7/1/: 77li£7a V D D Kasavoeboe installeert Raad van Commissarissen Bezwarende correspondentie van Loemoemba gepubliceerd „DE ZAAK MP" én de zaak-Haanstra Producent wint het van filmer draion Prins Bernhard enthousiast over j villa in Italië RUSTIG IN CONGO Kasavoeboe Liever geen Indonesiërs Onderhande lingen met V.S. mislukt In opleiding bij Mao Tse-toeng Controle gebruik van kernenergie Churchill gast van Onassis Landingsrechten SAS DONDERDAG 29 SEPTEMBER I960 PAGINA 7 Spaarpotten bij de vleet Amsterdamse verzamelaar breidt" collectie nog steeds uit Leukste exemplaren uit Liechtenstein PlhlDAKAAS Uitgesteld huwelijk Gevecht tussen V.U. en Thomas: remise Chinees huwelijk Advertentie U voelt u behaaglijker dan ooit in dit ondergoed, 't Is lichter, zachter, extra-warm. En het past alsof het speciaal voor u gemaakt is. Wassen? Zo gebeurd. En zo droog! Bovenstebest ondergoed ran: STRAATSBURG, 29 sept. Prins Bemhard heeft gistermiddag onopge- merkt een wandeling door de oude bin- 1 nenstad van Straatsburg kunnen maken en de beroemde kathedraal kunnen be zoeken. Of eigenlijk, bijna onopgemerkt, want tijdens het nuttigen van een kop je koffie op een luchtig terrasje, kwam uitgerekend aan het tafeltje naast hem een groepje Nederlandse toeristen zit ten, die toen zjj bemerkten wie hun man was, hun ogen niet konden gelo ven. De prins vertelde dit 's middags tij dens een ongedwongen gesprek met een viertal Nederlandse journalisten in zjjn hotel. Hij sprak voorts enthousiast over de nieuwe villa van het koninklijk gezin in Toscane. De prins zei te hopen, dat zjjn gezin gelegenheid zou hebben er elk jaar een ongedwongen vakantie door te brengen. De villa is rustig gelegen en de weg erheen is ,,goed-slecht", zei prins Bernhard lachend. Aangezien de villa geen strand heeft, (een trand is in Italië altijd openbaar, privé-strandjes bestaan er niet), maar door de rotsen van de zee is gescheiden, is voorts het i gevaar van fotografen met telelenzen van die zijde gering. NICE, 29 sept. (U.P.I.) Sir Winston Churchill, glimlachend, maar zonder 't zijn traditionele sigaar, is gisteren per vliegtuig alhier aangekomen om enkele weken de gast te zijn in Monte Carlo van de Griekse scheepsmagnaat Aristo- teles Onassis. Churchill was vergezeld van zijn vrouw en zijn dochter Sarah, zij', secretaris Anthony Montague- Brown en een lijfwacht. Een mooie glanzende neger, met blikkerende ogen, een grote mond en een beweegbare arm, met een hand waar geld inpast, zo moet de spaarpot er uit zien, die de heer M. M. A. ter Wolbeek uit Amster dam overal koortsachtig aan het zoe ken is. Zo'n exemplaar zou zijn op een na grootste verzameling spaar potten in de wereld op welgeteld 2067 brengen. Nu omvat zij er 2066. Het zijn exem plaren die qua sierlijkheid en veelsoor tigheid zo van elkaar afwijken, dat men er de eerste uren zoet mee is als men ze goed wil bekijken. Van deze 2066 spaarpotten komen er 547 uit Duitsland, 147 uit Zweden, 115 uit Amerika, 97 uit Nederland. Verder zijn er bij uit Portugal, Span je, Brits Guyana, Zuid Amerika, IJs land, Schotland, Ierland enz. In nau welijks twee jaar tijds heeft de heer Ter Wolbeek een verzameling opge bouwd die zeker voor Nederland uniek is. Een 65-jarige Amerikaanse spaar bankdirecteur kan er zich op beroe men de grootste collectie te hebben. Deze zou circa tienduizend spaarpot ten omvatten. „Het is vrij simpel begonnen", ver telt de heer Ter Wolbeek, die, hoe kan het ook anders, zelf ten nauwste met het sparen verbonden is. „In 1953 kreeg ik op een bijeenkomst voor spaarbankleiders een spaarpotje ca deau. Het was een leuk ding, dat ik nu natuurlijk nog heb. Drie jaar la ter kreeg ik op een andere bijeenkomst weer een spaarpotje. En zo ging het door, tot ik er op een gegeven mo ment 350 bij elkaar had. Toen ben ik eigenlijk pas definitief begonnen met het verzamelen ervan. Toen, het was in 1958, is de verzamelwoede dus als het ware losgebarsten." In twee jaar zijn er dus een dikke 1700 exemplaren bijgekomen. De meeste spaarpotten kwamen erbij tijdens