Gunstig onthaal voor R.T.C. in Nog van plan Congo geen zekerheid over houding van TSJOMBE K Hachelijk avontuur rii mmmm-.C Eyskens nieuwe programma stelt ernstig teleur Dit jaar geen talentelling Drie regeringen en geen bestuur Geen basis voor gesprek Crisis in België nog niet bezworen Onderhandelin gen in Genève hervat 1 W ?1L Ié&mi m Kernproeven WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 PAGINa. LEOPOLDSTAD, 28 september (A.F.P., Reuter, U.P.I.) Het initiatief van de Congolese „ster ke man", Moboetoe, om een ron- BUITENLANDSE KRONIEK de-tafelconferentie te beleggen tussen de diverse politieke leiders van het land heeft een gunstig onthaal gevonden. Zowel Loe- moemba als diens „opvolger" Ileo hebben verklaard dat ze er gaarne aan zouden deelnemen. Over de houding, welke de Ka- tangese regeringsleider Tsjombe zal aannemen bestaat nog geen zekerheid. Tsjombe heeft laten weten, dat hij weliswaar voelt voor samenwerking met de andere delen van Congo, maar dan zou den de rechten van Katanga niet mogen worden aangetast. Met klem noemde Tsjombe Katanga een „souvereine staat". Eerder had hij al te kennen gegeven, niet met Loemoemba te willen praten. ONTREDDERING - 1 Wi- kalmeert zonder slaap te verwekken HOOCSTE TIJD Meester-schenkers Bosch levensmiddelenbedrijf analyseert de koffiegeur - 250 verschillende componenten - Moes met appel- smaak... onverkoopbaar I (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 28 september Met een paar weken vertraging op het oorspronkelijke tijdschema is de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers gisteren in bijzondere zitting bijeengekomen om kennis te nemen van premier Eyskens' nieuwe regeringsprogram. Naar de vrij algemene indruk in de parlementaire wandelgangen heeft de premier diep teleurgesteld. De kern van het program was sedert Eyskens' verklaring voor de pers, op 31 augustus, reeds be kend. Behalve de voor de Vlamingen verheugende verklaring dat de talentelling van de tienjaarlijkse volkstelling zal worden gescheiden, hetgeen hierop neerkomt dat men dit jaar geen talentelling hou den zal en dat de Frans-Nederlandse talengrens vermoedelijk defini tief zal worden bevroren heeft de premier gisteren daar weinig of niets nieuws aan toegevoegd. Het was opgewarmde soep, waaraan zelfs de flinke scheut „ketch up" ontbrak om het oudbakken geval weer smaak te geven. „UITSTEL VAN EXECUTIE"? Imponerend werk Pupillen van Brand Zou de premier'van de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, vorige week bij het uitspreken van het woord ^drie manschap" niet een ogenblik gedacht hebben aan zekere gebeurtenissen van nog geen acht jaar geleden. Hij heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gesuggereerd, dat de werkzaamheden van het secretariaat- generaal van de V.N. te zwaar en te veelomvattend zijn om door één man vervuld te worden. De taak zou ver deeld moeten worden over drie perso nen. Maar in Khroesjtsjev eigen land, de Sovjet-Unie, heeft het experiment van een driemanschap toch niet vol daan. Toen Stalin in maart 1953 over leed, werd de eenhoofdige dictatuur aanvankelijk vervangen door een zoge naamd collectief leiderschap, waarvan Malenkov, Molotov en Behia de topfi guren waren. Maar deze „troika" heeft niet lang bestaan. Beria werd door zijn kameraden vermoord, en later, toen Khroesjtsjev de macht in handen had gekregen, werden ook Malenkov en Mo lotov naar de achtergrond geschoven. Khroesjtsjev heeft het intussen nog eni ge tijd geprobeerd met een tweeman schap, maar Boelganin heeft hij ten slotte ook weten weg te werken. Hoe op het ogenblik de machtsverhoudingen in Moskou liggen, is buiten de muren van het Kremlin aan niemand met ze kerheid bekend, maar men kan toch veilig constateren, dat Khroesjtsjev op het ogenblik wel een zeer grote per soonlijke macht heeft, en dat men van een collectief leiderschap niet veel merkt. Het is dan ook opmerke- lijk, dat nu juist Khroesjtsjev, die in zijn eigen land voor stander blijkt te zijn van éénmansbe- leid, de dagelijkse leiding van de V.N. aan een driehoofdig secretariaat wil toevertrouwen. hroesjtsjev heeft de eis gesteld, dat de drie leden van het door hem voorgestelde V.N.