Dolle rit van brandende auto eindigde tegen tram NIEUW! HONIG RIJSTSOEP 1 soepen ERNSTIGE KRITIEK op KERNENERGIE-beleid Nieuwe drankwet wekt hoge verwachtingen C.S.W.V. meent: regering neemt te star standpunt in VAN DB HU fP PAUL VLAANDEREN de klep** tomaan Vier gewonden en grote materiële schade Tweede Kamer-commissie Kath. caféhouders hijeen Algemeen helang 6000 Canadezen door ons land niet gediend Prijs voor Joh. M. Coffeng De „goedkope kernbom Saint Laurent weg bij Dior? hoe sins Tien maanden tegen joyrider geëist De soep die iedereen zo lekker vindt! Tussentijdse herziening van cao's Ter aflossing van de wacht in Duitsland Functie van café ligt op breder terrein Aard het ultra van centrifuge-proces Conservator van het T oneelmuseum WATEROVERLAST in Gelderse Vallei Sleepboten met sleep op weg naar veilige havens Verdachte bekent wel aantal zedendelicten Uit dienst ontslagen wegens zenuw inzinking DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 PAGINA 2 Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatieMaak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct Kalfssoep 48 et Vermiccllisoep 43 ct DODELIJKE VAL C on es V eilig V er keer TELEGRAMMEN NAAR KONINK LIJKE FAMILIE Rijksdagbrand Proces ovèr schuld vraag na 27 Vi jaar Veiligheid De moord op Hansje Hermans Rector Renckens t (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 okt. Tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank tegen •H 21-jarige expeditieknecht uit Amster dam geëist voor een gehele reeks straf bar e feiten. Voorts verzocht de officier hem de rijbevoegdheid te ontzeggen ge durende de proeftijd van drie jaar, dit om te voorkomen dat hij zijn rijbewijs baalt. Het was een ware dollemansrit, die de expeditieknecht in de nacht van 5 op 6 april j.l. door de stad maakte Op onbegrijpelijke manier wist hij in een goed afgesloten vrachtwagen te kruipen, die op het bodecentrum aan de Zeehurgerdijk geparkeerd stond. Hij had geen rijbewijs en wist ook vol strekt niet hoe een auto te besturen, toch kroop hij in de cabine van de vrachtwagen en met gedoofde lichten begon hij zijn dolle rit, die met een daverende klap tegen een tram van lijn 25 eindigde. Toen waren echter reeds twee gepar keerde auto's zwaar beschadigd, was een 21-jarige student met fiets en al omvergereden en waren tientallen per sonen in paniek portieken ingevlucht voor de in brand geraakte en niet tot stoppen te brengen „hellewagen". Door de klap tegen de tram raakten nog drie personen gewond, waarvan een ernstig. Het drama herleefde opnieuw voor de rechtbank. Schijnbaar onbewogen hoor de de expeditieknecht, die na de rit niet in voorarrest was opgesloten, wat hem ten laste werd gelegd. Even onbewogen aanhoorde hij de verklaringen, die de vier getuigen aflegden. Eerst kwam hij echter zelf aan het woord. Veel had hij niet te zeggen. Hij herinnerde zich nog slechts een beetje van die noodlottige avond. Hij had tot 's avonds half negen gewerkt, daarna was hij op zijn gemak naar de tramhalte gelopen. De tram bleef wat lang uit en hij had dorst ge kregen, erge dorst. De rest van de avond bracht hij door in een café aan de Mauritskade. Hij wist zich nog te herinneren hoe hij een pilsje en 15 a 20 glazen cola met cognac had gedronken. Tegen twaalf uur 's nachts was hij de straat op gegaan. Van wat er daarna was gebeurd herinnerde hij zich vol strekt niets. In een ziekenhuis was hij weer bij zijn positieven gekomen. De getuigen waren er echter om te vertellen wat er na twaalf uur was ge beurd. Daar was een 44-jarige expe diteur, wiens auto volkomen vernield was. Met klem verklaarde hij dat de wagen afgesloten was. De sleutel hing in een afgesloten kastje, toen de wa gen werd gestolen. Het was een Die sel waarvoor men geen contactsleu teltje nodig had. Hoe de expeditie