Kustvaarder kapseisde voor Bilbao in storm Aantal Ambonezen zonder sociale voorzieningen mm--' is K PAUL VLAANDEREN en de Mep* tomaae Vrije Universiteit 80 jaar MEER TONEEL - over en iveer- exposities; erkenning Miniatuurolieveld op een dekschuit Raad voor de Scheepvaart hoort kapitein over schuldvraag Tunnelrapport Planbureau naar commissies Moboetoe zal het parlement thans niet bijeenroepen Kort geding tegen de Staat Opkomstcentrum Marine wordt naar Hilversum verplaatst Messteek in de hartstreek Gesprek tussen Macmillaji en Adenauer PAGINA 2 Concert gebouworkest in Nijmegen Onder geheimhouding Kennedy wil zijn eilandengeschil met Nixon sluiten Zandzuiger zinkt na aanvaring 'Z7- A meneer...? het Wel sportief werk vind, Nieuwe gebouwen dit jaar onder de kap; opening in 1961 vm do Explosie aan boord van Capetown Castle: 2 doden Plechtige zitting Tachtig jaar V.U. in beeld Selectie-centrum Ruzie tussen jongens Russische filmversie van „Dood van een handelsreiziger' Dr. J. Witkamp overleden Mysterieuze aanslag in West-Duitsland Culturele samenwerking België-Nederland Topconferentie AMSTERDAM17 okt. De raad voor de scheepvaart heeft het vergaan van de kustvaarder m.s. „Engona" be handeld, die, onderweg van Passages in Spanje naar Antwerpen met een Ia- ding fijngemaakt zinkerts, in de nacht van 22 op 23 februari j.l. tijdens een noordwester storm ten noord-oosten van Bilbao is gekapseisd en gezonken. De tien bemanningsleden, die in een sloep waren gegaan, werden omstreeks het middaguur van de 23ste door een Eranse trawler opgepikt en aan land gebracht. De 28-jarige kapitein, die door de raad over de schuldvraag werd ge hoord, zeide geen verklaring te kunnen geven voor de oorzaak van het vergaan van zijn schip. Er moet naar zijn me ning ergens een naad in de scheeps wand zijn gesprongen waardoor zeewa ter naar binnen is gekomen. Hij zei er helemaal geen idee van te hebben ge had dat de los in het ruim gestorte lading „over" zou gaan. Het schip had toen de ramp zich voltrok pas vier uur gevaren. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. F. van Doorn, zei in zijn conclusie, dat niet met zekerheid vast gesteld kan worden wat de oorzaak van het scheefvallen van het schip is ge weest. Hij achtte het helemaal niet uit gesloten dat door een scheur in de huid water is binnengekomen met alle ge volgen van dien. Waarschijnlijk is, aldus de inspecteur, dat gezien de er varingen met het vervoer van ertsen en concentraten, het kapseizen een ge volg is van het overgaan van de la ding. De vraag of de kapitein enige schuld heeft moet ontkennend worden beantwoord, aldus de inspecteur. Deze zeide verder geen enkele aanmerking te hebben op de navigatie van de kapi tein en alle waardering te hebben voor zijn kordate optreden tijdens de ramp waardoor de bemanning werd gered. Ook sprak de inspecteur een woord van waardering voor het optreden van de Franse trawler. De lering die uit deze scheepsramp kan worden getrokken is, aldus de in- (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 18 oktober Er heers te gisteravond een byzonder feestelijke sfeer in het concertgebouw De Veree- niging. In de grote zaal concerteerde het Amsterdamse Concertgebouwor. kest voor een nagenoeg uitverkocht huis. Vooral dat uitverkochte huis gaf dit concert een extra feestelijk tintje en is vermeldenswaard. Traditiegetrouw con certeert het Concertgebouworkest tw* maal per jaar in Nilmegen; aan het begin en aan het einde van het sei- aren ge- ;wam te zoen. Een traditie, die enkele leden aan een zijden draadje hangen toen de belangstelling voor de ze evenementen in het concertseizoen tot een minimum was gedaald. Burgemeester Hustinx nam daarop het initiatief tot de instelling van een commissie, die zich inspande om de oorzaken van deze verontrustende te ruggang in het concertbezoek op te spo ren. Reeds het seizoen daarop trad de stichting „Het Nijmeegs