MENTALITEIT IN OLYMPISCH HOCKEYTEAM DEUGDE NIET Van Dam en Dame Italië belet drie Zweden tegen België te spelen EDO zal het in niet makkelijk Y olendam krijgen Duidelijk schrijven s.v.p. Niet deelnemen aan Spelen Melbourne fataal geweest m TYBB-GDA, derby met de eerste plaats als inzet Martens en Horn leiden wedstrijden voor wereldtitel Risico om goudenvoetbalbenen te verspelen te groot geacht Eerste aanvallen van Rik van Looy halen niets uit au stil K Keu en ven ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 PAGINA 13 Felle reactie van jhr. Quarles van Ufford: Biljarten te Antwerpen De Ruyter tspeelt fraaie partij Golfer Gerard de Wit gaat hogerop Courses Alkmaar 4üj Twee keer training voor Oranjeteam Duel met de Tsjechen Martin Lauer: uit de baan in de ban I I - Ellen Ort heeft nu haai zinnen op Tokio gezet Finse atletiekleiders krijgen er geducht van langs Zesdaagse Berlijn T.Y.B.B.G.D.A. Kamerbeek op tweede plaats in Nigerië Daan de Groot houdt de „armband*' Na-Olympische storm woedt over Finland AMSTERDAM, 8 okt. Een groot Evenement laat zijn sporen lange tyd J**. Zo ook is dat het geval met de Olympische Spelen te Rome. Overal, vooral In de sportbonden en de ver buigingen, vormen de resultaten van ANTWERPEN, 8 okt. De uitslagen Van het internationale driebandentoer- tooi te Antwerpen,- luiden: Stey laerts 60 63 7 0.952 Soulanger 47 63 6 0.746 Jjjeulemans 60 61 6 Regelaar 38 61 4 0.622 5e Ruyter 60 62 6 0.967 Boulanger 48 62 7 0.796 Scherz 60 71 4 0.645 Areweghe 51 "1 5 0.618 Geulemans 60 67 6 0.895 ^erheyen 26 67 3 0.388 Steylaerts 60 63 6 0.952 Tegelaar 51 63 7 0.809 VENETïë, 8 okt. - De Nederlandse Professional Gerard de Wit heeft zich vI£Laatst bÖ de laatste 40 solfers, die tu, aaS zullen uitkomen in de ronden van het toernooi om het VPne" Italiaanse golfkampioenschap. h0]°r de eerste twee ronden - t°taal1 ho!nShad de Nederlander 151 slagen tyfiX De Zuidafrikaanse golfer Brian Plaat68 bezet met 143 slage" KJ de Nederlandse deelnemers het ondei werp van soms heftige debatten. Aan deze pennestrijd is nu een reactie toe gevoegd van een tot oordelen zeer be voegd persoon; een reactie, die boven dien uitmunt door openhartigheid. Die reactie troffen wij aan in het officiële orgaan van de Koninklijke Nederland se Hockeybond en is afkomstig van jhr. L. J. Quarles van Ufford, de voorzitter van de Internationale Hockeyfederatie, jarenlang leider van het Nederlandse hockeyteam Wij ontlenen aan het artikel van de heer Quarles: ,,Wat de hockeyers be treft wordt erop gewezen, dat bij een wat gelukkiger loting onze ploeg hoger had kunnen eindigen. De wormte in Rome wordt als een der redenen vooi de minder goede resultaten genoemd en het feit, dat e- te veel wedstrijden in een kort tijdsbestek gespeeld moes ten worden, wordt mede als excuus voor ons falen -angevoerd. Over die loting was men aanvankelijk echter zeer tevreden. Ik herinner mij, dat de chef d'équipe zich zeer op timistisch uitliet over de kansen van onze ploeg. Ik heb hem er toen op gewezen, dat van Nieuw Zeeland inder daad gewonnen kón worden, maar dat men deze ploeg bepaald niet onderschatten. Ook de coach en de spelers heb ik gewaarschuwd, maar of men nu mijn waarschuwing niet vol doende ter harte heeft genomen, een feit is dat het spel van de Neder landss een matte indruk maakte, om dat het heilige vuur ten enenmale