Betere treinverbinding met het buitenland Nieuwe autoslaaptrein tussen Amsterdam en noord-Italië ONZB WOENSMChffP Kreymborg Verkiezing Nieuw-Guinea- raad in voorbereiding :1 i. Civiel proces over het eigendomsrecht van paneel van Paulus Potter sucrosa Macro-Plastic 1960 grootste vakbeurs van Nederland Nieuwe studenten-moderator Meer doorgaande tremen naar West-Duitsland In januari hoopt men opgave van kandidaten te ontvangen Principiële kwestie voor de internationale kunsthandel ïssj-u ,§r;?"v«s Groot aantal deelnemers tonen produkten uit twintig landen Militaire hulp bij oogst gevraagd Noorse tanker in moeilijkheden Harlingse militair gehuldigd Verplichte loongrens komt op 1 januari op circa f 8000 Katholieke kerk van Franeker gesloten De nieuwe gemeenten 's Graveland en Weesp TN 194.5 VAN DUITS LANDGOED GESTOLEN FANr«nscH) Ook demonstratie van praktische toepassing Pater P. van Kilsdonk S.J. Stuurloos Tnidden op de Noordzee Ondeskundig geladen schip vergaan Vijfjarige jongen uit Woerden vermist Tien ton bier en zes ton fruit op straat DINSDAG 11 OKTOBER 1960 PAGINA 3 Jo»getnan redde familie leden uit brandend huis Voor sociale wetten Restauratie heeft geen zin Kamerlid stelt vragen over politiesalarissen I: Kleuterpantalon 3 jaar nü 4 Voortdurend ondergaan wij deze a, die in ons land jaarlijks een ontstellend aantal doden en gewonden vergt, Minister dient gewijzigd wetsontwerp in DEN HAAG, 11 okt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans een gewijzigd ontwerp van wet ter op heffing van de gemeenten Ankeveen, 's Graveland, Kortenhoef, Weesp en Weesperkarspel en vorming van de gemeenten 's-Gravenland en Weesp, alsmede wijziging van de grenzen der gemeenten Hilversum, Naardeu en Ou- der-Amstel aan de Tweede Kamer ge zonden. Een en ander zou op 1 januari 1962 moeten ingaan. Verstekelinge niet op Nw.-Guinea toegelaten C*°S* Zeeuwse aardappelen dreigen verloren te gaan Kapitein ter verantwoor ding voor scheepvaartraad Politie dregt grachten af Vrachtauto's in botsing UTRECHT, 11 okt. Tijdens de Euro pese conferentie over dienstregelingen voor treinen, welke de afgelopen week In Leningrad is gehouden, zijn weer ver schillende verbeteringen bereikt in de internationale treinverbindingen vanuit Nederland. De belangrijkste verbete ring, die met ingang van de zomerdienst 1961 van kracht wordt, is, dat ten be- 1961 van kracht wordt, is, dat ten be hoeve van hen, die met hun auto noord- Italië (met inbegrip van het merenge bied) willen bereizen, gedurende de zo merdienst een nieuwe autoslaaptrein zal gaan rijden tussen Amsterdam en Domodossola. Deze trein vertrekt uit Amsterdam- Amstel iedere vrijdagmiddag en rijdt via Keulen Bazel en Simplontunnel naar Domodossola, waar men vóór acht uur aankomt, zodat men dus de gehele dag de beschikking heeft om zijn definitieve bestemming te bereiken. De terugreis geschiedt iedere woensdagavond uit lomodossola; aankomst Amsterdam- Amstel in het begin van de middag. De reis duurt in beide richtingen minder dan zestien uur. Voor de Neder landse reizigers zijn de laad- en lospunten Amsterdam-Amstel en Domo dossola. Er zijn dus geen tussenstations in Zwitserland. De trein zal samenge steld zijn uit slaaprijtuigen ligrijtuigen en autotransportwagens. De bestaande autoslaaptrein Amsterdam-Amstel-Avig- non, die dit jaar voor het eerst gereden heeft en een succes gebleken is, zal eveneens de gehele zomerdienst gaan rijden. Hij vertrekt uit Nederland op woensdag en de terugtrein komt op maandag aan. Teneinde het comfort der nachttrei nen verder te bevorderen, zullen in ver schillende