Commissie Vissershaven IJmuiden rapporteert vele misstanden t>£ HUW m m M6R. w PAUL VLAANDEREN Mep. tomaan 3 Gezagscrisis bij Labour acuut op partijcongres Verdeeldheid met „zelfmoord in het verschiet m Produktie nauwelijks in gelijke tred met bevolkingsaanwas Jaarlijks verdwijnt op illegale wijze voor 785.000aan vis bric db nooR^aN Verkiezingsstrijd in V.S. Macmillan op het Witte Huis Rapport van F.A.O. Uitvoerstijging van Nederland kleiner dan die van andere E.E.G.-landen 1 MAANDAG 3 OKTOBER 1960 PAGINA Z Getuigen Hoofddirecteur ANWB neemt afscheid Een ton schade bij brand op landbouwbedrijf Spaanse zeeman beroofd Mali en Senegal erkend Zeedijk bij Ossenisse wordt verzwaard Schoorsteenvegers stelen als raven Ned. Jeugd Gemeen schap viert derde lustrum Minister Cals waarschuwt: „Overspannen vrijheids begrip" de ellende Restaurant DORRIUS DINSDAGS en VRDDAGS STOKVIS met toebehoren WEMEWVOEÜSELVOORZIENING Cijfers over eerste halfjaar l Oude man in Delft verdronken Recht voor dierenpark Voetgangerstunnel onder rijksweg in Wassenaar Burgemeester verschaft zich met bijl toegang In Den Haag Inbraak in Engelse kerk opgelost Papoea's in missie museum te Tilburg IJMUIDEN, 3 okt. In maart van dit jaar vond een vergadering plaats van tiet bestuur van de redersvereniging en het bestuur van de Ned. zeevisgroothan- delvereniging ter bespreking van de toestanden rondom de vissershaven. Aan leiding hiertoe waren klachten en verschenen publikaties, waarover een uitspraak in de Tweede Kamer van de minister van verkeer en waterstaat, dat het bedrijf een en ander waar diende te maken. Als resultaat van deze vergadering werd een commissie van zes benoemd, bestaande uit de heren 3. N. Osendarp, A. Molenaar, Jac. Lub, en E. de Groot, J. van Gelder en D. J. Gouda. Deze commissie kreeg de opdracht de verschilende factoren, die reden tot ontevredenheid geven nader te formuleren. De commissie heeft er geen gras over laten groeien en een groot aan tal misstanden in haar rapport verwerkt. De voornaamste bezwaren liggen in het verdwijnen van vis buiten de normale kanalen en dat gebeurt op velerlei manieren. Omdat het wettig bewijs hiervan moeilijk is te leveren heeft men een aantal individuele getuigenissen verzameld. De getuigen worden niet met name genoemd, maar hun namen zijn bij de commissie bekend. Voorts wordt een aan tal punten opgesomd, welke tot verbetering, respectievelijk opheffing van de aangeduide ongewenste toestanden zouden kunnen leiden. Het is gewoonte, dat de bemannings leden van de schepen een „zooitje vis" mee naar huis nemen. De bedoeling is voor eigen gebruik, maar meestal is dat uitgegroeid tot consumptie voor het gezin van de visserman en van zyn familieleden, vrienden en kennissen en dikwijls tot verkoop aan derden als in komstenverhoging. Controle hierop wordt vrijwel niet uitgeoefend. Wat meer dan rechtmatig meegenomen wordt heeft men voorzichtig geschat op een waarde van ƒ350.000, maar som mige commissieleden zijn van mening, dat eerder van een veelvoud van dit bedrag gesproken zou moeten worden. Ook wordt 's avonds, vooral tegen het weekeinde, uit wachtende schepen, op Illegale wijze vis afgevoerd, geschatte waarde 50.000 per jaar. Bij de lossing heeft het lospersoneel bij c.a.o. recht op verstrekking van zoodvis eenmaal per week. De com missie meent, dat ook hier meer dan toelaatbaar verdwijnt, evenals aan de assisterende hulpkrachten, aan het hal- personeel en aan particuliere wegers. Vervolgens bestaat er nog een uitge breid niemandsland van lieden, die hand- en spandiensten verrichten of al leen maar op vis uit zien, zodat op al lerlei listige wijzen vis verdwijnt, dik wijls ook door soortgelijke activiteiten van bepaalde handelaren en detaillis ten. In deze sector bestaat soms sa menwerking via bepaalde vroeg-op- staande vispakhuizen en rederyperso- neel, alsmede kleinhandelaren. En ten slotte bestaat het verschijnsel, dat in opdracht van de rederij vis vóór de veiling wordt weggenomen, hetzij voor particulier gebruik, hetzij in sommige fevallen voor verkoop door een neven- edrijf, hetzij voor verrekening van re clames. Deze gewoonte bestaat ook bij vertegenwoordigers van rederijen bui len IJmuiden. Wanneer men alles bij elkaar op telt, dan krijgt men, dat voor 550.000 aan vis verdwijnt op legale wijze via de c.a.o.