Communisme hitst Bantoes op TFesterse voorstellen voor ONTWAPENING Borgward DE GAULLE WIL DIRECT CONTACT MET KAMER CITROEN ■sar Banken op Cuba genaast Beweegredenen van president nog in duisternis gehuld ZONDAGS Soekarno zou instemmen met bemiddeling van Malakka Zuidafrikaans minister in V.N.: „Lappen worden ook onderdrukt" Quemoy en Matsoe Snel privé-ies Doodstraf geëist tegen Menderes Obstakel op de Rijn weggeruimd GRONDWETSWIJZIGING in frankrijk J.J.v. Kooien vers slagroom-gebak Tyfonen eisen 181 mensenlevens Grote brand bij Seraing Den Haag weet alleen via pers van initiatief van Tunku Abdul Rahman Khroesjtsjev terug in Moskou MIKOYAN IN ONGENADE Grote roofoverval in Frankrijk Het weer Vrij koud Loemoemba-nozems plegen aanslag GRIFFIOEN GARAGE VERBEEK N.V. HEYNIS ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 o 84sfe JAARGANG No. 30648 Tsjang Kai-sjek wil eilanden verdedigen Dansstudio Tel. 56132-13143 en Skoda GEERT ROGGEVEEN IK PRIJS VERLAAGD! A. J. ROTTEVEEL'S België staakt hulp aan Katanga De kwestie-Nieuw-Guinea 1 Suikerindustrie nu Staatsonderneming Amerika jaagt op onbekende duikboot Koninklijke belangstel ling voor werk van jury 1.75 miljoen uit postauto gestolen Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon- Redactie 21544, Advertenties 21S43 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. NEW YORK, 15 okt. (A.F.P., Rtr U.P.I.) Eric H. Louw, de minister van buitenlandse zaken van Zuid- Afrika, heeft tijdens de gisteren ge houden zitting van de Assemblée van de Verenigde Naties betoogd, dat het internationale communisme de schuld zou zijn van de rassentroeoelen in zijn land. De Zuidafrikaanse regering zou, volgens de minister, juist alles gedaan hebben om de positie van de Bantoes en de andere niet-blanken te verbeteren, en toen kwamen de com munisten roet in het eten gooien en de Bantoes ophitsen tegeh de blan ken. „Een aantal leiders van het Afri kaanse Nationale Congres, dat onder mijnende activiteiten ontwikkelt, staat bekend als communisten. Het zijn de communisten, die verantwoordelijk zijn voor de relletjes in Sharpeville", aldus minister Louw. De „relletjes in Sharpeville" waren, zoals bekend, bloedig onderdrukte rassenonlusten, die leidden tot een beroep van de Veiligheidsraad op de Zuidafrikaanse regering om een eind te maken aan de rassenscheiding. De Zuidafrikaanse gedelegeerde ver weet de Westerse lauden, dat ze de communisten steunden in hun ondermij ning van de rassenpolitiek van Zuid-Afn- ka en hij meende, dat .juist die Wester se landen lang niet altijd vrij-uit Jpngen op liet gebied van rassen-discriminatie. Hij meende, dat Indië, Zweden, oor- Wegen. Saoedi-Arabië, Irak. Liberie* Indonesië Ghana, Malakka en Centraalamerikaanse landen en de y .S. zich evenzeer aan rassen-diserimma- ties bezondigden. Wat Zweden en Noor- Wegen betreft, meende Louw, dat daar de Lappen onderdrukt werden, naar hij Uk Sc^dinavische kranten had gelezen. Ontwapening Engeland, de V.S en Italië hebben een ontwerp-rfesolutie betreffende ont- wapening opgesteld, welke thans ter kennis wordt gebracht van alle V.N.-af- vaardigingen. Hierin worden zes begin selen uiteengezet die naar de mening 5 uioners de leidraad moeten vor men'voor het opstellen van een ontwa peningsprogramma. De zes beginselen zijn: 1. De ontwapening moet geschieden in Stadia. De afzonderlijke ontwa peningsmaatregelen moeten zo spoedig mogelijk en in elk geval binnen bepaal de tijdsperioden worden uitgevoerd. 