knecht echter de listig in de vloer van de cabine aangebrachte startknop had ontdekt, was voor hem nog altijd een raadsel. Verdachte herinnerde het zich niet. Daar was als tweede getuige een 21- jarige student, die die nacht in de stad fietste, plotseling een klap hoorde en daarop het bewustzijn verloor. In het grint van een plantsoentje langs de weg was hij weer bijgekomen. Hij bleek een zware hersenschudding, een armfrac- tuur en snijwonden aan zijn been te heb ben opgelopen. Als derde getuige verscheen een 20— jarige blondine, een verkoopstertje, die op die bewuste avond in de laatste tram had gezeten op weg naar huis. Sinds de noodlottige klap waarmee de auto tegen de tram was gebotst en waar door zij met haar hoofd tegen een ruit geslagen was had zij niet meer kunnen werken omdat zij een hersenschudding had opgelopen. Aan deze verklaringen had een 26-ja- rige trambestuurder, die als laatste ge tuige verscheen, niet veel toe te voegen. Hii had de auto niet opgemerkt, ver- - moedelijk omdat de wagen met gedoof de lichten reed. Plotseling had hij een schok gevoeld. Toen hij naar achteren liep, zag hij dat een brandende auto zich in de zijkant van het achterste tram- stel had geboord. De officier noemde de reeks feiten op, welke verdachte allemaal had toegege ven. „En voor al deze feiten kan de recht bank verdachte een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar opleggen. Het is droevig dat tegen deze dingen zo weinig te doen is", aldus sprak de Officier in zijn requisitoir. Hij bracht nog naar vo ren, dat de kranten herhaaldelijk vol staan met berichten over jongeren, die in een roes achter het stuur van een ge stolen auto kruipen en dan dollemans- ritten maken door stad of streek. De verdediger bekende de rechtbank eerlijk, dat hij met volkomen lege handen voor haar stond. „Hoe ik het ook bekijk, ik vind voor deze waanzin nige rit geen achtergrond" zo zei hij. Hij legde nog wel even de nadruk op het uitstekende rapport dat over ver dachte was uitgebracht, maar refereer de zich verder aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak 25 oktober. MET FIJNE GROENTEN HONIG HON IG BEVERWIJK, 13 okt- Vanmorgen zou bij de nieuwbouw van de Oxy-staal. fabriek de arbeider van. de „Nebima" A. Busweiler uit Haarlem, van een dak naar beneden komen. Door nog onbe kende oorzaak is hij gevallen, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep en terstond is overleden. De heer Busweiler was 57 jaar en gehuwd. DEN HAAG, 12 okt. Voor de twee de maal in de geschiedenis zullen de Canadese troepen door Nederland trekken, maar het zuilen geen grim mige colonnes zijn van troepen en oor- logsmaterieel. Vrijdag komt in Rotter dam de ,,Ri,jndam" aan met Canadese militairen, bestemd voor de aflossing van het Canadese NAVO-detachement in Soest in Duitsland. Ook het Canadese schip „Homeric" komt die dag in Rotterdam (Waalha ven) aan. Het is voor het eerst dat de aflossing die in totaal ongeveer 6000 mensen omvat via Nederland zal reizen. In totaal zullen acht schepen de troe pen transpo/teren. Op 14 oktober zul len diverse Canadese autoriteiten bjj de ontscheping van de troepen en de Inscheping van de afgeloste militairen aanwezig zijn. GRONINGEN, 12 okt. Bjj de aan vang van de tweede congresdag van het Verhond voor Veilig Verkeer in Groningen heeft de voorzitter van het verbond, jhr. T. Röell, zijn dank erover uitgesproken dat de nationale bezinning op de verkeersonveiligheid, een wens van prinses Wilhelmina, verbonden is geworden met de algemene vergade ring van het Verbond voor Veilig Ver keer. Het congres hoorde daarna een weergave aan van de toespraak die de koningin vanochtend tot het Nederlandse volk richtte. In een telegram dat de leden van het congres vervolgens aan koningin Juliana zonden, zeggen de le den