DB HUID VAN UBZ u PAUL VLAANDEREN de klep*» tomaam Drastische herziening van het bestuur der Kerk noodzakelijk Sanering van Noordhollands noorden wordt URGENT Nasution wijst verovering van westelijk N.-Guinea thans af Indische Jezuïet promoveert cum laude in Tilburg Loon en werk in Indië" Studie van diaspora-katholieken zeer belangrijk te achten Journalist voor rechtbank Woningnood over 5 jaar opgeheven VRIJSPRAAK in helmenaffaire Indonesische minister voelt niets voor Keen beheerschap van de V.N. Maatstaven voor de loonvorming Persbreidel in Indonesië Niëirwe eigenares voor Davidster Pater dr. L. Grond O.F.M., directeur FERES Op walletjes mishandeld Prins en kardinaal op )aanse receptie Spc Bij jaarlijkse bouw van 80 a 90.000 huizen Gat in dijkmuur van Scheveningen President Tubman van Liberië op bezoek Lunch met Kon. Paar Regering vraagt S.E.R. omadvies Noorse tanker naar Amsterdam gesleept A.R.-commissie pleit voor districtsvorm PAGINA 2 „Xmas" vandaag in Bremen 9 9 Na achttien jaar Bestuur voor agglomeratie (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 okt. In Europa wes telijk van het IJzeren Gordijn leven 295 miljoen mensen, van wie er 197 miljoen katholiek zijn, wat dus neer komt op ongeveer zestig procent. Zij leven in 22 verschillende staten en ma ken deel uit van een nog groter aantal nationale groepen. Aan de andere kant van het IJzeren Gordijn zijn 54 miljoen katholieken, dat is wat betreft de uitgesproken katholieke landen tachtig procent van de totale bevolking. De groep katholieken in de diaspora (min der dan tien procent van de bevolking) maakt bij elkaar nauwelijks één pro cent uit van het aantal katholieken in Europa. Deze minderheidsgroep vormt ook kwalitatief een onderdrukte groep en men moet vaststellen, dat zij voor de Kerk zeer belangrijk is. Zij kon wei eens ons voorland betekenen en er zijn stemmen, die zeggen, dat de Kerk in volkomen katholieke landen zich ook in een diaspora-posltie gaat bevinden, zo als dit voortdurend in gemengde con fessionele landen het geval is. Zo zou de Kerk in Rome zich bijvoorbeeld in bepaald opzicht in een diaspora-positie bevinden, omdat zij niet meer sfeer en karakter van de gemeenschap be paalt en in het defensief gedrongen wordt, wat zich vooral bij moraliteits- vragen voordoet. Daarom is een studie van de diaspora-katholieken bevruch tend voor het katholicisme in het alge meen. Tot deze beschouwing kwam pator dr. Linus Grond O.F.M., directeur van FERES (Federatie van Kahtolieke so ciale kerkelijke instituten) toen hij van middag voor het Katholiek Genootschap voor Internationale Betrekkingen in zijn jaarvergadering de resultaten meedeel de van een aantal sociologische onder zoekingen over consequenties van de Europese integratie voor de Kerk. Er is een zestal bepaalde problemen bekeken, aan elk waarvan een afzon derlijke monografie is gewijd, ingeleid door een algemeen overzicht van het katholicisme in Europa. Er zijn ver gelijkingen gemaakt aan de hand van ingewonnen kwantitatieve en kwalita tieve gegevens uit alle Europese lan den, behalve van achter het IJzeren Gordijn. De vergelijkbaarheid kan even wel nooit bevredigend zijn zo merk te pater Grond op omdat Europa een mozaïek is met verschillende con cepties van het katholicisme. Men be hoeft daarbij alleen maar te denken aan het begrip katholiek, dat in de katho lieke landen identiek is met burger. Zo wordt hier gesproken over non-pasch- anten en communicanten en in Frank rijk spreekt men weer over seizoen katholieken. In ieder