Minister niet tevreden over medewerking van Unilever Bewindsman veronderstelt geen kwade trouw frames „De geest die Vincentius bezielde moet In 1980 14 miljoen inwoners; in 2000 circa 19 miljoen Nederlands schip aan de grond lekker en gezond PLANTA-DEBAT Schuldvraag nog niet vastgesteld Conflict tussen Venray en N.S. Kardinaal Alfrink en minister Klompé spreken bijeenkomst toe De afwezigheid van de kardinaa Geen verbod tot vestiging van bedrijven in Randstad GOEDE kansen voor het zuiden Artsen voor de rechter Kerkenbouw Goede kant van nare zaak in Engeland Oudste raadslid van Harlingen bedankt Burgemeester verbiedt sloop van N.S.-woning 140 Nederlanders weg uit Soerabaja Herdenking St. Vïncentius a Paulo NOTA RUIMTELIJKE ORDENING Door broei brand in grasdrogerij WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 Zaken doen op de 78e Na drieënveertig jaar K.N.S.M.-schip Helena In Den Haag Oplichting: 12 gld. aan medicijnen KELNER MELDT ZICH NA DIEFSTAL Met 1100 gld. van werk gever op stap (Slot van paginia 1) De uiteenzetting van minister Van Rooy bij het debat in de Tweede Kamer over de hele gang van zaken, vanaf de eerste vermoedens, dat Planta de oor zaak was van de blaasjesziekte, beves tigde de juistheid van de stelling van de heer Lamberts dat „Unilever stap voor stap over de streep moest worden getrokken". Dat was het duidelijkst toen de minister uiteenzette hoe het zat met de vermenging van Planta-rood met de grondstoffen voor andere margarine soorten Toen bij de volksgezondheidsautoriteï- ten het vermoeden was gerezen, dat ook andere margarine dan Planta de nieuwe emulgator bevatte, werd dit aanvanke lijk door v. d. Bergh en Jurge.ns ont kend. Later nam de directie van deze firma die ontkenning terug, maar hield vol, dat het slechts om technische „ver ontreinigingen" ging. Toen uit het on derzoek bleek, dat ook dat niet de volle waarheid kon zijn, heeft de geneeskun dige hoofdinspectie bij een voortgezet onderzoek in he.t bedrijf ontdekt, dat vermenging van de emulgator bevatten de margarine met andere margarine- merken in veel grotere omvang was voorgekomen. „Al heeft het bij het on derzoek in de fabriek niet aan mede werking ontbroken, beter was het ge weest indien al deze gegevens spontaan ®an de directeur-generaal en aan de geneeskundige hoofdinspectie waren Verstrekt," aldus de minister. In deze bewoordingen klonk de ver oordeling nogal mild. Té mild, volgens vele afgevaardigden. Minister Van Rooy voegde er dan ook later aan toe: „Ik sta hier niet om de Unilever te ver dedigen. Maar van de andere kant zal men ook rekening moeten houden met de feitelijke omstandigheden in een der gelijk bedrijf b.v. voor wat betreft de omvangrijke administratie. Niettemin had het bedrijf sneller met de nodige informaties moeten komen. Men spreekt wel over een gebrek aan samenwerking en coördinatie tussen de overheidsdien sten, maar in dit geval zou men de overheid wel eens als voorbeeld kunnen stellen." Mr. Van Rooy noemde de woorden „vriendschappelijk partnership", die de heer Lamberts had gebruikt om de ver houding tussen minister en Unilever tijdens het onderzoek te kenschetsen, „volstrekt onjuist". De verantwoordelijkheden van de Unilever-directie en van de minister zijn steeds duidelijk gescheiden gehou den, al werd op medewerking van de Unilever uiteraard prijs gesteld. De bewindsman zei niet de indruk te heb ben, dat de topfiguren van het con cern te kwader trouw hadden gehan deld. Van onmiddellijk ingrijpen door de justitie was naar het oordeel van mr. Van Rooy geen heil te verwachten. „De justitie dient na te gaan of er straf rechtelijke overtredingen zijn begaan en zo ja, tot vervolging over te