met diepe erkentelijkheid de toe spraak aangehoord te hebben. Het verbond voor Veilig Verkeer, al dus het telegram, dat reeds zo lang tracht dit probleem nader tot een op lossing te bre-ngen, aanvaardt de door koningin Juliana gehouden toespraak als een grote steun in zijn streven en het zal daaruit zonder twijfel de inspi ratie putten om voort te gaan. Ook werd een telegram gezonden aan prinses Wilhelmina waarin het verbond de prinses dank brengt voor het geno men initiatief tot deze bezinningsdag. Tenslotte werd nog een telegram aan prins Bernhard, beschermheer van het Verbond, gezonden. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 12 okt. Het bedrijfs leven verwacht van de nieuwe drank wet, dat de vele discriminerende be palingen, stammende uit een reeds lang overleefde tijd, zullen komen te vervallen, en dat de vergunninghouder zal worden beschouwd als een vol waardig zakenman. Zonder onze be dreven is de maatschappij eenvoudig niet denkbaar. Waarom dan onze be drijven dwingen in een keurslijf van volkomen willekeurige bepalingen, waaraan iedere redelijke grond ont breekt? Dit zei de heer H. J. Z. Verstralen uit Rotterdam vandaag als plaatsver vangend voorzitter op de algemene vergadering van de Verenigde Kath. Caféhouders. Gezien de toelichting op de noodwet heeft hij hoop, dat bq de verdere behandeling van de nieuwe drankwet de- redelijke verwachtingen van het bedrijfsleven zullen worden ge honoreerd. De heer Verstralen acht het alleszins redelijk, dat de bedrijven die door de verkoop van alkohol- houdende dranken voor gebruik t er plaatse een verantwoordelijkheid dragen voor de volksgezondheid, aan zekere oisen van hygiëne, ruimte en licht voldoen. De eisen zullen, zo ver Klaarde hij. echter niet zodanig strin gent moeten zijn, dat het merendeel der bedrijven hieraan niet zou kunnen voldoen, zodat de zo vurig begeerde wijziging voor velen een lege dop zal blijken te zijn. Verder baart de over name van de bedrijven bij overlijden van de vergunninghouder grote zorgen, terwijl steeds meer vergunningen, wel ke na 1931 reeds eenmaal zijn overge schreven, komen te vervallen. Een brok verontrustende problematiek noemde de heer Verstralen het, dat de moderne woonwijken van Eindhoven in feite zijn drooggelegd, omdat er voor het vestigen van een Horecabedrijf van de zjjde van caféhouders geen animo zou bestaan. Hij ontkende ten sterkste dat het café zijn sociale taak zou hebben ver loren. Het moet zich echter aanpas sen aan de eisen van het moderne, leven. De sociale functie van het ca fé ligt tegenwoordig, aldus de heer Verstralen, op een ander en veel bre der terrein. Ook nu caravans, kam peerterreinen ep bungalows, om van buitenlandse reizen niet te spre.ken, als een bedreiging worden gezien. Waarom bij hen, die van genoemde ontspanningsgelegenheden gebruik maken, niet met lunch- en dinerbon nen werken en niet méér contact ge zocht met de busondernemingen? Waarom vaak afzijdig, bijna vijandig, staan ten opzichte van de plaatse lijke V.V.V.'s? Tenslotte pleitte de heer Verstraten voor verhoging van het peil der vak opleiding. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 okt. Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond is blijkens een publicatie de mening toegedaan, dat de regering ten aanzien van het tussentijds herzien van langlopende cao's een te star standpunt inneemt. Het verbond meent, dat er reden is voor ernstige bezorgdheid voor de ontwikkeling welke zich zal gaan voordoen. Deze ontwikkeling, die al aan de gang is, houdt in dat de na koming van regelingen in gevaar ge bracht wordt. Zij betekent een onder mijning van de werkgevers- en werk nemersorganisaties en zet daarmee zo wel het wederzijds vertrouwen als de daaruit, dikwijls met veel moeite, tot stand gebrachte goede verhoudingen