-secreta- riaat slechts éénstemmig besluiten mo gen nemen. Nu zou het secretariaat vol gens de Russische premier moeten be staan uit een vertegenwoordiger van de „kapitalistische" wereld, een van de communistische, en een van de neutra le. Khroesjtsjev wil dus weer een recht van veto, zoals de Sovjet-Unie dat reeds bezit in een ander V.N.-orgaan, de Vei ligheidsraad. Toen vijftien jaa,r geleden het Handvest van de Verenigde Naties werd opgesteld, kwamen de oprichters van de V.N. overeen, dat alle beslui ten van de Veiligheidsraad, voorzover die niet betrekking hadden op proce- durekwesties, goedgekeurd moesten worden door zeven van de elf leden, terwijl alle permanente leden in ieder feval vóór gestemd zouden moeten heb- en. Artikel 27 van het Handvest, waar in deze bepaling is vervat, heeft heel wat narigheid veroorzaakt. De Russen hebben van het begin af aan dit arti kel misbruikt om de Veiligheidsraad, die werd opgericht om ,,de internatio nale vrede en veiligheid" te handhaven, volkomen lam te leggen. In de bijeen komsten van de Veiligheidsraad waren de veto's niet van de lucht, en in geen van de na-oorlogse gevallen van werke lijke bedreiging van de internationale vrede heeft de raad (met uitzondering van de kwestie-Korea) ook maar één nuttig besluit kunnen nemen. Terwijl alle Westerse leden van de V.N. nu juist van het ellendige artikel 27 af zouden willen, doet Khroesjtsjev het on gehoorde voorstel het Handvest van een nieuwe veto-mogelijkheid te voorzien, waardoor niet alleen de Veiligheids raad, maar ook de Algemene Verga dering tot machteloosheid gedoemd zou zijn. Khroesjtsjev heeft vervolgens het fantastische voorstel gedaan om alle „koloniale landen" onmiddel lijk onafhankelijk te doen worden. Als de Russische premier over koloniën spreekt, denkt hij slechts aan gebieden die bestuurd worden door Westerse mo gendheden. Hij sluit zijn ogen voor het feit, dat bijvoorbeeld de voornaamste traditionele Westerse „koloniale mo gendheden" sinds de oorlog de vrijheid hebben gegeven aan een groot aantal gebieden waarover zij tot dan toe het beheer hadden. Terecht heeft ook de Ca nadese premier, Diefenbaker, opge merkt, dat niet minder dan veertien voormalige koloniën in deze zitting van de V.N. als onafhankelijke landen tot de volkerenorganisatie zijn toegelaten. Khroesjtsjev spreekt nog in verouder de Leninistische termen over het „ko lonialisme en imperialisme" van de „kapitalistische" mogendheden van het Westen, terwijl in feite het tijdperk van het Westerse „kolonialisme" en „impe rialisme" al lang voorbij is. Het is eed- ter de Sovjet-Unie zelf die zich na de oorlog tot een ware kolonialistische en imperialistische mogendheid heeft ont wikkeld. Wat is de na-oorlogse expansie van Moskou in Oost-Europa anders dan imperialisme, en kan men de satelliet staten niet betitelen als koloniën van de Sovjet-Unie?' Terwijl de Westerse staten de onafhankelijkheid schenken aan het ene overzeese gebiedsdeel na het an dere, weigert Rusland de onafhankelijk heid aan de „kolonie" Hongarije en lijft Rood-China Tibet in bij het rijk van Peking. En nauwelijks heeft België Congo de onafhankelijkheid geschonken, of Moskou probeert er weer een kolo nie van te maken, welk plan overigens door het resoluut optreden van Ham- marskjöld verijdeld werd, hetgeen de leider van de V.N. de woede van Khroesjtsjev op de hals heeft gehaald. De voorstellen van de Russische pre mier in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bieden geep en kele basis voor een gesprek tussen Oost en West over een vermindering van de spanningen in de wereld. Khroesjtsjev heeft zich kennelijk niet de minste moeite willen geven om aan de opvat tingen van het Westen over het behoud van de wereldvrede ook maar enigszins tegemoet te komen. Moboetoe heeft inmiddels reeds over al uitnodigingen laten bezorgen voor de conferentie ook aan Tsjombe, wiens persoonlijke veiligheid hij in Leopold- stad wil garanderen. „Als Tsjombe niet komt", aldus de „sterke man" „ga ik hem in Katanga halen." Over Loemoem- ba's bereidheid tot onderhandelen zei Moboetoe: „Ja, als Loemoemba maar premier kan blijven, wil hij overal mee instemmen." Aan het opperbevel van de V.N.