WILDE AARDBEIEN, tedere film van Ingmar Bergman Java 1942 B. J. Bertina spreekt over ,De Nederlandse fihri Hoofdstad Operette met fonkelende „Wiener Blut" in de Schouwburg Aöemoa voor Jiriasarlem en omseviei blQtfo TAXI 1 -■... - - GLANS op de BLADEREN met Waarover men niet spreekt Reprises en prolongatie Arbeidsreserve neemt steeds af Auto gekanteld op Vondelweg Militair ernstig gewond KOOT PIANO'S ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 PAGTNA 2 Studio TRESLONG f 6.-p.p. GAL1NA Apotheken en dokters diensten ZAADHANDEl JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem Cinema Palace Roxy Ondanks seizoeninvloed Installatie pastoor J. A. van Ettinger Zandvoortse politie controleert streng Gesprek bisschop met voorzitter Adelbert Voor Geloof en Wetenschap Films I oneel V1 uziek Ballet Diversen Rijkswerkplaats voor Vakopleiding Gemakkelijke leut DE GEMEENTE KOOPT EN VERKOOPT Tover itisso Aanbesteding van rijksweg 5 Jan Smeterlin speelt Ghopin Districtsband N.P.V. in Utrecht op concours MARI ANDRIESSEN'S WERKEN IN OVüKVüEN Op HerenwegHeemstede Maximum snelheid van 70 op 50 km Vrouw aangereden op Zandvoorterweg WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand Heemskerk De films van de Zweed Ingmar Berg man zal men niet aantreffen in de gro te bioscopen. De vertoningen blijven beperkt tot de zogenaamde studio-the aters, die zich hoofdzakelijk richten tot een publiek, dat eisen stelt aan de films, die het gaat zien. En dit niet ten onrechte. Bergman is nu eenmaal geen commerciële prentenfabrikant, die de toeschouwer een gemakkelijk aansprekende wereld van romantische of sensationele schijn binnenvoerta Hij is op de eerste plaats een kunstenaar, die met behulp van het door hem ge- Advertentie) CAFE-RESTAURANT Hillegom 02520-5347' ONBEPERKT KIP ETEN! Dagel. diner-dansant. Restaurant a la carte. 's-Woensdags diner dansant by candlelight, (Musical - Show - Zang - Dans) komt op 12 oktober. Tafelreservering gewenst. Haarlem Apotheken: Marnix Apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Teyler Apo theek, Teylerpl-ain 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990 Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: G. van Luin, Orionweg 103, Haarlem, tel. 57907. Dierenarts: J. Westerman. Hartenlust- laan 7, Bloemendaal, tel. 51555. Ziekenvervoer: GGD. tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 Aerdenhoul Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Reurink. Aerden- houtsduinweg 8, tel. 42962. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst J. Bosch, Bloemendaalse- weg 84. tel. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Laeyendecker, Raadhuis plein 9, tel. 38103. W. v.d. Linde. H. Dreef 253. tel. 34606. Overveen Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Juliana- laan 152. tel. 61054 Zandvoort Apotheken: Zandvoortse Apotheek. Hal- testraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: H K. van Es, Kostverlo- renstraat 4, tel. 2058. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236. Santpoort, tel. 02560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 025608249. {Advertentie) SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 Kathedraal: 6.30. 7.30 9 H.. 11 en 12 uur St.-Antonius N Groenmarkt: 6 30 7 30 8.30 H 10. 11 en 12 uur R. Jozef, Jansstraat: 6.45 8. 9.15 H. IJ en 18 uur 'Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9. 10.30 H„ en 12 uur St.-Jan, A'damstraat: 6.15. 7. 8.15. 9.30 H.. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30 45 9. 10.30 H., en 12 uur H H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur H Llduina Rijksstraatweg: 6.30 7 30 9 H. 10 45 en 12 uur 0. L. Vrouw van Vil Smarten en St. Ba vo. Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 8.45 R, 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7 8.30. 10 H.. en 11.45 uur BLOEMENDAAL: Allerh Drieëenheid: 7.30 9 H. 10 45 en 12 uur H. Sacrament: 7.30. 9 iü.3ü H.. en 12 uur AERDENHOUT: 7.30 9 H. en 11 uur ZANDVOORT, H. Agatha- .30, 9 H en 11 uur. ZANDVOORT, Huis in de duinen: 8.45 tiur. OVERVEEN: 7. 