2. De overgang naar een volgend ont wapeningsstadium geschiedt, wanneer de maatregelen in de voorgaande fase naar bevrediging zijn uitgevoerd. Hierbij wordt het voorbehoud gemaakt dat een doeltreffend toezicht van kracht blijft en dat tevoren overeenstemming is be reikt over eventuele nieuwe controle maatregelen, die zullen gelden voor de volgende etappe. 3. Ontwapeningsmaatregelen op het gebied van de gebruikelijke en de kern bewapening moeten zodanig worden ge troffen da» hierdoor geen land of groep van landen in enig stadium een duide lijk militair voordeel verkrygt. 4 Een internationale, binnen het kader der V N op te richten ontwapeningsor ganisatie, moet worden belast met het toezicht op de juiste uitvoering van de ontwapeningsmaatregelen. 5. Onafscheidelijk van elke ontwape ningsovereenkomst zullen de bepalingen moeten zijn, die voorzien in internatio naal toezicht op de wijze van uitvoering der ontwapeningsmaatregelen. 6. Algemene en volledige ontwape ning moet beginnen met die maarrege len, welke spoedig en onder hfdoende internationale controle kunnen worden uitgevoerd en die in overeenstemming zjjn met het onder punt drie bepaalde. LEOPOLDSTAD, 15 outober^, UPI) Een groepje van dertig van de „politieke nozems w hiee Loemoemba zich in zijn goeae lu Nacht te omringen, heeft gisteren een Aanslag gepleegd op Albert Ndele, de ^'ce-voorzitter van „sterke man" Wo- o°etoes Raad van Iloge Commissaris sen. De aanslag geschiedde juist op het moment, dat Ndele het Meiniinc-Hotel jn de Congolese hoofdstad verliet, waar "'f tijdens oen persconferentie onder meer gezegd had, dat de Congo-chaos ten einde was en dat betere tijden wa ren aangebroken. Helaas moest de spreker ann den lijve ondervinden, dat de fo'ten zijn schone woorden logen straften. De Loemoemba-nozems slaagden er in twee leden van Moboetoes „zaken kabinet te ontvoeren, de Hoge Com missaris voor binnenlandse zaken Nuss- baumer en diens plaatsvervanger Kan- dolo. Later werd dit tweetai in de Afrikaanse wijk van Leopoldstad vrij gelaten. Het nad er alle schijn van, dat de aanvallers van zin waren hun slachtoffer Ndele te vermoorden. Hun plan was goed voorbereid. Juist op het moment, dat Ndele het hotel verliet, stopte er een vrachtwagen, waar de nozems uit stormden Zij schopten Ndele tegen de grond, dienden hem messteken toe, en er ge schied zijn, wanneer met een Ameri kaanse gast van het Memlinc-Hotel de tegenwoordigheid van geest had gehad, Ndele snel in de hall te sleuren. Het hele incident duurde nauwelijks een mi nuut. De aanvallers naar de vrachtauto, de ^eideg ge nen met zich meesleurend. Een G ne- se schildwacht zag alles, wist_k Ui niet wat te doen en deed toen maar niets. De politie, spoedig ter Plaatse. mishandelde op haat beurt m bet P - haar de Loemoemba-nozems, die ge resteerd konden worden. Tijdens ziin persconferentie had - le lof toegezwaaid aan de unanes V.N.-militairen, wier houding, hu J ie °P prüs zei te stellen, dan die van politici van Ghana. TaipeH, 15 okt. (Reuter) James ien, een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken van Nationalistisch China, heeft verklaard dat de troepen van Tsjang Kai-sjek de eilanden Quemoy en Matsoe kun nen en zullen verdedigen, zelfs zonder do hulp van de V.S, Wij zijn vastbe sloten deze eilanden tegen elke pr'js te behouden, omdat zij van grote stra tegische lietekenis zijn voor de verde- diging van Formosa en de Pesca dores, zo zei hy. Sjen reageerde