ont- brDe' loting gunstiger? Was die in poule D met Groot-Brittanmè, België en Spanje tezamen zoveel beter? En de warmte? Ja, het was warm, maar daar hadden de andere ploegen - Indië en Pakistan uitgezonderd - ook hinder van Dat hoeft geen reden te zijn om hierover in alle toonaarden te klagen en als excuus aan te voeren voor de minder goede resultaten. Dit is naar mijn mening het ver schil met de elftallen van 1948 en 1952 en nu: de mentaliteit was anders. Men bereidde zich in volle concentratie voor op de wedstrijden en men speelde hierdoor als een homogene vriendenploeg. Men wist zodoende ,,een schier onmogelijke taak" te volbrengen. Indien men voor en tijdens de Spelen zich ten volle concentreert en daardoor een elftal van vrienden vormt, dan komt het niet voor, dat de aanvoerder van de ploeg akkoord gaat met het kaal scheren van een zijner spelers, omdat deze een aankomend student is. Dat de mentale instelling van onze vertegenwoordigers in Rome - dit geldt ook voor verscheidene °®el- nemers van de andere sporten - blijk baar niet juist is geweest, is voor een belangrijk deel toe te schryven aan het niet deelnemen aan de Spelen in Melbourne. Er was nagenoeg nie mand. die de sfeer van de Olympi sche Spelen kende. Ook brengt het missen yan Melbourne mee, dat trai ners, Coaches, masseurs enz geen kennis hebben kunnen nemen van eventuele nieuwe trainingsmethode Men kan niet ongestraft een Olym piade overslaan! Wij hebben een achterstand geboekt, welke slechts door een enorme inspan ning kan worden ingehaald. Bovenal echter zal men leiders moeten trachten te vinden, die volledig op de hoogte zijn van de eisen, welke gesteld moeten worden aan hen die hun land op emger- de Nederlandse deelnemers het onder- gen." DEN HAAG, 8 okt. De voetbalwed strijd Luxemburg-Engeland, die woens dag 19 oktober a.s. in Luxemburg voor de voorronden van het wereldkampioen schap 1962 wordt gespeeld, zal onder lei ding staan van de Nederlandse scheids rechter J. H. Martens (Zeist). Als grens rechters zullen fungeren de heren Ra vens en Van der Veer (beiden Schie dam). De heer L. Horn (Bentveld) zal als scheidsrechter optreden in de wedstrijd Noord-Ierland-West-Duifsland, die te vens geldt voor de voorronden van het wereldkampioenschap en die op 26 ok tober a.s. in Belfast wordt gehouden. De heren Boogaerts (Dordrecht) en Arken bout (Den Haag) zijn bij deze wedstrijd grensrechters. (Van onze paardesportmedewerker) ALKMAAR, 8 oct. Voor de zondag middag in Alkmaar te houden courses luiden onze tips als volgt: Acht octoberprijs: (2040 m.): Y Nor ton, Yveline, Xonacatepec: Willem van Oranjeprijs I: (1380 m.): Zeeadelaar S, Zoritha, Zelda the Saint; Willem van Oranjeprijs II: (1380 m.): Zilvervos, Zu- leika, Zenithy Hollandia; Alkmaar's ont- zelprijs: (2020 m.): Yewel Boy, XB II, Yvonne Hollandia: Jakob Kabeljauw- prijs: (2020 m.): Vina van Barke. Xeno- craat, Ylinotte-, Victory-prjjs(2000 m.) Victory Queen, Truely Hollandia, Victor Emanuel. Dirk Duivolprijs: (3040 m.): Vrijdag, Qui Suit, Tilda O. Vestingprijs: (2340 m.): Theo Messidor, Seigneur Bas- Behalv„ sleutelzet bezit No. 152. J. J. p. A. Seilberger Opl. 1. >o15V8Ok n uhgebreid var^antenspel. FM-df drejgmg 2 2-14+ g-f^e.p. iSS? ^it^aCMerdeWljzwZaK in de Te6 anders 2. D^7 enz. 1Tg6 2. Dg6 ledin„recleneert men allicht, zal de r j v°orai wet op grote bezwaren