geval kon een re ligieuze kaart van Europa gemaakt worden. Ook werd een onderzoek ingesteld naar de diocesane structuur van Euro pa waardoor men tot enkele merkwaar dige vaststellingen kwam. Over heel West-Europa zijn 565 dioce sen (hierbij zijn niet meegeteld de zes waar geen gegevens waren te verkrij- fen). Daarvan tellen 89 minder dan 0.000 zielen en 34 meer dan een mil joen zielen, bij elkaar een derde van alle Europese katholieken bestrijkend. De verhouding tussen deze lilliput- en monsterdiocesen schept grote pro blemen, doch in officiële kerkelijke maatregelen wordt geen rekening ge houden met de vele verschillen tus sen de diocesen. Historische factoren zijn niet gecorrigeerd. Er zijn in Ita lië 282 diocesen, ofschoon daar nau welijks een derde van de Europese katholieken wonen. Voor het centrale bestuur van de Kerk heeft dit onover- komenlijke gevolgen, met name ten aanzien van het komende concilie. Diocesen met minder dan 20.000 zie- zijn volgens pater Grond economisch niet meer te besturen. Daarnaast zijn evengoed mammoetdiocesen verwer pelijk, waarvan de bisschop zuiver een bedrijfsleider dreigt te worden of vroeg aan de managerziekte sterft. Een dras tische herziening van het bestuur der kerk door een delegatie van machten AMSTERDAM, 13 okt. Op vrijdag .1 november a.s. zal de rechtbank de taak behandelen van de 30-jarige Am sterdamse journalist A. B., die op 3 juli van dit jaar op de walletjes" door eni ge onderwereidfi; uren werd mishandeld. De journalist wordt ervan verdacht zich in een hotelletje op de O.Z. Achter burgwal voor rechercheur te hebben uitgegeven om zodoende iets aan de weet te komen over de mishandeling van een vrouw, de nacht daarvoor in het hotelletje. De verslaggever kreeg zijn gewens te inlichtingen. Toen hij even later met twee collega's een biertje zat te drinken in een café in de buurt werd' hij door de hotelhouder naar buiten geroepen. Daar kreeg hij van een tim merman, beter bekend onder de bij naam „Utrechtse Appie" een klap in het gezicht. Toen hij op de grond lag, werd hij nogmaals tegen ziin hoofd geschopt. Voor deze rechtszaak heeft de officier van justitie, mr. Hartsuiker, tien getui gen opgeroepen. De journalist ontkent zich voor re chercheur te hebben uitgegeven. Zijn verdediger is mr. W. M. J. Russel. Dezelfde dag zullen ook de hotelhou der en „Utrechtse Appie" terecht staan op beschuldiging de journalist te heb ben mishandeld. DEN HAAG, 13 okt. Prins Bern- hard en kardinaal Alfrink hebben gis teravond een ontvangst bijgewoond, die de Spaanse ambassadeur, de hertog van Baena, in zijn ambtswoning hield ter ere van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers. Tijdens deze ont vangst gaf de pianist Eduardo del Pueyo een concert. Daarna zaten de 150 gas ten bij een souper aan. De minister-president en me rouw De Quay, mevrouw Luns, de ministers Cals, Klompé, Beerman en Korthals, tal v..n hofdignitarissen, de pauselijke internuntius, vele ambassadeurs, alsme de een groot aantal andere autoriteiten waren verder aanwezig. aan vicarissen-generaal zou noodzake lijk zijn, terwijl ook een interdiocesa ne samenwerking verbeterd moet wor den. Pater Grond verklaarde, dat er reden is aan te nemen, dat het samenleven met andere godsdiensten voor de kwa liteit van het katholicisme gunstig is, zonder hiervoor-het monopolie van goed katholicisme te willen opeisen. In We nen gaat maar tien procent van de ka tholieken op zondag naar de H. Mis, in Nederland tachtig procent, doch daaruit ma» men nog geen beter