-rechten. Op ille gale wijze verdwijnt vóór de lossing voor 400.000 vis en na de lossing nog eens voor 385.000. In totaal dus voor 1.335.000. Onder illegaal ver staat de commissie dan die vis, die aan de veiling onttrokken wordt bui ten c.a.o.-regelingen en bemanning- zoodvis zonder c.a.o., meer dan 6 kg per persoon. De door de commissie gemaakte ra mingen en de aansluitende getuigenis sen, die symptomatisch hiervoor te noemen zijn, tonen aan, dat te IJmui den het begrip veilplicht allesbehalve waterdicht is. Voor de handel werkt dit uitermate storend en de morele zo wel als organisatorische kant hiervan zijn uiteraard niet aanvaardbaar. Organisatorisch valt de commissie allereerst op, dat de aanvoerders zich onvoldoende van hun verantwoordelijk heid bewust zijn en door gebrek aan samenhang enerzijds misstanden zijn gegroeid, terwijl anderzijds de passen de maatregelen ter opheffing respectie velijk uitsluiting hiervan achterwege zijn gebleven. De Indruk bestaat, dat de grote treilvissertj naar omstandig heden de organisatie het meest draagt, doch in het bijzonder de kustvisserij en de aanvoerders buiten IJmuiden an ders dan uit Katwijk zich aan het ge heel te weinig gelegen laten liggen, ter wijl juist zij in hoge mate de ook uit overbezetting voortvloeiende moeilijk heden veroorzaken. Het is echter even eens duidelijk, dat de vishandel mede debet is, vooral daar waar bepaalde handelaren aan de veilingplicht ont trokken vis kopen. Voorts wordt gesteld, dat het staats- vissershavenbedrijf door onvoldoende orde en controle mede verantwoorde lijk is voor de onbevredigende situatie. Tenslotte zijn de gespannen arbeidsver- DEN HAAG, 2 okt. Tijdens een vergadering in het Kurhaus is afscheid genomen van de hoofd-directeur, de heer H. J. van Balen van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. De bondsvoor zitter prees de grote eenvoud en be scheidenheid van de heer Van Balen, zijn scherpe verstand en helder inzicht voor het bewaren van de grote lijn. Het thans grotendeels gereed zijnde complex van nieuwe hoofdkantoren acht hij de bekroning op het werk van de hoofddirecteur. Te zijner eer zal daar een bronzen gedenkplaat worden aangebracht. „Ik ben gelukkig, dat u tevreden over mij bent", zo merkte de heer Van Balen op, „want in 1930 werd ik voor acht maanden op proef aange nomen en mijn definitieve benoeming volgde nooit." (Grote hilariteit). WIERINGERMEER, 7 okt. In de Wieringermeerpolder is vanmiddag een grote open kapschuur, staande op het staatslandbouwbedrijf aan de Ulkeweg in Slootdorp ip vlammen opgegaan. In deze schuur was opgeslagen de op brengst aan landbouwgewassen van 17 ha. De brand is ontstaan toen kinderen met vuur speelden. De schade aan het gebouw en de inhoud, die niet door verzekering gedekt wordt, is geraamd op een ton. ROTTERDAM, 3 okt. De Rotter damse politie heeft een twintigjarige vrouw aangehouden, die een Spaanse zeeman zou hebben beroofd. De Span jaard, die vorige week met de vrouw kennis had gemaakt, kwam naar de politie omdat hij zijn portefeuille met f 600.en zijn horloge kwijt was. Het horloge en f 120.van het gestolen geld werden achterhaald. DEN HAAG, 3 okt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Nederlandse regering de republiek Mali en do republiek Senegal op 30 sep tember heeft erkend. houdingen ten gevolge van overbelas ting door steeds toenemende aanvoeren en het daaruit voortvloeiende ruimte en tijdsgebrek bevorderlijk voor de ont wikkeling van slordigheden en vrijhe den als in het rapport vermeld. Een en