gaan. Dit onderzoek vergt tijd. Mij ging het er slechts om dat al die maatregelen ge troffen werden, nodig om de volksge zondheidsbelangen veilig te stellen. Dit werd zeker niet bereikt door de zaak uit handen te geven." Overigens erkende de minister dat de schuldvraag nog niet onomstotelijk is Advertentie V flours >tm de t/m 7 okt. Dameskroniek Houtrust - Den Hoag Geopend van 13-17 en T9-23 oor (Zondag gesloten) Entrée f. 1,25 (aJJ VERKOOP TOEGESTAAN Interessant voor de man, gezellig voor de vrouw. NOVITEITENCENTRUM Uniek in Europa (Van onze correspondent) HARLINGEN, 28 sept. In de raads vergadering van 12 oktober zal de nes tor van deze raad, de heer J. J. Krol, afscheid nemen. De heer Krol wordt op 18 november van dit jaar tachtig Jaar en meent, dat nu langzamerhand de tijd wel gekomen is om zijn taak aan een jongere kracht over te dragen. De heer Krol werd in 1917 lid van de raad en is dat onafgebroken tot nu toe gebleven. Hij was van 1935 tot 1949 wethouder, verschillende keren plaats vervangend burgemeester en van 1957 tot begin 1960 weer wethouder. In de bekende haven-bruggen-kwestie vervul de hij een leidende rol. De heer Krol Is ridder in de Orde van Oranje Nassau, door de Paus onderscheiden met Pro Ecclesia et Pontifice en door de ge meente Harlingen met de eremedaille van de stad. vastgesteld. Medisch zijn er alleen nog maar vermoedens over het verband tussen de blaasjesziekte en Planta-rood, maar statistisch is bewezen dat in 99 pet van de ziektegevallen er verband be stond met de nieuwe emulgator. De minister bleek hierdoor persoonlijk zo overtuigd (in tegenstelling tot de hee.r Geertsema (WD), dat hij wel begon te spreken over het „waarschijn lijk" verband tussen de ziekte en de emulgator, maar die toevoeging later maar wegliet. De Amsterdamse huid arts, dr. Simons, die het verband niet bewezen acht, beschikte niet ove.r alle gegevens, zo zei hij. Aanvankelijk leek enige twijfel gerechtvaardigd, omdat volgens de eerste berichten zich het vorig jaar in Berlijn de blaasjesziekte niet had voorgedaan, ondanks het ge bruik van de nieuwe e.mulgator. In op dracht van de minister zijn echter op 31 augustus twee Nederlandse deskundi gen naar Berlijn gevlogen om een on derzoek in te stellen. Het resultaat hiervan was de vaststelling dat zich ook in Berlijn, waar gedurende een periode van zes weken in de maanden novem ber en december margarine met de verdachte emulgator in omloop werd ge bracht, ziektegevallen bleken te hebben voorgedaan. Op verzoek van de heer De Vreeze (KVP) deed de minister de toezegging, dat hij aan de Kamer nog een afgerond verslag over de Planta-affaire zal toe zenden, zodra het onderzoek geheel is voltooid. Het strafrechtelijk onderzoek blijft in handen van de minister van justitie. Deze laatste verklaarde in antwoord op een vraag van de heer De Ruiter (CHU), dat de regering volkomen bui ten de schadevergoedingsregeling van de Unilever staat. De heer De Ruiter had gevraagd wat men moest denken van het aangifteformulier, dat de bena deelden bij de Unilever kunnen indie nen, maar waarmee deze zich binden aan de beslissing van de arbitragecom missie. en hun recht op tussenkomst van de rechter prijsgeven. Mr. Beerman zei, dat het meer voorkomt dat men bij een minnelijke schikking afstand doet van zijn recht op een civiele vordering, maar dat het van de andere kant van de zijde van de Unilever wel duidelijk kwade trouw zou zijn. als deze zich in kennelijk onbillijke gevallen op deze clausule zou beroepen om tussenkomst van de rechter tegen te houden. (Van onze correspondent) VENRAY, 27 september De ge meente Venray is in conflict geraakt met de Nederlandse Spoorwegen, die een slopersbedrijf