katholicisme afleiden. Zijns inziens ware een herzie ning van de waardering van het gebod tot het 's zodags mishoren te overwe- fen. Een feit is, dat de onderontwik- elde landen in Europa bijna uitslui tend katholiek zijn, zodat het proces van de integratie, bijna uitsluitend een katholieke aangelegenheid is. De katho lieken dragen bij de integratie een pri maire verantwoordelijkheid en als zij mislukt, zou dit jammer zijn voor Euro pa, maar ook een ramp kunnen bete kenen voor de Kerk. Pater Grond onderstreepte daarom de door de voorzitter, prof. dr. Aug. Albregts, in zijn openingswoord geuite noodzaak, dat men voor de samenwer king van de Kerk in West-Europa tot een Europees ontmoetings- en informa tiecentrum moet komen, dat zijn na tionale steunpunten moet hebben. In verband daarmee moest het KAGIB zelf beter opgebouwd worden, zo betoogde prof. Albregts, maar daarvoor ont breekt een behoorlijke financiële basis. DEN HAAG, 13 okt. In 1959 werd met duizend woningen meer op het wo ningtekort ingelopen dan in 1958, hoe wel in eerstgenoemd jaar minder wo ningen werden opgeleverd. De grotere inloop is vooral toe te schrijven aan een veel geringere repatriëring uit Indo nesië. Het statistisch woningtekort be liep 1 januari 1960 rond 100.000. De wo ningvoorraad vermeerderde in 1959 met rond 74.000 woningen. Bij een jaarlijkse bouw van 80 90.000 woningen zal het tekort, behou dens wellicht in enige grotere gemeen ten, in ongeveer vijf jaar kunnen wor den ingelopen, aldus het jaarverslag 1959 van de directie van de volkshuis vesting. De bouwkosten, die reeds in 1958 een daling vertoonden, kwamen in 1959 op een peil dat vier avijf procent beneden dat van 1957 lag. Deze ontwikkeling, te zamen met een geringe verlaging van de gemiddelde inhoud der woningen, heeft 'n geleidelijke daling van de gemid delde huurprijzen van nieuwe woningwet woningen van gemiddeld 13,68 per week in 1957 tot gemiddeld 12,84 in 1959 mogeljjk gemaakt. De grond prijs, die de laatste jaren sterk is ge stegen, heeft een deel van het effect van de lagere bouwkosten teniet gedaan. In lengte van jaren zal van vermin dering van het woningbouwprogram ma geen sprake kunnen zijn. Voor een ruime toekomst zal de bouw van 80.000 woningen per jaar een mini mum moeten zijn. De aanwas der be volking vraagt thans naar schatting 50.000 woningen per jaar. Over eni ge jaren zal dit getal stijgen tot 60.000, doordat het grote aantal geboorten in de eerste tijd,na de bevrijding zich dan in een belangrijke toeneming van het aantal huwelijken zal gaan ma nifesteren. BERGEN, 14 okt. Als resultaat van een intensieve studie is een lijvig rapport verschenen, waarin de met de ontwikkeling van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, (uitgezc-nderd Amsterdam-Noord, de Zaanstreek en IJ mond) samenhangende vraagstukken uitvoerig zijn beschreven en een aantal desiderata voor het welvaarts- en wel zijnsbeleid zijn neergelegd. In een va-:i- daag gehouden bijeenkomst van een zes tigtal prominente figuren uit Noord-Hol land, waaronder leden van Gedeputeer de Staten en Provinciale Staten, burge meesters en vertegenwoordigers van het maatschappelijk en sociaal-cultureel leven in al zijn schakeringen, was deze structuurnota onderwerp van discussie. De rapporteurs komen tot de conclu sie, dat bepaalde gebieden van Noord- hollands noorden in de komende jaren zullen vragen om een grondige econo- misch-technische en sociaal-culturele sanering; andere zullen behoefte heb ben aan stabilisering en completering, terwijl