Stadsconcert" in de openbaarheid. Zij trok de samen stelling van en de propaganda voor de stadsconcerten (de vroegere volks concerten) tot zich, waarmee tot dan Het Gelders Orkest zich belast had. Reeds in dat eerste seizoen vist de stichting de belangstelling voor de stadsconcerten te stimuleren tot ruim 700 bezoekers per concert. In datzelfde seizoen bereikte de meesterserie een dieptepunt met de verkoop van 239 abonnementen. In het jaar daarop steeg de belangstelling voor de stads concerten nog meer en in het volgende seizoen werden ook de belangen van de meesterserie aan dei stichting toe vertrouwd. Aan het begin van dit sei zoen zijn voor de stadsconcerten reeds 970 abonnementen verkocht en voor de meesterserie 540. Met de losse kaart verkoop mee worden de concerten in bei de series nu wekelijks door meer dan duizend personen bc - ocht. Bernard Haitink leidde gisteravond het orkest in Smetana's ouverture De verkochte bruid, ir. Bartóh Danssuite en in Strawinsky's suite uit het ballet L'oiseau de feu. Voor de pauze trad Daniël Wayenberg op als solist in Tschaikowsky's eerste pianoconcert. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 okt. De minister van verkeer en waterstaat, drs. Kort hals, heeft voldaan aan het verzoek van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer en het rapport van het Centraal Plan Bu reau over de rentabiliteit van Coen- en IJ-tunnel, aan deze commissie overge legd. Ook de vaste commissie voor ver keer en waterstaat van de Eerste Ka mer heeft dezelfde tekst ter Inzage ge kregen. Deze overlegging betekent ech ter niet, dat het rapport nu voor pta- blikatie is vrijgegeven. Uitdrukkelijk is bekend gemaakt, dat de vaste commis sie alleen vertrouwelijk op de hoogte is gesteld van de inhoud. De minister heeft daarmede ech ter voldaan aan het verzoek der com missie, die niet meer had gevraagd, dan dat het rapport haar zou wor den overlegd. De commissie had geen publikatie in het algemeen ge vraagd. De minister heeft, zo werd ons uit bevoegde kring verzekerd, be leidsoverwegingen om niet verder te gaan. Hij is daartoe ook formeel niet verplicht omdat het rapport van het DPB een ambtelijk stuk is voor in tern gebruik. Inmiddels vraagt men zich wel af, of de beleidsoverwegin gen van de minister zich niet zullen wijzigen, wanneer de Kamer bij de komende begrotingsbehandeling in het openbaar zal moeten spreken over zaken, waarvan zij vertrouwelijk meer weet, dan waarvan zij tijdens die behandeling zou mogen doen blijken. Dit zal een parlementaire puz2le wor den, die het parlement zelf zou kun nen trachten op te lossen door alvast mondeling of schriftelijk de minister om een verduidelijking van ziin beleid te vragen. specteur; er dient op gewezen te wor den dat by het vervoer van ertsen en concentraten byzonder voorzichtig moet worden opgetreden. Er bestaat geen voorschrift in Nederland voor het ver voer van zinkerts. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart zal totstandkoming van een drietal maatregelen bevorderen: opneming van zinkerts in het hand boek „Gevaarlyke stoffen", het geven van een voorschrift voor het vervoer van zinkerts en het verplicht stellen van het handboek „Gevaarlijke stof fen" aan boord van alle Nederlandse schepen, die daarvoor in aanmerking komen, zo zei hy. LEOPOLDSTAD, 17 okt. (UPI) Ko lonel Moboetoe, de militaire machtheb ber in Leopoldstad. heeft vandaag aan de pers verteld dat de politieke partij en het parlement van Congo tot het eind van dit jaar „geneutraliseerd" zul len blijven. Moboetoe zei, dat hij niet voornemens is het parlement in zitting te roepen, hoewel de Verenigde Naties en Afrikaanse landen sterke druk op hem uitoefenden dat wel te doen. Mo boetoe hield zijn persconferentie voor zijn huis in het legerkamp van Leo poldstad. Hij werd door een zwaar ge wapende lijfwacht omgeven. Moboetoe vertelde, dat hij de 26 of ficieren had