Cycloon eist 3.000 mensenlevens Weergaloze ra aan kust van Bengalen Onberekenbare terreur in LEOPOLDSTAD Ghanese VN-soldaten zien soms werkeloos toe Premier van Malakka acht poging een verheven taak Drie doden en tien gewonden bij ongelukken in het verkeer gK-ea a' Minister Luns: Inhoud van plan nog niet bekend 7 Stormsnelheid wel 110 km. per uur Vliegtuigramp bij ELBA ürie Amerikanen terechtgesteld Beschonken automobilist na aanrijding aangehouden Handelsakkoord Bonn-Moskou? Betogingen in Tokio Grote voorraad AARDGAS in Groningen Terwijl de politici goede vorderingen maken Het weer Macmillan wil nieuw topoverleg Marine-officier redt autorijder GOLEM ==VAN BENGALEN ARABISCHE Elf passagiers omgekomen OP CUBA: Onderhandelingen vandaag begonnen Het weer in Europa LEOPOLDSTAD, 17 okt. (AFP, Rtr, UPI) Kolonel Mo- boetoe, de „sterke man" van Con go, die zaterdag zijn dertigste verjaardag gevierd heeft, schijnt goede vorderingen ,te maken in zijn streven om de politieke tegen stellingen in Congo te overbrug gen. Het is thans duidelijk, dat dit alles buiten Loemoemba om moet gebeuren, Moboetoe verklaarde gisteren, na afloop van een kort bezoek aan de Katangaanse leider Tsjombe, dat hij „zeer tevreden" was. Tsjombe zou hebben laten blijken geen voorstander te zijn van een afscheiding van Katanga van de rest van Congo en bijgevolg thans wel te voelen voor de Congolese „statenbond". Naar verluidt zou Moboetoe aan Tsjombe het vice- premierschap in een nieuw te vor men regering hebben aangeboden. Suède dames-'en herenjasjes Rustig weer Sovjet-Unie wijst twee Amerikanen uit Man verstijfd van schrik voor aanstormende trein BEMIDDELING NIEUW GUINEA-KWEST1E Anti-Britse agitatie op MALTA maandag 17 oktober i960 84sfe JAARGANG No. 30649 li ^reHANISTANji^^ 7 PENDSJAAB RADSJPOETANa SIND KARATSJI CENTRALE' PROVINCIËN HAIDERABAD\ haidIra'bad^ 'BC5M8/W [MYSORE) [MADRAS {CEYLON .(KBO0N KARACHI, 17 okt. (Rtr.) Driedui zend mensen zonden naar schatting om het leven gekomen zijn tijdens een Weergaloos hevige cycloon, die ge bigd door een vloedgolf, begin vorige week de kust van Oost-Pakistan teis terde. De omvang van deze ramp werd eerst gisteren door de regering in Ka rachi bekendgemaakt. In de loop van de vorige week kwamen er slechts sporadische berichten uit het rampge bied. Sinds mensenheugnis moet er nimmer zo'n hevige vloedgolf waarge nomen zijn. De woedende storm joeg in de vroe ge morgenuren van vorige week maan- PORTOFERRAIO, Elba. 17 okt. (A.F.P., U.P.I.) De elf inzittenden van de ..Italia", een vliegtuig van de gelijknamige Italiaanse luchtvaart maatschappij. hetwelk sinds vrudag Verniist wordt blijken te zijn om gekomen tijdens een brand, die slechts V>kele resten van het vliegtuig Jeeft overgelaten. De sporen van de rtamp werden gevonden in de buurt van ?P Monte Capanne op het eiland Elba, s® stoffelijke resten van ae ïnzitten- 1 zijn met moeite geborgen. jThomphóii Vn okt. (A.F.P.) Allen Amerikanen die iSt.„I2,Uer> de twee een revolutionair trm.fJÜ favond door wegens contra-resïSÏJESÏ Santiago ter dood veroordeeld werden, on! dagochtend terechtgesteld ne terecht gestelde Amerikanen hadden ook de Cubaanse nationaliteit. Zij zouden ver leden week meegedaan hebben aan een landing van contra-revolutionairen. Vorige week donderdag was reeds de Amerikaan Zarba uit Bos on met zes tien andere contra-revolutionairen te reTerwy!eAilen Thompson tijdens het proces geweigerd heeft iets te gp had Robert Fuller toegegeven aan de expeditie van contra-revvlutionairen ï^gedaan te hebben omdat Min r?,u van zijn grondeigendomtnen ba beroofd was- nai® tweede Cubaanse contra-revolutio- ;.0„ ®n' die met Thompson en Fuller derti werden, zijn veroordeeld 5 jaar gevangenisstraf. va- op tot tf»-n u,le- Vier personen zijn gedood tui landingsgestel van een vlieg gat? een vrachtauto raakte- Het ongeluk Tv,v^Ujde toen van de Spaanse