Reeds voor f 140»~ een aandeel Vereenigd Bezit van 1894 ("beleggingsmaatschappi j) BEGROTING VAN O., K. W. Ministeriële nota op komst over uitbreiding Hoger Onderwijs Docententekort bij vraagt nauwlettende zorg in komende jaren Toeloop naar kweekscholen reeds nu afremmen? Elliott ook bij slecht weer op mijl onder 4 minuten epeda slapen T.V. leidt tot hogere bij radio uitgaven Directeuren als „Raddraaiers" Op de inhoud komt het aan 98 VAN NELLE's THEEBUILTJES Bewaking van Rijksmuseum Meer geld voor: Zilveren ere penning voor Vaarzon Morel Ellen Ort verrast op de 100 yards; Joke Bijleveld wint verspringen Reisbeurzen voor talentvolle krachten bij televisie JONG ORANJE WINT MET 3-1 PSV oefent met hoorapparaat DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 FAGTNA XI 't helpt en *t is lekker Bergplaatsen voor musea in schaduw- archieven Esperanto facultatief op ulo Mr. Cals niet somber over hedendaagse jeugd Maatregelen na inbraak Monumentenzorg, museumaankopen, natuurbescherming Courses Duindigt Europese voetbalbeker IFK Malmö en Rapid in volgende ronde Barcelona wint met klein verschil van Lierse S.K. Prix de Rome 1960 Sluitingsgala in Londens stadion Wereldkampioenschap golf Ook een Nederlandse ploeg dingt naar Eisenhower-Cup Costarica verslagen in vlotte wedstrijd Spelers krijgen draad loos instructies (aijuajzacpy) Advertertie (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, sept. Op de begro ting van O., K. en W. zijn gelden uit getrokken voor de bescherming van cul turele goederen in geval van een ge wapend conflict. Minister Cals acht het noodzakelijk, dat de eerstvolgende jaren een aantal bergplaatsen worden gebouwd voor musea en archieven, voor namelijk in het westen van het land. In 1961 zal een schuilplaats worden ge bouwd, waarvan de kosten geraamd zijn op 350.000,—. Uit veiligheidsoverwegingen in het algemeen is op de begroting een be drag van 12.000,uitgetrokken om een begin te kunnen maken met het systematisch aanleggen van schaduw- archieven voor stukken van bijzondere betekenis, die zich in de rijksarchief bewaarplaatsen bevinden. Tevens is voorshands 10.000,- uitgetrokken voor het vervaardigen van microkaar- ten van archiefbescheiden, welker ma teriële toestand door veelvuldig gebruik zodanig is, dat ze de bezoekers niet meer in handen kunnen worden gege ven. De microkaarten zullen dan met behulp van leesapparaten door het publiek geraadpleegd kunnen worden. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG. 26 sept. Minister Cals deelt in de memorie van toelich ting op zijn begroting mee, dat er een wetsontwerp in voorbereiding is, waar door het facultatief geven van onderwijs In Esperanto op ulo-scholen mogelijk wordt gemaakt. Er zal dan tevens een akte Esperanto l.o. worden ingesteld. (Van onze onderwysredacteur DEN HAAG, sept. Uit de be groting van O., K. en W., welke thans bij de Tweede Kamer is ingediend, blijkt, dat men op onderwijsgebied nog met tal van moeilijkheden te maken heeft, doch dat er aanzienlijke bedra gen worden uitgetrokken om de situa tie te verbeteren. Tengevolge van sala rismaatregelen moet in 1961 rond 80 miljoen gulden meer besteed worden dan dit jaar. Het bouwvolumen voor scholenbouw gaat omhoog van 260 tot 27.5 miljoen gulden. Deze stjjging zal ten goede komen aan de sectoren voortge zet en hoger onderwijs. Wederom wordt een aanzienlijke verhoging van de uit gaven voor studietoelagen noodzake lijk geacht en verder zijn er hogere kos ten als gevolg van de groei by vrijwel alle takken van onderwijs. Minister Cals deelt mee, dat de ver wachtingen