Het Nigeriaans nationaal bewustzijn moet Succes van Britse diplomatie groeien R D I A Drie delen KHROESJTSJEV huldigt Peking zitten artifort artifort artifort artifort zitten DRAADLOOS CONTACT Meer vrijheid R NIEUWE AFRIKAANSE ONAFHANKELIJKE STAAT Nigen ü&ËL J Afscheid Toon Ram melt van K.R.O.- bestuur „Schrijven voor de omroep' Vanavond Zondagavond N ILL MU ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PAGINA 7 ÏEjjMotM WMaars kindermeel in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries NIGERIA ONAFHANKELIJK De weg naar onafhankelijk heid, die Nigerië in de af gelopen nacht heeft vol tooid, is zeker niet zonder strub belingen afgelegd. Maar vooral in vergelijking met de dagelijks te in Congo, die eigenlijk reeds an derhalf jaar voor de onafhanke lijkheid begonnen met de nergens verwachte uitbarsting in Leo- poldstad in januari 1959, is alles in Nigerië rustig en geleidelijk gegaan. Toch kent Nigerië de zelfde problemen van alle Afri kaanse landen: hoe zal men een verwerken politieke verrassingen yan nationaal bewustzyn en nationale eenheid tot stand brengen onder zoveel uiteenlopen de etnische groepen? Omdat de 36 miljoen inwoners van Nigerië het grootste onafhankelijke Afri kaanse volk zullen vormen, kent het land deze problemen in nog sterker mate dan elders in Afrika. In de groei naar onafhankelijkheid heeft men in Nigerië deze moei lijkheden wel degelijk willen zien. Een van de drie grote politieke leiders van het land, dr. Nuamdi Azikiwe, formuleerde het twee jaar geleden als volgt: „Onze grootste opgave is een eind te maken aan de telkens oplaaiende strijd tussen de stammen die Ni gerië verdelen. Eigenlijk is het jammer, dat wij nooit gemeen schappelijke vijanden hebben ge had om het vinden van eenheid te vergemakkelijken. Maar ik geef toch de voorkeur aan onafhanke lijkheid voordat we de daartoe gewenste eenheid hebben bereikt boven uitstel van de vrijheid tot een latere datum. Al doende zul len wij het moeten leren." Si/jOA gNanA 1 Advertentie Merkwaardige loterij Afscheid van aftredende burgemeester Gala-avond in Den Bosch Specifiek spel „Bosschage" onder leiding van Hein Jordans Instrumentale muziek, koor, declamatie en ballet (Advertentie) HET FUNDAMENT VAN UW VERMOGEN Natuurpad Broodje kangoeroe Tegen verblinding Rita Reys en Pim Jacobs als bruidspaar Advertentie TARWeblÓ'em*" molenaar^ kinderbloem w LONDEN, 1 okt. (UPI) Khroesj- tsjev heeft gisteravond in een telegram aan de Chinese communistische lei ders hulde gebracht aan de vriend- y schap en de eenheid" tussen de Sov- I n jet-Unie en communistisch China. Zt)n c X boodschap werd verzonden ter gelegen- J heid van de elfde verjaardag van de communistische machtsoverneming in China. Tass, dat de tekst van het tele gram gisteravond bekendmaakte, zei: ,,De Russische en de Chinese volkeren zijn onverbrekelijk aan elkaar verbon den door banden van vriendschap". Voorts werd in de boodschap van Khroesjtsjev opgeroepen tot een voort zetting van de strijd voor het vreed zaam naast elkaar bestaan, voor alge mene en totale ontwapening, ontmaske ring van de agressieve bedoelingen van de imperialisten, en een onvoorwaarde lijk vasthouden aan de politiek van vriendschap en samenwerking tussen de volkeren. De verwijdering tussen de Sovjet-Unie en de rood-Chinezen is ontstaan doordat men verschilt van mening over de vraag of een oorlog te voorkomen is. (Moskou meent van wel, Peking is het tegenovergestelde standpunt toegedaan. Hierbij komt nog dat de Chinezen het niet eens zijn met Khroesjtsjevs onder handelingen met de niet-commumstische staten) boebr.kar Balewa, premier van Nigerië. In deze boude uitspraak van Azikiwe sinds 1954 president van de