vliegbasis hij Sevilla een vliegtuig op- ratvta ^yaarvan het onderstel de auto vl» vier arbeiders zaten. Alle wist het toestS slaj?. gedood. De piloot wist het toestel veilig te doen landen. dag zes uur lang over de Golf van Ben galen en langs de kust van Oost-Pa- kistan, een spoor van doden en ver nielde hutten achter zich latend. Aan genomen wordt, dat vele lichamen van bij de ramp omgekomenen door de gol ven werden meegesleurd. De storm be reikte een snelheid van wel honderd tien kilometer per uur. Vele vissers scheepjes werden omgeworpen; grotere schepen konden ook vele drenkelingen redden. Het getroffen gebied ligt ongeveer driehonderd kilometer ten oosten van Calcutta, nabij de monding van de Canges, waarvan het water vorige week ten gevolge van regenval onrust barend gestegen is. Onder meer werd Lakhnau, een stad van 750.000 inwo ners, bedreigd. Vliegtuigen werden toen ingeschakeld om mensen te eva cueren en voedsel neer te werpen bo ven bedreigde gebieden. Loemoemba-nozems oefenen, opgehitst door de afgezette pre mier, een onberekenbare terreur uit in Leopoldstad. Lynch- pogingen en ontvoeringen zijn thans aan de orde van de dag en ingevolge hun „dienstgeheim" zien de V.N.-militairen, veelal afkomstig uit het met Loemoemba sympathiserende Ghana, werkeloos toe. De foto toont hoe de jeugdige aanhan gers van Loemoemba een lia van „sterke man" Mo boetoes Raad van Hoge Commissarissen ontvoeren. AMSTERDAM, 17 okt. Drie mensen werden gedood en tien gewond in het afgelopen weekeinde bij botsingen te Tilburg, Denekamp. Nijmegen, Baarle- Hertog en Tegelen. Op de weg tussen deze laatste plaats en Venlo reed zaterdagnacht een be schonken automobilist met gedoofde lichten op het linkerweggedeelte. Hij kwam in aanrijding met een personen wagen waarin drie mannen zaten. Alle vier betrokkenen raakten gewond. De bestuurder van de wagen, die de aan rijding veroorzaakte, werd door de po litie aangehouden en ingesloten. Zaterdagavond vloog op de rijks weg Tilburg-Eindhoven even buiten Til burg een bestelauto met vijf inzittenden uit een bocht. De wagen kwam in een sloot terecht. De bestuurder, de elektro technicus J.M. Rockx uit Tilburg, was op slag dood. De overige inzittenden: z{jn echtgenote, een mannelijke passa gier en twee liftsters, kwamen er met lichte verwondingen af. De wagen werd vernield. Zaterdagmiddag werd de 62-jarige F.R. Preisser op de Daalseweg in Nij megen bij een aanrijding gedood. De man reed voor een auto uit week plot seling links af zonder te waarschuwen. Het gevolg was dat de auto hem schep te en met geweld tegen de grond wierp. Hij werd met zware inwendige kneu- (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 17 okt. Onder leiding van de plaatsvervangende Sovjet-minister van buitenlandse handel, Borissov i« zaterdag in de Westduitse hoofdstad een delegatie uit Moskou aangekomen die vandaag besprekingen begonnen is met de regering van de Bondsrepu bliek over een nieuw Westduits-Rus sisch handelsakkoord ter vervanging van het bestaande, dat 31 december van dit jaar afloopt. Destijds werd het akkoord in Bonn getekend en thans zou Moskou aan de beurt zijn als «laats van ondertekening van het ver- Slot maar gezien de gespannen poli- Sovjet-hoofdstad Kan zenden. ■ede), socialistische jongerenorganisaties in Tokio houden nog steeds protest- "juogingen tegen de moord op de Japanse socialistische voorman Asamura. De Ute Poogt enkele gangmakers van de op relletjes uitlopende botsingen onscha delijk te maken. Men rekent ook ditmaal in Bonn weer op moeizame onderhandelingen, die weken zullen vergen en door boze Russen ongetwijfeld enige malen zul len worden afgebroken, dit wellicht in verband met de kwesties rond de han del tussen de beide Duitslanden. GRONINGEN, 17 okt. Op twee plaatsen in de gemeente Slochteren als mede in Heveskes, een randdorp van Delfzijl, zijn de laatste tijd grote hoe