èeëmmw^^ My! Minister Korthals meent Amsterdam kan IJ-TUNNEL- verkeer niet verwerken Prognoses voor Coen-tunnel tenminste realistisch Verdachte in de moordzaak Hans Hermans gearresteerd De maat is vol MOBOETOE STELT DE V.N. EEN ULTIMATUM Loemoemba dient vandaag te worden uitgeleverd Khroesjtsjev VLUG NAAR DE SCHROOTHOOP NEHROE BIJ ADENAUER voor de Amerikaanse T.V. Het weer Onbestendig Politie pakt drie ondernemende jongens Rechts complot tegen De Gaulle Hammarskjöld kandidaat voor Nobelprijs Dreigement met geweld Vragen over ramp bij Emmerik Engelandvaarders REGENJASSEN Morgen afnemende wind DINSDAG 11 OKTOBER 1960 84sfe JAARGANG No. 30644 Vrachtwagen nodig voor alle gestolen goederen In Frankrijk FtinSS™ Watersnood Franse hulde voor Nederlandse troepen Australisch munitieschip ontploft: 2 gewonden Een vrouw als schoorsteenveger Duitse interpellatie Wildreservaat van 100 ha op noordwest Veluwe? In de tot nu toe voor Rijkswaterstaat bijzonder succesvol verlopen strijd over de voorrang van IJ- of Coen- tunnel hebben de Haagse voorstanders van een Coentunnel één grote barri cade moeten nemen. Het rapport van het Centraal Planbureau, dat bedoeld was als een objectieve toetsing van de rentabiliteit der beide oeververbindin gen, bleek namelijk bijzonder ten voordele van de IJ-tunnel te strek ken. Men heeft deze barricade op een zeer onsportieve wijze trachten te ont lopen door aan de partij, die de laat ste beslissing in het geding moet ne men, de Tweede Kamer, inzage van het rapport te onthouden. Wel is vandaag een nota van minis ter Korthals verschenen, waarin een poging wordt ondernomen om het rap port te weerleggen. De argumenten van Waterstaat klinken nogal over tuigend, maar niemand zal durven be weren dat hier eerlijk spel wordt ge speeld. Rijkswaterstaat is partij in het geding en de goede regels van een geding vereisen dat hoor- en weder hoor in volstrekte objectiviteit wor den toegepast. Rijkswaterstaat heeft indertijd, aoor te dreigen met een brug bij Veisen, de gemeente Amsterdam zover gekregen, dat zij een enorm bedrag meebetaalde aan een tunnel bij Veisen- Op dezelf de wijze heeft men Amsterdam voor de helft van de kosten van de brug- qen bij Schellingwoude laten opko men, omdat, zoals minister Algera in dertijd verklaarde, deze bruggen op qeen enkele wijze de bouw van de1J- tunnel zouden belemmeren. Terwijl de kern van het probleem der oeverver bindingen duidelijk ligt op de plaats van de IJ-tunnel, probeert men nu opnieuw via een omtrekkende bewe- ging de Coentunnel, die een Water staatstunnel is, niet alleen de voor rang te geven, maar tevens als ver vanging van de IJ-tunnel aan te die nen. Ons dunkt dat de maat nu wel vol is. Men heeft ditzelfde spel indertijd m Rotterdam willen spelen met de Maas tunnel, maar daar heeft het gezonde verstand gezegevierd. Niemand zal durven ontkennen dat de macht van Rijkswaterstaat op het ogenblik ontstellend groot is. Hij ge niet het zonderlinge voordeel dat hij het meeste voordeel plukt van zijn nederlagen. De dijkdoorbraak in Wa terland van 1917 wierp hem de droog, legging van de Zuiderzee in zijn schoot en de ramp van 1953 het Delta plan. Deze spectaculaire plannen drei gen de aandacht te verslappen voor de urgente noden vn de bevolkings centra, die het geld voor deze mil jardenprojecten moeten verdienen. Amsterdam zorgt met 8 van de Nederlandse bevolking voor 16% van de nationale belastingopbrengst. Een goed zakenman houdt allereerst het oog op zijn meest rendabele bezittin gen. Men krijgt de indruk, dat in Den Haag de verhoudingen zo langzamer hand scheef getrokken worden. Dat de autonomie van de gemeenten Rijks wa terstaat remt bij zijn verdere machts ontplooiing ligt voor de hand. Maar men mag verwachten, dat de leden der Staten-Generaal, die als rechter moeten fungeren in een geding dat de hoofdstad zeer ernstig neemt, aller eerst inzage van alle belangrijke stuk ken zullen eisen