en nuttige regelingen op het spel. Het bij voorbaat verbieden van elke tussentijdse, loonwijziging in contracten zou, aldus het verbond, wanneer de re sultaten belangrijk gunstiger zijn dan die waarvan in de ramingen aanvanke lijk was uitgegaan, onredelijk kunnen zijn. Het is de vraag of in dergelijke gevallen het algemeen belang wel met zulk een verbod gediend is. Gevoel van verantwoordelijkheid voor het algemeen belang behoort, aldus de publicatie, ook mee te brengen, dat on nodige spanningen en sociale onrust worden vermeden. Het verbond meent verder, dat de vraag gesteld mag worden of aan de uitslag van de stemming over de mo tie-Burger, onlangs in de Tweede Ka- BONN, 12 oktober (DPA) Het werk aan het ultracentrifugeproces wordt gedaan door een groep geleerden van de maatschappij „Nukem" (Nukleare Chemie und Metallurgie") in Wolfgang bij Hanau. Sinds 1954 wordt er ook aan gewerkt door prof. dr. W. Groth van de universiteit in Bonn en door de firma „Degussa" in Frankfort. De ze laatste "rma heeft met nadruk ver klaard, dat he-t hier geen nieuw ap paraat betreft, doch een verdere ont wikkeling van een bekend principe, dat nog „rijpen" moet. Het ultracentrifugeproces berust op het verschil in gewicht tussen de ato men van het splijtbare U-235 en het onsplijtbare Ur238. Wanneer een gas vormige verbinding van natuurlijk ura nium, waarin 99,3 procent U-238 en 0,7 procent U-235 voorkomt, in ee.n zeer snel draaiende centrifuge wordt gebracht, zullen de moleculen waarin U-238 voorkomt verder naar de rand van de centrifuge worden gedrongen dan die waarin U-235 zit. Pompt ren het gas uit het midden van de centri fuge weg, dan zit daarin dus meer U-235 dan normaal. Door opnieuw cen trifugeren kan men steeds hogere ge halten aan U-235 bereiken. De twee grootste technische moeilijkheden bij de ontwikkeling van deze methode van iso topenscheiding zijn, dat de centrifuge een zeer hoog toerental moet kunnen draaien zonder te worden vervormd en dat de gasvormige verbinding waar mee men moet werken uraniumhexa- fluoride is, dat vrijwel alle materialen snel aantast en vernielt. West-Duitsland heeft drie centrifuge installaties aan andere landen ten ver koop aangeboden. Deze zijn vervaar digd in Aken en Bonn. In Aken wor den zij gemaakt door een instrumen tenfabriek onder leiding van dr. Kon rad Beyerle. In januari heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie vergunning gegeven aan een Ameri kaans bedrijf. Thor-Westcliffe te Santa Fe, om zeven centrifuge-installaties bij dr Beyerle te bestellen tegen een be drag van 35.000 dollar. De Amerikaanse firma was voornemens deze installaties in een nieuwe fabriek te Pittsburgh. Kansas, in te bouwen. C:.i onbekende redenen zijn de installaties echter nooit geïmporteerd, aldus U.P.I. Naar het A.N.P. in welingelichte kringen in Den Haag verneemt hebben de Amerikaanse autoriteiten zich ook tot Nederland gewend terzake van de geheimhouding van het ultracentri fugeproces. In ons land wordt aan de ontwikkeling van dit procédé gewerkt door prof. dr. J Kistemaker van de Amsterdamse universiteit. Het werk verkeert nog in het onderzoekstadium, en de industriële toepassing zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. AMSTERDAM, 13 okt. De secre taris en conservator van het Toneel- museum, de heer Joh. M. Coffeng, aan wie als eerste de door de vereniging van schouwburg- en concertgebouwdi recties in Nederland ingestelde specia le prijs voor degene, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor to neel, muziek, opera en danskunst, is toegekend, heeft deze prijs woensdag ontvangen uit handen van de voorzit ter der vereniging, de heer H. Deinum. Dit gebeurde tijdens het bezoek van de leden der vereniging aan het Toneel museum. De prijs besctaat uit een zil veren plaquette