Misdadigersbende voor de rechtbank PAUL VLAANDEREN en de klep* Straffen van één tot vijf jaar geëist tegen acht leden Helder woord TIEN JAAR geëist wegens dodelijke mishandeling Eerste VAMOR-diploma's uitgereikt Limburger in Zoeterwoude George was altijd al een avontuurlijke jongen Haagse Rechtbank Teveel rijschoolhouders in ons land Burgemeester H. J. J. A. Smeets ^OOB^a1SJ 'wTteRS fMt geloof pat je Jy^GRAAG OA AT!J KOFFIEHUISHOUDER „KWADE GENIUS" -ii i i ,Moordgrap' Voorburg Cassatieberoepen verworpen ASSEPOESTER BOEKHOUDER MET SLAGERSMES IN DE RUG GESTOKEN Scheepsontploffing Vijf bemanningsleden gedood, 12 gewond Reserve-officier in gelijk gesteld VERKEERSVEILIGHEID VERHOOGD Tanker overgedragen NEDERLANDSE EMIGRANT BIJNA DUPE VAN PARACHUTESPRONG WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 PAGINA 2 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 19 okt. Gis teren is de rechtbank begonnen met de behandeling van de zaak tegen de leden van. een 25 man tellende misdadigersbende, die in de nacht van 21 op 22 juli j.l. door de recherche werd opgerold. Ro vend, stelend, vitrines openbre kend, huizen binnendringend en geld afpersend plachten de leden van deze bende het land af te stro pen, overal hun slag slaand, waar z(j ook maar iets van hun gading meenden aan te treffen. - Hockeytoernooi in New York v -•• mSHOOR EENS, INA, JIJ V WaBNT NIET VERANTWOOR DE L'JK VOOR DIE OUDE r-' DAME-. DROMMELS IK MAAR PAULALS f IK NIET MEE OA, KAAPT ZE MISSCHIEN L- DE ElFELTOREN ■LIEVELINGSNAP JU HET? LAOV GAVFORD WIL j? PLOTSELING NAAR PAR'Jó copYhight swan features syndicate Het waren zelden qrote misdreven waaraan zy zich schuldig maakten. Als leider wordt beschouwd de 29-jarige eigenaar van een koffiehuis in de Spui straat. In zijn gelegenheid kwamen de merendeels jonge lieden by elkaar. Hem verdacht de politie ervaö de „kwa de genius" te zijn van deze groep, die ln nauw contact stond met leden van de onderwereld. Echter niet in het koffiehuis, maar in de privévertrekken van de koffiehuis houder, aan de Bilderdjjkkade, werden de plannen voor nieuwe 'overvallen en berovingen beraamd. De woorden „kraak" en „object" hoorde men in de ze vertrekken het meest vallen. De bende kon worden opgerold, dank zij het feit dat enige leden van de groep op heterdaad door de politie- werden betrapt, toe.i zvj een inbraak pleegden in een stofzuigerfabriek in Hilversum. De hoofdstedelijke recher che werd ingelicht, toen bleek, dat de inbrekers uit Amsterdam afkomstig waren. Een naarstig onderzoek naar de antecedenten van de dieven bracht aan het licht, dat zij herhaaldelijk plachten samen te komen in een kof fiehuis aan de Spuistraat. Het koffie huis werd geschaduwd, tot de politie in de nacht van 21 op 22 juli j.l. toe sloeg en de overige leden van de ben de arresteerde. Onder hen waren vier jaar, die serveerster in het koffiehuis waren en van heling worden ver dacht. Enige zeer jeugdige leden van de uit gebreide groep zijn reeds voor de kinder rechter verschenen. Gisteren kwamen de acht voornaamste figuren van de bende voor de rechtbank. Donderdag a.s. zal nog een twaalftal verdachten berecht worden, waarbij een 18-jarig meisje en een aantal helers. Achtereenvolgens verschenen gis teren een 20-jarige metselaar, een 22- jarige magazijnbediende, een 34-jarige bouwvakarbeider, een 19-jarige schoor steenveger, een 27-jarige koopman, een 23-jarige losarbeider, een 26-jarige koopman en de 29-jarige koffiehuishou der voor het grijze verdachtenhekje. De publieke tribune was gedurende de gehele dag tot op ieder