inzake de scholenbouw in 1959 overtroffen zijner is een produktie gehaald van ongeveer 232 miljoen, terwijl het bouwprogramma 210 mil joen inhield. Dit gunstige resultaat is echter niet over het gehele land gelijke lijk op te delen: in het westen dwong de situatie op de bouwmarkt tot be perking van de scholenbouw. Het is op dit moment nog niet te overzien of dit jaar het gewenste produktiebedrag van f 260 miljoen bereikt zal worden. Ter bevordering van de coördinatie in de onderscheidene sectoren en de goe de samenwerking over de gehele linie acht de bewindsman het nodig in het rijksschooltoezicht een kerngroep van leidinggevende inspecteurs te vormen. Minder 'leerlingen bij L.O. Bij het gewoon lager onderwijs kan in 1961 een voortgaande daling van het aantal leerlingen worden verwacht. Het uitgebreid lager onderwijs bluft echter büzondere aandacht vragen. Verwacht wordt, dat de stijging van het aantal kweekschoolleerlingen zich ook in het nieuwe cursusjaar voortzet. Het is ver blijdend, dat door deze grote toeloop voorzien zal kunnen worden in de be hoefte aan onderwijzers, die door de verlaging van de leerlingenschalen sterk zal toenemen. Maar gezien de progno ses, die de verdere behoefte aan on derwijzers zo goed mogelijk trachten vast te stellen, rijst wel de vraag of het toch niet nodig is de toeloop reeds thans wat af te remmen. In ieder ge val is een zorgvuldige selectie thans meer dan ooit gewenst. De minister zal in het komende jaar met de onderwij zers- en kweekschoolorganisaties over leg plegen over het nemen van even tuele maatregelen teneinde te voorko men, dat er over enkele jaren een (Advertentie) (groot formaat) doos van 20 stuit Met één Van Nelle's „Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 26 sept. Het beleid van minister Cals inzake de jeugd- vorming blijft er op gericht de bestaan de subsidiëringsmogelijkheden aan te passen aan de veranderingen, die zich voltrekken in het jeugdwerk. In de memorie van toelichting op zyn begroting verklaart de bewindsman, dat het hem tot voldoening stemt te genover de vele somber gestemde pu- blikaties over de mentaliteit van de he dendaagse jeugd de grote activiteit in positieve zin te kunnen stellen, welke jeugd en jongeren aan de dag hebben gelegd bvj acties als by voorbeeld „Doe open" ten bate van de vluchtelingen. De wüze, waarop in de jeugdbeweging, de sportorganisaties en op de scholen aan deze actie is deelgenomen, toont duideiyk aan, dat de jeugd wel degeiyk actief is en verantwoordeiykheid wil dragen voor een zaak, die haar aan spreekt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, sept. De inbraak in het Rijksmuseum te Amsterdam heeft aanleiding gegeven tot een nieuwe bestudering van de veiligheids- en be wakingsmaatregelen voor dit museum. Men is tot de conclusie gekomen, dat het personeel voor de dag- en nacht bewaking met vijftien bedienden uit gebreid zou moeten worden. Bovendien is er een uitbreiding, eveneens met vijftien man, nodig voor de bewaking van de veertig nieuwe museumzalen, die op de voormalige westelijke binnen plaats worden ingericht. Volgens mede delingen in de begroting van O., K. en W. zal men in 1961 en 1962 tót deze uitbreidingen overgaan. overschot aan onderwyzers ontstaat, aa aa aa aa aa aaToename V.H.M.O. Toename V.H.M.O Sprekend over het v.h.m.o. zegt mr. Cals, dat men in het afgelopen cursus jaar alle eindexamens heeft kunnen af nemen zonder dat het noodzakelijk was byzondere regelingen te treffen, ver band houdend met de omstandigheid, dat leerlingen van de hoogste klassen geen of onvoldoende