hier mee op de verklaring van senator Ken nedy, dat Quemoy en Matsoe „niet te Verdedigen'' zyn. (Advertentie) JASSIADA, 15 okt. (A.F.P., Rtr.) In het massaproces tegen ongeveer 500 vooraanstaande figuren van het regi- me-Menderes is gisteren, kort nadat de openbare behandeling was begonnen de doodstraf geëist tegen oud-president Bayar, oud-premier Menderes zestien voormalige ministers en twintig ande ren. Oud-premier Menderes was zeer ner veus en sprak met zwakke stem Hij beklaagde zich er over dat hij nu sinds vijf maanden ononderbroken zat opge sloten. zonder dat hp met iemand mocht spreken. Nadat de verdedigers hadden geprotesteerd tegen het feit, dat. zij' niet in contact met hun clienten hadden kun nen treden en dat de beklaagden niet beschikking hadden over de stukken die voor hun Verdediging onontbeerlijk •in herbalde de president van het Hof. aU?',ne stukken 'er beschikking van de daVaaLet= zuHen worden gesteld. V0Ex president Bayar schreide toen hij weVdSrvrlagdVver de'verkoop van een hond die hij van deAigaanse vorst ten geschenke had geKrege hjj voor een bedrag ter .waarae van 25.000 gulden aan net ~Lak te- landbouw had verkocht. Hij sPJ?fhnj gen dat hij dit geld ten eigen ba.e gebruikt. Hjj had het bestemd voor bouw van waterwerken nabij Izmir. Dertig personen die, sedert de staats greep van mei, op het eiland Jassiada werden vastgehouden voor ondervra ging, zijn donderdagavond vrijgelaten en naar Istanbul overgebracht. Advertentie Bloemendaalseweg i-9 BloemendaaJ Telefoon 52301 Advertentie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 15 okt. De door president De Gaulle te kennen gegeven wens om zich voortaan persoonlijk, in levenden lijve, te kunnen richten tot het parle ment „bij voorkomende grote gelegen heden" en in dier voege de grondwet gewijzigd te zien, heeft vooral in par lementaire kringen aanzienlijke deining geweeg gebracht. Eergisteren ontving de president het nieuw gekozen „bu reau" van de Nationale Vergadering dat kamervoorzitter Chaban-Delmas hem was komen voorstellen. De heren van het bureau maakten zich bij die gelegenheid tot tolk van het bij de par lementariërs levende verlangen naar meer en gunstiger op de kalender lig gende zittingsperiodes, waarvoor een grondwetswijziging noodzakelijk is. Het was daarop dat president De Gaulle antwoordde met de boven weergegeven wens zijnerzijds die hem „na aan het hart lag". Het door de president gesuggereerde procédé van grondwetswijziging zou het meest'eenvoudige zijn, dat door de grondwet aan de hand wordt gedaan: het bijeenkomen van Nationale Verga dering en Senaat te Versailles in ge meenschappelijke zitting, in „Congres"; verkijgt dan de voorgestelde grondwets wijziging daar drie-vijfde der stemmen dan is zij er zonder meer door. Het an dere omslachtiger procédé is de beide wetgevende lichamen afzonderlijk te la ten stemmen, in welk geval de een voudige meerderheid voldoende is, maar een referendum moet dan deze uitslag bevestigen. President De Gaulle heeft tegelijkertijd doen weten dat nie-t hij zelf of de regering een desbetref fend voorstel tot grondwetswijziging zal indienen, maar dat hij het initiatief, daartoe overliet aan het parlement. Het geen men formeel natuurlijk wel enigs zins als een manier van spre-ken kan be schouwen. De grondwet zoals zij thans is be paalt (artikel 18): „De president der republiek stelt zich in verbinding met de beide Assemblées door middel van boodschappen, die hij