-troepen in Congo heeft Moboetoe het ultimatum gesteld, dat men tot 31 december van dit jaar de tijd heeft om de Ghanese en Guinese troepen naar het kamp Leopold II terug te trekken. Mo boetoe ontkende, dat hij de ambassades van Ghana en Guinee zou hebben uitge weken. Een woordvoerder van de V.N. heeft gisteren te Leopoldstad verklaard dat het hoofdkwartier der Ghanese troepen ontevreden is over hot gedrag van een jeugdige Ghanese officier, „die van te grote dienstijver heeft blijk gegeven, toen hij besloot Loemoemba twee dagen geleden bij een tocht door Leopoldstad een aantal Ghanese soldaten mee te ge ven om hem te beschermen." De woordvoerder zei ook, dat een on derzoek is ingesteld naar het incident van maandag, waarbij aanhangers van Loemoemba twee jeugdige leden van Moboetoe's „Raad van Commissaris sen" hebben mishandeld, toen deze het regeringsgebouw wilden binnengaan, waar de raad zijn werk verricht. Volgens de woordvoerder waren op post staande Ghanese V.N.-militairen niet in actie gekomen, omdat alles voor bij was voordat hun bevelvoerende offi cier een meerdere had kunnen raadple gen. Opnieuw is van officiële V.N.-zijde een triest licht geworpen op de ontred dering, waarin Congo verkeert. Sture Linner, een Zweed en de technisch lei der van de V.N.-actie voor burgerlijke hulpverlening in Congo, heeft tijdens een persconferentie in Leopoldstad verklaard dat, wanneer er geen verandering komt in de huidige gang van zake-n, bepaalde delen van het Congolese economische leven binnen enkele weken ineen zullen storten. Hij noemde in dit verband de koffieplantages in de provincie Kivoe. ommander J. E. Davis van ds Amerikaanse marine heeft een hachelijk avontuur overleefd, dat precies zeven minuten in beslag nam. Tijdens marine-oefeningen van de N.A.V.O. voor de kust van Schot land zou hij in een marine-vliegtuig van het typ-. F8V-1 Crusader op stijgen van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Shangri La". Vermoedelijk als gevolg van een defect in de ver binding tussen vliegtuig en katapult werd het toestel van Davis tijdens de start naar rechts geslingerd. Het rechter-achterwiel van de Crusader kwam het eerst naast het vliegdek terecht en bijna rechtstandig dook het vliegtuig in zee, de staart het eerst. Korte tijd bleef de machine naast hei vliegdekschip drijven. Commander Davis zag pas kans zich uit zijn toe stel los te maken, toen de Crus ader reeds onder de golven was verdwe nen. Hij kwam weer boven en werd precies zeven minuten na het ongeluk door een helikopter uit het water opgepikt. Drie minuten daarna was Advertentie Zij zijn door de Belgische eigenaars ver laten en wanneer er niet snel wordt in gegrepen, zullen de koffietuinen door ziekten onder het gewas en verwaarlo zing kunnen worden afgeschreven. „De voornaamste moeilijkheid is dat er in Congo geen stabiele regering is, waarmede de V.N. overeenkomsten kun nen sluiten en die machtiging kan geven voor het verlenen van technische V.N.- hulp", aldus Linner, die daarop een uit eenzetting gaf van de vraagstukken, waarvoor de volkerenorganisatie zich ziet gesteld, doordat zij te maken heeft met drie, elkander bestrijdende Congole se regeringen. Linner noemde als voorbeeld het aan bod van Marokko, om een Congolese medische eenheid op te leiden. „De Ma rokkanen hadden van hun kant het nodi ge verricht en de V.N. had de Congolese kandidaten uitgezocht. Doch wij hebben geen Congolese autoriteit kunnen vinden die bereid was de machtiging te onder tekenen, die deze Congolezen in staat zou stellen naar Marokko te vertrek ken", aldus Linner. Hij voegde hieraan toe, dat de V.N, de Congolese leiders in dergelijke zaken niet kon passeren. Wel had zij rechtstreeks, ten koste van twee miljoen dollar, bestrijdingsmaatregelen genomen, toen er berichten waren bin nengekomen over het uitbreken van bu- bonenpest en pokken. De leider van de V.N.