en meer zin voor realiteit zullen tonen dan de wel zeer hoog spel spelende Rijkswaterstaat. Advertentie BARTEUOrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur:) Wisselend bewolkt en enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust aanvankelijk stormachtige noord westelijke wind. In het algemeen iets kouder. Zo 6.5917.53 .Maan: 33.1114.06 DE BILT, 11 okt. Boven het ooste lijk deel van de oceaan strekt zich een rug van hoge druk uit van IJsland tot voor de Portugese kust. Deze rug breidt zich langzaam over de Britse eilanden uit. In onze omgeving zal het weer mor gen echter nog door het lagedrukgebied boven Zuid-Scandinavië worden be heerst. Het blijft daarom onbestendig. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. Den Helder regenbui Ypenburg regenbui Vlissingen regenbui Eelde half bew. De Bilt regenbui Twente regen Eindhoven half bew. 2d.-Limburg regenbui Stockholm motregen Oslo regen Kopenhagen mist Londen onbew. Amsterdam regenbui Brussel regen Luxemburg regen Parijs half bew. Nice licht bew. Berlijn geh. bew. Genève regenbui Wenen zw. bew. Rome half bew. Madrid onbew. Lissabon geh. bew. gisteren 24 uur 13 12 11 15 10 12 13 11 28 13 5 2 14 10 8 12 10 2 12 10 8 11 10 10 13 11 12 9 6 19 12 5 5 11 6 0.3 14 11 8 11 11 17 9 8 5 14 10 1 21 11 0 15 10 0.2 13 7 5 18 9 4 22 11 18 17 7 0 21 12 0 BUENOS AIRES, 4 okt. Een af vaardiging van de voorlopige Algerijn- se regering mag Argentinië niet bin nenkomen. De Argentijnse consul in Montevideo heeft deze afvaardiging van zeven man visa geweigerd. De afvaar diging reist op het ogenblik door La- tijns-Amerika om steun voor de Alge rijnse onafhankelijkheidsstrijd te krij gen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: leeuweriklaan30 Telefoon 5790 Directie: I. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. UWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds loi. 21544. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 okt. Het rapport over de rentabiliteitsverwachtingen van de Coen- en IJtunnel, dat het centraal planbureau na uitgebreide en diepgaande studies heeft uitge bracht, zal een ondergeschikte rol spelen bij de keuze tussen de twee tunnels. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer A. H. Korthals, mee in een nota aan de Tweede Kamer. De bewindsman stelt, dat de onzekerheden in de verkeers- prognoses, waarop de rentabiliteits- herekening is gebaseerd, te groot zijn en de juistheid van de gebruikte methode niet zonder meer vast staat. „De verkeersprognoses houden in het bijzonder ten aanzien van de IJtun nel te weinig rekening met de eisen voor een ongehinderde verkeersaf wikkeling." De prognoses voor de Coentunnel acht de minister daaren tegen veel realistischer. Bovendien kan, aldus minister Kort hals, uit de negatieve rentabiliteiten die het centraal planbureau voor 1958 heeft berekend, worden geconclu deerd, dat de verkeersmoeilijkheden op het ogenblik nog niet zo groot ziin. dat uit het economisch oogpunt te betreuren zou zijn, dat nog geen tunnelverbinding is tot stand geko men. De voor elk der tunnels voor 1965 berekende rentabiliteiten zijn gering en lager, dan over het alge meen op korte termijn bij andere be langrijke investeringen, die in ons land voor het wegverkeer worden gedaan, worden bereikt. Rentabiliteitsberekening Hei Centraal Planbureau heeft de ^stabiliteit van de Coen- en de IJtun- berekend, door van de jaarlijkse opbrengsten de jaarlijkse kosten af te tix.kkc,. het dan resterende op- brwgstbedrag uit te drukken in een do huv se van de voor de tunnels en achte Sa? werken noodzakelijk ge de herekem^rmgen- Het bureau is bi Va1 de rentabiliteit uit gegaan van de kosten begroting, die door rpkswaterstaat en de gemeen te Amsterdam is gemaakt voor de b^i- de tunnels. Bii de kostenbegroting van rijkswa- .