plaatsje be zet. De acht verdachten maakten een bescheiden indruk. Op één na beken den allen wat hun ten laste werd ge- legd. De meesten beloofden in hun laatste woord, hun leven nu toch echt te gaan beteren. Een van hen ging zelfs zover te verklaren, dat hij een fikse straf verdiende. Daarna zou hij geheel opnieuw beginnen en bewijzen wat hij waard was. „Laten wij het daar dan maar op houden" zei de pre sident van de rechtbank, mr. J. Heintz. Bijna allen waren reeds een of meer keren voor de rechtbank geweest. De oudste had reeds zestien veroordelin gen op zijn strafblad staan. De 26-jarige koopman, die de leden in zijn wagen naar de verschillende „objecten" had vervoerd ontkende ook maar iets van de inbraken afgewe ten te hebben. Met een uitgebreid verhaal probeerde hij de rechtbank daarvan te overtui gen. Het bracht consternatie teweeg op de verdachtenbank, waar men het over deze wijze van optreden volstrekt niet eens was. Evenals de rest van het achttal beken de de koffiehuishouder zijn medeplich tigheid aan inbraken in Apeldoorn en Hilversum. Ook gaf hij toe dat hij de- groep om zich heen had verzameld. En kele jongelui sliepen in zijn woning aan de Bilderdjjkkade. Hij ontkende echter met klem de „kwade genius" van de bende te zijn geweest. Alle plan nen voor de inbraken waren, volgens hem, van de 27-jarige koopman uitge gaan. Ook had hij de jongens niet be loofd, dat als er genoeg gèld was, zij als zetbaas in koffiehuizen zouden ko men. Er was wel over gesproken. De officier van justitie eiste tegen de acht hoofdfiguren van de groep strenge straffen, variërend van een tot vijf jaa". De zwaarste straf eiste hij tegen de koffiehuishouder, namelijk vijf jaar met aftrek. De officier beschouwde hem, on danks de verklaringen van verdachte zelf, wel als de man die eigenlijk de lei ding had. „De jongens bewonderden hem omdat hij worstelinstructeur was geweest. En al heeft hij de plannen dan meisjes in de leeftijd van 16 tot 22 niet gemaakt, hij keurde ze goed. Hii Nu vele Fransen voor een groot ge wetensconflict zijn geplaatst door het uitblijven van succes van de Algerijn se politiek van de regering, heeft het Franse episcopaat zich genoopt gezien enkele duidelijke uitspraken te doen. De kardinalen en aartsbisschoppen constateren een groeiende verdeeld heid, en zij pogen nu die verontrus tende ontwikkeling te stuiten door enige orde te brengen in de chaos van denkbeelden. Zij veroordelen de aan sporingen tot dienstweigering, die het wettige gezag van de staat ondermij nen. Anderzijds erkennen zij dat, in naam van dit wettige gezag, in Alge rije wandaden zijn gepleegd die al niet minder veroordelenswaardig zijn. Het episcopaat vertolkt ongetwijfeld de gevoelens van de grote massa van het Franse volk als het aandringt op een spoedige vrede in Algerije. De Franse natie is het oorlogvoeren moe. Sinds 1939 zijn onophoudelijk Fransen gesneuveld; eerst in de strijd tegen Hitier, toen op de slagvelden van In- do-China en tenslotte in net conflict met de Algerijnse rebellen. De pre laten dringen aan op een zodanige op lossing van het Algerijnse conflict, dat zowel de rechten van de „colons" als die van de Afrikaanse Algerijnen ge waarborgd zijn. Verder kon het epis copaat niet gaan. De Kerk kan geen concreet vredesplan indienen, waar mee het zich op het terrein van de practische staatkunde zou begeven. De reeds door De Gaulle gelanceerde voorstellen worden niet uitdrukkelijk gesteund, maar men zou misschien mogen concluderen, dat de visie van de kardinalen en aartsbisschoppen op het Algerijnse vraagstuk