stuiten, Inzendingen betreffende deze rubriek tl Verre aMa^rofwrne aan volgend adres: P. A. Koetsheid zie?6' die het alleen moet doen weet Huize St. Bernardus, Sassenheim aardig van haar taak te kwijten. Correspondentie: a. H. te R. behalve 149 is alles goed. In 149 volgt i. Kb3: Haring. Opl?" Dgl-g2! enz. 1. d5-d4t door LfT\ No. i51Pj°bT1®-e,?lopltLssln®:.e>L* le prijs thema ton?' Maslar "ematournooi Problem 1958 No. 158 S. Limbach en J. Sledziewski Schach Echo, 5 maart 1960. "r,at in 3 zetten O Probleem voor geoefende oplossers. No. 3398 van Joh. v. d. Boogaard (diagram) te Rotterdam Probleem voor beginnende oplossers. No 638 van Th. de Zwart te Sassenheim. Wit speelt en wint; oplossingen kun- wit begint en wint; oplossingen van fien ingezonden worden tot 15 nov. de nummers 637 en 638 kunnen tege- a s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan x«k ingezonden worden tot 15 okt. a.s 36, Heemstede. Oplossing van no. 3391 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 28, 10, 24, 41, 17, 27, z31 of 21, 19, 1, 20, 44 en wint. De aan- vangsstand doet het nu eens wat min der goed, de ontleding is heel aardig maar niet zo moeilijk. Het partljspel Oplossing van no. 634 van A. v. Wingerden te Delft. 29-23, 22x42, 38x47, 18x38, 47-42, 38x4', 30-24, 47x20, 25x3, 8-13, 3x26, 13-18 36-42, 18-22, 42-38, 22-28, 38-29, 28-32 29-42 en wint. Een bijzonder goea 6 vall deze auteur, al het mate- a„ wordt zo economisch mogelijk wST4'Verrassend is de wijz. waarop de slag 25x3 tot stand komt Zoals bekend, zal Wim de Jong met Het is interessant en leerzaam hot aan het a.s. toernooi om de wereld- wit de dreiging van een hekstellinr htel deelnemen. In zijn plaats zal nu steeds heeft weten te bezweren- ook treden zijn opvolger op de ranglijst nu mocht zwart natuurlijk niet 19-21 I960 van het nat. kampioenschap J- spelen. M. Bom. Deze Z.-Hollander is ook 20. 28x17, 11x22; 21. 29-24, 19x30; 22 een speler van formaat, hij verloor 35x24, 20x29; 23. 33x24, 12-17; 24. 41- Vpor het nat. kampioenschap slechts 37, 6-11; 25. 38-32, 8-12; 26. 34-29, 3-8. eón partij en bleef maar 2 punten op 27. 32-28, 22x33; 28. 39x28, 18-22; 29 de kampioen ten achter. We hebben 43-39, 22x33; 30. 39x28, 9-14; 31. 44-39 dan ook wel vertrouwen, dat hij zich 14-20; 32. 49-43, 4-9; 33. 39-33, 13-18; door de andere gegadigden in het 34. 43-38, 9-13; 35. 47-42, 18-22; 36. 37 a.s. toernooi niet zo maar van het 32, 22-27; 37. 32x21, 11-16; 38. 42-37 hord zal laten vegen. 16x27; 39. 37-32. Hier volgt de laatste partij uit het Wit had het spel kunnen vereenvou- mernooi 1960 tussen Wim de Jong digen door 38-32 en later 37-31, doch met wit en J. M. Bom. Bom moest geeft er blijkbaar de voorkeur aan 1 I- TA-Ol ll 0i,i9o„37-32, 19-23; 10. 28x19, 14x23; iCW.22x31; 12. 26x37, 10-14; 13. 11-16: 49. 42-38, 17-21; 50. 38-32, 27x38 51. 33x42, 12-17; 52. 