opdracht had ge geven voor de prijs van 150,- een NS-woning af te breken. De woning vertegenwoordigt een waarde van on geveer zesduizend gulden. Het is een raadsel, waarom de N.S. de woning wil laten slopen, terwijl er gegadigden genoeg zijn voor huur of koop. Er staan in Venray ruim driehonderd mensen op de woninglijst. Zaterdagmorgen begon, nadat enige briefwisseling tussen de N.S. en de gemeente was geweest over het huis, plotseling een slopersbedrijf in Venray met de afbraak. Toen de burgemeester een en ander ter ore kwam, liet hij onmiddellijk het bevel overbrengen.dat het slopen moest worden stopgezet. Een bijzonderheid is, dat de onder havige woning ongeveer vijfhonderd meter verwijderd ligt van het kapelle tje St. Jozef in Smakt, een pelgrims oord, waar in de maand maart vele trouwlustigen Gods zegen komen af smeken voor het verkrijgen van een woning... DJAKARTA, 27 sept (Reuter) On geveer 140 Nederlanders zijn dezer da gen met de Zuiderkruis uit Soerabaja vertrokken. Een Indonesische woord voerder' in Oost-Java deelde mede dat meer dan 700 Nederlanders nog wachten op vertrek uit deze streek. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 28 sept. De Tivoli-zaal bood een geschakeerd beeld van leken, priesters en religieuzen, toen gistermid dag Vincentianen, Lazaristen en de Dochters van Liefde gezamenlijk daar het afsterven drie eeuwen geleden, van St. Vincentius a Paulo, de patroon der werken van liefdadigheid, herdachten. Daarbij waren ook tegenwoordig afge vaardigden van Hoofdraden der St. Vin- centiusvereniging in Engeland, België en Duitsland, alsmede een vertegen woordiger van de Franse ambassade. Een verrassing was de aanwezigheid van de pauselijke nuntius, mgr. G. Bel trami, die een telegram van kardinaal Tardini voorlas, waarin de Pans zijn groeten en zegen zond aan de organi satoren van deze nationale manifestatie. Mgr. Beltrami had twee maanden gele den, zo zei hij in zijn toespraak, nog in de Rue du Bac te Parijs de witte kapel bezocht, waar hpt hart van Vin centius wordt vereerd. Hij zag in de getuigenis van zovelen hier, het bewijs, dat de liefde voor Vincentius. wiens voorbeeld van christelijke naastenliefde overeenkomstig het Evangelie men wil navolgen nog niet gestorven is. Hoe het werk van de St. Vincentius- vereniging ook nog in deze tijd past, zij het, dat men rekening heeft te hou den met de verandering van de maat schappelijke structuur, hebben zowel kardinaal Alfrink als minister dr. Mar- ga Klompé tot uiting gebracht. De kardinaal sprak zijn waardering uit voor de werkelijke charitas, die met zoveel toewijding wordt verricht door priesters, zusters en Vincentianen. De zusters van de door de H. Vincentius gestichte congregatie: de Dochters van iefde, die met haar typische vleugel- kappen een heel aparte noot aan deze vergadering gaven, genoten de bijzon dere belangstelling van de kardinaal. Zijne Erninentie verheugde zich er over, dat ook de velen in de St. Vin- centiusvereniging de geest van Vincen tius levendig houden en in zich zelf trachten te beleven. In deze tijd zo zei hij is misschien niets zo nodig, dan deze demonstratie van een echt Evangelische liefde. Veel werk is overgenomen door maat schappelijk werk, geïnstitutioneerd en vakmatig geworden, waarvoor we dank baar moeten zijn. De manier, waarop de christelijke charitas wordt beoefend, zal wel altijd wijzigen, maar blijven moet de geest, die Vincentius bezielde. Geen louter humanistisch medelij den van de een met de ander, maar de liefde, die in iedere mens een kind Gods ziet, zoals wij zeH willen zijn. U zult nieuwe wegen moeten zoeken om deae liefde in werking te stellen. Minister Klompé bracht de