weer andere zullen worden ge confronteerd met geforceerde opbouw- taken of met expulsie van grote groepen al dan niet overtollige arbeidskrachten. Voorgesteld wordt een commissie wel zijn Noordhollands noorden in het leven te roepen, waarin overheid, bedrijfsle ven en particulier initiatief een vast centrum van overleg en samenwerking zullen kunnen vinden. In een beschouwing over de demo- frafische structuur zegt het rapport, at er in 1956 in het gebied twaalfdui zend, forensen waren, welk aantal se dertdien nog belangrijk is toegenomen. Extreme demografische verschuivin gen geven Bergen, Heiloo en Castri- cum te zien, waar meer dan 32 pet. van de beroepsbevolking uit woonforen- sen bestaat en meer dan zestig procent van de bevolking elders is geboren. Van de 84 gemeenten in het gebied hadden er 74 in de periode van 1947 tot 1960 een vertreksaldo; in 21 gemeenten liep na 1947 het inwonertal terug als gevolg van een laag geboortecijfer. Den Hel der, dat 48.000 inwoners telt, zou zonder de Marine er slechts 14.000 tel len. De agrarische beroepsbevolking neemt jaarlijks met 250 300 perso nen dit is een half procent af; door de zuigkracht van de industrie zal deze afneming in versneld tempo voort gaan. In de komende decennia verwachten de rapporteurs een spontane verdere ontwikkeling van de industriële en com merciële werkgelegenheid. Zonder een krachtig industrialisatiebeleid van over heidswege moet de toekomst van Noord hollands Noorden echter met grote zorg tegemoet gezien worden. Er zal tot 1967 voor veertienduieend arbeiders een plaats in het produktieproces moe ten worden gevonden. Het industriali satiebeleid van de Rijksoverheid gaat sterk in de richting van vorming van krachtige industriekernen, waar uit groei mogelijk is; zo is het aanvaard baar, dat Alkmaar, Den Helder en Hoorn als primaire industriekernen tot ARNHEM, 13 okt. Het gerechtshof heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 66-jarige kantoorbe diende uit Doesburg, die ervan werd verdacht als controleur van de D.M.L. gewichtlüsten bij de f.bricage van helmen bij de Verblifa te Doesburg ei te Krommenie te hebben vervalst. Hierdoor zouden vele duizenden te lichte helmen bij het leger in circu latie zijn gekomen. Het gerechtshof acht niet bewezen, dat verdachte het ten laste gelegde heeft begaan en sprak hem v"ij. Het hof overwoog, dat verdachte niet opzettelijk bedriegelijk de ge- wicltlijsten heeft vervalst teneinde door de Verblifa geproduceerde te lichte helmen te doen accepteren en dat de D.M.L. ze niet uitsluitend heeft geaccepteerd aan de hand van de via de gewichtlijsten verstrekte gegevens. De procureur-generaal had tegen de kantoorbediende een jaar gevangenis straf met aftrek gevorderd. De recht bank had hem destijds veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, nadat de officier van justitie vier jaar had ge- eist. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 okt. In de dijkmuur van de Scheveningse boulevard ter hoogte van Seinpost is gisteren een gat van vier vierkante meter en een halve meter diep geslagen. In de dijkmuur heeft vermoedelijk een klein gat geze ten dat de hoge zee van de laatste da gen heeft uitgespoeld. Gemeentewer ken heeft het gat gedicht. ontwikkeling worden gebracht. Een krachtige bevordering van de secun daire industriekernen: Medemblik, Enkhuizen en Schagen dient daarmee gepaard te gaan. Gezien de grote betekenis van de re creatieve functie van Noordholland acht de commissie het noodzakelijk, dat er een provinciaal