„Kolonel Hyde contra Scotland Yard", spannende film „Shalom, het wonder Israël" een boeiende documentaire HALVE EEUW LEIDINGWATER IN HEEMSTEDE Aöenda Haarlem Prof. dr. C. A. Rijk over het komend algemeen Concilie te Rome TENTOONSTELLING Het Deense Interieur Geestig product over bankoverval als militaire operatie <;roeiv Co. De zaak M.P. Hannibal Koningin van de planeet Venus Angst Nacht der vergelding Repn rises TAXI 13000 Herdenking Dag der Verenigde Naties Naar de pomp lopen 1 xmm Moment van bezinning van heel de gemeenschap der christenen GELOOF EN WETENSCHAP SLEUTEL WEG? Lido Roxy Studio P- HrWÊÊÉË wasserij duyn Haarlemse Jazz Club opende twaalfde seizoen ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PAGINA 2 Apotheken en dokters diensten PHtuPs|Radio Moors H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Rembrandt Cinema Palace Frans Hals Luxor Politiepost Vogelenzang tijdelijk verplaatst HEEMSTEDE, 1 okt. Vandaag is het op de kop af vijftig jaar geleden, dat Heemstede op de waterleiding werd aangesloten. Zaterdag 1 oktober 1910 was een historische dag voor de Heemsteedse ingezetenen, die tot dan toe waren aangewezen op de watervoorziening van regen put of pomp. In 1908 werd een commissie ge vormd, bestaande uit burgemeester mr. D. E. van Lennep en de raadsleden dr. E. A. M. Droog en A. Honig, die de mogelijkheden ging onder zoeken op welke wijze Heemstede aan leiding water zou kunnen komen. De ambtelijke molen maalde snel, want twee jaar later was het feest in het dorp en wapperde de vlag op de nieuwe watertoren. Veel veranderd Inauguratie nieuwe leden „Sanctus Bavo" ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Films Toneel Muziek Diversen Centralisatie „DE SLEUTELSPECIALIST" FILMJOURNAAL Evenals de meeste andere wetvrezen- de burgers, die geen breekijzer van een ploertendoder kunnen onderscheiden, putten we een he-illoze voldoening uit ©en op papier, toneel of beeldscherm feilloos uitgevoerde misdaad, vooral wanneer het gaat om de miljoenen van een bank, die met de discipline, de durf en de nauwkeurigheid van een tot in de kleinste details uitgewerkte militaire operatie worden buitgemaakt. We heb ben dan ook intens genoten van elk mis dadig moment in ,,The League of Gent lemen", de eerste film, waarmee de nieuwe. Britse filmmaatschappij „Allied Film Makers", in het leven geroepen door een groep acteurs, regisseurs, schrijvers en producenten, zich bij het publiek heeft aangediend. Over het geheel genomen is de ken nismaking voor ons een bijzonder aan gename geweest. Want al begint deze eersteling, die hie.r te lande wordt ver toond onder de tiel „Kolonel Hyde con tra Scotland Yard", wat aarzelend en verbrokkeld en al bedient regisseur Ba cil Dearden zich aanvankelijk meer van woorden dan van beelden om zijn figu ren te introduceren en de intrigue op gang te brengen, zij krijgt geleidelijk meier vaart en spanning en biedt een overvloed van die typische ironie en zelfspot, waarmee de Britse filmkome die zich een verdiende faam heeft we ten te verwerven. Een kolonel bij het Britse leger, (Jack Hawkins), verbitterd over het hem wegens overbodigheid verleende ontslag, gebruikt de kennis, die hij in de archieven van het ministerie van oor log he-eft opgedaan, om zich de mede werking te verzekeren van een zevental oud-officieren met een verre van vlek keloos verleden, die hij als „deskundi gen" nodig heeft om een bankoverval Advertentie CENTRALE VERWARMING POW-R-MAT1C Oliebranders BLOEMEND AAL TELEF 51835 Haarlem Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster- «traat 100, tel. 51959; Apotheek Loomeyer en zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; HUdebrand Apotheek, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, tel. 57903. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathót, tel. 11990. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: J. ten Hones. H. Dreef 184, Heemstede, tel. 39665. iiaarlem. tel. 13174. Dierenarts: J. Herk, Koninginneweg 51. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet. Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhoui Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 201 tel, 40404. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Sta tionsweg 12, tel. 57458. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: K. Kont, J. de Wittlaan 23, tel. 34811; R. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Hollander, Ziilwee 17 tel. 11431. Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: J. Zwerver, Julianaweg la. tel. 2499. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 02560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort tel. 02560—8284. Advertentie TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38. HAARLEM TeL 14609 Kathedraal: 6.30, 7.30. 9 H., 11 en 12 uur. 8t.-Antonlus, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H. 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8. 9.15 H.. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9. 10.30 H., en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15. 9.30 R.. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 H., en 12 uur. H H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7, 7.45, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H Liduina Rijksstraatweg: 6.30. 7.30. 9 H. 10 45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VU Smarten en St. Ba vo, Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 8.45 H, 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30. 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid: 7.30 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30. 9 10.30 H.. en 12 uur AERDENHOUT: 7.30 9 H. en 11 uur ZANDVOORT: 7.30, 9. H., 11 uur, Huis in de Duinen: 8.45 uur. OVERVEEN: 7. 8. 9 H. 10.30 en 1U0 uur HEEMSTEDE, (H Bavo) 6.30 7.30 8.30 9.40 H. 11 en 12 uur HEEMSTEDE (O. L Vr. Hemelvaart) 6.45, 7 45. 8.40 ti. 10. 11 en 12 uur SPAARNÜAM: 7 30 er 10 H BES" NEBROEK. <H Jozefl: 6.45 8. 9.15 H. en 11 uur VOGELENZANG (O.L.Vr. Hemelvaart): 7.30, 8.30 en 10 uur H. te plegen, daarmee bewijzend, dat mili taire opleiding en discipline even doel treffend zijn om een bank binnen te dringen als een vijandelijke stelling. Een goed deel van het genoegen, waarmee men de film gadeslaat en van de spanning, die zij wekt, is te danken aan de ingewikkelde strategie, waar mee zich de eigenlijke bankoverval vol trekt, nadat de daders zich eerst door middel van een raid op een legerkamp een uiterst grappige en tegelijk op windende episode en de diefstal van een verhuisauto van de nodige wapens en rollend materieel hebben voorzien. Maar de censuur verlangt nu een maal, dat de misdaad wordt bestraft en dat de justitie tenslotte aan het langste eind trekt. Daartoe heeft scenarioschrij ver Forbes zijn toevlucht genomen tot het menselijke element. Bryan Forbes echter heeft dit men selijke element op weinig geloofwaardi ge en allerminst bevredigende wijze ge bruikt om zijn verhaal een onverwachte wending te. geven en er voor te zorgen, dat de bankoverval toch niet zo vol maakt verloop als de daders zich had den gedacht. En dit is dan tevens een spijtige onvolmaaktheid in een film, die de toeschouwer overigens uitstekend en spannend amusement biedt. Lido, 14 j. In onze courant van donderdag heb ben wjj reeds uitvoerig aandacht ge schonken aan de nieuwe film van Bert Haanstra, „De zaak M.P.". Wij heb ben toen als ons oordeel uitgesproken, dat de film na de opwinding die Haanstra's eersteling. „Fanfare" had veroorzaakt lichtelijk teleurstelt. De producent Haanstra heeft het van de filmer gewonnen, stelden wij. Maar we willen toch nog eens met nadruk ver klaren, dat „De zaak M.P." zeker weer een kostelijk stuk amusement is, dat ongetwijfeld zijn weg bij het publiek zal vinden. Wij hebben alleen willen beto gen. dat men na „Fanfare" aan een cineast als Haanstra, hogere eisen mag stellen. Deze week en ongetwijfeld nog wel langer kan men „De zaak M.P." in Rembrandt gaan zien. Alle leeftijden. Het verhaal van Hannibal verfilmd. Natuurlijk, zou men haast zeggen; he-t bewogen leven van Carthago's beroem de veldheer bezit ook