23x12, 17x8; 53 42-37 en hier namen de spelers met remise genoegen. Er was voor zwart ook geen winst meer mogelijk. MILAAN 8 oktober Drie Zweedse beroepsvoetballers krijgen geen toe stemming deze maand in het Zweedse elftal tegen Belgie te spelen, zo heeft het bestuur van de Italiaanse voetbal bond beslist. Deze onverwachte beslis sing betekent dat Lindskog van Interna- zionale, Liedholm van Milaan en Sel- mosson, van Roma niet op 19 oktober tegen België kunnen spelen m de kwa- DEN HAAG, 8 okt. Voor de inter- land-voetbalwedstrij d Tsj echoslowa- kye-Nederland, die zondag 30 oktober in Praag zal worden gespeeld, staan slechts twee centrale trainingen op het programma. De kandidaten voor het Oranje-team zullen dinsdag 25 oktober voor de eerste maal in „De Vliert" in Den Bosch bijeenkomen. De tweede trainingsbijeenkomst is vastgesteld op donderdag 27 oktober; dan in het Olympisch Stadion te Amsterdam met .Jona Oranje", dat op 29 oktober m Kosice tegen de Tsjechische jeugd speelt. KASSEL 8 okt. De wereldrecord houder op' de 110 meter horden, de Duitser Martin Lauer, zal door de Westduitse atletiekbond niet meer ge kozen worden voor landenwedstujden, en ook geen toestemming meer krijgen om in buitenlandse wedstrijden uit te komen. Dr. Danz. de president van de Westduitse atletiekbond, verklaarde de beslissing als volgt: „De maat is vol, het is tijd om streng op te treden De bond verwijt Lauer, dat hij zich niet kameraadschappelijk heeft gedra gen en de Westduitse atletiek in het buitenland schade heeft berokkend. lifikaticwedstrijd voor het wereldkam pioenschap. Het bestuur besloot dat tijdens de Ita liaanse competitie of tijdens enig an der toernooi of wedstrijd georganiseerd door de bond, de buitenlanders die mo menteel bij Italiaanse clubs in dienst zijn, niet mogen spelen in officiële of demonstratiewedstrijden voor buiten landse voetbalbonden of clubs. De drie genoemde Italiaanse clubs hadden voorlopig aan Lindskog, Lied holm en Selmosson reeds een voorlopi ge toestemming gegeven voor het mee spelen in de wedstrijd Zweden-België. Alleen Fiorentina had de toestemming geweigerd aan Kurt Hamrin. Later is nog meegedeeld, dat de be slissing van de Italiaanse voetbalbond, niet herzien kan worden. Het besluit was ingegeven door de ge dachte dat de Italiaanse voetbalsport be schermd dient te worden en berustte niet op een poging om de Zweedse voetbal bond schade toe te brengen, merkte een woordvoerder van de Italiaanse bond op. De aanwezigheid van de drie Zweden op Italiaanse voetbalvelden betekent een verschil vaii enkele tienduizenden bezoekers, aldus de woordvoerder. Bo vendien zouden zij in een interland ge vaar lopen verwondingen te krijgen. Ra ken zij gewond, dan kunnen zelfs mil joenen uitkeringen van de verzeke ringsmaatschappijen hun verlies voor de clubs niet goedmaken. Verder werd nog gezegd, dat verschei dene voetbalclubs bedenkingen hadden tegen het feit dat zij, op een latere da tum, de Zweden „uitgerust" tegenover zich zouden vinden terwijl andere clubs, onmiddellijk na de 19de, tegen „ver moeide" Zweden zoude» mogen spelen. De Zweedse voetballer Ingve Brodd, 30 jaar oud, heeft van de Zweedse voet balbond een kaartje Toulouse-Stock holm gekregen en zal op 19 oktober wel in het Zweedse elftal tegen België spelen. Op 16 oktober speelt hij in Toulouse nog een competitiewedstrijd, de 17de gaat hij naar Stockholm. De voorzitter van zijn Franse cluh heeft hem toestemming gegeven voor de reis. - Ellen Ort, de at lete uit Heemstede, die twee maanden geleden bij de lan- denwedstrijd Neder land-Frankrijk op de 160 en 200 me ter precies een tiende seconde tc langzaam liep om tot de Romc-cquip toegelaten te wor den, is dezer dage: weer „in het nieuws" gekomei door haar fraai" prestaties bij de in ternationale wed strijden in Londen en Manchester. Te midden van het se