met daarop emblemen van de genoemde kunstvormen en de afbeelding van een microfoon. De in scriptie vermeldt: „Joh. M. Colleng, voor zijn grote verdiensten in verband met zijn arbeid voor he4- Toneelmu seum". BARNEVELD, 12 okt. De enorme regenval van de afgelopen nacht heeft verschillende beken in de laaggelegen Gelderse vallei op vele plaatsen buiten hun oevers doen treden. De rijksweg tussen Apeldoorn en Voorthuizen stond dinsdagavond op sommige plaatsen blank. Thans staan tussen Lunteren en Barneveld nog erschillende weilanden onder water. In het laagste gedeelte van het waterschap van de Beek bij Amersfoort is de toestand het ernstigst. De heemraad Van Donselaar uit Amers foort verwacht, dat de koeien binnen enkele dagen wel naar de stal zullen moeten. Hc-t water van de hoger gele gen gebieden van de West-Ve- luwe stroomt met kracht naar dit lage re gedeelte. In het iets hoger gelegen dorpje Achteveld is de situatie wat gunstiger. Daar zijn slechts enige zijbeken buiten hun oevers gegaan. De Esvelder-beek kan het water thans nog, zij he.t met moeite, verwerken. Bjj de buurtschap de Glind staan de beken geheel vol. In deze omgeving verwacht men echter, dat de abnormale hoge waterstand bin nen enkele dagen zal zijn weggewerkt, als tenminste het valleikanaal bij Amersfoort, waar de beken op uitmon den, het overtollige water op tijd kan verwerken. mer met 66 tegen 48 stemmen verwor pen, wel de uitleg mag worden gege ven dat het door de regering voorge stane beleid inderdaad de instemming van de meerderheid van de Tweede Kamer gekregen heeft. De haastige spoed waarmee de heer Burger met de motie gekomen is, bewondert het C.S.W.V. niet. Het was onverstandig de Kamer zich onvoldoende voorbe reid over deze belangrijke kwestie te laten uitspreken. Het verbond is het verder niet eens met de heer Van Thiel, de voorzitter van de Algemene- Katho lieke Werkgevers Vereniging, volgens wie de vakraad in de metaalindustrie met een gewijzigd voorstel zou moe ten komen nu de opvatting van de re gering door het parlement gesanctio neerd zou zijn. In het belang van de geordende ver houdingen in onze samenle-ving zouden wij, aldus het C.S.W.V., gaarne zien, dat het overleg wordt voortgezet over de vraag of het inderdaad wijs beleid moet worden geacht elke tussentijdse herziening van de c.a.o. bij voorbaat ontoelaatbaar te verklaren. DUSSELDORF, 12 okt. (DPA) Gisteren is hier een proces begonnen over de schuldvraag inzake de brand in het BerAjnse rijksdagge.bóuw op 27 februari 1933, in verband waarmede de Nederlander Marinus van der Lubbe destijds ter dood werd veroordeeld. De Duitse architect en voormalig SA-man Heini Gewehr heeft een klacht in gediend tegen de schrijver van het boek „Tot het bittere eind", Hans Bernd Gisevius, die Gewehr een der hoofdschuldigen van de brand noemt. IJMUIDEN, 13 okt. De zeesleep boten „Simson" en „Stentor" komen vandaag met de 12.651 ton metende Noorse tankschip „Polartank" in de richting van IJmuiden. De „Polartank" die maannag op 180 mijl ten noorden van IJmuiden ernstige averij aan de machines opliep in stormweer met windkracht 8 tot 9 zal in Amsterdam worden gerepareerd. De sleep zou van daag in IJmuiden binnenlopen. r De zeesleepboot „Nestor", die woens dagmorgen de „Xmas" voor een stran ding in de Haaksgronden behoedde, meldde vanmorgen als positie met ne- ze sleep ongeveer 50 mijl ten noord- noordwesten van Terschelling. De „Nestor" sleept het 4.164 ton metende schip naar Bremen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 okt. De voor sprong die Nederland heeft gehad op het gebied van de kernenergie met vergelijkbare landen, zowel weten schappelijk als op het gebied van de ontwikkeling, is geheel teniet gedaan en zelfs is er nu sprake van een zekere achterstand. Dit wordt door vele leden