alle „ingrediën ten" voor een geweldig filmspektakel. De Amerikanen hebben er bijzonder hun best op gedaan. Breed uitgemeten, in heftig gekleurd cinemascope, trekken Hannibal en zijn olifanten over de be sneeuwde en onherbergzame Alpentop pen, vallen vele getrouwen krijsend in diepe ravijnen, levert zijn leger slag te gen de Romeinen, met heel de bloederi ge omlijsting die dit alles nu eenmaal vereist. De mannen die met schorre stem plechtige uitspraken doen en de z.g. fatale vrouwen ontbreken evenmin op het appèl, kortom het is het bekende bonte gedoe, dat onwillekeurig doet den ken aan de massale krachtpaterij, waar mee eens Cecil B. De Mille sterk op de voorgrond trad. En dat mag dan een compliment zijn voor dit zeer op windende filmwerk, dat in Cinema Pa lace veertienjarigen en ouderen van be gin tot einde weet te boeien. De mannen die deze week Roxy binnenstappen zullen de grootste be langstelling krjjgen voor de planeet Venus, een domein der vrouw, zoals hun door een bont en blauw gekleurd filmpje wordt duidelijk gemaakt. Vier Amerikaanse ruimtevaarders zijn de gelukkigen. Zij landen op de planeet, worden nu eens gevangen genomen, dan weer vrijgelaten, om tenslotte met een verrukte glimlach de favorie te uit te kiezen. Veertienjarigen en ou deren kunnen er om lachen. Vanaf maandag draait er „De bende van Montana", een keiharde western die al eens eerder in Haarlem afge draaid is. 18 j. Er zijn vrouwen, die bereid zijn zich door een stel diamanten, of desnoods een tuiltje bloemen, van de genegen heid harer aanbidders te laten over tuigen. Niet echter Lana Turner, die in de film „Angst" („Portrait in Black") eerst twee lijken aan haar voeten moet zien, alvorens zich zeker te voelen van Anthony Quinn's toewijding. Nu vor men lijken zelfs in films niet bepaald een hete basis voor een wolkenloze toekomst, vooral niet als één van die lijken een terzijde geschoven echtge noot ip. En dus ondergaat Anthony Quinn aan het slot van zijn spektacu- laire straf, die al even weinig oorspron kelijk is als de uitermate gecompliceer de kronkelingen in het verhaal van een dokter, die tot tweemaal toe de door hem gezworen eed vergeet om zich in het bezit van de door hem begeerde vrouw te stellen. Regisseur Gordon Douglas heeft de theatrale gebaren en veelzeggende blikken, waarmee Lana Turner haar rol van „femme fatale" waar probeert te maken, geduldig met zijn kleuren- camera geregistreerd zonder zich te bekommeren om een vormgeving, die van de vele even opwindende als on waarschijnlijke gebeurtenissen op het doek een boeiende film had kunnen maken. Anthony Quinn als de dokter heeft nu en dan veel weg van een rhesus-aapje, dat kiespijn he-eft. In elk geval kijkt hij doorlopend erg somber cn daar is alle reden toe in deze in alle opzichten stern gekleurde thriller, waarnaar volwassenen van de week in Frans Hals kunnen gaan kijken. In Luxor draait deze week „Nacht der vergelding", een verre van bijzon dere film. Het gaat om een aantal stoe re Amerikanen. Het verhaal heeft niet veeJ om het lijf, ook al gaat het om de onverzettelijkheid van één vrouw. De „boss" van de Amerikanen komt in con flict met de eigenares van een ranch en natuurlijk komen er weer gevech ten en bosbranden aan te pas. Voor 18-jarigen. In Minerva wordt tot en met morgen de teenagerfilm „Alle lieben Peter" ge draaid met het teenager-idool Peter Kraus. a.i. Morgenmiddag wordt „Jer ry als baby-sitter" vertoond, een echt Amerikaanse filmklucht met Jerry Le wis. a.i. Donderdagavond vertoont men in d :ze bioscoop „Mon Oncle", de be faamde comedie van Jacques Tati. a.i. Advertentie HAARLEMj 1 okt. Het Centrum voor internationale lezingen zal maan dag 24 oktober in de kroonzaal van res taurant Brinkmann de „Dag der Ver enigde Naties" herdenken met een le zing door de heer Korthuys, die zal spre ken over de „Verenigde Naties en Afri ka." De avond wordt gepresidieerd door prof. dr. Gesina H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, en begint om acht uur. BLOEMENDAAL, 1 okt. Met de verbouwing van de politiepost