Prinses Irene stelt Expohal officieel in gebruik UITVERKOOP Rus Koeperman dè favoriet HULPFONDS VOOR NODEN VAN ROEIVERENIGINGEN epeda slapen Jong Oranje55 spéélt jeugdige Fransen: 4 met 1 Burgemeester BootGlans gloed en glorie voor Hilversum draion RESTANTEN POLIO-BUNDEN-LOTEN Bouwmeester wijst de weg; Swart zaait paniek Juventus uit de strijd VOOR VERSCHILLENDE SPORTEN VOLGEBOEKT Wereldkampioenschap dammen Nederlands trio krijgt het zwaar in toernooi van 26 ronden Weer een Europese titelstrijd op Amsterdamse Bosbaan? Franse debacle bij Zwitsers Nu ook Engelse dopingsrel DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 PAGINA 11 fc mtVdSfi"' BMSJTS Elegant en verfijnd Italiaanse coureur met testament op zak Geschenk voor prinses „Dl. prte*. «.•'LXÏifS element op een kastje g P ajs Courses Duindigt Voor alles sporthal begint morgen om 13.00 uur bij: DE VOLKSKRANT N. Z. Voorburgwal 345 AMSTERDAM BEKENDMAKING VAN HOOFDPRIJZEN MORGENAVOND tijdens een speciale radio uitzending 298 mr tussen 20.21 en 20.50 uur. Zone-schaaktoernooi Mevrouw Heemskerk in de kopgroep Zege na 20 minuten al een feit (Van onze sportredacteur) NIJMEGEN, 13 okt. Be paald zonnige perspectieven gaan zich openen voor het vaderland se voetbal als de grote overwin ning van „Jong Oranje" het elftal van spelers tot 23 jaar op de Franse collega's en het ge mak, waarmee die zege van 4-1 bereikt is, een graadmeter voor de toekomst mag zijn. De hele maal in het geel gestoken jonge lui van Oranje hebben gister avond namelijk de Franse tegen stander onder de schijnwerpers van het Goffert-stadion en op een veld, dat niet alleen ingeslo ten werd door een in een vijver herschapen sintelbaan, maar ook moeilijk bespeelbaar was, volko men hun wil opgelegd. Geïnspi reerd vooral door de voortduren de paniek, die de ook op dit spie gelgladde veld „ongrijpbare rechtsbuiten Swart in de Franse verdediging heeft weten te zaaien, heeft de ploeg van Jong Oranje aan ruim twintig minu ten voldoende gehad om de Fran se jongeren volledig op de knieën te krijgen. Daarna heeft de va- •.v' -. I deriandse formatie volstaan met het consolideren van een com fortabele voorsprong. Om Europese beker Vijf treffers van Hugi: Spanning in World Series New York Yankees nemen revanche mzPEumu BELGISCH elftal niet ander gezicht HILVERSUM, 13 okt. Als een vurige toorts wees de lichtmast voor de Expohalgisteravond naar de donkere herfsthemel. Een felle noordwester rukte woest aan de dundoeken. Onafgebroken striemde de regen de enorme glazen wanden, waardoor het licht tot ver in de omtrek straalde. Zo was het buiten. En in de hal? Het gezellige geroezemoes van de 3000 genodigden; van leden van Gedeputeerde Staten tot de jongste leden van de Hilversumse sportverenigingen. Allen in afwachting van de komst van prinses Irene, die aan het. verzoek van het gemeentebestuur om de sport- en congreshal te openen, gevolg had gegeven. Het was een sobere, maar niet minder indrukwekkende plechtigheid toen de prinses op de knop drukte, waardoor op een vlak boven het podium, op het moment waarop de zaal in donker was gehuld, de enorme letters E.X.P.O.H.A.L. achter elkaar met een oranjekleuriglicht begon te gloeiens. Enkele ogenblikken later hief dirigent Dean Dixon zijn dirigeerstok en klonken de eerste tonen van de ouverture „Rienzi" van Richard Wagner van het Radio Philharmonisch Orkest. Het was de muzikale omlijsting, waaraan de Duitse pianist Ludwig