veelheden aardgas door de Nederland- sche Aardolie Maatschappij aangeboord Nadat enkele jaren geleden een klei ne bormg te Den Boer naar officieel werd gemeld een geringe hoeveelheid aardgas had aangetoond (deze hoeveel heid werd volgens deskundigen overi gens voldoende geacht om een stad als Groningen twintig tot dertig jaar van gas te voorzien), werd ruim een half jaar geleden in Slochteren ,,een belangrijk grotere hoeveelheid" aard gas aangeboord. De boortorens en daar bij behorende installaties werden ver plaatst naar Heveskes, nabij Delfzijl, en ook hier werden grote voorraden aardgas onder de bodem, op tamelijk grote diepte, aangetroffen. Daarna werd opnieuw in Slochteren geboord, ditmaal te Kolham en deze boring had een nog groter resultaat. Exacte cijfers zijn niet gegeven, maar wel wordt in Slochteren gesproken over „de grootste hoorplaats van aardgas van Nederland", over zeer grote hoeveelheden" en over "grote druk". Wekenlang waren de reusachtige gasfakkels kilometers ver te zien. De hoorplaatsen in Slochteren en Delfzijl zijn thans afgesloten door kranen. De autoriteiten van de betrok ken gemeenten verwachten voorshands niet, dat het gevonden aardgas belang rijke perspectieven zal openen voor die gemeenten. Het zal afhangen van de aard van het aardgas en de exploitatie mogelijkheden of dit gas kan dienen als grondstof voor chemische industrie- en. max. mm. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder half bew. 12 7 1 Ypenburg zw. bew. 12 6 0.1 Vlissingen zw. bew. 12 8 3 Eelde licht bew. 10 5 0.1 De Bilt geh. bew. 11 6 0.3 Twente zw. bew. 10 4 0 Eindhoven zw. bew. - 11 6 0 Zd.-Limburg geh. bew. 10 5 1 Stockholm geh. bew. 6 -0 0 Oslo zw. bew. 6 -1 0 Kopenhagen regen 10 0 0.1 Londen mist 14 1 0 Amsterdam zw. bew. 12 6 0 Brussel g-eh. bew. 10 4 0 Luxemburg geh. bew. 6 4 0.3 Parijs mist 12 1 0 Bordeaux onbew. 13 4 0 Grenoble geh. bew. 9 6 1 Nice onbew. 15 9 0 Berlijn regen 8 7 8 Frankfort regen 8 7 8 Miinchen regen 2 Zürich regen 4 4 12 Genève zw. bew. 9 4 0.2 Wenen regen 10 4 0.6 Innsbruck regen 9 2 0.1 Rome regen 18 10 3 Intussen woedt in Leopoldstad noe steeds een onberekenbare terreur die wordt veroorzaakt door dat Loemoemba-nozenis en min of meer beantwoord door even jeugdige Abako- leden, aanhangers van president Kasavoeboe. De positie van de V.N - politiemacht is er niet benijdenswaar diger op geworden, sinds zjj het odium van al te eenzijdige bescherming van Loemoemba op zich geladen heeft als gevolg van „vergissingen" van Ghane se leden van die politiemacht. ..Dienstgeheim" Het dagblad „Courrler d'Afrique" publiceerde zaterdag een foto, waarop men de Ghanese schildwacht werkeloos ziet toekijken, terwijl Loemoemba-no zems Albert Ndele, vice-voorzitter van Moboetoe's „zakenkabinet aftuigen en met messen steken (er wordt ge sproken van een lynch-poging). Tijdens een persconferentie zqn later over dit incident scherpe vragen gesteld aan een V.N.-woordvoerder, die niet anders kon zeggen, dan dat de instructies, hoe de V.N.-politie in zulke gevallen moest (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 lSbs£5TBAA,T- (BIJ. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22-3596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit wes telijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Zon; 7.09-17.40. Maan: 4.27-17.05. handelen „dienstgeheim" waren. Op de foto in de „Courrier d'Afrique" kan rr.en zien, hoe de afgetuigde „hoge commissaris" in een wanhoopsgebaar zijn handen uitstrekt naar de V.N.