treinstellen slaaprijtuigen worden tussengevoegd naar de eind punten. Onder meer wordt hierdoor Voorkomen, dat men op een ongunstig tijdstip moet overstappen. Zo zullen rij den: van Amsterdam (Holland-Italie- express) slaaprijtuigen naar Milaan, Chur en in de wintersportperiode naar Interlaken. Van Hoek van Holland slaaprijtuigen naar Bern (zomerdienst) Interlaken (winterdienst) en naar Vor- ariberg-Inzisbrück (in weekenden tij dens de wintersportperiode). Er zullen ook meer doorgaande treinen gaan rijden via Venlo naar Keulen en Dusseldorp. Naar aanlei ding van de gunstige ervaringen op gedaan met andere grensovergangen lullen ingaande de volgende zomer dienst ook via Venlo meer doorgaande (Van onze correspondent) HARLINGEN 11 oktP_ G^termid- dag is hier de twintigjarige mUitair J. Schoot, die in de nacht van Paasza terdag °P -zon"a§ zijn moeder en ver- schillende andere familieleden uit hun Kiv^donde woning redde, door de bur gemeester B. Nauta voor zijn moedig gemeehici ~e -,ongeman sprong optreden gehu g meter omlaag in bq de brand woning liggende steeg en een naast de woning ]ad(Jer a], wist toen met behulp ^men te redden. Ie bewoners uit de vl moed en Hp ontving nu hetkruisvo^ zelfopoffering van de Ko van vyf_ Weervereniging en een b e_helden- tig gulden van het carries fonds. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 okt. Met ingang van 1 januari zal de loongrens waarbo ven men niet meer verplicht verzekerd is voor de Wachtgeld, en Werkloosheids- Wet, de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit, waarschijnlijk van 7450 gulden, het huidige peil, stijgen tot rond 8000 gulden. Deze stijging is het gevolg van het automatisme vol gens hetwelk de loongrens, in januari voor de eerste maal, zich aanpast aan de veranderingen in de kosten van le vensonderhoud en het peil van de re gelingslonen. Het stijgingspercentage Zal vermoedelijk 6,75 pet., dat is het gemiddelde van 9,8 pet. en 3,7 pet, zijnde de percentages waarmee resp. de regelingslonen en de kosten van le vensonderhoud over de berekemngspe- riode gestegen zijn. (Van onze correspondent) FRANEKER, 11 okt. -De ^„Vzal" eiscuskerk aan de Godsakker alhier zal Op u; november worden gesloten. gebouw vertoont al sinds 'anS z ge gebreken, da- reeds een aantal j fen geleden van een algehele re ratie moest worden afgezien en zich voor de noodzaak geplaatst s Jpettertijd een nieuwe kerk te bouwen. Geruime tijd geleden werden de ram - van de kerk aan de binnenkan, reea afgeschermd met gaas, om de kerKga - Sers te besehermen tegen neervaiiena stukken steen, maar ook uit de gewei en beginnen de laatste tijd stukken P'eisterwerk los te geraken. Het kerK- Oestuur acht onder deze omstandigne- ,eh het openhouden van de kerk niet iariger verantwoord en er is nu dan Oeslnten het gebouw af te breken en door een nieuw te vervangen. Git betekent dat de katholieke paro- chie Franeker anderhalf a twee jaar zonder een eigen kerkgebouw zit. Naar Pastoor N. Ruys OFM in een predikatie 2>jn parochianen echter mededeelde, beeft de Nederlands Hervormde ge beente ter plaatse besloten dat de ka tholieken, tot hun eigen nieuwe kerk blaar is, van de Martinikerk gebruik zul- J®n mogen maken. De nieuwe katholieke berk zal gebouwd worden volgens een ontwerp van architectenbureau H. J. v. ^fissen te Groningen. treinen tussen Nederland en het Rijn gebied het publiek ten dienste staan. Hiertoe zullen van de vérbindingen tussen de randstad Holland en Eind- hoven-Venlo, die volgend jaar met ge trokken materieel gereden zullen wor den, vijf maal per dag enkele rijtuigen naar Keulen respektievelijk