lessen in examen vakken hadden gekregen. De bewinds man hoopt, dat dit ook in de komende jaren mogeiyk zal zijn. Er moet echter op gewezen worden, dat hoewel de stij ging van het totaal aantal leerlingen naar verwachting minder sterk zal wor den en over enkele jaren zelfs geheel tot staan zal komen, de grotere stij ging van de bezetting der hoogste klas sen eerst thans een aanvang neemt. Hier komt nog bij, dat juist bij een aantal in de_ laatste jaren gestichte, nog niet volgroeide scholen waar tot dus ver dus nog geen eindexamen is afge nomen bijzonder grote moeilykheden bestaan bij de bezetting met bevoegde leraren. Een en ander dwingt tot nauw lettende zorg bij de ontwikkeling in de komende jaren. Onder deze omstandig heden blijft de minister zeer terughou dend ten opzichte van de stichting en subsidiëring van nieuwe scholen en af delingen. Wat het katholiek v.h.m.o. be treft wordt subsidie in uitzicht gesteld voor de afdeling h.b.s.-A van het ly ceum te Amstelveen, het jongenslvneu te Venray, de lycea te Bussum en Rijs- wyk en de h.b.s.-B te Breda, verder voor de afdeling m.m.s. van de lycea te Beverwijk en Voorburg. De minis ter verwacht, dat ook in het komende schooljaar in'het algemeen geen nieuwe leerlingen afgewezen zullen hoeven worden wegens ruimtegebrek. In ver band met de stijging van het aantal examenkandidaten zijn er nieuwe de het tekort aan gecommitteerden en deskundigen te ondervangen. Nofa over H.O. Zeer binnenkort zal minister Ca-ls met een uitvoerige nota komen, waarin zijn standpunt inzake de uitbreiding van het hoger onderwijs is neergelegd. De be windsman vestigt er nu echter reeds de aandacht op, dat verschillende vraag stukken van organisatie en structuur van het hoger onderwijs ook na die no ta nog bestudeerd en uitgewerkt zul ten moeten worden. Een moeilijkheid biyft inmiddels, dat de tyd helaas ont breekt voor diepgaande bczinnimr op de maatregelen, die nodig zijn om te voor komen, dat ons land In zyn ontwikke ling achter biyft. De memorie van toelichting op de be groting wijst er op, dat na jarenlange besprekingen met de Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst overeen stemming is bereikt over de opleiding van medische specialisten. Er zal een centraal college worden opgericht, dat de eisen vaststelt voor de opleiding, de opleiders en de opleidingsinstituten. De specialisten-registratiecommissie zal blijven bestaan naast het centraal col lege. Op verzoek van de Surnaamse regering is een samenwerking tot stand gekomen tussen de rijksuniversiteit te Leiden en de geneeskundige school te Paramaribo, waardoor deze inrichting zal worden ..geaffi'ieerd" aan Leiden. Het subsidie voor de r.k. Universiteit te Nijmegen is gesteld op bijna 12 mil joen gulden voor de exploitatie en rond i.6 miljoen voor de bo"w. Voor de_ Ka tholieke Economische Hogeschool zijn de bedragen respectieveiyk rond 650.000 en 1.750.000. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, sept. Na de aan zienlijke verhoging, die veleden jaar reeds plaats vond, is op de O., K. en W.