Albert ee Paola op het Witte Huis POLITIE IN LEOPOLDSTAD SLAAT AAN HET MUITEN BRAND OP RUNT ANKER DUURDE TWEE DAGEN Boterprijs gaat omhoog goodwill Tsjombe vindt houding van België thans „walglijk" Scheepvaartverkeer ten dele op gang gekomen OPONTHOUD OP DE RIJN Sinds drie weken geen salaris Watersnood in Engeland Drie doden Gewonden buiten levensgevaar Verhoging van kolenprijzen in onderzoek Het weer W anordelijkheden in Zuid-Rhodesië DE Koelhuisboter komt beschikbaar Verse boter per pakje 4 et. méér vanaf morgen MAANDAG 10 OKTOBER 1960 84ste JAARGANG No. 30643 Tyfoon „Kit" woedt op Philippijnen Zestien doden; schade ruim twee miljoen CEEN BREUK IN SLEEPKABEL? Jongetje maakt dode lijke val van drie hoog Arts overleden aan voedselvergiftiging VLEUTEN, 10 oktober De hier wo nende arts de heer P. J. M. Fizaan, is in het Sint Anthoniusziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen van een voed selvergiftiging overleden. Dokter Fi zaan is 59 jaar oud geworden. Suède dames- en herenjasjes Enkele buien Het weer in Europa SCHUIMRUBBERBED Vermiste aannemer blijkt verdronken President van Liberia bezoekt Soestdijk BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, teief. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. LEOPOLDSTAD, 10 oktober (AFP, Rtr, U.P.I.) Dat in Congo nog vrij wel van alles mogelijk is bleek zater dag toen er muiterij uitbrak onder het lagere politie-personeel in de Congolese hoofdstad. De muiterij had evenwel geen politieke achtergrond, doch be trof slechts een salaris-kwestie. De muitende politiemannen sloten hun meerderen op en mishandelden som migen duchtig, in de mening, dat 1e laatsten hun achterstallig salaris achter zouden hebben gehouden. De muiters begaven zich met veel rumoer naar het stadhuis waar ze de loco-burge meester inrekenden, omdat de burge meester zelf niet te vinden was. B\j overleg met provinciale en stede lijke autoriteiten kregen de politieman nen de toezegging, dat zij het achter stallige salaris over de afgelopen drie weken zullen ontvangen en dat een sa larisverhoging zal worden overwogen. Op het ogenblik ontvangen zij 1.200 frank (ongeveer 85 gulden) per maand. De ongeveer twintig politie-officieren, die de muiters hadden meegenomen, President en mevrouw Eisenhower hebben prins Albert van Belgte en zijn gemalin Paola op het _WtJte Huis ontvangen. Prins Albert is, zo als men weet, in de Ver. Staten te trachten de economische banden nauwer aan te halen. Londen 10 okt. cu.p.d ~„Pv®r" •tromingenen storm hebben drie le- vens S in Engeland. Een van de «achtfflers werd gevonden op enke e peters van zijn woning te Horncastle an (je oostkust welke te loden heeft !,ehad van een van de zwaarste over- ^rningen sedert jaren. Voorts werd 28-jarige invalide door .het water Trio?Wolgen jn Z(-jn woning in Belfast, tri r- Zaterdag verdronk een vbouw 1 hoge golven haar van de boule vard veegden in de badplaats East- ceurne aan de zuidkust. Vyf meter ho- menadee TeSl^?gen daar over ten, werden Ï?ïquay in het zuldwes: door viseer automobilisten gered boulevard twee1 boten' toen de z?e" uuuiLvara twee meter onder water Ook de Kanaaleilan den werden zwaar getroffen en de plaatselyke bootdiensten werden er stil gelegd. Zondag trad aanmerkelijke verbetering van de toestand in. ■manilla 10 Okt. (Rtr.) - De ty- tol SIr heeft het centrale deel van de^ Philippijnen geteiste^ M mensen zijn om het leven geko pnsen zijn den er vermist. Duizenden mensen zyn dakloos. De schade wordt geschat Fuim 2 miljoen gulden. LOBITH, io okt. Gisteren rond het middaguur was eindelijk de brand geblust, die vrijdag uitbrak op de Belgische tanker „Diamant", nadat dit schip op de Rijn was aangevaren door de losgeslagen veerboot „Tina Scarlett". Even daarvoor was de scheepvaart ter plaatse, nog steeds gehinderd door de aanwezige wrak hen, in één richting vrijgegeven. Beurtelings mogen enige schepen van het afvarende en van het op varende verkeer de gevaarlijke zone passeren. Onder Lobith