aan de Graaf Florislaan in Vogelenzang zal donderdag 6 oktober een begin worden gemaakt. De verbouwing zal vermoede lijk 1 a2 maanden in beslag nemen. Gedurende deze tijd is de politiepost ondergebracht in het perceel Leidse- vaart 290, Vogelenzang, tel. 02502-6809. Agent G. Metselaar zal hier tijdelijk dienst doen in afwachting van de op volger van brigadier H. de Jong, die naar Overveen is overgeplaatst. HEEMSTEDE, 28 sept. De pluim vee en konijnenfokkers vereniging „De Eendracht" houdt maandag 3 oktober een ledenvergadering in het Cafetaria- Restaurant aan de Binnenweg. De agen da vermeldt onder meer een bespreking voor de aanstaande tentoonstelling. De ouderen onder de Heemstedenaren zullen zich onge twijfeld de tijd van put en pomp nog wel herinneren. Ieder moest voor zich zelf zorgen. Had men geen pomp geslagen, dan was er de regenput voor het dagelijks gebruik. Het was dikwijls behelpen, vooral in tijden van droogte, wanneer de watervoorraden in de putten tot een minimum waren ge slonken. Toch telde Heemstede een aantal gelukkigen, die al voor 1910 water uit dè kraan konden tappen. Dat waren de bewoners van de 267 woningen in de wijk „Bos en Vaart", welke zo dicht bij Haarlem was gelegen, dat de bewoners door de Spaarnestad als „eigen kinderen" werdén behan deld en water uit Haarlems waterleiding ontvingen. De documentaire, de film van en over de werkelijkheid, is een omlijnd begrip geworden in de filmproduktie. Het merk waardige feit doet zich namelijk voor, dat de filmdocumentaire, die zich voor al sinds de jongste wereldoorlog in een groeiende belangstelling van officiële zijde en van het publiek mag verheugen, nog steeds geen genade heeft kunnen vinden in de ogen van de bioscoop-ex ploitanten. Van officiële zijde wordt het belang van een goede filmdocumentatie en voorlichting meer en meer ingezien en zelfs metterdaad getoond door facili teiten en opdrachten. De Duitse filmer Herbert Viktor heeft het gewaagd, de ongeschreven wet, dat de vertoningsduur van een documen taire film maximaal twintig minuten mag bedragen, te overtreden. Viktor, een Berlijner, heeft onder de titel „Sha lom" over het jonge Israël een docu mentaire kleurenfilm vervaardgd met een vertoningsduur van 82 minuten. Het nieuwe en tegelijk oude Israël, waar oudheid en moderne tijd. oost en west, jodendom, christenheid, islam en humanisme elkaar ontmoeten, heeft voor velen de onbemindheid van het on bekende. ..Shalom" maakt in een dwin gende reeks suggestieve beelden, ge steund door een boeiend commentaar, iets voelbaar van de vreselijke spannin gen, die er in dit unieke land heersen. Zij laat iets zien van de tegenstellingen tussen het oude en het- nieuwe, maar, ook van de eerbied voor de heilige plaat sen, die joden christenen en moslems samen bindt. Maar vooral toont "zijrriet welk een energie en enthousiasme een volk. dat duizenden jaren over een on gastvrije wereld heeft rondgezworven, zich in het oude land van zjjn vade ren nieuwe cultuur en welvaart aan het scheppen is. In dit opzicht is „Shalom" een be wonderenswaardig voorbeeld van intel ligente beeldjournalistiek. De film of fert de waarheid niet op aan een gemak kelijk succes. Zij toont de lichtzijden, maar ook de schaduwkanten van haar onderwerp. Zij geeft een dramatische, soms ook humoristische interpretatie van de werkelijkheid, waarmee niet isge- zegd, dat ze deze vervalst of verdraait. Door de bekwaamheid van de filmer worden de beelden samengevoegd tot een vloeiend patroon, gesteund door met zorg en smaak gekozen muziek en toe gelicht met een instructief commen taar. De teksten, geschreven door Mey er Hamel en gesproken door Wim Po- vel Heieen van Meurs, Wam Heskes en Lo van Hensbergen, zjjn in de Cine- tone-studio's te Duivendrecht bijzonder knap nagesynchroniseerd, zodat het slechts een zeer oplettende toeschouwer opvalt, daat de lipbewegingen Van de figuren op het doek niet volledig klop pen met de klanken, die uit de luid sprekers komen. Afgezien van de bijbelteksten, waar van hij zich bij herhaling bedient en van enkele