Hoffmann met het concert voor piano en orkest nr. 2 in A gr.t. van Franz Liszt, bijzondere luister bijzette. De opening van de Expohal, waarnaar met zo groot verlangen tvas uitgezien, was werkelijkheid geworden. In lange rijen dromden de bezoekers tegen half acht naar het Gemeentelijk Sportpark De verkeerspolitie had de handen vol. En niet minder de taxi chauffeurs, die herhaaldelijk via de *nobilofoons nieuwe adressen kregen opgegeven. Om kwart voor acht hadden de 3000 "bn plaatsen ingenomen tussen de zes ';bilen van de hal. Achterin was een JT'hune geplaatst. Het met bloemen iehsierde podium was bestemd voor "et Radio Philharmonisch Orkest. •«JPiSÏ, later arriveerde H.K.H. Frin- tlcuiier2e'sèerS?zelschap van1 Haar par- C. C. Wtimen rTesse, mejuffrouw M. Boot en d^ commYJen>eester J' J- G' de burgemeester, bood H.k.h. een boe ket oranjekleurige anjers aan,, staats secretaris B. Roolvink, de leden van rodenuteerde Staten, de heren P. Rlnauwboer drs. W. H. van der Donk, J de Jong en de griffier mr. G. W. van Dokkum alsmede de procureur-ge- van r de Zaauer, de ver- Jieraal mr. H- dp grjtse ambas- tegenwoordigei van^ Snlith en de sade, mr. G. f Straalman- Wethouders mev£°^e mr. F. J. Stra- Kremer, mr. J- Koe gemeente- ter, mr. J. Vorstman Xk- tecretaris, de heer P. Be achting. en In een zijingang hu b van te burgemeester, m Seze firlr. rtentie tich heerlijk warm Het (wjondergoed dat Jansen Tilanu» breide uit. 'Dralon'. Vraag er naar! En vod «i als herboren! Bovenstebest ondergoed Rome 13 okt. De jonge Italiaanse ,1 "renner Giuseppe Faranda, die op het a an te Monza verongelukte, heeft bt hoornvlies van zijn ogen bij testa- overgedragen aan twee blinden, hl>.at, deze ziende kunnen worden. In Vi.ï z'ekenhuis van Modena, waarheen 't stoffelijk overschot van Faranda Va„ overgebracht, vond men in een «n de zakken van zün race-overall enveloppe met daarop gechreven: i»*! Beval van dood te openen". In zijn fpii-?ment had hÜ beschikt, dat zijn stof- v' werschot ten dienste zou staan de wetenschap en het hoornvlies 0lrl worden getransplanteerd op de van blinden. Het testament was "^•«oerd 24 december 1957. Prinses Irene bij de opening van de ex-Expohal te Hilversum. Links burge meester J. G. Boot. de commissaris der Koningin, en de commissaris van politie, de heer a. Wolters, stelde de dames en heren aan de prinses voor. Een hartelijk applaus weerklonk toen de prinses, gekleed in een blauwe ja pon, aan de zijde van de burgemeester naar haar zetel werd geleid, voor ,het orkestpodium, waar ook de autoriteiten plaats namen. De burgemeester vertolkte zün vreugde me. de woorden: „Het is prettig en gezellig. Koninklijke Hoog- heid, dat u aan onze uitnodiging ge hoor hebt willen geven om deze Ex porthal te openen. Een bijzonder woord van welkom richt ik gaarne tot het oud-raadslid, staatssecretaris Roolvink, en tot u mijnheer de com missaris der Koningin. Want tot u wil ik gaarne miin dank uitspreken voor de snelle wijze, zoals gebruike lijk, waarmee het college van Gede puteerde Staten de kredieten voor de aankoop en de inrichting van de hal heeft willen goedkeuren. Het is mij ook een blonder genoegen dat zich onder onze gasten de vertegenwoor- sade" W* Vt? de Britse Ambas- hof Fnii Etermgton Smith". In JjfJ Engels sprak de burgemeester -D^ n Smith toe, waarbij de heer Boot herinnerde aan de vroege re bestemming van de hal als ten toonstellingsruimte voor de Britse industrie op de Expo 