8 9 H. 10.30 en 11.30 uüi HEEMSTEDE, (H Bavoi 6.30 7 30 8.30 9.40 H. 11 en 12 uui HEEMSTEDE (O. L Vr. Hemelvaart) 6.45, 7.45, 8.40 ti. 10. 11 en 12 uur SPAARNDAM: 7.30 er 10 H BENNEBKOEK (H Jozef): 6.45 8. 9.15 H. en 11 uur VOGELENZANG IO.L Vi Hemelvaart) 7.30. 8.30 en 10 uur H BEVALLEN van een zoon: M. C. van Schaik-van der Werf; A. Herman- Dernisonj H. B. Damsma-Arink. BEVALLEN van een dochter: A. Brandenburg-Bunschoten; M. Puts-Bu- jia Caride; F. J. Elderbroek-van Es sen; C. L. Kassing-Stoutjesdijk; J. M. Pardoel-Bakker. OVERLEDEN: H. W. Corbeel-van Loo, 85 j.; Ged. Schalkburgergracht; 1. J. Schelling-Dekker, 78 j., Hazepa- terslaan; S. J. Kuijper. 62 j., Elzen plein. GEHUWD: G. A. Jordaan en J. M. Neijts: C. H. Nieuwenhuizen en C. van der Meulen; T. F. Bloem en J. S. Boe ren; T. Verhoef en G. Zomerdijk. kozen medium de in hem levende .ge dachten en gevoelens zichtbare werke lijkheid maakt. „Wilde Aardbeien" schildert een dag in het leven van een oude man, die tussen waken en dromen in zichzelve keert en zich naar aanleiding daarvan verwijten maakt om wat hij in zijn le ven is geweest en heeft gedaan, maar vooral om wat hij heeft nagelaten. Op de vooravond van zijn 78ste ver jaardag gaat professor Isak Borg (Victor Sjöstrom) vroeger dan ge woonlijk naar bed. De volgende dag moet hij naar Lund, waar de univer siteit hem het ere-doctoraat zal ver lenen. Een nachtmerrie, waarin hij zijn eigen begrafenis ziet, brengt hem ertoe, zich te bezinnen op zijn leven. De volgende dag vertrekt hij in alle vroegte met zijn schoondochter per auto naar Lund. De reis begint pret tig genoeg, maar onderweg ervaart hij dat zijn schoondochter (Ingrid Thulin) geen hoge dunk van hem heeft ais mens. Hij maakt een om weg om haar het huis te laten zien, waar hij een deel van zijn jeugd heeft doorgebracht en als zij even gaat zwemmen, herinnert een bed wilde aardbeien hem in een nieuwe droom aan zijn eerste liefde voor de bevallige Sara (Bihi Andersson), die tenslotte zijn meer nodernemende en levenslustige broer Sigfrid boven •hem verkoos. Drie jongelui, die hem om een lift vragen, verstoren deze droom en de reis wqrdt voortgezet met de schoon dochter aan het stuur. >Ja een vreemde ontmoeting met een eeuwig ruziënd echtpaar dit is misschien wel het zwakste fragment in de film valt hij opnieuw in slaap en droomt, dat hij voor een examen, dat hij over zijn le ven moet afleggen, op smadelijke wijze straalt. Na de plechtige ere-promotie in Lund brengt professor Borg de nacht door in het huis van. zijn zoon, waar hij tot de ontdekking komt, dat hij met hem maar weinig gemeen heeft. Hij voelt zich veel sterker aangetrokken tot de drie jongelui, die hem na de promotie plechtigheid een serenade brengen en afscheid van hem nemen om hun reis voort te zetten. De gedachte aan hun spontaneïteit, hun frisse kijk op het le ven, samen met zijn vreemde dromen brengen hem tot het inzicht, dat de grootste straf voor 't harde egoïsme in de mens de onvermijdelijk daarop volgende eenzaamheid is. Droom-fragmenten in films zfjn ge woonlijk onnodige, meestal vervelen de onderbrekingen van ritme en actie, die er alleen toe dienen om het gebrek aan dramatische inhoud van een ver haal te verbloemen. Aangezien „Wilde Aardbeien" voor een zeer groot deel be staat uit dromen en uit herinneringen aan het verleden, die zich in een soort droomtoestand afspelen, zou men ge neigd zfjn aan te nemen, dat deze film een verbrokkeld werkstuk is geworden, dat alle ritme en eenheid mist. Niets is echter minder waar. De meester Ingmar Bergman heeft er met de fan tasie van de dichter, maar met volle dige zin voor de werkelijkheid, een poëtische eenheid van gemaakt, waarin vrijwel elk beeld, elk woord, elk gebaar en elke camerainstelling eigen beteke nis heeft. Bergman plaatst het koude egoisme, de levensnegatie, die eigen zijn niet alleen aan de professor, maar ook aan diens stokoude moeder en zoon, in scherp contrast met de warm hartigheid en de levensvreugde ontwik keld, maar dan