ander is ontstaan uit een sa menspel van factoren, waarin slechts verbetering kan komen, indien niet, zo als tot dusverre de ene sector volstaat met beschuldiging van de andere en men meent zichzelf daarmede van zijn eigen verantwoordelijkheid te bevrijden, doch indien in onderling overleg op in grijpende wijze door vele maatregelen omstandigheden worden geschapen, waarin verbetering mogelijk is. Op dit moment is de situatie in menselijk en in technisch opzicht nog vrijwel gelijk aan die van 50 jaar geleden. In de eer ste plaats zal het bedrijf technisch aan de mogelijkheden van deze tijd moeten worden aangepast, waarna het mense lijk element zich waarschijnlijk min of meer automatisch dienovereenkomstig zal wijzigen. Dit is volgens de commis sie echter vooral een taak voor de be sturen van redersvereniging en groot handelsvereniging, maar wel geeft zij een opsomming van de maatregelen, die tot verbetering zouden kunnen lei. den. I VLISSINGEN, 3 okt. De verenigde polders van het waterschap „Ossenisse" en het calamiteuze waterschap „Wals oorden" hebben aanbesteed de verzwa ring en verbetering van de zeedijk bij Ossenisse in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit gedeelte der zeewering langs de Wes- terschelde behoort tot de zwakke plaat sen in de Zeeuwse zeeweringen. Het zal nu zo spoedig mogelijk op deltahoogte worden gebracht. Het te verzwaren en te verbeteren dijkvak is ruim drie kilome ter lang. Doordat er een afsnijding komt wordt een landaanwinst door inpol dering verkregen van ruim dertien hectare. ROTTERDAM, 3 okt. Een 41-jarige schoorsteenveger en zijn 43-jarige col lega, beiden uit Rotterdam, zijn voor de officier van justitie geleid omdat zij zich de laatste tijd aan verschillende diefstal len zouden hebben schuldig gemaakt. Zij hebben bekend twee televisietoestellen, elk van f 1.200.een zending uurwer ken ter waarde van f 745.drie gram mofoons (207 gulden) en vier wollen de kens te hebben gestolen. Zij oefenden hun bedrijf uit met een bestelauto, waar mee zij van klant naar klant reden. Za gen zij ergens een auto die werd uitgela den dan wachtten zij tot de kust veilig was en sloegen dan hun slag. AMERSFOORT, 2 okt. „Bij een beschouwing over het jeugdvraag- stuk hebben we te maken met de houding van de ouderen en van de jeugd. Ten aanzien van de jeugd vra gen we ons af of er bij haar niet een zekere onverschilligheid bestaat of zij zich niet te veel Iaat leven en vrjj- heid wenst om niet gestoord te wor den in een „pluk de dag". Er valt een apathië waar te nemen, die slechts na een lang leven van strijd te verklaren is. De ouderen houden niet voldoende rekening met de gebrekkige zelfstan digheid van de jongeren. Een over spannen vrijheidsbegrip speelt ons parten. Deze opmerkingen maakte de minis ter van O.K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, toen hij zaterdag het derde lustrum van de Ned. Jeugd Gemeen schap meevierde, waarvoor een bijzon der aardig program van zang en dans (door het Scapino-ballet) in elkaar was gezet. De grens tussen vrijheid en losban digheid wordt volgens de bewindsman door menige romanschrijver en psycho loog niet meer erkend. Beangstigend noemde hij de behoefte aan luxe en het gebrek aan zelfbeheersing in alle krin gen, waarbij hem van het hart moest, dat in verhouding tot andere gewichtige vraagstukken als b.v. de in ontwikkeling zijnde gebieden er in het parlement en pers erg veel over de toto gepraat wordt. Bij de bedreiging van ons bestaan, acht hij het van belang, dat wij het ver trouwen in ons zelf en het idealisme van de jeugd versterken. Wij vragen, aldus de minister, te weinig van de jeugd. In de oorlog hebben we alles aan haar gevraagd, zelfs om te doden, maar nu moeten we haar vragen te le ren leven. Tenslotte waarschuwde de bewinds man tegen een te groot perfectionisme in het eugdwerk en spoorde hij aan tot het zoeken naar nieuwe vormen, waar bij we niet moeten wachten op een boodschap van de overheid. De voorzitter van de N.J.G., ds. N. O. Steenbeek zei in zijn rede, dat de Ned. Jeugd Gemeenschap wil zijn oor, oog en mond van het jongeren leven in Nederland. Zy stuurt aan op een ge sprek, allereerst van de jongeren on derling, maar in de tweede plaats na mens de jongeren met instanties als re gering en industrie. 