dïeam Kasavoeboe erkent officieel staatsgreep van V.N.-leger zwicht eisen van Congo's Moboetoe niet voor president De spelregels van het leve Khroesjtsjevs voetenbekken Waardige maar scherpe repliek „Titan'-raket legt 6.000 mijl af L levènsverzekering Margarine-zaak in de Bondsdag Farah Diba kiest babyverzorgster VJ BUITENLANDSE KRONIEK GASFORNUIZEN 284.- -mm w Minister beantwoordt vragen over emulgator JOSEPH ALSOP j „Het bekoorlijke en tegenstrijdige Nederland" - Russisch commentaar na elf daags bezoek Grote bewondering voor Rotterdam Amerikaanse „sprookjes" Pakistaans huwelijk Studenten organiseren ballonwedstrijd Rolmopj VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 PAGINA i LEOPOLDSTAD, 30 sept. (Ü.P.I.) President Kasavoeboe van Congo heelt gisteren officieel de staatsgreep van kolonel Moboetoe erkend en aan de bui tenlandse ambassadeurs in de republiek gevraagd samen te werken met de Raad van Commissarissen welke de ko lonel heeft ingesteld. Tijdens een pers conferentie, waarbij ook veertien bui- Advertentie Heeft de Britse premier, Macmil- lan, de illusie opgegeven, dat hij een soort bemiddelende rol zou kunnen spelen tussen de twee grootste machten in de wereld: Amerika en de Sov.iet-Unie? Zijn optreden gisteren in de Verenigde Naties was wel heel ver schillend van ziin optreden in het begin van het vorig jaar in Moskou, toen hij een basis probeerde te leggen voor een topconferentie. Macmillans opvattin gen over de te volgen taktiek tegen over de Sovjet-Unie hebben intussen een grote evolutie ondergaan. De toon van zijn verklaringen is nog even waar dig en beheerst als altijd, maar de in houd is veranderd. Sinds Khroesjtsjevs reacties on de affaires met de U2 en de RB17 en sinds de torpedering door de Russische premier van de top conferentie is Macmillan tot het besef gekomen, dat h;j tenslotte door Mos kou op één lijn gesteld wordt met Eisenhower, en Moskou de Britse bui tenlandse politiek niet méér accepta bel vindt dan de Amerikaanse. Macmil lan heeft gisteren een krachtig ant woord gegeven op Khroesjtsjevs uitda gende rede van vorige week vrijdag. De Britse premier trad daarbij niet slechts op als woordvoerder- van zijn eigen land, maar als de vertolker van de gevoelens van het Westen. Uiterlijk onbewogen maakte hij de meest scher pe opmerkingen. Hij beperkte zich niet tot vage algemeenheden, maar hij ging zeer concreet in op de beweringen van Khroesjtsjev. Khroesjtsiev heeft op zijn beurt niet meer de schijn willen ophou den, dat hij met Macmillan beter zou kunnen praten dan met Eisenhower. De Russische premier heeft zich bui- tengewoon kwaad gemaakt over de re devoering van zijn Britse collega, die zijn tegenstander dan ook enkele rake degenstoten toebracht. Macmillan heeft op Khroesjtsjevs fantastische voorstel, dat de „koloniale"' gebieden onmiddel lijk onafhankelijk moesten worden ge antwoord met enkele opmerkingen over de Sovjetkolonie Oost-Duitsland. De Sovjet-autoriteiten, aldus Macmillan, die zo de mond vol hebben over het recht van zelfbeschikking dat zou moe ten worden toegekend aan de volkeren van Azië, zouden eens moeten uit leggen waarom zij dit recht zelf niet willen verle nen aan de be volking van Oost- Duitsland. Als Oost —Duitsland zo'n communistische hemel is, hoe ver klaart men dan, dat gedurende de laatste twaalf jaar niet minder dan twee en een half miljoen mensen van Oost- naar West-Duitsland gevlucht zijn, aldus de Britse premier. Het was een opmerking die de talrijke min of meer neutrale leden van de Verenigde Naties tot nadenken zou moeten stem men. Met het voorbeeld van de zoge naamde Duitse Democratische Repu bliek heeft Macmillan op pakkende wijze geïllustreerd, wat een volk te doorstaan heeft als het onder een com munistisch bewind komt. Khroesjtsjevs gedrag tijdens de huidige zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is wel bijzonder onwaardig. Hij breekt met alle traditionele normen van het diplomatieke verkeer. De toon van zijn redevoering