toch gelukkiger men sen. De film is in de donkere, sombere tinten opgenomen, die met name ook „Het Zevende Zegel" kenmerkten. Maar hier toont Bergman zijn meester schap door er een diep ontroerende te derheid aan te geven. Daarmee is „Wil de Aardbeien" zo niet de grootste, dan toch in elk geval de meest menselijke film geworden, die we tot nog toe van deze filmer hebben gezien. Een film, waarin alle figuren voortdurend met elkaar in botsing komen met uit zondering van de simpele garagehou der en diens vrouw die herinneren aan het onschuldige acrobatenechtpaar in „Het Zevende Zegel" om de zielelou- tering van professor Borg aan het slot des te dieper voelbaar en begrijpelij ker te maken. Een film, waarin droom en werkelijkheid, verleden en heden zo volledig in elkaar overvloeien, dat de toeschouwer zich pas aan het slot be wust wordt van het leven als iets, dat geeft en neemt, dat kwetst en geneest en dan schijnbaar onbewogen verder gaat, maar dat altijd waard is geleefd te worden door ieder, die zich bewust wordt van zijn verantwoordelijkheid je gens de medemens. Studio, 18 jaar. Een stemmingsbeeld uit „Wilde aardbeien" van de Zweeds: clvc/rt Ingmar Bergman. llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiili In Cinema Palace draait deze week de film „Waarover men niet spreekt". De film behandelt het wonder van de pijnloze geboorte volgens de methode van de Engelse vrouwenarts Grantly Dick Read. „Waarover men niet spreekt" is een van het begin tot het eind boeiende rolprent, waarin men ge confronteerd wordt met het jonge moe derloze meisje Monica, dat door haar zeer conservatieve vader wordt opge voed, die haar wil behoeden voor alle mogelijke gevaren en haar liever niet met jongens om of uit laat gaan. Mo nica wordt verliefd op de student Mar tin, van wie zij enige .tijd later een baby verwacht. Het verdriet om Mar tin. die het kind niet we-nst en haar angst voor haar vader, die er niets van mag weten, brengen haar tot een ze nuwinzinking. Dankzij een vriend van haar vader, dr. Brandt, wint zij haar zelfvertrouwen terug. Als zij door haar vader uit huis gezet is, geeft dr. Brandt haar een baan in zijn kliniek. Dóór de film verweven zijn de cursusse-n van dokter Brandt over de pijnloze beval ling en de tijd daaraan voorafgaand. Inmiddels komt Martin terug en trouwt met "Monica. Hun kind wordt door een val van de trap van Monica te vroeg geboren. Dr. Brandt weet de baby te behouden, maar Monica zelf is ernstig ziek. Martin en Monica's ongeruste va der, zijn één in hun bezorgdheid voor Monica en ve.rzoenen zich in het zieken huis, zodat, als Monica hersteld is en de baby ten doop wordt gehouden, iedereen gelukkig en blij is en de film zijn hap py-ending heet. Iedereen boven de 18- jaar kan deze boeiende en interessante film gaan zien. De oorlog is nog altijd een dankbaar onderwerp voor de filmindustrie. Het publiek is er altijd op de een of andrni manier bij betrokken en dat boeit. De ze week draait Roxy „Java 1942", een episode uit de oorlog in de Pacific. De film probeert iets te verteller van wat er buiten het directe oorlogsge weld in de mensen omging. Dat wordt boeiend gedaan en zonder al teveel vertoon van kwasi-heldhaftigheid. 14 jaar. Vanaf maandag draait in deze bioscoop „Met de moed der wanhoop" een ouderwets-heftige en spannende indianengeschiedenis. De liefhebbet s van vechten en kleurige vergezichten, kunnen hun hart weer ophalen. 18 jaar. In Kemmaiidt DlflP „De zaak M.P. draaien, de nieuwe Nederlandse film van Bert Haanstra. Een nieuwe ulm- comedie van kwaliteit. Alle leeftijden. Frans Hals heeft terecht de ontroeren de film „De verloren zoon" (East of Eden) met o.m. James Dean weer te voorschijn gehaaid. 