ontslagen, die een reis door Congo hadden "gemaakt om te trachten steun te verwerven voor een ronde-ta fel-conferentie. Moboetoe beweerde thans, dat deze delegatie zich niet aan zijn instructies had gehouden en beïn vloed was door president Kasavoeboe. DEN HAAG, 17 okt. Voor de pre? sident van de Haagse rechtbank heeft vanmorgen een kort geding gediend, dat de bond van ex-KNIL-militairen „Op weg naar huis" heeft aangespannen te gen de Staat der Nederlanden. De Staat heeft namelijk bepaald, dat de Ambone zen hun huurcompensatie, die zij sinds 1 april van dit jaar ontvangen, als huur moeten afstaan aan het commissariaat voor Ambonezenzorg. Een aantal Am bonezen weigert deze compensatie af te staan aan het commissariaat en om hen te dwingen is nu bpaaid, dat zij geen sociale voorzieningen zoals brand stoffen-bijslag en vergoeding voor bus vervoer van scholieren meer zullen krij gen. De leden van de bond stellen in de dagvaarding, dat de Staat zich schuldig maakt aan een onrechtmatige daad. De ex-KNIL-militairen hebben volgens de ze leden nog steeds de status van mili tair en hebben dus recht op vrije huis vesting. Bovendien, zo wordt gesteld, kan de staat de faciliteiten, die zij aan de Ambonezen heeft verleend, niet naar willekeur opheffen. Mr. E. Droogleever Fortuyn, die voor de Staat als pleiter optrad, ontkende dat de ex-KNIL-militairen nog de mili taire status hebben. Over deze kwestie loopt nog een proces, waarbij de staat al in twee instanties gelijk gekregen heeft. De raadsman stelde verder, dat dat Ambonezen geen recht hebben op de facilietiten, die hun in het kader van de sociale zorg zijn verleend. De staat is er van uitgegaan, dat de Ambonezen die op het ogenblik hetzelfde loon ver dienen als de Nederlandse werknemers, ook huur moeten gaan betalen, omdat dit anders onbillijk zou zijn tegenover de andere werknemers. Daarom is be paald, dat de Ambonezen hun huurcom pensatie als huur zouden afdragen aan het commissariaat voor Ambonezen- zorg. Slechts tien procent of nog minder weigert echter de huurcompensatie af te dragen. Om iets tegen deze mensen te ondernemen heeft de Staat bepaald, dat zij niet langer de sociale voorzienin gen zullen genieten. Volkomen redelijk want zij hadden ook gedwongen kun nen worden de woonoorden te ver laten. De raadsman van de leden van de bond van ex-KNII-militairen, mr. P. C. Klomp, merkte in zijn pleidooi op, dat de Staat de leden van de bond niet kan dwingen tot het sluiten van een huur overeenkomst door de faciliteiten in te trekken. „De leden willen de huurcom pensatie niet zelf houden, zij blijven dus economisch gezien even sterk of even zwak als de overige Ambonezen, die de compensatie wel afstaan. Zij dienen derhalve ook dezelfde sociale voorzie ningen te blijven genieten,'.' aldus mr. Klomp. WASHINGTON, 17 okt. (UPI) Se nator John F. Kennedy heeft gister avond gezegd, dat hij bereid is de con troverse over Quemoy en Matsoe te beëindigen, indien vice-president Nixon werkelijk de regeringspolitiek steunt. De Democratische kandidaat zei te vin den, dat het geen zin had het debat nog voort te zetten, „tenzijn hij (Nixon) dat wil." „Ik wil niet, dat de Chinese communisten denken, dat er verdeeld heid tussen ons heerst", aldus Kennedy. Hij zei zich volkomen te kunnen ver enigen met de door le huidige rege ring gevoerde politiek inzake de eilan den Quemoy en Matsoe. Hij zei van me ning te zijn, dat Amerika de eilanden alleen zou moeten verdedigen indien de aanval hierop deel zou uitmaken van een groter geheel, dat zou zijr. gericht te gen Formosa. Nixon heeft zich in zijn tweede t.v.