De stille overwinning Brittannië verleent morgen Nigerië onafhankelijkheid Interimdividend „Koninklijke" f 2,25 (f 1,50) Vakbonden laken optreden regering Wijnfeesten in Montmartre ga eerst kijken bij Nieuwe staat omvat eenzesde vart de totale Afrikaanse bevolking Kijk maar om u heen, nieuwe mode is Fris-jong-jeugdig mode! jjMemeüe*! SMOKING joosrjppw Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Eindhoven - Arnhem DOOR: RUTH FEIN ER GEDACHTEN IN DE SCHEMERING VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 PAGINA 13 Unilever gaat boter verkopen in Engeland Manifest over Algerije SPAAR VOOR UW KINDEREN met de J „INTERUNIE" spaarregeling. Ervaar bij Lampe, dat het waar is, wat men overal vertelt: werkelijk nieuwe mode is fris-jong-jeugdig mode. Welk model uit de nieuwe herfstcollectie u ook gaat kiezen, welke lijn uw hart heeft ver overd altijd is de stijl fris, jong en jeugdig, voor elke leeftijd. Kijk maar om u heen, moderne vrouwen gaan eerst kijken (en slagen ook!) bij Lampe. fil-a-fil op gezag van Parijs! Japon in de nieuwe fris-jong-jeugdig stijl van effectvol fil-a-fil. Strakke rok maakt weer furore. Half gevoerd en brede ceintuur. Maten 42-48. lage LAMPE-prijs 59.75 donker suède, heel modem! Suèdejasjes blijven modern. De nieuwe (veel donker!) kleuren zijn: negro, brown laith, bruin en olijfgroen. Eerste klas Engelse kwaliteit. Kraag met tricot ingelegd. Sportief zadel-steek-stiksel. lage LAMPE-prijs 139.— nieuwe ldndermode! Meisjesjurkje van zuiver wol in Schotse ruit-des- sins. Ingewerkte petticoat en frappante moderne kleuren 6jaar I8J5 13 jaar 25.75 Hilversum - Haarlem - Leiden - Breda - Enschede - Alkmaar - Heerlen - Zeist - Zwolle In geheel Laos wordt het vuren gestaakt Spoorstaking dreigt in Brittannië Een Niemeijer mixture A1 ...een koel brandende mélange van pittige Burley en aromatische Latakia tabakken. A f>Uj „f l n'"* 'oUccóT V*7"J will.™,.,if •tiw.ll, A 260 Sokoto Katsina Maldugurl* Ogbomosha! ^r«0shogbo 1BADAN ,IJE>U WE STEL Makurdi ^;XvX;X;l;XvXv;;.; eSnin l ^ENUGU PROV. Onitsha 3.''-'Port Harcourt AFRIKA NIGERIA -- provinciegrens I I J onder WJOjdt) Spoorweg herren dan dat van Canada, Australië en Nieuw-Zeeland samen en neemt elk jaar met een miljoen toe. Tot het midden van de vorige eeuw genoot het ge-bied, dat thans Nigerië is, voornamelijk bekendheid als een bijzon der rijk reservoir van slaven voor de plantages in West-Indië en het zuiden van Noord-Amerika. Zestig jaar gele den werd de naam Nigerië op niet een landkaart gevonden. De bewoners noem den zichzelf, om enkele van de belang rijkste stammen te noemen, Hausas, Yorubas en Ibohs. Vannacht om 24.00 uur zal In Lagos, aan een speciaal daarvoor vervaardig de vlaggemast, de Union Jack worden neergehaald en de groen-witte nationa le vlag van Nigerië worden gehesen. Prinses Alexandra, een nicht van ko ningin Elizabeth, zal premier Sir Abu- bakar Tafawa Balewa de onafhankeiijk- heidsoorkonde overhandigen. Abubakar heeft reeds aangekondigd dinsdag naar New York te zullen ver trekken voor de zitting van de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties. Vertegenwoordigers van meer dan vijftig landen, w.o. alle grote mogend heden en de meeste Afro-Aziatische sta ten, zullen de onafhankelijkhéidsplech- tigheid bijwonen Vooral in noordelijk Nigerië, in de provincie Benue, is het <~e laatste tijd onrustig. Bij ongeregeldheden tussen aanhangers van twee politieke groepe ringen zijn minstens 29 mensen