TNTFRPFIT ATIF OVER RANDWEG Tunnels in Kleverlaan voor voetgangers en fietsers? Tevredenheidsmotie-V an Liemt algemeen aanvaard Het streekplan IJmond-noord goedgekeurd Volop tijd om te tuinieren J. K. de Cock over de historische geografie van Kennemerland HflG TAXI 13000 Parkwijks Ontzet GEVEL GEVELD Jubilerende pastoor in Australië Onvoorzichtigheid oorzaak van brand Rotonde Geldboete voor chauffeur Voor Haarlemse Archeologische Kring PAGINA 3 DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 DEN HAAG, 13 okt. Bij Koninklijk Besluit is het streek plan IJmond-noord, dat de ge meenten Beverwijk, Heemskerk en het noordelijk deel van Velsen omvat, goedgekeurd. Deze goed keuring heeft mede betrekking op het gedeelte, dat na de vast stelling van het plan door provin ciale staten van Noord-Holland werd gewijzigd. Wm natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 W HAARLEM Uitspraken rechtbank Haarlem e.o NOG 52 DAGEN coffeïnevrije spaart hart en zenuwen! .V.V.V.V.V.V.'. Er gaan stemmen op, dat 9 oktober vortaan gevierd zal worden als „de dag van Parkwijks ontzet". Eergiste ren immers heeft het de NZH behaagd deze oostelijke wijken van Haarlem op te nemen in haar verbindingsnet. Het zijn spannende dagen geweest voor de Parkwijkers. Zij konden hun ogen niet geloven, toen verleden week de paal tjes de grond ingeslagen werden, waarop straks de halte-aanduidingen zouden worden bevestigd. Ze waren sprakeloos, toen zij uit de krant ver namen hoe de bussen zouden rijden. Lijn 2 gaat nu draaien op het Louis Hartzpleintje. De eerste dagen is het zelfs gelukt. De NZH-chauffeurs vooral op lijn 2 hebben langzamer hand routine gekregen in het voort durend nemen van korte draaien. De logica van de route van lijn 2 door Parkwijk heeft niemand kunnen vat ten. Het ingezonden stuk van een be woner van het Louis Hartzplein in onze courant en het schrijven van de buurtbewoners aan de NZH-directie waren in dat opzicht veel logischer. Laat de bussen de grote route rijden door de Springerlaan, de Sluyterslaan, de Mondriaanstraat en terug over de Springerlaan. Tot nu toe heeft de NZH nog geen beslissing genomen. Misschien beschouwt ze de huidige route wel als een proef en komt er mettertijd een meer logische route. Intussen hebben zondagochtend de Parkwijkers al vroeg uitgekeken naar de eerste bus. Om acht uur stonden er al onder de haltepaaltjes. En in de loop van de zondag zijn er velen ge volgd. Zomaar, met de bus mee, de eigen wijk uit, de stad in en weer terug.... Het was ongelooflijk. De NZH-chauffeurs hadden hun beste humeur meegebracht en mopjes als: „De volgende halte mevrouw? Die zijn we net gepasseerd" gingen er grif in. Over een paar dagen is het nieuwtje eraf en dan gaat iedereen mopperen, omdat de geparkeerd staande auto's in het gedrang komen. Parkwijk heeft niet zulke heel lange trottoirs, omdat de rechtschapen plannenmakers in een romantisch ogenblik overal plein tjes en zijstraten hebben geprojec teerd. Voorlopig is dat niet zo erg, want er liggen nog tal van niet-aan- gelegde plantsoentjes, waar men vei lig zijn auto kan parkeren. De kans dat die „groenzones" de eerste tijd worden aangelegd, lijkt ons minimaal, De kroon heeft evenwel goedkeuring onthouden aan de hoofdverkeersweg, die geprojecteerd is tussen het ver keersplein bij ,,De Gilden" en de krui sing met de noordelijke verbindingsweg naar Wijk-aan-Zee. Ook is goedkeuring onthouden aan enige artikelen van de bestemmingsvoorschriften, die bi) het plan behoren. Verder heeft de kroon asm provinciale staten de verplichting opgelegd om de bestemmingsvoorschrif ten aan te vullen met een schadever goedingsregeling en het streekplan te herzien zodra naar de mening van de kroon he* resultaat van het overleg in de „werkgrpep ontwikkeling Noordzee kanaal" daartoe aanleiding geeft. Ook dient ter hoogte van het kasteel „As* sumburg" een ruimere strook van be bouwing te worden vrijgehouden. De heer Van Liemt (KVP) had ter adstructie van zijn interpellatie nog de kruising van de .Randweg met de Deid- sevaart ter sprake gebracht. De wet houder deelde mee, dat er sinds de opening van dit kruispunt in juli 1958 één dodelijk ongeluk heeft plaats ge vonden, maar in totaal 56 ongelukken. Het gemiddelde aantal ongevallen en net gemiddelde aantal slachtoffers ver mindert niet. Bij nader onderzoek is gebleken, dat in 50 van de 56 geval len het ongeval veroorzaakt is doordat er geen voorrang werd verleend. „Dat ligt dus niet aan het kruispunt",' aldus de wecnouder „maar aan de onoplet tendheid van de weggebruiker. In over leg met de Waterstaat zal alles worden gedaan om de oplettendheid van de weggebruiker ter plaatse te prikkelen. Pas als alle middelen uitgeput zijn, zou men moeten overgaan tot het beveiligen van het kruispunt met verkeerslichten. Nogmaals heelt de wethouder uit een gezet, dat randwegen