-debat uitgesproken voor een onvoorwaardelijke verdediging van de beide eilanden. ZWIJNDRECHT, 17 okt. Op het ont moetingspunt van Oude Maas en Noord, vlak voor Zwyndrecht, is vanochtend de zandzuiger „Zeeland" uit Dordrecht aangevaren door het 485 ton metende motorschip „Barinko" uit Rotterdam. In het voorschip van de „Zeeland" ont stond een groot gat en de zuiger begon onmiddellijk te zinken. Gelukkig ging alleen het voorste gedeelte onder. Met behulp van een bok is rn-en op het ogen blik bezig de „Zeeland" weer in norma le positie te brengen. ve mt> vm t>e mz. 45. Nu het hem niet gelukt is Gurd onschadelijk te maken, lokt Thorfinn de hem achtervolgende krijgers zonder veel moeite naar de plaats, waar hij Erwin heeft achtergelaten. Verontrust door Thor- finns woorden is deze al op pad gegaan en een kwartier gaans van de burcht krijgt Thorfinn de prins - hellend over zijn paard - in het oog. „De koningin wordt het slachtoffer!" schreeuwt Thorfinn hem toe. Dan wendt hy de teugels, wijst de krijgers op de prins en is het vol gend ogenblik in het struikgewas verdwenen. „Nu terug naar de burcht", gromt de jager, terwijl hy in halsbrekende vaart over een smal bospaadje voortstormt. „Zolang die waanwijze kwast niét weet te handelen, zal ik het moeten doen!" Omkijkende, kan hij niet ont dekken of Erwins mannen hem volgen en zijn eigen paard maakt te veel lawaai om iets te kunnen horen. Ook het kan hem op het ogenblik weinig schelen bovendien. Thorfinn rijdt, zoals hij nog nooit gereden heeft. Hijgend houdt hij zijn ros in als hij de burcht voor zich ziet lig gen en dan steunt hij onderdrukt, daar over de heirbaan naar het zuiden, rijdt Gurd, met naast zich de koningin. DE DOUANE ZOU ER NIET AAN DENKEN OM/ UW BAGAGE TE DOORZOEKEN, EVROUW.T£*<>*e SMITH, MEVROUW. HET GOEDJE - IK DE H0RL06ES WORDEN IN PARUS IN UW HOTEL BEZORGD, VERSTOPT IN PAKJES CIGARETTES. IN DOVER NEMEN WE DE yQOEL OVER, ALS U DOOR DE DOUANE BENT. IK DOE HET K WORD GECHANTEERD, MAAR IK MOET BEKENNEN DAT IK COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE HILVERSUM, 18 okt. De klinkers van de hoofdweg van het Marine Op leidingskamp aan de Noodweg glim men van de regen. Triest hangt de vlag aan de mast by de ingang. Zo nu en dan klinkt een doffe knal uit de richting van de schietbaan. De jongens zyn aan het oefenen. Een zware vracht wagen ploegt door het natte zand. De wieien slaan door. De motor ronkt. Bo ven de bomen uit reikt een hfiskraan. Het kloppen van hamers vermengd zich met de geluiden van de schietbaan. Er wordt gebouwd in het M.O.K.: er ver rijzen vyf grote gebouwen, bestemd voor het Marine-Opkomstcentrum, dat thans nog in Voorschoten is gevestigd. In het komende jaar verwacht men klaar te zyn. De overbrenging zal waar schijnlijk de grootste verhuizing te zien geven, die ooit in Nederland over de weg ig ondernomen. De commandant, de kapitein ter zee f-t, Gisteren vertrok bij het Koninklijk Shell Laboratorium in Amsterdam een merkwaardig transport. Een miniatuur olieveld, opgeborgen in een ketel van 100.000 kg met een lengte van 11 meter en een doorsnee van 5% meter, werd op een dekschuit geladen. Het werk model van het olieveld zal een plaatsje krijgen in het in aanbouw zijnde labo ratorium van de Shell in Rijswijk. LAS PALMAS, 17 okt. (U.P.I.) - Als gevolg van een ontploffing in de ma chinekamer van het passagierschip „Capetown Castle" van de Union Cast le Line, zijn twee leden van de be manning gedood en elf gewond. De ex plosie geschiedde, toen het 27.000 ton metende schip de La Luz-haven van Las Palmas (Canarische eilanden) bin- nénvoer. De gewonden zijn overge bracht naar plaatselijke ziekenhuizen. Het schip was op weg van Kaapstad naar Londen. Er is aan boord, geen van de Windsor Chrercmfwyshrdlfwyh brand uitgebroken. Machinisten van de Windsor Castle zijn op de Capetown Castle overgestapt om assistentie te ver enen. AMSTERDAM, 17 okt. Deze dagen viert het Studenten-korps aan de Vrije (Gereformeerde) Universiteit te Am sterdam zijn zestiende lustrum. In het kader hiervan werd vanmiddag in Bel- levue een plechtige korpsvergadering gehouden. De rector van het korps, de heer J. Aertsen, had de taak ïuim twee honderd nieuwe leden