Oost- Provincie van Nigerië en na de alge mene verkiezingen in 1959 voorzitter van de eerste grondwetgevende vergade ring zit bovendien de verklaring van de geleidelijke politieke ontwikkeling van het land: de in zoveel etnische en politieke groeperingen verdeelde Nige- rianen hebben het Engelse koloniale be stuur niet als een vijand beschouwd Zelfs tijdens de diverse politieke con ferenties in Londen, ter voorbereiding van de koloniale ontvoogding, hebben de Nigeriaanse politici zich veroor loofd om tegenover de Britse gespreks partners een onderling verschillend standpunt m te nemen. En dat kwam dan weer voort uit de grote etnische verschillen die sterker bleken dan Se acute onafhankelhkheidsstrevingen. Bijna 30 maal Nederland in opper vlakte valt Nigerie met zijn bewo ners in drie duidelijk verschillende delen uiteen, ongeveer volgens de na tuurlijke driedeling door de rivieren Niger en Benué. Noord-Nigerië heeft met 19 miljoen bewoners meer dan de helft van de totale bevolking van het land en vindt zijn duidelijkste ka rakteristiek in het feit, dat de Noord- Nigerianen praktisch allemaal Mo hammedanen zijn en goeddeels nog le ven in sterk autocratisch bestuurde emiraten. Het traditionele gezog van de plaatselijke emirs betekende de afgelopen jaren een grote rem voor sociaal-maatschappelijke vernieuwin gen door Westerse invloeden. Overi gens is dit een algemeen verschijn sel in overwegend Mohammedaanse gebieden. Toch telt de Noordelijke Volkspar tij niet minder dan 142 zetels in de volksvertegenwoordiging van 317 le den. En de politieke leider van het Noorden, de Mohammedaan Abuba- kar Balewa, is premier van de eer ste regering van het onafhankelijke Nigeria. Hierin schuilt een zeker com promis als gevolg van de genoemde driedeling van het land. NtltKMEIJ U80EMI OMEY IVOOR KUST rl tsrri'ainaaat gACCM KAMEROEN 600 km van D« Sardauna van Sokoto, LzV"n het noordelijk gebied van N'9erle- Azikiwe, gouverneur-generaal Nigerië. van eeds lang onder het Britse be stuur was het land in drie grote administratieve eenheden ver beeld. De handel langs de kust, indu strie, missionering en zending hebben ■n de loop der jaren voornamelijk de °°st. en West-Provincie in de vaart van de Westerse ontwikkeling gebracht. J?.e Noord-Proyincie bleef daar lange Uld goeddeels van verstoken. Met na- "Je door het onderwijs van missione- F'ng en zending en door de vroegtijdige inschakeling door het Britse bestuur van Nigerianen in administratieve runcties, is de politieke beweging het eerst op gang gekomen in de Oost-Pro vincies ,waar de stam der Ibo's over heerst. De uitgesproken gangmaker daarvan is de genoemde Azikiwe ge weest. Na het behalen van een doc- rsgraad in de culturele antropologie fa ,wÜsbegeerte aan de Amerlkaan- ie dmYersiteiten van Lincoln en van r-ennsylvania ging de uiterst bekwa me Azikiwe aanvankelijk in de jour nalistiek. Dat was in 1937. up het ogenblik is hij eigenaar van er dan een vÜftal dagbladen en deze vormen een machtige steun voor de „National Council of Nigeria and the Camerons" (N.C.N.C.), de eer ste politieke partij in het land, waar van Azikiwe oprichter en nu nog de lei der is. Zonder overhaast te werk te w „gaa?Y stellen Azikiwe en zijn N.C.JM.C. zich tot doel: allereerst zelf bestuur voor de Oost-Provincie, maar uiteindelijk de onafhankelijkheid van een onverdeeld Nigerië, waarin de po litieke en economische voorrang en er varing Van de kustgebieden dan de overhand op de grotere en dichter be volkte Noord-Provincie moeten hebben. Overigens was Azikiwe zich terdege bewust geen te grote spanningen ten opzichte van het Mohammedaanse noorden te moeten oproepen. Tijdens politieke propaganda-toernees in de