van vorige week was in hoge mate ongemanierd, en beledigend voor het Westen. Van Khroesjtsjev krijgt men niet de in druk, dat hij een man is die zich ge heel door z\jn emoties laat meeslepen en die dan dingen zegt waarvan hij la ter spijt heeft. In zijn hele carrière en vooral in de periode dat hij aan het hoofd staat van de regering van de Sovjet-Unie, heeft hjj zich doen ken nen als een buitengewoon geslepen po liticus, die steeds te werk gaat volgens een vooropgezet plan. Ook zijn aanval len van woede zijn berekend. Khroesj tsjev heeft gisteren ongetwijfeld wel bewust de regel geschonden dat een V.N.-afgevaardigde de redevoering van een collega niet met interrupties verstoord. Als Khroesjtsjev zich bij zijn komst naar New York ten doel gesteld heeft om in de Algemene Ver gadering zoveel mogelijk de aandacht te trekken, en als het hem er vooral om te doen is publiciteit te krijgen, dan heeft hjj bepaald succes met zijn streven. Maar in de Westerse wereld wekt hij grote antipatie met zijn on beschaafd optreden, en zijn houding zal ook weinig waardering oogsten bij de leiders van die neutrale landen waar men op goede omgangsvormen prijs stelt. Men kan zich bijvoorbeeld moeilijk voorstellen dat iemand als Nehroe waardering of zelfs maar be grip kan opbrengen voor Khroesjtsjevs onparlementaire gedragingen. Het is de vraag, of de Russische pre mier zich niet misrekent in het effect dat zijn manier van doen heeft bjj de leden van de Verenigde Naties, lijn toon is nu niet bepaald vredelievend, en als hij de indruk zou willen wekken, dat niet de Sovjet-Unie maar de Wes terse mogendheden een agressieve bui tenlandse politiek voeren, zou hij een andere taktiek moeten volgen. De te genstelling tussen het beheerste optre den van Macmillan en het ogenschijn lijk onbeheerste en ieder geval buiten gewoon grove gedrag van Khroesjtsjev zal ongetwijfeld opgemerkt zijn door die vertegenwoordigers van het Afri kaans-Aziatische blok die in de diplo matieke omgang nog op diplomatieke taal prijs stellen, en die bijgevolg de Britse stijl van debatteren zullen prefe reren boven de Russische. tenlandse diplomatieke vertegenwoor digers aanwezig waren, zei de presi dent, dat hij Moboetoe's verzoek tot te rugtrekking van de Ghanese en Guine- se militairen uit het politieleger van de Verenigde Naties mede had onder tekend. Hij had geëist, dat de troepen van de beide staten op 5 oktober zou den worden teruggetrokken. Een woordvoerder van de Verenig de Naties in Leopoldstad heeft inmid dels verklaard, dat de volkerenorga nisatie bereid is zich waar nodig tot de bestuursraad van academici te wenden. ,,De positie van de Ver- nigde Naties is eenvoudig", zo zei hij. „Zij onderhandelen met hen die ef fectief de ministerszetels bezetten". Bij de ontmoeting tussen am bassadeurs en verslaggevers was ook de door Kasavoeboe benoemde premier Ileo aanwezig. Loemoemba heeft nog altijd de nieuwe leider van het kabinet niet willen erkennen. Hij beschouwt zichzelf nog als de enige wettige pre mier. Het staatshoofd zei ook het vol komen eens te zijn met de plannen voor een Ronde-Tafelconferentie, waar een nieuwe grondwet en een nieuwe regering zullen worden besproken. Ka savoeboe zei, dat de R.T.C. binnen eni ge dagen in Leopoldstad zou samenko men. Ileo voegde hier aan toe dat uit elke Congolese provincie twaalf afge vaardigden worden verwacht. Het opperbevel van het V.N.