POLITIE beraadt zich over actie Reële salarisverhoging niet vóór januari 1962 Parool tot WAARDIG optreden Winkelende zeeleeuwen Soekarno tegen gesprek met prof. dr. De Quay Indonesische president door Eisenhower ontvangen Zuid-Afrika wordt een republiek Meerderheid voor Verwoerd van 76.000 stemmen Straten Frankrijk WRAK VAN ELECTRA OPGEHAALD als rivieren in Na afwijzing regeringsvoorstel P olitiesalarissen Ferhat Abbas wil Russische hulp Verslag over de stammenmoord in Kasai Luchtpassagier uit Ceylon met pokken opge nomen Strikvraag van journalist VERGUNNING VOOR TOTO ACHTDUIZEND verzoeken om schadevergoeding Het weer verrassing voor oppositie vrijdag 7 oktober i960 84ste JAARGANG No. 30641 kW MORRIS êefore ipu êiufi Den HAAG, 7 okt. Bij het Overleg gisteren tussen minister Toxopeus en de politievakorgani saties over de salarissen is, zoals wij donderdag reeds in een deel Van onze oplage konden berich- ^Gn> geen overeenstemming be reikt. fiedelen gebruiken, waar itievc, renplina zeker op naar p COMMUNIQUÉ Pool draait volgende week weer DEN HAAG, 7 okt. De sporttoto „Model Beerman" zal met ingang van 16 oktober kun nen draaien. De minister van Justitie heeft de Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen hiertoe de no dige vergunningen verleend. Planta-ziekte Claims variëren van 50 tot 100 gulden Vader \an 14 kinderen door auto gedood Tweemaal overreden Weggelopen jongen opgehaald Suède dames- en herenjasjes Iets lagere temperaturen Het weer in Europa JOHANNESBURG, 7 oktober (AFP, Rtr., UPI) - Zuid-Afrika wordt een republiek, aldus is gis teravond omstreeks acht uur ko men vast te staan, toen de voor standers van de republiek een voorsprong van 57.744 stemmen op de tegenstanders hadden. Deze voorsprong was op dat tijdstip groot genoeg om als vaststaand te kunnen aannemen dat de voor standers hebben gewonnen. De elektronische rekenmachine van de Universiteit van Witwaters- rand, die, toen de uitslagen van de laatste parlementsverkiezingen begonnen binnen te lopen, de eind uitslag juist heeft voorspeld, heeft thans als resultaat gegeven dat de republikeinen een meerderheid van 70.000 stemmen zullen krij gen. Alarm in Londen BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 j LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 23 543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. bewindsman was wel bereid zijn Aanvankelijk voorstel tot het toekennen an een zgn. inconveniëntentoeslag a li?6-1"4'8 Kulden per maand een voor- karakter te geven, in afwach- hovi Van een eventuele reële salarisver- die evenwel niet voor 1 januari Z* kan worden geëffectueerd. Per die datum zou dan bekeken moeten worden «f er inderdaad ruimte zal zijn tot een herziening der honoraria van het poli tiepersoneel op basis van het uitge dachte werkclassificatierapport. Dit was voor de bonden evenwel niet aanvaardbaar. Men acht de tijdsduur veel te lang en het risico van een mo- fcelyke ruimte eerst op 1 januari 1962 te "iiiiini,imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin oprfnn0lltle~^pparaat is voor de uit- h pid J?et oezag van de over- lanhnrl hundhaving van de openbare orde en tucht, voor het be strijden en opsporen van de misdaad, VOOT de regeling van het verkeer en de beperking van ongevallenvoot de bescherming en hulpverlening aan de huraerbevolking van eminent natio- hplang. Niettemin laat de sala riëring van het politiepersoneel ge nering lanprijkheid van zijn taken tien de °^™J00rdelijkheid, gezien •n zijn verar™"naen van de arbei- ook de loonslW al jaren iang zó ders in het alge memg poli- Veel te wensen over s vq1_ tiekorps onderbezet mag aan ze doende aanvulling olitie- trekken. Het beraad van ae^v bonden met de rege Q het onverkwikkelijke sltun repering wil ogenblik vastgelopen. ^^^gen, ginder geven dan de b?