en Emmerik lagen gisteravond nog veel schepen te wachten. Intussen koestert men geen hoop meer, dat kapitein Cornelissen van de vergane „Vaarwel II" uit Maastricht, nog zal worden gevonden. De andere fiwarende van dit schip, stuurman H. (en met zoals eerder werd !me5 mevrouw Cornelissen) zwom na de ramp met brandwonden overdekt naar de wal, waar hy in veiligheid werd gebracht. Sedert za terdagmiddag verkeert hü niet langer in levensgevaar evenmin als de ove rige acht nog in het ziekenhuis te Em merik opgenomen personen. Twee van hen ïijn Nederlanders, te weten schip per S. van der Vlag en F. Loeken. De ramp heeft voorzover thans te zeggen Honderden schepen waren zaterdag Bfwong^i by ^Lcdnt^ tof ee:n bijzonder onwelkom oponthoud, daar de enorme n Scarlett„ valt het leven gekost aan twee perso nen, namelijk aan mevrouw M. van de Vlag van de „Fortuna" uit Dor drecht en aan kapitein Cornelissen. Nadat zaterdagmorgen het verkeer over de Rijn enige tijd betrekkelijk on beperkt zijn weg langs de wrakken kon zoeken, moest 's middags de scheep vaart stroomafwaarts weer worden ge stremd, enerzijds omdat de rede bij Lobith overbelast was, anderzijds om dat de brand op de „Diamant weer in hevigheid was toegenomen. Laat in de avond brak op de plaats van de -amp een geweldige vuurzee los, die zich over de gehele breedte van de Ril'n uitstrekte over ongeveer een hal ve kilometer. Honderden mensen ston den op beide oevers van de rivier het beangstigende schouwspel gade te slaan. Waarschijnlijk zijn toen de nog niet ontbrande tanks van de doormid den gebroken „Diamant ontploft Vol gens de politie had de tanker 700 ton kerosine aan boord. Functionarissen van de scheep vaartautoriteiten in Duisburg zyn be- eonnen met het onderzoek van de scheepsramp en hebben getuigen ge hoord. Men neemt steeds meer aan, dat het afdrijven van de „Tina Scar lett" in eerste instantie met door breuk van de sleepkabel is veroor zaakt. Volgens berichten uit Emmerik zijn de „Diamant" en de „Tina Scarlett" 'eheel verloren gegaan, al werd van net laatste gezegd, dat bij nadere in spectie de machinekamer grotendeels nog intact werd bevonden. Het schip dat vier en half miljoen DM heeft ge kost, is verzekerd. Een overzicht van de overige schade toont, dat het Nederlandse motorvaar tuig „Vaarwel 2" is gezonken, en dat de Nederlandse schepen „Haen", „Vir go Fidelis", „Fortuna", „Liberté" en „Vinkeveen" en de Zwitserse „Cabota" en „Bellinzona" in meer of mindere mate ernstig door het vuur zijn aange tast. In tegenstelling tot eerder ontvan gen berichten is de Duitse tanker „Bri gitte" niet gezonken. De boot heeft wei aanzienlijke schade geleden. Met het opruimen van de obstakels op de Rijn bemoeien de Duitse autoriteiten zich niet. Zij laten dit over aan de betrok- AMSTERDAM, 10 okt. De vier jarige R0b van Baarsen is zondagmid dag 3 uur uit e enroom op de derde verdieping van zijn ouderlijke woning aan de Amundsenweg gevallen. Zwaar eewond werd hij naar een ziekenhuis gebracht, maar daar bleek hij bij aan komst reeds te zijn overleden. Het jongetje was in een onbewaakt o enblik in de slaapkamer op een stoel geklommen, die voor het open raam stond. Vermoedelijk heeft hij zich te ver over het kozijn gebogen en daarbij het evenwicht verloren. Ongeveer twee maanden geleden was de familie Fizaan in Frankrijk met va kantie, toen alle leden van het gezin ziek werden als gevolg van het eten van ondeugdelijke leverpastei uit blik. Ondanks ziekte- en pynyerschynse en keerde het gezin per auto naar huis terug. Dokter Fizaan werd nadien in het ziekenhuis opgenomen. Zyn toe stand werd langzamerhand beter tol" dat zaterdag de ziekte onverwacht e«en fatale keer nam. ken rederijen of bergingsmaatschappij en. Duizenden zijn zondagmiddag naar Spijk bij Emmerich getrokken om de uitgebrande veerboot en het wrak van de tanker te zien. De politie stond op de smalle wegen van Lobith en Elten naar Spijk voor een moeilijke taak, om de eindeloze file voertuigen te verwer