Noord-Provincie vertoonde de over tuigd protestantse Azikiwe zich bjj voorkeur in lange, witte gandoura en bonte fez. De grote aanhang van de N.C.N.C. ook in de West-Provincie waar de Yoruba's een overheersing van de oostelijke Ibo's vreesden, riep een reactie op. Als tegenwicht tegen de N.C.N.C. richtte de methodist Oba- femi Awolowo na zijn universitaire opleiding in Engeland een nieuwe po litieke partij op, de „Action Group", met als ideaal: zelfbestuur voor de West-Provincie en uiteindelijk onaf hankelijkheid, maar van een federa tief Nigerië. Als verdediger van het provincialisme was dc „Action Group" dus de uitgesproken tegen stander van de N.C.N.C. Hiermee zit ten we reeds royaal in de jaren vijf tig. In de Noord-Provincie duchtte men intussen nu een al te groot poli tiek overwicht van de twee kustpro vincies. „De stem van het Noorden", de begaafde redenaar Abubakar Ba lewa, Mohammedaan uit het noorden, richtte na zijn studies aan de uni versiteit van Londen, de derde be langrijke politieke partij op, de „Nor- thern People's Party". Voorlopig leg de deze partij nog aan op handha ving van het Britse bestuur, met na me om tijd te winnen om een poli tiek geschoold kader in het noorden op te bouwen. De steun van de Mo hammedaanse émirs verschafte de Mo hammedaan Balewa, telg uit een roemrijk émir-geslacht in Sokoto, al snel een grote aanhang. Hiermee lagen de kaarten op tafel. In april 1957 begon in Londen een lang durige conferentie oyer de toekomsti ge status van de Nigeriaanse federa ties. Na twee maanden werd een ge deeltelijke overeenstemming bereikt. Nog in 1957 zouden de Oost- en West- Provincie zelfbestuur ontvangen ter wijl de Noord-Provincie pas tecèn 1Q5Q zelfbestuur wenste. De Britse miïnster van kolomen, Lennox Bovd week niet van het standpunt, dat Nigerië on ziin vroegst m 1960 voor onafhankelijkheid in aanmerking zou komen. De drie re gionale premiers Azikiwe, Awolowo en Balewa, spraken hierover in een 2eza- menlijke verklaring hun teleurstelling het kader van de festiviteiten bij het afscheid van burgemeester mr. H. Loeff Is gisteravond in de Casi no schouwburg een gala-avond gehou den, die aan dit afscheid een bijzon der stijlvol reliëf heeft gegeven. Ener zijds omdat hier alle geledingen van het Bossche maatschappelijke en cul turele leven vertegenwoordigd waren, doch daarnaast ook door het niveau van het specifiek Bossche spel dat hier is uitgevoerd. Dit spel, getiteld „Bosschage, een stad in de seizoenen", was geschre ven door dr. J. van Sleeuwen en dr. H. Kapteyns, waarbij Herman Strate- gier de muziek had geschreven. Het ontleende zijn bijzondere allure aan het feit, dat de gedichten zich volkomen aan het niveau van het gebruikelijke gelegenheidsstuk hadden onttrokken. In plaats van nadrukkelijk en con creet Den Bosch er in aan te duiden proefde men telkens opnieuw de sfeer van de oude hertogstad, waaraan door burgemeester Loeff jong leven is inge blazen. Het spel omvatte instrumenta le muziek, koor, declamatie, en ballet en vergde dus een uitgebreid uitvoe rend apparaat. De medewerkenden waren Het Bra bants Orkest, zangers en zangeressen uit de Bossche koren, het Scapino Bal let, de sopranen Annette de La Bjje en Wilma Driessen, de bariton Herman Kruysen, de declamatrice Trees van der Donck en de declamator Albert Vogel. Zij allen hebben zich onder lei ding van Hein Jordans op voortreffe lijke wijze van hun taak gekweten, zo dat een vertolking werd gebracht die op de aanwezigen diepe indruk heeft gemaakt. Daartoe hebben de décors en costuums naar ontwerp van Mari- us de Leeuw in hoge mate bijgedra gen. Diep onder de indruk was ook burgemeester Loeff, toen hij zijn dank woord sprak dat op deze laatste avond van zijn ambtsperiode tevens een afscheid aan de Bossche bevolking was die hij gedurende vijftien jaar op zo bijzondere wijze heeft gediend. Al is de toto in Nederland dan een zeer omstreden affaire, vergun ning tot het houden van loterijen wordt geregeld gegeven, zodat brochu res hieromtrent nogal eens op ons bu- (Advertentie) erw*CD tussen Noord- en 2:, A^ri?