niet ver van de zienswijze van de president af staat. Op twee andere punten worden de opvattingen van de president echter niet door die van het episcopaat ge dekt. r Terwijl De Gaulle zijn gebrek aan vertrouvren in de Verenigde Naties heeft gedemonstreerd door, als enig lid van de Grote Vier, weg te blijven van de huidige zitting van de Alge mene Vergadering, wijzen de Franse prelaten in hun verklaring van giste ren op de onmisbaarheid van „een internationale organisatie van de vol keren". Waar het episcopaat tenslotte her innert aan de pauselijke waarschu wing tegen de excessen van het na tionalisme, zou men kunnen denken aan bedekte kritiek op De Gaulle's streven Frankrijk een eigen „kern zwaard" te geven. Het is opmerkelijk, dat in de bisschoppelijke verklaring, die misschien toevallig is uitge geven aan de vooravond van hei par lementaire debat over het Franse „kemzwaard"gezegd wordt, dat de ware vrede niet voortkomt uit „su perioriteit van bewapening". Het woord van de hoogste Franse kerkelijke gezagsdragers zal niet na laten diepe indruk te maken op het Franse volk. Het brengt helderheid in de verwarring en hel zou een matigende invloed kunnen uitoefenen op de extreme stromingen die de natie in een nieuwe crisis dreigen te sleuren. stelde voor een geregelde gangsterben de te vormen en het geld te gebruiken voor de exploitatie van koffiehuizen", aldus sprak de officier in zijn requisi- 'pir. waarin hij de koffiehuishouder ook nog de verleider noemde van jonge ren, die zwak staan. Tegen de 23-jarige losarbeider eiste de officier vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, terwijl de 20-jarige metselaar, de 34-jarige bouwvakarbeider, de 19-.iarige schoor steenveger en de 27-jarige koopman allen drie jaar met aftrek tegen zich hoorden eisen. Tegen de 26-jarige koopman, die ont kend had iets van de inbraken afgewe ten te hebben, maar wel voor het ver voer had zorg gedragen, vroeg de of ficier twee jaar "evanaemsstraf riet aftrek. Tegen de 22-jarige magazijnbe diende die nog een blanco strafblad had en maar eenmaal had meegedaan, eiste de officier twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar. In alle zaken doet de rechtbank op 1 november a.s. uitspraak. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 okt. De Hoge Baad heeft vanmorgen de cassatiebe roepen, die de vier daders van de „dnivenbloedmoord" te Voorburg hadden ingesteld tegen het arrest van het Haagse Hof, verworpen. Bij het arresbt heeft de Hoge Raad overwogen, dat de raadslieden van de vier ver dachten de aangevoerde cassatiemid delen gebaseerd hebben op een on juiste lezing van het arrest van het gerechtshof. De vier mannen hebben op de koningin Julianalaan te Voorburg een moordaanslag geënsceneerd. Omwo nenden, die meenden dat er van een echte moordaanslag sprake was. de den aangifte bij de politie. De rechtbank had het viertal ont slagen van rechtsvervolging. Het ge rechtshof was echter van oordeel, dat de daders van de „moordgrap" zich schuldig gemaakt hadden aan het me- deplegen van het doen plegen van valse aangifte en veroordeelde de vier man nen tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaar en een boete van 100 gulden. De procureur-generaal bij de Hoge Raad had tot verwerping van de cassatieberoepen geconclu deerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 okt. De Haagse schildersbuurf werd in de nacht van 5 op 6 juni van dit jaar opgeschrikt door een hevige ruzie in een huis aan de Ja cob Catsstraat. die eindigde met een dodelijke steek in de rug vap een 67- jarige