„r-ctnat bedraagt de rentabiliteit van J TTtunnel in 1958 -2 tot -i, m 1965 de IJtunnei ig7[) u tQt (D ten voor de traverse door de stad ten behoeve van de tunnel, niet heeft op genomen in de investeringskosten. Bo vendien stelt de minister, dat de kos ten, die gemaakt zijn voor de Schel- lingwouderbrug (die volgens de ver keersprognoses van het planbureau bij het bouwen van de IJtunnel van weinig nut meer zal zijn) gedeeltelijk in de rentabiliteitsberekening moeten wor den opgenomen. x DE HAAG, 11 okt. Op 20 en 29 mei 1958 hebben de gemeente Amster dam en rijkswaterstaat tussen 7 en 19 uur een verkeersenquête houden hij alle oeververbindingen van het Noord zeekanaal en het IJ. Aan alle passe rende bestuurders van motorrijtuigen werd gevraagd waar zij vandaan kwa men en waar zij naar toe gingen. Vol gens de op deze wijze verkregen gege vens heeft men toen een indeling maakt van verkeersgebieden en aldus kon de omvang van het verkeer per oeververbinding tussen elk verkeers gebied worden vastgesteld. Op basis van deze cijfers heeft het planbureau verkeersprognoses gemaakt voor 1965 en 1970, waarbij rekening is gehouden met de algemene groei van het moto risch verkeer en het ontstaan van zo genaamd „nieuw-verkeer". Minister Korthals heeft nu blijkens zijn nota aan de Tweede Kamer be zwaar tegen deze prognoses, omdat men is uitgegaan van de veronder stelling, dat ook in de toekomst de stad het verkeer zonder moeilijkhe den zal kunnen verwerken. „Nergens ter wereld is dat mogelijk gebleken", aldus de bewindsman. „Amsterdam zal ongetwijfeld maatregelen kunnen nemen om de opname-capaciteit van het stratennet ln de binnenstad te vergroten, maar een zekere remmen de werking op het verkeer zal niet kunnen worden voorkomen. Het ver keer, dat uit het westen van de stad en zelf7 ujt het westelijk gedeelte van de city komt, zal de binnenstad moeten doorkruisen om de IJtunnel te kunnen bereiken. De Coentunnel daarentegen biedt met de brug bij Schellingwoude het verkeer de ge legenheid om de binnenstad te ver meden of die snel radiaal naar bui ten te verlaten", aldus minister Kort hals. Wat de IJtunnel zelf betreft merkt bewindsman op, dat hij het niet waarschijnlijk acht, dat er volgens de prognose in 1970 66.800 motorrijtuigen door de tunnel zullen kunnen gaan. In de Maastunnel, waar in 1959 per dag 58.900 motorrijtuigen passeerden de den zich, volgens minister Korthals, al herhaaldelijk opstoppingen voor. Vele automobilisten zullen dan ook, om geen tijd te verliezen lang voor die tijd via de Schellingwouderbrug of de ponten het IJ oversteken. Ervaring met Maastunnel de Coen- daarente- 1 imJi ^r'Var^ komen hoofdzakelijk schillen per j rekenicig is gehou- doordat al dan met la|tsin| van den met.de geneie Voor de het Marine-etab tabUiteit reSpectie- Coentunnel lS der.n 14 +0t 15 procent, vel ijk -3, Vs *ot 1 en gemeente Bij de begroting planbureau op Amsterdam komt het P van resp. een rentabihteitsperce (hierbij -1, 2 en 17 voor de ^"gedeeltelijke is men uitgegaan van l^rine-etablisse- verplaatsing van het Marine-e ment) en voor de Coentunnel op dat hij de tot -1 en 7. Minister Korthals stelt nu,oor kostenbegroting van Amsterda de Coentunnel met accepteert en ae halve de daarop gebaseerde rentabih iteit buiten beschouwing laat. De waai de van het rentabiliteitscjjfer van d IJtunnel acht de bewindsman sterk verminderd, daar de gemeente de kos- HUIZEN, 11 okt. De politie heeft gisteren twee broertjes, resp, veertien en twaalf jaar, en een 12-jarig vriendje ln verzekerde bewaring gesteld. De broertjes waren sinds zaterdagmiddag spoorloos. Zij worden verdacht van een aantal inbraken. Gebleken is dat zij uit een kinderwagenfabriek sigaretten, blocnotes, ballpoints en geld, uit een vlsrokerü en 'n opslagplaats voor groen ten en fruit etenswaren, uit een mar trassenfabriek twee gewatteerde dekens en een kussen en uit een Paj'?