ken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 okt. Bü de kolen handel zal een rentabiliteitsonderzoek worden Ingesteld om te achterhalen of een prijsverhoging gerechtvaardigd is. By dit onderzoek zullen de gestegen loonkoster buiten beschouwing moeten bly'ven, omdat het ministerie van Eco nomische Zaken doorberekening ver biedt. Als zou blüken dat er inderdaad een prüsverhoging van huisbrandkolen moet komen, zal deze niet eerder dan voor het seizoen 1961/62 gaan gelden. Dit onderzoek zal worden gedaan om dat de kolenhandelaren van oordeel zün dat de winstmarge vanwege de geste gen kosten te gering is geworden Dit was ook de reden dat zij de zomerprii- zen van brandstoffen met vijftien cent per mud hebben verhoogd. De winterpryzen, die in andere ia- ren 35 cent per mud hoger lagen dan de zomerpryzen, zijn dit keer echter maar ui^t twintig cent per mud geste gen Als nu uit het rentabiliteitsonder zoek mocht blyken dat de klachten van de handel over de winstmarge onge grond zyn, is de mogelijkheid niet uit gesloten dat de afnemers schadeloos ge steld moeten worden voo- de te hoge prijzen van de afgelopen zomer Dit zou dan kunnen gebeuren door een tii- delijke prijsverlaging. De handel is er echter van overtuigd dat het zover niet zal komen. (Advertentie) BARTELJORISSTR.HAARtEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Wei- nig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige, langs de kust matige tot krachtige, wind uit wes telijke richtingen. Zon: 6.57-17.56. Maan: 22.19-13. .22. Station Weer temp. temp gisteren Den Heldei geh. bew 14 11 Ypenburg regen 14 11 Vlissingen regenbui 14 11 8 Eelde geh. bew. 15 De Bilt geh. bew. 15 10 Twente regen 15 9 Eindhoven regen 15 10 Zd.-Limburg regen 15 10 Stockholm motregen 13 11 Oslo regen 9 9 Kopenhagen regen 14 10 Londen regen 13 9 Amsterdam zw. bew. 15 11 Brussel geh. bew. 14 10 Luxemburg zw. bew. 13 8 Parijs regenbui 13 10 Berlijn zw. bew. 17 9 Zürich geh. bew. 10 6 Innsbruck licht bew. 19 4 Rome zw. bew. 23 15 Madrid onbew. 17 10 Mallorca licht bew. 24 9 24 uur 0.2 6 8 1 1 7 5 4 3 20 7 10 2 7 8 6 9 15 9 0 0 0 werden later vrijgelaten. Nadat er wat gepraat was en ging de politie weer normaal door met haar feitelijke taak. Intussen krimpt Loemoemba's poli tieke aanhang meer en meer in. De poging van de afgezetten premier, om een kabinet op brede basis te vormen is mislukt, zoals bericht, en thans heeft ook de organisatorisch leider, Je rome Benetar, van Loemoemba's eigen partij, de M.N.C., de steun aan de ex- premier opgezegd, zoals reeds ver schillende MINC-parlementariërs heb ben gedaan. Het ziet er naar uit. dat er een parlementaire meerderheid te gen Loemoemba gevormd wordt en vol gens geruchten zou „sterke man" Mo- boetoe dan bereid zijn de politici te „de-neutraliseren". Voor alle zeker heid heeft Moboetoe evenwel vrouw en kinderen naar België laten vertrekken, waar hij hen veiliger acht. Loemoemba trachtte gisteren onder de bevolking van de stad aanhang te verkrygen. Hü werd in verscheidene c-'é's gezien, waar hij met de klanten argumenteerde en trachtte hun steun te verkrygen voor zyn plan de V.N.- troepen uit het land te doen vertrekken. Gespannen toestand In het noorden van Katasiga blijft de toestand gespannen. Twee Ethiopische detachementen van de V.N.-politie- macht zyn naar Kabalo gezonden om de bewaking van het vliegveld te ver sterken. Nieuwe eenheden gendarme rie (rükswacht) zy'n onderweg naar het gebied waar de Baloeba aktief zijn. De vorige week zouden enkele benden van Baloeba enige tyd heer en mees ter zyn geweest op het vliegveld. Drie Europeanen werden by die gelegenheid ontvoerd en het lot van deze mensen is nog onzeker. De meeste Europeanen houden zich op in twee hotels. In een brief aan premier Gaston Eys- kens van België heeft president Tsjom be geprotesteerd „tegen de voortduren de denigrering van de Katangese dele gatie door de Belgische afvaardiging bij de Verenigde Naties". Hij noemde de Belgische