boekbinder. Vat)daag vond dit drama zijn vervolg voor de Haagse 'Rechtbank, waar, verdacht van afper sing en zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende, een 31-jarige koopman en, op verdenking van mede plichtigheid, zijn 18-jarige vrouw te recht stonden. Uit het verhoor door de president bleek, dat de vrouw die avon,d thuis was gekomen met de boekbinder, die zij op straat had aangesproken. Toen zij enige tijd met de man in de keuken was, riep zij haar man die zich met enkele familieleden in een andere ka mer van het huis bevohö, te hulp, om dat haar bezoeker haar zou hebben ge slagen. De kodpman was' toegeschoten en rende de bezoeker, die de trap was afgevlucht, achterna. Op de drempel van de buitendeur kreeg de boekbinder een steek in de rug met een groot vlijm scherp slagersmes, dat ter zitting om zichtig werd uitgepakt. De koopman, die na de steekpartij met zijn vrouw op een fiets was weg gereden ontkende de steek te hebben toe gebracht. „Ik vluchtte niet, maar _gmg geneeskundige hulp halen", zei hij nu. De president herinnerde hem eraan, dat h;j en zijn vrouw de volgende dag in Amsterdam waren aangehouden. De zuster van de verdachte was tijdens het incident bij haar broer op bezoek ge weest. Lang twijfelde zij of zvj van haar verschoningsrecht gebruik zou maken. Op aandringen van de verdachte zag zij5 hïer van"af. Zij kon niet veel meer verklaren dan dat haar schoonzuster ruzie met de boekbinder had gekregen. Van de steek zelf had zij niets gezien. Haar man maakte wel gebruik van het verschoningsrecht. Een buurman, een van de tien getuigen, die waren opge roepen, zei de verdachte wel een slaan de of stekende beweging te hebben zien maken, maar geen mes gezien te heb- bdn. Een kelner uit Den Haag kwam verklaren, dat de verdachte en zijn vrouw 's morgens om vijf uur al, toen hii de zaak opende, binnen kwamen. „Zvj was erg zenuwachtig en de man zei dat de vrouw gemolesteerd was". Toen de president de kelner er aan herinnerde, dat hij tegen de politie ver klaard had, dat de verdachte ook ge zegd had: „ik heb eenrman gestoken" erkende hij dat dit juist was. De verdachte bleef ontkennen de boekhouder te hebben gestoken. Het psychiatrisch rapport sprak van een, „verstandelijk zwak begaafde psycho paat met een hysterische inslag". De officier van justitie geloofde niet dat de koopman de bedoeling heeft gehad om te doden. Wegens afpersing en zwa re mishandeling de dood ten gevolge hebbende eiste hij een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering. De verdediger mr. F Piket zei. dat het niet zeker is, dat de verdachte heeft gestoken. Hij legde de rechtbank een theorie voor die he.m niet onmogelijk leek: de vrouw zou de boekbinder heb ben doodgestoken, waarna man en vrouw, voordat zij de volgende dag wer den gearresteerd, afgesproken zouden hebben, dat de man de schuld op zich zou nemen. Dat zou ook de oorspronke lijk tegenover de politie afgelegde be kentenis kunnen verklaren. Do gedach tegang van de man zou geweest zijn: ik zeg het gedaan te hebben, maar ze kun nen het niet bewijzen, dus ga ik toch vrijuit. Hij vroeg vrijspraak, ook voor de afpersing. Daarna moest de 18-jarige vrouw, die er uitzag als een kostschoolmeis je, maar ongelooflijk brutaal was te gen de president, zich verantwoorden. Haar wérd oplichting en medeplichtig heid aan poging tot oplichting ten las te gelegd De officier geloofde niet in haar me deplichtigheid aan de zware mishande ling. Zij verklaarde van de steekpartij niets gezien te hebben. Haar man was haar te hulp gekomen, toen de boek binder