£, een oompleet petroleumtoestel met braadpan en een reserveblik JP P troleum hebben gestolen. Voorts rooi den zij clandestien aardappelen. Het trio dat zo goed aan ge kost wist te komen had zijn bivak opgesi gen op een afgelegen f abriekster rei De jongens huisden in een gekantelde laadbak. Hier werden plannen uitgewerk om per boot naar Engeland over te sie- De tekeningen waren al gemaakt- Het lag aanvankelijk in hun bedoeling om zaterdag meteen uit te wijken naar nei buitenland, maar een der jongens ver stuikte zijn voet, zodat van dit plan moest worden afgezien. Het vriendje fungeerde in dit avon tuur als verbindingsman. Hij ging naar huis en school, hield zijn vriendjes van de laatste berichten op de hoogte en voorzag hen voorts van brood, boter on geld, dat hij uit moeders keuken en portemonnaie haalde. De politie moest een vrachtwagen carteren om alle gestolen goederen terug te halen. Omdat dit de vierde keer is, dat de broertjes „volleerde inbrekers" volgens de politie, op het dievenpad Waren, zijn zij vanmorgen voor de of ficier van justitie geleid. gemaakt hfhhl„ders ZOuden W" zonder geweld moeten geschieden en pas wanneer de omstandigheden daar toe aanleiding geven. Zo'HmStandig- heid z°u kunnen zijn een stap van De Gaulle, welke op korte termijn het ver lies van Algerije tot gevolg heeft. Al dus bericht het Romeinse dagblad „II Messaggero". De bron is een vraagge sprek met een Franse nationalist. •pmnkriik zou na de staatsgreep een geven ^wordta o j-g^ts-georiënteerd van gezag en ]an ZQU een politicus Volgens n f GauUe wen_ groep gen.eraals anchKn macht Qver den met het verzoen uc daarv00r worden gepubliceerd St VNeSaTeSRneec^ zweerders zich noemen) de m52rnPprnt Wanneer De Gaulle mets onderneemt, wat aanleiding tot de staatsgreep zo geven, zou men willen wachten tot a tijd op een andere manier rijp voor ae onderneming geworden is. Zoals DeKenu ontvallen De Gaulle steeds meer aan" hangers. Men verwacht dat de president vroeg of laat zijn toevlucht moet zoe ken tot een regering van nationale een heid, waarvan de rechtse groeperingen zich in dat geval zouden afwenden. De verkeersprognose voor tunnel acht de bewindsman gen wel realistisch. De omvang van het verkeer in deze tunnel wordt voor .1970 geschat op ongeveer 45.000 motorrijtui gen per dag. Gezien de ervaring met de Maastunnel in Rotterdam zullen de ze voertuigen zonder opstoppingen van de tunnel kunnen gebruik m^ken. Het tunnel verkeer zal ook in de stad geen belemmeringen ondervinden, omaat het over ongelijkvloerse of zeer brede ge lijkvloerse kruisinge zal worden ge leid. Bovendien kan dit tunnelverkeer zich op de zeer brede Hoofdweg op verschillende plaatsen verspreiden over de binnenstad. Tenslotte wijst de bewindsman er op, dat het Centraal Planbureau er van uit gegaan is, dat door de IJtunnel wel en door de Coentunnel helemaal geen busverbindingen zullen worden geleid. „Dit uitgangspunt heeft de ren- tabliitei icijfers zeker beïnvloed en daarom mag er aan de juistheid wor den getwijfeld". Khroesjtsjev is voor de Ameri kaanse televisie verschenen voor een vraaggesprek met de Ameri kaan David Susskind. Hier pleegt de Russische regeringsleider over leg met zijn gesprekspartner even voor de uitzending begint. Cppt, naniek bii deze felle treinbrand. Er wordt zelfs rustig gekeken, hoe de alles-verslindende vlammen de rijtuigen volkomen verwoesten. Het is de (goed- keme) manier van de Duitse Bondsspoorwegen om oude wagons gereed te maken voor de schroothoop. De vlammen nemen het werk. over van de sloper op een snellere en goedkopere wijze dan mensenhanden het werk kunnen doen. ROERMOND, 11 okt. Op last van de officier van justitiealhier mr. W. C. Uiterwaal is gisteren op zijn werk in Tegelen gearresteerd een 54-jarige in woner van Belfeld. De man wordt er van verdacht de elfjarige Hans Her mans uit Sevenum te hebben vermoord. TULLE, 11 °kt- (A.F.P.) Tijdens een bezoek aan de door watersnood ge teisterde stad Tulle heeft premier De- bré van Frankrijk hulde gebracht aan het detachement in La Courtine gele gerde Nederlandse troepen. „Ik ben ge troffen door de geest van de bevolking en door de hulp van het leger en van onze Nederlandse vrienden die blijk gegeven hebben van een algehele ^oewijding", aldus Debré. premier Nehroe van Indië heeft zijn terugreis van New York, waar hij de V.N.