recreatieplan wordt opgesteld. De opnamecapaciteit van het strand is volgens het rapport nog niet uitge put; het ontbreekt echter aan voldoen de ruime toegangswegen door de dui nen en aan boulevard-ruimte. Doortrek king van de boulevard langs de duin rand lijkt de commissie echter niet ge wenst, gezien het grote gevaar van een omvangrijke duinrandbebouwing. In het algemeen is een bouwverbod voor het duinrandgebied noodzakelijk. Slechts hoogst noodzakelijke hotel- en restau rant-accommodatie wordt toelaatbaar ge acht. In haar beschouwingen over de woon functie van het gebied, geeft de com missie uiting aan haar vrees, dat voort zetting van de huidige bebouwingstrant. die eentonig is, een „olievlek-effect" zal veroorzaken. Het is daarom nood zakelijk, dat wordt overwogen nieuwe woonvormen te introduceren en de com missie zou het toejuichen, als een lan delijke studiegroep van deskundige sociologen, psychologen en stedebouw kundigen opdracht zou worden ver strekt om een wetenschappelijk gefun deerd advies uit te brengen. 2 - „Thorfin Snelvoet", gromt Erwin, wiens aanvankelijke ver bazing al gauw plaats maakt voor grote woede. Wat voert die schurk in zijn schild? Op het antwoord hoeft hij niet lang te wachten, want even later ziet hij Thorfinn weer tussen de rotsen opduiken en een pijl op de pees houdend recht op zich toekomen. „Wat moet je?" schreeuwt Erwin, terwijl hij hijgend overeind gaat zitten. „Scheer je weg!, voordat ik... Kalm heft Thorfinn de hand op. „Ge zag, wie u poogde te vermoorden", zegt hij, „en Gurd weet, dat gij hem herkend hebt. Beseft ge wat dit kan betekenen?" „Ik weet wat het betekent, wat jij en Olaf me hebben proberen te leveren", schettert Erwin terug. „En dat zal ik vereffenen! Nou heb je mijn leven gered zo'n beetje, en daar hou ik rekening mee, maar..." „Luis ter naar mij", valt Thorfinn hem opeens in de rede, „Gurd is verloren, nu hij ontmaskerd is, tenzij hij er in slaagt vóór ons de burcht te bereiken, waar niemand nog van iets weet. En daar kan hij met de koningin als gijzelares ons laten dansen als poppen. Gurd is te voet, want ik heb hem de twee paarden ontfutseld. We kunnen hem mis schien nog inhalen". „Wij?" herhaalt Erwin grimmig. „Denk je soms, dat ik met jou meega?" „Alleen redt ge het niet", roept Thorfinn uit. „Ge kunt amper staan, hoe wilt ge dan paardrijden? Wees verstan dig en kom mee, voor de koningin, uw moeder, het slachtoffer wordt van uw koppigheid." L'JK IK N/ET OPEN TOP ESN ECHTE WAREN HUISDETECTIVE DONBEV» ZESDE VERDIEPING HET IS PE FLAT VAN HAAR ZOON, NAAR IS OP REIS,HEB 6EH00RO LADVGAVFORD* VVV Z'JN DETECTIVES VAN BORAGE EN KONEN IN VERBAND NET ENIGE ONT VREEMDE ARTIKELEN MOND HOUDT t op\uimrr swan features syndicate DEN HAAG, 13 okt. Gisteravond is president Tubman van Liberië, ver gezeld van zijn echtgenote, in ons land aangekomen voor een kort particulier bezoek. De president kwam op uitno diging van koningin Juliana en Prins Bernhard, met wie hij vandaag de lunch gebruikte op paleis Soestdijk. De .Prins en president Tubman zijn reeds jaren goede vrienden. Zij ontmoetten elkaar voor het laatst, toen de prins in 1958 een officieel bezoek bracht aan Liberië. Morgen zullen de heer en mevrouw Tubman een bezoek brengen aan de werven van Verolme bij Rotterdam. Het Nederland-Af rika Instituut" zal 's avonds een receptie geven ter ere van de Liberiaanse president. Zaterdag morgen zal de president per trein naar Zürich vertrekken. KUALA LUMPUR. 