14 jaar. In Minerva kan men tot en met morgenavond ge nieten van Mario Lanza in „Come pri ma". Alle leeftijden. Zondagmiddag draait het lachsucces van Stan Laurel en Oliver Hardy „Het leven is geen lolletje". Alle leeftijden. Maandag- en dinsdagavond draait de voortreffelijke Franse griezelfilm „Les diaboliques". Volwassenen. HAARLEM, 8 okt. Ofschoon men meestal in de maand september een stijging kan waarnemen van de arbeids reserve door het einde van het zomer seizoen is het aanbod in de afgelopen maand in het Gewest Haarlem gering gebleven. De vraag naar arbeidskrach ten nam af in vergelijking met augus tus veel jongeren konden in het ar beidsproces worden opgenomen maar was 25 hoger dan in september 1959. Ingeschreven op 30 september bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem waren 297 mannen (vorig jaar 710), waarvan een groot aantal (125) tot de groep minder geschikten zijn gerekend. Het aanbod op 1 september was 268 mannen, waaronder 127 minder geschik ten. Er was een vraag naar 1178 man nen (augustus 1276: september '59 Het aanbod van vrouwelijke arbei ders, in september van vorig jaar 40, steeg van 50 per 1 september tot 57 per ultimo september. De vraag bedroeg 8.38, een. afname van 120 in vergelij king met het begin van september (958). De vraag is veel groter dan een jaar geleden (554). Er ligt bij het Arbeidsbureau nog een totale aanvrage voor duizend ar beiders uit Italië. Er zijn thans vijftig in Noord-Holland werkzaam. Geleide lijk aan komen zij in groepjes naar Ne derland toe. SANTPOORT, 8 okt. De parochie kerk van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand was gisteravond zeer goed bezet, toen patoor J.A. van Ettinger er door deken B.G. Hosman werd ge installeerd als de nieuwe herder van deze parochie, die 29 jaar geleden door pastoor Goossens werd gesticht en se dertdien werd geleid. Behalve veel Santpoorters waren er ook mensen uit Breezand, de vorige standplaats van pastoor Van Ettinger gekomen om de ze plechtigheid mee te maken. In het priesterkoor hadden ook vertegenwoor digers van de Witte Paters van het Lavigerie-College en van het Missie huis Drieshuis plaats genomen. Alvorens tot deze installatie over te gaan wenste deken B.G. Hosman pas toor J.A. van Ettinger van harte ge luk met deze mooie parochie. Hij wen ste hem toe, dat hij in lengte van jaren de gelukkige pastoor van deze paro chie zal zijn, in een goede samenwer king met zijn kerkbestuur, en met blij vende steun en medewerking van zijn parochianen. Hij wekte de parochia nen op dit waar te maken om zo hun pastoor te helpen zijn last en verant woordelijkheid te verlichten. Pastoor Goossens kon aan de nieuwe pastoor een parochie overdragen, waarvan de geldelijke lasten gemakkelijk zijn te dragen. Maar blijvende steun van de parochie is noodzakelijk. Na voorlezing van de benoemings brief traden de deken en de nieuwe pastoor voor het altaar, waar de laatste de eed aflegde. Daarna volgde de plechtige installatie met zijn veie cere moniën, waarna de plechtigheid met een kort lof en Te Deum besloten werd. HAARLEM, 8 okt. Omstreeks vier uur gistermiddag is op de Vondelweg in Haarlem-Noord een personenauto, bestuurd door een 18-jarige automon teur uit Haarlem, gekanteld. De chauf feur raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en kwam tegen de trot toirband terecht, waardoor de wagen om de lengte-as kantelde. Een 18-jarige militair, eveneens uit Haarlem, die naast de bestuurder zat, viel uit de auto en kwam onder de linkerzijwand De chauffeur en een 19-jarige militair, die achterin zat, hebben de auto weer overeind geduwd en de 18-jarige mili tair bevrijd. Het slachtoffer is overge bracht naar het marinehospitaal in O- verveen. Zijn toestand was vanmorgen nog zeer zorgwekkend. ZANDVOORT, 8 okt. In verband met d© intrede van de herfst, hetgeen tot gevolg heeft zéér gladde wegen en verhoging van slipgevaar, zal de ge meentepolitie te Zandvoort een nog stre gere controle uitoefenen op de rijtech- nische staat van onderhoud van motor rijtuigen op de openbare wegen. Er werden reeds 2 motorrijtuigen in- beslag genomen. Een bestelauto vertoon de de volgende gebreken: doorge.roeste carosserie, defecte handreminstallatie, gevaar voor ontploffing wegens het lo pen van niet geïsoleerde elektrische dra den dicht over de dop van het benzine reservoir, afgebroken schokbreker van het