Eigen kernwapens voor de NAVO Britse reserve tegenover Westduitse toejuiching L Belgische grenscontrole vooral gericht op boter Onderzoek verscherptmaar niet tot in belachelijke Kabinet-Debré verbindt lot aan atoomleger FABIOLA TERUG IN BRUSSEL Aangehouden verdachte bekent Hans Hermans te hebben gewurgd Waterloo herleeft in Parijs Y.S. willen „vierde atoommacht" Scholier getroffen door schot in oog Nederlander in Duitsland verongelukt Zelfs één pakje is taboe Protestactie van winkeliers Spoedige indiening verwacht van een motie van wantrouwen Geen openbreking van C.A.O.'s Het weer. Negerdominee in V.S. gearresteerd Officiële aanwijzing aan Rijksbemiddelaars ê<te MUKKI5 deJoreifouSiitfl DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 84sfe JAARGANG No. 30652 LONDEN, 20 okt. (DPA, Reu ter, UPI) Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags-orga- nisatie, is gisteren in de Britse hoofdstad aangekomen om met de Britse ministers van defensie en van buitenlandse zaken bespre kingen te voeren over het Ame rikaanse plan om de NAVO-lan- dén te voorzien van gezamenlijke kernwapens, zodat ze de vierde „atoommacht" ter wereld zouden worden. In tegenstelling tot de Westduitse regering die het plan voor een NAVO-„kern- zwaard" toejuicht voelt de Britse regering er in beginsel weinig voor, omdat Engeland dan afstand zou moeten doen van zijn eigen kernwapens. Bij iedere jas, een passende tas PARIJS, 20 okt. (AFP, Reuter, UPI) De Franse minister-pre sident, Debré, heeft het aanblij ven van zijn regering afhankelijk gesteld van goedkeuring van het plan voor een Franse atoomstrijd macht, de z.g. „force de frappe", door de Nationale Vergadering. Tevoren had hij een voorstel om in het regeringsplan de verkla ring op te nemen dat één van de doeleinden was Frankrijk in staat te stellen zijn bijdrage te leveren tot het vormen van een gemeen- schappelijke geallieerde vergel- dingsmacht van de hand gewezen. A Na ongeluk vermist Suède dames- en herenjasjes Onvast weer 21 oktober Offer-vrijdag Vier Poiarisraketten met succes gelanceerd BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Overigens verwacht men op hel f>Iik nog geen direct resultaat va" de Gesprekken tussen Spaak en de m""s- I Selwyn Lloyd en Watkinson, om dat de Britse regering liever zou willen ^achten tot de Amerikaanse presi dentsverkiezingen achter de rug zijn, v<iordat ze definitief haar standpunt be haalt. Bovendien is er nog onzekerheid "ver de verwezenlijking van de plannen v«n de Franse president De Gaulle Wo,. een eigen Frans kernzwaard. Verwacht wordt, dat Engeland in be ginsel wel voor een NAVO-kernbewapei "itig zou voelen, wanneer Amerika be- 'd is een deel van zijn afschrik wekkende kracht" af te staan aan zijn ,°hdgenoten, maar de plannen van De ';auife vormen een onzekere factor, ■ogsretand verzet zich tegen de Franse wtiYWT! .voor een „directoraat" en het k. n'Jw^.rt de Franse bijdrage tot den. ard van de NAVO zal wor- In december komt deNAVO-raad in p'arijf^en'e^fn Eritse regenngskringei ve&! d£ men dan pas m staat zal zijn een besluit te formuleren. Zonder enig voorbehoud steunt de Westduitse regering het plan voor een Navo kernzwaard - aldus hee~ de NAVO K defensie van de Bonds- ronubhek Franz-Josef Strauss, onder mePër nfd'ens een bijeenkomst jan de defensie-commissie van de Christelijk ripmnnva ti«r*bp Unie e pla niet te betekenen, dat West- uemocratiscne u hehoeft klaard. Het Amerikaanse plan benoen biet te betekenen, dat WeSt-DUitsuwna dan de beschikking krijgt over kern gapens - hetgeen bij ini®r we] Overeenkomst verboden is - maaF. k de NAVO-landen gezamenlijk ku °b beschikken over een eigen NIJMEGEN, 20 okt. Een leerling y„a" ee" lasere school alhier heeft gis- lorm s.c|?ot ln het oog gehad met r.11 i van zo dichtbij i vd> dat de knaap zjjn oog zal moeten missen. Enkele scholieren vermaakten zich met het wapenin de Waterstraat Juist toen de jongeman het pistool van nahii wilde bekijken, oordeelde een andeï dat het tijd was voor een demonstratie ?