- Ghanees, die echter toe blijft kijken. Uit een langzaam rijdende auto stormden zaterdagmiddag in de Europese wijk van Leopoldstad zes Loemoemba-nozems, die een man ont- voerden, die de avond tevoren de politie had gewaarschuwd, dat er er gens een relletje aan de gang was, waarbij dezelfde Loemoemba-fans be trokken waren. Dit alles geschiedde ten aanschouwen van de voorbijgangers en is symptomatisch voor hetgeen er in Leopoldstad thans allemaal mogelijk is. Om de regering-Ileo te consolideren wil Jean Bolikango. de leider van de ook wel naar hem genoemde Poena- partij, in de loop van deze week het parlement bijeenroepen, waar hij met de steun van voormalige Loe- moemba-aanhangers, een meer derheid hoopt te krijgen, maar het staat, in ve.rband met deze terreur, te bezien, of die poging zal slagen. MOSKOU, 7 okt (AFP). Het Rus sische persbureau Tass heeft de uit wijzing bevestigd van twee Amerikaan se toeristen, die in juli in de Sov'-t- Unie zijn gearresteerd. Een. van hen zou hebben bekend tijdens zijn ver blijf in de Sovjet-Unie spionage gepleegd te hebben. Hij was veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf maar had gratie gekregen omdat hij spüjt had betuigd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 17 okt. Zaterdag jl. aan het eind van e, n saaie en enigszins le vensvreemde conferentie „maize ,a- pudding" zei een van de conferentie gangers) eindigde de jaarvergadering van de conservatieven, de traditie ge trouw, met de verschijning van Mac millan. De premier daalde af van zjjn Olympische hoogte en ontving een in drukwekkende ovatie. In de rede waar mee hn de conferentie besloot, ver klaarde hij, it hij voorstander was van een nieuw etopconferentie over Ber lijn, indien Amerika en Frankrijk hier mee instemden. Hij zei dat de mter- nationale toestand aanzienlijk verslech terd is sindr mei, en dat men moet proberen de stemming terug te iren- gen op het peil van het voorjaar, om dat onderhandelingen over West-Duits- land en Berlijn dienen te worden her vat. Macmillan achtte het nuttig het bui tenland te waarschuwen tegen een ver keerde interpretatie van de „vreemde politieke disputen" in Engeland. Hij doelde op de hevige meningsverschil len in de Labourpartij over Engelands defensie Brittannië, zo zei de premier, heeft altijd pacifisten gekend. Voorts zijn er een aantal communisten en me dereizigers, „en ongetwijfeld enige ver raders". Maar het Britse volk veran dert in wezen niet, en het is vastbeslo ten zijn vrijheid krachtig te verdedigen. Niemand kan eraan twijfelen dat wij trouw blijven aan onze bondgenootschap pen, en dat wij een betrouwbaar lid zijn van het verbond van 'vrije volken". Het is volgens Macmillan de plicht van Engeland niet toe te geven aan de Sovjet-Unie, maar tegelijkertijd te trachten het geschil te verzachten en een verbetering te brengen in de be trekkingen met Rusland. Hetzelfde geldt ook voor de ronde tafelconferentie, welke Moboetoe bij een wil roepen. Radio Moskou heeft beweerd, dat Tsjombe in Katanga de steun geniet van Zuidafrikaanse troepen en dat hij ook militaire hulp uit Portugees Ango la tracht te krijgen. Bron voor dit nieuws zou - volgens de Sovjet-radio - de „Ghana Times" zijn. zingen overgebracht naar het Canisius- ziekenhuis waar hij later overleed. Gistermorgen overleed in het R.K. ziekenhuis te Oldenzaal de 13-jarige U.L.O.-leerling Paul Blokhuis uit Dene kamp tengevolge van de zware ver wondingen die hij had opgelopen, toen nij zaterdagavond bij het oversteken van de Burgemeester Hoogklimmerstraat in zijn woonplaats tegen een juist pas serende auto opliep en geschept werd De 35-jarige mej. K. van Teylingen, wenende te Vlaardingen, reed gister middag op de steenweg Baarle-Hertog met haar personenwagen tegen een boom. Zij liep ernstige snijwonden aan benen en hoofd op. De 18-jarige Pie- ter Quak uit Rozenburg, die ook in de auto zat, werd aan hoofd en ogen ge wond. Beiden werden in het ziekenhuis te Turnhout in België opgenomen. DEN HAAG, 17 okt. Zaterdagmid dag heeft de 48-jarige luitenant ter zee eerste klasse van de Koninklijke Mari ne J. C. H. Bol uit Leiderdorp, door met grote tegenwoordigheid van geest en zeer doortastend op te treden, naar alle waarschijnlijkheid het leven gered van