GOODWILL-BEZOEK VAN AMERIKAANSE KRUISER m PAUL VLAANDEREN en de Mep* tomaan Labour aan de vooravond van beslissing over leiderschap Gaitskell's labiele positie Met lanceerinstallatie voor geleide projectielen Tarieven omlaag Sabotage in West-B er lijn Duitse kampbeul voor gerecht Man vermoord; dader in arrest Audrey gaat weer filmen Gunstige spaarcijfers bij de R.P.S. adj.-directeur Manneke P. is weer terecht DINSDAG 4 OKTOBER 1960 PAGINA 2 - - -r*^- sé^&s a ftMl Scheldeveren Speciale regeling voor ZeeuwsVlaanderen Aanwinst haven hoofdstad Directe lijnverbinding Amsterdam-New York Diefstal in het hol van de leeuw Internationale K.AJ. vergadert in Bloemen- daal Rotterdam sluit groot energiecontract Met Kon. Ned. Zoutindustrie voor bedrijf in Botlek Cadeau-actie Winkeliers doen een beroep op de K.R.O. Ochtendeditie van Het Vrije Volk Brandje in Rias spoedig geblust ONGEZOND WATER IN LEOPOLDSTAD Britse matroos verdronken Z Geval van t.b.c. in de legerplaats Ermelo Jongeman viel 13 vrouwen lastig Bij K.R.O. Mr. Wagenaar programmachef Mr. L. B. M. Wüst OOM&EYHÖRNi nGF^ns v -V «..w -V»-. W^^>>>>x.\<N*>v»aao g (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 okt. Vanmorgen in alle vroegte is de Amerikaanse krui ser „Boston", voor een zesdaags „good- will-bezoek" aan ons land de haven van IJmtiiden binnengelopen. De 21 daverende saluutschoten, die de Koninklijke Marine op het z.g. „fort eiland" ter begroeting afvuurde, waren nauwelijks hoorbaar boven de straffe wind. Klokslag half drie precies voer het enorme schip de Noordersluis binnen waar een handjevol Nederlandse mari ne autoriteiten ter begroeting aanwezig waren. Even slechts ging de loopplank uit, waarna de tocht door het Noordzeeka naal naar Amsterdam met spoed werd voortgezet. Het was een imposant ge zicht het machtige schip met zijn vele uitsteeksels en tierelantijnen te zien voorbijvaren en menigeen hield even stil om het grijze gevaarte te bewon deren. Gedurende de ruim drie uur duren de tocht van IJmuiden naar Amster dam hebben wij de gelegenheid gehad het interieur van do moderne kruiser nauwkeurig te bewonderen. Wij zijn langs de steile trappetjes geklommen naar de brug hoog boven het water, vanwaar men een indrukwekkend uit zicht heeft op de omgeving. Wij zijn ook afgedaald naar de warme verblij ven benedendeks, waar met man en macht koortsachtig word gewerkt om geheel „schoon" Amsterdam binnen te lopen. De „Boston" meet 13.600 ton en telt een bemanning van ruim 1400 koppen, waarvan 92 officieren. Het is reeds het zesde Amerikaanse schip dat de naam „Boston" draagt. De eerste „Boston" was een fregat met 24 kanonnen, die in 1777 te water ging. De laatste „Boston" werd op 30 juli 1943 te wate-r gelaten. Het schip voer onmiddellijk naar de Stille Oceaan om deel te nemen aan de vlootacties bij de Marshall eilanden, de Marianen en de Philippijnen. Van deze acties heeft de Kruiser tien fevechtssterren overgehouden. In fe- ruari 1953 werd de kruiser naar de marinescheepswerf in Philadelphia ge bracht om omgebouwd te worden tot oorlogsbodem, uitgerust met Installa ties voor het lanceren van geleide pro jectielen. In het najaar van 1955 kwam het schip weer in de vaart, nu als 's werelds eerste kruiser uitgerust met lanceerinstallaties voor geleide projec tielen en dank zij daardoor in staat deel te nemen aan welke vorm van oorlogshandeling ook. De voornaamste taak van het geheel verbouwde schip is echter de aanvallen uit de lucht te gen te gaan. Het