korte flitsen van de orthodo xe Joodse minderheid, die zich op re ligieuze gronden zelfs tegen het be staan van de jonge staat kant. toont hij het nieuwe Israël als een zuiver mate rialistische gemeenschap. Een beeld, dat ..gelukkig, njefc juist, althans zeker met volledig is. want materialisme kan, zoals in Let verleden is gebleken, gemak kelijk leiden tot tirannie, de éne af grond, die de andere van haat, verzet, geweld en vernietiging oproept, a.i. Tegenstelling in het huidige Israel; een scène uit Shalom. SfllI£HNOttB De commissie van drie zat niet stil. Nadat alle mogelijkheden waren beke ken, sloot Heemstede een contract af met de gemeente Amsterdam, hetgeen betekende dat het werd aangesloten op het pompstation van Leiduin. De bouw van de watertoren was voorspoedig verlopen en tenslotte voigde m de nacht van 30 september op 1 oktober 1910 de met zoveel verlangen tegemoet- geziene aansluiting op de Amsterdamse waterleiding. Dit betekende uiteraard niet, dat op 1 oktober iedereen in Heemstede het water uit de kraan kon laten stromen. De bestaande aansluitin gen in „Bos en Vaart" konden zonder meer worden overgeschakeld, maar verscheidene jaren verstreken alvorens alle Heemstedenaren pomp en put voor goed vaarwel konden zeggen. Veel is er de laatste vijftig jaar in Heemstede veranderd. De legendari sche stoomtram maakte plaats voor de „elektrische", die op haar beurt weer de wijk moest nemen voor de bus. Waar is de lantaarnopsteker gebleven, waar de man die de „vaatjes" ophaal de? Het dorp breidde zich uit tot een flinke gemeente, waarvan het inwo nersaantal steeg van 7.480 tot ruim 25.000. De woningen werden bij duizen den uit de grond gestampt en bedroeg het waterverbruik in de eerste drie maanden na de aansluiting op de Am sterdamse leidingen 8.199 kubieke me ter, thans geeft het vèrbrüik per kwar taal en getal aan van. bijna 1 miljoen ku bieke meter. De tijd dat men in Heemstede ge bruik moest maken van zwengel of putemmer, ligt alweer lang in het verleden. De „goeie ouwe tijd" mag bij velen dan nog in de herinnering, voortleven als een tijdperk van ro mantiek, niemand zal vandaag aan de dag nog terugverlangen naar de jaren, waarin men letterlijk gespro ken „naar de pomp kon kopen". De tijd van de pomp is in Heemstede alweer lang voorbij. Niemand zal 't be- returen, al bood zo'n pomp dikwijls een romantisch aanzicht. Advertentie vmstkki»\.msevaart20 Tl i. 110^3 Binnen 4 dagen retour. HAARLEM, 1 okt. Morgen begint de inauguratie van de nieuwe leden van de Haarlemse Katholieke Studentenver eniging „Sanctus Bavo" met een H. Mis in de kapel van het Triniteitslyceum om half elf. Hierna volgt een gezamen lijk ontbijt in de kantine van deze school. 's Avonds om kwart voor acht zal dr. Bernard Delfgauw in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een lezing houden over Albert Camus. Na afloop is er een feestelijke bijeenkomst in restaurant Brinkmann. De sociëteit van Sanctus Bavo zal za terdagavond gesloten zijn. (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 HAARLEM, 1 oktober Vrijdaga vond hield de H.J.C. haar eerste bij eenkomst van dit seizoen. De gezellige zaal van Dansschool Schroder was weer goeddeels gevuld met jeugdige jazzliefhebbers, die een programma kregen voorgeschoteld, dat zowel de oude stijl-minnaars als de modernisten kon bevredigen. De spits van de avond werd afgebe ten door een jam-seSsion, hoofdzake lijk bestaande uit léden van het huis orkest de William B. J. Swing Combo, die deze altijd weer moeilijke taak weer goed volbrachten met enige num mers uit de 30er jaren. Hierna traden als gasten op: Ruud Brink tenorsax, Boudewtjn Leeuwenberg-piano, Her man van Regteren-bas en Hans Beths- drums, tezamen een combo, die mo derne jazz van zeer hoog gehalte ten gehore bracht. Brink en Leeuwenberg vielen hier als solisten bijzonder op. Geheel afwijkend van klankleer en stijl was het Rob Hoeke kwartet, dat daarna een aantal onvervalste Hon- ky-Tonk Boogies speelde. De eerste groep van de avond, nu uitgebreid tot een complete Dixieland bezetting, bracht in het bijzonder door het en thousiaste spel, de zaal enige malen tot ovaties. De avond werd besloten met een tweede optreden van de moderne gast- combo en om elf uur konden de leden weer terugzien op een ouderwetse club avond, met die zo speciale H.J.C.