1958 in Brussel. „En aan u allen, inwoners van Hili- versum, een hartelijk welkom". Vervolgens verzocht de burgemees ter Drinses &ene tot de officiële ope ningsplechtigheid over te gaan. Tot in de Eerste uithoeken van de zaal klonk ae v®rs.e de pnnses: „Hiermee verklaar Ik de Expohal voor geopend". j weer w&ren 3.8,nge- Nadat de liernen verklonken gaan en het aPPla"LrW nrinses Irene, bood de burgemeester prmses feeg_ als blijvende h«'npnner'ne|chtnk aan. telijk gebeuren, een gescnei worden, stelt de Grote Vier voor DEN HAAG, 13 okt. De uitslagen van de draverijen en rennen te Dui - digt: Draverijen: Kitty K. prijs (2140m) 1. Yocca (E. de Visser) 3.16.7 1.32.8, 2. Y. Y. Hanover: 3. Yvonne Hanover. Tot. winn. 11,-, pl. ƒ2.30. 1,90, ƒ1.90, gekopp. ƒ8,60, cov. ƒ5,60. Lietse Mitzi prüs (2540 m): 1. Whim P (J. de Leeuw! 3.53.5. 1.32.-: 2. Windy Hanover; 3. Ylite Rose; Tot. winn. ƒ15.20, pi. ƒ2.30. ƒ1,50, ƒ1,50, gekopp. ƒ13,20, cov. ƒ5,40 Criterium der 2-jarigen. (1500 m.) 1. Zus Scoth (M. Vergay) 2.19, 1.32.7; 2. Zephyr Magowan; 3. Zampa van P»- penhoef; Tot. wnin. ƒ11,10, pl. ƒ2,60, ƒ1.70. ƒ5,80. gekopp. 17.20, cov. 5.70. Nimble Henv prijs (2100 m), le afd.: 1. Very Nice (B. de Vries! 3.05.1. 1.28.2: 2. Urma Norton: 3. Vlieger D: Tot. winn. 3,-, pl. ƒ1.70, f2,20, ƒ2.60, gek. 14.10, cov. 5,60. Nimble Heny prijs (2100 m). 2e afd.: 1. Terraise (Th. H. Koovman) 3.04.8, 1.27.2; 2. Sjakie Scott: 3. Rudolf G. Tot. winn. ƒ4,10. pl. ƒ2,60, ƒ2,90, gek. ƒ12, cov. 6,30. Rennen: Dark Rock prijs (2100 m) 1. Antonio (A. Kammerzeltl 1.20.9: 2. Merry Man: 3. Pandora: Tot. winn. f 3,80. pl. ƒ1.40, 1.10, 1.80, gek. f4.60. COV. ƒ3. Nicorina priis. f2500 m) le afd: 1. Mystic Boy (A. Kammerzelt! 3.00.8; 2 Cold Water; 3. La Rafale: Tot. winn. f 3,10, pl. 1,90, 2,90, 4,40, gek. 11.70, cov. 6.20. Nicorina prijs (2500 m) 2e afd.: 1. Peter Pan (H. J. v. d. Kraats) 3.03.2; 2 Peigne d'Or: 3. Willie Mae; Tot. winn. 2.40. pl. fl.20. 1.70, ƒ1,50, gek. f7.10, cov. ƒ5.40. Totalisator-omzet 65.0"j,50. In het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars heeft de Schotse club Glasgow Rangers de Hongaarse club Ferencvaros uitgeschakeld. uilen op een muurtje en beeldt op sub tiele wijze een parodie uit op de poli tieke verhoudingen tussen deze mogend heden. Het werd vervaardigd door de ivoorwerkster mejuffrouw Hil Andrin- ga". H.K.H toonde zich zeer erkentelijk voor deze verrassing. Het Radio Phil harmonisch Orkest maakte daarna een begin met de concertuitvoering. Om streeks kwart over negen verliet de prinses de hal, uitgeleide gedaan door de burgemeester, de commissaris der koningin en de commissaris van poli tie. i Na het vertrek van de prinses richtte de burgemeester zich met een korte toespraak tot de aanwezigen waann hij de voorgeschiedenis sche .ste. „He raadslid, de heer Minco zei destpds te gen de directeur van Publieke Werken, dat de hal van de Britse industrie op de Expo te koop was. De directeur van Publieke Werken zei tegen mij. „Bur- sremeester op de Expo is ^en hal te koop". Ik 'gaf de mededeling door aan de wethouders. Kort daarop vertrokken raadsleden naar Brussel. We de hal. „Het leek een uitstekende gele- cenheid omdat reeds lang plannen be stonden' een sporthal te bonwen Maar een dergelijke bouw vergde md'oenen- Dat wil niet zeggen, dat deze bal goed koop zou zijn. Allerminst voeg burgemeester er aan toe. „Ik -wil nadrukkelijk hier ^ggen, dat dit een sporthal is. Een sP°^hal u allen, de Hilversumse bui gerij .liet laatste in tegenstelling taar in een landelijk ochtendblad in als bestemming de commercieie ex- ploitatie ais geen ander d?