-leger heeft ondertussen bekendgemaakt niet te zullen zwichten voor de eisen van Kasavoeboe en Moboetoe voor wat be treft de terugtrekking van de Ghanezen en de Guinezen. Volgens een woord voerder van de V.N. zouden de Ghanese soldaten worden overgeplaatst naar de provincie Kasai, om de Tunesische troepen af te lossen, die rust behoeven na weken tussen de elkaar vijandig gezinde stammen te hebben verbleven. Het Tunesische contingent heeft in Ka sai vijf doden en negen gewonden te betreuren als gevolg van hinderlagen, waar de soldaten van de volkerenor ganisatie m terecht waren gekomen. Het Guinese onderdeel zal eveneens uit Leopoldstad worden overgeplaatst naar een ander deel van Congo, maar de bestemming van deze soldaten is nog niet bekend. De bewaking van kamp Leopold II waar kolonel Moboe toe zijn hoofdkwartier heeft zal ook aan de Tunesische' militairen worden toe vertrouwd. NEW YORK, (Reuter) De Congo lese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, heeft als vertegenwoordiger van president Kasavoeboe alhier op een persconferentie verklaard dat de Sov jet-Unie op grond van een overeen komst met Loemoemba vliegtuigen met wapens en munitie naar Congo heeft gezonden. Documenten waaruit dit blijkt, zouden spoedig worden gepu bliceerd. Bomboko beschuldigde Gha na van pogingen om een „satelliet" van Congo te maken en van inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van Congo. CAPE CANAVERAL, 30 sept. (Reu ter). Een groot intercontinentaal bal listisch projectiel van het type „Titan" is gisteren van Cape Canaveral gelan ceerd. Na zesduizend mijl te hebben af gelegd is het projectiel in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan neerge komen. De bedoeling was de raket tien duizend kilometer te laten afleggen. Toch is de afgelegde afstand nog groter dan ooit door een „Titan" is gepres teerd. De proef mislukte doordat de tweede trap niet goed heeft gewerkt. (Advertentie) reeds vanaf een piekfijne keuken met 'n De Sjah van Perzië en keizerin Farah Diba hebben besloten een Frangaise te belasten met de zorg voor hun toekomstige baby. Jeanne Guyon, afkomstig uit Vesoul, en thans werkzaam in Parijs, zal binnenkort naar Teheran vertrekken om de keizerlijke baby, zodra die er is, onder haar hoede te nemen. (Advertentie) •c V f Hoge tribuneplaats. Spannende wedstrijd en zoonlief in de Winnende ploeg. Nog een paar meter.... bravo, knap werkl Trotse, vader. In zijn jonge jaren heeft hij zelf terdege meegeteld. En hij heeft 'zich niet alleen aan de regels van zijn sport, maar ook aan die van het leven gehouden. Hij had al vroeg tegen zijn verzekeringsman gezegd: „Ik wil een polis hebben die óók bij mijn leven nog wat oplevert: kan dat?". Natuurlijk kon dat. Voordelig! Omdat hij zo vroeg met die vraag was gekomen. Zijn kinderen mogen studeren en ook nog aan sport doen. En het kan allemaal. Want Amstleven begon uit te betalen, nèt toen hij het nodig had en dat gebeurde nog lang voor hij aan zijn pensioen toe' was. Vraag Uw eigen verzekeringsman naar de vele voordelen van een AMSTLEVEN-poIis. Vraag het vroeg, om er bijtijds van te kunnen profiteren. Jsn Cottaar heeft over de Olympische Spelen 1960 een boekje voer ons samengesteld» met goede foto's en typischs anecdotes. Stuur een briefkaart, met 24 cent extra aan postzegels, voor administratiekosten, aan AMSTLEVEN, Postbus 1072» Amsterdam. Dan zenden wij tl deze fraaie herinnefings-pocket franco toe. BONN, 29 sept. (Ü.P.I.) In de Westduitse Bondsdag, is heden nog eens de z.g. margarine-affaire ter sprake gekomen. De minister van Binnenland se Zaken Gerhard Schroeder verklaarde dat de levensmiddelenwet de toevoeging van emulgatoren aan margarine, zo als die. welke in Nederland en Duits land ziektegevallen had veroorzaakt, verbood. In antwoord op een vraag zei de mi nister dat slechts toevoegingen waren toegestaan, waarvan de onschadelijk heid ten volle was aangetoond. Hij wees er evenwel op, dat een voortdurende controle op de margarine-producten niet zonder meer mogelijk was. Of de West duitse regering strafrechtelijk zou op treden tegen de producenten van de margarine-soorten door welker con sumptie in Duitsland de z.g. blaasjes ziekte was opgetreden, kon. naar de mi nister meedeelde, pas worden beslist wanneer het nog aan de gang zijnde on derzoek zou zijn afgesloten. Op een vraag of in de mar garine-soorten die momenteel in de han del zijn nog emulgatoren worden toe gepast, antwoordde minister Schroeder dat dit, voor zo ver hem bekend was, niet het geval was, maar dat hij zich nog precies diende te