iets anders zijn uan sneiwegen. naariem neeit ook een zuidelijke randweg nodig, die van de Wagenweg via de Spaarneiaan cii een brug over het Spaarne naar de Schipholweg moet lopen. B en W wil len een echte randweg, dus met aan sluitingen op de bestaande wegen en dus met gelijkvloerse kruisingen. Pro vinciale Yvaterstaat wil er eenter de grote oost-west-traverse van maken: een snelweg dus met veel ongelijk- vloerse kruisingen. Om dit tegen te gaan, zijn B en W tegen dit provin ciale plan in beroep gegaan. Advertentie Wij brengen een uitgebreide collectie herenondergoed in INTERLOCK-HALF WOL en ZUIVER WOL Interlock broekjes m. 5 2.40 Interlock Singlet 2*40 Halfwol lange pant. '*25 Halfwol borstrok k. m. 8.10 100 wol lange pant. 15.50 100 wol borstrok k. m. 12. Voor een goede keus Al enkele weken is men aan de ge vel van hte veilinggebouw van de firma P. Hoogeveen en Zoon druk bezig met onderhoudswerkzaamhe den. Aanvankelijk betrof dit het schil deren van de daklijsten en het hout werk, maar toen dat zo'n beetje klaar was, begon men aan het moei lijkste karwei, het in de verf zetten van de zandstenen ornamenten die de gevel sierden. Wie schetst echter de verbazing van de schilders en van de heren Hoogeveen, toen zij bemerk ten dat zij niet met de oorspronkelij ke zandstenen versierselen te maken hadden, maar met een dikke ver steende laag, die in de loop der ja ren aan de gevelornamenten gekoekt was. Bij een onderzoek bleek dat de substantie bestond uit een mengsel van verf en stofzand. Maar nog be langrijker was, dat men, nadat een gedeelte van de steenmassa was weg- gepeuterd, stuitte op een zeer fraaie gevelvorm. Dat wees erop, dat het lofwerk boven de hoofdingang van het gebouw, dat dateert uit 1768, wel eens een toonbeeld van schoonheid kon zijn. Dit boeide de veilingmees ters zó, dat zij besloten de gehele gevelversiering te laten afbikken. Eén van de schilders toog aan het werk en slaagde, er, door met een klein hamertje de steenlaag voorzichtig te bekloppen, in reeds een groot gedeel te af te bikken. En werkelijk. Nu reeds is te zien dat zich onder de verzuurde verflaag een lofwerk be vindt dat bijzonder fraai van lijn is. Wanneer over enkele weken de res tauratie voltooid zal zijn valt te ver wachten, dat het gevelornament van perceel 74 één van de schoonste van de gehele Nieuwe Gracht zal zijn, een gevel die zich waardig zal spiegelen in het water en die voor de lijst van Monumentenzorg een welkome aan winst zal betekenen. De oud-parochiaan van de paro chies van de H.H. Elisabeth en Bar bara, St. Liduina en van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, pastoor dr. P. J. Oudendijk s.t.d., die nu verbonden is aan de St. Christopherkerk te Bar don, Queensland, Australië, zal 28 oktober zijn zilveren priesterfeest vieren. Twee dagen later zal dit feest worden herdacht, beginnend met een pontificaal dankoffer van zijn bis schop, Z.H. Exc. Mgr. J. Duhig. Pastoor Oudendijk zag het levens licht in Amsterdam, bracht zijn jeugd HAARLEM, 13 okt. De Haarlemse Rechtbank heeft vanmorgen een 25-ja rige chauffeur uit Hoofddorp conform de eis veroordeeld tot twee weken hech- tenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een geldboete van 75. Aan zijn grove onvoorzichtigheid zou het te wijten zijn geweest, dat op 21 april van dit jaar een garage- en ben- zineopslagbedryf in Hoofddorp tot de grond toe afbrandde. De schade be droeg ongeveer een half miljoen guV den. Een 24-jarige chauffeur uit Beverwijk werd veroordeeld tot twee weken on voorwaardelijke hechtenisstraf, omdat hij op 30 mei van dit jaar op de Wij- kermeerweg tegen een handwagen was aangereden. De man, die deze wagen voortduwde werd ernstig gewond. Hij moest een been missen en werd ver lamd aan zijn linkerhand. WETHOUDER W. F. HAPPÉ |IIHIIIIIIII|||||||||||||||||||||||||||||llllllllllll1lllllill|l|l"|,l,l"ri (Advertentie) U heeft er misschien nog niet bij stilgestaan, maar in de verte wenkt reeds de baard van Sinterklaas. Onze collecties zijn reeds voor dit cadeaufestijn op peil gebracht en bevatten Weer allerlei moois voor elck wat wils. Onze eta lages zijn een feest voor het oog. UW JUWELIER- HORLOGER: (Advertentie Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 61S - Haarlem Grote Houtstraat 49 Het huis met het carillon. merland één geheel. Echter, dat was vooral kerkelijk het geval. Wat men nu een dekenaat zou noemen bestond toen al. Hierop was een groot deel van het bestuurlijk gebaseerd en de „koggen" of kerken van St. Willibrord in Velsen, Heiloo en Petten vormden deze eerst kringen. Van die prachtige Engelmunduskerk in Velsen, van vele oude heerlijkhe den in Kennemerland en de bij de ex cursie bezochte opgravingen by Alk maar kon de heer Cock enkele kleuren dia's laten zien, die bijzonder in de smaak vielen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3