schip mag nu al ni,et meer het laatste snufje worden genoemd op het gebied van oorlogsschepen, want thans wordt op een werf in de V.S. gewerkt aan een atoomkruiser, die alleen met geleide projectielen zal worden uitgerust en te zjjner tijd onder de naam „Long "Beach" te water zal gaan. De „Boston" is een zeer modern schip,waar op Amerikaanse wijze royaal met luxe gesmeten is. Vrijwel alle verdiepingen hebben vloeren, belegd met colivinyl-tegels, terwijl de offi ciers-mess en de kamers van de ho gere officieren een zacht verend tapijt en ruimzittende fauteuils bezitten. De keuken is een glanzend wereldje, waar letterlijk van de vloer kan wor den gegeten. De manschappen van de kruiser vormen ook een geheel eigen wereldje. Dagelijks komt er een scheeps krant uit, waardoor de bemanning van het voornaamste nieuws op de hoogte wordt gehouden. Er is ook een speciale scheepsfotograaf aan boord, die een paar bijzonder drukke dagen te wachten staan. De bibliotheek is rijkelijk gevuld met boeken in diverse talen. De bemanning van de Boston is zeer gemengd en vertegenwoordigd gezien haar afkomst bijna alle landen van de wereld. Ongeveer 700 bemanningsleden zijn beroepsmilitairen. Commandant van het schip is Cap tain Slover T. Ferguson, die sinds zijn DEN HAAG, 3 oktober De minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft, na overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland, besloten goed te keuren dat de tarieven voor de veren over de Westerschelde met ingang van een na der te bepalen datum worden verlaagd. Voor voetgangers zal het geldende ta rief worden verlaagd van veertig tot dertig cent voor een enkele vaart. Voor rijwielen en bromfietsen incl. berijder zal het tarief worden verlaagd van zes tig tot veertig cent voor een enkele vaart. Voor inwoners van Zeeuws-Vlaande- ren zal tegen lage kosten een identi teitsbewijs worden verkrijgbaar gesteld, op vertoon waarvan vrijstelling van het betalen van veergelden zal worden ver leend. Voor houders van identiteitskaarten (inwoners van Zeeuws-Vlaanderen dus) zullen voor overtochten met een motor rijwiel of auto 10- respectievelijk 20-' vaartenboekjes worden beschikbaar ge steld, uitsluitend voor het vervoer van het voertuig tegen een prijs waarin het vervoer van de houder van het iden titeitsbewijs niet langer is begrepen. zeventiende jaar in dienst is van de Amerikaanse vloot. Vanmiddag is ook de Amerikaanse tanker USS „Nanthala" de hoofdstede lijke haven binnengelopen. Ook dit schip, dat 7780 ton meet en sinds 1944 de Ame rikaanse marine dient, neemt deel aan het goodwill-bezoek aan Nederland. Voor de bemanningen van de beide schepen, breken vanaf vandaag een paar drukke maar ook plezierige dagen aan. Bezoeken aan Marken, Volendam, Aalsmeer en Artis staan op het pro gram. De schepen zijn voor het pu bliek te bezichtigen op 4 oktober van half zeven tot negen uur 's avonds, op 6 oktober van half twee tot half vfjf en op 8 oktober eveneens van half twee tot half vflf. AMSTERDAM, 3 okt. Voor het eerst sinds het eind van de eerste wereld oorlog krijgt Amsterdam weer een di recte scheepvaartverbinding met de oostkust van de Verenigde Staten. Met ingang van 29 oktober a.s. zullen de schepen van de Cosmopolitan Line, die een lijndienst onderhouden vanuit de Europese havens Antwerpen, Le Havre en Rouen naar de Amerikaanse havens New York, Norfolk, Baltimore en Phi ladelphia de Amsterdamse haven in hun schema op nemen. De dienst wordt geopend door de „Egda". In Amsterdam zullen de belangen van de lijn behartigd worden door het vrachtbureau van de Maatschappij „Ne derland".De „Cosmopolitan Line" is ei gendom van de rederij J. Mowinckel uit Bergen (Noorwegen). Deze rederij beschikt over 24 schepen met ruim 280.000 ton. De directe verbindirfg van Amsterdam met New York verdween aan het eind van de eerste wereld oorlog, toen de Holland Amerika-hjn alle afvaarten voor Nederland concen treerde in Rotterdam. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 okt. Een 19-jarige soldaat heeft het in de nacht van zater dag op zondag bestaan een bromfiets te stelen uit de rijwielstalling van het po litiebureau aan de Adelheidstraat. De eigenaar, een hoofdagent, had de vermis sing nog niet bemerkt tof een collega van hem al met de soldaat, de brommer en een koper aankwam. De sodaat was onderweg in contact gekomen met iemand uit Gouda, die de bromfiets voor vijftig gulden had gekocht. Op het ogenblik dat de brommer in een auto werd geladen kwam een surveillerende agent aan, die dc twee mannen vroeg mee te gaan naar het bureau.-Dit bureau was toevallig het zelfde als waar de brommer gestolen was, zodat de diefstal spoedig aan het licht kwam. UTRECHT, 4 okt. Van 1 tot en met 13 november zal het internationaal be stuur van de K.A.J. haar jaarlijkse ver gadering houden in Bloemendaal. Vorig jaar vergaderde men in Cuba. Deze bijeenkomst - waaraan ongeveer 35 leiders en leidsters uit alle wereld delen deelnamen is deze keer vooral bestemd om de tweede wereldraad van de K.A.J. in 1961 te Rio de Janeiro voor te bereiden. Uit meer dan negentig landen zullen daar de topleiders en leidsters tezamen komen. De laatste hand aan de voorbe reidingen zal hier in Nederland worden gelegd. Het betreft speciaal een in alle landen gehouden onderzoek naar de voorbereiding op het gezinsleven en de problematiek van de arbeidersjeugd in de grote industriële centra. De K.A.J. heeft de laatste jaren een geweldige vlucht genomen en is thans de grootste jeugdbeweging in de wereld. ROTTERDAM, 4 okt. Rotterdam en de N.V. Kon. Ned. Zoutindustrie hebben een belangrjjk contract afgesloten be treffende de levering van electris-he energie ten behoeve van een door deze industrie te stichten zout-electrolyse-be- drijf in het Botlekgebied. Het contract regelt de afneming van 120 miljoen k.w.u. per jaar. Daardoor gaat de nieuwe industrie tot een van de grootste afnemers van het.Rotterdamse energiebedrijL behoren. Het stroomver bruik ligt namelijk in een orde van grootte, die te vergelijken is met de energiebehoefte van een stad als Arn hem. Met een paar korte stoten op de fluit heeft de Amerikaanse kruiser „Boston" maandag tegen elf uur afgemeerd aan een van de steigers in het IJ. Deze reusachtige kruiser is het eerste schip dat werd uitgerust met installaties voor het lanceren van geleide projectielen. Duidelijk zichtbaar zijn op deze foto de installaties hiervoor, die staan opgesteld op het achterdek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 okt. De katholieke bond van winkeliers in huishoudelijke, luxe en speelgoedartikelen „Paghala" heeft het K.R.O.-bestuur telegrafisch om overleg verzocht over de door de omroep gevoerde cadeaux-acties. In het telegram, dat de bond tijdens de gis teren in Zandvoort gehouden jaarver gadering heeft verzonden wordt een be roep gedaan op het K.R.O.