Dussel dorp doorgaan. Het aantal doorgaan de treinen per dag over deze route wordt daarmee gebracht op negen (winterdienst acht). De reizigers, die wensen te blijven zitten, zijn hierdoor niet langer gedwon gen uitsluitend van de D-treinen gebruik te maken, terwij] door daze frequen tie-verhoging dikwijls op een passender uur gereisd kan worden. De bestaande tweeuurdienst tussen Amsterdam en het Rijngebied via Arn hem wordt weer versneld. Onder andere zal het lange stationnement te Arnhem der treinen komende uit Duitsland, thans 24 minuten bedragend, met de helft bekort worden. DEN HAAG, II okt. Het Tweede- Kamerlid Van Doorn (KVP) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat er in de salariëring van de gemeente, en rijkspolitie althans voor wat bepaalde rangen en functies betreft sprake is van een aperte ach terstand en zo ja waarom de regering dan niet bereid is bedoelde achter stand op korte termijn weg te nemen. Het Kamerlid informeert verder of het juist is, dat de regering destijds tegenover de vertegenwoordigers van de politieorganisaties heeft toegezegd, zich te zullen conformeren aan, in elk geval zich in grote lijnen te zullen rich ten naar de conclusies van het rapport- Boot. (Advertentie) Alleen geldig woensdag 12 okt. a.s. Model Kid, met splitjes in zoom. IJzersterke, heerlijk warme melton in fantasiedessins. kl.st.p.m. t</i GKOTE MARKT I HAARLEM HOLLANDIA, 11 okt. Alle Neder landers en Nederlandse onderdanen die sedert 1 januari 1958 in Nederlands Nieuw-Guinea wonen en op het tijdstip waarop de verkiezingen worden gehou den de leeftijd van 21 jaar hebben be reikt, zullen kiesgerechtigd zijn voor de Nieuw Guinea Raad. Dit heeft de heer A. Vesseur van de dienst van Binnenlandse Zaken alhier in een vraaggesprek meegedeeld. In totaal telt Nieuw-Guinea 14 kies districten. In twee hiervan wordt rechtstreeks gekozen, in 12 andere worden zogenaamde „getrapte" ver- .ntaeqeven door het verbond van Veilig Verkeer ter gelegen- Dit is het afftene, hpz;nningsdag. De tekst in het midden is een deel van een heid van de uxttionaie wil h e telegram, '"„T. „rinses Wilhelmina aan de algemene vergadering van het in 1959 doorpnwesvoor gezonien_ kiezingen gehouden. Binnen deze 14 kiesdistricten worden kiezerslijsten op gemaakt, waarop de namen voorkomen van hen, die aan de bovengenoemde vereisten voldoen en die bovendien se dert 1 juli in het betrokken kiesdistrict wonen. Deze kiezerslijsten zijn vrqwel gereed en zullen binnenkort ter inza ge liggen op de onderafdehngs- en dis trictskantoren. Men is op het ogenblik bezig de kiezerslijsten te completeren en vast te steTen. F arna worden in de dis tricten met getrapte verkiezingen kiesmannen gekozen. Indien de Eer ste Kamer het wetsontwerp tot wijzi ging der bewindsregeling met even grote voortvarendheid behandelt als de Tweede Kamer, aldus de heer Vesseur. zal dat in november kun nen gebeuren. Deze kiesmannen en de kitzers in de districten waar recht- streeks wordt gekozen, kunnen in ja nuari 1961 opgaven van de kandida ten voor het lidmaatschap van de Nieuw-Guinea-Raad indienen. Naast de kiesdistricten zijn er S®bie- den. waarvoor benoeming op aanoeve- ling geschiedt. Het inwinnen vandez. aanbevelingen komt neer op het houden van informele getrapte verkiezingen. Er worden vergaderingen uitgescnre- ven, die maximaal drie kandidaten stel len. Zo wordt de gouverneur m staat gesteld een duidelijk inzicht te verkrij gen in de in het betrokken gebied naar voren komende wensen. Tenslot te zp'n er nog enkele zeer primitieve gebieden waarvoor de gouverneur het benoemingsrecht