-hulpverlening op burgerlijk gebied legde er de na druk op dat het de „hoogste tijd" is, dat de Congolese leiders „zich van hun verantwoordelijkheid bewust worden, hun politieke twisten laten rusten e<n aandacht gaan wijden aan de steeds verder om zich heen grijpende ellende in hun land." Hij sprak ook over de „wanhopige op roepen om hulp", die uit het gehele land worden ontvangen en over de te leurstelling over het niet kunnen verle nen van bijstand, omdat er geen Congo lese organisaties bestaan, via welke de hulpverlening zou kunnen worden geleid. „Wij zouden daadwerkelijk met de eco nomische opbouw van Congo kunnen be ginnen, wanneer wij de daartoe noodza kelijke medewerking van de plaatselijke Congolese autoriteiten zouden verkrij gen", aldus besloot Linner. hij in de ziekenboeg, waar hij werd behandeld voor de enige verwonding, die hij had opgelopen: een schram metje aan zijn linker elleboog. Soldaat J. A. Warren uit Florida had de tegenwoordigheid van geest het drama te fotograferen, met een Fairchild K-20 camera: 1. De Crusader wordt bij de start naar rechts geslingerd. 2. Het vliegtuig drijft enige tijd naast het vliegdekschip. Davis kan zich pas bevrijden, als zijn toestel ge zonken is. 3 Commander Davis wordtin de ziekenboeg verzorgd. De geur van een kopje koffie wordt bepaald door meer dan 250 verschillende componenten, waarvan sommige voorkomen in een concentratie van minder dan één per miljoen delen. Deze feiten zijn aan het licht gekomen in de researchaf deling van het derde fabriekscom plex van De Gruyter dat vandaag in Den Bosch-west officieel is geo pend. Het nieuwe complex ter grootte van 23.100 m2 omvat be halve de research- en ontwikkelings afdeling een modern geoutilleerde drukkerij en verpakkingenfabriek. werkplaatsen voor machinebouw, een technische bedrijfsschool en een gara ge voor het onderhoud van de 35 trekkers en 59 opleggers en de 45 per sonenauto's die het Bossche levens- middelenbedrijf op de weg heeft.' In de nieuwe researchafdeling be schikt men sedert een jaar over Ne derlands eerste capillaire gaschroma- tograaf, een apparaat dat aan een hoeveelheid van één honderdduizend ste gram voldoende heeft om een analyse te kunnen geven. Het is o.a. een hulpmiddel bij het streven naar het verbeteren van de oploskoffie, die eens hetzelfde aroma zal krijgen als de filterkoffie van versgemalen bo nen. Dat men met dit streven al re sultaten heeft geboekt, hebben de chromatogrammen in het laborato rium al uitgewezen, toen de mense lijke fijnproevers en beroepsgeursnui- vers nog geen verschil gewaar wer den. Dat de menselijke reuk- en smaak- zintuigen zich niet kunnen meten met de nieuwste chemische apparatuur, is' geen schande als men weet, dat zelfs de zijderupsen zich met be schaamde kaken hebben afgewend. Waarbij u dan natuurlijk ook even moet weten, dat men een tijdlang met deze diertjes heeft gewerkt om dat ze zo hyper-gevoelig waren voor geuren. De researchafdeling is er niet al leen in geslaagd om vast te stellen, dat er uit een (goed) kopje koffie minstens 250 geurige componenten opstijgen, men heeft er zelfs al hon derd van kunnen analyseren. Mis schien vindt men er te zijnertijd nog wel honderd bij, maar een synthetisch bakje koffie zal ons voorlopig bespaard blijven, want de natuur laat zich nooit helemaal doorgronden. Dat men toch met grote ijver blijft speuren houdt vooral verband met het zoeken naar betere produktiesys- temen. Tot voor kort deed men in de voedingsmiddelenindustrie nog niet veel meer dan keukenwerk in het groot: meer gemechaniseerd en op grote schaal deed men in de fabriek wat de huisvrouw ai generaties lang in de keuken had gedaan. Dat wer ken in het groot gaf soms zelfs gro