te inaugureren, een tijdrovende bezigheid, die hij bege leidde met ruim tweehonderd hamer slagen, een voor elk nieuw lid. In zijn jaarverslag wees de rector op enige problemen die gedurende het al gelopen jaar de discussies binnen het korps gaande gehouden hebben. Voor eerst is dat de vraag naar de grondslag van het korps, op het ogenblik de Ge reformeerde Godsdienst. Moet deze niet verlegd worden naar een formule als die van de Wereldraad van Kerken? Werkt de huidige situatie niet verstik kend, dreigt zij niet te leiden tot sterili teit? Een ander probleem is dat het korps te groot wordt om als gemeenschap nog inspirerend te kunnen werken. Hier door wordt splitsing noodzakelijk. An- \m or /-uiir Kohoeft© aanandere vormen van studentenleven; velen spreekt de klassieke studentikositeit niet meer aan. In dit verband werd nog eens herinnerd aan het „Toekomstplan voor de V.U.", waarin gedacht wordt aan één grote studentenvereniging met als onderafdelingen diverse gezellig heidsverenigingen (waaronder het hui dige korps) en kernen voor culturele- en sportactiviteiten. Als feestredenaars traden op prof. dr. G .Berkouwer van de V.U. en de pas afgestudeerde jurist mr. G. Leibbpandt. Zij spraken ernstige woorden over res pectievelijk „de ideale student" en „de ideale hoogleraar". AMSTERDAM, 18 oktober Ter tegenheid van het 80-jarig bestaan der Vrije Universiteit is gisterochtend in het historische pand Keizersgracht 162, eertijds woonhuis van de stichter dezer hoger onderwijsinstelling op gerefor meerde grondslag dr. A. Kuyper, een tentoonstelling geopend met foto's, schilderijen, originele stukken en ande re archivaria over het verleden van de V.U. De tentoonstelling i* croonend tot. 22 oktober. J. v. d. Mei), die het commando de volgende weekaan zijn opvolger, de kapitein ter zee H. J. Baay, zal over dragen, vindt het jammer dat hij het volgend jaar niet in de gelegenheid zal zijn het project te openen. Want hij is eigenlijk de ziel van het plan om het Opkomstcentrum met het Opleidings kamp te verenigen. „Het is een twee- eenheid, die moeilijk is te scheiden." Behalve dat de fusie een winstpunt voor de opleiding is, wordt er ook nog een bedrag van niet minder dan één miljoen gulden mee bespaard. En wel per jaar Het opkomstcentrum is een keurings centrum. Alle personeel van de marine begint met zich aan een onderzoek te onderwerpen. Zij die voor hun num mer moeten opkomen, gaan eerst naar Voorschoten. De jongelui die zeeofficier wensen te worden eveneens. Het is zo wel een medische als een psycho-diag- nostische keuring. De vijf gebouwen zijn bestemd voor het opvangen van de jongens (opkomst- en administratie- ;ebouw), voor de selectie, het psycho- iagnostisch onderzoek en de medi sche keuring. Men wandelt dus van het ene gebouw naar hel andere. De vijl gebouwen liggen in stervorm op het terrein. Er zijn bomen gekapt om ruimte te krijgen. Om de gebouwen heen komt een hek. Het Opkomstcen trum is volkomen afgesloten van het M.O.K. Wel wordt gemeenschappelijk de eetzaal van het kamp gebruik ge maakt. Zijn de jongens goedgekeurd, dan krijgen ze later een oproep toegestuurd om zich te meiden. Eerst dan begint hun diensttijd in het M.O.K., waar ze de eerste militaire opleiding genieten. Het is niet onwaarschijnlijk dat nog dit jaar de nieuwe gebouwen onder de kap zullen komen. Er wordt met man en macht gewerkt. Gemiddeld verwerkt het Opkomst centrum per jaar ongeveer 6.000 man. De sterkte van het M.O.K. is 4500 man. Een gedeelte valt in Voorschoten af, als afgekeurd, een ander deel, b.v. de toekomstige zee-officieren, ontvangen hun opleiding in Den Helder. Het keurings- en selectiecentrum werd in 1946 in Voorschoten gesticht. Het M.O.K. opende in Hilversum de poor ten op 1 februari 1946. De opleiding in het M.O.K. duurt drie maanden. De jongens, die daartoe vbgkqjshrdlbgkjjr voortgezet'e opleiding ontvangen dé jongens, die