-bestuur om de „voor de winkeliers sterk aan stootgevende" cadeaux-acties af te schaffen. AMSTERDAM, 3 okt. Het Vrije Volk heeft aangekondigd binnenkort met een ochtendkrant te zullen ver schijnen naast de bestaande avondedi ties. Het blad zal voorlopig alleen in het westen van Nederland worden uit gebracht. Een en ander werd bekendge maakt op een zaterdag alhier gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de socialisti sche dagbladpers in Nederland. BERLIJN, 3 oktober (U.P.I.) In het Amerikaanse radiostation Rias in West-Berlljn heeft zondag een, vermoe delijk door saboteurs uit de Oost-zone veroorzaakt, brandje gewoed. Het vuur was spoedig geblust. De Rias verzorgt uitzendingen naar de Oost-zone. Zij is derhalve een doorn in het oog der com munisten, die reeds geruime tijd aan dringen op sluiting. HANNOVER, 3 okt. (D.P.A.) Van daag is het proces begonnen tegen de 55-jarige koopman Albert Layer uit Hannover, die tijdens de oorlogsjaren optrad als SS-opzichter in het concen tratiekamp Gross-Rosen en aan wie 42 gevallen van moord, doodslag en dood door schuld zijn tenlaste gelegd, alsme de 261 gevallen van medeplichtigheid aan moord op gevangenen. Tot zijn slachtoffers behoorden vol gens de dagvaarding twee gevangenen, die hij, omdat zij de kampdiscipline had den overtreden, in"' een honderd meter diepe steengroeve in het kamp had ge stoten. Zeven andere gevangenen kwa men om het leven, toen hij hun mutsen buiten de kampomheining gooide en hun opdroeg ze terug te halen, waarop zij door de schildwachten werden doodge schoten. Vijf Russische krijgsgevange nen werden door Layer en twee mede plichtigen doodgetrapt. Er zijn 76 getuigen en drie deskundi gen- opgeroepen. Het proces zal vermoe delijk drie weken in beslag nemen. ARNHEM, 3 okt. In de afgelopen nacht heeft de politie een twintig-jarige schilder uit Rhenen gearresteerd. Hij wordt er- van verdacht de hand te heb ben gehad in het overlijden van de 57- jarige stucadoor L. F. uit Rhenen. Het stoffelijk overschot van F. werd in de afgelopen nacht aangetroffen aan het Onderlangs te Arnhem. Het hoofd van het slachtoffer was verminkt. Kort na de ontdekking kon de schilder worden aangehouden. De arrestant verklaarde met de ver sla-gene moeilijkheden te hebben gekre gen en hem tegen het hoofd te hebben geschopt. Hij meende toen, dat de man reeds was overleden. Korte tijd daarna is hij teruggekomen om na te gaan of zijn slachtoffer geld bij zich had- Aan gezien hij bij terugkeer niet de zekerheid had, dat de man dood was, heeft hij zijn luguber werk voortgezet. De stucadoor was vader van een groot gezin. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 4 okt. Het leek gisteren op de jaarvergadering van de Labour- partjj in de badplaats Scarborough als of er geen vuiltje aan de lucht was. De afgevaardigden namen met roeren de eenstemmigheid resoluties aan over ouderdomspensioenen, over de partij politiek te volgen in Afrika en in het bijzonder tegen Zuid-Afrika en de apartheidspolitiek van haar regering, en over huishuurprobiemen. Bijna niets verried gisteren tijdens de publieke bij eenkomsten dat de vertegenwoordigers van de parlementaire fractie van do party, van de vakbonden en van de piaatseiyke kiesverenigingen zaten te wachten op de dag van morgen, de dag waarop de verdeeldheid van de partij aan het licht zal treden, als men een besluit zal moeten nemen over het door Labour te volgen defensiebeleid. Zelfs indien de leiders van de parle mentaire fractie de overwinning beha len, en de conferentie het officiële be leid van de leiding, dat gebaseerd is