lecte gezelschap, dat aantrad voor de revanches, van de Olympische Spe len, schoot haar ster fonkelend om hoog. Een derde plaats in Londen op de 100 yards in dezelfde tijd als de winnares Betty Cuthbert, die in Melbourne dc gou den medaille ver overde, gevolgd door een eerste prijs op de 100 yards in Manchester ter, waar zij met een tijd van 10.7 sec. het Nederlands record van Fanny Blankers tot op een tiende seconde be naderde. Twee jaar geleden was de thans twintigjarige Ellen Ort nog een vreemdelinge in het Jeruzalem van de atletiek. Maar in hetzelfde jaar dat zij als lid van haar vereniging „Atmodes" voor het eerst de spikes aantrok, werd zij reeds waardig be vonden voor een plaats in de Neder landse B-ploeg, om in 1959 gekozen te worden voor het A-team dat in de landenwedstryden uitkwam tegen Italië en West Duitsland. Dit jaar veroverde zij haar eerste nationale kampioenschap: de 100 meter in een tijd van 12.1 seconde. Dat zij voor Rome is „gezakt", is naar zij zegt, best te verklaren. Ellen Ort is een ijverig studente en deze zo mer zette, zij alles op alles om te sla gen voor het examen L.O.-onderwijze res Zij verwierf inderdaad het zo fel begeerde diploma, maar de examentijd van maart tot en met juni stuurde het trainingsschema danig in de war. De laatste tweeënhalve maand, die haar nog scheidden van het „kandida ten-examen" voor de Spelen, gooide zij het roer radicaal om. Dag in dag trok zij naar het sportveld om onder leiding van Harry Joacim, de trainer van „Atmodes", die ook haar aanstaande deze nummers waren tot dusverre res pectievelijk 24.0 en 10.7 seconde, het geen betekent dat zij op beide afstan den 2/10 seconde met haar tijden om laag moet, om Fanny te onttronen. Een ding vindt Ellen Ort bepaald jammer. In Haarlem is nog steeds geen sintelbaan, waardoor zij voor de training uitsluitend is aangewe zen op een grasveld. De sintelbaan is nog lang niet in aantocht en deze handicap blijft dus bestaan. „Maar ik hoop in 1962 te Belgrado by de Europese kampioenschappen van de party te zijn," vertrouwde zy ons toe. „En wanneer in 1964 de Olym- BERLIJN, 8 okt. De Deutschland- hall te Berlyn was gisteravond tot aan - de nok gevuld toen het Europese sei- verloofde is, de conditie in 1 1 zoen ^er aesdaagsc wielerwedstrijden op te voeren. Zij werd gekozen .oor de landenploeg in de wedstrijden tegen Zweden, Oost Duitsland, West Duitsland en Frank rijk, behoorde tot de serieuze gegadig den voor de Olympische ploeg. Maar, zoals Ellen Ort vertelde, met haar top vorm kwam zij iets te laat, waardoor zij de vereiste limiettijd op de 100 en 200 meter in de laatste selectiewed strijd net niet wist te bereiken. Hoewel thans studerende voor hef examen hoofdakte, zal zij het volgend jaar toch trachten haar hartewens in vervulling te doen gaan: het verbe teren van de Nederlandse records van Fanny Blankers op de 200 meter en de 100 yards. Haar snelste tilden op Adiertentie ij a art pm 8 okt. Na een zondag van rust op de voetbalvelden, wordt morgen hef mmvetie'programma weer op alle fronten hervat. Bij de Haarlemse semi- Julhf macht en zowel EDO als Stormvogels moeilijke wedstrijden. EDO gaat projciu volendam en de Vogels reizen naar Arnhem om de strijd aan te op bezoetc dij R m sth van Wageningen optreedt, lijken bmden ^Vitess^ nn„ vsv hnoff op „Schoonenberg' chü-pDij dê katholu of minder dan een „wedstrijd ¥ndt?