daartoe geschikt zijn, in Den Helder en Amsterdam. Het is de z.g. varende opleiding. DEN HAAG, 17 okt. Tijdens een ruzie tussen twee jongens van vijftien en zestien jaar, gisteravond op de Noord- West Buitensingel, heeft de oud ste zijn tegenstander met een mes in de hartstreek getroffen. De toestand van het slachtoffer, de vijftienjarige H. I. uit de Paul Krugerlaan, is ernstig. De ruzie tussen de twee jongens ont stond in een cafe aan de de Loosduinse- kade en werd buiten, op de Singel, voortgezet. Daar pakte de jongste, een scholier, een steen om daarmee zijn tegenstander te slaan. Deze trok daar op een mes en stak toe. Later op de avond is hij aangehouden. MOSKOU, 18 okt. (UPI) Een Rus sische filmversie van Arthur Millers to neelstuk „Dood van een handelsreizi ger" is gisteren hier in première gegaan zo meldt het officiële Russische pers agentschap Tass. De film, die tot titel heeft „Ga de bru^ niet over", werd in de studios van Leningrad gemaakt met Nikolai Volkov als Willy Loman en Lidiya Sukharevskaya als Linda. De producenten zijn Teodor Vulfovich en Nikita KurÜfhin. HAARLEM, 18 oktober Op 73-jari- ge leeftijd is hier overleden dr. J. Wit kamp, oud-directeur van de Neder lands-Indische veeartsenijschool te Bui tenzorg. Dr. Witkamp heeft aan de universi teit in Utrecht gestudeerd en slaagde in 1911 voor het examen veearts. In 1924 promoveerde hij tijdens verlof tot doctor in de diergeneeskunde. Na aan vankelijk assistent aan de faculteit voor diergeneeskunde in Utrecht te zijn geweest, vestigde hij zich in Raalte als dierenarts. In 1917 vertrok hij naar Buitenzorg, waar hij tot 1938 verbonden is geweest, aan de Nederlands-Indische veeartsenijschool. Een aantal jaren was hy directeur van deze school. Na zjjn terugkeer in ons land woonde hij hier als rustend dierenarts. MÜNCHEN, 17 okt. (D.l.A.) Toen de 49-jarige YVestduitse exporteur dr. Wilhelm Beisner in Miinchen zyn auto wilde starten, deed zich een ontplof fing voor, waardoor hij zwaar gewond werd. Hij werd met spoed geopereerd en verkeert thans buiten levensgevaar. De achtergrond van de aanslag is nog niet duidelijk. Er wordt gedacht aan de geheime Franse organisatie ,,Rod« Hand", die opruiming houdt onder lie den, die zich bezig houden met het smokkelen van wapens naar de Alge- i rijnse opstandelingen. Volgens andere berichten is dr. Beis ner een voormalige SS-leider. Zijd naam wordt in verbinding gebracht met de in Argentinië ontvoerde en thans in Israël ^.vangen -ttvoopn^aljfffl SS-kolonel Eiehmann, die als een homa- figuur wordt beschouwd bij het op gro- i te schaal uitroeien van Europese Jo- I den. DEN HAAG, 15 okt. Vrijdag is in het ministerie van O. K. en W. de 36ste plenaire vergadering gehouden van de Gemengde Technische Commissie voor de uitvoering van het Nederlands-Bel gisch cultureel verdrag. Aan de besluiten en mededelingen wordt het volgende ontleend: In het voorjaar van 1961 zal door de Vrije Universiteit te Brussel een „Ne derlandse universitaire week" georga niseerd worden. Ook aan een nader te bepalen Nederlandse universiteit^ zal een „Belgische universitaire week ge houden worden. De gebruikelijke financiële steun aan de studentencongressen der ^.Nederlan den, zoals die onder auspiciën van de eendraehtscommissie van Nederlandse, Vlaamse, en Zuid-Afrikaanse studenten jaarlfjks 'worden georganiseerd, zal ge continueerd worden. Over de problemen verband houdende met de gelijkstelling van diploma's en het verbinden in het ene land van ef- fectus civilis aan in het andere land verkregen getuigschriften, hebben eni ge tijd geleden de beide voorzitters een bespreking gehad met de ministers van onderwys in België en Nederland. Ge tracht zal worden te komen tot een be slissing van de beide parlementen,waar bij de gelijkstelling van de diploma's en het verlenen van effectus civilis ten prin cipale wordt aanvaard. Het overleg over en de voorbereiding