32 Zonder zich een ogenblik te bedenken, stormt Olaf naar voren en Thorfinn houdt onthutst zijn paard in, als hij zijn dikke bondge noot brullend op zich toe ziet komen. Maar wanneer hij tussen de bomen een aantal schreeuwende krijgers gewaar wordt, begrijpt hij, dat er een of ander aan de hand moet zijn. „We zijn ontdekt,' kijk uit!" hijgt Olaf. Thorfinn verliest zijn zakelijkse kijk op de dingen niet. „Achterop, vlug!" gebaart hij de benauwde berenjager. Even later stormt het taaie paardje met zijn twee vluchtelingen over een smal weggetje, terwijl achter hen het geschreeuw der krijgers lang* zaam wegsterft. Op een donkere plek, diep in het woud, stijgen za af en verschrikt luistert Thorfinn naar wat er gebeurd is. J,Nou zijn we vogelvrij", steunt Olaf. ,,'t Is mooi. Ik ben een vogelvrij opge jaagd stuk wild geworden. Ik geloof, dat we naar de Joms moeten vluchten". Thorfinn knikt. „Ja! We moeten een boot hebben en dan zoeken we bescherming bij de Joms". SEEN WOORD, KR'JG JE /ET5A MENEER. ZE WEET UIT HAAS, «/WERKEL'JK NIETS PAUL REIST VERDER NAAR LONDEN... DAT ARME MEISJE GAAT DÉ GEVANGENIS EN ER IS GEEN AANWIJZING, WIE OE o( ZW'JNEN ZON DIE HAAR MJ3T0RTEN. J - i-ir-JI DE ZELFDE AVOND IN DE 'DORADO CLUB DOM&EY, IK HEB SLECHT NIEUWS ONS DUIFJE 15 INGEREKEND JENKINSTJOVER DE. •—{^ORGANISATIE J V IN ENGELAND DIRECT KANTOOR NUMMER HAR RV :ikI is COPYKIGHT SWAN FEATÜKES SYNDICATE Advertentie Amsterdam (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 3 okt. Gisteren begon In de badplaats Scarborough de jaar lijkse conferentie van de Britse Labour- party. Deze conferentie is een van de meest belangrijke en wellicht de meest rampzalige welke de Britse Labourpar ty heeft gehouden in haar zestigjarig bestaan. De party is diep verdeeld ten aanzien van twee fundamentele kwes ties, die van verdere nationalisatie en die van de defensie. Aangaande het eerste punt willen Galtskell en zijn aan hangers water in de wijn doen en z'ch baseren op de aanvaarding van een ge mengde economie, dat wil zeggen het voortbestaan van particuliere indus trieën en ondernemingen naast staats- industrieën. Met betrekking tot het tweede punt, defensie, gaat de strijd om de vraag of Engeland dient over te gaan tot eenzijdige kernontwapening. Frank Cousins, leider van de grootste vakvereniging van Brittannië, die van de transportarbeiders, heeft zich ge plaatst aan het hoofd van de unilate rale ontwapenaars. Hy kan rekenen op de steun van een aantal andere vak verenigingsleiders, en de mogeiykheid' bestaat dat Gaitskel] zal worden ver slagen door de unilateralisten. Maar hoe belangryk de beide kwes ties welke de party verdelen ook mo gen zijn, er is een derde kwestie welke dieper gaat, de vraag waar in de La- bourparty het werkeiyk gezag berust, bij de jaarlijkse parttjconferentie of bij de leiders van de parlementaire fractie van de party Indien de conferentie zou WH Mevrouw Nixon, de echtgenote van de Republikeinse kandidaat voor het presi- dentschap van de Verenigde Staten, Richard Nixon, en mevrouw Nelson Rocke feller de vrouw van een politieke vriend van de Nixons, houden een propdganaa- olifan'tje vast, dat gehanteerd wordt in de verkiezingsstrijd. De dame recms is mevrouw Rockefeller. beslissen dat zy de lakens behoort uit te delen en dat Gaitskell en de andere parlementaire leiders zich hebben te houden aan de opdrachten van de jaarvergadering, erkent zy hiermede dat het politieke gezag van de Labour- party berust in handen van het domi nerend element op de jaarvergadering, namelijk de machtige vakbonden. Gaitskell