- Assemblee bijwoonde, naar Nieuw Delhi op het vliegveld Wahn bij Bonn onder broken voor een gesprek met de Westduitse bondskanselier Adenauer. Op ae voorgrond links Nehroe, naast hem rechts (met parapluie) Adenauer. Zoals bekend werd Hans Hermans vermist, nadat hij op weg was gegaan naar een oom, bij wie hij een cpleonde zaag moest terugbrengen. Op 14 sep tember werd zijn stoffelijk overschot gevonden, begraven in een aspergeveld, drie km. ten zuidwesten van Sevenum' Vastgesteld kon worden, dat de jongen met een dun touw was gewurgd. De verdachte woont nog maar gedu rende een half jaar in Belfeld Hij kreeg daar de bijnaam „de kinder- vrienr", omdat het zijn gewoonte was ongeveer twee maal per dag de plaat selijke ijssalon te bezoeken en daar de kinderen op ijs te tracteren. Daaraan besteedde hij bedragen oplopend tot on geveer een gulden per kind. KEULEN, 11 okt. (D.P A.) Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zal door het presidium van de Duitse „Europa- TTnion" worden voorgedragen voor de Nobelprijs lq61 voor de vrede. Dr. H.C. Friedrich-Carl Freiherr von Oppenheim nresident van de „Europa-Union" heeft verklaard, dat zpn organisatie de kan didatuur van Hammarskjöld zal toezen den aan de commissie van het Noorse narlement, die elk jaar de winnaar moet aanwijzen Von Oppenheim meende, dat erkenning van Hammarskjölds grote ver diensten voor de vrede meer dan ooit nodig is, aangezien de secretaris-gene raal de laatste tpd.aan beschimping van communistische zpde heeft blootgestaan SYDNEY, U okt. (Rtr.) De Aus tralische marine heef' meegedeeld, dat vandaag de „Woomera", een munitie transportschip van de Australische ma rine, dertig kilometer ten oosten van Sydney in de lucht is gevlogen. Twee torpedobootjagers, die in de buurt oefeningen hielden, waren binnen enkele minuten op de plaats van de ramp en hebben alle twintig opvarenden opgepikt. Er waren slechts twee ge wonden. De „Woomera", een schip van 300 ton, was vanmorgen vroeg uitgevaren om afgekeurde munitie in zee te wer pen. Het is onmiddelijk na de ontplof fing gezonken. EiEOPOLDSTAD, 11 okt. (AFP. Reu ter, UPI) Justin Bomboko, de voor zitter van Moboetoe's „Raad van Com missarissen" en minister van buiten landse zaken, zowel van Loemoemba destijds als later van Ileo, heeft de V.N.-politiemacht een ultimatum ge steld. Tot vanmiddag heeft hij de V.N. de tijd gegeven ex-premier Loemoem ba die zoals bekend, nog altijd V.N.- bescherming geniet uit te leveren. Anders zou het Congolese leger „zijn verantwoordelijkheid aanvaarden" en gaan vechten. Moboetoe en Bomboko zijn ten zeer ste gebelgd over Loemoemba's politie ke ,,elt-kroegentocht" van zondagavond en deze uitspatting van de ex-premier schijnt de druppel, die de maat heeft doen overlopen. Gisteren verkeerde Loemoemba kennelijk nog onder de in vloed van zijn café-visites. Hü daagde Moboetoe uit tot een duel, waarop de „sterke man" wijselijk niet inging. Moboetoe verklaarde tegenover ver slaggevers dat hij er niet aan dacht om met Dayal, de vertegenwoordiger van secretaris-generaal Hammars kjöld van de V.N. in Congo, te gaan onderhandelen. „Ik ben in mijn eigen land en in mijn positie van het ogen blik hoef ik van vreemdelingen geen gunsten te aanvaarden." Nabij de ambtswoning van de Congo lese premier, waarin Loemoemba nog steeds verblijft, hebben gisteren troepen van Moboetoe en van het bij het V. N.