linkervoorwiel, verlichting defect en slechte banden. Een inbeslaggenomen personenauto vertoonde het volgende: peheel gladde, afgesleten loopvlakken der banden, alsmede een versleten stuurhuis (met als gevolg een te grote speling in de stuurinrichting). Voorts werden enige banden wegens verregaan de slijtage der loopvlakken (met ge vaar voor klapbanden) op het politiebu reau gedeponeerd en inbeslaggenomen. HAARLEM, 7 okt. In de komende weken zullen de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, en de voorzitter van de St. Adelbert-vereni- ging, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorts, nader contact hebben over de op de feestvergadering van 25 september naar voren gekomen verlangens en be zwaren. De resultaten hiervan zullen daarna, waarschijnlijk in november, hun neerslag vinden in een gesprek voor de K.R.O.-microfoon. Advertentie ZIJL WEG 5 7 - HAARLEM HAARLEM, 8 okt. Wat een geluk, dat er nog een Hoofdstad Operette is. Dat we tenminste nog eens de kans krijgen ons terug te trekken in het on werkelijke wereldje van de operette, waar de ondeugd haar charmes heeft en op een paar vierkante meter, omsloten door de weelde van glanzend bordpa pier, het leven die lichte en luchtige zv/ier krijgt van de aan luister rijke fan tasie. De operette mag nog zo'n brui sende vaart hebben, er is nooit een geëtaleerde nervositeit. Als confetti dwarrelen de vocale en instrumentale klanken over je heen. Je wordt als een kind, dat met grote verbaasde ogen tegen al die glinsterdingen aankijkt. Die ervaring deden wij gisteravond weer op, toen in de stadsschouwburg de Hoofdstad Operette zich presen teerde met „Wiener Blut", waarin de muziek van Strauss weer eens haar triomf vierde. Veel hebben wjj niet toe CINEMA PALACE: Waarover men niet spreekt, 18 jr.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: East of Eden. 14 jr.; 2, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Ontraden. LUXOR: Ontraden. Do.-cyclus: Moulin Rouge, volw. REMBRANDT: De zaak M.P-, a.l. (2e week) 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: t.m. zo.: Java 1942, 14 jaar Ma. t.m. do. middag: Met de moed der wanhoop, 18 jr.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Wilde aardbeien, 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: zondag 7 en 9.15 uur: Come Prima, a.l.; za. 2.30 en zo. 2 en 4 15 u.: Het leven is geen lolletje, a.l. Ma. en di. 8.15 u.: Les Diaboliques. volw Zondag 9 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Rooie Sien Een echt ouderwets stuk volkstoneel uit vroeger dagen, .realistisch", maar blijk baar nog altijd boeiend. Door het Amster dams Volkstoneel met o.m. Beppy Nooy. Maandag 10 oktobe" Stadsschouwburg, 8 uur: Het Haags stu dentencabaret ,.E1 Hazmerreir" speelt o.l.v. Rinus Ferdinandusse „Bij lach en ontij". Volksuniversiteit) Zaterdag 8 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: De Hoofdstad Operette in „Wiener Blut" van Johan Straüss. Maandag 10 oktober Concertgebouw. 8 uur: Concert Die Haerlemsche Musyckcamer o.l.v, André Kaart. Clubgebouw Sportterrein Kleverlaan, 8 uur: Cursus Moderne Muziek door Theo Willemse (N.J.G.) Zaterdag 8 oktober Minerva, 2.80 uur: Scapino-Ballet (N.J.G). Zaterdag 8 oktober ,,'t Stoof ke", Stoofsteeg X, 311 uur: Tentoonstelling en fancy-fair R.K. Bejaar- denbond. Zondag 9 oktober ,,'t Stoof ke", Stoofsteeg 1, 3—11 uur: Tentoonstelling en fancy-fair R.K. Bejaar- denbond. Maandag 10 oktober Raadhuis Overveen, 2.15 uur: Extra bij eenkomst gemeenteraad Bloemendaal. Kroonzaal Brinkmann, 8 uur: Vergadering samenwerkende organisaties voor het Euro pese Federalisme. Restaurant „Die Raeckse", 8 uur: Mr. Tims' Kleinkunst Ensemble (Ver. van Po- litie-reservisten Haarlem). Tentoonstellingen Cruquiasmuseum, Histuriscne stoomma chines en grote maquette van Nederland Geopend dag. 9—12.30 en 13.30—17 uur Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg Geopend van 1012.30 en van 1-305 uur Zo. 