®]™Prkhl^r gesteld". Deze hal, zo zeide de burge- meester, betekent „Glans, gloe glorie voor Hilversum". De burgemeester deelde mede, dat voor dit. seizoen de handbalsport - minton- en tennisbeoefening reeds «n volgeboekt. Deze mededeling werd me. grote instemming van het publiek antwoord. ja „Daarbij zal het nodig zijn, aat er een restaurant wordt gebouwd, op grond van zakelijke overwegingen al- dUIanehebtUsloet"anS'de'avond voerde het orkes* de „Feestelijke Ouverture' van Oscar" van Hemel ui*; en „De Moldau VaEenndankbaar publiek beloonde diri gent en solist, alsook de orkestleden met een ovationeel applaus. (Advertentie) Loterij g.g.k. d. Min, v. Just, d.d. 13-5-'60 No. L.O. 600/033/487. Loten a f 1,— PT I 1.— per stuk in 5 kleuren f 225.000 aan prijzen 5 woonhuizen, incl. KELLER-keukens 5 DAF-auto's TV-ontvangers enzovoort o'O'l -Ofj 09,-g-ei 'P'P 'isnf 'A 'WW 'P Y3 3 fi-WtoH '00 00 S 'Pl 'uiepjantoH COS (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 13 okt. Nadat van avond op grootse wijze het, veertien deelnemers tellende, toernooi om het wereldkampioenschap dammen wordt geopend, is het morgenavond ernst. Dan begint voor elke speler de reeks van 26 ronden. De Rus ir. Iser Koeperman, sedert zün match-over winning in 1958 op de Canadees Marcel Deslauriers de „heerser in het rijk der Pharao's", krügt het ongetwüfeld zwaar, maar voorlopig is hg nog favoriet voor de ereplaats. Als zün gevaarlijkste concurrenten beschou wen we zijn landgenoot, de twintig jarige V. Schegolev, de ex-titelhoude- Deslauriers en, in iets geringere mate de Nederlander Jan Bom. Daarbij mag men evenwel niet uit het oog verliezen, dat enkele nieuwelingen zich wel eens als gevaarlijke out-siders kunnen ontpoppen, waarbü we in de VRNJACKA BANJA (Joeg.), 13 okt. Voor het zone-schaaktoernooi voor dames, dat in Vrnjacka Banja wordt gehouden, zjjn woensdag de afgebroken partijen van de 10e. 11e en 12e ronde uitgespeeld. Uitslagen: 10e ronde: Tranmer-Lazarevic 1-0; 11e ronde: Lazarevic-Rinder 0-1; Jovanovic Tranmer 1-0; Bruce—Vreeken 0-1; 12e ronde. TranmerAssenova, op nieuw afgebr.RinderJovanovic 'h-'h; Ivanova—Lazarevic >/«-»/». Na de 12e ronde luidt de stand: 1. Chaude de Silans (Fr.) en Rinder (W.Dld) beiden 7 punten; 2. Mevr. Heemskerk (Ned.), Lazarevic (Joeg.), Akst (W. Did.) en Tranmer (G.B.) 6</i p. 3. Piberl 6 p. 4. Ivanova (Buig.), Iva- novic (Joeg.) en Assenova (Buig.) 5Vi p. 5. Mevr. Vreeken (Ned.) 3'/i p. 6. Bruce (G.B.) en Nepfer beiden 3 p. AMSTERDAM, 13 okt. Op een woensdagavond in Amsterdam ;e- houden buitengewone algemene verga dering is dr. H. H. Buzeman (Amster dam) niet algemene «temmen benoemd tot secretaris-penningmeester van de Nederlandse roeibond. Hij volgt mr. F. le Coultre op, die wegens vertrek naar het buitenland voortijds moest bedan ken. De vergadering accepteerde een voorstel van het bestuur om een „hulp fonds materieelvoorziening" in te stel len, waaruit noodlijdende verenigingen eventueel leningen kunnen krügen. Voornamelijk is dit fonds bestemd (Advertentie) Wogemons Van Tuinen UV fabrikant* ma Aitifórt meubelen en Epeda matrassen BOUWMEESTER .twee doelpunten. Drie spelers hebben een belangrüke rol gespeeld in het volledig bedwingen van de jeugdige talenten van het Fran se voetbal. De Feüenoorder