heeft, zonder evenwel daarvoor aan voorschriften te ziin ge bonden. Verwacht wordt, dat de voorberei dende werkzaamheden tot instelling van de Nieuw-Guinea-Raad eind okto ber voltooid zullen zijn. Voorgesteld wordt in de nieuwe ge meente 's-Graveland de gemeenten 's-Graveland, Ankeveen en Kortenhoef op te nemen alsmede een deel van de gemeente Weesperkarspel. Aan Hilver sum zouden twee aangrenzenden stuk ken van de gemeente 's Graveland worden toegevoegd, terwijl Hilversum een aantal stroken aan het nieuwe 's Graveland zou moeten afstaan. Hilversum, Ouder-Amstel en Naarden zouden met aangrenzende gedeelten van de tegenwoordige gemeente Wees perkarspel worden vergroot, waarna de rest van deze gemeente met Weesp zou moeten worden samengevoegd. namen het recht van ten AMSTERDAM, 10 okt. Wiens eigen dom is het schilderijtje van Paulus Pot ter uit 1642, voorstellende „drie koeien en een schaap", dat de Amsterdamse kunsthandel P. de Boer vorig jaar ex poseerde op de Antiekbeurs te Delft en j verkocht aan oud-minister S.J. van den Bergh? Behoort het toe aan deze kunsthandel of aan de erfgenamen van wijlen de Berlijnse kunstverzamelaar Walter Heilgendorf, van wiens collectie het tot oktober 1945 deel zou hebben uitgemaakt? Op deze vraag zal de Am sterdamse rechtbank op 22 november a.s. het antwoord geven in haar uit spraak in het civiele proces over het eigendomsrecht, dat de erfgenamen de gezusters Heilgendorf verleden jaar oktober tegen de kunsthandel aanhan gig hebben gemaakt. In dit proces zijn thans de pleidooien gehouden. Het doek stond vermeld in de cata logus van de Antiekbeurs en via een Berlijnse relatie kregen de gezusters Heilgendorf de tip dat het paneel se dert oktober 1945 spoorloos op de An tiekbeurs hing. Met toestemming van de president van de Amsterdamse recht bank lieten zij er toen via een Amster damse advocaat beslag op leggen. Hun advocaat, mr. Th. Sprey, gaf in zijn pleidooi een overzicht van hetgeen er aan het einde van de oorlog met het paneeltje was gebeurd. In 1929 verkocht de firma De Boer dit doek voor circa een kwart ton aan de collectioneur Heilgendorf. In de laatste fase van de oorlog, toen de Rus- fror! Ro Hn waar ze te.zamen met an- van Begijn, waai in dere kunstvoorwerpen en ™e™"laT, twee afgesloten kame_r® fmerikaan- horo-en Eerst kwam er een AmeriKaan se en daarna de Russische bezetting van dit landgoed. na!?™!!?'toSSal5e'jS»'"S.'"'ejjj vocaat. Omstreeks de jaarwisseling 1948-1949 kwam een onbekende vrouw met het naneeltie bij het miiseum te Bruns- w1j"k en zeide dat zij het van haar oom Heilgendorf had gekregen. De directeur van dit museum her kende dit doek aan de hand van zijn do- cumentatiemateriaal en ve vrouw voor verkoop van het d°ek naar ue kunsthandelaa. Pfeiffer te Hannover, die het kocht, maar zonder de naam en het adres van de vrouw noch de hor- komst van het doek te c^rolerettL een tussenpersoon kockt PfWfer Boer het doek in 1959 ™n Pfeiffer, De advocaat concludeerde P"™air dat in deze vzaak het Duitse toe passing is volgens hetwelk de erfge namen het reent van terugvordering hebben. Indien de rechtbank het Nederlandse reeht van toepassing acht dan heeft naar zïfn oordeel de kunsthandel De Boor niet voldoende zorgvuldigheid be tracht bij de aankoop en alleen de zorg- S' heeft de bescherming van de wet! aldns concludeerde de advocaat. De advocaat van de kunsthandel, mr. c Ti N Domela Nieuwenhuis, be- b'm .Of het paneeltje op het a in 1959 door een soort runner, Til nltiid op zoek is naar schilderijen, aan de kunsthandel De Boer aangebo den. Volgens pleiter zijn er lacunes m de