doet voorlezen en waarop geen enkel debat volgt". Wordt aan De Gaulles wens voldaan en wat zou het betekenen indien dit niet o-ebeurt? dan za* hij dus in de toe komst persoonlijk zijn boodschappen kunnen komen voorlezen of voordragen. Het druist in tegen alle tradities van derde vierde en vijfde republiek, voor zover'bij deze laatste reeds van traditie sprake 'kan zijn. De eerste parlementaire reacties op de wens van De Gaulle zijn begrij pelijkerwijs uiteenlopend of ge mengd. Persoonlijk optreden van pre sident De Gaulle zou het parlement uiteraard in aanzien kunnen doen stij HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJL WEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp. B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort. B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem. Advertentie LIMOUSINE f 5325.- COMBI f 6295.- Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Blnemendaal Tel. 57500 57501 (K 3500) (Advertentie) Speciaal aanbevolen door onze chef banketbakker d gebruik van r HARKT EN HO gen. En het kan de parlementariërs slechts strelen dat De Gaulle deze toe nadering tot het parlement zoekt. An derzijds zou het karakter van „pre- sidentiee. regime" van de vijfde re publiek er nog meer door worden ge accentueerd. Hiertegen heeft voorna melijk Guy Mollet reeds bezwaar ge maakt, terwijl een andere socialisti sche voorman, kamerfractieleider Leenhaut heeft verklaard, dat zo te vens de functie van eerste minister werd opgeheven, men in ieder geval een veel duidelijker situatie zou krij gen. Maar bij dit laatste dient opgemerkt, dat het geenszins de bedoeling van president De Gaulle is geweest om met het parlement ook in discussie te tre den en zich voor het parlement verant woordelijk te stellen. Hij zal er af en toe slechts komen spreken en daarna onmiddellijk "weer vertrekken. De rechts onafhankelijke Paul Reynaud is het denkbeeld bijgevallen „voor zover het de- uitzonderlijke figuur van De Gaulle betreft". MANILLA, 15 okt. (U.P.I.) De Tyfoon Lola is gisteren in het gebied boven de Chinese Zee verdwenen na een spoor van dood en verwoesting te hebben achtergelaten in de Philinniin- se archipel. Tenminste 32 doden en voor ruim 10 miljoen aangerichte scha de is het droeve saldo, dat overbleef, nadat dit gebied voor de tweede keer in een week door een tyfoon werd Be troffen. Het zwaarst getroffen werden Manilla en de aangrenzende provincies op het dichtbevolkte Luzon. Twee dagen van onafgebroken regenval hebben hier de oogst verwoest, de spoorwegverbindin gen ondermijnd en de verbindingen ver nield. Verschillende steden zijn nog geïso leerd en de bewoners worden bedreigd door verhongering. Pogingen om deze gebieden van voedsel te voorzien strandden op de onder water staande wegen. Het totale dodencijfer na de tyfonen Kit en Lola is thans gestegen tot 181. De schade wordt geschat op ongeveer 30 miljoen dollar. Men vreest zelfs dat de 40 miljoen dollar zullen worden overschreden. LUIK, 15 okt. (ANP) Tientallen miljoenen frank schade is gisteren het gevolg geweest van een felle brand in een machinefabriek van Cockeriil-Ou- grée in Seraing by Luik. Voordat de brandweren uit drie plaat- nnr net unn. Uitsluitend gebruik van roomboter. GROTE MARKT EN HOUTPLEIN juiurt'- „iL ui ie plaat sen na twee uur het vuur meester wa ren. waren het kantoorgebouw, een ma chinehal en twee grote tanks met stook olie volkomen in vlammen opgegaan. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting. De fabriek vervaardigde onderdelen van lokomotieven en scheepsmotoren. BRUSSEL, 13 okt. (Rtr.) - België heeft zijn technische steun aan de Con golese provincie Katanga stopgezet, al dus meldt het Belgische persbureau Belga uit ïüsabethstad. De Katangese leider Tsjombe en de Belgische afge zant in Elisabethstad, Robert de Roth schild, hebben besloten de activiteit van de Belgische missie te beëindigen, daar zij de meeste van de haar toever trouwde taken had vervuld. De missie had voornamelijk tot taak de reorga nisatie van de rechterlijke macht en de „Afrikanisatie" van het ambtelijke apparaat. Vrijdag is op de Rijn het wrak van de Belgische tanker „Diamant" ge licht. Op de achtergrond de Deense veerboot „Tina Scarlett" die steeds dieper in de bodem wegzakt. KUALA LUMPUR, 15 okt. (AFP, ANP) President Soekarno van Indo nesië stemt volkomen in met de „ge dachte", welke de premier van Malak ka. Tunku Abdul Rahman, heeft ont wikkeld om de kwestie Nieuw-Guinea te regelen. Dit heeft de Indonesische stafchef, generaal Nasution, verklaard, met wie de Tunku vertrouwelijke be sprekingen heeft gevoerd in verband met zijn bemiddelingsvoorstel. Het ministerie van Buitenlandse Za ken reageerde met terughoudendheid op dit nieuws. Officieel is hier van het plan van de premier van Malakka Tunku Abdoel Rahman niets bekend. Wel gaf men toe dat na hetgeen thans niet officieel gepubliceerd is, kan wor den aangenomen, dat onze ambassa deur in Kuala Lumpu de heer Van Gu- lik op de hoogte is gesteld van de plannen van de premier. Wjj herinneren eraan, dat de heer Rahman enige maanden geleden een officieel bezoek aan ons land heeft ge bracht. Bjj die gelegenheid heeft Zijne Excellentie aan de minister van Bui tenlandse Zaken in Den Haag duidelijk te kennen gegeven waardering te heb ben voor het beleid van het kabinet Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie is gisteren in zijn land terug gekeerd van zijn verblijf bij de Verenigde Naties in New York. De Sovjet leider viel op het vüeQVeld van Moskou een plechtige ontvangst ten deel, maar vice-premier Mikoyan ontbrak. Hoogstwaarschijnlijk is hij in onge nade gevallen. HAVANA, 15 okt. (Rtr, U.P.I.) De Cubaanse regering heeft gisteren alle banken op het eiland genationaliseerd met uitzondering van de Royal Bank öf Canada en de Bank of Nova Scotia eveneens een Canadese onderneming. Voorts heeft de regering een wet be kendgemaakt, op grond waarvan 382 maatschappijen net inbegrip van 105 suikerfabrieken worden genationali seerd. Onder de genaaste ondernemin gen bevinden zich verscheidene Ameri kaanse ondernemingen, acht spoorweg maatschappijen. dertien grote waren huizen die eigendom zijn van Cubanen, LONDEN, 15 okt. (U.P.I.) De eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, Anastas Ivanowitsj Mikoyan, schijnt in ongenade gevallen te zijn. Zijn naam komt niet voor in de jongste uitgave van „Geschiedenis van de communis tische partij van de Sovjet-Unie", die deze keer over Armenië handelde. Mi. koyan, die uit Armenië stamt, gold al tijd als een van de grote mannen in de partij in Armenië. Hij was niet op hét vliegveld Voek- nowo bjj Moskou, toen daar gisteren het vliegtuig uit New York met pre mier Khroesjtsjev en zijn gevolg land de. Ook toen Khroesjtsjev in april te rugkeerde van zjjn reis door het Verre Oosten was Mikoyan er niet om hem te begroeten. Een lid van het presi dium, Demitri Polyanski, verklaarde tegenover de