^entSjkè Pj> wil bovendien slechts J dg_ zijn. Wj willen de regering er «an verdenken, dat zij mi rnaken van de bijzondere positie n bet politiepersoneel, dat ov binder preSsiemiddelen beschikt dan ie burgerlijke werknemerswereld. aar mei vrezen wij, dat zij een *]gbeid wenst te betrachten, die niet oileen wijsheid, maar ook de redely k- eid bedriegt. Een niet alledaags gezicht: zeeleeuwen die gaan winkel en. Men ziet hen onder toezicht van hun dompteuse Marcella een straat in Bremerhaven oversteken. Een niet onaardige publiciteitsstunt van het circus Paula Busch. groot. Vanmiddag komt de centrale van po litieorganisaties (C.P.O.), waarin de drie vakbonden samenwerken, bijeen ter bespreking vande vraag of en welke maatregelen er thans moeten worden genomen. De bondsleden zpn gister avond nog per circulaire op de hoogte van de gang van zaken gebracht. In een aan de afdelingsbesturen ge richt communiqué zegt het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond (NVV) lln oordeel te zijn dat „thans op de kortst^mogelijke termijn naar buiten moet worden getreden Naar net oor deel van de bond zal dit het meest ef fect sorteren indien dit tezamen met de nartners in de centrale van politieorga nisaties geschiedt. Ook hierover zal de C.p.O. vanmiddag gaan praten. Het communiqué van de Ned. Poli tiebond vervolgt: „Vast staat, dat wij alles in het werk hebben gesteld om te bereiken dat voldaan wordt aan de gerechtvaardigde eis dat de politie ambtenaar het salaris krijgt waarop hij krachtens zijn functie aanspraak mag maken. Wij willen dit in alle openbaarheid brengen en roepen daar toe nu reeds uw steun in. Zeer lang hebben wij een beroep op uw geduld moeten doen teneinde niet het verwijt te moeten incasseren dat lichtvaar dig met uw belangen is omgespron gen. Tezamen hebben wi) dit kunnen presteren. Daarom rekenen wij er nu op dat de leden gehoor zullen geven aan hun parool om gezamenlijk op een voor de politie waardige wijze naar buiten te treden. Hierover ho pen wü een dezer dagen nadere me dedelingen te doen". MOSKOU, 7 okt. (A.F.P., Reuter) "at Abbas, de „premier van de lin °i?ige Algerijnse regering in bal- r~T ap" heeft een beroep op de Sov- J Unie Se<laan, „het lijdende Algerijn- e volk" te helpen bij het verkrijgen van onafhankelijkheid. Hij sprak op een receptie van de Tunesische ambassa deur ,p Moskou, waar hij eerder op de aag uit Peking was aangekomen. LEOPOLDSTAD, 7 okt. (U.P.I.) Joseph Leloenga, voorzitter 'van' het stamgenootschap der Baloeba in de provincie Kasai. heeft te Leopoldstad verklaard, dat nicer dan 1500 mannen, vrouwen en kinderen van deze stam om het leven zijn gekomen tijdens het offensief van de aan Loemoeniba trou we Congolese militairen tegen Bakwan- ga en Tsjilenge, medio augustus van dit jaar. T cinds 19 augustus te Leloenga die ,-.on20ieSe militairen Loeloeaborg door„ sprak van feCnangmasIaaie uitroeiingscampagne. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 7 Een in Londen woonachtige Nederlander, die maan dagochtend per vliegtuig terugkeerde naar de Britse hoofdstad vanuit Colom bo en die na zijn terugkeer een bezoek bracht aan een gedetineerde in een Londense gevangenis bleek op zijn reis pokken te hebben opgedaan. Zodra men dit gisteren ontdekte werd do gevangenis geïsoleerd. De cipiers en hun gezinnen werden aanstonds ingeënt en vandaag zullen de 1500 gedetineerden in de gevangenis van Wormwood Scrubs eveneens worden ingeent. De drie vlieg tuigbemanningen die mogelijk contact hadden gehad met de Nederlander tij dens de reis van het vliegtuig, dat af komstig was uit rokio, ondergingen een medisch onderzoek. Men is bezig contact te zoeken met de medepassagiers van het slachtoffer en probeert eveneens contact te maken met alle personen die mogelijkerwijze con tact hebben gehad in bussen, restaurants en andere publieke gelegen heden met de Nederlander. Alle vlieg velden waar het vliegtuig op doorreis van Tokio landingen verrichtte alsmede alle vliegvelden die de bestemming vormden voor doorreizende passagiers zjjn gealarmeerd. De laatste epidemie van pokken in Brittannië heerste tien jaar geleden in de badplaats Brighton, toen een officier van de Britse konink lijke luchtmacht na zijn terugkeer uit Pakistan bleek pokken te hebben opge daan. In deze epidemie werden 35 En gelsen besmet en 10 stierven tengevolge van pokken. De overstromingen in het centrum en zuidwesten van Frankrijk heb ben catastrofale vormen aangeno men. De schade wordt op vele mil joenen guldens geschat. In de stra ten van Tulle, die tot rivieren zijn getransformeerd, gaan brandweer lieden in bootjes rond om voedsel en water te brengen aan mensen, die naar hoger gelegen etages zijn ge vlucht. WASHINGTON, 7 okt. (AFP, Rtr., UPI) President Soekarno van Indo