haar had geslagen. Daarna was zij weggelopen. Een gedeelte van de zaak werd achter gesloten deuren be handeld. De officier eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdediger van het meisje, mr. D. Huisman, meende dat er geen schijn van bewijs was voor de afpersing van de boekbinder. Hij vroeg de rechtbank onmiddellijke invrijheids- stelling, omdat het meisje al vier maan den cellulair was opgesloten geweest, wat hij, gezien haar leeftijd, al een zeer zware straf vond. Dit verzoek werd na raadkamer ingewilligd. Uitspraak 1 november. DEN HAAG, 18 okt. Bij de dienst luister- en kijkgelden van de PTT is gisteren het 750.000ste televisietoestel geregistreerd. 1 oktober bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 737 522 tegen 718.229 op 1 september. LAS PALMAS, 18 okt (U.P.I.) Door de eerder gemelde ontploffing in de machinekamer van de Capetown Castle zijn vijf personen gedood en twaalf men sen ernstig gewond, allen leden der bemanning. Van de 280 passagiers die het schip vervoerde liep niemand letsel op. Er is geen officiële verklaring ge geven voor de oorzaak van de ontplof fing. In de eerste ogenblikken dreigde een paniek te zullen uitbreken, omdat de meeste passagiers zich nog in diepe rust bevonden en volkomen waren ver rast. Half geklede mensen in nacht gewaad, vaak dodelijk beangst, ver schenen aan dek en moesten door be manningsleden ervan worden over tuigd, dat er geen direct gevaar dreig de voor passagiers of schip. UTRECHT, 18 okt. De centrale raad van beroep heeft vanmorgen het besluit van de minister van Defensie tot overplaatsing van een reserve-lui tenant uit Delft van de artillerie naar het korps mobiele colonnes nietig ver klaard. Dezg nietigverklaring zal, ge zien de behoeften van het korps mo biele* colonnes, om redenen van -aige-- meen belang eerst in werking treden met ingang van 1 januari 1962. De minister van Defensie, voor wie als gemachtigde optrad de heer A. B. Muiderman, luitenant-kolonel der mili taire administratie, was bij de centrale raad in beroep gegaan tegen de be.v slissing van bet militair ambtenarenge recht in Den Haag, dat de overplaat sing van de reserve-luitenant op 11 april nietig verklaarde. DEN HAAG, 18 okt. Een team van de Batavieren heeft dezer dage.n in New York deelgenomen aan een inter nationaal toernooi, dat georganiseerd werd door de hockeyclub „The Priva teers". De uitslagen van de wedstrijden waar in de Nederlanders speelden luiden: Montreal Metropolitans-Batavieren 1-2, Privaters-Batavieren 51, Mavericks- Batavieren 1-2, Bermuda National team-Batavieren 0-1. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 okt. Minister H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat heeft vanmorgen het diploma uitge reikt aan de zevenendertig auto- en motorrij-instructeurs die zijn geslaagd voor het eerste examen van de VAMOR. De minister herinnerde aan het ar rest van de Hoge Raad van 10 december 1957 waardoor de opvatting van velen bevestigd is dat door een verankering van de vrijheid van onderwijs in de grondwet het bezwaarlijk is het rij schoolwezen wettelijk te regelen. Er bleef dus niets anders over dan dit op de basis van vrijwilligheid te verbete ren. Hoewel er uit de grote kring van rijschoolhouders hier en daar verzet is gerezen, ziet de minister geen aanlei ding zijn medewerking in te trekken. Hij vertrouwt erop, dat de bezwaren opzij gezet zullen worden als men deze eerlijke en volkomen verantwoorde re geling van de rü-instructie en daardoor verhoging van de verkeersveiligheid dient. Het belang van organisaties