Bouwmees ter was de eerste, die zich onderscheid de. Hij belastte zich in de beginfase met de organisatie van het Nederland se aanvalsspel en deed dat intelligent en met fantasie. Hij wees tevens met drie gevaarlüke schoten in een tüds- bestek van vier minuten, waarvan er één een doelpunt opleverde, de weg naar het Franse doel. Bouwmeester moest later die vele inspanningen uit de beginfase duur betalen. Het zware terrein had een dusdanig slopende aanval op zijn krachten gedaan, dat hij vooral in de tweede helft duidelük adem te kort kwam. Daar het Amster damse voetbalidool Sjakie Swart ech ter al spoedig zijn allerbeste vorm toon de, had de verslapping van Bouwmees ter geen fatale gevolgen voor de aan- valskracht der Nederlandse jongeren. De dreiging werd verlegd naar de rech- tervleugel en van daaruit kwamen toen de acties, waarmee de Fransen snel en doeltreffend de „genadeklap" werd toegebracht. Intussen had een excel- rende spil Pronk, een negentienjarige Aiacied zoveel rust in de verdediging gebracht met de superieure en soepele speeltrant, waarmee hij de Franse aan vallers tegemoet trad, dat er voor de overigens niet feilloos spelende doel man Hoogerman nauwelijks gevaar dreigde. Jong Oranje had nog een paar spe- lersl die om extra aandacht vroegen: linksachter Veldhoen (Feijenoord), rechtshalf Borghuis (GVAV) en de door! tastende linksbuiten Bergholz (MVV). Daar stond echter tegenover, dat links half Burgerhof (BW) goede met zwak ke momenten afwisselde en dat het duo van Rapid JC, Gosgens-Lenz, zelfs beneden de maat bleef. Bouwmeester was dus de man, die voor Jong Oranje de basis legde voor de zege. Hij zocht en vond reeds kort na het begin de weg naar het Franse doel. Zijn eerste schot, na negen minu ten stuitte nog op de borstkas van Samoy, maar nog geen minuut later stond ook deze moedige doelman machteloos. Bouwmeester was alleen voor hem gekomen na een fraaie pass van Gösgens en scoorde via de binnenkant van de paal, 10. Nau- welühs van die schrik bekomen, werd Samoy door Bouwmeester gedwongen tot een snelle duik in de hoek. Toen was het sein voor de algehele overrompeling gegeven. Swart snelde keer op keer langs de Franse verdedi gers. Hij bereikte al snel het hoofd van Gösgens, die, van dichtbij, te vlug moest reageren om nog zuiver te kun nen richten. Maar toen Swart vier mi nuten later, in de achttiende minuut, door zijn spil Pronk de vrije ruimte werd ingestuurd en heel de Franse ver- dediging misleidde door niet zelf te schieten, maar een listige pass aan Bergholz te geven, kon die in een nau welijks beschermd doel schieten: 20. Drie minuten later was het pleit be slecht. Weer snelde Swart door de Franse defensie, opnieuw zaaide hij paniek. Gösgens miste de voorzet, maar m SJAKIE SWART .weer „ongrijpbaar" Bergholz plantte de voet resoluut te gen de bal. De lat bracht voor de Fran sen redding, maar toen Gösgens de terugstuitende bal op de schoen nam, kon alleen een overtreding (hands) de Fransen nog redden. De Duitse scheids rechter Schulenburg floot prompt voor een strafschop. Eigenlük had hü het niet hoeven doen, want de bal rolde alsnog in het Franse doel. Maar goed, er was gefloten. Swart leefde toen zün voetbalvreugde uit in een daverend schot vanaf de door de regen wegge wiste, maar door de heer Schulenburg met elf forse passen weer „opgeviste" strafschopstip. 