opvattingen omtrent de Con golese eenheid „een systeem dat bank roet is" en dat „ongetwijfeld de Bel gische belangen zou dienen maar te vens... de oorzaak is van de crisis waar in de voormalige Belgische Congo na de onafhankelijkheid geraakt is". De gevolgen van de „onvriendschap pelijke houding" zouden voor België „zeer ernstig kunnen zijn", aldus Tsjombe. SALISBURY, Zuid-Rhodesië, 10 okt. (UPI) In de inheemse nederzetting Harare, nabij Salisbury, hebben wan ordelijkheden plaats gehad. Aanleiding is vermoedelijk een verkeersongeluk geweest. De komst van Afrikaanse politie heeft kennelijk wrevel gewekt onder het publiek. Men begon met stenen te gooien naar de politie, een bus en auto's van Europeanen. De poli tie maakte gebruik van traangas, bij een poging een woelige groep, die door het centrum van Harare trok, te ver spreiden. Naar verluidt deed de menig te aanvallen op het plaatselijke café en werden winkels met stenen bekogeld. Haastig werden politieversterkingen gestuurd. De rel was de eerste van betekenis in Zuid-Rhodesië, sedert in juli ongeregeldheden plaats hadden in de nederzettingen om Boelawajo, de tweede stad van het land. Er zouden zaterdag zeven negers gedood zijn en tientallen gewond. „40 stond met grote tekens op het ronde kaasje, dat drie vrouwelijke politieagenten zaterdagavond minister mr. E. H. Toxopeus op Schiphol aanboden, even voor de bewindsman in het K.L.M.-toestel stapte, dat hem naar Nieuw-Guinea zou brengen. „40" sloeg op de veertig gulden inconve- niëntentoeslag, die de minister wil toekennen aan het politiepersoneel, de plus met het vraagteken op het aantal guldens meer, dat de drie by de Centrale van Politie-Organisaties aangesloten bonden voor hun leden als nog hopen te verkrijgen. Zoals bekend heeft de voorzitter van de Neder landse Politiebond, de heer A. K. Mud, vrijdagavond verklaard, dat een minimum-verhoging van tachtig gulden per maand voor alle politierangen gerechtvaardigd zou zün. Minister Toxopeus scheen de kaasverrassing, een idee van de Amster damse afdeling van de C.O.P., wel te kunnen waarderen. Hij bedankte lachend voor het geschenk en merkte op: „Het is even duidelijk als veel zeggend." Advertentie BINNENVERINGBED hazet-fabrieken zevenbergen (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 10 okt. Met ingang van morgen is de groothandelsprüs van verse boter per kilo vastgesteld op 3,53 te verminderen met een toeslag bij het ompakken voor het binnenland van 64 cent dus op 2,89. De prijs voor koelhuisboter bedraagt thans 3,23 te verminderen met 64 cent, dus 2.59. Een en ander komt neer op een de tailprijs van 84 tot 86 cent per pakje voor verse boter en van 76 tot 78 cent voor koelhuisboter. Het Produktschap voor Zuivel heeft in zün vergadering van zaterdagmorgen met veertien tegen drie stemmen na lange bespre kingen dit besluit genomen, omdat een ander voorstel van het prokuktschap bij de minister van Landbouw en Vis- serij geen genade kon vinden. De dalende produktie van boter blijkt niet meer in staat aan de vraag naar verse boter in binnen- en buitenland tegemoet te komen. De voorraden van de handel zijn vrijwel uitgeput en ook de onlangs door het V.I.B. (Voorraad Inkoopbureau) beschikbaar gestelde verse boter is inmiddels afgezet. Het bestuur van het Produktschap is van oordeel, dat zo spoedig mogelijk koel huisboter uit de V.I.B.-voorraden be schikbaar moet worden gesteld, opdat cte by de afzet van verse boter op tredende tekorten tijdig met deze koelhuisboter kunnen worden opge vangen. Naar de mening van het bestuur zo werd ook aan de minister geschre- ven dient het prijsverschil tussen ver se boter en koelhuisboter zodanig te worden vastgesteld, dat enerzijds een voldoende afzet van koelhuisboter wordt verkregen, doch anderzijds zoveel moge- lyk wordt vermeden, dat door een te grote overschakeling van verse boter op koelhuisboter opnieuw „overschotten" van enige betekenis aan verse boter ontstaan, welke dan bij het V.I.B. zou den worden