en een meerderheid van de parlementaire fractie zyn van mening dat de fractie geen mandaat behoort te ontlenen aan de jaarvergadering en de bonden. En deze kwestie is reeds acuut geworden voordat de eigeniyke conferentie gisteren begon. Want za terdag kwam het nationale hoofdbestuur van de Labourpartij byeen in een voor vergadering. Men besprak onder meer een aan de vergadering voor te leggen motie, welke voorstelt dat de partijpo litiek van Labour zal worden bepaald door de jaarlijkse conferentie. Gaitskell tekende verzet aan tegen deze motie. Maar met 12 tegen 11 stemmen besloot het hoofdbestuur de motie voor te leg gen aan de huidige conferentie. En in dien de conferentie deze motie aan neemt, zal voortaan de Labourfractie in het parlement de opdrachten moe ten uitvoeren van de jaarvergadering, dat wil zeggen in feite van de vakbon den. Dit was een slecht begin van de hui dige conferentie. Maar zaterdag vonden andere ernstige gebeurtenissen plaats. Het jongste lid van het nationale hoofd bestuur, het Lagerhuislid A. Wedgwood- Benn, stelde voor aan zyn medeleden van het bestuur om een ontmoeting te organiseren tussen de leiders van de party en de heer Frank Cousins om te proberen tot een vergeiyk te komen over de defensiekwestie vóór het begin van de conferentie. Dit voorstel werd verworpen. Gaitskell was onder de te genstanders. Hierop verklaarde de heer Wedgwood-Benn dat hy niet bereid was lydelyk toe te zien terwyl de party zelfmoord pleegde. Hij trad op staande voet af als lid van het nationaal hoofd bestuur en verliet de vergadering. Wat er nu zal gebeuren na een zo rampzalig begin van de jaarvergade ring is moeilyk te voorspellen. Maar indien de conferentie beslist dat het po- tieke gezag berust by haar en niet bij de fractieleiding in het parlement, en indien zy tegelykertyd woensdag beslist dat een eventuele Labourregermg zich behoort te verplichten tot unilaterale kernontwapening, zal de Labourparty zich waarschyniyk nog deze week ge noopt zien haar onverzoenlyke ver deeldheid openlyk te erkennen en uit een te vallen. Het alternatief zou zyn een compromis welke de partij in staat zal moeten stellen om, ondanks alle verdeeldheid, voort te leven ais een po litieke partij welke aanspraak mag maken op het recht eventueel de macht over te nemen van de conservatieven, indien het electoraat bereid is haar een mandaat te geven. Aangezien het electoraat sedert 1951 heeft getoond ddl het de Labourparty een dergelyk mah- daat niet waard acht, is moeilyk te verwachten dat het electoraat van me ning zal veranderen, nu de Labourpar ty inwendig meer verdeeld is dan ooit in haar geschiedenis. Premier Macmillan van Groot-Brittannië heeft gisteren in het Witte Huis te Washington bijna anderhalf uur gesproken met president Eisenhower. Hij stelde de president op de hoogte van het verloop van het gesprek, dat hij vrijdagavond met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gevoerd. Het gesprek tussen Eisenhower enMacmillan werd ook bijgewoon door de Australische premier Men- zies. In een officiële verklaring spraken de drie regeringsleiders later de hoop ui,t dat de Algemene Vergadering nu wezenlijke vorderingen zal maken ten aanzien van de problemen, waarvoor zij zich ziet geplaatst, met name de ontwapeningskwestie. ROME, 3 okt. Blijkens een rap port van de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties beeft de wereld-voedselproduktie in het jaar 1959-60 nauwelijks gelijke tred gehouden met de bevolkingsaanwas. In dit jaar toonde de wereldvoedselproduk- tie een toename van ongeveer twee pro cent, vergeleken met een bevolkings aanwas van 1.6 procent. In de drie voorgaande jaren was de marge aan zienlijk groter. Het verre Oosten bleef nog steeds het meest kritieke hongergebied. de bevol king nam hier met elf miljoen zielen toe. De totale graanvoorraden in de voornaamste exportlanden stegen tot het ongekende cijfer van 126 miljoen