itisso Honderd vijf tig jaar geleden luidden de doodsklokken voor „*t Oude Slot Voor Burge-meesterpiamst maandag op Haarlems concertpodium Speeltuin „De Zoete Inval99 moet verplaatst worden NAAIMACHINES Rechter bouwhuis doorstond storm der tijden VOLOP BLOEMEN Door nieuwe vestiging aan Rotte- wegje dreigt natuurschoon verloren te gaan Paddestoelen Felle brand bij Sikkens Jagtig leven DIEREN VRAGEN UW AANDACHT Nieuwe busverbinding Schiphol-Utrecht Demonstratie-avond Zandvoortse Muziek school LANGS DE AMSTERDAMSEVAART KOOT PIANO'S Voortaan en geronde planten met BI o e m e n - m e s t kegeltjes Slechts fundamenten ZIJLWEG 57 - HAARLEM Burgerlijke Stand Haarlemmerliede Bijzonder precief ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PAGINA 3 (Advertentie) Voor iets LEKKERS naar J0S DEKKERS HEEMSTEDE, 1 okt. Op 23 ok tober van het jaar 1809 verkocht de Heemsteedse notaris Jacob Scholting het „Slot te Heemstede" aan Jan Dolleman, schout en secretaris van Heemstede. In 1810 overleed Jan Dolleman. In hetzelfde jaar verkoch ten zijn erfgenamen de behuizing van het Slot voor afbraak en in 18H kreeg deze afbraak zijn beslag. Blijk baar zag men in die roerige tijd geen kans meer de hoge kosten, verbonden aan het onderhoud van het omvang rijke bouwwerk, op te brengen. Aan de geschiedenis van het eens zo fiere slot van het geslacht Heemstede was daarmede een eind gekomen. Het is dus thans 150 jaar geleden, dat de doodsklokken voor het stamhuis van het geslacht Heemstede begonnen te luiden. Wat bewaard had kunnen blijven als een trots monument uit de geschiedenis van Holland, gmg ajs zovele kastelen zonder mededogen ten onder. De woorden uit de ver dwenen inscriptie in de Grote Poort op het buitenplein van het slot „Be denk de menselijke broosheid, onbe stendigheid en veranderlijkheid en dat al het wereldse sterft, vergaat, wegkwijnt, weggevoerd wordt en niets bestendig of duurzaam is gin gen ook voor het „Slot te Heemstede- In vervulling. Het slot kwam in zijn «taat in de twaalfde eeuw tot stand als stamhuis van het geslacht Heemstede. GeSt wiens geboortedatum niet be kend is doch die in 1373 overleed, was in feite de eerste Heemstede, van (Advertentie) Meststolfenmengsel 6-13-18. Ontheffing nr. 513 Bloeibevorderend Organisch; daardoor wortelverbranding uitgesloten. Gemakkelijk en hygie- nisch in het gebruik. Lees de ETISSO bloementips ,r> „Margriet" en vraag ook naar de speciale mesttabletten voor cactussen. MEDICA.'S HERTOGENBOSCH^ SCHIPHOL, 1 okt. - Met i"|an| van de nieuwe winterdieost, zonoag^ oktober, zal de Autobuso^erne- ming Maarse en Kmobm» n 6 hiphol lijn openen tussen Utrecht en »c i De dienst zal een verlengstuk Q, de bestaande lijn Haarlem b Vrijdagmiddag werd vanaf Utreen Haarlem een openingsrit naar Schiphol gemaakt, waaraan door een S*?® men tal authoriteiten werd deelgeii Onder meer waren aanwezig ae du s - meesters van Ouder-Amstel, Aieii - Amstel, Aalsmeer en Vinkeveen, - ook een vertegenwoordiger van nes ge meentebestuur van Haarlemmermeer. Op Schiphol werd het gezelschap be groet door één der directeuren van ae N.V. Luchthaven Schiphol, de heer s. de Mul. Hij zei, zeer ingenomen te zpn met de nieuwe lijndienst, die voor De- zoekers aan en personeel van ae luchthaven van grote betekenis was. „Een belangrijk punt is ook", aldus de heer de Mui, ,,dat van een uur dienst is overgeschakeld op een half-uur- dienst." Met name voor Utrecht bete kend de. nieuwe Hjn een tijdsbesparing van 23 minuten en een kostenbesparing van 1.2°- Namens de aanwezige burgemeesters -„rak de burgemeester van Ouder-Am stel drs. J- J.' Visser. Hij meende wel