waarde ring van de regering over voor het vele in het verleden tot leniging van de nood gedaan. Zij trok een vergelijking tus sen de sociale toestanden in de vorige eeuw en thans. Toen heeft Europa zich niet voldoende gerealiseerd, dat het ge bod van naastenliefde het enige middel was om wantoestanden te voorkomen. Door de atoomenergie beleven we op nieuw een revolutie en in brede zin gezien, is iedereen potentieel hulpbe hoevend. In de praktijk hebben we, al dus de bewindsvrouwe, leren zien, wat de mens is en waar in het verleden de begunstigde tegenover de begunsti ger stond, staat vandaag de ene mens naast de andere. De sociale voorzieningen als een stuk rechtvaardigheid hebben veel materiële nood weggenomen, al is deze er nog. Het zwaartepunt van de nood ligt ech ter, waar de mens alle veranderingen van de maatschappij niet meer kan inweven in zijn levenspatroon. De hulp zoeker komt uit alle rangen en standen en daarom moeten degenen, die hulp willen bieden, ook uit alle lagen van de bevolking komen. Naast deskundig heid blijft altijd vrijwilligheid nodig, maar de nood wordt niet opgeheven door de methode, doch door het ont moeten van de ene mens met de ander. „Gij zult zien naar een nieuwe ge stalte voor het gebod, dat door „me neer Vincent" zo duidelijk is gesteld, waarbij men zich zelf weggeeft en de ander tracht te begrijpen. Dat de Allerhoogste u wijsheid geve om de wegen te vinden naar een nieuwe ge stalte, waarin de liefde van Christus getoond wordt, die voor ons allen zo bevrijdend kan zijn." De president van de hoofdraad der St. Vincentiusvereniging, mr. G. J. M. Stulemeijer merkte in zijn begroetings woord reeds op, dat het van weinig wer kelijkheidszin zou getuigen, indien de vereniging blind was voor de nieuwe ontwikkeling. Er doet zich echter een groot misverstand voor omtrent haar doel en aard, alsof zij alleen de stof felijke nood wil lenigen. De St. Vin- centiusvereniging is geen bedelingsver eniging en heeft van begin af aan aan dacht gehad voor de geestelijke nood. Het is irreëel, aldus mr. Stulemeijer, nu de emancipatieperiode van de ka tholieken voorbij is, haar als de zonde bok de woestijn in te sturen. Provinciaal J. Zoetmulder C. M. van de Lazaristen verwees voor wat de nog bestaande materiële nood betreft naar d« ontheemden en d« onderontwikkelde gebieden. Bernard Verhoeven hield een uitvoeri ge rede over de figuur van „meneer ADEN-DEN HAAG, 27 sept. Het 3.918 ton metende K.N.S.M.-schip „He lena" heeft om assistentie verzocht ter hoogte van Moreant Cays, ten zuidoos ten van Kingston (Jamaica). Een ber gingsschip van „Meritt Chapman" uit New York, de „Rescue" is reeds ter plaatse. De „Cable" van dezelfde ber gingsmaatschappij is onderweg. De „Helena" maakt geen water. De weersomstandigheden zijn rustig en er bestaat geen gevaar voor de ongeveer veertigkoppige bemanning. UTREChT, 28 sept. „Ik ben gisteravond teruggekomen van vakanti ephehten. Het is niet zon der belang, dat ik dit persoonlijk element naar voren breng in ver band waarmee ik bij mijn terug komst voo" het eerst in contact kwam: de discussies, die velen in Nederland sinds verleden zondag schijnen bezig te houden. De af wezigheid van het kardinaalsrood bij die gelegenheid (bedoeld was de viering van het 25-jarig be staan van St.-Adelbert, red.) had geen andere oorzaak dan mijn vakantie". Dit zei kardinaal Alfrink gister middag in de herdenkingsverga dering van St.