Qp het collectief bezit van kernwapens als afschrikwapenen voor het westen, zal accepteren, zal de zege weinig meer zijn dan een Pyrrhus-overwinning. Want om deze overwinning te kunnen behalen zullen Gaitskell en de zijnen hun hoop moeten vestigen op de leider van de machinearbeidersbond, de heer Carron. De bond zelf beeft een motie ingediend voor eenzijdige kern ontwapening door Engeland. Doch de heer Carron is nijver bezig zijn mede afgevaardigden over te halen niet slechts voor bun eigen motie te stem men maar ook voor die van de leiding, dat wil zeggen te stemmen zowel voor afschaffing als gelijktijdig behoud van een defensiebeleid gebaseerd op het be zit van de kernwapenen. Indien de lei ders dank zij deze zotte manoeuvre in derdaad de overwinning behalen en zich tegelijkertijd zullen moeten voe gen naar een besluit van de conferen tie, volgens hetwelk de Labourfractie in het parlement in oppostitie de beve len heeft op te volgen van de jaarver gadering, zullen Gaitskell en de zijnen, aan het eind van de maand terugkeren naar Westminster met de opdracht te streven naar het behoud en de afschaf fing van Britse kernbewapening. Het socialistisch dagblad Daily He rald deed heden een belangrijke duit in het zakje. Het heeft door een commer ciële instelling voor publiek opinie-on derzoek een enquête laten instellen naar de mening van leden van Labour over de kernwapenen. Op de vraag of Amerika en Brittannië afstand behoor den te doen van het bezit van kern wapenen, indien Rusland deze wapenen behield, antwoordden 87 pet. ontken nend en slechts 8 pet. bevestigend. In dien men waarde kan hechten aan dit publieke opinieonderzoek, staat de overgrote meerderheid van de partij achter Gaitskell. Maar dit wekt geen verbazing. Waar het in Scarborough om gaat is niet in de eerste plaats de belangrijke meningsverschillen over defensie en nationalisatie en de gezags kwestie binnen de party, maar om het leiderschap. De linkervleugel onder leiding van Frank Cousins van de Transportar- LEOPOLDSTAD, 3 okt. (U.P.I.) - Sinds vrijdag door een staking van ar- t eiders van de waterleiding moeilijkhe den zijn ontstaan bij de drink watervoor-, ziening, is het drinken van watt nskant geworden. In verband daarmee heeft de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO gewaarschuwd tegen het drinken van water in Leopoldstad. beidersbond wil Gaitskell wippen on der de leuze van „Meer Socia lisme". Maar indien Gaitskell mor gen zou winnen dank zij het besluit van een grote vakbond om tegelijker tijd voor en tegen het bezit van de kernwapenen te stemmen, maakt hy minder kans dan ooit om zgn party aan de macht te brengen in toekom stige algemene verkiezingen. Audrey Hepburn gaat weer filmen. Men ziet haar hier in een der telefooncellen op het vliegveld van New York, waar ze, met haar terrier „Famous" op de arm, met haar man Mel Ferrer belt. AMSTERDAM, 4 okt. Bij de Rijks postspaarbank is in september ingelegd 72,8 min. en terugbetaald 61,4 min., hetgeen een positief gpaarverschil op-, leverde van H>3 min. (vorige maand 24,8 inln. en september 1959 9,8 min. In 1960 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard 166,8 min. tegen 140,8 min. in hetzelfde tijdvak van 1959. Het sal do-tegoed per ultimo september be droeg 2536,1 min. (vorige maand 2524,6 min. en uit. september 1959 ƒ2288,3 min.). In Amsterdam werd bij de R.P.S. in gelegd 8,5 min. en terugbetaald 7,7 min., een spaarverschil dus van 0,8 min., tegen 2,0 