<ZertJven wat gunstiger'en ook VSV hoeft niet in paniek te verkeren nu renPAhead op „Schoonenberg" te gast is. Haarlem speelt op en3en_terrein tegen ff „nUrhav Bij de katholieke derde klassers bete/cent TYBB GDA mets meer of minder dan' een „wedstrijd van het j aar", omdat hier twee ongeslagen ploegen in het veld zullen treden. On het Heemsteedse Sportpark dus RGH tegen hekkesluiter Wageningen. RCH moet deze kans weten te benut ten om zyn positie wat te versterken en we houden het in dit geval dan ^k op een Haarlemse zege. VSV en Go Ahead staan m punten- aanfal lelijk. Beide ^rfren^in de middenmoot van de ranglijst zoaat het al met al in Velsen geen schokken de gebeurtenis l(jkt te gaan worden. Het resultaat zal niet ver van een .ge- liik snel af liggen EDO heeft nog mm- mer hf Volendam kunnen winnen Hoe wei de Haarlemmers in hun laatste match tegen de Enschedese Boys ver rassend lit de hoek kwamen ligt het niet voor de hand dat ook bij dam op winst kan worden gerekend. Ook voor Stormvogels ziet het er we nig hoopvol uit. Vitesse heeft zyn oude vorm volledig teruggevonden Een ge lijkspel voor de Vogels zou al een ver- rassing betekenen. In de tweede oivi- sie heeft Haarlem al vier.{ÏÏStel?,..^F terstand op het leidende NEC. Willen de roodbroeken nog een rol van bete kenis gaan spelen, dan zal allereerst moeten worden gewonnen van de Graafschap. Hiertoe achten wy de roodbroeken wel in staat. In de eerste l'las amateurs gaat HFC in 'Hoorn- op bezoek by het on geslagen Hollandia. Geen gemakkelij ke party voor de HFC-ers, al hoeft het nu niet per se op een nederlaag uit te draaien. By de tweede klassers is Vitesse na drie wedstrijden nog zonder overwin ning. Met Purmersteijn in Castricum als tegenpartij zal het niet meevallen j. eerste zege te bevechten, maar kansloos zijn de Vitessenaren niet. Ook de Kennemers wacht nog op de eerste zege. De kans dat aan deze toe- cionfi een einde wordt gemaakt is aan wezig nu WA in de Wijk op bezoek komt By Zand voor tmceuwen-VVB lykt ons de thuisclub sterker, maar voor Schoten, dat naar OVVO gard, staan de kansen met best. We vrezen dat Schoten met lege handen huiswaarts zal keren. HBC tenslotte zal bij Aals meer goed voor de dag moeten komen om ,De Meer" zonder kleerscheuren te kunnen verlaten. Een gelijk spel zit er voor de Heemstedenaren echter wel in. In de derde klas vraagt de wedstryd TYBB-GDA meir dan gewone aan dacht. Tegen alle verwachtingen in, is het team van TYBB tot dusverre voor treffelijk voor de dag gekomen en met zes punten uit driz wedstrijden staan de geel-zwarten er inderdaad goed voor. De strijd tegen de aloude tegen stander GDA dat met zeven punten uit vier partijen aan de kop gaat, staat dan ook in het middelpunt van de belangstelling. Het -al een drukte van jewelste .orden aan de Schalkvvy- kerweg, waarbij we ons omtrent het resultaat niet aan een voorspelling durven wagen. Foreholte krijgt het ongeslagen Was senaar op bezoek. Het zal voor de club uit Voorhout vermoedelijk een te zwa- re opgave zijn de nederlaag te ontlo pen. Bij Lisse-Westorkwartier is de thuisclub favoriet. In West I ontvangt volsen koploper CSV, hetgeen voor de Velsenaren een wedstryd gaat worden, waarin wei nig kansen op puntenwinst schuilen. ADO kan zijn tweede plaats op de ranglijst behouden via een overwinning op SEW terwijl ook DEM iets sterker mag worden geacht in de „derby te gen Beverwijk. NAS heeft nog wat goed te maken van de grote 6-2 nederlaag tegen WSV. Of dat morgen in Halfweg tegen NFC lukken zal is nog een open vraag. Bij de katholieke vierde klassers twee belangrijke ontmoetingen: Onze Gezellen-St.