-vincie' tussen Balewa voor) on 'tuurde intussen H»t R.I moest er vrede mee nemen, dat Balewa in 1958 premier werd van de voorlopige federale rege- TVafi'nn^io ve wJrd. voorzitter van de m^Q „^r.„Y facle-nng' °P 15 maart 1959 verkreeg de Noord-Provincie even eens zelfbestuur. Overigens groeide er reeds meer nationale samenwerking tus- sen de partpen van deze twee politici. Na de algemene verkiezingen in 1959 voor een grondwetgevende vergade ring hebben de NC.N.C. en de Nor thern People s Party" een coalitie ge vormd, Zij bezetten tezamen 228 van de 317 zetels. De „Action Group" uit de West-Provincie is de oppositiepartij geworden met 73 zetels. In de loop van de jaren zijn op politiek niveau ve le interne verdelingen dus opgevangen. Men is naar elkaar toegegroeid, en men heeft nationale belangen in een ge zond samenspel weten te plaatsen bo ven provincialistische voorkeuren. Dat er nu een belangrijke oppositiepartij is, kan het politieke spel slechts stimule ren en evenwicht in het beleid bevor deren. In een korte conferentie te Londen in mei van dit jaar werd men het vrij snel eens over de datum van de onaf hankelijkheidsverklaring: 1 oktober 1960. De politieke vrijmaking van Ni gerië is opnieuw een voorbeeld van Britse diplomatie, zoals we ook hebben gezien in het geval van Ghana. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat het onafhankelijke Nigerië in de Afri kaanse verhoudingen een belangrijke rol gaat spelen. Binnenlands zijn grote spanningen geleidelijk opgelost. De Mohammedaanse premier Balewa ver- klaarde een goed jaar geleden, dat hij lang had gevreesd voor felle conflic ten tussen de Mohammedanen in het noorden en de bijna drie miljoen chris tenen in het zuiden. Die vrees noemde hij toen ongegrond. ,,ik ben ervan over tuigd, op grond van de ervaringen van de laatste jaren, dat wij in vrede en goede samenwerking de toekomst tege moet zullen gaan. A.J.K Wogemant va/» Tuinen N.V. Fabrikante van Artlfort*meubelen en Epeda-matratsen Maastricht HILVERSUM, I okt. Toon Rammelt 'ieeILwL a.F l .Programmaleider van de KRO van "ft bestuur afscheid geno men. De voorzitter, pater drs. E. H. J. van tVaesberge, dankte de heer Ram melt voor de vele diensten die hij als programmaleider en daarvoor in ande- re functies had verleend. De heer Ram melt sprak de wens uit, dat het de KRO in _de toekomst ook voorspoedig mocht blijven 8aa". Donderdag had de heer Rammelt afscheid genomen van zijn naaste medewerker en het overige om- roeppersoneel. (VAn onze radio en t.v.-redactie) HILVERSUM, i okt. Een leerling van de ^KKU-cursus „schrijven voor de omroep ~?art Elsman (pseudoniem) heeft met de; inzending van het jeugd- luisterspel „Koning Kubus en de Ping Ping" de derde prijs gewonnen van de VARA-luisterspelprijsvraag. De Bever- wijkse journalist Jan Burger, tevens cursist, heeft de opdracht gekregen een stuk te schrijven voor de KRO-schooJ- radio. DEN HAAG, 30 sept. Het Televisie- besluit 1956 is op een aantal punten ge wijzigd, zodat uitzendingen van kerkge nootschappen voortaan evenals dit in de praktijk reeds bij de radio het geval is ook bij de televisie een rui mer karakter kunnen dragen. Zij be hoeven niet langer beperkt te blijven tot „kerkdiensten". Deze term is in het besluit vervangen door „kerkelijke uit zendingen". De regering heeft hiermee