30. Voor het rusten geblazen was, werd de voorsprong van Jong Oran je nóg comfortabeler. Swart was op nieuw met gezwinde pas door de lin kerflank van de Franse verdediging getrokken. In volle vaart wipte hu toen de bal over iedereen heen naar de verste paal van het Frahse doel. Bouwmeester schoot toe en schoot van dichtbij in. Doelman Samoy kon de bal slechts keren, waarna Bouw meester definitief het vonnis voltrok. 40. De tweede helft had daarna weinig betekenis. De vonk der inspiratie was uiteraard bij Jong Oranje verdwenen en de jonge „Haantjes" zagen in, dat er voor hen geen eer meer te behalen was. Bovendien deed de vermoeidheid zich meer en meer gelden. Toch was er nog één keer opschudding onder de ongeveer duizend bezoekers, die de storm en de regen trotseerden. Die kwam, toen de heer Schulenburg een vlaggesein van zijn grensrechter ne geerde en de Fransen geen corner, maar een doelpunt gaf. 4—1. Zonnige perspectieven, zeiden wü in het begin. Schuilen er dan onder de jongelui van „Nümegen" toekomstige internationals? Zeker, Swart büvoor- beeld hee/t duidelük gemaakt, dat Van der Kuil zich niets meer kan permitte ren in het Nederlands elftal. Pronk kan een waardevolle centrale verdedi ger worden. Bouwmeester heeft veel talenten. Het niveau van de alom ge vreesde international hebben zü echter nog niet helemaal bereikt. Het ligt aan henzelf aan Bouwmeester bijvoor beeld om veel aandacht aan zün rech ter voet te besteden of zij spoedig het „oude" Oranjeteam op onweerst het „oude" Oranjeteam op onweerstaan bare wüze zullen binnenrukken. En wat de Fransen betreft, met ver- gete niet dat zü enkele bekwame krachten moesten missen, omdat zij hun dienstplicht in Algerije vervullen. om verenigingen, die in de noodzaak om leden aan te trekken of ledenverloop tegen te gaan niet in staat zijn uit eigen middelen de meest nodige materiële aanschaffingen te verrichten, waaron der vooral boten en riemen, via dit fonds een bijdrage ineens te verlenen uit de opbrengsten van de toto. Voor zitter van der Ploeg zei woensdagavond optimistisch te zijn over de inwilliging van dit verzoek. Optimistisch was ook de vereniging, die onmiddellijk na het aanvaarden van dit voorstel een schriftelijk verzoek tot financiële hulp indiende... In het bestuur leeft het voornemen de NRB kandidaat te stellen voor de organisatie van de Europese roeikam- pioenschappen waarschijnlijk in 1964 of 1965. Ditmaal zullen namelijk ook in het Olympisch jaar 1964 Europese kam pioenschappen worden gehouden omdat de spelen op een ander continent in Tokio plaatsvinden. Op korte ter mijn zal het bestuur van de NRB een besluit nemen over deze kandidaatstel ling. Voor de laatste maal zijn in 1954 Europese kampioenschappen op de Bos baan gehouden. SOFIA, 13 okt. De Italiaanse kam pioen Juventus (Turü'n) is te Sofia door C.D.N.A. uitgeschakeld in het toernooi om de Europese voetbalbeker. De Bul garen wonnen de tweede wedstrüd voor de eerste ronde, na eerder te Tnrün met 20 te hebben verloren, met 41, waardoor de doeicüfers (43 in het voordeel van C.D.N.A.) beslisten. De Bulgaren komen in de tweede ronde uit tegen I.F.K Malmö. In Boedapest heeft Ujpesti met 30 van Rode Ster Belgrado gewonnen. Bü rust was de stand nog 0—0. Het was de tweede ontmoeting tussen beide clubs in de achtste finale-ronde van het toernooi om de Europabeker. De eerste wedstrüd in Belgrado werd des tijds door Ujpesti met 21 gewonnen zodat de Hongaren thans naar de kwartfinales overgaan, waarin zü tegen de Portugese ploeg Benfica moeten