-Vincentius' afster ven, welke bijeenkomst hij tot zijn spijt slechts ten dele kon bij wonen omdat vele werkzaamhe den hem o.eze dag in beslag had den genomen. Ook hierin moest men geen gebrek aan waardering of belongs Lelling zien hij was pas maandagavond om half zes precies met het vliegtuig ov Schiphol gelanv merkte de kardinaal nog op en hij voegde eraan toe dat men zich nu een maal aan een vastgelegde termijn moet houden, een terminus a quo en een terminus ad quem. Deze waren, voor wat zijn vakantie betreft de normale bisschopsver gadering begin september en de belofte bij deze herdenking aan wezig te zijn. Vincentde kleine pezige boerenzoon, die een realist was, maar ook een idea list en een hervormer. 'n charitas tekent zich een ver houding tussen professionals en ama teurs af, zo betoogde Bernard Verhoe ven en om hier tot een juiste harmonie te komen past naar zijn oordeel het woord van St. Paulus in een van zijn epistels, dat een liefdedienst met be scheidenheid verricht moet worden en een ambt met zorgzaamheid vervuld. Er werden van de vergadering uit, waar het gesproken woord werd afgewisseld met zang van het Utrechts Kamerkoor onder leiding van Wïm Wakelkamp, te legrammen van eerbied en aanhankelijk heid gericht tot de Paus en de koningin. Advertentie 19 cent per rol DEN HAAG, 27 sept. Nederland zal in 1980 naar alle waarschijnlijk heid veertien miljoen inwoners tellen. Op elke vierkante kilometer zullen er dan gemiddeld 365 mensen wonen. Thans is het gemiddelde aantal inwo ners per vierkante kilometer in Ne derland 352 met als sterkste concen tratiegebied de randstad Holland met een gemiddelde van bijna 2500. Ver wacht wordt dat er jaarlijks 140.000 Nederlanders bij zullen komen. Van deze getallen wordt uitgegaan in de nota over de ruimtelijke orde ning in Nederland, die thans door de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid aan de Tweede Kamer is aangeboden. Deze omvangrijke no ta de eerste waarin de regering haar beleid over deze belangrijke zaak uitstippelt kan de Tweede Kamer de gewenste achtergrond geven bij de behandeling van het bij haar ingedien de wetsontwerp op de ruimtelijke or dening. De Kamer had in de motie Andriessen van december 1957 om zo'n rapport gevraagd. In een toelichting op de nota, die de minister mr. J. van Aartsen aan de pers heeft gegeven durfde hij het aan zij het met de nodige reserve een prognose te geven over het aantal inwoners in het jaar 2000: 18 a 19 miljoen. Over de bevolkingsdicht heid tegen die tijd van de Randstad Holland, die nu al zo hoog is, durfde men zirh niet uit te laten. Desge vraagd wilde men zich wel wagen aan een voorspelling voor 1980. De bevolkingsdichtheid van geheel Nederland, die nu 352 bedraagt, is al verreweg de hoogste van Europa (ter vergelijking België 340; Italië 161; Frankrijk 80; Spanje 58; Noorwegen 11). DEN HAAG, 28 sept. Voor de arrondissementsrechtbank hadden zich gistermiddag twee jonge artsen te verantwoorden respectievelijk ter za ke van valsheid in geschrifte en op lichting. De jongste, thans als huis arts praktijk uitoefende, werd ten laste gelegd, dat hij als militair arts bij de therapeutische dienst van het militair hospitaal aan de Fluwelen Burgwal in Den Haag, een vals re cept had opgemaakt ten behoeve van zijn medeverdachte, een 31-jarige huisarts, teneinde hem in de gelegen heid te stellen gratis enige medicijnen te betrekken uit de militaire apotheek. Het betrof artikelen met een waarde van twaalf gulden. Militaire artsen en hun gezinsleden kunnen gratis medicijnen betrekken uit de militaire apotheek. De arts, die geen militair meer was, en die in moeilijke financiële omstandigheden verkeerde, had een en ander nodig voor de ver zorging van de jongste in zijn kinderrijk gezin. Hij belde zijn opvolger bij de militaire pharmaceutische dienst op met het verzoek hem een recept te stu ren, met daarop de aanduiding „gezins lid". Later haalde hij de artikelen af