min. vorige maand en 0,8 min. vorig jaar september. In Rot terdam waren deze cijfers resp. 4,7 min., ƒ4,5 min. en 0,3 min, tegen 1,4 min. vorige maand en 0,6 vorig jaar september. In Den Haag resp 5,5 min., 5,0 min. en 0,5 min., tegen 1,7 min. vorige maand en 0,7 min. vorig jaar september. RO'i RDAM. 3 okt. Uit de Nieu we Maas bö de Katendrechtsehaven heeft de rivierpolitie het stoffelijk over schot gedregd van de 51-jarige Britse matroos W. J. A. Selby. De matroos werd sedert 25 septem ber jl. vermist. Zyn srhip, de „La- loma lag destyds in de Maashaven. Het spaaroverschot in de tot nu toe verstreken periode van 1960 bedroeg in deze drie plaatsen resp. 15,3 min., 14,6 min. en 7,4 min., tegen resp. 14,3 min., n,4 min. en 11,1 min. in dezelfde periode van 1959. ERMELO, 3 oktober In de leger plaats Ermelo is een geval van t.b.c. ge constateerd. De inspecteur militair ge neeskundige dienst heeft de ruim 2500 man van de legerplaats geconsigneerd. Van 4 tot 7 oktober zal door middel van de „mantoux"-reactie worden onder zocht of er nog meer militairen besmet zijn. ROTTERDAM, 3 okt. De zeventien jarige jongeman, die vorige week werd gearresteerd nadat hij geprobeerd had een 61-jarige mevrouw aan te rand' '1, heeft tydens verdere verhoren door de zedenpolitie bekend, dat Lij nog twaalf andere vrouwen heeft aangevallen. Hij was daarmee in oktober van het vorige jaar begonnen, en wel in de Berg- polder, in het nieuwe noorden. Dinsdag zal hy voor de officier van justitie worden geleid. HILVERSUM, 3 okt. Het bestuur van de K.R.O. heeft besloten, in de va cature van radio-programma-chef, ont staan door het vertrek van de heer A. Rammelt, te voorzien door de benoe ming van de heer mr. W. J. A. Wage naar, thans plaatsvervangend program machef van de K.R.O. De heer Wage naar is sinds 1935 aan de omroep ver bonden. Het K.R.O.-bestuur heeft voorts besloten tot de aanstelling van een ad junct-directeur, die de directie zal bij staan bij de interne leiding van het om roepbedrijf. In deze functie is benoemd de heer mr. L. B. M. Wüst, thans poli tiek redacteur van „De Tyd-Maasbode". Mr. Wagenaar werd in 1917 te Am sterdam geboren. In 1935 legde hy het eindexamen gymnasium-B af aan het „St.-Ignatius-college" te Amsterdam en trad onmiddellijk daarna in dienst by de redactie van de K.R.O. In 1939 slaagde hp voor het examen Engels MO en deed vervolgens kandidaatsexamen rechten aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In de nazificatieperiode van de omroep werd hij ontslagen en studeerde hij verder aan de vrije univer siteit te Amsterdam, waar hy in 1944 het doctoraal examen rechten aflegde met als keuzevak radiorecht en auteurs recht. Hierna studeerde hp economie, economische geschiedenis en statistiek en legde in 1945 het doctoraal examen vrye studierichting af. Na het rechts herstel van de omroeporganisaties in 1946 werd hy benoemd tot plaatsver vangend programmaleider en adviseur In juridische zaken bp de K.R.O. Mr. Wüst werd geboren in 1923 t« Groningen. Hij volgde het gymnasium- A aan het „Triniteitslyceum" te Haar lem en studeerde vervolgens rechten aan de universiteiten te Utrecht en te Amsterdam. In 1950 trad hp in dienst bp „De Maasbode", aanvankelijk als redacteur buitenland. In 1955 trad hy toe tot de hoofdredactie van genoemd blad. De heer Wüst is lid van het r.