ge-dood, aiiiniiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillHiiiliinii'i"1"1"""" 34 David gunde zich slechts zelden uren van ont spanning en rust. Maar op deze late namiddag, na een dag van hard werken, genoot hij tenvolle van een goed trekkende pijp en een koel glas bier bij de gashaard in zijn kleine woonkamer. Hij had des mor gens twee uur met Ogilvie in het laboratorium ge werkt, daarna met enige beroemde oogspecialisten ge luncht en in aansluiting daarop in de nationale oog heelkundige kliniek een paar interessante gevallen onderzocht. Daarna had hij met Annette nog meer dan twee uur aan zijn grote vakwerk besteed. Een welge vulde dag, waarna hij wel een rustige, prettige avonö verdiende. Over ongeveer een uur zou hij Annette in haar club komen afhalen. Ze had na beëindiging van haar dagtaak gezegd: „Ik moet naar de kapper, maai heb geen idee hoe lang het zal duren; het is mischien maar het beste, dat je me tegen zevenen in mijn club komt afhalen. Dan kunnen we zien wat we met de rest van de avond doen. Is dat goed?" ,,Ja, uitstekend." Als een kind, dat zich op de kerstavond verheugt en het ogenblik waarop de cadeautjes zullen worden uitgedeeld, nauwelijks kan afwachten, zo keek Da vid telkens weer op de klok om te kijken of het nog geen tijd was om op te stappen. Maar de wijzers gingen hun mechanische gang en deden hem niel het plezier zich sneller voort te bewegen. Het was al meer dan twee weken geleden dat hij en Annette samen een avond hadden doorge bracht. Geen van beiden had tijd gevonden voor ont- spanning. Nu zouden ze eerst ergens gaan eten en daarna misschien een goed theater of een bioscoop bezoeken. Wat zou hij het heerlijk vinden als An nette eens zou zeggen: „Waarom gaan we niet naar jouw huis om daar de avond gezellig met elkaar door te brengen." Maar Annette zei zoiets niet. Niet omdat ze graag uitging of steeds" verstrooiing zocht, en ook niet om dat ze preuts was en gechoqueerd zou zijn als ze een vriend alleen in zijn huis zou bezoeken. Annette had liefde en hartstocht gekend, genoten en verloren. Ze was ruim in denken en in handelen, spontaan, warm en eerlijk. Als hij haar gevraagd zou hebben een avond bij hem thuis door te brengen, dan zou ze hem dat zeker niet hebben geweigerd. Maar Da vid vroeg haar dat niet. Hij moest berusten in het treurige feit, dat Annette's gevoelens voor hem niet anders en niet dieper waren dan die welke een vrouw koestert voor haar broer. David leunde achterover, strekte zijn lange benen uit en trok aan zijn pijp. Het had geen nut twist te zoeken met het lot, en dingen die toch eenmaal niet te veranderen wa ren, steeds opnieuw van alle kanten te belichten. Of Annette van hem hield of niet, hij genoot van het stille uur, waarin hij ongestoord over haar kon nadenken. Het leven had hem geleerd, dat het ge vaarlijk is zich al te zeer aan iemand vast te klampen, en nog gevaarlijker iemand anders ervoor verantwoordelijk te stellen ais hij bepaalde gevoe lens niet op dezelfde wijze en in dezelfde mate kan beantwoorden. Dat doet alleen 'n onrijp iemand, en deze lijkt daarbij op een kind, dat een stoel slaat waaraan het zich gestoten heeft en het een le lijke, slechte stoel noemt. Annette leek in het licht van David's liefde de vol maakte levensgezellin te zijn, de enige kameraad met wie men zeker en met een blij gemoed het kron kelig pad van het leven kon gaan. Ze verenigde Continentale charme en Latijnse vrouwelijkheid met Angelsaksische zakelijkheid en kameraadschappelijk heid. Haar zuiver lichamelijke aantrekkelijkheden waren zo fijn, zo discreet, dat ze aan een primitief, grof typev van man waarschijnlijk zouden ontgaan. Gedurende de werkuren scheen ze zich te omgeven met een mantel van bijna mannelijke flinkheid en doelbewustheid, maar zodra ze opgehouden had te (Advertentie) DEN HAAG, 29 sept. De Raad van commissarissen en de directeuren van de n.v. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar I960 van 2,25 per aandeel (in 1959 werd een interim uitgekeerd van 1,50). Het besluit het interimdividend te verhogen moet slechts worden gezien als de uitvoering van het voornemen het jaarlijkse dividend voortaan gelijk matiger over het interim- en slotdivi- dend te verdelen, waarvan mededeling werd gedaan op de algemene vergade ring van aandeelhouders der vennoot schap op 19 mei 1960. LIVERPOOL, 30 sept. Van den Bergh en Jurgens, dochteronderneming van Unilever, gaat binnenkort in En geland over tot de verkoop van boter. Dit produkt is samengesteld uit boter uit de gemenebestlanden en uit Dene marken. Van den Bergh en Jurgens begonnen in 1860 als boterhandelaren, maar aan het eind van de vorige eeuw schakelde het bedrijf over op margarine en sindsdien heeft men zich uitsluitend met de produktie van mar garine bezig gehouden. De verkoopactie begint op 10 okto ber a.s. in Birmingham, omdat in deze stad Deense en Nieuw-Zeelandse boter in gelijke hoeveelheden wordt ver kocht. In Engeland doet zich namelijk het feit voor, dat boter welke in de noordelijke havens wordt ingevoerd, zoals de Deense, in het noorden het meeste succes heeft, terwijl boter in gevoerd in de zuidelijke havens, zoals die uit Nieuw Zeeland, in Zuid-Enge- land het meest verkocht wordt. PARIJS, 30 sept. (Reuter) De vak bonden, waarbij de Franse onderwijzers en toneelspelers zijn aangesloten, heb ben gisteren geprotesteerd tegen de re geringsmaatregelen tegen de onderteke naars van een manifest, waarin steun werd gegeven aan „hen, die weigeren de wapens op te nemen tegen het Alge rijnse volk". De vakbond der toneelspelers verklaar de dat het regeringsoptreden „inbreuk maakt op de vrijheid van we-rken en me ningsuiting". De vakbond der onderwij zers, waarbij 95 procent van de Franse onderwijzers is aangesloten, beschuldig de de regering ervan dat zij poogt „de mislukking van haar Algerijnse politiek te verbergen achter maatregelen tot vreesaanjaging en onderdrukking." De onafhankelijke „Le Monde" heeft gisteren eén lijst van 180 schrijvers, to neelspelers, onderwijzers en intellectue len gepubliceerd die volgens het blad het manifest hebben ondertekend. Groot-Brittanntë De 46-jarige Sir Bernard Haley-Cohen is gisteren tot Lord Mayor van Londen gekozen voor het jaar 1961. Hij volgt als zodanig de effectenmakelaar Sir Edmund Stockda- le op. Sir Bernard Haley-Cohen is di recteur van verscheidene maatschap pijen. (Rtr.) ■i Advertentie J Parkstraat 30, Den Haag LAGOS, 30 sept. (Keuter, U.P.I.) Morgen wordt Nigerië, met 36 miljoen inwoners de grootste staat van Afrika, onafhankelijk. Nigerië is het grootste land, dat van Groot-Brittannië onafhan kelijkheid heeft verkregen sinds 1947 toen Indië en Pakistan onafhankelijk werden. Nigerië, dat even groot is als Frankrijk en Italië, telt ongeveer een zesde van het totaal aantal bewoners van het Afrikaanse continent. Het in wonertal van de jonge staat is groter in de Parijse wijk Montmartre worden thans de traditionele wijnfeesten ter ere tmn de oogst