oriënteren. Naar de minister op een andere vraag mee deelde, was de regering niet van me ning dat imitatie-rum en imitatie-arak, welke dranken door fabrieken in Su- detenland worden geproduceerd, scha delijk voor de gezondheid zijn. Het zou daarom niet nodig zijn de levensmid delenwet te wijzigen. NEW YORK, 30 sept. Toen Ni- kita S. Khroesjtsjev in arrogant zelfvertrouwen het podium van de Verenigde Naties betrad, had hjj de woorden kunnen gebruiken van het zegelied van de oude psalmist. Hjj had kunen zingen: „De V.N. z(jn mgn voetenbekken: op Afrika werp ik mijn schoeisel; over Latjjns-Amerika hef ik mijn zegekreet aan!" Dit geeft in ieder geval een goed idee van Khroesjtsjevs toon in zijn rede voor de V.N. En bjj deze be langrijke gelegenheid was de toon die Khroesjtsjev aansloeg in ieder geval van meer betekenis, dan de inhoud van wat hij te zeggen had. In de bespottelijk onwezenlijke sfeer van het moderne volkerenpar- lement kreeg de inhoud van Khroesjtsjevs schandelijke redevoe ring uiteraard heel wat aandacht. De V.N.-gedelegeerden van de „on gebonden landen" zouden een gun stige indruk hebben gekregen van de tegenstelling tussen Khroesjtsjevs nejtigheid én Eisenhowers gematig- aar dit is van bijna even wei nig belang als een praatje over het weer. plan wel gaat, is te lezen in docu menten die in beslag genomen wer den nadat de militaire coup d'état van kolonel Moboetoe tijdelijk de macht had gebroken van de Sovjet- frontstrjjder in Congo, Patrice Loe moemba. Deze documenten, werden naar cie V.N. gestuurd door de rege ring van Congo met hét verzoek de contigenten van Guinea en Gha na uit de V.N.-strijdmacht in Con go te verwijderen. Er wondt in deze papieren vooral een interessant licht geworpen op uoor N». Het ligt voor de hand, dat de men sen Eisenhower een heel aardige man vinden, en Khroesjtsjev hele maal geen aardige man. Maar het doet helaas absoluut niets ter zake, of men dat vindt. Het gaat in deze harde wereld alleen om het welsla gen of het mislukken van de aardige of de kwade man. En Khroesjtsjevs arrogantie was kennelijk gebaseerd op de verwachting dat hj> succes zou hebben, zoals zijn heftigheid zijn woede weerspiegelde over een ge deeltelijke nederlaag in Congo. De gebeurtenissen in Congo 'waren de onmiddellijke oorzaak van Khroesjtsjevs schokkende aanval op de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld. Toch kan men uit het verhaal van Congo ook lezen, waarom Khroesjtsjev op succes re kent in zijn wereldplan. In Congo men moet dat goed öegrüpen heeft het Sovjetplan om een communistische basis te vesti gen in het rijke hart van Afrika di rect de volledige steun gehad van de twee meest belangrijke onafhanke lijke staten van het Afrikaanse we relddeel: Egypte en Ghana. En dit Sovjetplan heeft ook bruikbare bij val gekregen van nog een Afrikaan se natie die troepen heeft afgestaan voor de V.N.-strijdmacht in Congo: Guinea. Hoever die steun voor het Sovjet- Kwame Nkrumah, president van Ghana de rol die de Ghanese leider Kwame Nkrumah heeft gespeeld. Uit de do cumenten blijkt, dat met Ghana's hulp, de Congo overstroomd is met speciaal geoefende Russische officie ren en technici De ambassadeur van Ghana in Moskou heeft onlangs in één week aan niet minder dan vijfhonderd van zulke Sovjet-agenten een visum gegeven. Bij het trans port van deze mensen naar Congo was Ghana ook behulpzaam. Zo heeft een land dat veronder steld werd namens de V.N. in Congo op te treden, een horde van twee duizend Russische en Tsjechische experts in Congo gebracht. Ze ston den al bijna op het punt om alle sleu telposities in Congo over te nemen, toen kolonel Moboetoe zijn militaire staatsgreep ondernam. Daarna, zo blijkt ook uit de buitgemaakte do cumenten, gaf de regering van Gha na aan haar troepen in Congo nota bene opdracht de instructies van de V.N niet op te volgen, als dat nodig mocht zijn om de Sovjetfrontstryder Loemoemba voor arrestatie te be hoeden. Terwijl ik dit schrijf, wordt Loe moemba