spe len. BAZEL, 13 okt. Het Zwitserse voetbalelftal heeft in de woensdagavond te Bazel gespeelde interlandwedstrijd tegen Frankrijk een verrassend grote overwinning behaald. De eindstand was 62, nadat de Zwitsers bij de rust reeds een voorsprong hadden van 2—1. De Zwitsers wonnen ook een voorwed strijd. Hierin kwam Zwitserland B te gen de Franse eerste klasser Sochaux uit. Het werd 2—1. Na 18 minuten nam Frankrijk de lei ding, door een doelpunt van iinksbin- ne Goujon, gescoord tijdens een doel- worsteling. Onmiddellijk daarna onder nam de Zwitserse linkshalf Weber een ren naar het Franse doel. Toen nie mand hem aanviel, probeerde hij het met een schot van grote afstand dat tegen de onderzijde van de bovenlat en vervolgens in het net sloeg. Drie minuten voor de rust. werd doelman Colonna voor de eerste maal door Hugi gepasseerd, met een schot van korte afstand. 16 minuten na de rust, werd het 31, door een gloeiende kogel van Hugi en 4 minuten later had deze mid- voor al weer succes met een hard schot. In de 81ste minuut bracht Hugi de stand op 51. Drie minuten voor het eind verkleinde Frankrijk de achter stand door een tweede doelpunt van Goujon, maar Zwitserland, en speciaal de 30-jarige Hugi kende geen erbarmen, en twee minuten voor het eind nam de veteraan een pas „ineens op de slof". Dit schot was zo hard, dat Col- lonna het leer waarschijnlijk niet eens heeft gezien. PITTSBURGH, 13 okt. De zesde wedstrüd van de honkbal „World Se- rkies" 1960, tussen New York Yankees en de Pittsburgh Pirates, ig met 12—0 door eerstgenoemde club gewonnen. Elk heeft thans drie wedstrüden gewon nen, zodat de zevende, tevens laatste ontmoeting de beslissing moet brengen. Whitney Ford was de held van de dag. De Yankee-werper stond in de eerste zes innings slechts zes honksla- gen toe. H\j zond vijf Pirates voor drie slag aan de kant. Bobby Richardson was weer de grote man in de New- eerste plaats de SenegaJees Baba Sy op het oog hebben. De lijst van de deelnemers heeft de laatste dagen nog enige veranderingen ondergaan. In plaats van de Italiaan Edmundo Fanelli speelt uiteindelijk de Parjjzenaar Pierre Dionis, terwijl eerst in de loop van dinsdag bekend werd, dat de genaturaliseerde Australiër R. van Ast wegens ziekte verstek moet laten gaan. Daardoor krügt Nederland plotseling drie deelnemers, want de Hagenaar, Freek Gordijn zal de plaats van Van Ast innemen. Met hem ver dedigen de „houwdegen" Baris Dukel uit IJmuiden en Jan Bom, IJsselstein, de Nederlandse kleuren. Het is voor Nederland wel erg jammer, dat de nationale kampioen Wim de Jong niet van de partü kan zijn. Maar ook De Jong is .evenmin als zijn drie wel deelnemende landgenoten, (nog?) niet van de klasse van een Piet Roozenburg. Zij allen missen boven dien de internationale routine van een R. C. Keiler (met uitzondering, in lichte mate, van Bom). Hoewel we alle drie de Nederlanders sterker ach ten dan de Belg Hugo Verpoest en de Fransen Abel Verse en Pierre Dionis en veel sterker zelfs dan de Marok kaan ir. A. A. M. F. Graaf de Descal- lar en de Monegask A. Agliardi, slaan we hun capaciteiten net niet KOEPERMAN .titel prolongeren?. hoog genoeg aan om serieus aan spraak te kunnen maken op de ere plaats. Toch zal met name Jan Bom een gevaarlijk concurrent blijken. Door de deelneming van een aantal In Nederland totaal onbekende spelers, waarbij we in de eerste plaats denken aan de coupeur Louis Sen A Kaw uit Paramaribo en de