de juist heid erkend van het van kerkelijke zijde geuite verlangen, dat aan de kerkge nootschappen de vrijheid wordt gelaten om zelf het karakter van haar uitzen dingen te bepalen. De bevoegdheid om bestuursbesluiten van de NTS, die in strijd zijn met de wet, met het Televisiebesluit 1956, de statuten van de NTS of met het alge meen belang te vernietigen wordt nu voorbehouden aan de Kroon. Tot nog toe berustte deze bevoegdheid bij de minister van O. K. en W., die in plaats daarvan het recht heeft gekregen om dergelijke besluiten te schorsen. ==«OWE«AHiCH lUtOWNGSCOKSOeriUM N.V. IUA1 IS SOIIEMM HILVERSUM, 1 okt. Onder de titel „Tegen windmolens" zendt de AVRO- televisie vanavond onder regie van Thijs Chanowski een spel van Geert Elf- fench en Jan Moraal uit. Na AVRO's Televizier volgt onder het motto „Stop, kijk en luister" een amusementspor- granima, waaraan meewerken André Reys, zang, de parodisten, De Hendi- ma's, Ana y Jorge Souto in een Zuid- Amerikaans repertoire en het kwartet Rlenus van Galen. Aan het slot van de avond is Kees Brusse de gast van Mies Bouwman in het programma „In de hoofdrol". In de rubriek „Populaire klassieken" van de KRO speelt vanavond het New Yorks Filharmonisch Orkest onder ei- ding van Dimitri Mitropoulos de op grammofoonplaten opgenomen Polo- wetskische dansen uit „Prins Igor" van Borodin en Fragmenten uit het ballet „Romeo en Julia" van Prokofieff, waar na men kan luisteren naar het ^erste Tierelantijnenprogramma in het nieuwe seizoen. In de rubriek Meesterwerk-n der religieuze muziek" worden aan het eind van de avond gedeelten uit het oratorium „Solomon" van Handel be sproken. Voor de VARA-microfoon spelen van avond het Metropole Orkest onder lei ding van Dolf van der Linden en het Kwintet Jan Corduwener. Bij de ga lapremière van de musical „My Fair Lady" In Rotterdam zal vanavond ook de VARA aanwezig zijn. Er worden fragmenten uitgezonden van deze eerste Nederlandse uitvoering en verder in de pauze vraaggesprekjes gehouden met artiesten, eventueel met de regisseur en diens echtegenote en met bezoekers, wie men hun oordeel zal vragen. ren in Den Haag heeft het vlees op verzoek onderzocht en er geen onge rechtigheden aan kunnen ontdekken. Ook in Duitsland was men daar in middels al achter gekomen. Gezegd wordt dat de Duitse slagers deze praatjes hebben verspreid omdat zij deze concurrentie ongewenst achten. Ais het vlees in de smaak valt kan men voorlopig vooruit. Honderddui zenden kangoeroes springen er rond in Australië en zjj richten soms gro te schade aan, reden waarom men ze daar liever dood ziet dan levend. De importeur hoopt nu maar dat het kangeroevlees niet in dezelfde ver geethoek raakt als indertijd het wal visvlees. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii reau neerdwarrelen. Meestal gaat hef daarbij om een verheven doel met als prijs een auto, ijskast, bedstel, baby- uitzet of scheerapparaat. De paters Norbertijnen hebben nu echter een lo terij uitgeschreven met als prijzen een dusdanig unieke opzet, dat het betrokken directoraat-generaal ver klaarde nog nooit zoiets bij de hand gehad te hebben. Omwille van de bouw van een abdij en seminarie in Jabalpur-India hebben zij zich een merkwaardig maecenaat aangemeten. Als prijzen voor deze loterij gelden daarbij geen kuntsvoorwerpen, want die zoudt u natuurlijk mooi of lelijk kunnen vinden. Neen, als prijs kunt t U een willekeurige kunstenaar uit Ne- S derland of Vlaanderen een opdracht geven. Men kan zich wenden tot iedere gewenste schilder om een portret, een landschap of een aquarel te laten ver vaardigen, tot een glazenier, tot een graficus, edelsmid of beeldhouwer en de beschikbare bedragen bij de >- dracht