13 okt. (Reuter) De Indonesische minister van nat. veiligheid, gen. Nasution, die een bezoek brengt aan Malakka. waar hij zich o.a. op de hoogte wil stellen van de communistische activiteit aldaar, heeft bij aankomst te Kuala Lumpur verklaard, dat Indonesië niet zal in gaan op suggesties om Nederlands Nieuw-Guinea onder een beheerschap der Verenigde Naties te stellen. „West-Irian", zei hü, „behoort tot het grondgehied van Indonesië en dient door Indonesië te worden bestuurd." Op een vraag van journalisten of Indonesië enigerlei militaire actie tegen Nieuw-Guinea van zins is, zei hij: „Op het ogenblik is de gedragslijn van Indonesië westelijk Nieuw-Guinea me", vreedzame middejen bjj Indonesië te krijgen. Wij geloven, dat het militair gesproken, niet moeilijk zou zijn, het vraagstuk tot een 'oplossing te bren gen, maar dat is niet de Indonesische manier." Nasution herhaalde, dat hij een aan bod van de premier van Malakka, Teungkoe Abdul Rachman, om in het vraagstuk Nieuw-Guinea bemiddeling te verlenen, zou toejuichen en zei, dat door de goede betrekkingen tussen Malakka en vele andere landen, Malak ka invloed zou kunnen doen gelden en bekendheid zou kunnen geven aan het kolonialisme in westelijk Nieuw- Guinea. Indonesië, aldus Nasution, heeft bij herhaling getracht, hulp van de Ver- DEN HAAG, 13 okt. De staatsse cretaris van Sociale Zaken heeft aan de S.E.R. advies gevraagd over de maatstaven voor de loonvorming. In zijn brief aan de raad zet de staatsse cretaris uiteen, dat de bestaande alge mene aanwijzing en daarbij behorende nadere verduidelijking voorshands de basis blijven, waarop verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden tot stand zullen kunnen komen. Inmiddels zijn wensen geuit met be trekking tot de aard van de in de alge mene aanwijzing neergelegde maatsta ven en eveneens met betrekking tot de hanteerbaarheid daarvan op langere termijn. In verband hiermede vraagt de staatssecretaris het oordeel van de S.E.R. over de vraag of de huidige maatstaven voor de toetsing van voor sbellen tot verbetering van arbeidsvoor waarden, wijziging of aanvulling behoe ven. enigde Naties te verkrijgen voor een oplossing van de kwestie, echter zon der bevredigend resultaat. Hij voegde hieraan toe, dat op het ogenblik In donesië niet voornemens is te pogen, de kwestie op de agenda der Algemene Vergadering geplaatst te krijgen. IJMUIDEN, 14 okt. De zeesleep boten „Simson", „Stentor" en „Hec tor" zijn er gisteravond in geslaagd, het Noorse tankschip „Polartank" hier de haven binnen te slepen. De tanker, die 12.651 ton meet, werd daarna door de sleepboten van Bureau Wijsmuller naar de scheepswerf van de N.D.S.M. in Amsterdam gesleept, om daar ge repareerd te worden. De kapiteins A. van der Wiele en J. de Koe, die het commando voerden op de 1.200 pk sterke sleepboten „Sim son" en „Stentor", vertelden, dat de 180 mijl lange sleepreis zeer zwaar is geweest. Gedurende twee dagen werd stormweer met windkracht acht door staan. Nadat de sleepboten maandag avond waren vertrokken op het nood sein van de „Polartank", bereikten zij dit schip na zeventien uur varen. In het sléchte weer hadden ze nog een ge middelde vaart van elf mijl per uur gemaakt. Het vastmaken van de tan ker verliep vlot. Tijdens de stormach tige reis naar IJmuiden braken de tros sen verscheidene malen en moest de „Simson" tweemaal en de „Stentor" één keer opnieuw verbinding tot stand bren gen. De zeesleepboot „Nestor" met op sleeptouw de Liberiaanse, ruim 4.000 ton grote „Xmas" wordt vandaag in Bremen verwacht. Dit schip, dat bij Texel op de