de 58-jarige autoihobilist J. H. A. F. uit Nieuvveramstel. De automobilist wilde juist de spoor wegovergang De Vink tussen de Haagse Schouw en Leiden oversteken, toen de automatische beveiligingsinstallatie ging werken. Hij schrok en remde. De motor sloeg af toen hij op de rails stond. Verstijfd van- schrik bleef de man roerloos in zijn auto zitten. Voor en achter hem sloten de spoorbomen. De marine-officier kwam juist op dit moment in zijn auto aangereden. Hij overzag de situatie, "sprong uit zijn wagen, rende de overweg op en sleurde de verstarde man uit zijn auto en de rails af. Luttele seconden later stormde de trein over de over weg en vermorzelde de au'o. Brok ken auto-onderdelen vond men later op meer dan 150 meter afstand van de overweg terug. De trein had twintig minuten vertra ging. de Rijkspolitie heeft vijf uur lang het verkeer moeten regelen. TUNKU ABDUL RAHMAN LA VALLETTA, 17 okt. (Reuter) Dom Mintoff, leider van de Maltezer arbeiderspartij, heeft meegedeeld, aan secreetaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. en aan premier Macmillan van Engeland een resolutie van zijn partij gezonden te hebben waarin ge vraagd wordt om verkiezingen onder toezicht van de erenigde Naties. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 17 okt. Levendige belangstelling was er zaterdagmiddag op Schiphol voor hetgeen de premier van Malakka, Tunku Abdul Rahman die op doorreis naar Londen hier een uur vertoefde, te zeggen had over zijn bemiddelingsplan inzake Nederlands Nieuw Guinea. In tegenstelling tot eerdere berichten bleek, dat Indonesië i.e. president Soekarno en de minister van Defensie, generaal Nasoetion niet volledig met het plan hebben inge stemd. De heer Rahman verklaarde nochtans de indruk te hebben dat hij met zjjn poging wel enige kans op suc ces heeft. Hfj zei in grote trekken te weten wat het Nederlandse standpunt is. Hij was er zich van bewust de In donesiërs met zekere voorstellen te moeten benaderen, tamelijk veel moei te nemend enkele punten van zijn plan aanvaardbaar te maken. De premier geeft er zich rekenschap van, dat In donesië noch Nederland hun standpun ten zonder meer zullen prijs geven. Om tot een regeling van het vraagstuk te geraken zal enige aandrang nodig zijn van grote zowel als van kleine lan den in Azië en elders. De punten van zijn voorstel moeten uiteraard nog na der worden uitgewerkt. De premier zei, dat hij zijn plan aan de Nederlandse ambassadeur in Kuala Lumpur heeft voorgelegd. Hij is tot zijn bemiddelingspoging gekomen welke hij beschouwt als een „sacred mission" omdat Malakka, gesitueerd in de on middellijke nabijheid van Indonesië, moeilijkheden in dat deel van de e- reld ducht. HÜ zal zijn plan met de Britse pre mier bespreken en er ook in de Ver enigde Staten overleg over plegen De heer Rahman onthulde evenwel 'niet wat het bemiddelingsplan behelst. Hn voegde aan zijn mededelingen slechts toe, na de besprekingen in Engeland en de V.S. en zijn bezoek aan Canada, naar Europa terug te zullen komen en dan Nederland te bezoeken. Dit zal zijn tussen 12 en 21 november. Minister Luns onthulde tijdens het gesprek, dat hij gistermorgen op Schip hol met persvertegenwoordigers voer de, dat hij met de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, een uit voerige, diepgaande gedachtenwisse- over de kwestie-Nieuw Guinea heeft gehad. Hij kon over dat vertrouwelijke onderhoud niets naders mededelen. Het stond evenwel in generlei verband met Tunku Abdul Rahman's bemiddelings poging, waarvan de bijzonderheden hem gistermorgen nog niet bekend wa ren. „Of de premier van Malakka tijdens zijn bezoek aan Nederland een aantal maanden geleden op zijn bemiddelings poging had gezinspeeld?" Op Jeze vraag antwoordde mr. Luns, dat, in dien zulks het geval is geweest,' het wel erg vaag moet zijn gebeurd". BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1