feiten. n eiseressen hadden er ruchtbaar heid aan moeten geven dat het doek stolen was. Zij stelden de internatio nale kunsthandel bloot aan het kopen van een gestolen doek. De gezusters Heilgendorf hebben volgens pleiter haar recht op terugvordering verloren op het moment dat een tussenpersoon het doek van Pfeiffer kocht. Het is een principiële kwestie, die van belang is voor de internationale kunst handel. Mr Domela Nieuwenhuis concludeer de dat in deze zaak het Nederlandse recht van toepassing is en artikel 2014 van het burgerlijk wetboek de firma De Boer beschermt. Noch naar Nederlands noch naar het Duits recht hebben eise ressen het recht van terugvordering. De rechtbank dient de vordering te ont zeggen en he.t beslag moet worden op geheven, aldus de advocaat. DEN HAAG, 11 okt. De Neder landse autoriteiten hebben aan een ze kere mevrouw Tanihatu, echtgenote van een Ambonese scheepsofficier, die zich als verstekelinge op het m.s. „Karos- sa" bevond toelating tot Nederlands Nieuw-Guinea geweigerd, omdat me vrouw Tanihatu niet aannemelijk heeft kunnen m ken, dat zij voor toelating in aanmerking komt. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de heer To- xopeus, onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van de Wetering (CHU) dien aangaande. Van een vlucht uit Indonesië wegens sympathieën voor de republiek der zuid- Molukke-n was geen sprake en politieke motieven hebben bij haar reis naar Nieuw-Guinea evenmin een rol ge speeld, aldus de minister. Er is der halve geen reden om aan mevrouw Ta nihatu politiek asiel te verlenen of haar op normale wijze toe te laten. Betrok kene is voorlopig onder politietoezicht gesteld, wat betekent dat zij behoudens een meldingsplicht bij verhuizing vol ledige bewegingsvrijheid geniet. Aan de echtgenoot van mevrouw Ta nihatu wordt toegestaan zijn kind op de eerstvolgende reis van Singapore naar Nieuw-Guinea te brengen. (Advertentie) de nieuwe zoetstof zonder saccharine (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 okt. In de vijf hal len van de Jaarbeurs op het Croese- laan-terrein wordt van 19 tot 26 oktober onder de naam MACRO-PLASTIC een internationale kunststoffenheurs gehou den, die met haar netto-oppervlakte van vijftien duizend vierkante nieter de grootste gespecialiseerde vakbeurs zal zijn, ooit in Nederland gehouden. Er zijn meer dan 650 deelnemers uit twin tig landen, waaronder, voor wat ons land betreft, grote industrieën als de Staatsmijnen, AKU en Shell. Daarnaast verlenen tal van instellingen als de Rijksnijverheidsdienst en het kunststof- feninstituut T.N.O. hun medewerking, om naast een beeld van hetgeen de industrie biedt ook een indruk te geven van de huidige technische mogelijkhe- de"inds 1957. het jaar waarin de eerste Macro-Plastic werd gehouden, is het verbruik van kunststoffen per hoofd van de bevolking in Nederland toege nomen van vijf tot zeven kg per jaar. Wij nemen in dat opzicht met Belgie en Luxemburg, waar men een zelfde hoeveelheid verbruikt, een vooraan staande plaats in on.der de verbruiks- landen. Amerika verbruikt elf kg, West-Duitsland ruim twaalf, Frankrpk biina zes, Italië ruim vier en Engeland zeven en een halve kilo per hoofd P-r iaar. De ontwikkeling is bijzonder^ snGl gegaan en het is vooral de chemische industrie geweest, die daartoe de stoot heeft gegeven. Ten einde geïnteresseerden in te lichten over de wijze, waarop de prak tijk van de verkregen wetenschap ge bruik weet te maken, gaat aan de tentoonstelling een internationaal con gres over de verwerkingstechnologie van kunststoffen op 17, 18 en 19 okto ber in het