haaksgronden in nood heeft verkeerd, werd door de „Nestor" op slechts geringe afstand van de Ne derlandse kust vastgemaakt en in die per water gesleept. De negentienjarige Fiamma Ferragamo heeft de bekende schoenenhandel in Londen van haar vader overgenomen. Ferragamo, die de koning van de schoen makers werd genoemd, is in augustus overleden en zijn jeugdige dochter eet de zaak voort. (Van onze correspondent) TILBURG, 13 okt. Op het proef schrift „Wage determination and orga nised labour in India" promoveerde vanmiddag onder grote belangstelling de Indische Jezuïet pater A. J. Fonseca cum laude tot doctor in de economische wetenschappen. Promotor was prof. dr. J. M. Pieters. Het was de eerste keer dat een aca demicus uit een onderontwikkeld ge bied aan een katholiek instituut voor hoger onderwijs in Nederland promo veerde zonder hier het doctoraal exa men te hebben afgelegd. Pater Fonseca, in 1915 in Karachi geboren, behaalde in 1945 de Master of Arts-degree in Madras. Een beurs stelde hem vorig jaar in staat een studiereis naar Europa te maken waar professor Colin Clark uit Oxford hem verwees naar de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg. Pater Fon seca was in Indië enige jaren werkzaam op het Indian Social Institute, dat zich bezig houdt met het verspreiden van de katholieke sociale leer in Indië en dat tevens is belast met de training van vakbondsleiders en sociale werkers in katholieke geest. Tevens organiseert dit instituut ieder jaar de „Catholic Social Conferences", te vergelijken met de „Semaines sociales" in Frankrijk. Doctor Fonseca, wiens voorouders al meer dan driehonderd jaar katholiek zijn, was in Indië werkzaam aan een vormingsinstituut voor arbeiders. In deze functie leerde hij de Zweedse vak bondsleider Knut Larsson kennen die hem uitnodigde in Zweden de vakorga nisatie te komen bestuderen. Vrijdag gaat doctor Fonseca aan deze uitnodi ging gehoor geven. Het proefschrift is voor de economisch geïnteresseerde een boeiend werk over de loonproblematiek in een zich indus trieel ontwikkelend land. Uit het proef schrift blijkt o.m. dat in het „onder ontwikkelde" Indië de geleide loonvor ming afmetingen heeft aangenomen welke in Europa alleen maar in Neder land bestaan. In een land met een zo grote arbeidsreserve als Indië is het voor de bestaanszekerheid van de ar beiders echter van zeer grote beteke nis dat het grootste deel van de loon- overeenkomsten door de rechterlijke macht wordt vastgesteld. Belangwek kend tenslotte is het feit dat doctor DJAKARTA, 13 okt. (Rtr) De In donesische regering heeft in ee-n brief aan uitgevers verklaard, dat het de taak van de pers is de politiek van president Soekarno „te steunen en te verdedigen". De premier en waarne mend president, ir. Djuanda zei in zijn brief dat de pers de Indonesische „ac tieve en onafhankelijke" buitenlandse politiek moet verdedigen, geen buiten landse machtsblokken moet steunen, het geloofvan de Indonesiërs in de doelstellingen en het leiderschap va-a de „Indonesische revolutie" moet er sterken, ertoe moet bijdragen de orde, veiligheid en „politieke rust" te hand haven en zich moet distantiëren van artikelen en foto's va-a „sensationeel en immoreel karakter". Volgens de brief kan van uitgevers die zich niet aan deze richtlijnen hou den, de vergunning tot publiceren of tot het bezitten van een drukpers worden ingetrokken. De premier verklaarde, dat de nieuwe bepalingen waren opge steld, omdat de pers de grote massa zou kunnen leiden naar een rechtvaar dige en welvarende