-k. Centrum voor Staatkundige Vorming. UTRECHT, 3 okt. Het uit het Rem- brandttheater ontvreemde Manneke P. is weer terecht. Vanmorgen z(jn ruim tweehonderd leden van de R.K. studen tenvereniging „Veritas" het ventje terug komen brengen. Het Brusselse kereltje was gekleed in een jacquet en werd op een dekschuit meegevoerd door het bestuur van Veritas dat al even officieel was gekleed. Bert Haanstra. de regisseur van de film „De zaak M- P.", nam samen met produktieleider Rudi Meijer en de acteur Albert Mol het kleinood in ontvangst. Dit gebeurde evenwel eerst nadat de praeses van „Veritas" de reden van de ontvreemding had duidelijk gemaakt. Men had het Manneke nodig voor ceri propagandastunt voor een door „Veritas" te voeren actie ten bate van een hospi taal in Tanganyka. Daar werkt de oud- Veritijn dokter Ruud Mol als arts en men heeft hem toegezegd gelden in te zamelen voor zijn patiënten. De directie van het Reu.brandttheater bleek niet zo boos meer over de ontvreemding en Bert Haanstra bood zelfs een cheque aan voor dit goede doel. Er werd tenslotte een glas gedronken op de nieuwe Nederlandse film „De zaak I.L P." en op de actie van „Veritas". De huid ww De uez 33 Thorfinns paard begint zacht te snuiven en op hun hoede loeren de twee mannen om zich heen. „Daar", wijst Thorfinn. Een aantal zwaarbewapende krijgers staan tussen de stammen bijeen. Zo geruisloos mogelijk trekken de twee vluchtelingen zich terug en ter wijl Olaf en Thorfinn aldus pogen het vege lijf te redden, zit Gurd Halftand, toonbeeld van trouw en oppassendheid, tegenover de ko ningin. „Mijn mannen zullen die twee schurken wel krijgen, vrouwe," zegt hij zelfverzekerd. Het feit, dat hij 's konings krijgers „mijn mannen" noemt, doet Winonah licht le wenkbrauwen fronsen, maar ze wil de man, die haar nu zo braaf ter zijde staat niet kwetsen, dus zwijgt ze. „Ik zou willen voorstellen, vrouwe, in atle eenvoud en nederigheid", zegt Gurd, „een fikse legermacht uit te rusten, om de burcht van de Joms eens van boven tot onder te doorzoeken. Wel is de kans groot, dat Erwin niet meer in leven is, maar dan wor den toch de medeplichtigen aan Olafs misdaad gestraft." Hij haalt peinzend de schouders op en glimlacht vaderlijk. „Laat gij de moed toch nog niet zakken, dappere vrouwe," vervolgt hij, „wellicht la onze beminde prins nog in leven, in dat geval moet het mogelijk zijn, hem uit handen van de Joms te krijgen. Per slot weten we nu de hele toedracht, en een handig iemand zou zich kunnen voordoen als een der getrouwen van Olaf. Dus er zou één enkele boot met bemanning als verspieders vooruit gezonden moeten worden, om er achter te komen, wat er met Erwin aan de hand is. Weten we dit, laat dan Erwin's eigen mannen, het gehele Noorse leger op de Joms los". Winonah knikt. „Een goed plan, heer Gurd. Het lijkt me dan het beste, dat gij de leiding neemt over het verkennersschip". „Dat is dan alvast een kleine erkenning van uw verdiensten". Gurd buigt licht. „Ik dank u, vrouwe," zegt hij eenvoudig en zijn ogen schitteren. Want dat is nu precies dat hij wil. Helaas heeft de koningin daar geen vermoeden van, evenmin als van het duivelse plan, dat in Gurds sluwe brein rondspookt. rHEERL'JK ween THUIS* lTEZUN,lNA. MAAR <1 nWAAROM DRAAG JE JA, HARRY. MAAR JON6E MEISJES SCHONEN NIET TE OEU6EN HET MEISJE KAN ME NIET SCHELEN. MAAR WEL DE COCAINE DIE WE KW'JT Z'JN- LIEVE OUDE DAME VAN STA JE WILT ZEKER DAT IK VOOR EEN NIEUWE HAND AN6STER ZORG, EH. DOMBEY EN Z'JN t PETER THyNNt KOMT DINERENMET ZUN MOEDER - DE OUDE. LADy GAYFORP- ~~f\ ZAL M'JN 'i BEST DOEN COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2