Tropeninstituut te Amster dam vooraf. Daarvoor hebben zich tot heden ruim zeshonderd deelne mers uit twintig landen gemeld. De Macro-Plastlc-1960 kan men In delen in drie grote groepen: de grond stoffen, de machines en gereedschap pen, de halffabrikaten en eindproduk- ten Sterk zal het accent gelegd worden op "de voorlichting omtrent de eigen schappen van verschillende kunststof fen en hun toepassingen, waarvoor Hal C gedeeltelijk wordt ingericht. Daar zal het Bouwcentrum een en an der laten zien op het gebied van de bouw, meubilering, woninginrichting, sanitair, isolatie, enz. Het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam laat de mogelijkheden op het gebied van de scheepvaart zien en het Instituut voor Tuinbouwtechniek toont, dat ook de tuinbouw van kunst stoffen profiteert. Industriële vormge vers weten er al evenzeer gebruik van te maken, zoals hier getoond zal wor den. Voorts komt er een speciale af deling van kleefstoffen op plastic-basis. Instructief belooft verder te worden een overzicht van negentien verschil lende grondstoffen met daaruit ver vaardigde produkten. In dezelfde hal worden een aantal instituten en orga nisaties uit binnen- en buitenland, die op een of andere wijze met kunststoffen hebben te maken, ondergebracht. Alhoewel de kunststoffenindustrie in Nederland reeds een geschiedenis heeft van meer dan veertig jaar, is zij eerst in de laatste vijftien jaar tot bloei ge komen. Ook de organisch-chemische basisindustrieën zijn, op enkele uitzon deringen na, in Nederland, eerst na 1945 tot ontplooiing gekomen. Moesten /k ben eigenlijk helemaal geen nachtvlinder, maar ik moet bekennen, dat ik ge troffen ben door de charme van het verzorgd leuteren. Er is ondanks de vaak ernstige onder toon, steeds de bekoring van hel spel, de prikkel het te willen winnen en de bereidheid zich een sportief verliezer te tonen. Dit is de reactie van pater P. van Kilsdonk S.J. op zijn be noeming tot zielzorger van de katholieke studenten in Amster dam. Zijn reactie is des te be- prijpelijker, omdat zijn entrée als studentenzielzorger in de sociëteit K.S.K. van de Amster damse Katholieke Studentenver eniging Thomas hem meteen midden in de baaierd van de groentijd wierp. Toch kan deze hem niet zwaar gevallen zijn; immers hij deelt met de studen ten de smaak voor het spitse debat en de theoretische pro bleemstelling. De behoefte van de studenten bij alle „zekerhe den" een vraagteken te plaat sen en de eigen opvatting voort durend kritisch te onderzoeken, kan hij volkomen meevoelen, daardoor zal hij het hun gemak kelijk maken hen toe te laten tot de intimiteit van het ge sprek. Hierachter staat bij hem echter de kracht en de gevoe ligheid van de persoonlijke ge loofsovertuiging. Pater Van Kilsdonk werd in 1917 geboren. In 1934 trad hij in de Sociëteit an Jezus in en in 1945 ontving hij de priesterwij ding Na twee jaar zielzorg m het kamp Vught werd hij gods dienstleraar op het Amster damse Ignatius-College. Vorig jaar werd hij vrij gemaakt om retraites te geven voor priesters. Deze taak zal hij ook nu nog gedeeltelijk blijven ver vullen. Ook zijn oecumenische arbeid is hem zeer dierbaarhij is lid van de Amsterdamse Oecumenische Kring onder voorzitterschap van prof. dr. J. N. Sevenster. Bovendien is hij lid van een medisch-theologisch dispuut gezelschap. Hij heeft bijbelonderricht aan twee groepen academici gegeven en is vorig jaar een driejarige bijbelcursus voor een groep Amsterdamse katholieke studenten begonnen. Zijn gedegen kennis van de H. Schrift, zijn literaire belangstelling en zijn geïnspireerde wijze van doceren