gevierd. Twee kleine „poulbots" (druivenpluksters) genieten van de sappige vruchten. werken, viei die mantel weg en ontpopte ze zich als een vrouw, die bereid was helemaal vrouw te zijn, zonder ook maar iets aan waarde en deugdzaamheid te verliezen. Hoe weinig vrouwen bezaten de gave van deze magische gedaanteverwisseling, dacht Da vid. Hoevelen hielden niet de mantel van verman nelijking aan en bevroren onder dat schijnbaar be schermende onhulsel! David was in zijn leven aj enige keren verliefd geweest. Gelukkig en ongelukkig. Ook hij had lief desbrieven geschreven, die onverstuurd de kachel ingingen. Ook hij had onder vensters gestaan en gelijk de minnezangers uit oude tijden zijn hart met woord en klank aan haar voeten gelegd. Als hij dat zo bezag, was hij eigenlijk altijd een romantische en sentimentele dwaas geweest. En zulke dwazen dra gen hun hart gewoonlijk in hun handen voor zich uit. Hij had lief gehad, geleden en geleerd en hij hoedde zich wel, Annette een liefde op te dringen, die ze toch niet kon beantwoorden en daarom ook niet durfde aannemen. Alles wat hij in zijn leven had meegemaakt, verbleekte in vergelijking met dat rijpe en diepe gevoel voor de vrouw, die zijn werk verlichtte en aan zijn privéleven een bitterzoete geur gaf. Wat zou het heerlijk zijn als hij Annette als zijn vrouw mee naar Amerika kon nemen en haar brengen bij zijn oom, de man aan wie hij zijn hele positie te danken had. Als hij aan hem dacht, werd het hem warm om zijn hart. Met welke onbeperkte vrijgevigheid bad de eigenaardige oude vrijgezel de jonge David in zijn huis opgenomen en hem in zijn hart gesloten. De schemering viei nu snel in. Het was het uur van inkeer, van overpeinzingen, maar David ver oorloofde zich slechts zelden de luxe van een sen timenteel medelijden met zichzelf. Er waren nu eenmaal dingen, die men moest vermijden, vooral als men toch al geneigd was tot zwaarmoedigheid en pie keren. Dingen als een halfdonkere kamer, eenzame wandelingen in de regen, romans van Maxim Gorki en melodieën die herinneringen opwekten aan ge lukkiger dagen van vroeger Ais jood kende hij de gevaren van melancholieke gedachten, waartoe hij toch al aanleg had. Deze neiging zat al sinds zes duizend jaar zijn volk in het bloed. Snel stond hij op en deed hij alle lichten aan. (Wordt vervolgd) VIENTIANE, 30 sept. (AF.P.) Op een te Loe-ang Prabang door de militai re leiders en vertegenwoordigers van regering en van generaal Phoemi ge houden conferentie is besloten in geheel Laos het vuren te staken. Er zullen on derhandelingen worden gevoerd tussen de regering te Vientiane en het comité van generaal Phoemi over een politieke regeling. Generaal Phoemi zou zich hebben uitgesproken voor een regering van nationale eenheid. Inmiddels is bekend geworden, dat de regering van Laos besloten heeft diplo matieke betrekkingen met de Sovjet- Unie aan te- knopen. LONDEN, 30 sept. (Reuter). De leiders van de vakverenigingen van Britse spoorwegarbeiders hebben opge roepen tot een staking op maandag 17 oktober nadat een looneis is afgewezen. De Britse transportcommissie heeft woensdag geweigerd verder te gaan dan haar aanbod van drie procent loonsver hoging met terugwerkende kracht tol januari, voor de 110.000 arbeiders van spoorwegwerkplaatsen. De vakvereni gingen hadden om twee procent extra fevraagd voor de 50.000 geschoolde ar- eiders van de werkplaatsen. iiijli'iT -iri'ipfipOtilp-rjq-Ty.'rrrf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13