namens alle ingezetenen in het ver- voersrayon te spreken, als hu zei ver heugd te zijn over deze. nieuwe bus- verbinding met Schiphol. De heer W. Maarse tenslotte sprak namens de di- recfie van de busonderneming de dank uit aan allen die door adhesiebetuigin gen ertoe hadden bijgedragen dat uit- findetük de vergunning werd verleend. ZANDVOORT, 1 okt. De verle* den jaar te Zandvoort geopende v k muziekschool is een groot succes ge worden. Onder leiding van de heer C-- S. Proper, directeur van de volksmu- ziekschool te Haarlem is aan deren onderwijs gegeven in net alge meen muziekbegrip (het begrijpen en waarderen van muziek, muziekscnnu, ritmiek en en het, onderscheiden van diverse muziekinstrumenten). Bjj net nu ingaande tweede cursusjaar 6aan 70 kinderen over naar de b-klasse, ter- wijl 40 kindern vertrouwd zullen war den gemaakt met het bespelen van een muziekinstrument. Aan de ouders van de leerlingen der 3e en ie klassen van de openbare en bijzondere scholen is nu een oproep S®- richt om een demonstratie-avond bil. le wonen opdat men kan horen en z'eh hoe do kinderen met de muziek ver trouwd worden gemaakt. De demonstratieavond zal op vrtjdas I oktober 's avonds om half acht wor den gegeven in het Gemeenschapshui» to Zandvoort. wie voldoende bekend is om hem tot een historische figuur te bestempelen In 1393 werd het huis grondig ver woest. Het was de wraak van hertog Albrecht van Beieren, wiens hartsvrien din Aleid van Peolgeest door een aan tal edellieden, onder wie ook Jan van Heemstede, was vermoord. Jan was genoodzaakt de wijk naar het buitenland te nemen, doch na een verzoening met de hertog bouwde Jan het slot weer op. In 1404 tijdens de Hoekse en Ka beljauwse twisten viel het huis op nieuw aan vernielzucht ten offer. Omstreeks 1460 was het slot wederom m zijn oude glorie herrezen en tot 1557 zou het geslacht Heemstede onverbreke lijk met het Huis zijn verbonden. In dat jaar deed Heer Roelant. verwikkeld in allerlei onverkwikkelijke zaken en er feniskwesties, afstand van zijn rechten op het voorvaderlijk huis. De band tus sen het slot en de Heemstede's werd daarmee voorgoed verbroken. Tegen het einde van 1620 werd het slot eigendom van de Hollandse Raads pensionaris Adriaan Pauw. Hij liet het herstellen en verfraaien en gaf mede opdracht tot de bouw van de „Pons Pacis", de Vredesbrug, die herinne ring aan de vrede van Munster als een pronkstuk gold van de 17e eeuw- se acrchitectuur. Bijna 175 jaar dien de het slot als buitenverblijf van het geslacht Pauw. In 1793 ging het in an dere handen over. Nauwelijks enkele tientallen jaren later had het Huis te Heemstede opgehouden te bestaan. Van ,,'t Oude Slot" is niets meer overgebleven. Waar eens het verblijf stond van de Hollandse adel en de grand-seigneurs bijeen kwamen, vindt men nog slechts de fundamenten van het slot, die overwoekerd met strui ken, distels en brandnetels een troosteloze aanblik bieden. Er staat nog een poortje, dat bekend als de „Duivenpoort" geen lang leven meer beschoren schijnt te zijn. Het is om geven met prikkeldraad en het bord mtL aanduiding „levensgevaarlijk" geldt. als waarschuwing voor de be- *?at hornaar beter op veilige afstand kan blijven. Opbouwen heeft alleen het huis" de storm van de tij- dfenstwoninir'1'» Het wordt Sebruikt als als vergaderlokaal en centrale post van de Dienst Bescher- te'vfn het aihf" Het achterste gedeel- te van het gebouw, dat op ogenblik gerestaureerd wordt? zal bestemd wor den voor huisvesting van een ?luedOT- nfpnfppl^Wi? dienstwoning staat mo menteel leeg. De muren van het huis begonnen op verschillende plaatsen te scheuren, waardoor