maken hem hiervoor dan ook bijzonder geschikt. Pater Van Kilsdonk acht het bijzonder gewichtig, dat de katholieken ook aan de universiteit van Amsterdam gaan studeren. Isolement onder.de aca demici zou voor het christendom op den duur steriliteit, luiheid en zelf voldaanheid kunnen betekenen in het geloofsbesef, dat dan verschraalt tot sociaal groepsbesef, waarin ook de prikkel ontbreekt steeds opnieuw de waarheid te zoeken. Het vereist echter een eigenstandig denken van de leek en dus een theologische scholing; de basis hiervan is de Schriftlezing. Te meer klemt dit alles, aangezien het isolement reeds in feite zo ver op aeheven is, dat geloven veel meer een persoonlijke verantwoordelijkheid geworden is. En bovendien, zo merkt de moderator op: de Schepper heeft het natuurlijk talent tot theologisch denken niet beperkt tot de clerus. Met grote nadruk merkte pater Van Kilsdonk nog op, dat het geenszins ziirt bedoeling is zijn activiteit te beperken tot die studenten die lid zijn van een vereniging; hij hoopt ook de katholieke „nihilist" te mogen ont moeten Wel gaf hij als -ijn mening, dat het voor iedere katholieke student in Amsterdam gewichtig is, dat hij in een bepaald verband regelmatig con tact met medestudenten heeft. Verder liet hij zich hier niet over uit, maar zelf dachten wij meteen aan wat wij gelezen hadden in wat op het moment het jongste initiatief van de moderator is: het „Kerkeblad voor katholieke studenten te Amsterdam, in onregelmatige afleveringen," waarvan de eerste jl zondag werd uitgereikt bij het begin van de wekelijkse studentenmis op het Ignatius-College. De moderator stelt zich voor in dit Kerkeblad mededelingen te publiceren en exegetische aantekeningen bij het evangelie van de zondag. In de eerste aflevering schreef hij o.a.: „Omdat in enkele kringen van onze gemeenschap het. verlangen leeft om ook te Amsterdam in kanoniek-rechtelijke zin een studentenparochie te formeren, moeten wij er rekening mee houden, dat bij een eventueel gesprek met de hiërarchie slechts een goed gevierde Eucharistie grondslag en motivering kan zijn voor een dergelijk verzoek." vóór enige jaren nog vrijwel alle grond stoffen, welke de Nederlandse kunst stoffen-verwerkende industrie gebruik te, geïmporteerd worden, nu, in 1960, kan de Nederlandse produktie de bin nenlandse behoefte aan enkele belang rijke grondstoffen geheel of gedeeltelijk dekken. Daar echter de opname-capaci teit van de verwerkende industrie blijft stjjgen en zij bovendien materia len in zeer grote verscheidenheid ver werkt, blijft de grondstoffen-import toe nemen. Gezien "de aanzienlijke capaci- teitstoeneming ook in het buitenland, neemt ook de grondstoffen-export van Nederland niet onbelangrijk toe. VLISSINGEN, 11 okt. - De gewes telijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap heeft een beroep gedaan op de minister van Defensie om zodra dat mogelijk is en het weer het toelaat soldaten in te zetten bij het rooien van aardappelen. Een deel van de Zeeuwse aardappeloogst dreigt namelijk te ver rotten op het land. Het gaat om 1500 tot 2.000 ha. aar dappelen, die gedurende de laatste tien dagen zeer veel te lijden hebben gehad van de zware regenval. Veertien dagen geleden leek het erop, dat de boeren hun aardappeloogst nog tijdig binnen zouden kunnen halen, maar door de zware regenval heeft men al tien dagen lang geen werkzaamheden meer kun nen uitvoeren op de aardappelvelden. Tal van boeren denken er overigens niet meer aan de. aardappelen uit de grond te halen. Vele aardappelen zijn door ziekte aangetast, terwijl ook de hoge rooikosten