-begroting voor 1961 de post voor monumentenzorg opnieuw verhoogd en wel met een bedrag van 214 miljoen gulden, zodat er thans 9% miljoen gul den wordt uitgetrokken. Minister Cals is hierdoor in staat wederom een ge deelte van de achterstand, die in de voorgaande jaren is ontstaan op de uitbetaling van subsidie voor reeds uit gevoerde restauraties, in te lopen. Tevens is nu vrijwel het bedrag van 10 mil joen bereikt, dat nodig is om de rijks taak op het terrein van de monumen tenzorg op verantwoorde wijze te ver vullen. De bewindsman stelt in de toelichting op zijn begroting met voldoening vast, dat het mogelijk is gebleken jaarlijks een groter bedrag te verwerken bij de restauratie van de Nieuwe Kerk te Amsterdam dan 500.000,— zoals aan vankelijk gedacht was. Men kon thans jaarlijks een bedrag van ongeveer een miljoen gulden verwerken. Voor het behouden van molens is op de begroting een bedrag van f 200.000,- uitgetrokken. De sterke prijsstijging van kunstvoor werpen heeft de minister aanleiding ge geven de post voor aankopen door rijks musea te verhogen van 900.000,— tot 1.000.000,.— Gelet op het belang van het behoud van natuurschoon en op de stijging van de grondprijzen wordt de post voor aankoop van natuur terreinen met een miljoen gulden ver hoogd; het voor 1961 beschikbare be drag is thans vijf miljoen gulden. AMSTERDAM, 29 sept. De uitsla gen van de gisteren gehouden drave- ryen en rennen te Duindigt luiden: Draverijenpyisnel prijs, 2140 m.1. Yonker Aster, J. Ham, 3.0.9, 1.28.6; 2. Yellow Rose, 3. Ydolius. Tot.: winn. 13,70, pi. 2,50, 3,30, 3,50, gek. 37,20, cov. 5,40. Pompea prys, 2140 m.: 1. Yankee Maid, B. D. Vries, 3.01.8, 1.25.8; 2. Yi- lite Rose; 3. Xaverius 2. Tot.: winn. 1,80, pl. 1,40, 1,40, 1,30, gek. 3,20, COV. 4,10. Pirette prüs, 1400 m.: 1. Zamora, W. Leeuwenkamp, 2.10.1, 1.32.9, 2. Z. H. Hollandia; 3. Zaroline G. Tot. winn. 4,-, pl. 1,60, 1,40, 2,40, gek. 5,60, COV. 3,70. Pavia prps 2500 m.: 1. Wanda, J. P. de Vlieger, 3.42.3, 1.28.3, 2. Vizier, 3. Willy's lieveling. Tot. winn.; 1,70, pl. 1,50, 4,30, gek. 9,90, cov. 7,20. Partout prps, 2140 m.: 1. Xanthi con Dios, S. H. Siderius, 3.00.3, 1.25.1, 2. Victory Queen, 3. Vainqueur. Tot. winn. 2,30, pl. 1,70, 1,30, gek. 3,70, cov. 3,60. Prince Maire pros, 2100 m.: 1. Inio- pile, M. Vergay, 2.52.6, 1.22.2, 2. Ru- dolf G., 3. Sammy Mars. Tot. winn. 5,40, pl. 2,30, 4,40, gek. 77,30, cov. 7,50. Rennen: Fougue prps, 1200 m.1. Sultan, A. W. van Dijk. 1.14.5, 2. Pan dora, 3. Merryman. Tot. winn. 3,50, pl. 1,30, 1,70, 2.50, gek. 8,50, cov. 5,-. i irbina pros, 1900 m.: 1. Mayfair, mej. H. A. Tappenbeck, 2 08.5, 2. Re- mus, 3. Cold Water. Tot. winn. 6,20. pl. 2,90, 2,10, gek. 14,30. cov. 4,30. Quarnu Bouquet prös, 2500 m.: 1. Leone, A. Kammerzelt, 2.50.3, 2. Sir Carston, 3. Alofi. Tot. winn. 4,20, pl. 1,90, 1,40, gek. 6,60, cov. 3,10. Tot.-omzet 80.438,-. Het westelijk amateurelftal heeft woensdagavond te Leiden een geflat teerde overwinning met 41 behaald op een technisch superieur maar on- produktief militair voetbalelftal. De Schotse scheidsrechter Robert Da vidson zal zondag a.s. te Antwerpen de voetbalwedstryd België-Nederland lei den. AMSTERDAM, 29 sept. De strijd in het toernooi om de Europese Voetbal beker is nu in volle hevigheid ontbrand. Na enkele inleidende schermutselingen, die o.a. de uitschakeling van Ajax op geleverd hebben, is gisteren op tal van fronten de afwerking van de eerste ron de voortgezet. Die wedstrijden hebben twee ploegen opgeleverd, die de twee de ronde bereikt hebben: Malmö (Zwe den) en Rapid (Wenen). De Oostenrijkse kampioensploeg ver loor weliswaar in Istanboel van het Turkse Besiktas met 10, maar daar stond een eerder bevochten zege met 4o in Wenen tegenover. IFK Malmö versloeg voor de tweede keer de Finse kampioen Helsinki; nu met 21. Barcelona kwam op eigen terrein in de eerste wedstrijd tegen de Belgische kampioen Lierse S.K. niet verder dan een bescheiden score van 20. Het Hongaarse Ujpest deed voortreffelijk werk door in Belgrado van de Joegosla vische kampioen Rode Ster met 21 te winnen. Ook hier gold het de