de vakanties van de familie Ter Wolbeek. In een bui tenlands stadje scheidden zich dan voor enkele uren de wegen van de heer en mevrouw Ter Wolbeek. En ter wijl mevrouw winkels ging kijken toog haar echtgenoot naar spaarbanken en antiquairs om te snuffelen naar nieu we exemplaren voor zijn collectie. Meestal kwam hij beladen met de allervreemdste spaarvoorwerpen weer thuis. Tijdens zijn laatste reis naar Zweden heeft hij zelfs een extra kof fer moeten kopen om alle exempla ren te kunnen bergen. Vanaf het be gin heeft hij de spaarpotten opgesla gen in een grote kast op zijn kantoor, het hoofdkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan het Sin gel. waarvan hij procuratiehouder is. De kast is in de loop der jaren prop vol geraakt. En andere kasten raak ten vol met papieren en correspon dentie, die met het sparen verband hou den. De heer Ter Wolbeek beschikt over een nauwkeurig bijgewerkt kaartsys teem. Daarin vindt men ieder exem plaar terug in de vorm van een klein iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllimillllllllllllllllllllllimimilllllllllHlllltlllillimillllllllllllimilllNllllllllllllllllllllimilluiHlIimilHII vierkant kartonnen kaartje, waarop M. Af. A. ter Wolbeek: „Zie dit exemplaar nu eens. China Het communistische persbu- i reau „Nieuw China" heeft bekendge maakt, dat een Amerikaans marine vliegtuig tijdens een patrouille-vlucht het luchtruim van rood China heeft ge schonden. Het incident zou hebben plaatsgehad in het gebied waar de Joengsing en Hsisja-Eilanden gelegen z|jn bij de provincie Kwantoeng Een woordvoerder van het Chinese minis terie van buitenlandse zaken zei dat „hij de opdracht had gekregen de' hon- derddrieëntwintigste waarschuwing to gen deze Amerikaanse militaire provo caties te uiten". (UPI). (Advertentie) Waarom wordt zo veel gevraagd? precies vermeld staat, wanneer het exemplaar erbij kwam, waar het van daan komt en wie de schenker of ver koper ervan is. Maar dat kaartsys teem heeft de nijvere verzamelaar niet nodig, wanneer hij op onderzoek gaat. Hij weet precies welk exemplaar hij wel of niet bezit en ziet ook da delijk of een nieuw object oud is, veel of weinig waarde heeft. Verbazingwekkend groot is de veel soortigheid van deze voorwerpen. Er zijn glanzende varkentjes bij in alle maten en kleuren, met of zonder stip pen, van ijzer of aardewerk. Het grootste spaarvarken is ruim 60 centi meter lang. Er is ook een model van een oud Fordje, dat vrolijke muziek maakt en vanzelf begint te rijden, wanneer men er een muntstuk ingooit. Er is een spaarpot met een ingenieu ze trap aan de buitenkant, waarover het geld een lange weg aflegt, voor het eindelijk in de gleuf geheel onder aan de trap terecht komt. Dit exem plaar noemt hij de „Muntenroltrap". Er is een spaarpot die een raketje met grote kracht de lucht inschiet wanneer men een muntstuk in de gleuf werpt. De twee leukste exemplaren uit de collectie zijn afkomstig uit Liech tenstein. Het ene stelt een huisje voor, waar zachte muziek uitkomt en waar van de raampjes worden geopend om een dankbaar knikkend vrouwtje te tonen, wanneer een muntstuk door het gleufje is gerold. Het andere stelt een clown voor die de vreemdste spron gen en bewegingen uitvoert na ont vangst van een nieuwe lading geld. De heer Ter Wolbeek is evenals de genoemde Amerikaanse verzamelaar lid van de Argyrothecologistenclub, een vereniging voor spaarpottenverzame- laars, die momenteel dertien leden telt, onder wie twee Nederlanders. Eens in de drie jaar komen de leden van deze club bijeen. insdag 13 september togen Tiny Bijl en Kees Nebbeling vol goe de moed naar het gemeentehuis van Den Helder. Zij waren namelijk van plan om die dag in ondertrouw te gaan, hetgeen ook werkelijk gebeur de. Toen de ambtenaar de vraag stel de, op welke datum z|j wilden trou wen zeiden z|j de 23ste, want eerder kon immers niet. De wet eist name lijk dat er een tijdsduur van tien dagen zit tussen de datum van afkondiging van de ondertrouw en die van het hu- fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiii hun beurt op roof uit en maken zich meester van het beeld van Hans Brin- ker, het knaapje dat een overstroming wist te voorkomen door zijn vingers i in het gaatje van een dijk te houden. Haanstra laat dit verhaal in hoofd zaak bij onze zuiderburen spelen. Zo horen we Albert Mol, Ko van Dijk en Kees Bcusse de laatste bijna onher kenbaar vermomd als Sus, die meer van een glaasje dan van de politie houdt vlaams „klappen", wat hun natuurlijk heel wat minder vlot afgaat dan bijv. Julia de Gruyter, die zich als onschuldig begijntje op een gegeven ogenblik gedwongen ziet als onvrijwil lige heelster van twee gestolen natio nale monumenten op te treden. Het gevolg is dat we thans een der voornaamste factoren missen die het succes van „Fanfare" hielpen bepalen: de echt Nederlandse geest waarmee de film die een beeld gaf van een uniek Nederlandse gemeenschap was door trokken Veel van de natuurlijkheid die ook in de film het kenmerk is van het ware gaat daardoor verloren. Op de tweede plaats is de belang rijke rol die de filmer'Haanstra in „Fanfare door het waterrijke land schap in en om Giethoorn liet spelen, thans door de producent-regisseur Haanstra toevertrouwd aan de acteurs, waardoor het bezwaar dat voor de meeste Nederlandse films geldt: te na drukkelijk en te weinig op de camera- afgestemd spel zich weer sterker doet voelen. Meer woord dan beeld. Op de laatste en zeker niet minst be langrijke plaats maakt Haanstra meer gebruik van het woord dan van het beeld voor het debiteren van de vele, uit de aard van het gegeven vaak boer tige grapjes die soms onmiskenbaar een Vlaamse inslag verraden. Maar laten we niet op alle slakken het zout van de kritiek leggen. Juist omdat we van de maker van „Fanfa re" hogere verwachtingen koesterden zijn we in ons oordeel misschien te streng geweest. ,,De zaak MP" is een onderhoudende film geworden die een ingewikkeld verhaal vlot en op voor ieder amusante wijze vertelt, al mist ze dan net het tikje geest dat een boer tige klucht tot een puntige comedie had kunnen maken. Ftn. wel|jk. Aldus werd besloten. Donder dagmiddag echter kwam een ambte nares van de Burgerlijke Stand met tranen in de ogen aan het adres van de bruid vertellen, dat men met da vaststelling van de datum van trou wen een vergissing had gemaakt, want de afkondiging was pas zaterdag de 17e geschied. De bruid barstte in snikken uit en ook de stemming van de bruidegom en de wederzijdse fa milieleden was niet meer in majeur. Men kon niets anders meer doen dan een nieuwe datum bepalen en dat werd dan dinsdag de 27ste. Echter, er wa ren ai zeer veel voorbereidingen ge troffen. Men had in de stad al veel bestellingen geplaatst, die nu weer veranderd moesten worden. De moe der van de bruid had al een grote pan soep gekookt, waar nu de hele buurt van meedeelde. De bruid vergat de gebakjes af te bestellen, die als trac- tatie voor haar collega's op kantoor bedoeld waren, dus deze kregen ze vrijdags evengoed. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand, die de vergis sing had gemaakt, heeft echter met het paar een regeling getroffen, zodat de schade, die zij ervan hadden be perkt bleef. En zo stapte dan een toch weer stra lend bruidspaar dinsdag naar het gemeentehuis. In zijn toespraak herin nerde de ambtenaar nog aan deze ver gissing, die wel tot uitstel, maar niet tot afstel leidde. „In ieder geval", zo zei de ambtenaar verder, „is er nog een voordeel ook, want vrijdag goot het de hele dag van de regen, en nu schijnt er tenminste nog een zonnetje." e 59-jarige Chang Hsien Chun, eigenaar van het Chinees res taurant Sjanghai, aan de Ooster straat te Leeuwarden, en de 43-jarig# Li Tsui Ngo. een Chinese vluchtelin ge, die kortgeleden in Nederland is aangekomen, traden gisteren in het huwelijk. Chang spreekt een klein beetje Nederlands (h|j is ook al van vóór de oorlog in ons land), maar mevrouw Li verstaat er geen woord van. Z|j moesten voor de ambtenaar van de burgerlijke stand te Leeuwar den de eed afleggen, omdat er geen geboortebewijzen e.d. waren. Woord