lopen van 5000 tot 200. Deze gedachte is bijzonder origineel en sti mulerend voor het particulier initia tief bij aankoop van kunstwerken. Al sinds 1929 werken er Nederland se missionarissen in het Indische Mandiadistrict. De laatste jaren wor den er nog maar sporadisch Neder landse paters toegelaten en dit schept grote moeilijkheden bij het voortzet ten van de arbeid. Er zijn tal van roe pingen uit Indië maar de jonge stu denten zijn genoodzaakt voor hun stu die naar Nederland of naar Rome te gaan, ze moeten dus de Nederlandse of Italiaanse taal leren en krijgen een Westerse opvoeding. Daarom heeft het bestuur van de Abdij van Berne besloten op korte termijn een eigen ab dij en seminarie in India en wel in Jabalpur te stichten. Daartoe is onder de weinig fraaie afkorting, A.N.J.I het Actiecomité-Norbertijnenabdij-Ja- balpur-India in het leven geroepen. Een van de middelen om geld bijeen te krijgen is bovengenoemde loterij met prijzen die totaal een bedrag van 20.000 belopen. Men heeft een zeer fraaie brochure over deze onderneming uitgegeven, waarin het actie-comité zich richt tot alle mogelijke groepen van de bevol king, met name dan de intelligentia (waarom zou overigens de arbeider niet een kunstwerk willen bezitten?) om hen op te roepen; de burgemees ter tot het vervaardigen van een sta tie-portret of een nieuw ambtsketen, de zielzorger of klooster-overste om een kelk of een glas-in-lood-raam te bestellen. Om aan te duiden dat het actie-comité zich geen beperkingen hij de opdrachtmogelijkheden voorstelt heeft het o.a. kunstenaars als Mari Andriessen, Aad de Haas, Lei Mou- lijn, Theo Swagemakers, Gerrit Ben- ner en Kees Verwey bereid gevonden reproducties van hun werk af te staan voor de brochure. De loten kosten 10, wel veel, maar minder loont zo wei nig de moeite om over te maken op giro no 402600 of per aangetekende brief, aan de abdij van Berne te Hees- wijk met een kwartje erbij komt ook de trekkingslijst. Verkoop der loten staat slechts twee maanden open. Een „broodje kangoeroe" behoort in Nederland niet langer tot de onmogelijkheden. Een Haagse wildliandelaar heeft het aangedurfd een kwantum bevroren kangoeroe- vlees uit Australië over te laten ko men nadat hij had vernomen dat er in Duitsland goede zaken mee wor den gedaan. Een Schevenings restau rant heeft het direct onder de rond borstige naam „Kangoeroebout" in zijn menu opgenomen. De bezoekers zijn er verrukt over, verklaarde ons de exploitant. Vele Hagenaars wilden het nieuwtje weieens proberen, mis schien alleen al om het triomfante lijk naar hun geëmigreerde familie leden in Australië te kunnen schrij ven. Zij kunnen voor het kangoeroe- vlees ook bij de poelier terecht a rai- son van ongeveer vijf a zes gulden per kilo. In Duitsland werd er onlangs kwaad gesproken van het kangoe roevlees: het zou met wormen zijn besmet. De Keuringsdienst van vu- n Apeldoorn, in het 1200 ha grote reservaat De Loenermarkt, is het eerste „natuurpad" van Neder land geïntroduceerd. Dit in navol ging van Amerika en Denemarken, waar het resp. „nature trail" en „na- tursti" wordt genoemd. Het „natuurpad" is geïmporteerd door de heer D. Bonman, directeur van de dienst Landelijk* Eigendom men. Hij meent dat het niet aller eerst bedoeld is voor de veldbioloog, keverteszoeker en orchideeënbe- schermer, maar voor de gewone na tuurminnaar, die het liefst zorgeloos door de tempel van ongekorven hout zwerft, doch Het wel op prijs stelt, iets meer te weten te komen over allerlei planten en boomsoorten, over het vogellied dat boven hem op klinkt en over de sporen van klein en grofwild voor zijn voeten. Welnu, het „natuurpad" licht hem zelf in. Jachtopziener Willem Hol dijk heeft