pers dat Mikoyan „op vakantie" was. Maar gezien de weglating van zjjn naam uit het partij-orgaan waarin hjj tot dusver altijd geprezen was, vooral wanneer er over Armenië geschreven werd, geloven gezaghebbende waarne mers te Londen dat de „Armeense to venaar" in ongenade gevallen is. Nergens is de laatste maanden zjjn naam genoemd. Mikoyan scheen ge heel uitgerangeerd te zjjn. Vooral om dat de begroeting van Khroesjtsjev gisteren buitengewoon groots was op gezet beschouwt met Mikoyans afwe zigheid als van doorslaggevende bete kenis. vijftig textielfabrieken, zes fabrieken van sterke drank, zes fabrieken van ge condenseerde melk en zestien rijstbe drijven. Met de ondernemingen die laatstelijk genationaliseerd werden erbij gerekend is vrijwel de gehele Cubaanse suiker industrie thans een staatsonderne ming geworden. Het feit dat de Canadese banken aan nationalisatie ontsnapten houdt er mee verband dat Cuba hoopt uit Canada te betrekken wat het thans in Amerika niet meer kan kopen. Momenteel brengt een Canadese nandelsmissie een bezoek aan Cuba. SAN DIEGO, 15 okt. (Rtr., A.F.P.. U.P.I.) De „Kearsarge". een vl'eg- dekschip uitgerust met anti-duikboot vliegtuigen en vier torpedobootjagers van de Amerikaanse Pacificvioot, zijn gisteren met een „onverwachte op dracht" van de vlootbasis in San Diego vertrokken. Een woordvoerder van het ministerie van marine deelde mede, dat de schepen zijn uitgevaren om een onderzoek 'n te stellen n..ar een „niet geïdentificeerd voorwerp onder wa ter", dat gisteren door een waarne mingsvliegtuig is gesignaleerd. Het gaat hier vermoedelijk om een onbe kende .duikboot. AMSTERDAM, 14 ok'. De konin gin heeft in het Amstelho'el een deel van de werkzaamheden bijgewoond van de jury voor Je koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst. De koningin werd ontvangen door de voorzitter, de heer H. M. van der Spoel, de secretaris de heer M. Kolt- hoff en de penningmeester de heer G. van Vliet. De Quay ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea. De premi;r was ervan overtuigd, dat Nederland geen enkele agressieve bedoeling heeft en slechts beoogt conform art. 73 van het Hand vest van de Verenigde Naties te han delen en Nieuw Guinea op de meest vreedzame wijze tot zelfbestuur te brengen. Stafchef Nasution, die wel op de hoogte is van het Malakkaanse voor stel, verklaarde nog te hopen,dat de bemiddelingspoging zou slagen, omdat Indonesië een vreedzame regeling van hc' geschil verkiest. Nasution zei ech ter ook, dat Indonesië „West-Irian" on middellijk wil „bevrijden" en dat zjjn land recht op dat gebied had en niet langer wilde wachten. Zoals reeds bericht wil de Tunku po gen de steun van de Verenigde Staten Engeland en andere landen te ver werven voor zijn voorstel voor een vreedzame regeling van het geschil. Wanneer hij feich van die steun kan verzekeren, wil hij zjjn voorstel voorleggen aan de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, dit ken nelijk in verband met het debat over het kolonialisme in de Assemblée. Tunku Abdul Rahman, die gisteren is vertrokken, zal een kort oponthoud in Engeland hebben. Hij zal op 19 ok tober in Canada arriveren en er zes dagen blijven alvorens door __te reizen naar de Verenigde Staten. HÜ zal pre sident Eisenhower in Washington be zoeken en ook bezoeken brengen aan New York, Pittsburgh, Akron, Ohio en San Francisco. In totaal zal hij 10 dagen in de V.S. doorbrengen. Men ver wacht, da* hij na zijn Amerikaanse