te moeilijkheden, omdat het systeem dat de huisvrouw toepast bij het be reiden van voedsel in een pan, niet zomaar gevolgd kan worden als het om grote hoeveelheden in een ketel gaat: een normale paninhoud raakt vrij gelijkmatig op temperatuur en de bodem wordt verwarmd, maar bjj een ketel gaat dit meestal niet op. Maar ook als de bereiding wél vlot loopt, is research van belang. In veel gevallen weet men nog altijd niet welke processen 'zich bjj die berei ding eigenlijk afspelen. Als men dit eenmaal achterhaald heeft, blijkt soms dat men die processen op een an dere, veel doelmatiger manier te weeg kan brengen, waarbij tevens het ver lies aan vitamine en geurstoffen tot een minimum gereduceerd wordt. Dat men in zulke gevallen overigens voor merkwaardige problemen kan komen te staan is gebleken, toen men erin slaagde om in bliksemtempo appel moes te bereiden. In één minuut vol trok zich het hele proces van appels tot moes, maar de geproduceerde ap- pelmoes was onverkoopbaarom dat ze te veel naar appels smaakte. Er was zo weinig geur en smaak ver loren gegaan, dat de consument de vertrouwde smaak van appelmoes niet meer terugvond Volgende week woensdag heeft kers", slijterslwijnhandelaren, die ons land vijf „meester-schen- die dag in Breda opgenomen worden in de „Conseil des échansons a Paris" Hier ontleedt men koffiegeur lllllllllllllllllllllllllllllltilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllHllllllllllllIHHIHIIIIIIIHIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIllllllllIHHIIIIIII Bij het program van 31 augustus ver geleken, betekent de regeringsverkla ring van gisteren in zeker opzicht zelfs een achteruitgang. Vier weken geleden had Eyskens een drastische sa nering van het financieel beleid in uitzicht gesteld: in totaal zou men tien miljard op de uitgaven bezuini gen en de fiscale ontvangsten moesten met zes miljard franc worden ver meerderd. Met dit doel verklaarde Eys kens dat het staatslngrijpen ten voordele van deflcitaire sectoren zoals de gemeentefinanciën, de spoorwegen, de steenkolenn ij verheid en de, sociale zekerheid zouden worden verminderd. Ook in het defensiebudget en de uit gaven voortvloeiend uit het schoolpact wilde Eyskens het mes zetten. Op de ze beginselen is de premier niet terug gekomen. Maar, hoe hjj de fiscale in komsten precies verhogen wil en in welke mate de veroordeelde sectoren aan de operatie-Valbijl zullen ten of fer vallen, is voor het parlement van daag nog even duister als voorheen. Naar verluidt is van de zijde der christelijke vakbonden verzet gerezen tegen Eyskens' voornemen om de ziekte verzekering en het regime van de werkloosheidsvergoeding te hervor men. Dit verzet kan Eyskens niet zon der meer negeren, want op de steun van de christelijke democraten is zijn regeringsmeerderheid gebouwd. Ander deels door de leiding van de Christe lijke Volkspartij terecht de aandacht erop gevestigd, dat de regering aan het schoolpact niet raken mag zonder over leg met de socialisten, de derde mede contractant van het twaalfjarige schoolbestand. Met de oppositie zal men derhalve moeten praten. En ten- slotte blykt ook in de schoot der rege ring geen eensgezindheid te bestaan aangaande de w^jze waarop men de voorgenomen bezuinigingen over de ver schillende departementen verdelen zal. Premier Eyskens heeft gisteren meegedeeld, dat hij vermoedelijk in de helft van oktober en in ieder geval nog voor het onderzoek der begroting het parlement zal verzoeken een ontwerp van wet goed te keuren waar in te zelfder tijd de saneringsmaatre gelen en de verhoging der belastingen concreet zullen vervat zijn. Er resten Eyskens dus nog een goede veertien dagen om de vragen waarop hij giste ren onvermijdelijk het antwoord schul dig moest blijven te beantwoorden. In dat opzicht sprak men gisteren in de Wetstraat van „uitstel van executie". Het is eigenlijk weinig waarschijnlijk, dat de meerderheidspartijen vandaag of morgen wanneer de regeringsverkla ring in stemming wordt