- sfeer. De volgende clubavond, de laatste vrijdag in oktober is de 100e, sinds de oprichting van de H.J.C. in 1949. Het ligt in de bedoeling van deze avond iets feestelijks te geven en een bijzon der programma te br.engen, te meer, daar dan tevens eén der. huisorkesten The Wanderers jubileert als 10-jarig huisorkest van de H.J.C. A.B.F.K CINEMA PALACE: „Hannibal". 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Angst", volw.; 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO„Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 jr.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Nacht der vergelding", 18 jr. 2. 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: „Hoffmanns Vertellingen", 18 jr. 2 en 8 uur. REMBRANDT: „De zaak M.P", a.i. 2. 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. zo.: „De koningin van planeet Venus", 14 jaar; Ma. t.m. do.: „De bende van Montana", 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 u Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Shalom, het wonder van Israël", a.i.; 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: zaterd. en zond. 7 en 9.15 u.: „Allo lieben Peter", a.i.; za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur: „Jerry als babysitter", a.i. do. 8.15: „Mon oncle", a.i. Zaterdag 1 october Stadsschouwburg, 8 uur: „Huwelijks lessen" van Leslie Stevens door het Rot terdams Toneel onder regie van Pim Dik kers en met Pim Dikkers en Enny Meunier in de hoofdrollen. Een luchtig blijspel in college-vorm over theorie en practijk van het huwelijk. Première voor Haarlem. Zondag 2 october Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel in „Glapiont U ook?" van Jacques Audiberti. Regie: Georges Vitaly. Een kol derstuk, dat uitstekend gespeeld wordt. Zondag 2 october Teylers Museum, 2 uur: Bespeling van het eènendertigtoonsorgel door Bernard Bartelink. Maandag 3 october Ned. Hervormde Kerk, Bennebroek, 8 u.: Concert „Die Haarlemsche Musyckkamer" o.l.v. André Kaart. Programma: Mozart, Haydn, Vivaldi. (Culturele Kring Benne broek). Concertgebouw, 19.30 uür: Extra concert N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Jhr mr. C. J. A. de Ranitz. Zaterdag l october Concertgebouw, 14 tot 24 uur: Pasar Malam, fancy-fair t.b.v. de spijtoptanten in Indonesië. Zondag 2 october Concertgebouw, 14 tot 19 uur: Pasar Malam, fancy-fair t.b.v. de spijtoptanten in Indonesië. Maandag 3 october Frans Halsmuseum, 8 uur: „Vermeer en Van Meegeren",, lezing door H. P. Baard. (Volksuniversiteit) Tentoonstellingen Cruqumsmuseum, Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland Geopend dag. 9—12.30 en 13.30—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend van 10—12.30 en van 1.30—5 uur Zo. 14—17 uur. Frar.s Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Vanaf 10 sept. reizende UNESCO-tentoonstelllng van reprodukties naar aquarellen „Wa- tercolours". Geopend van 10—17 en zo. 1317 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, Handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. Museum „Het Huls van Looy", KI. Hout- weg-hk. Kamperlaan. Tentoonstelling van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Van 16 sept. tot 16 okt. Geopend da. van 1012.30 u. en van 13.3017 u. zo. van 14—17 uur. Kunstzaal „ln 't goede uur". Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Geopend dagelijks (ook zo.) van 1022 u. Vanaf 1 okt.: Reisschetsen van Poppe Damavé. Vlshal, Grote Markt, V.a. 14 sept. Affiche tentoonstelling „Frankrijk in beeld". Geopend dag. van 1417 u en van 19.30 —22 u. Zo. 14—17 uur. Kunstzaal „De Ark", Nieuw Heiligland 1-3. Werken van J. C. Mets; Ere-tentoonstel- iing t.g.v zijn 75ste levensj. Geopend van 95 uur en ma., wo. en vr. van 68 uur In de tuinzaal van het Concertgebouw heeft prof. dr. C. A. Rijk van het Phi- Iosoficum te Warmond vrijdagavond voor leden van Geloof en Wetenschap gesproken over het komende algemene concilie. Een algemeen concjlie, aldus spreker, is een moment van bezinning van heel de gemeenschap der christe nen op haar weg naar de volledige ver werkelijking van Gods bedoelingen met de mens en met de wereld. Het volk Gods is weg naar het eindpunt, waar God het zelf heenstuurd. Zo nu en dan moet men eens terugkijken op de afge legde weg en vooruitzien naar wat er nog voor de boeg ligt en zich afvragen of het wel goed gaat op die reis naar de eeuwigheid. Christus zelf heeft de waarheid in al haar volheid gegeven. Aan die waar heid moet men trouw blijven; in dit op zicht is er dus conservatisme tot het uiterste. Maar die waarheid werd in haar volheid niet ineens begrepen. Het begrip ervan groeit met de tijd. In dit opzicht is er vooruitgang, evolutie zo men wil. Een dogma voegt niets toe aan de eens gegeven waarheid, maar doet haar door een duidelijke formule ring beter kennen. Een algemene kerkvergadering is dan ook in wezen een daad van geloof. Geloof en Wetenschap dienen er elkaar. Soms wordt gevraagd of een concilie nog wei nodig is, sinds in 1870 is vast gesteld dat de paus onfeilbaar is. Maar de goddelijke garantie tegen dwaling houdt beslist met in, dat de paus zo maar zonder meer alle^ weet, wat hij voor het nemen van beslissingen weten moet. Zijn medebroeders, de bisschoppen, en het gelovige volk zullen hem moeten helpen zich die kennis te verschaffen, onder andere op een algemeen concilie, waarop in de kracht van de Geest de gemeenschap van hiërarchie en gelovi gen voor God treedt, aldus prof. Rijk, om zich te bezinnen op haar plaats als geroepen volk Gods in de wereld van vandaag. In de laatste eeuw is er een centra lisatie gegroeid in het bestuur der Kerk. die ook haar bezwaren heeft. Op het komende concilie zal dan ook de onder, linge verhouding van paus en bisschop pen wel ter sprake komen. Als opvol gers der apostelen zijn de bisschoppen zijn medebroeders, niet zonder meer zijn dienaren. Er zal naar sprekers mening ook wel gesproken worden over de overwaar dering van de stof, die ontaardt in lou ter materialisme. De christenen zullen er zich op moeten bezinnen, 'ftat zjj door het doopsel een afgezonderd volk zijn, een volk dat onder Christus' leiding op weg is naar de hemel, en op aarde geen vaste woonplaats heeft. Men zal zich op het concilie ook be zinnen op de verdeeldheid van de chris tenheid. Bjj het Vaticaans concilie sprak men van terugkeren, nu meer van helpen zoeken naar eenheid. Dit laatste doet sympathiek aan. Het concilie is een aangelegenheid van heel de kerk, dus ook van de leek. Maar hij dient zich te herinne ren dat Christus de kerk niet demo cratisch gemaakt heeft. De opvolgers der apostelen de paus en de bisschop pen, zijn de behoeders van de waar heid. Vroeger al, op het concilie van Konstanz in 1414, is eer getornd aan de hiërarchische structuur van de kerk. Maar de vaders daar hebben vast gehouden aan de oude waarheid. Een bisschop is geen gedelegeerde, die met een mandaat van de gelovigen van zijn bisdom naar een concilie gaat. Wel is hij, zoals kardinaal Alfrink het uitdrukte, een getuige van het geloofs leven in zijn bisdom. Dat dan dit geloofsleven een werke lijk leven zij! Men bidde voor de va ders van het komende concilie. Men bid de voor het heil van de Kerk en be denke daarbij dat de algemene nood van de Kerk uitgaat boven persoonlijke ver langens. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1149» Advertentie Bezoekt de tentoonstelling Ingericht in de gereedkomende woonwijk ten zuiden van de Zwarteweg te Bennebroek. Deze zeer interessante en verantwoord mo dern ingerichte woning is gelegen aan de Hyacintenlaan 23 te Bennebroek, Tel. 02502 7099 en verzorgd door de binnenhuisarchitect Th. van Eysden. De tentoonstelling is iedere dag (ook zon dags) te bezichtigen van 25 en 79 uur. De inrichting is uitgevoerd door WONINGINRICHTING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2