en personen is van ondergeschikt belang. De eerste aan wie dit diploma werd uitgereikt was de voorzitter van de VAMOR, de heer G. J. Pieterse. De heer H. M. W. Westerlaken, di recteur van het Centraal bureau voor afgifte van bewijzen van rijvaardig heid, merkte op, dat het door de VAMOR uitgereikte diploma als het enige bewijs wordt beschouwd dat een rijschoolhouder of instructeur vakbe kwaam is. Hij noemde de opleiding het belangrijkste. Het rü-examen komt op de tweede plaats en is slechts een mo mentopname. Er zijn niet minder dan 4600 rijschoolhouders in ons land en 1500 instructeurs bij scholen met meer dan een wagen en 600 a 700 niet gere- gistreerden. In het veel grotere Duits land zijn er 3.000. Er is in Nederland, aldus de heer Westerlaken, een teveel. Lang niet iedereen, is vakbekwaam. ROTTERDAM, 18 ókt. Vanmiddag om half een is het 33.000 ton metende stoomturbine-tankschip „Videna" tij dens de officiële proeftocht op de Noord zee gedoopt en daarna door de dok- en werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. aan de rederij Shell Tankers N.V. overgedragen. F eertig jaar Zuidhollandse polder hebben daaraan niets veranderd: burge meester Smeets is een Limbur ger. Je ziet het, je hoort het, je próéfc het in zijn persoon. In de openhartige sfeer, waarin hij de zaken behandelt, in de warmte vooral, aie hij om zich spreidt. Maar we mogen niet schrij ven: burgemeester Smeets is Limburger gebleven óndanks het feit, dat zijn leven overgeplant werd naar het dorp nabij Lei den. Er is te veel dankbaarheid in zijn hart om wat geweest is dat hij zulk een „ondank" zou tolereren. Zoeterwoude verte genwoordigt namelijk de schoon ste periode van zijn leven. Hij aardde er goed en ontmoette veel vriendschap en medewer king. Als straks aan de muur van zijn ambtswoning, onder één dak met het gemeentehuis, de kalender 31 oktober aangeeft, kan hij op de laatste dag van zijn ambtsperiode terugzien op een vol en schoon leven. Eigenlijk is hij het type van de ouderwetse burgemeester, die als goed huisvader de zaken vrn zijn gemeente bestiert. Daarom ook kan hij moeilijk wennen aan de kluisters, waarmee Den Haag" de gemeenten boeit. „Vroeger kon je er zo echt plezier in hebben zélf je zaken te klaren. Op stap te gaan voor een goed kope partij stenen als er een school of iets dergelijks gebouwd moest wor den. Of leningen sluiten, nét een kwart procent lager dan een nabuurge meente. Dat was heerlijk. Maar tegenwoordig is het hoogste initiatief waar toe een burgemeester zch kan opwerken: antichambreren in Den Haag. Op audiëntie gaan op de departementen en proberen iets in de wacht te slepen. „Ik, heb 'nu éénmaal een hekel aan dat kind in huis te. zijn in de HaagSff Spreekkamers eh daarom dóè ik het altijd maar te-lefonisch. af en clan. nog liefst zó kort mogelijk." „Dan is er nog de Leidse annexatie, die als een donderwolk, boven de ge meente hangt. Twee jaar geleden bij verlenging van mijn ambtsperiode heeft de commissaris van de koningin al tegen me gezegd: je zal nog wel een paar moeilijke, jaren krijgen. En dat is uitgekomen. Niets is immers nog zeker. We hebben uitbreidingsplannen gemaakt. Met enthousiasme stond de raad er achter. Er kwam niets van terecht, omdat er steeds meer van dfgeknabbeld werd tot er van het plan niets meer over was. Je voelt bij alle beslissingen van Gedeputeerde Staten: dat houdt verband met de annexatie. Laatst wilden we een nieuwe vuilniswagen aanschaffen. Gede puteerde Staten vroegen of het niet beter was te proberen leentjebuur te spelen. Bij Leiden neem ik