rond reis Engeland, Italië en wellicht Ne derland op de terugreis zal aandoen. NANTES, 15 okt- (Rtr) Gisteravond is in de buurt van Nantes een postauto van naar schatting 2.500.000 N. Frs (cir ca 1.750000 gulden) beroofd. Het is vol gens Reuter de grootste roofoverval in Frankrijk. Tot nu toe was het record de overval op de auto van de Aga Khan, op 3 augustus 1949. waarbij juwelen ter waarde van anderhalf miljoen gulden werden gestolen. De postauto maakte de gebruikelijke rit tussen Heric en Chateaubriant, toen er voor haar een kleine auto slipte en dwars over de weg tot stilstand kwam. De postauto kwam ermee in botsing. De PTT-chauffeur stapte uit om de vier inzittenden van de kleine auto te hel pen, maar zij vielen hem aan. Hij wist zich los te "ukken en zocht een schuil plaats. Drie van de vier rovers reden met de postauto weg, de vierde volgde met de personenwagen. De postauto is later met lege postzakken aan de kant van de weg gevonden. (Advertentie) BARTEUQRI5SJR. HAARLEM TEL-13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) aHsJERDAM IEL. 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15) Op de meeste plaatsen droog weer met enkele overdrijvende wolken velden, afgewisseld door opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige, noord oostelijke wind. Tamelijk koud. Zondag. Zon: 7.06 - 17.45. Maan: 2.12 - 16.15. Maandag. Zon: 7.08 - 17.42. Maan: 3.19 - 16.40. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 15 okt. De afgelopen week heeft in een deel van ons land hijzonder veel regen gebracht. Dit was met name in Noord Holland, Utrecht en oostelijk Brabant het geval, waar in vier dagen 90-130 mm regen is ge vallen tegen normaal in de hele okto bermaand 80 mm. In de afgelopen nacht trad een sterke afkoeling op, waarbij het kwik in Oost- Brabant tot beneden het vriespunt daalde. Er heeft zich een hogedrukge- bied ontwikkeld met het centrum bij Noord-Schotland. Dit hogedrukgebied breidt zich zowel over Scandinavië als onze omgeving uit. waardoor de wind zwak is geworden en "naar noord tot noord-oost is gedraaid. Dit luidt een periode met belangrijk gunstiger herfst weer in. Het blijft rustig en overdag vrij zonnig, waarbij de temperatuur echter niet veel hoger komt dan 10 12 gr. De nachten worden kouder met in het binnenland nachtvorst en op wat meer uitgebreide schaal mistvelden, die plaatselijk in de ochtend vrij lang kunnen blijven hangen. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. LONDEN, 14 okt. (U.P.I.) De Sov jet-geleerde dr. Abram Joffe, is op tach tigjarige leeftijd overleden. Geleerden in het westen geloven dat dr. Joffe de leiding heeft gehad van de laatste expe rimenten die voorafgingen aan de eer ste Russische „toombomontplcffing. Tass vertelt over hem dat hij de fundering voor de wetenschap der halfgeleiders heeft gelegd. Het persbureau zegt niets over zijn werk wat de atomen betreft. gisteren 24 uuj Den Heidei licht bew. 13 10 1 Ypenburg mist 12 5 0 Vlissingen licht bew. 12 8 0 Eelde mist 13 2 1 De Bilt mist 12 4 0 Twente mist 11 -0 0 Eindhoven mist 11 -0 0 2d.-Limburg half bew. 11 0 0 Stockholm geh. bew. 9 4 0 Oslo zw. beW. 8 2 0 Kopenhagen Londen regenbui licht bew. 9 12 7 7 7 2 Amsterdam motregën 12 6 1 Brussel half bew. 11 0 0 Luxemburg half bew. 2 0 Parijs onbew. 4 0 Nice geh. bew. 16 9 50 Berlijn half bew. 10 5 2 Wenen regen 13 6 0.1 Rorr.e regen 20 17 2 Madrid onbew. 17 5 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1