tot herstel moet worden overgegaan en de bewoner met zijn gezin een tijdelijk heenkomen heeft moeten zoeken. Ongtwijfeld zal de gemeente Heem stede nu weer een nieuw krediet be schikbaar moeten stellen om een gron dige herstelling van het rechterbouwhuis Rijk bijspringen om de hoge kosten mede te financieren- HALFWEG, 1 okt. Sinds enige tijd ligt op het raadhuis te Halfweg het bouwplan ter inzage voor een nieuw café-restaurant met speeltuin aan de Amsterdamse vaart, op de hoek van het Rottewegje, juist voorbij de Liede- brug. Het ligt in de bedoeling, wanneer alle toestemmingen daartoe verkre gen worden, daarheen de speeltuin „De Zoete Inval" te verplaatsen, die thans nog erven verderop langs de Am- Advertentie GEBOREN; Elisabeth, d. v. W. J. van Heems en E. van Heuzen; Anto- nius Josephus, z. v. W, van Warmer dam en M. C. A. Vrolijk; Franciscus Gerardus, z. v. F. J. Roelofs en M. C. Helling; Adriana Margaretha Maria, d. v. P. J. Meiman en M. Q. Meskers; Jan. z, v. J. Wessemius en S. van Be- veren, GETROUWD; W. J. Berg, oud 26 jr., e« B. M. Platei, oud 23 jaar. Het Oude Slot, zoals 't er uitzag in 1741, nadat het door Adriaan Pauw was her steld en verfraaid. De conciërgewoning in het nog bestaande rechterbouwhuis heeft een fraai in terieur dat herinneringen aan de oude glorie van het verdwenen slot oproept. sterdamsevaart is gelegen. De speel tuin moet daar per 1 maart van het volgend jaar verdwenen zijn, omdat dan een begin wordt gemaakt met de aan leg van de grote rotonde in de Amster damsevaart, waarop deze weg en de Rijksweg beoosten Haarlem zullen uit komen. De plaats waar de nieuwe „Zoete In val" zou moeten komen, is gelegen op de zogeheten geniegronden. Wanneer de eigenaars van De Zoete Inval met het departement van Defensie tot overeen stemming kunnen komen over een grondruil, zal de genie dus afstand doen van deze terreinen. Dan zal ook de zo rustieke Fortgracht ter plaatse gedempt worden, waardoor heel wat vissers een geliefd vis-oort zullen moeten missen, liet geaccidenteerde karakter van deze geniegronden vormt een welkome af wisseling van het vrij vlakke land langs de Amsterdamsevaart. Maar dit schil derachtige stukje grond zal als alle plannen doorgaan moeten verdwijnen want het terrein wordt dan afgegraven en de gracht wordt gedempt. Volgens de plannen zal de uitmonding van het Rottewegje op de Amsterdam sevaart enigszins naar het noorden, en die van het Geniewegje enigszins naar het noorden worden verlegd, zodat bei de wegjes samen één uitmonding krij gen op de Amsterdamsevaart. Op enige afstand van de grote weg komt dan l.et nieuwe, door het architectenbureau Piet Koster uit Heemstede ontworpen ca fé-restaurant te liggen, omgeven met een aantal parkeerterreinen aan de kant van de grote weg en van het Rot tewegje. Achter het restaurant, dat aan de zude van de grote weg zijn hoofdin gang 's de speeltuin geprojec teerd. Het café-restaurant bestaat uit een groot restaurant, dat centraal is gelegen, met aan de kant van het Ge niewegje een danszaal. Het krijgt een overdekt terras aan de zuidzijde en aan de kant van het Rottewegje een woon huis. Tegen het bouwplan zijn ter gemeen tesecretarie reeds enige bezwaarschrif ten ingediend. De bezwaren richten zich niet zozeer tegen de bouwvorm, want iedereen is het erover eens, dat een laag café-restaurant van één beganegronds- verdiepmg in deze omgeving het minst storend is. Wel richten de bezwaren zich tegen de situatie. Een prachtig stukje natuurschoon moet verdwijnen. Een plekje bovendien waar het zeldzame por- oeleinhoentje en de al even zeldzame wateral broeden. In de heel verre om