en nadat ook verschil lende rapporten van accountants onder de loep waren genomen, werden de bin nenlandse en buitenlandse minimumprij zen aangesneden, men sprak er uitvoe rig over en toen men een uur of daaromtrent had gediscussieerd, trok men tef stembus. Tegen de maatregel om de binnenlandse prijzen te baseren op 90 pet. van de kostprijs hadden slechts drie leden de heren Van Dam, Nederveen en De Vroomen bezwaar. Voor het advies om de mini mumexportprijzen ongewijzigd te laten, stemden zeven leden. Twaalf voelden er meer voor om de exportprijzen te stellen op binnenlandse minimumprijs, plus exportmarge van 80 pet. Zoals ge zegd betekent dat in vergelijking met verleden jaar een verlaging der prijzen van hyacinten, late tulpen en kortkro nige narcissen. De exportprijzen der vroege tulpen bleven ongewijzigd, ter wijl ze van trompet-, dubbele en groot- kronigc narcissen omhoog gingen. Nadat enkele verordeningen onder de hamer waren doorgegaan, ging het P.V.S. in besloten zitting. Opneming i» deze ruonek ia niet noodzakelijk een bewijt va» 4» stemming. Als promotor-organisator van de pro- paganda-avond in het Concertgebouw te Haarlem op 19 dezer, moet mij het volgende van het hart. Ondanks ver spreiding van 10.000 pamfletten, wa ren slechts twee hele autochtone Ne derlanders aanwezig. De rest, ongeveer 75 waren gerepatrieerden. Onbegrijpe lijk Die spijtoptanten zijn toch ook Nederlanders, geen Indonesiërs, zoals ze in de volksmond worden genoemd en mogen niet in de steek worden gelaten. Velen verkeren werkelijk in een zeer gevaarlijke situatie, zoals men had kunnen vernemen, indien men geko men was. Men gaat hier af op huids kleur, type en geboorteland. Men spreekt van Indo of halfbloed, aldus zich schuldig makende aan bloedanalyses ras sendiscriminatie en een soort apart heidspolitiek en veroordeelt de blanke Zuid-Afrikaner. Nederland heeft eeuwen koloniën gehad, waar huwelijken zijn gesloten met inheemse vrouwen. Het Nederlandse volk is in feite een meng volk. (Bloedsvermenging met Duitsers, Belgen, Fransen en Spanjaarden). Is er dan nog één rasechte Nederlander? Bovenbedoelde werkelijk bestaande dis criminatie houdt de zo nodige assimila tie tegen en is oorzaak dat geldinzame lingen voor buitenlandse vluchtelingen miljoenen opbrengen, maar niets wordt gedaan voor de spijtoptanten. Het is nodig om alle in woordenboeken voor komende dicriminerende woorden, als Indo, halfbloed, creool en vooral hun definitie te schrappen. Ook de ontel bare Maleise woorden. G. L. van HUTTEN. Vondelweg 228 A Vorig opening Slot 28/» HEEMSTEDE, 28 sept. De toneel groep „De Speelkamer" geeft dinsdag 4 oktober in het Minerva-theater te Heemstede een voorstelling van het Franse blijspel „Le don d'Adèle" van Pierre Barillet en Jean Grédy. De titelrol Adèle, het helder ziende dienstmeisje, wordt gespeeld door Maya Bouma. Voorts treden op Dini de Neef, Robert Sobels, Betsy Smeets en Frans Vasen. Regie heeft Bert Dijkstra. De voorstelling te Heem stede is de eerste van een landelijke tournee, die het gezelschap dit seizoen onderneemt. HAARLEM, 28 sept. De politie te Haarlem heeft maandag een 38-jarige boekhouder uit Leidsendam aangehou den wegens verduistering. De man was werkzaam bij een handelmaat schappij in Haarlem en had voor dit bedrijf gelden geind, die hij in eigen zak had gestoken. De boekhouder heeft een bekentenis afgelegd en is in ver zekerde bewaring gesteld. 41/2 Ned. 1958 41/2 Ned. 1960 1 4>/2 Ned. 1960 II 41/1 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3 Ned 1956 ■M Ned 1948 3% Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned 1955 II B.N.G Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mtl A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell MI1 Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Bllllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KL.M Kon. Ned Stoomb Mij K.P.M. Ned. Stoomv Mij v. Ommeren Ned. Scheepvaart Una Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 £1 214 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl obi 4 100% 100% 100% 99% 95* 94* 94« 87% 87 H 89tf 92% 109tf 292 108% 109% 147 527 493% 505 355 775 170.10 405 327% 856% 868 418 ,1189 1213% 784% 795 426 433 124 125.20 145 147.50 103 187% 186% 138% 178 297 154 152% 130% 113 80% 89% 98% 125% 26/6 27/9 Anaconda Coppei 44% 43% Bethlehem SteeJ 401/4 39% Chryslei Corp 411/2 41% Genera) Electric 74% 73 Genera) Motors 42% 42% Kennecott Copper 741/a 74% KJL.M 27 27 Montgomery Ware 28'/. 28 Radio Corp 52i,4 52% Republic SteeJ 541,4 54% Royal Dutch 32% 32% Shell Union Oil 35 36 Southern Pacific 18% 18% Southern Railway 40s/. 40% Stand Oil N.Y 40 40 1'idewater 17% 17% Ü.S Steel 70(4 71 Stemming: onregelmatig, lager

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3