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op neden (o.m Hals meesterwerken) Vanaf 10 sep* reizende UNESCO-tentoonsteilmg van reprodukties naar aquarellen „Wa- tercolours" Geopend van 1017 en zo 13—17 uur Teylers Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse School :6e tot en met 19e eeuw. E'ossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 11- toons Fokker-orgel Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—17 uur De eerste zondag van elke maand van 1317 uur Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. Handschriften en kunstnu- verheid. Geopend van 10—17 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. Museum „Het Huis van Looy", KI. Hout- weg-hk Kamperlaan. Tentoonstelling van grafiek en tekeningen van Willem Nqs. Van 16 sept. tot 16 okt. Geopend da. van 10—12.30 u. en van 13.3017 u. zo. van 1417 uur. RunstzaaJ „ln 't goede uur". Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Geopend dagelijks (ook zo.) van 1022 u. Vanaf 1 okt.: Reisschetsen van Poppe Damave. Vishal, Grote Markt, V.a 14 sept. Affiche- tentoonstelling „Frankrijk in beeld". Geopend dag. van 1417 u. en van 19.30 2" u. Zo. 1417 uur. Vleeshal, Grote Markt; V.a. 7 okt. „Open oog voor de natuur" met als gids dr. Jac. P. Thtjsse en Jan Voerman jr. Ge opend dag. van 1417 uur en van 2022 uur. Zo. van 1317 uur. Expositie van werken van Jan Voerman jr. Geopend dag. van 14-17 u. en van 2022 uur. Zo. van 1317 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, Overveen, t.m. 13 okt. tentoonstel ling Akkerbouw onder auspiciën van de stichting Onderwijstentoonstellingen, ge opend dag. van 1017 uur, zondags van 1417 uur. te voegen aan wat reeds in onze cou rant is geschreven na de Hilversumse première van september. Hoogstens kunnen wij de lof herhalen aan het adres van Meijer Hamel en Otto Aurich, die nog steeds, na vijftien jaar, hun „Operette" op eigen kracht kunnen la ten drijven, zender subsidie dus. Zij hebben zich onmisbaar gemaakt, en met name Aurich heeft weer kans ge zien „Wiener Blut" op een uiterst ple zierige manier te ensceneren. Men kan natuurlijk bezwaar hebben tegen de soms al te moderne bewerking, tegen de grapjes uit de actualiteit of tegen een zekere traagheid, waarmede de voorstelling op gang wordt gebracht. Zit' de gang er eenmaal in, dan wordt de toeschouwer overvallen door de werveling van bewegingen en kan hij naar hartelust lachen. Wat de humor betreft, is Aurich zelf de grote troef: een clown van het eerste plan, die pre cies weet wat hem te doen staat. Zijn duet met Lizzi Schöffmann was feno menaal. Lizzi Schöffmann was overi gens de ster zowel om haar vocalisti- sche prestaties als om haar voortreffe lijk acteren. Daarnaast moeten wij de kostelijke Rosy Parrisch noemen en de oubollig acterende Hermann Valsner. Als gaste werkte Lili Wollner mee, die opviel door haar vocale talenten. Jan Henderson was weer de bijzonder zangerige en symnathieke tenor, en verder zagen en beluisterden wij een beweeglijke Karl Frey, een ambitieuze Rudolf Vogler en een zeer lieve Dolo res Janowskaja. Het koor was niet groot, maar vol deed uitstekend. Zoals trouwens ook het orkest onder de bezielende leiding van Ger. Terwiel. De flonkerende costuums werkten mee tot een verblindende voorstelling, welke beloond werd met vele ovaties. Vanavond is er nog een voorstelling. W.H. HAARLEM, okt. In de Rijks- werkplaats voor Vakopleiding voor Vol wassenen, Spaarnwouderstraat 12, zullen maandag 10 oktober, 's avonds om 8 uur officieel de getuigschriften aan oud cursisten worden uitgereikt. Op 15 okto ber zal tevens een openbare les gehou den worden. HAARLEM, 8 okt. De leden van de Stichting „Geloof en Wetenschap" heb ben gisteravond in de Turnzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw kunnen genieten van een uitzonderlijk filmpro gramma dat was samengesteld en werd ingeleid door de heer B. J. Bertina en was getiteld: „De Nederlandse film". In zijn inleiding zei de heer Bertina. dat het zijn bedoeling was aan de hand van een aantal documentaires na te gaan of er krachten voor een góe de Nederlandse speelfilm aanwezig wa ren en waar die