Haïtiaan R. J. Saint Fort, en aan de andere kleurling, Baba Sy, uit het rijk waaruit de eertijds beroemde Woldouby stamde, wordt het toernooi wel bijzonder inte ressant. Op grond van hetgeen uit de vak-tijdschriften van deze dammers bekend is, slaan we de capaciteiten van de Senegalees Baba Sy bepaald hoger aan dan van de beide anderen. De oudste en de jongste deelnemer, de altijd opgeruimde en joviale Cana dese combinatiespeler Marcel Deslau riers en de Moskouse student Schego lev, die in dit toernooi zün internatio nale vuurdoop ondergaat, zien we als Koepermans rivalen. Bepaald niet al leen op grond van hun technische kwaliteiten, die zeer hoog moeten wor den aangeslagen. Een toernooi als dat nu op het punt van beginnen staat, waarin de spelers vrijwel dagelijks grote reizen moeten maken, vergt fysiek ontzettend veel van de spelers, mogelijk zelfs van een Koeperman, die bij voorgaande gelegenheden van zijn afkeer van dat vele reizen al eens heeft doen blijken, juist iets te veel. Op grond van zijn damcapaciteiten, waarvan hü nog onlangs in een toer nooi in Rusland blijk gaf, achten we Koeperman evenwel zeker in staat het bezit van de hoogste damtitel te prolongeren. BRUSSEL, 13 okt. Het Belgische elftal, dat woensdag 19 oktober te Stockholm tegen Zweden de eerste wedstrüd speelt in de voorronden van het toernooi om het wereldkampien- schap voetbal 1962, is radicaal ge wijzigd en herinnert nog slechts op één plaats aan de ploeg, die begin oktober te Antwerpen met 1-4 van Nederland verloor. Alleen rechtsachter Verbiest (Anderlecht) handhaafde zich op de plaats, die hü ook tegen Nederland bezette. Met hem heeft de Belgische keuze-commissie (de heer Vanden- stock) uit het falende elftal van Ant werpen voor de reis naar Zweden waardig gekeurd Jurion, die echter verhuisde van de rechtshalf- naar de rechtsbuitenplaats, Piters, die van de rechter- naar de linkervleugel „switch te", en Lippens, die terugkeerde naar de halflinie. De overige zeven spelers werden allen vervangen en slechts één van hen treft men aan b\j de reserves, namelijk linksbuiten Letawe. Het Belgische elrtal voor de wed strüd tegen Zweden - met daarachter vermeld de namen van de spelers, die tegen Nederland uitkwamen - luidt als volgt: doel: Nicolay (Seghers), achter: Verbiest (Verbiest) en Thellin (Ras kin), midden: Hanon (Jurion), Spronck (Saeys) en Lippens (Mees), voor: Jurion (Piters), Stockman (Lippens). Van Himst (Wegria), Vandenberg (Bertels), en Piters (Letawe). Reser ves: Coremans, Wauters, Willems en Letawe. LONDEN, 13 okt. Een lid van de Britse Olympische wielerploeg heeft toegegeven dat hij en zijn collega's njdens de Olympische wedstrijden in Rome dopingpillen hebben ingenomen. Ene Thompson van de tandemploee at1;a"^L1Mk gezegd. wij gebruikten in derdaad pillen. Ik had echter geen idee wat voor soort het waren. Zij hebben op mij geen enkele uitwerking gehad". Naar men zich wellicht herinnert heeft het innemen van dergelijke pillen voo~ de Deense wielertroef Kunt Jensen de dood ten gevolge gehad. Uit een veld van twintig paarden heeft Alcove van Lord Berdy te New market de Cesarewitch gewonnen, een ren over 2420 meter. Het paard,' dat 100/30 stond genoteerd, werd gereden - - door jockey Douglas Smith, die hier- Yorkse aanval. Hü scoorde tot nu toe mee voor de vijfde keer een overwin- 11 runs. -1- - - ning in deze klassieke ren behaalde.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11