eerste ontmoeting. In een vooral na de rust aantrekkeiy- ke voetbalwedstrijd heeft de Duitse club FC KöLn woensdagavond in Enschede met 1—2 van Sportclub Enschede ge wonnen. Het Franse nationale voetbalelftal heeft te Warschau met 2—2 gelyk ge speeld tegen Polen. Het voetbalelftal van Wales heeft te Dublin een overwinning met 32 be haald op de Ierse Vrijstaat. De directeuren van de Nederlandse rij- wielfabrieken hebben een club opge richt, genaamd de raddraaiersom te propageren hoe gezond fietsen wel is. Woensdag kwamen zij in Apeldoorn bij een om gezamenlijk een fietstocht over de Veluwe te maken. Uit enthousiasme en met het oog op de publiciteit maak ten de heren zelfs van antieke karretjes gebruik. AMSTERDAM, 28 sept. De jury voor de Prix de Rome-wedstryd in de grafische kunsten 1960 zal aan de staats secretaris van O. K. en W. voorstellen aan de 29-jarige Willem Vaarzon Morel uit Amsterdam de zilveren erepen ning toe te kennen. De jury heeft geen vrijheid kunnen vinden het werk van een der drie kandidaten, die aan de eindkamp voor deze wedstryd deelna men, een gouden erepenning waardig te keuren. De uitslagen van de wedstryd wer den woensdagmiddag bekend ge maakt tijdens een openbare akademi- sche zitting van het college van hoog leraren in de - geheel met belangstel lenden gevulde - aula der Ryksakade- mie van beeldende kunsten te Amster dam. De hoogleraar-directeur, prof. dr- N. R. A. Vroom, herdacht in zyn openings- LONDEN, 29 sept. Ondanks het feit, dat de weersomstandigheden voor recordprestaties byzonder slecht waren - het was koud en er stond een flinke wind - slaagde de Australiër Herb El liott, winnaar van de gouden medaille op de 1500 meter by de Olympische Spe len te Rome, er in het White City-star dium te Londen woensdagavond in, op de myl onder de vier minuten te komen: 3 min. 59.8 sec. Met nog ruim 250 meter te lopen ver drong Elliott de Fransman Bernard van de kop en ondanks heftige tegen aanvallen van Bernard, ging Elliott toch met ruime voorsprong over de eind streep, gevolgd door Bernard en in der de positie door de Brit Gordon Pirie. Voor Bernard werd 4.01.6 afgedrukt, voor Pirie 4.03.-. De jonge Haarlemse atlete Ellen Ort, die zondag te Beverwyk bij de Noord hollandse kampioenschappen zowel de 100 meter (11.7) als de 200 meter (24.4) won, onderscheidde zich by deze slui tingswedstrijden van het atletiekseizoen door na een fascinerende race met de Australische Mariene Willard en de oud- olympisch kampioene Betty Cuthbert, als derde te eindigen op de 100 yards. Voor alle drie werd dezelfde tyd afge drukt: 11.1 sec. Met een tyd van 11.7 sec ging onze landgenote Nannie Haase WILLEM VAARZON MOREL woord de overleden hoogleraar voor de schilderkunst, prof. Jan Wiegers. De zitting werd bygewoond onder meer door de chef der afdeling kunsten van het ministerie van O. K. en W., dr. J. Hulsker, door de rector-magnificus en de directeur-kanselier der Amsterdamse gemeente-universiteit, de hoogleraren- directeur der Jan van Eyck-akademie te Maastricht en de akademie van bouwkunst te Amsterdam en vele kun stenaars. PENNSYLVANIA, 28 sept. De Ne derlanders scoorden in de openingsron de van het toernooi om het wereld kampioenschap golf voor amateur teams een totaal van 255. De inzet van dit toernooi is de Eisenhower-Cup, die in 1958 te St. Andrews werd gewonnen door Au stralië. Knappert had een score van 83 (40-43) voor 18 holes. Roland Holst van 85 (43-42) en J. F. Dudok van Heel van 87 (44-43). De vierde man, Van Er ven Dorens, kwam niet op de baan. Voor de klassering tellen de drie laag ste