nesië is gisteravond, na eerst nog op het Witte Huis te zijn ontvangen door president Eisenhower, uit de Verenig de Staten, waar hjj een deel van de vijftiende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft bijge woond, naar Indonesië teruggekeerd. Vlak voor zijn vertrek moet het hem nog eens extra-duidelijk zijn geworden, welke bezwaren hij koestert tegen eeD vrije pers. Verslaggevers wachtten hem op na zijn onderhoud met Eisenhower. Soekarno zei, dat de Amerikaanse pre sident hem had uiteengezet, waarom naar zijn mening een ontmoeting tus sen hemzelf en premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie thans zinledig zou zijn. Soekarno voegde aan die mede deling toe, dat h\j desondanks wenst, dat de regeringsleiders van Amerika en de Sovjet-Unie bijeenkomen. Een van de journalisten vroeg toen de In donesische president, of hij dan bereid is tot een ontmoeting met de Neder landse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. Soekarno antwoordde een paar keer nadrukkelijk: „Neen, neen". De vragensteller stond blijkbaar een bespreking voor ogen over de kwestie Nieuw-Guinea. Dit probleem is in het onderhoud tussen Eisenhower en Soe karno niet aangeroerd. De Indonesische president, die de reis van New York naar Washington en terug maakte in een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, verklaar de tegenover de pers, dat hij na de uiteenzettingen van de Amerikaanse president een veeJ duidelijker beeld heeft gekregen van de internationale toestand. Van zijn kant heeft hij Eisenhower een toelichting gegeven op de redenen, waarom de vijf neutrale landen - naast Indonesië zijn dat Indië, Ghana, de Verenigde Arabische Republiek en Joe goslavië - hun resolutie inzake- een spoedige hervatting van de persoon lijke contacten tussen Eisenhower en Khroesjtsjev hebben ingetrokken. Des ondanks verklaarde Soekarno van me ning te zijn, dat de twee bij elkaar moeten komen. Hij heeft Eisenhower een beeld gegeven van vorderingen, die Indonesië naar zijn zeggen de laat ste jaren op sociaal en economisch gebied heeft gemaakt. Beide presiden ten verklaarden, dat het noodzake lijk is de V.N. te blijven steunen. James Hagerty, de woordvoerder van het Witte Huis, heeft later mede gedeeld, dat de resolutie van de neu trale landen wel ter sprake is geko men, maar dat er niet veel over ls gezegd. Soekarno heeft ook nog een afscheidsbezoek gebracht aan Khroesj tsjev. Geen wijziging in V.S.-politiek t.a.v. Indonesië Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteravond be kendgemaakt, dat Amerika aan Indo nesië de verzekering heeft gegeven, dat het belang blijft hechten aan de levering van wapens aan Indonesië op grond van het program van 1958 en aan het verlenen van hulp bij de hand having van de Indonesische onafhan kelijkheid en de ontwikkeling van de economie. Op de vraag of Amerika zijn militai re hulp aan Indonesië gaat vergroten, antwoordde een woordvoerder van het departement hel volgende: Krachtens de overeenkomst, die wij in 1958 met Indonesië hebben gesloten, verkoopt Amerika aan Indonesië bepaalde soor ten militaire uitrusting. Bij het bezoek van generaal Nasution aan Amerika zijn de details van dit verkoopprogram besproken. Deze besprekingen en ook die met president Soekarno hebben geen wijziging gebracht in onze poli tiek ten opzichte van Indonesië. De stichting Nederlandse Sporttotali- sator verzorgt de uitvoering van de toto en maakt daarvoor gebruik va-n het K.N.V.B.-apparaat. Zoals bekend zal de „Beerman-toto" drie weken ten behoe ve van de N.S.F. (sport) tegen een week ten behoeve van de stichting Sportprijs vragen (charitatieve instellingen) draal en. De verdeling 3:1 is in de zestien we ken, waarvoor de vergunningen gelden, als volgt ondergebracht: Voor de N.S.F.16 okt, 30 okt, 6 nov, 13 nov, 27 nov, 4 dec, 18 dec, 25 dec, 1 jan, 8 jan, 22 jan en 29 jan. Voor het comité Sportprijsvragen: 23 okt, 20 nov, 11 dec. en 15 januari. Advertentie ROTTERDAM, 7 okt. Het Uni- lever-concern is deze week begonnen met het uitkeren van de schadever- goedinge-n, die betrekking hebben op ziektegevallen in Nederland welke wor den toegeschreven aan het gebruik van „Planta" of een der andere margarine- merken, waarin de Planta-emulgator was verwerkt. Tot dusverre wer den ongeveer acht