aan" De laatste jaren van het burgemeesterlijk ambt mogen voor burge meester Smeets dan wat moeilijk geweest zijn, met evenveel plezier heeft hij zijn werk gedaan. „Eigenlijk moet ik twee dorpen belopen, zegt hij, „want de Hoge Rijndijk is een geheel aparte gemeenschap. Burgemeester Smeets „aardde goed", hebben we geschreven. do goed, dat de boom in vele wortels met het gemeentelijk leven verankerd is. De wor tels moeten nu stuk voor stuk losgewoeld worden. Er volgt m deze dagen afscheid op afscheid; van Wit-Gele Kruis, huishoudelijke voorlichting ten plattelande, middenstands-borgstellingsfonds, commissie van toezicht op het landbouw-onderwfis. Afscheid, omdat de burgemeester en zijn echtgenote toch weer de Limburgse aarde zoeken. r> t. De heer Smeetsop 19 oktober 1895 in het Limburgse Bosterholt geboren, keert na 65 jaar terug naar het Limburgse Heel en woont dan dicht by zijn kinderen en kleinkinderen. „In de buurt van de jeugd bl-f je immers het langst jong." oe Been (Van een verslaègever) ROTTERDAM, 17 okt. „Ik kan nog steeds niet goed denken door die gebeurtenis." Dit zei ons vanmorgen mevrouw Van Roosmalen, echtgenote van de opzichter van de technische dienst gebouwen van de Rotterdamse politie. Gisteravond hoorde zij voor het eerst van het verschrikkelijke avontuur, dat haar zoon George (21 jaar oud) zondag in Paris by de Canadese stad Ontario beleefde. George was bij zijn vierde sprong per parachute aan het trekkoord achter aan het vliegtuig blijven hangen. Zijn instructeur, de 33-jarige korporaal Mfred Coxtail liet zich langs de lijn naar beneden glijden, opende George's oarachute en sprong samen met hem naar beneden. De operatie had ruim tien minuten geduurd en hele mensenmassa's' schijnen het avontuur van de grond af te hebben gevolgd. „Wij dachten dat George met vakantie was. Hij deed in Canada veel aan sport, maar dat hij aan parachutespringen deed in zijn vrije tijd, hebben wij nooit vermoed. Mijn man en ik hebben gisteravond meteen een brief geschreven, waarin we hem hebben gevraagd daar alsjeblieft mee op te houden. Maar ja, het is altijd een avontuurlijke jongen geweest. Op zijn twaalfde jaar las hij reisverhalen en alle mogelijke landen daaruit wilde hij toen al gaan zien. Het is hem gelukt, toen hij voer als matroos bij de Rot terdamse Lloyd. Na de lagere school en de opleidingsschool voor de zee vaart is hij bij' de maatschappij gekomen. Twee jaar geleden emigreerde hij vaar Canada, viaar hij nu op het laboratorium van een zuivelfabriek werkt. We hebben hem niet vast kunnen houden. In Nederland heeft George nooit veel interesse in sport getoond. Maar uit Canada schreef hij dat hij er veel deed aan jagen en skiën." f ■.%V.".W.V.".%V^/A%V.VW.V.W."AV.VAWA"A%V.W.W."J 46. Snel neemt Thorfinn het landschap in zich op. Een eindweegs verder lijkt hem de situatie gunstig om de schurk op te wachten. Met een enkel schot moet Gurd onschadelijk gemaakt worden, anders loopt de koningin gevaar. Thorfinn wil zijn paard de sporen geven, als hij een verward geschreeuw hoort. Op de tegenoverliggen de helling verschijnt een ruitertroep. Thorfinn kan met verstaan, wat ze Gurd toeschreeuwen, maar hun woedende gebaren zijn veel zeggend genoeg. En vol ontzetting ziet de jager, hoe Gurd ineens koningin Winonah in zijn wurgende greep vasthoudt en dreigend met een mes zwaait. De ruiters deinzen achteruit als Gurd hun iets toeroept, maar Thorfinn is al van zijn paard gegeleden en sluipt de boog in de aanslag naderbij. VIND JE DAT ERG, PAUL. J\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2