scores van het team, genomen over het totale aantal van 72 holes. Het aan tal deelnemende teams bedraagt 32. (Advertentie) Wogemons Van Tuinen NV fobrikante ran Artifort meubelen en Epeda matrassen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, sept. Als gevolg van de groeiende belangstelling voor de televisie zien de omroeporganisa ties zich genoodzaakt vorm en inhoud van de radioprogramma's te wyzi- gen. Men heeft rekening te houden met het feit, dat de bezitters van een TV-toestel alleen in uitzonderlijke ge vallen 's avonds nog aandacht schen ken aan de radio. Daarom streven de omroepen er enerzyds naar een deel van de radioprogramma's vóór 8 uur 's avonds te verdiepen en aantrekke lijker te maken en anderzijds de radio-uitzendingen 's avonds op een hoger peil te brengen zowel voor de luisteraars, die nog geen TV hebben als met het oog op het behoud van de belangstelling van luisteraars, die wel een televisietoestel bezitten. Een en ander veroorzaakt een styging van de uitgaven voor de radio. De financiering van deze uitgaven zal voor het meuwe begrotingsjaar ech ter geen directe zorgen geven. Minis ter Cals deelt in de toelichting by zyn begroting mee, dat de bedoelde kosten bestreden kunnen worden uit de eenmalige verruiming van de op brengst van het luistergeld in 1961 met een bedrag van naar schating 3,6 miljoen gulden. Deze verhoogde opbrengst is een gevolg van het meuwe systeem van vooruitbetaling ineens van het luistergeld, welk systeem op 1 juli van dit jaar werd ingevoerd. Bovendien wordt ver wacht, dat de mechanisering van de PTT-administratie een niet onbedui dende besparing op de inningskosten zal opleveren. De nieuwe O., K. en W.-begroting houdt nog geen rekening met de hogere opbrengst van het luistergeld, die te verwachten is als gevolg van het in lopen van achterstand. Volgens een globale schatting bedraagt de achter stand, welke verdwijnt by het nieuwe heffingssysteem, circa zes miljoen gulden. Theoretisch zou de helft hier- van dit jaar ©n de andere helft het volgend jaar moeten binnenkomen. Het is echter mogelyk, dat zich by de ver andering in de wyze van betaling toch een zekere vertraging in het binnen komen van de gelden zal voordoen. De in aanbouw zynde FM-dubbelzen- der waarvoor de nieuwe hoge televi sietoren te Lopik zal worden gebruikt, komt hoogstwaarschijnlijk klaar in de tweede helft van 1961. Aan de hand van de ontvangstresuitaten van deze zender, die praktisch het centrum en het westen van Nederland zal bestry- ken, moet beoordeeld worden wat er verder op het stuk van FM-uitzendin- gen zal geschieden. Het televisiezenderpark zal het vol gend jaar geheel klaar komen. Het straalzendernet is wat het distributie net betreft nagenoeg gereed (straal verbindingen voor het transport van het beeldsignaal van de TV-studio's te Bussum naar de vijf TV-zenders). Ook het contributienet (straalverbindingen voor het televisieverkeer met België en Duitsland in Eurovisieverband) na dert zyn voltooiing. Er wordt nog ge werkt aan de aanvulling van het reservenet. Om talentvolle creatieve krachten de gelegenheid te geven zich in het buitenland te oriënteren op het gebied van de televisie wordt op de begroting een bedrag van f 30.000,- uiteetrokken. Er komt een advies college voor de toekenning van deze reisbeurzen. De reeds eerder toegezeg de nota over de reclametelevisie zal in dit zittingsjaar bjj de Tweede Kamer worden ingediend. als zesde door de finish. Op het nummer 80 meter horden da mes was Nederland vertegenwoordigd door Toos Mutter, die echter niet ver der kwam dan de vierde