trek treft men geen broedplaatsen aan van deze soorten. Maar de bezwaren be treffen ook de gevaarlijke verkeerssitua tie die gaat ontstaan. Het Rottewegji en het Geniewegje krijgen zoals ge zegd een gezamenlijke uitmonding op de Amsterdamsevaart, die een voor- rangsweg is. Voortdurend suist daar het snelverkeer langs. En het uitzicht tei plaatse wordt voor wat de richtinj? Haarlem betreft ernstig belemmerd door de Liedebrug. Vanaf de plaats waar de beide wegjes op de grote weg uitmonden, kan men de auto's niet zien aankomen, die vanuit de richting Haar lem met grote snelheid de Liedebrug komen oprijden. Men heeft (lus wel bezwaren tegen de plannen, waarvan de uitvoering overi gens nog helemaal niet zeker is. Di bezwaren richten zich bepaald niet te gen de familie Van der Aar, de e»g«' naars-exploitanten van „De Zoete i" val". Men vindt het erg genoeg, dat dl' drukke speeltuinbedrjjf genoodzaakt i' te verdwijnen. Maar men gelooft dat er andere plaatsen zijn, waar het iandschapssohoon minder wordt aange tast en waar de verkeerssituatie veili ger is. Met spanning wacht men af, wat de bezwaarschriften voor resultaat zui len hebben, maar men vreest dat dr ontwerpers van de plannen weinig reke ning zullen houden met argumenten ai: landschapsschoon. Intussen wordt de toestand voor de familie Van der Aar wel bijzonder pre cair. Nog altijd is er geen overeenstem ming bereikt met het rijk over de grond- transactie. Ook heeft het polderbestuur .■IvX'Hv.vX'XtXvIv.vXv.-.-,-.-.-.-.".-.-.*.;.;. .-.v.w.-..vXvXv Aan het traditionele concert van het Noordhollands Philharmoniseh Orkest ter officiële opening van het seizoen werkt dit keer (maandag) als solist mede de Utrechtse burgemees ter-pianist jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Hij speelt met het orkest van Arends de Variations Symphoniques van Franck ten overstaan van vertegen woordigers van het provinciaal be stuur en collega-bestuurderen van gemeenten, welke met elkaar de stichtingsraad vormen van het Noord hollands Philharmoniseh Orkest. Deze burge-meesterpianist is op de vaderlandse concertpodia geen onbe kende. Hij is opgetreden met het Residentie-orkest en het stedelijk or kest van de Domstad het USO terwijl hij voorts triomfen heeft ge vierd in Zwitserland en Wales, waar hij zelfs een eerste prijs voor piano spel heeft behaald. De pianistiek zat jhr. De Ranitz al op jeugdige leeftijd in de vingers. Zijn technische vaar digheid werd artistiek bevrucht door muziekpedagogen als Willem Andries- sen en Léon Orthel. In zijn woning aan de Maliesingel heeft Utrechts eerste burger een ver trek als privé-muziektempel inge richt, waar hij menig uur aan de vleugel doorbrengt, al of niet in ge zelschap van zijn echtgenote, die een vaardig violiste is. Voor jhr. De Ranitz moet het bijna onverdraaglijk zijn, dat Utrecht nog altijd geen eigen Concertgebouw heeft. De muzikale evenementen daar vinden reeds een groot aantal jaren achtereen plaats in Tivoli, een noodgebouw, dat met een muziektempel niets van doen heeft. Voor een rasmuzikant om van te huiveren, voor de burgemeester van de vierde stad des lands om steeds in mineur te zijn. Burgemees ter-musicus De Ranitz weet dan ook ?oecl waarover hij het vf®" alshl-i voor de spoedige tot standkoming van een eigen Concert- g d uW m Utrecht Pleit. Behalve aan de muziek heeft bur gemeester De Ranitz nog zijn hart verpand aan het alpinisme. Hij kan moeilijk weerstand bieden aan wat de Engelsen tre'ffend de „call of the mountains" noemen. Utrechts burge meester is een „sferisch" man, zowel op het concertpodium als op een Alpentop. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KRUISWEG 29—31 TELEF. 21647 Ieder najaar weer opnieuw is er een rage onder scholieren om plan ten te verzamelen en daarmee klei ne tentoonstellinkjes op de scholen in te richten. Ongetwijfeld heeft die ra ge zekere voordelen. De jongelui trek ken zelf de natuur in en kunnen plan ten en paddestoelen zien in hun na tuurlijke omgeving. Ze leren planten en paddestoelen kennen en vaak ook waarderen. Maar deze liefhebberij heeft toch ook wel een heel gevaarlijke kant. Wanneer er in enkele weken tijds eni ge honderden jongelui op uit trekken om in het wilde weg materiaal te gaan verzamelen, dan kon het wel eens gebeuren, dat allerlei planten soorten binnenkort volkomen uitge roeid zijn. Vooral de Kennemerduinen hebben onder die verzamelwoede te lijden. Dat is jammer, want eigenlijk kan men niet eens kwaad zijn op de jon gelui, die met de beste bedoelingen hun materiaal verzamelen. Vandaar, dat de directeur van de Kennemer duinen zich zoals ieder jaar tot de scholieren en hun leerkrachten en ouders heeft gericht met het verzoek de Kennemerduinen toch zoveel mo gelijk te willen ontzien. Dit jaar doet hij dat met bijzondere nadruk, want door de vochtige zomer staan de dui nen vol paddestoelen. De grootst mo gelijke voorzichtigheid is dus gebo den. De directeur biedt zelf aan om een kleine collectie bijzondere soor ten planten en paddestoelen samen te stellen en die op de scholen te brengen. Het voordeel is, dat er dan niet op grote schaal in de duinen wordt huis gehouden, terwijl de te plukken planten en paddestoelen al leen daar worden weggehaald, waar zij in overvloedige mate voorhanden zijn. Kortom, als altijd: liefde en eer bied voor de natuur. SASSENHEIM, l oktober Gister avond om kwart voor acht brak door een ontploffing in de ceUulose-afdeling van Sikkens-Lakfabrieken in Sassen- heim brand uit. Door de straffe wind nam deze in grote hevigheid toe, zodat de bedrijfs brandweer die tegen de vuurzee ten strijde trok, genoodzaakt was assisten tie in te roepen van de plaatselijke brandweer. Deze was met al het beschikbare ma teriaal zeer snel ter plaatse. Het vuur werd toen gezamenlijk met behulp van schuimblussers en enkele stralen wa ter spoedig bedwongen, zo snel zelfs dat de brandweer uit Leiden, die om half negen arriveerde niet meer hoef de op te treden. De schade is aanzienlijk. De afdelin» von ee? °PP€rvlakte heeft van ongeveer ™2w totaal uitgebrand, waarbij enkele kostbare machines verloren zijn gegaan. Door zeer snel optreden l an i? ?r£Er" e" Sassenheimse brandweer is erger voorkomen. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN. DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 1S1 TELEFOON 14444. nog geen toestemming verleend voor de bebouwing. En toch zal men binnen kort met de bouw van het nieuwe café restaurant moeten beginnen, wil men tenminste op 1 maart gereed zijn om te verhuizen. Lukt dat niet, dan betekent dat voor ,,De Zoete Inval" een aanzien lijke bedrijfsschade. Het bedrijf zal dan enige tijd stil moeten liggen en dat kan voor een zaak met veel vaste ver bintenissen in de vakantietijd funeste gevolgen hebben. Want als een klant eenmaal elders zijn heil moet gaan zoe ken, dan haalt men hem niet zo gemak kelijk meer terug. En „De Zoete Inval" heeft gedurende het. seizoen tal van zulke verbintenissen met autobusbedrij- ven. 4 oktober is het op de hele wereld dierendag. 