duizend verzoeken om toeze-nding van een schade-formu lier ingediend, daarvan zijn er nu ruim 7200 beantwoord. De schade-claims zijn over het al gemeen niet hoog, zij variëren van vijftig tot honderd gulden en betref fen veelal medische onkosten of extra uitgaven voor hulp in de huishouding, zaken e.d. Over de weinige verzoeken om smartegeld slechts een zeer ge ring percentage zal in principe be slissen de commissie schadevergoe dingen aan particulieren (de zogenaam de „commissie-Van Vollenhoven"), een onafhankelijk college van drie voor aanstaande juristen, waarvan de uit spraak voor beide partijen bindend is. Deze procedure zal nog enige tijd ver gen. Een deel van het wrak van de Electra, die in de haven van Boston is veronge lukt, wordt naar boven gehesen, niet minder dan eenenzestig personen hebben bij dit ongeluk de dood gevonden. (Van onze correspondent) LAAG KEPPEL,' 6 okt. Op de Rijksweg is vanavond de 51-jarige op perman W.B. van Wessel uit Doetin- chem dodelijk verongelukt. Van Wessel kwam per fiets van Hoog Keppel af de Rijksweg oprijden toen een luxe wa gen, komende van Doesburg, hem aan reed. De wagen sleurde de man tien meter mede en liet hem gewond op de weg achter. Do chauffeur stapte uit om zijn slachtoffer te helpen, maar moest zich ijlings uit de voeten maken, omdat van Doesburg uit een andere auto naderde, bestuurd door een Ame rikaanse militair. Deze overreed het slachtoffer nogmaals, waarbij de man werd gedood. Van Wessel was gehuwd en vader van veertien kinderen. (Van onze correspondent) HENGELO, 7 okt. De zeventienja rige H. Thomas uit Hengelo, die 15 sep tember spoorloos verdween en de vori ge week uit Frankrijk teken van leven gaf, is weer thuis. De ouders hebben Harold, die bij een circus in Le Havre werkte, per auto afgehaald. Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur.) Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Iets lagere middagtemperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. 'Zon: 6.52—18.02. Maan: 20.12—10.34. Station Weer Den Beider Ypenburg Vlissingen Belde üe Bilt Twente Eindhoven <6d-Limburg Stockholm Oslo Kopentiagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Innsbruck Rome max. mm temp temp neersl. afgel. gisteren 24 uur mist 16 10 0.3 mist 17 5 0.1 licht bew. 17 12 ,1 mist 17 10 0.1 mist 17 7 0.4 mist 18 12 2 licht bew. 18 8 0.1 zw. bew. 17 9 6 geh. bew. 13 8 0 geh. bew. 12 9 0.1 geh. bew. 16 8 0 regen 18 13 4 mist -17 9 0.5 zw. bew. 18 10 0 mist 15 8 1 geh. bew. 19 12 0.1 geh. bew. 20 11 0 regen 18 12 2 regen 16 11 8 regen 15 11 24 zw. bew. 23 13 0 regen 23 10 3 28 half bew. 25 14 Een onofficiële telling gaf later een meerderheid aan van 76.117 stemmen. Er waren in totaal 1.800.000 personen gerechtigd aan het woensdag gehouden referendum dee] te nemen. Verwacht wordt dat, de grondwetswijziging waar bij koningin Elizabeth als staatshoofd wordt vervangen door een president, in het begin van het volgende jaar, als het parlement weer bijeenkomt, haar be slag zal krijgen. Het is twijfelachtig, of de Unie daarna zal worden toegestaan deel te blijven uitmaken van het Britse Gemenebest. De overwinning voor de aanhangers van premier Verwoerd was voor de te genstanders van de republiek een vol komen verrassing. Het feit, dat alleen blanken stemrecht hadden, heeft de En gelse liberale partij doen opmerken dat het referendum door Engeland en het Gemenebest niet kan worden er kend als een uiting van de volkswil „Vele miljoenen onderdanen van konin gin Elizabeth", aldus een verklaring van het partijbestuur, zijn niet in de gelegenheid gesteld hun mening ken baar te maken." Negen miljoen negers en kleurlingen hebben niet mogen stemmen. Aanvan kelijk hadden de tegenstemmers een meerderheid, maar in de loop van de dag werd die steeds kleiner om ten- slotte geheel te verdwijnen en een ach terstand te worden. Veie negers die om tien uur terug moesten zijn in' hun „lokasies", schreven de uitslagen over om ze te kunnen meedelen aan de an deren in hun dorpen. Dr. Jan Steytler, de leider van de in oppositie zijnde progressieve partii noemde de overwinning van de renu-' blikeinen een gevaar voor Zuid-Afrika ,,De wereld zou kunnen denken dat alle blanken de apartheidspolitiek goedkeu ren," zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1