-Martinus en VVSB-SJC. De Gezellen staan tegen het ongesla gen St.-Martinus voor de vuurproef, want by een Haarlemse nederlaag zou het verschil met de leiders vier pun ten gaan bedragen. Het zal er span nen aan de Vergierdeweg. In Noordwy- kerhout gaan VVSB en SJC elkaar op een sportieve manier te lijf- .Beide clubs maken deel uit van de leidende groep, waarby JJC zondag j.l. zyn eer ste nederlaag leed tegen Concordia, hetgeen een verrassende gebeurtenis in deze afdeling was. Hoe het hier zal aflopen valt moeilijk te voorspellen. Een gelijk spel? Concordia gesterkt door zijn laatste succes, mag de ont moeting in Hillegom tegen ASC met vertrouwen tegemoet zien. In West I 4C worden voorts nog gespeeld de wed strijden R»snova-Lynden en St.-Pancra- tius-Hoofddorp Boys. Voor Renova zit er een mogelijkheid in, dat de eerste zege wordt behaald. Minder gunstig zyn de vooruitzichten voor de Boys, die ook deze zondag nog wel puntloos zullen blyven. USVU gaat op bezoek bii de Valken welke ploeg rr.et fraaie cijfers aan de kop gaat. Wij vrezen een nederlaag voor USVU. LAGOS, 8 okt. Eef Kamerbeek is tijdens atletiekwedstrijden in Nigerië met een sprong van 3,66 meter tweede geworden bij het polsstokhoogspringen De Engelsman Porter won het nummer met een sprong van 4,11 meter werd geopend met de 47ste zesdaagse van Berlijn. Er waren tienduizend toe schouwers, toen om 10 uur precies de voormalige wereldkampioen Willy A- rendt en de populaire Berlijnse film ster Grete Weisser de 16 koppels het startsein gaven. Kort na de start maakte de Belgi sche kampioen op de weg, Rik van Looy, die met Peter Post rijdt, zich los van het peleton, maar na de twaalf de ronde had hij zijn voorsprong van een halve ronde weer verloren. „Op deze baan met zijn 208 meter is het uiterst moeilijk een ronde te winnen", zei de Belg. De lijst van de deelnemers ziet er als volgt uit: 1. Rik van Looy, Peter Post (België, Nederl.); 2. Ogna, De Rossi. Italië; 3. Forlini, Murphy (Frank rijk, V.S.); Bucher, Pfenniger. Zwitserl.; 5. Arnold, Patterson, Australië; 6. Ja- roszewicz, Ziegler, Duitsl.; 7. Nielsen, Lykke, Denem-; 8. Roh, Rieke, Zwit- serl./Duitsl.; 9. Bugdahl, Junkermann Duitsl.; 10. Altweck, Renz, DuPsl.; 11. Carlson, Karlson, Zw.12. Van Geneug- den, Edler, Belg. Duitsl.; 13. Gieseler, Donike, Duitsl., 14. Franssen, Vopel, (Duitsl.); 15. Gillen, Oldenburg, Luxem burg, Duitnl.; 16. Reinecke, Lewandows- ki, Duitsland. Vanmorgen om zes uur was de situa tie als volgt: 1. Bücher-Pfenniger (Zwitserl.) 55 pnt.; 2. Van Looy-Post (Belg./Ned.) 42 pnt.; 3. Nielsen-Lykke (Den.) 21 pnt.; 4. Altweck-Renz (Did.) 14 pnt.; op een ronde: 5. Jaroszewicz-Ziegler (Did.) 38 pnt.; 6. Gieseler-Donike (Did.) 21 pnt. ANTWERPEN, 8 okt. Tydens in ternationale wielerwedstrijden in het Antwerpse sportpaleis heeft Daan de Groot zijn „achtervolgingsarmband" met succes verdedigd. De Groot had voor de 5 km 6 min 18 sec nodig. Zjjn tegenstan der Vloeberghs (Belg) kwam tot 6 min 22 sec. pische Spelen in Tokio zullen worden gehouden, ben ik nog pas 24. Als ik daar eens naar toe