gebracht, Eyskens hun vertrouwen zullen weige ren. In haar actuele vorm is deze ver klaring eigenlijk te onduidelijk om er over te struikelen. Maar wanneer de regering over een paar weken con crete bezuinigingsmaatregelen en ver- GENEVE, 28 sept. (U.P.I.) Na een reces van vijf weken zijn gisteren te Genève de besprekingen over een stopzetting van de kernproeven hervat. Aan deze besprekingen wordt deelge nomen door Engeland, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Zij worden gehouden in het Palais des Nations. De bespreking die gisteren begon is de 247ste in de reeks. De Britse afvaardi ging wordt geleid door Sir Michael Wright, de Amerikaanse door Charles C. Stelle en de Russische door Semjon Tsarapkin. De Amerikaanse delegatie leider ls eigenlijk James Wadsworth, doch hij heeft de leiding gekregen over de Amerikaanse afvaardiging in de Verenigde Naties en daarom treedt zijn plaatsvervanger in Genève als delegatieleider op. en dan de titel mogen voeren van Maitre Échanson. Het doel van deze broeder schap, die sinds kort ook een Neder landse sectie, heeft, is de reputatie en de kwaliteit van de goede wijn te beschermen. Het Franse hof kende vroeger ook „meester-schen kers", kundige lieden die voor de wij nen zorgden en het beheer over de kelders voerden. De huidige „Maitres échansons" staan niet in dienst van Zijne Majesteit de Koning, maar in die van Zijne Majesteit Het Publiek. De plechtige benoeming tot mees- ter-schenker geschiedt in het Bredase stadhuis. Er worden dan ook enige compagnons in de brooderschap ge- introniseerd, n.l. de burgemeester van Breda, mr. dr. R. M. A. A. Geul- jans en de schrijvers Bertus Aafjes, Henri Knap en Edmond Nicolas. Langzaam maar gestaag vordert de restauratie van de Nijmeeg se Sint-Stevenskerk, slachtoffer van het ruïneuze bombardement, dat de Keizer Karelstad 22 februari 1944 „per vergissing" trof. De machtige tors van de toren, die van oudsher het silhouet van Nijmegen bepaalde, brak in tweeën; de kerk veranderde in enkele ogenblikken in een troos teloze puinhoop, waarvan slechts de muren met gapende wonden over eind bleven staan. Toen die van Nij megen weer een beetje op adem wa ren gekomen herstelden zij eerst de toren, eigendom van de gemeente. In 1953 al stak de herbouwde toren weer in vroegere luister boven de gehaven de stad uit, als een trots symbool van Nijmeegs energieke aanpak van de wederopbouw. Met de restauratie van de kerk zelf VATIKAANSTAD, 27 sept. (K.N.P.) De H. Vader heeft mgr. Giuseppe Mojoli, reeds dertig jaren minutant bij de Congregatie voor de Oosterse Ker- ken, benoemd tot internuntius in Ethlo- pië. hoging van belastingen aan het parle ment overleggen zal, kan de situatie er anders uitzien. De tragiek van Eyskens is, «lat deze Leuvense econoom eerst thans de moed heeft opgebracht om een sane ringsplan te formuleren over de nood zakelijkheid waarvan hij reeds veel vroeger overtuigd moet zijn geweest. Twea jaar geleden zouden de meerder heidspartijen het zonder verzet heb ben onderschreven: de liberalen omdat zij steeds een zuinig beheer hebben ver dedigd, en de christelijke democraten omdat er op dat ogenblik geen enkel alternatief voor een CVP-liberale coa litie voorhanden was. Vandaag echter zit in Eyskens' kleren kennelijk slijta ge. Een sterke groep van zijn eigen partij werpt kushandjes naar de oppo sitie en wenst in de grond niets liever dan de val var de regering. Het is niemand ontgaan, dat, na afloop van Eyskens verklaring, vele CVP-ers slechts met de toppen der vingers heb ben geklapt. En evenmii is onop gemerkt gebleven, dat CVP-voorzitter Lefèvre met de armen gekruist on verschillig voor zich uitstaarde. Een toevallige mijmering of een veroorde ling? Is men nu al meer dan tien jaren be zig. Steen voor steen, lei voor lei, van fundament tot daklijst wordt de kerk gerestaureerd. Voor wie het edel ambachtelijk handwerk een goed hart toedraagt is de restauratie van de Nijmeegse Sint-Steven een im ponerend stuk arbeid, dat diepe be