bij de militaire apotheek, waarbij hij het deed voorkomen of de medicijnen voor de militaire arts bestemd waren. Aan hem werd oplichting ten laste ge legd. Hij verklaarde zelf dat de ander ge heel onder zijn invloed gehandeld had. De officier van justitie vond, dat derge lijke feiten nog aanzienlijk ernstiger zijn dan normaal, indien zij gepleegd worden door mensen met posities als de beide verdachten. Overigens hield hij er reke ning mee, dat zij door deze vervolging op zichzelf al ernstig getroffen worden en dat er geen risico bestaat dat de artsen iets dergelijks ooit weer doen. Tegen de 31-jarige arts eiste hij een boe te van 400 gulden subs, zestig dagen en tegen de ander een boete van 250 gulden subs. 50 dagen. Uitspraak 11 oktober. VLISSINGEN, 27 sept. Dinsdag morgen meldde zich vrijwillig bij de politie te Oostburg in Zeeuwsch-Vlaan- deren een seizoenkelner met de verkla ring rond 1100 te hebben ontvreemd van zijn werkgever, de eigenaar van een café-restaurant te Oostburg. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de kelner maandag met zijn echtgenote een uitstapje naar Brugge had gemaakt met de café-ontvangsten van een week. Hij had bet uitstapje op eigen gele genheid met achterlating van zijn vrouw naar Antwerpen voortgezet en was daar vlot door het geW heengeraakt- Hij Is tol verzekerde bewaring gesteld. (Advertentie) Het ligt bij deze getallen voor de hand dat de regering een spreidingsbeleid zal nastreven. Zij wil een grotere bevolkingsopna me in de gebieden buiten de randstad bevorderen, de probleem- bideen stimuleren en de rand stad Holland verder ontwikkelen voor wat betreft de specifieke taak van dit gebied. Een verbod tot vestiging van bedrijven en industrieën in het westen des lands die evengoed elders terecht kunnen wil de regering zoveel moge lijk vermijden. Men hoopt de noodza kelijk afremming voldoende te kunnen effectueren door stimulerende maat regelen te n.men, opdat niet aan het westen gebonden bedrijven zich eige ner beweging elders vestigen. Niet hopeloos De minister zei dat de situatie zoals die in het westen gegroeid is en nog steeds groeit wel moeilijk, maar verre van hopeloos is. De ontwikkeling zal echter wel nauwlettend gevolgd moe ten worden. Van het zuiden Bra bant en Limburg zei hij dat dit een klein vestigingsoverschot heeft zodat hier weinig zorgen over zijn. Van de 120.00 nieuwe arbeidsplaatsen die er in een bepaalde periode in Nederland zijn vrijgekomen, lag bijna de helft in het zuiden. Bovendien, zo zei de mi nister liggen Brabant en Limburg geo grafisch bijzonder gunstig in het kader van de 'plannen voor Europese samen werking. In het noorden is de situatie, ooi geografisch moeilijker. In de nota wordt verder een groot aantal punten uitgewerkt om de sprei- dingspolitiek te effectueren zoals goede coördinatie op rijksniveau en samen werking met provinciale en gemeente lijke overheden, premie- en prijsre- duktieregeling voor de industrialisa tie in de probleemgebieden, facilitei ten bij migratie en scholing, aanpas sing van het woningbeleid aan de ge wenste ruimtelijke ontwikkeling en ve le anderen. Op bestuurlijk gebied denkt men aan de opheffing of samenvoe ging van te kleine gemeenten en aan het scheppen van bijzonder bestuur lijke oplossingen voor de grootste ag glomeraties. In de randstad Holland zullen de historisch gegroeide centra o~> de ste delijke ring als blijvende apart gelegen zwaartepunten behouden blijven. Te vens wil men vast houden aan het agrarisch middengebied als centrale ruimte van groot formaat. Tussen de drie miljoenencomplexen wil men ook nog landelijke ruimten van behoor lijke omvang blijven behouden. i HENGELO, 28 sept. Vanmorgen