schuilden. Daarbij stel de hij, dat de Nederlandse speelfilm zich allereerst had moeten losmaken van het onnozele verhaaltje, naar mo del waarvan in vroeger jaren het draai boek werd samengesteld. En dat dit voor 1940 niet is gelukt, is voor een groot deel te wijten aan het millieu waaruit de make-rs van de film stam den. De speelfilmproducenten waren geen kunstenaars, zoals de documenta listen dat wel waren, dat zelfs met hart en ziel waren en vanuit een roe ping te werk gingen. Tot hen wilde de heer Bertina rekenen: Joris Ivens, Max de Haas, Theo van Haren Noman, Louis A. van Gasteren jr., Bert Haanstra en Herman van der Horst, die hij tezamen „De Gouden ploeg" wilde noemen. Helaas komt het echter maar al te vaak voor dat de filmer niet zich zelf kan blijven en dat hij, met name bij de, productie van de speelfilm, een con cessie moet. doen. Meestal betekent dit dat de filmer daardoor een paar pas sen achteruit moet maken, doch, aldus de heer Bertina, het inbrengen van amusement in een film behoeft goede filmkunst niet uit te sluiten. Wanneer men echter een beknopt overzicht van de Nederlandse filmkunst wil geven, moet men zich tot nog toe, toch wel hoofdzakelijke bepalen tot de documentaires. De filmpionier voor Ne derland is daarbij wel geweest de thans in Frankrijk woonachtige filmer Joris Ivens, die in de twintiger jaren zijn film „De brug" maakte, welke één van de zuiverste voorbeelden van een avandgardistisch werk is. Om dit aan te tonen werd het nog zeer zeldzame exemplaar gedraaid. Aan de hand van de filmpjes „Spie gel van Holland" en „Panta Rhei" werd het documentaire werk van Bert Haanstra besproken. „Legt men daar naast het laatste product van Haan stra", aldus de filmcriticus Bertina, „dan moet men toch wel konstateren, dat Haanstra met de Zaak M.P. op jammerlijke wijze te.rechtgeraakt is tussen de hinderlagen van de zoge naamde speelfilmindustrie, en zich te veel heeft ingelaten met- het verfil men van zoals hij noemde „gemak kelijke leut". Herman van der Horst werd geprezen om zijn overrompelende dynamische montageme-thede en zijn geobsedeerd heid, wanneer hij geluiden opvangt en deze in zijn filmen onderbrengt. Als illustratie werd de reeds van enkele jaren geleden daterende film „Houen zo" gedraaid. Het oeuvre van Theo van Haren No- man werd benaderd in de aangrijpende film „Een le.ger van gehouwen steen", welke een flitsende geschiedenis in beeldhouwerken, gerijmd met verzen, wil zijn van de laatste oorlog. Van Louis van Gasteren, die met de speelfilm „Stranding" enige jaren geleden al eni- <te bekendheid kreeg, werd de documen taire „Railplan 68" vertoond, welke hij in opdracht van Publieke Werken van de gemeente Amsterdam vervaardigde. Het verheugde de heer Bertina te kun nen meedelen, dat hij beslag had we ten te legge,n op de jongste experi- Advertentie) HAARLEM, 7 okt. De gemeente Haarlem wil het pand Nieuwe Gracht 50 aankopen om er voorlopig de Indus triestichting en het Borgstellingsfonds voor de Middenstand in onder te bren gen, die al lang te krap behuisd zijn. Mettertijd zal het pand samen met an dere gemeente-eigendommen in die om geving plaats moeten maken voor een groot object. De Haarlemse raad wordt gevraagd voor de aankoop van het pand 27.500 bescnikbaar te stellen en voor hef verbeteren van de onderhoudstoe- stand nog epns 2200 Een stuk grond van 3090 m2 op de hoek van de Westelijke Randweg en de Leidsevaart wil de gemeente voor j 4o per m2 verkopen aan de Algemene werk geversvereniging, die er een kantoor met conciërgewoning wil bouwen. Voor j 24 per m2 wil de gemeente 597 m2 grond op de hoek van de Nijverheidsweg en de Conradkade verkopen aan de N.\ Gra fische Industrie, die daarop haar fa brieksgebouw wil uitbreiden. Aan de heer Th. A. Zwet uit Haarlem wi] de ge meente een stuk grond van 204 m2 tus sen Prins Bernhardlaan en De Gene- stetstraat verkopen voor 35 per m2. De heex Zwet wil er een bergplaa's voor aardappelen, groente en fruit bouwen. Tijdens het werkbezoek dat de com missaris van de koningin in Zuid- Holland aan Noordwijkerhout bracht werden in de machinefa-, briek Noordwijkerhout N.V. enige werkstukjes door leerlingen ver vaardigd bekeken. V.l.n.r. ziet men mevrouw Klaasesz, de heer C. P. J. Timmer, procuratiehouder van de fabriek, mr. J. Klaasesz, commis saris van de koningin, mevro uw v. d. Weijden en de heer P. M. M. v. d. Weijden, burgemeester van Noordwijkerhout. 