en de slechte prijs voor de aardappelen een rol spelen. In die ge vallen is het voordeliger de aardappe len in h^t geheel niet te rooien. IJMUIDEN, 11 oktober Gistera vond omstreeks 7 uur werden berichten opgevangen van de 12.651 ton metende Noorse tanker „Polartank" van de Noorse rederij Melson Melson uit Nanset. Het schip seinde in de positie 55 graden 32 minuten noorderbreedte en 3 graden 32 minuten oosterlengte, dat is op ongeveer 185 ten noorden van IJmuiden in het middengedeelte van de Noordzee rond te drijven met ernsti ge machine-averij. Het schip, dat on derweg was naar Amsterdam, vroeg direct sleepboot-assistentie. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden was de eer ste, die hulp aanbood en deze werd ge- accepteerd op Lloyds Open Form. Di rect voer de sleepboot „Simson" uit IJmuiden naar de aangegeven positie, een half uurtje later gevolgd door de „Stentor". Het is tamelijk slecht weer op zee, windkracht 5 tot 7 uit noord westelijke richting. De „Polartank" kan daardoor nogal wat drift maken, maar het schip heeft alle ruimte om te drijven. Verwacht werd, dat de sleepboten de tanker in de loop van de morgen zouden kunnen bereiken. Wanneer alles volgens plan verloopt kunnen zij de „Polartank" woensdag in IJmuiden binnenslepen. AMSTERDAM, 11 okt. „Alleen een kapitein die zijn schip wil wegbrengen zou een lading op deze wijze hebben la ten neerzetten; van enige stuwage was geen sprake". Dit was een van vele misprijzende opmerkingen die de leden van de raad voor de scheepvaart giste ren maakten over een 54-jarige kapi tein uit Rotterdam, die door de raad werd gehoord in het onderzoek naar het scheefvallen en het vergaan van het 121 brt metende m.s. „Piet Schipper" op 10 mei van dit j^ar op de Noordzee. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart de heer J. Metz was van mening dat het schip dermate ondeskundig was beladen met erica 150 bundels ijze ren staven, dat het na het slingeren in een woelige zee is gaan hellen en ge heel gezonken, nadat de vier opvaren den zich in veiligheid hadden gesteld. „De betrokkene heeft als kapitein zijn verantwoordelijkheid voor de belading niet voldoende gevoeld. Hij wist na het ongeval niet eens de juiste hoeveelheid en het gewicht van de vracht", zo zei de heer Metz. Hij vroeg de raad de kapitein te straffen met schorsing voor de tijd van een jaar. De raad zal schrif telijk uitspraak doen. WOERDEN, 11 okt. Sinds gisteren morgen wordt vermist de vijfjarige Jo hannes Willibrordus van Oosten. Het jongetje was uit de kleuterschool thuis gekomen en was daarna nog even naar buiten gegaan om te spelen. Sindsdien is het kind met meer gezien. De politie, die in de eerste plaats aan de mogelijk heid van verdrinking denkt, is de ge hele middag en avond met behulp van brandweer en een motorboot van de genie in de grachten rondom het wa terrijke Woerden bezig geweest met dreggen. Tot nu toe echter zonder re sultaat. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 11 okt. Honderden liters bier stroomden maandag bij Krab- bendijke tussen duizenden appels en peren over de rijksweg door Zuid-Beve land toen een vrachtauto geladen met zes ton fruit in botsing kwam met een truck met oplegger geladen met tien ton bier. De ravage was enorm. De fruit- auto kantelde en versperde de weg ge deeltelijk terwijl de kisten fruit in alle richtingen uiteen vielen. Door de schok vielen van de bierauto tientallen krak ten gevuld met flesjes bier. De beide vrachtauto's werden zo zwaar bescha digd dat zij moesten worden wegge sleept.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3