voor woord zeiden z|j de ambtenaar na, het ja-woord kwam tenslotte met veel instemmende hoofdbewegingen en de overvolle trouwzaal genoot zicht baar van deze zo bijzondere huwelijks sluiting, die in een sfeer van harte lijk meeleven geschiedde. De bruid was in China getrouwd met een broer van Chang; deze is overleden en LI moest vluchten. Zij is voor haar komst naar Nederland nog drie maanden temidden van andere vluchtelingen in Par|js geweest. Van de zijde van da Nederlandse autoriteiten heeft zij zeer veel medewerking gekregen om naar ons land te kunnen komen. Ook bui ten het stadhuis waren gistermiddag veel mensen op de been, vooral vrou wen, om het bruidspaar te zien. Da bruid was gekleed in een lange zijden japon, de bruidegom in een wester# gr|js costuum. 's Avonds is er in het Chinese restaurant een feestelij ke receptie gehouden waar vele Leeu warders het paar kwamen gelukwen sen. Het lawaai van het jachtend ver keer, dat anders de heilige ruimte tussen Rijksmuseum en Concertgebouw in Amsterdam vult, werd gistermiddag overstemd door de harde strijdkreten en -liederen bij het traditionele gevecht om een vat bier tussen de groenen van het corps van de Vr|je Universiteit en die van de katholieke studentenvereniging Sanc- tus Thomas Aquinas. De foetera krij gen door dit gevecht de kans om hun eerste studentenbier te veroveren, maar tegelijkertijd wordt van de ge legenheid gebruik gemaakt om de reeds v|jf eeuwen bestaande contro verse voor één uur heel scherp te stel len, om deze daarna weer een heel jaar al discussiërend en drinkende te laten voortbestaan. Niettemin was deze keer de strijd zo hevig en het omringende enthousiasme zo groot, dat men de indruk kon krijgen dat de samenwerkingsgedachte dusdanig is doorgedrongen, dat men dit jaar defi nitief een einde wil maken aan iedere vorm van brute strijd. Het gevecht eindigde dan ook voor de eerste maal in een remise. Was het volgens de traditie zo, dat Thomas de V.U. liet winnen, gisteren was de roomse over macht z|j het door de zwakke „banden" van de V.U. zo duidelijk, dat na een beslissende overwinning der Thomasgroenen hetzelfde vat voor de tweede maal werd ingezet, om de alom gewenste overeenstemming te bereiken. Het in- en uitwendig verzamelde stof werd daarna eveneens op de ge bruikelijk# w|jze verwijderd. Mol mot do hoofdfiguur in „De zaak MP", do won Beet Baanutr*. niomoo NodoMoudoo fUon AMSTERDAM, 28 sept. Na „Fan fare", „De zaak MP". Maar na de fan fare waarmee de eerste geslaagde film- comedie van vaderlandse bodem sinds de oorlog kon worden begroet, óók de zaak Bert Haanstra. Want ai zal de nieuwe speelfilm van deze Nederlandse cineast bij het publiek zeker succes heb ben en al kan zij de toets van een re delijke en zeker van een welwillende kritiek ruimschoots doorstaan, zij be tekent toch een overgang van de vro lijke comedie naar de boertige klucht en daarmee een stap terug. En dan rijst meteen de vraag, of Haanstra, die zo'n veelbelovend debuut maakte als speeUilmregisseur wel op de goede weg is. Of hij er ditmaal als regisseur én producent niet allereerst naar heeft gestreefd om door de keuze van onderwerp zelf schreef hij met Jef van der Heyden het scenario en plaats van handeling het afzetgebied van zijn film te verruimen en om de moeilijkheden te omzeilen die indertijd zijn gerezen naar aanleiding van het plan om „Fanfare" te vervlaamsen, zonder zich voldoende te bezinnen op de factoren die zijn eersteling zo alge meen een warme ontvangst deden ten deel vallen. „De zaak MP" speelt zich, zoals thans wel algemeen bekend mag worden ver ondersteld, af rond het manneke sans gêne, dat in de Belgische hoofdstad tot de touristische bezienswaardigheden be hoort. Dit befaamde beeldje wordt ge roofd door een amanuensis van de Brus selse universiteit (Albert Mol) die daar mee zijn aangebedene (Ingrid Valerius) en haar papa (Ko van Dijk) tracht te imponeren. De Belgen die de Neder landers van deze vandalenstreek ver denken, omdat zij de interland België- Medevtond hebben verloren trekken op