mocht! Ik zal er in ieder geval myn best Voor doen." In Finland woedt oen fikse na-olym pische storm. Geen wonder eigen lijk. als men weet, dat de Finse lange afstand-lopers, eens de speciali teit van de Finse atletiek, in Rome zelfs niet bij de eerste twintig geko men zijn. Nu krijgt men reacties ais de volgende: „De Finse atletiektrainers zijn alleen geschikt voor kantoorwerk". Dat heeft Èero Tuomaala, een bekende lange af standloper, verklaard. Hij gaf deze felle kritiek in het bekende ochtendblad van Tampere, „Aamulehti". „Onze trainers zijn ambtenaren, die hun salaris en pensioen ontvangen, ongeacht hoe ze hun plichten vervullen", vervolgde Tuo maala bitter. „Zij zijn niet geschikt om tussen de jongeren te werken: zij mis sen het jeugdige enthousiasme". Tuomaala stelde verder vast. dat het Finse systeem van atletiektraining nog hetzelfde was als dertig jaar geleden. „De topatleten in Finland zien de trai ners eens per maand: in traniningskam- pen. Hoe kan een trainer een atleet ad viezen geven, als hij de man niet eens ken?" vroeg Tuomaala zich af. Hij was voorts van mening, dat men er beter aan deed, ex-atleten van naam als trainers aan te stellen. „Zij alleen zijn in staat onze jonge sportlieden "te inspireren en hun prestaties op te voe ren tot dat niveau, waarop wij Finnen, op de atletiekvelden,voor de oorlog stonden", besloot hij zijn kritiek. Men ziet het, Finland denkt met wee moed terug aan de „gouden tijd" van een Nurmi. En, als de Finse „gewone PAAVO NURMI goede oude tijd man" de sportleiders en trainers vraagt naar een verklaring voor de teruggang op atletiekgebied, krijgt hij altijd het zelfde antwoord: „Wij zija een klein land en hebben niet voldoende geld om regelmatig in wedstrijden tegen grote re landen uit te komen". Armas Valste, eens een bekende atletiektrainer, was van mening, dat dc trainers geen blaam treft. „Er zijn andere grote moeilijkheden. Om een doeltreffende training te verkrij gen moet de trainer de kans hebben dezelfde atleten regelmatig te advi seren en te instrueren. De sportman dient bovendien alle gelegenheid te hebben om zijn dagelijkse training bij te houden, ondanks zijn werk. Dit is ook de manier, waarop men onder andere in de Verenigde Staten en in de Sovjet Unie sportlieden opleidt", aldus Valste. Baron Eric von Frenckel, een van de leiders in Rome gaf on een perscon ferentie te kennen: „Wij zullen meer aandacht moeten besteden aan de trai ning. Wij zullen moeten zoeken naar ta lentvolle kinderen van 7 a 8 jaar. In de Verenigde Staten is men al begon nen met de training voor de Olympi sche Spelen van 1964 in Tokio." 'Wffifff/f/f Wy moeten jullie weer eens aanraden duidelijk te schrijven. Vooral als het om naam en adres gaat. Wij moeten toch weten waar de prijzen naar toe gestuurd moeten worden? Nou dan. De oplossing van de vorige puzzel was zo: Horizontaal: 1 Kano, 3 bode, 5 sisal, 7 eelt, 10 ever, 11 adder, 12 slak 13 neen. Vertivaal; 1 Kleed, 2 opsband, 4 dolk, 6 scheren, 8 trein, 9 paal. De Prijswinnaars: 'ernór''?r -2'®a Gerritsen, Spieringerweg 508, Vyfhuizen. 2e Prys: Mary Bastiaenen, Raafstraat 43, Haarlem-Noord. ®e1J>rMs: v-^' Tas, Luciferstraat 17, Haarlem. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant_ vermelden. In linkerbo venhoek schrijven „Kinderprijsvraag".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13