- leger ingedeelde Ghanese contingent vijandig tegenover elkaar gestaan, doch het is bij een woordenstrijd gebleven. Het is allang mis tussen stafchef Moboetoe en de militairen van Ghana. De Congolese stafchef maakt laatstge noemden het verwij- dat zij hem voort durend beletten Loemoemba te arreste ren. Moboetoe stelde 100 militairen, twee pantserwagens en drie jeeps met machinegeweren op in het park nabij het huis van Loemoemba, waar zich ook een honderdtal Ghanese militairen bevonden. Moboetoes militairen hebben giste ren bele- dat een groep parlements leden gevolg gaven aan een uitnodi ging van hun voorzitter Joseph Ka- songo, om in speciale zitting samen te komen teneinde premier Loe moemba een vertrouwensvotum te ■even De militairen legden een kor don om het parlementsgebouw en stuurden de leden weg. En met de bajonet op het geweer, verspreidden andere militairen een menigte die vöor "de ambtswoning van Loemoem ba demonstreerde ten gunste van Loe moemba. Een ander groepje aanhangers van Loemoemba hield een vreedzame de monstratie voor het hoofdkwartier van de V. N. ,,V. N. verdwijn", was de leuze. Gruwelen in Katanga Naar schatting 30 Baloeba-krijgers zjjn gedood door de politie, toen de re bellerende Baloeba een aanval deden op de stad Nitwaba, 380 km ten noorden van Elisabethstad in Katanga. Een vliegtuig van de V. N. heeft 23 perso nen geëvacueerd uit Kabalo, 700 km ten noorden van Elisabethstad, waar de Baloeba eveneens een inval hadden gedaan. De vluchtelingen vertelden dat de Afrikaanse administrateur van Ka balo buiten de stad in een hinderlaag was gelokt en gruwelijk was verminkt. Vier Katangese politiemannen werden aan het mes geregen en hun lijken wer den in de rivier de Loealaba geworpen. De groep vluchtelingen bestond uit zes tien Europeanen en zeven Afrikanen. Vijf uit de groep waren licht gewond geraakt bij de overval op Kabalo. Voorts is gemeld dat vier Europea nen, een Congolese politieofficier en een politieman gedood zijn door een groep rebellen, te Zofoe, nabij Kabalo. Op een andere plek in de buurt van Kabalo werden twee beambten van een katoen- fabriek en een aantal Katangese poli tiemannen door de rebellen gedood. DUSSELDORP, 11 okt. (D.P.A.) De fractie der christen-democraten in het parlement van de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen heeft de re- gering van deze staat geïnterpelleerd over de scheepsramp bij Emmerik. De fractie wil weten wie toestemming heeft verleend voor de afvaart van de veerboot „Tina Scarlett" en welke veiligheidsmaatregelen hiervoor waren getroffen. Er wordt voorts opheldering gevraagd over het geconstateerde feit, dat de eerste brandweerboot pas twaalf uur na de aanvaring op de plaats van het ongeluk in actie kwam. De parlements leden vragen verder op welke wijze de hulpverlening oij dergelijke ongelukken kan worden gecoördineerd. Ook over de algemene veiligheidsmaatregelen voor de Rijn- en binnenvaart worden vragen gesteld. Noord-Vietnam De laatste buiten landse missionaris, die zich nog in Noord-Vietnam bevond, de Franse pa ter Léna O.P., is uit Noord-Vietnam ge wezen Pater Léna was pastoor van de parochie van de Heilige Dominicus in Hanoi. Na de evacuatie in juli 1955 zijn er drie katholieke bisschoppen en 22 priesters in Noord-Vietnam achterge bleven. Allen hebben het land moeten verlaten. APELDOORN, 11 okt. Op initiatief van enige in Nunspeet en omgeving wo nende kunstschilders belegde Nunspeets Belang, een bijeenkomst om te komen tot oprichting van een stichting tot exploi tatie van een natuurreservaat ter groot te van 100 ha op de noordwest Veluwe en wel tussen Vierhouten en Nunspeet. Dit af te rasteren reservaat zal tegen ge ringe betaling voor wandelaars worden opengesteld. De landbouw op de noordwest Veluwe klaagt reeds jaren over de grote wild- schade. Door de afgifte van vele afschot vergunningen dfeigt het edelhert hier steeds meer tot de zeldzaamheden te gaan behoren. De 21-jarige Gundi Jager uit Bad-lschl, Oostenrijk, heeft voor een vrouw een vrij ongewoon beroep. Zij is namelijk schoorsteenveger en is haar vader in dit beroep opgevolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1