plaats in 11.8 sec. Winnares was de Australische Nor- ma Thrower in 11.5 sec. Haar goede prestatie op de 100 yards kon Ellen Ort niet herhalen op de 220 yards. Op dit nummer, dat werd gewon nen door Betty Cuthbert in 24.6 sec., plaatste zij zich vierde in 24.9. terwijl Ria van Kuik de vyfde plaats innam met een tyd van 25.1 sec. De Nederland se dames-estafetteploeg, bestaande uit Joke Bijleveld, Nannie Haase. Ria van Kuik en Ellen Ort, moest volgens de verwachting ook haar superioriteit er kennen in de Australische ploeg op de 4x110 yards estafette. De Nederlandse meisjes werden tweede in 47.2 sec. te gen 46.4 voor het Australische kwartet. Tenslotte was er toch nog een Neder landse overwinning, die kwam op naam van Joke Bijleveld. Met een sprong van 5-855 meter - de laatste van de serie - overvleugelde zij de Australische Nor- ma Fleming, die tweede werd met een sprong van 5,79 meter. GELEEN, 29 sept. Het voetbalelf tal van Jong Oranje spelers tot 28 jaar heeft woensdagavond in Geieen tegen de ploeg van Alajuense (Costa Rica) een uitstekende wedstrijd ge speeld. Na bij de rust met 20 de lei ding te hebben genomen, zegevierde de Nederlanders met 31. Het begin van de vlotte partij, die door ongeveer 7000 toeschouwers werd bijgewoond, was overigens voor de Zuid amerikanen. Vooral rechtsbinnen Carlos Herrera was actief en doelman Van der Merwe (NAC) moest al in de eerste minuten een schot uit de hoek duiken. Middenvoor Ulloa was de volgende, die de Nederlandse doelman op de proef stelde, maar na dit korte openingsvuur werk nam Jong Oranje het initiatief over. De beweeglijke aanval sneed met fladde combinaties keer op keer door e defensie van de Zuidamerikanen heen. In dit aanvalskwintet waren al leen de prestaties van Bouwmeester teleurstellend. Na tien minuten kon rechtsbinnen Lenz uit een afgemeten voorzet van middenvoor Gösgens de score met een fraaie kopbal openen. Hoe snel en sluitend het samenspel in de tegenac ties ook was, tegen de hechte verdedi ging van Oranje had Costa Rica geen afdoend wapen. Spil Pronk (Ajax) en linksachter Veldhoen (Feyenoord) wa ren de uitblinkers in de achterhoede. Uit een combinatie tussen de vleugel spelers Swart en Bergholz en midden voor Gösgens pikte Bergholz en midden- en passeerde in de 26e minuut doelman Induni 20). Na de rust werden Van der Merwe en Bouwmeester vervangen door resp. Jongbloed (DWS-A) en De Vries (Spar ta). Het offensief werd voortgezet, waar- by zelfs de backs De Groot en Veldhoen aan de beschieting van de Zuid-Ameri kaanse veste deelnamen. Costa Rica vocht verbeten voort, maar elk schot stuitte op Jongbloed en na 26 minuten werd het zelfs 30 toen Gösgens aan De Vries een niet te missen kans bood. Pas in de allerlaatste minuut kwam Costa Rica tot het verdiende tegenpunt, toen middenvoor Ulloa onverwacht en hoog inschoot. EINDHOVEN, 29 sept. PSV gaat het voorbeeld van de befaamde Lon- dense voetbalclub Arsenal volgen: bij de training en bij oefenwedstrijden zul len de spelers „draadloos" in contact staan met de oefenmeester. De spe lers worden uitgerust met een hoorap- paraatje en krygen in het veld de aan wijzingen, die de oefenmeester met be hulp van een zendertje aan hen door geeft. Vrijdagavond wordt een proef geno men in een wedstrijd tussen het eerste elftal en de reserves. Voor de rust zul len de spelers van het eerste elftal, daarna die van het tweede worden uit>- gerust met een hoorapparaat. Men heeft eerder reeds een in technisch opzicht ge.'aagde proef op trainingsbijeenkom sten gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11