vroeg is brand uitgebroken in een gras drogerij nabij het vliegveld Twenthe. De brandweer van het vliegveld en die van de gemeente Weerselo bestreden het vuur. Van de 1650 zakken gedroogd gras, die voor veevoeder worden gebruikt, zijn er 1320 verloren gegaan. De schade bedraagt zeker 50.000 gulden. Het zal nog wel enkele dagen duren, voordat men het vuur heeft gedoofd. De brand is ontstaan door broei. Gezicht op de nieuwe, ultra-moderne parochiekerk van St. George, die wordt gebouwd in de nieuwe, Engelse stad Stevenage, Herts. De bogen zijn van gegoten I beton en de open toren laat duidelijk de spiraalvormige trap, een wenteltrap, zien. De kerk zal einde november a.s. door de aartsbisschop van Canterbury worden ingezegend tijdens een dienst, die door de Koningip-Moeder van Engeland tal worden bijgewoond. De interpellatie van dokter Lam berts (P.v.d.A.) over de zogenaamde Planta-aftaire gisteren in de Tweede Kamer gehouden, heeft geenszins aan alle onzekerheden rond deze zaak een einde gemaakt. In zijn uitvoerige be- antwoording van de interpellant heeft minister Van Rooy wèl duidelijk we ten te maken dat de autoriteiten van de volksgezondheid van meet af aan met grote voortvarendheid te werk zijn gegaan, maar niet in hoeverre Unilever blaam treft voor het ge beurde, noch waarom dit concern zo vreselijk gebrekkig is geweest met het geven van inlichtingen over de omvang van de verwerking van de schadelijke emulgator. Het lag niet op de weg van de minister daarover op heldering te verschaffen. De zaak is sub judice en het is thans aan de justitie om ten aanzien van de ver schillende schuldvragen klaarheid te brengen. Maar het duidelijke feite lijke relaas van de minister heeft in tussen de verdienste in dit verband precies de onopgehelderde punten te hebben aangegeven. Hoewel het bij het onderzoek in de fabriek niet aan medewerking heeft ontbroken het was toch beter ge weest indien Unilever spontaan de gegevens had versteekt, stelde minis ter Van Rooy vast. Deze terughou dendheid is het neteligste punt. Dit kon het wantrouwen in Unilever, dat door het gebeurde gewekt is, slechts versterken zoals uit verschillends uitlatingen in de Kamer wel bleek. Openbaarheid van alle gegevens blijft dan ook onverminderd geboden. De goede kant van deze nare zaak is, dat ae geesten op slag wakker zijn geworden. Herhaling moet wor den voorkomen. In de Kamer is eens gezind her. verlangen geuit om de reeds uit 1919 daterende Warenwet alsmede de besluiten, die op de voed selvoorziening betrekking hebben, op ■korte termijn te herzien. De grote vlucht in de toepassing van allerlei chemische stoffen bij de produktie van levensmiddelen vereist inderdaad een veel nauwlettender controle mogelijkheid waaronder de bestaande wetgeving verzekerd is. „Ons vo'<k voelt zich bedreigd. Wat zullen ze morgen met ons doen?", al dus gaf de anti-revolutionaire heer Aantjes het bestaande onbehagen weer. Het ant.wooro van de bewinds man op een vraag van de pacifistische dominee Van der Veen was wel ge schikt om aan dit onbehagen meer voedsel te verschaffen. De Unilever had, zo deelde minister Van Rooy mee. de oude emulgator het vorige jaar eigener bewegrng uit de produk tie genomen op grond van het ver moeden, dat deze ziekteverwekkende bestanddelen bevatte. Dit vermoeden was blijkbaar niet bij de Keurings dienst van Waren gerezen. Men behoeft hier nu niet terstond aan apocalyptische verschijnselen te denken, zoals de heer Aantjes deed, noch zich anderzijds de moeilijkheden van een afdoende regeling te ont veinzen, om lot de erkenning te ko men dat hier een dringende taak voor de overheid ligt. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5