LEOPOLDSTAD, 29 sept. (U.P.I.) President Joseph Kasavoeboe van Con go installeert vandaag officieel de door „sterke man" Moboetoe ingestelde Raad van Commissarissen. De raad is belast met het waarnemen van de staats zaken totdat de politici het eens zijn. Het feit van de officiële installatie duidt erop dat Kasavoeboe de oplossing van Moboetoe heeft overgenomen als het beste middel om Congo van de chaos te redden. Ook meent men er een aanduiding in te kunnen zien dat Ka savoeboe het wenselijk acht te wachten met het overdragen van Je regerings- bevoegdheden aan het kabinet Joseph Ileo tot na de Ronde-Tafelconferentie. Reo laat er geen twijfel aan bestaan, dat h|j zich beschouwt als de enige wet tige premier van Congo- Niettemin bleek ook hij bereid zich afzijdig te honden en de Raad van Commissaris- sen naar buiten te laten optreden. De deelnemers aan de Ronde-Tafel conferentie worden morgen in Leopold- stad verwacht. Het is op dit ogenblik nog niet bekend hoeveel politieke voor mannen zich zullen laten zien. Met spanning wordt nog het antwoord tege moet gezien van premier Tsjombe van Katanga, ongetwijfeld een van de sleu telfiguren van de conferentie. De pro vincie Katanga draagt plusminus zes tig procent bij aan het nationale inko men van Congo. Indien Tsjombe be sluit de Ronde-Tafelconferentie bij te wonen, zal hij vermoedelijk op vérgaan de concessies inzake de provinciale auto nomie, of mogelijk zelfs op een staten bond, aandringen in ruil voor zijn sa menwerking met de rest van Congo. De Raad van Commissarissen heeft zich intussen gekeerd tegen premier Loemoemba omdat hij rechtstreekse hulp van communistische landen zou hebben gevraagd. De woordvoerder, Cardoso, toonde fotocopieën van een brief die Loemoemba aan de regering van de Sovjet-Unie zou hebben gezon den met het verzoek om militaire uit rusting en wapens, en van een brief van vice-premier Gizenga aan com munistisch China om hulp in de vorm van personeel, wapens en geld. Cardoso zei ook dat de Raad van Commissarissen tot de bevinding geko men was dat enkele landen en staats hoofden hadden geprobeerd zich met de binnenlandse zaken van Congo te bemoeien. Om dit te bewijzen toonde hij twee brieven die zouden zijn geschre ven door president Kwame Nkroemah van Ghana. In de ene brief werd kritiek uitgeoefend op de politiek van de V.N. in Congo en gewezen op de mogelijkheid van terugtrekking van de troepen van Ghana uit het politieleger van de V.N. Deze militairen zouden dan ter beschik king gesteld worden van Loemoemba. In de tweede brief had Nkroemah aan wijzingen gegeven aan Loemoemba hoe te handelen met zijn politieke tegen standers. De Raad van Commissarissen ziet hierin een verwerpelijke „koloni sering van zwarten door zwarten". De woordvoerder der Verenigde Na ties te Leopoldstad heeft gisteren tegen over journalisten bevestigd, dat de thans in Leopoldstad gelegerde Ghanese V.N.- troepen „zeer binnenkort" de Tunesi sche eenheden in de provincie Kasai zul len gaan aflossen. Voorts zullen de Gui- nese troepen in Kamp Leopold, waar zich het hoofdkwartier van kolonel Mo boetoe bevindt, door Tunesiërs worden vervangen. De woordvoerder verklaar de dat deze wisselingen uitsluitend een gevolg waren van militaire noodzaak. De V.N-woordvoerder verklaarde ver der dat het thans in geheel Congo zeer rustig is. Er is reeds sinds enkele dagen op het V.N.-hoofdkwartier te Leopold stad geen melding ontvangen van in cidenten. Er schijnt ook, althans voor het ogenblik, een einde te zijn gekomen aan de onderlinge strijd der stammen. LEOPOLDSTAD, 28 sept. (U.P.I.) President Kasavoeboe heeft in brieven, die hij aan de secretaris-generaal van de V.N. en aan president Soekarno van Indonesië verzonden heeft, verzocht géén Indonesische troepen als onder deel van de politiemacht der Verenigde Naties naar Congo te zenden. Z|jn verzoek is, naar in gezaghebben de kring wordt vernomen, ingegeven door de vrees, dat de Indonesiërs de z|jde van premier Loemoemba zullen kiezen en daardoor een nieuwe belang rijke, faktor in de