99 mentele film van Max de Haas, geti teld „Dagen mijner jaren", te meer daar deze film nog niet eerder voor publiek vertoond was. Uit de reacties in de zaal viel echter op te maken, dat men nog niet erg vertrouwd was met de experimentele film en voor het product van Max de Haas maar we-inig waardering kon opbrengen. Tot slot werd de film „La Seine rencontré Paris" van Joris Ivens ge draaid, welke op sympathieke maar wee moedige wijze het leven langs en op de Seine verbeeldt. (Advertentie) BLADVERNIEUWER houdt de blade glanzend en stofvrij voorkomt tevens voor tijdige bladalval Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Givia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH HAARLEM, 7 okt. Vanmorgen is het verbreden van rijksweg 5 van het rijkswegenplan 1958. AmsterdamHaar lem, aanbesteed. De verbetering betreft het gedeelte van het beginpunt te Am sterdam tot de brug over Rijnlands boe zem in Halfweg, onder de gemeenten Amsterdam, Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Er waren twaalf inschrijvingen bin nengekomen. De laagste was afkomstig van de N.V. Wegenbouw te Utrecht met 1.685.000.—. HAARLEM, 8 okt, De grote Pool se meesterpianist en vermaard Chopin- vertolker Jan Smeterlin zal woensdag 12 oktober een recital geven in het Concertgebouw. Het concert zal geheel aan zjjn grote landgenoot Chopin ge wijd zijn. Het programma vermeldt on der meer de vier Scherzi, een nantal Mazurka's, en de beroemde tweede n nate waarin de prachtige treur»-" voorkomt. Het concert begint om 8 uur. HAARLEM, 8 okt. De districts band Haarlem N.P.V. onder leiding van hopman L. G. de Jong bestaat deze maand vijftien jaar. Ter herdenking van dit derde lus'.rum wordt vandaag deelgenomen aan een muziekconcours, dat Inter Nos in Utrecht heeft uitge schreven. Ook in Haarlem centrum en Haarlem oost zal men de band in het begin van de middag kunnen beluisteren. OVERVEEN, 8 okt. De tentoonstel ling van allerlei werken dus niet uit- SJm-v.id me uit zijn atelier, zoals oor spronkelijk is rneegedeeid van de naariemse beeldhouwer Marl Andries- sen worcit binnenkort gehouden in Hui ze Bloemenheuvel aan de Bloemendaal- in Overveen. Prol. cir. Otto e Nat uit Overveen zal de expositie oilicieei openen. Hij hoopt dat fe doen °P dinsdagavond 18 oktober om acht uur. Voor net publiek is de tentoonstel ling daarna geopend van woensdag 19 oktober af tot en met dinsdag 1 no vember. HEEMSTEDE, 8 okt. Met ingang van maandag 10 oktober wordt de ma ximumsnelheid op de Herenweg te Heemstede vanaf ae grens Haarlem tot even ten zuiden van de Van Merlen- laan van 70 km. teruggebracht op 50 km. AERDENHOUT, 8 okt. Op de Zandvoorterweg is gisteravond om streeks kwart over zeven een 52-jarige huishoudster aangereden, die komende uit de Grenslaan onvoorzichtig de Zand voorterweg overstak. Zij werd aangereden door een uit de richting Zandvoort komende auto be stuurd door een 37-jarige fabrikant uit die plaats. De vrouw liep een hersen schudding op en moest naar het Mari nehospitaal worden vervoerd. (Advertentie amstf.sdamSev AART ZIFYhL 11053 Binnen 4 dagen retour. GEBOREN: z. v. M. C. M. Theiss- ling-Slotemaker; z. v. A. J. Kuper-Noor- dermeer; d. v. M. A. S. Westerborg- van Baarsen; d. v. I. Piepers-Vrene- goor; z. v. C. Beentjes-Meijer; d. v. M. Th. Hermeiink-Bleeker; z. v. C. M. Hulscher-Dekker; d. v. C. M. Ruur- da-Dekker; d. v. A. Rinsma-Lustig; d. v. M. Q. L. Langereis-Thueré; d. en z. v. S. Bense-Hellenaar; d. v. A, Cl. Vonk-Molenaar; z. v. H. B. van de Velde-van Haasen; z. v. J, de Boer- Heiliegers; d, v. J M Nijman-van dor Laan. GETROUWD: C. Sander en G. M. Groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2