4 oktober, de geboortedag van Sint Franciscus van Assisië, de grote dierenvriend van eeuwen gele den. Op deze dierendag worden wij allen aangespoord tot liefde voor en bescherming van het dier. „Och," zult u misschien zeggen „dat is voor mij niet nodig; ik laat mijn hond een paar keer per dag uit, geef mijn kat regelmatig zijn schoteltje melk en strooi 's winters broodkruimels voor hongerige vogels." Maar heeft u uw hond misschien alleen maar omdat het zo'n veilig gevoel geeft, dat hij zo waaks is? En de kat, omdat het zo praktisch Ts, als u last van muizen heeft? Of slaat u de hond, omdat hij weer eens ongezeggelijk is en gooit u de poes op straat, omdat hij zo ver velend zit te miauwen. Bedenkt u dan, dat dieren evenals de mens hun eigen geaardheid en daardoor hun buien hebben. Sla niet te gauw, maar Probeert u in uw eigen omgeving een beetje liefde te tonen voor elk dier. U houdt van paarden en gaat misschien veel naar de paardenren nen, maar heeft u ook het paard van de schillenboer wel eens een klopje op de rug gegeven? Heeft u er wel eens aan gedacht, dat hij dag in dag uit zwoegt voor uw schillen? Geeft uw huisdieren eens iets extra's en vind het dan niet „zonde". En ver geet u vooral 's winters de doodgewo ne spreeuwen, lijsters, meesjes en eenden niet. Als u een klein vogel huisje in uw tuin of op uw balkon maakt blijft het brood bij regen of sneeuw droog. En zet u een bakje wa ter neer, maar zorgt u er wel voor, dat dit niet bevriest. Het zijn maar kleine dingen, maar U draagt hiermee Uw steentje bij tot meer begrip en meer liefde voor het dier. Ook zullen er collectes ge houden worden voor de verzorging van de dieren in de asiels. In Haar lem, Heemstede en Bloemendaal is de huis-aan-huis-inzameling van 10 tot 14 oktober, de buscollecte op zaterdag 15 oktober. In Bennebroek zijn de collectes een week vroeger: huis-aan-huis-inzameling van 3 tot 7 oktober, buscollecte op zaterdag 8 oktober. Mevrouw Van der Jagt heeft na tuurlijk iedere dag een jagtig leven, maar elk jaar begint in september de drukte pas goed. Zij is immers de grote propagandiste voor het Ma rine Sanatorium Fonds en daarom ook de belangrijke promotrice voor het concert ten bate van het M.S.F., dat de Marinierskapel nu al sedert vele jaren in oktober te Haarlem komt geven. Dat is min of meer een eer, want de kapel is niet scheutig met zijn concerten. Haarlem vormt een van de uitzonderingen en de kapel zorgt dan wel, dat de liefhebbers aan hun trekken komen. Mevrouw Van der Jagt ziet het als haar taak, dat de kapel aan zijn trekken komt. Ieder jaar is de gemeentelijke concertzaal uitverkocht, en dat schijnt vanzelf te gaan. Maar mevrouw Van der Jagt is toch de grote figuur achter het voetlicht, die heel wat voetstap pen heeft gezet, eer de organisatie van de avond helemaal voor elkaar is. Begin september kunnen wij haar ieder jaar verwachten. Zij zit er dan nog „midden-in". De stukken zijn klaar, haar propaganda start en daartussendoor neemt ze nog een paar andere acties voor haar reke ning. Zo heeft zij zich dit keer ge meld met een kalender de eerste die wij ontvingen welke verkocht wordt ten bate van het M.S.F. De kalender staat natuurlijk helemaal in het teken van de Marine. Men krijgt een overzicht van het materi eel van de Marine en verder zijn de maanden op aantrekkelijke wijze ge ïllustreerd met befaamde schepen Zij twijfelt er niet aan, of ook de kal lenders zullen hun weg weten te vin den. Op het ogenblik leeft mevrouw Van der Jagt naar één avond' die van de 5e oktober, wanneer de Ma- nmerskapel voor een volle zaal en wegens het derde lustrum extra op gepoetst een boeiend programma ten beste zal geven. Dan glorieert de kapel, maar niet minder mevrouw Van der Jagt. itiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimmimimiimimiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3