nog goed beschermd. In tussen hebben de vertegenwoordi gers van Tunesië en Marokko, even als die van Egypte, Ghana en Gui nea, samen grote druk uitgeoefend op president Joseph Kasavoeboe, op dat hij het onfortuinlijke land terug geeft aan Patrice Loemoemba. De afloop is nog onzeker. Maar het is ongetwijfeld beter om de opvattingen van de „ongebonden landen" te be oordelen naar hun daden in deze kri tieke situatie in Congo, dan naar hun uitlatingen hier in de Verenigde Naties. Blijft de kwalijke vraag, waarom deze vijf regeringen die geen van alle communistisch zijn, kennelijk een communistische regering geves tigd willen zien in het hart van het Afrikaanse werelddeel. Al deze lan den hebben hun bijzondere redenen. Het Egypte van Nasser wordt slechts geleid door overwegingen van onmiddellijke voordeel in de wedgver °m het Arabisch leider- schap Nasser heeft Khroesjtsjevs voortdurende hulp nodig. Wat Kwa- me Nkrumah betreft: hij is prak tisch geheel in de macht van Geof- try Bing, een Engelse communist. Bing, die door Nkrumah benoemd is tot procureur-generaal van Ghana zorgde voor de Ghanese steun aan het Sovjetplan voor Congo. Maar deze regionale en bijzondere redenen zouden onbelangrijk zijn, als er niet een meer algemene re den was. Als die algemene reden niet bestond, zou Nkrumah zich ongetwij feld tot zijn andere Engelse advi seur gewend hebben, Sir Robert Jackson, de briljante ecntgenoot van de briljante Barbara Ward. Die alge mene reden is: de verslapping en af brokkeling van de Amerikaanse en de Westerse positie in de wereld, waar door mensen als Nkrumah tot de overtuiging zijn gebracht dat Khroesj tsjev de toekomst vertegenwoordigt. (Copyright V.B. - N.Y. Herald Trib.) Drie Russische journalisten hebben van de zomer een elf-daags be zoek aan Nederland gebracht. Een van hen, de heer B. Leontjef, heeft hierover in de „Literatoern'aja Gazeta" twee artikelen geschreven on der de titel „Het bekoorlijke en tegen strijdige Nederland". Dat wij hiervan kennis hebben kunnen nemen danken wij aan de Russische ambassade in Den Haag, die ons een vertaling ter beschikking heeft gesteld. De heer Leontjef beperkt zich niet tot toeris tische bespiegelingen maar snijdt ook punten aan die men na zo'n vluchtig bezoek niet zou verwachten zoals de grondprijzen rond Rotterdam, de ver deling van de grond van de IJselmeer- polders en het aandeel van de arbei ders in de welvaart. Grote bewondering heeft de 'Schrijver voor de „door zijn grandioosheid adembenemende Rotter, damse haven, de stad van grote oceaan stomers" en vol lof Is de heer Leontjei voor de hen begeleidende ambtenaren van buitenlandse zaken uie „waarlijk ontroerende zorg en welwillendhcir' aan de dag hebben gelegd". „De be scheiden Sovjetjournalisten", zoals hij zelf schrijft, „werd een hartelijke, van attentie en vriendelijkheid getuigende ontvangst bereid. Wij hebben alles ge zien waarop Nederland terecht trots kan zijn". Minder te spreken was de schrijve] over het feit dat hij en zijn collega's reeds de eerste minuten van hun be zoek met een „onaangename kwalijk riekende episode" geconfronteerd wer den: de van spionage verdachte stu dent Smirnof. De verklaring van deze „domme, door niets te verklaren po- litieprovocatie" ligt voor de hand, ai- dus Leontjef. Het was een bevel van uit Washington na het U-2 incident om Sovjetspionnen op te sporen. Laat de „zaak Smirnof niets om het lijf ge had hebben, de „moor" heeft zijn plicht gedaan. De Amerikaanse pers kan er zich na een jaar en zelfs na vijf jaar op „beroepen": herinnert u zich nog, er was zulk een „feit" in Nederland, daar werd een Sovjetspion gearresteerd...". Aldus de Russische journalist. Het is overigens niet de enige keei dat Amerika in het artikel genoemd wordt. Het gebeurt meer en niet al tijd is de toon even aardig. Wat de Rus niet begrijpt is dat de spaar zame Nederlanders 1850 miljoen gul den uitgeven voor de defensie. Zijn commentaar: „Geld dat weggesmeten wordt, maar behalve dat hebben het Pentagon en ook de zakenlieden in Nederland zelf er baat bij: want een bepaald deel van de winst op de mili taire orders (en die is niet gering) vloeit in hun zakken". En elders heel optimistisch „Geen weldenkend West- Europeaan hecht verder .rg geloof aan de sprookjes over agressiviteit van de U.S.S.R. 