ingeleverd. Voorts moet worden getracht met behoud van het streven naar een zo hoog mogelijke opbrengst te voorkomen, dat de bin- De Duitse sergeant Hans-Joachim Ludwig heeft helemaal in z'n eentje dit vlieg tuig gemaakt. Het enige dat hij heeft moeten kopen was de motor. Het aeval kan 160 km per uur halen en het heeft een actie-radius van 450 km. nenlandse afzet door de prijsstelling on- gunstiga wordt beïnvloed, daar op lan- tere termijn bezien een afzet gelijk aan e huidige niet kan worden gemist. Het bestuur meende een verlaging van de ompaktoeslag te moeten voorstellen, waardoor de V.I.B.-koelhuisboter be schikbaar zou komen tegen een prijs, welke 20 ct. per kg. lager is dan die voor de verse boter. Het prijsver schil tussen verse boter en koelhuis boter voor de consument zou aldus 30 cent per kg of 7 a 8 cent per pakje gaan bedragen. De prijzen zouden daar door bedragen voor verse boter 2,83 gulden en voor koelhuisboter 2,53 gul den met een detailprys van respectie velijk 83 en 75 cent per pakje. De minister kon zich met een ver laging van de „ompaktoeslag" tot 70 cent per kg. wel verenigen, doch wen ste aanvankelijk de verkoopprijs voor koelhuisboter van het V.I.B. niet lager dan op 3,40 gulden per kg vast te stellen. Zulks zou echter betekenen, dat slechts een prijsverschil van 13 ct. per kg tussen verse boter en koel huisboter zou ontstaan of van slechts 3 cent per pakje. Prijsverschil te gering geacht Een dergelijk klein prijsverschil zou volgens het bestuur van het produkt schap echter beslist te gering zijn om voldoende belangstelling voor koelhuis boter te wekken, waarom het zich an dermaal tot de minister wendde om goedkeuring van zjjn eigen besluit. In zijn antwoord zegt de minister het verantwoord te achten de verkoopprijs van koelhuisboter Iets hoger vast te stel len, n.l. op 2,70 gulden per kg, ver meerderd met de te verstrekken toe slag. Deze afgifteprijs zou resulteren in een kleinhandelsprijs van ca 79 cent per pakje, welke prijs nagenoeg over eenstemt met de tot heden geldende lage prijs voor verse boter. De minister meent, dat het beleid er op gericht dient te worden de thans nog geldende toeslag op verse boter voor binnenlandse afzet geleidelijk te verlagen, in verband waarmee het zijns inziens aanbeveling verdient een voor lopig beperkt prijsverschil van b.v. 20 ct. per kilo tussen verse boter en koel huisboter tot stand te brengen. Mocht de produktie van vese boter zijn ge daald tot een "eil, waarop hy vergro ting van het prijsverschil het risico van inlevering van verse boter niet meer aanwezig is, dan zou het prijsverschil weer kunnen worden vergroot door een verdere verlaging van de toeslag De minister had inmiddels besloten tot het beschikbaar stellen van koelhuisboter tegen een voorlopige prijs van 3,56 gul den die te zijner tijd zal worden aan gepast aan de vast te stellen afgifte prijs van het V.I.B. AMSTERDAM, 9 okt. Vanmid dag heeft men uit het water van de Looiersgracht het stoffelijk overschot gehaald van de 53-jarige aannemer A. E. uit Venlo. Sinds vorige week zon dag was de aannemer, die tevens hoofd brandwacht van de vrijwillige brand weer tn Venlo is, vermist. Hij had met' andere leden van de vrij willige brandweer in een combi busje" een bezoek gebracht aan Schip hol en Amsterdam. Zijn collega's heb ben hem voor het laatst gezien toen hij dij de werkzaamheden in de Leidse- S!r«t,®,en kijkje nam- B« sectie op het stoffelijk overschot is niets van een misdrijf gebleken. ZÜRICH, 10 okt. (Reuter) Pre<ïi dent W. Tubman van Liberia en zün echtgenote zullen volgende week een paar dagen de gast zjjn van de ko ningin en de prins. Het bezoek, dat zal duren van woensdagavond laat tot za terdagochtend vroeg heeft een strikt particulier karakter.' Donderdag zullen em gasten op Soestdyk met het koninklyk paar de lunch gebruiken. Piesident Tubman en zyn echtgenote vertlyven op het ogenblik met vakan tie in Zwitserlsuid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1