van de vaste commissie voor de kernenergie uit de Tweede Kamer opgemerkt in het voorlopig verslag op de nota over de kern energie. Vele oorzaken worden voor deze gang van zaken opgesomd zoals het ontbreken van een samenhangend nucleair beleid, dat in eenvoudige en duidelijke organisatorische opzet alle werkzaamheden coördineert en daar door de beste mogelijkheden voor een Nederlandse bijdrage aan deze ont wikkeling schept. Naar de mening van deze leden is een samenhangend, uit een homogene visie gevoerd beleid niet aanwezig binnen de regerig zelf. Ook worden gelaakt de eindeloos durende onderlinge contacten en com petentieconflicten, die alleen maar vertragend werken. De instelling van een kernenergie- raad zal aan deze onbevredigende situatie weinig of niets veranderen. Deze raad is in wezen weinig anders dan de bestaande interdepartementale commissie voor atoomenergie,zo wordt opgemerkt. Men zou zich wel een kernenergie- raad kunnen voorstellen, doch deze raad zou dan vergeleken moeten kun nen worden bijvoorbeeld met de Zuiderzeeraad. Indien daarnaast nog behoefte zou bestaan aan interdeparte mentale coördinatie dan zou deze door een interdepartementale commissie verzorgd kunnen worden. Harde noten worden in het verslag ook gekraakt over het feit, dat de kernenergienota nog steeds niet parle mentair is behandeld. Deze nota werd meer dan drie jaar geleden aan de kamer aangeboden. Hoewel de betrok ken „vele leden" erkennen, dat er verschillende redenen zijn op te geven voor deze betreurenswaardige gang van zaken en zij zich bewust zijn, dat de nota al van november 1958 op be handeling bij de Kamer heeft liggen wachten, menen zij dat deze wijze van behandeling van deze toch zo belang rijke vraagstukken meer of minder symptomatisch is voor de wijze waar op zij, in het bijzonder door de over heid. worden behandeld. Ook wordt er teleurstelling geuit, dat door de onbevredigende ontwikkeling van het Reactor Centrum Nederland dit instituut de kans heeft gemist om de rol te vervullen die soortgelijke centra in Engeland. Frankrijk, Ver enigde Staten en België hebben ge speeld. Vooral Moll in België heeft uit de kring van opdrachtgevers ook in ons land vele werkzaamheden weggezogen die. indien men tijdig gereed was ge weest, door Petten verricht hadden kunnen worden. Ook andere leden zeiden over het Reactor Centrum Nederland, dat zij zich nia» aan de indruk konden ont- treliken. dat dit in 1955 opgerichte in stituut niet van de grond wil komen. De bedoelingen, die door de regering bij de oprichting zijn uitgesproken, zijn naar hun mening niet verwezenlijkt. Verheugd is men over de inschake ling van Euratom in Petten, omdat er nu misschien op het Europese vlak een mogelijkheid voor opdrachten is, die men op het nationale vlak gemist heeft. Over de ontwerp-energiewet wordt ondermeer gezegd dat de veelheid van autoriteiten „wie het aangaat" de gehele opzet, speciaal wat de be voegdheden betreft, weinig overzichte- lijkt maakt. Bepleit wordt het creëren van een lichaam dat werkelijke be leidsadviezen zou kunnen uitbrengen en waarin ook vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zitting zouden moeten hebben. Over de aspecten van de volksgezond heid voelen vele leden van de com missie zich heel wat meer gerustge steld, omdat de basisnormen van Eura tom zjjn aanvaard en ook in de Ne derlandse wetgeving zijn en worden ver werkt. Andere commissieleden willen weten of de voorbereiding van de al gemene maatregelen van bestuur zo tijdig zal plaats vinden, dat kort na de afkondiging van de kernenergiewet ook de veiligheidsmaatregelen effectief zul len worden. ROERMOND, 13 okt. De van de moord op de 11-jarige Hansje Hermans verdachte en uit Belfeld afkomstige man, heeft nog niet bekend. Wel heeft hij tijdens verhoren, welke hem