van een gezamenlijke publikatie over de reeds in beide landen vastgelegde gelijk stelling van diploma's zal worden voort gezet. Ten aanzien van de toestemming tot uitoefening van het beroep architect in het andere land zal het overleg over een te treffen diplomatieke overeenkomst met kracht worden voortgezet. Tot dit doel zal op korte termijn een commis sie ad-hoc worden ingesteld. In december zal reeds een expositie van moderne Nederlandse beeldende kunst in Charleroi worden ingericht. In Nederland zullen in het museum Boymans-Van Beuningen en het Krcil- -Müller museum tussen eind juni en eind september 1961 tentoonstellingen worden gehouden van werken van de Belgische schilder James Ensor. Te Brussel zal in het Albertina-gebouw van de koninklijke bibliotheek van 14 april tot half juni a.s. een tentoonstel ling „vier eeuwen Nederlandse tekenin gen" worden ingericht. Te Luik zal een tentoonstelling van Nederlandse aqua rellen worden gehouden. Tenslotte zal in België en in Neder land - respectievelijk het Paleis van Schone Kunsten te Brussel en het mu seum Boymans-Van Beuningen - een tentoonstelling van Belgische en Neder landse schilderijen en eventueel teke ningen en grafiek worden ingericht on der de titel. „De schilder en zijn ate lier" en wel in de winter 1961-1962. Op het gebied van de uitwisseling van toneelvoorstellingen valt een groei ende activiteit en belangstelling te con stateren. In het komende seizoen zul len een vijftal Nederlandse gezelschap pen voorstellingen geven in Brussel. Daartegenover zal de Koninklijke Vlaamse Schouwburg een zevental voorstellingen In verschillende plaatsen in Nederland verzorgen. Met steun van de commissie heeft de stichting toneelgroep Puck de Belgische regis seur en schryver Tone Brulin uitgeno digd om de regie op zich te nemen van zyn stuk „De honden". Het coniité-amateurtoneel Neder lands taalgebied zal een subsidie ont vangen voor de uitwisseling in het ko mende seizoen van een drietal voorstel lingen in elk van beide landen door amateurgezelschappen. Ook het negen de toernooi der Maasgouwen van amateurtoneelgezelschappen te Elsloo, oktober-december a.s., zal door beide landen worden gesteund. Ter vergadering heeft professor dr. P. Geyl, sedert de oprichting van de commissie in 1946 lid van de Neder landse delegatie, de wens te kennen ge geven zyn lidmaatschap ter beschik king te stellen. De commissie heeft van deze wens met bijzonder groot leedwe zen kennis genomen. De voorzitter mr. Reinink, heeft uitvoerig stilgestaan bi) de grote verdiensten van professor Geyl. Minister Cals en de ambassa deur van België hebben zich bii de hul de, professor Geyl gebracht, aangesloter BONN, 18 okt. (UPI) Het is „heel goed mogelijk" dat de Westduitse bond»- kanselier Adenauer en premier Mac millan van Groot Brittannië spoedig een bespreking zullen voeren over Macmil' lans voorstellen inzake een topconferen tie. Dit is verklaard door de Westduit se regeringswoordvoerder in Bonn, Fe lix von Eckardt. De mogelijkheid bestaat dat Adenauer naar Londen gaat voor de conferentie met Macmillan, of dat Macmillan zij" voorstellen bespreekt met de regerings leiders van de zes landen van Euro- markt, zo voegde von Eckardt eraa11 toe. Hij verklaarde dat de Westduitse re gering het van vitaal belang acht daj Oost en West samen de voorbereidin gen treffen voor een topconferentie ei» zij acht het niet voldoende dat de Wes telijke mogendheden alleen onder ei- kaar voorbereidingen treffen en o' Sovjets eveneens. Von Eckardt zei dat uit de voorb®^ reidingen tussen Oost en West via plomatieke kanalen zou kunnen blijken of een inleidende conferentie van rn^ nisters van buitenlandse zaken noodza kelijk zou zijn. Maar von Eckardt leg de er steeds de nadruk op dat er nog geen „concrete plannen" zijn gemaak- voor een ontmoeting tussen Adenaue' en Macmillan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2