wondering afdwingt. Hier in de stilte van het Sint-Stevenskerkhof eens per week op maandagochtend verbro ken door de traditionele „luizenmarkt" viert het bijna uitgestorven hand werk nog schone triomfen. Ambach telijk vakmanschap en artistiek ge duld werken hier met tijdloze zorg aan zwierige details. Wie langs de steigers omhoog klimt tot in de nok van de gewelven, vindt er gebeeld houwde lijsten, die waarschijnlijk nooit meer een mensenoog zal aan schouwen, als eenmaal het mastbos van steigerpalen is verdwenen. Het is met even veel zorg nagemaakt als de meer in het oog springende details. Steen voor steen, ornament na orna ment wordt opnieuw gehakt en sa mengevoegd tot een kostelijk monu ment. Het dak een complex van daken, dakjes en dakkapellen is lei na lei gedicht. Dc zuiderkapel is weer in gebruik en dezer dagen is ook de noorderkapel voor het kerk volk open gesteld. Maar de kerk is van zo immense afmetingen, dat de restaurateurs nog voor jaren werk hebben. Een kostbare, miljoenen ver slindende arbeid, waarin rijk en pro vincie de hervormde gemeente van Nijmegen belangrijk steunen. De kerk, waarvan de oudste ge deelten terugvoeren tot het jaar 1254, was er ook vóór de restauratie al erbarmelijk aan toe. De restauratie wordt voortreffelijk uitgevoerd en daarbij wordt vooral ook getracht om de verschillende bouwperioden en stijl verschillen op duidelijke en verant woorde wijze tot uitdrukking te bren gen. Het resultaat van dit streven openbaart zich bijzonder opvallend aan het inwendige, waar vele interes sante details van de Romaanse kerk voor de dag zijn gekomen. Hoe lang de restauratie nog zal duren? Wie puinhopen van kerken restaureert in een omvang als de St.-Steven luistert niet naar de kwartieren, die het klok- kespel uit de toren strooit. Hij rekent in lange reeksen van jaren. In Museum Klingspor te Offen bach am Main wordt tot 20 no vember een tentoonstelling gehou den over letter-boek-affiche onder de titel „Holland 1960". Nederland heeft altijd een goede naam in het buiten land gehad op het gebied van de ty pografie en cailigrafie; in de afge lopen zomer mochten wij daarvan op nieuw getuige zijn, toen de grote ex positie „Gedrukt in Nederland" in het Rijksmuseum te Amsterdam een wapenschouw gaf van het Nederlands vermogen op dit gebied. De fakkel wordt kennelijk goed doorgegeven, want Chris Brand en zijn leerlingen van de Academie voor Beeldende Kunsten Sint Joos te Breda in de Koninklijke Academie voor Kunst en Vorm/geving te 's Hertogenbosch heb ben met hun tentoongesteld werk daar de bewondering van Duitse, Zwitserse en Engelse ontwerpers ge wekt. Het is verheugend te vernemen, dat naast typografische en calligrafische ontwerpen van o.a. Jan van Krimpen. S. H. de Roos. Werkman, Sandberg e.a. de werkstukken van de eerste jaars (Cailigrafie) en van de tweede-, derde- en vierdejaars (lettertekenen) zogezegd de hope des vaderlands zeer de aandacht trekken. Caili grafie omvat ritmische schrijfoefenin gen en experimentele „lijntr&kkerij". Dat klinkt wel oneerbiedig, maar is zo niet bedoeld. Deze oefeningen zijn noodzakelijk om te leren zien, om vaardigheid te krijgen, een basis voor de latere ontwikkelingen. Wij weten uit onze eigen omgeving, dat er zeer leuke en fraaie resultaten mee zijn te bereiken; lettertekenen omvat han delsmerken, vignetten, randschriften enz. Cailigrafie wordt te Breda en te 's Hertogenbosch alleen gegeven in het eerste studiejaar voor algemene vorming. Dit in tegenstelling tot Duits land en Zwitserland, waar de leerlin gen zes jaar de schrijfklas kunnen vol gen om later het verworvene toe te passen in boek en grafiek. De ten toonstelling werd geopend door de heer Menke, consul generaal voor Ne derland te Frankfurt am Main. On der grote belangstelling. Vooral het werk van b^ide academies werd on der de. loep genomen. De moeite van het vermelden waard! Doorlopend is er grote belangstelling voor het werk van de leerlingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7