zijn afgenomen, toegegeven zich in een re cente periode aan een zestal zedende licten met minderjarigen te hebben schuldig gemaakt. De officier van justitie in Roermond, mr. W. C. Uiterwaal deelde mede, dat hij gisteren voor twee maal 24 uur de in verzekeringstelling van de man heeft verlengd. Vrijdag zal hij worden voorgeleid voor de rechter-commissa- ris, mr. L. E. Movig die zal moeten beslissen of verdachte na afloop van de termijn van in verzekering stelling, in bewarng zal moeten worden gesteld (voor een maximum van zes dagen). Als ook deze termijn verstreken zal zijn kan de in bewaarstelling nogmaals door 'de rechter-commissaris met zes dagen worden verlengd, waarna eventueel de rechtbank zal hebben te beslissen over de gevangenhouding van de man (ter mijn van dertig dagen). PARIJS, 11 okt. (U.P.I.) Naar al gemeen verwacht wordt, zal Yves Saint Laurent, de ontwerper van Dior, binnen een week uit de dienst ontslagen wor den. Maar zelfs indien hij wordt ont slagen lijkt het onwaarschijnlijk dat de 24-jarige Saint Laurent terug zal keren naar het huis Dior, daar het modehuis reeds voor een tijd van twee jaar als zijn 'opvolger heeft benoemd de 35- jarige Mare Bohan. de vroegere hoofd assistent van Laurent. Het ministerie van defensie heeft de instorting waaraan Laurent lijdt, zo veel mogelijk geheim trachten te hou- den, maar ambtenaren van h«a+ minic- terie hebben toegegeven, dat Rit *Bjnls~ onmiddellijk na zijn oproep in een mili- taire kliniek te Parijs is opgenomen voor een ernstige zenuwinzinking. Daar er weinig vooruitgang in zijn toestand te bespeuren was. zou Lau rent volgens militaire kringen binnen een week uit dienst ontslagen worden. Het schijnt, dat hij reeds eerder dit jaar in een kliniek opgenomen moest worden voor een zenuwinzinking, welk feit ech ter tot dusverre zorgvuldig geheim is gehouden. In de leeftijd van 73 jaar is vannacht father G. A. F. Renckens, rector van het missiehuis „Vrijland" van Mill- Hill te Oosterbeek, overleden. Rector Renckens, die vroeger missionaris in Uganda is geweest, was reeds geruim» tijd ziek. Zuid-Rhodesië Tijdens de jongste onlusten te Gwelo in Zuid-Rhodesië zijn, volgens inlichtingen die door het Lon- dense hoofdkwartier van de nationale demokratische partij van Zuid-Rhode sië zijn ontvangen, een veertigtal negers om het leven gekomen en een honderd tal negers gewond. (A.F.P.) 1 Met een schreeuw van woede en wanhoop probeert Erwin ivereind te krabbelen, hoewel h\j beseft, dat het hem. weinig helpen zal. Hij grijpt een kei en slingert deze in Gurds richting. Maar de kreet van pijn, die hij hoort, is niet van de boosaardige edelman. Het is diens helper, die opeens wankelend tegen Gurd aanbotst en met een pijl tussen de schouders voorover valt. Dodelijk verschrikt loert Gurd Erwin vergetend om zich heen en de prins verzamelt snel een aantal keien. Doch hij zal ze niet hoeven gebruiken. Een tweede pijl, een derde, flitsen naderbij en alleen door als een razend» heen en weer te springen, weet Gurd het leven er af te brengen. Een gestalte is tussen de rotsen verschenen en de aanblik van deze boogschutter is voldoende, om Gurd zonder verwijl het hazenpad te doen kiezen. Als een schaduw volgt de aanvaller hem en is evenals Gurd in minder dan geen tijd weer verdwenep. Doch Erwin staart sprakeloos naar de plaats, waar hij zoeven nog stond, want deze on verwachte redder was niemand anders dan Thorfinn Snelvoet! HET? LADY 6AYF0RD, EH WEL DEGEL UK EEN ADELt'JKE DAME, HARRY, DEFTIGE FAMILIE- N/Er OP EEN SCHANDAAL GESTELD 'FVOLGENS MU HEEFT ZE EEN 316AAR, EEN PAAR, NYLONS, EEN GELOOF OAT WE U MOETEN GAAN LADY GAYFORD. WEL, IK HEB HAAR NIET3 ZIEN STELEN... MAAR IK HEB ZO'N GEVOEL DAT ER MOE IL 'JK HEDEN VOOR DE DEUR STAAN COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2