ton, of bijna vier maal zo groot als in 1952. De grootste stijging van de landbouw productie deed zich met vier procent voor in West-Europa, In het Verre Oos ten, exclusief Communistisch China, bedroeg zij ruim drie procent. De enige produktiedaling deed zich voor in Afri ka, namelijk met een procent. In de produktie in het Midden-Oosten kwam geen verandering. In het vorige ver slagjaar was in alle landen de produk tie gestegen. De opvallende produktiestijgingen in Noord-Amerika, Europa en Oceanië, waren een gevolg van de toepassing van modëme landbouwmethoden. In de BRUSSEL, 3 okt. De uitvoer van de landen der Europese Economische Gemeenschap naar landen buiten deze gemeenschap was in de eerste helft van 1960 21,7 pet groter dan in de eer ste helft van 1959. De grootste stijging, n 1. met 35,2 pet, vertoonde de uitvoer van Italië, daarna volgde Frankrijk met 29,7 pet, West-Duitsland met 18,4 pet en Belglè-Luxemburg met 16,4 pet. De Nederlandse uitvoer naar landen buiten de E.E.G. nam slechts met 8 pct tOG be invoer der E.E.G.-landen uit der de landen steeg in dé eerste helft van 1960 wet 23,8 pet ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De Italiaanse, invoer steeg met 42,8 pet, die van West-Duitsland met 23, pet en die van Frankrijk met 20,5 pct. Terwijl dus de handel met derde lan den aanzienlijk toenam, was de toene ming van de handel tussen de landen van de E.E.G. nog groter. In vergelijking mèt de le helft van 1960 deed zich een staging voor van 34 pct, terwyl ten op zichte van de tweede helft van 1959 een toeneming van 12 pct valt te con stateren. De stijging van in- en uit voer was ongeveer in evenwicht. De grootste toeneming gaf de handel van Italië met de E.E.G.-landen te zien. Ge Italiaanse invoer uit de andere E.E. n landen steeg met 56,4 pct en de Itali aanse uitvoer naar deze landen nam met 19,1 pct toe. minder-ontwikkelde gebieden was zij slechts een gevolg van een groter aan- piantareaal. De koffie voorraden en die van ruwe granen zijn gestegen, de ka- toenvoorraden zijn daarentegen lager. De uitbreiding van de voorraden tar we, suiker en van de meeste andere landbouwprodukten schijnt tot staan te zijn gekomen, althans voorlopig. In Afri ka was de graanproduktie 1.300.000 ton lager dan in 1958-59. Alleen de koffie- en cacaoproduktie in Afrika waren be langrijk hoger, namelijk ongeveer tien procent. De produRtiestijging in West-Europa was voornamelijk een gevolg van de grote tarwe-, gerst-, mais- en aardappel oogsten, De oogsten van suikerbieten, veevoeder, beetwortelen en hooi had den te lijden van langdurige droogte gedurende de zomermaanden in de noordelijke en centrale gebieden. In be paalde delen van de Sovjet-Unie en ver schillende Oosteuropese landen was de oogst van verscheidene landbouwpro dukten lager als gevolg van droogte. De graanproduktie in de Sovjet Unie was minder dan in het vorige verslagjaar. De wereldvisvangst gaf een toename van elf procent te zien. Van de 85 landen, waarvan indexcij fers voor de kleinhandelsprijzen van levensmiddelen beschikbaar zijn, daal den de prijzen in 1959 in 29 landen, vergeleken met die van 1958. In 1958 deed zich slechts in 16 landen prijsda ling voor, vergeleken met 1957. In 1959 bleven de levensmiddelenprijzen in 47 landen stijgen. In 1957 en 1958 in onge veer 70 landen. Het rapport merkt op, dat de aanhou dende grote voorraden en de voortdu rend dalende tendentie van de land bouwprijzen op de internationale markt geleidelijk aan invloed uitoefenen op de binnenlandse kleinhandelsmarkten. Met betrekking tot het inkomen in de landbouwbedrijven meldt het rapport, dat het netto inkomen in de Verenigde Staten met 15 procent is achteruitge gaan en in Canada met 7 procent. In Engeland, Denemarken Nederland en Noorwegen steeg het inkomen in de landbouw. In West-Duitsland en Italië trad weinig verbetering in en in som mige gevallen zelfs vermindering. De grootste stabiliteit werd, wat het inko men betreft, gemeld uit Zwitserland en J apam. DELFT. 