maatschappij en omdat het „noodzakelijk geacht werd de publikatiemiddelen te reorganiseren teneinde dit doel op gemakkelijke wijze te bereiken". Volgens een voorschrift, dat na de brief van premier Djuanda werd uitge geven, wordt het uitgeven van kranten en tijdschriften zonder vergunning van het „regionale militaire bestuur" ver boden. Overtreders kunnen een jaar ge vangenisstraf of een boete van 4.000 gulden krijgen. Fonseca als Indiër de stelling verde digde dat de bevolkingsgroei stimule rend werkt op de industriële ontwikke ling. ROTTERDAM, 14 okt. Een kloos terzuster bekeek in juli in de tuin met bloemen en planten uit de bijbel op de „Floriade" de tekeningen, die school kinderen uit Jeruzalem hadden ge maakt. Onder elke tekening hing een pasfoto van de maker of maaktster, met de naam. De twaalfjarige Ruth Mansur was een van hen. Enige tijd na dit bezoek ontving het bestuur van de „Floriade" een brief met de mededeling, dat de klooster linge er prijs op stelde een gouden da vidster in de vorm van een hangertje naar dit kind te zenden, Zij had het kleinood destijds in bewaring gekregen van een ondergedoken Joods kind, kort voordat dit in 1942 werd weggevoerd. Na de oorlog besloot de kloosterzuster het hangertje ten geschenke te geven aan het eerste Joodse kind, dat zij ont moeten zou en dat, evenals de kleine die de jaren 194045 niet ovèrleefde, Ruth zou heten. Ester Nif, de te Jeruzalem wonende archtitecte, die de inrichting van het paviljoen op de „Floriade" had ver zorgd, heeft het gouden sterretje dezer dagen aan Ruth Mansur overhandigd. Ruth heeft nu haar foto aan de schenk ster gezonden met de mededeling, dat z\j de davidster altijd zal blijven dra gen als herinnering aan het leed van het Joodse volk in de afgelopen jaren. Van de vaste commissie Bestuurswe- zen van het college van advies van de Anti-Revolutionaire Partij is een rap port uitgekomen inzake het district ai« bestuursvorm voor agglomeraties. Na een korte beschouwing over de positie van de gemeente in ons staatsbestel en over de gemeentelijke autonomie, wordt er op gewezen, dat grenswijzigingen en samenvoeging van gemeenten soms een oplossing kunnen bieden. Echter niet altijd. Want er kunnen andere belangen zijn, die samenvoeging of grenswijzigin gen ongewenst doen zijn. Ook moet wor den gewaakt tegen de vorming van ge meenten, welker omvang te groot moet worden geacht. Juist bij de grote agglo meraties zal dit laatste dikwijls het ge val zijn. In het voetspoor van de Wet gemeen schappelijke regelingen van 1950 wordt nu gepleit voor de mogelijkheid tot vor ming van een lichaam (district), dat een aantal of een complex van bepaal de belangen voor de districtsgemeen ten gezamenlijk behartigt. Principieel verschil tussen de „gemeenschappelijke regeling" en een „district" ziet de com missie in haar rapport niet. Wel is de commissie van mening, dat zulk een „district" steeds afzonderlijk bij de wet moet worden ingesteld. Ge let op het belang van deze figuur is het goed, dat de Staten-Generaal er hun oordeel over kunnen laten gaan. Het district zal over dwingende be voegdheden moeten kunnen beschikken, toegekend bij de wet. Bij dezelfde wet zullen bovendien de bevoegdheden van de organen van het district, de districts- raad, het dagelijks bestuur (college van gecommitteerden) en de voorzitter, on derling moeten worden afgebakend. Al' zodanig valt. het district evenals de g®* meenten onder het toezicht van Ged»* puteerde Staten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2