machtsstrijd worden. Indonesië heeft een bataljon infante rie ter beschikking van de secretaris generaal, Hammarskjöld, gesteld. KOPENHAGEN, 29 sept. (Reuter) De besprekingen tussen vertegenwoor digers der Scandinavische en Ameri kaanse regeringen over de landings rechten in de Verenigde Staten van de Scandinavische luchtvaartmaatschap pij S.A.S. die In Kopenhagen zijn ge houden, zijn gistermiddag geëindigd zonder dat overeenstemming is be reikt. De Verenigde Staten wensen de rechten van de S.A.S. om in Amerika passagiers voor Kopenhagen op te ne men, te beperken. Op het ogenblik vlie gen vele passagiers na aankomst in Ko penhagen met toestellen van de S.A.S. naar andere bestemmingen door. De gedelegeerden der Deense, Zweed se en Noorse regeringen voerden aan, dat de S.A.S, dit reeds vijftien jaar lang heeft gedaan en zich volgens de bepalingen van de bestaande overeen komst daartoe gerechtigd acht. In een na de besprekingen uitgegeven ge meenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat de besprekingen, die op 12 september zijn begonnen, zijn gehou den op initiatief van de Verenigde Sta ten, met het doel een'oplossing te vin den voor bestaande meningsverschil len over de interpretatie van de bepa lingen van de tussen de drie Scandi navische landen en de Verenigde Sta ten bestaande luchtvaartovereenkomst. Tijdens de besprekingen bleek, aldus het communique, dat er groot verschil bestaat tussen dé standpunten der bei de delegaties. De delegaties zullen thans aan hun regering verslag uitbrengen over de besprekingen, die in een vriendschappe lijke sfeer werden gevoerd. In Kopen hagen verwacht men, dat nu nieuwe besprekingen zullen worden gehouden op een hoger niveau, in verband met de onmogelijkheid om tijdens de thans geëindigde besprekingen tot overeen stemming te komen. DEN HAAG, 28 sept. Bij K.B. is jrh. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, ambtenaar van de buitenlandse dienst derde klasse, benoemd tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in Pakistan. WENEN, 29 sept. (U.P.I.) Het In ternationaal Agentschap voor Atoom energie heeft de eerste schrede gezet op het pad dat moet voeren naar een sluitend inspectie- en controle-sys teem zodat men er verzekerd van kan B|$n, dat splijtbaar materiaal dat voor vreedzame toepassing is bestemd, niet voor militaire doeleinden zal worden gebruikt. De rechterlijke commissie van het agentschap heeft een door de Westerse afgevaardigden gesteund plan voor in spectie en controle goedgekeurd, en on danks de heftige tegenstand van het communistische blok gelooft men, dat de resolutie ook tijdens de plenaire zit ting van het agentschap zal worden goedgekeurd. De oommunistische woordvoerder zei, dat de in het plan opgenomen maatre gelen de wereld zouden verdelen in „controleurs" en „gecomtroleerden". Hij. zei, dat het plan er slechts op gericht was om aan de Verenigde Staten het monopolie te verschaffen op het ge bied van de ontwikkelingen in de kern energie, iets wat Oost en "West nog altijd 44 tegen 14 stemmen en vtjf onthou dingen aanvaard. Volgens Westelijke waarnemers, die bij de conferentie aanwezig zijn, zou dft het eerste internationale inspectie schema zjjn op het gebied van de kern energie, iets dat Oost en West nog altijd niet hebben bereikt ondanks de vele maanden dat reeds te Genève ge praat wordt over de stopzetting en de controle op het nemen van kemproe ven. Bijna idyllisch doet deze opname aan, die afkomstig is uit Lan-tsjou in de Chinese provincie Kansoe. Aan de voet van de Kaolansjan ligt daar het Noordwestelijk Instituut voor de Nationaliteiten. Een van de talloze problemen, waarvoor com munistisch China zich ziet geplaatst is het integreren van de tientallen nationale minderheden in de Chinese bevolking. Op het Noordwestelijk Instituut wordt getracht leden van deze minderheden op te leiden tot betrouwbare kaderleden Op dit ogenblik studeren er ruim 3500 jongelui, die meer dan twintig nationali teiten vertegenwoordigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7