overal labeltjes opgehangen, waarop hij met potlood heeft geschre ven wat daar te zien en te horen is. Deze labeltjes zullen met de wisse ling der seizoenen en ook wel tussen tijds gewijzigd worden. Zwerfkeien met pijlen geven de rou te aan. Een wandeling duurt een uur. Daarna heeft men nog een uur nodig om weer bij de auto, die men moest achterlaten, te komen. De heer Bou- man is voornemens het „natuurpad" straks nog uit te breiden met een tocht door de zandverstuivingen. is nieuw wapen, tegen de'i verblin ding dupr .tegenliggers is uit Duitsland een stalen net geïm porteerd, dat als scherm tussen twee rijbanen kan worden opgetrokken. Op verzoek van Rijkswaterstaat is, bij wij ze van proef, op de rijksweg bij Rid derkerk een hekwerk van 600 meter aangebracht: het effect is bijzonder bevredigend. Het net heeft mazen met opstaande randen, die ook onder een grote in valshoek geen verblindend licht door laten. Om de nodige stijfheid te ver krijgen zijn de hekpanelen gevat in een raamwerk van licht staal profiel. De praktijk heeft uitgewezen, dat de gun stigste grootte der mazen 40 x 90 mm bedraagt. De panelen zijn vier meter lang en kunnen bij eventuele wegom- leggingen gemakkelijk worden verwij derd. Als voordelen ten opzichte van de eveneens bescherming biedende heg worden genoemd de lage onderhouds kosten, vermindering van het slipge vaar, omdat het stalen hek in de herfst geen bladeren verliest en verhoogde veiligheid voor de tegenliggers. Het hek sluit immers iedere mogelijkheid om illegaal naar de andere weghelft „over te wippen" uit en houdt uit hun koers geraakte wagens uit de baan van het tegemoetkomend verkeer. Eer ste praktijkproeven leerden, dat men van het licht der tegenliggers inder daad nagenoeg geen hinder meer on dervindt. In Duitsland is men reeds geruime tijd bezig met proeven: op de autoweg tussen Frankfurt en Mann heim staat een hek van ruim zeven kilometer lengte. ■Illllllllimillllllllllllllll!l||||||i|||||||||||||||||||||||||||„|lm,|,||||||||||||||||,|||,„|„,|,|t|||||| De NCRV zendt zondagavond in haar T.V.-programma „Mensen van de woes tijn" uit, een nieuwe aflevering in de Disneyland-serie. waarna onder de titel „Vals wiegelied een gedramatiseerde documentaire van S. Leuw volgt over de kinderbescherming. In het radioprogramma van de KRO kan men zondagmiddag (14.30 uur) luis teren naar het Concert voor viool, cello en orkest in a kl. t. opus 102 van Joh. Brahms, uitgevoerd door Jo Juda, viool, Jean Decroos, cello en het Radio Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink. 's Avonds wordt onder regie van Léon Povel „Champagne voor twee" uitgezonden, een hoorspel door Jan van Spanje naar een éénacter van Loek Huisman. Voor de AVRO-microfoon geeft Dick van Rijn zondagmiddag (14.30 uur) een ooggetuigeverslag van de interland-voet balwedstrijd België-Nederland. In het avondprogramma kan men luisteren naar „Wat waarlijk gebeurde in... Ser vië", een hoorspel naar een ware ge beurtenis door Wolfgang Altendorf, waarna Alex de Haas herinneringen op haalt aan het eerste optreden en de carrière van Jospehine Baker. I ita Reys en Pim Jacobs zijn gisteren onder overweldi gende belangstel ling vooral uit de kleinkunst- en jazzwereld op het Hilversumse stad huis getrouwd. Bur gemeester Boot overhandigde het bruidspaar heel toe passelijk de gram mofoonplaat Just married" eigen werk van het duo van de bruidegom. Des middags reci pieerden de jazz zangeres en de pia nist in Hilversum Zeer velen kwa men het gelukkige paar feliciteren. De foto toont Rita Reys en Pim Ja cobs bij het verla ten van het stad huis. Uitzetverzekeringen een eeuw levensverzekering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7