1 okt. Uit de provinciale vaart is opgehaald het stoffelijk over schot van de 85-jarige óngehuwde heer G. W. Mulder, die verpleegd werd in een verzorgingshuis. De man was des avonds uitgegaan en moet door nog niet opgehelderde oorzaak in de vaart zyn geraakt, i (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 okt. Met enkel# forse byislagen heeft de loco-burge meester van Wassenaar, mr. dr. J. Hazenberg zich vandaag toegang ver schaft tot de nieuwe voetgangerstun nel onder de Rijksstraatweg Den Haag-Amsterdam by de kruising Hout- laan-Raaphorstlaan. Door het gat, dat MJ In de taaie ^Spieren wand, waarmee de ingang was afgesloten, had geslagen wandelden Vple belang stellenden, onder wie de wethouders van de Wassenaarse raad, enkele Ver tegenwoordigers van de gemeente-po- litie en functionarissen van Rykswater- staat alsmede een aantal buurtbewo ners onder de weg door. Kees, de chimpansee, vertegenwoordigde de dieren van het Dierenpark, dat recht voor de nieuwe tunnel ligt. Niet alleen voor het dierenpark, maar ook voor de nabijgelegen neuro logische klinieken St..-Ursula en St.-Ja cobus en het ziekenhuis Dorestad, is het van belang dat de bezoekers het kruispunt, waar dageiyks ongeveer 25000 motorrytuigeo passeren, niet meer behoeven over te steken. De plannen voor de voetgangerstun nel dateren al van 1950. Door gebrek aan financiële middelen kon toen ech ter nog niet met de uitvoering begon nen worden. Wel kon in 1953 de kleine re tunnel b!1 het „Kerkehout" worden aangelegd. Eerst in november van het vorig jaar was er voldoende geld be schikbaar om met de bouw van de on derdoorgang by het Dierenpark te be ginnen. De nieuwe verbinding is ongeveer ze ventig meter lang en heeft een breedte van vier meter. Door de achteroverhel- lende wanden, die 2.35 meter hoog zyn en de donkerblauwe kleur van het pla fond lykt de tunnel ruimer dan zy in werkeiykheid is. Voor de voetgangers en de fietsers zal het voortaan verboden zyn om de Ryksstraatweg over te ste ken. zy kunnen echter door vier ingan gen de tunnel bereiken, zodat zy ook op de spitsuren vlot en veilig naar de over kant kunnen komen. DEN HAAG, '3 okt. De Haagse po litie heeft dezer dagen in het huis van bewaring te Rotterdam de daders van de inbraak, die op 19 juni in de Engelse kerk aan de Ary van der Spuiweg in Den Haag werd gepleegd, tot een beken tenis gebracht. De buit van deze inbraak bestond uit vier zilveren miskelken en een zilveren lepeldoos ter waarde van 3000.—. Een 32-jarige vloerenlegger uit Den Haag en een 29-jarige schilder uit Rot terdam pleegden de inbraak. Dit twee tal'was in Rotterdam 9 juli op heterdaad betrapt bij een autodiefstal. Zy bleken zich hieraan meermalen schuldig te heb ben gemaakt en ook aan inbraken in Wassenaar en Rijswijk. Tegenover de Haagse politie bekenden zij de inbraak in de Engelse kerk te hebben gepleegd. De vloerenlegger had er gewerkt en wist er de weg. Het gestolen kerkzilver is onherstelbaar gesloopt teruggevonden bij een kennis van de schilder in Rotter dam. TILBURG, 2 okt. Deze maand ex poseert het Nederlands volkenkundig missie-museum onder het motto „goden, geesten, amuletten" in het paleis-raad huis kunst en kunstny verheid uit d# achtergebleven gebieden. De openings plechtigheid. die na een inleidende rede van de conservator prof. drs F. van Trigt door de burgemeester van Tilburg mr C. J. G. Becht, werd verricht, verkreeg een byzonder accent door de aanwezig heid van de voltallige delegatie uit Nieuw-Guinea, welke momenteel in ons land verblyft. Prettig aangedaan waren deze gasten toen mr Becht hen in het Maleis met enkele woorden toesprak. Met een rond gang langs het geëxposeerde besloten zij hun kort verblijf in Tilburg. Tevoren hadden zij een bezoek gebracht aan het doofstommen-instituut te St. Michiels gestel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2