'en de andere socialistische staten. De consequente vredespolitiek van ons land heeft tot dit betere in zicht bijgedragen". Op deze foto al eerder, nl. 23 juni, in deze rubriek geplaatst ziet men de aankomst van de Russische journalisten op Schiphol. Geheel links de heer Leontjef van wiens commentaar in de ,fLiteratoernaja Gazetawij hiernaast enkele gedeelten weergeven. P; k; Over Rotterdam wordt opgemerkt: „Rotterdam breidt zich uit „volgens plan", uit de omliggende dorpen wordt de landbouwbevolking verdreven; de grond wordt de boeren tegen spotprij zen afhandig gemaak t.in ieder geval tegen voor-oorlogse prijzen. En deze grond brengt, nadat deze bij het ste delijke uitbreidingsplan is gevoegd en bouwrijp is gemaakt, een prijs op die dertig of veertig maai hoger ligt". En van Scheveningen: „Waar de rijke toeristen uit West-Duitsland zich zeker niet slechter zullen voelen dan tijdens de bezetting door de Hitleristen". Zefs de „wanstaltige moderne kunst" blijft niet onbesproken. Deze wordt „hier en daar schuchter tentoonge steld". Hetgeen, vooral w- die „schuch terheid betreft" ook al niet juist is. /n het nieuwe stadhuis in Den Haag is donderdag het huwelijk vol trokken tussen de heer Abdul Rauf Hameed en mej. Hendrika Maria lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllilllllllllllllliliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiiiiiiiiilllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Sunkar. Het bruidspaar was gekleed in Pakistaans nationaal kostuum. Tenge volge van een misverstand was de naam van de vader van de bruid op de papieren verkeerd gespeld, zodat de acten later gewijzigd moesten worden; ook het trouwboekje werd na de uit reiking voor de fotograaf weer inge nomen om veranderd te worden. De vreugde van het jonge paar was er echter niet minder om. Onder zeer grote belangstelling vond woensdagmiddag in de hogeschoolstacl Wageningen een ballonwedstrijd plaats ter gelegenheid van het tiende lustrum van de katholieke studentenvereniging Sint Franciscus Xaverius De officiële viering van dit gouden jubileum wordt gehouden in november van dit jaar, doch via deze voor-festiviteiten wil deze grootste studentenvereniging in Wageningen de aandacht vestigen op het komende lustrum, terwijl bovendien de reeds sedert jaren bestaande band tussen Franciscus en de Wageningse bevol king nog eens verstevigd wordt. Een goed idee van de lustrumcommissie; vele kinderen zijn met een blij gezicht vertrokken. De zeeleeuwen en pinguïns in Ouwehands Dierenpark hebben vier en twintig uur noodgedwon gen moeten vasten. De voorraad wij ting was namelijk te snel opgevoerd en de nieuwe zending vanuit IJmuiden was nog niet aangekomen. Dit bericht was doorgedrongen tot de keuken van het parkrestaurant, waar de koksmaat zo'n medelijden kreeg met de dieren, dat hij stilletjes ingelegde haringen in de week zette en deze bij de zeeleeu wen bracht. Deze snelle zwemmers hapten gretig naar de visjes, die de koksmaat hen toewierp, maar tot zijn grote verbazing en ontsteltenis wil den ze er helaas niet van eten. Zij namen de haring wel in hun bek, doch gingen er wild mee gooien en smijten. Eén van de uitgerolde rolmo'psen kreeg de koksmaat zelfs welgemikt naar zich toe geslingerd. Het was voor hem een grote teleurstelling. In elk geval heeft de jongeman zijn goed' wil getoond en bewezen een dieren vriend te zijn. Dat de zeeleeuwen en ook de pinguins echter de voor keur geven aan wijting, «->11 hij niet weten. Toen de wagen met verse vis uit IJmuiden aankwam, was het voor fle dieren dubbel feest en waren zij de naar zure bommen smakende harink jes snel vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9