>e voile lading kwam op het oog te recht. naai van kernwapens, waarover ze meer zeggenschap krijgen dan thans over de Amerikaanse kernwapens, wel ke de NAVO ter beschikking gesteld zijn. De Westduitse regering heeft vori ge maand, toen Spaak een bezoek bracht aan bondskanselier Adenauer in diens vakantieverblijf, haar beslis sing genomen. Het Amerikaanse plan voor een NAVO-kernzwaard gaat uit, zo wordt in gezaghebbende kring vernomen, van de Polaris-raket. Men heeft de keuze tussen een groep onderzeeboten, voor zien van deze kernwapen-raketten of een aantal lanceer-bases in NAVO- landen, van waar men de Polaris kan afvuren. Minister Strauss verklaarde nog in de CDU-vergadering dat de kernwapens, welke West-Dui-sland voor tactische doeleinden ter beschik king zullen komen te staan, onder Amerikaans toezicht blijven. Er zal niets veranderen aan het door de Westduitse regering vrijwillig genomen besluit om geen eigen kernwapens te gaan ontwikkelen. Gr. Brittannië De grootste brand in Manchester sedert de Duitse lucht aanvallen in 1940 heeft gisteren een ge bied van bijna 4000 vierkante meter in de as gelegd. Twee brandweerlie den liepen verwondingen op. Grote op slagplaatsen met katoen en meubilair gingen verloren. De schade wordt op een bedrag ter waarde van vijftien mil joen gulden geschat. (Reuter). (Advertentie) EVELYN elegante tassen en bygux GR.HOUTSTR .18A T E L.20415 - HAARLE M 1 Dinsdagnacht is te Neumunster in Duitsland een Nederlandse vrachtwagen, geladen met mosselen uit Ierseke op een ge parkeerde Duitse vrachtwagen ingereden. De Nederlandse chauffeur werd als gemeld gedoodzijn mederijder ernstig gewond. Het verkeer werd door het ongeluk zes uren gestremd. De beide wagens moesten met behulp van een bergings pantserwagen uit elkaar worden getrokken MAASTRICHT, 20 okt. De Belgi sche douane-controle, die algemeen als erg soepel werd gekwalificeerd, is sinds kort, zoals wij gisteren reeds hebben bericht, aanzienlijk verscherpt, maar het is niet zo, dat grensgangers niet eens meer een pakje boterhammen, of, zoals bepaalde berichten luiden, een appel mogen meenemen naar Belgie Zowel woordvoerders van de inspectie Invoerrechten en Accijnzen in het dis trict Maastricht, als ook van de Dienst Douane en Accijnzen in het ressort Has selt in België deelden ons mee, dat de ,,appel-boterhammen"-verhalen on mogelijk op waarheid kunnen berusten. Al evenmin is het waar, dat het ge zamenlijke Nederlands-Belgische doua nekantoor op het station alhier veran derd zou zijn in een levensmiddeien- magazijn, volgestopt met verboden goe deren, welke de treinreizigers op be vel van de Belgische douaniers zouden moeten achterlaten. Op het Maas trichtse station, zo vernamen wij al daar, verloopt de controle zelfs vrij soepel, al gaf men toe. dat de Belgi- ATLANTA, 20 okt. (UPI) De Ame rikaanse politie heeft gisteren de beken de negerleider dominee Martin Luther King en tien anderen gearresteerd tij dens een aantal betogingen, die in de stad Atlanta werden gehouden voor ge- integreerde cafetaria's. King kreeg nationale bekendheid bij zijn integratiepogingen in de bussen van Montgomery in de staat Alabama. King en de tien anderen werden ge arresteerd op beschuldiging een onlangs aangenomen staatswet overtreden te hebben, waarbij het een misdrijf is geen gehoor te geven aan een verzoek een zaak te verlaten. Het wordt als vaststaand (iJtn.f-'J0n men, dat binnen 24 uur jjt. oiLc.irinir zal indienen. motie van afkeuring zal niaan- stemming over de d" dag zal moeten geschied n, j zwaarste proef zijn, die de 8 moet doorstaan sedert de geboort de vijfde republiek twee jaar gel o De socialisten zullen, zo meent men, met de motie komen en trachten de steun te verkrijgen van de vier partijen van het centrum en van rechts, die met hen vergeefs geprobeerd hebben het plan naar de commissies te doen terug' verwijzen. In het vertrouwensvotum van Debré wordt de goedkeuring van de Assemblee gevraagd voor het plan van De Gaulle voor een onafhanke lijke atoomstrijdmacht, dat Frankrijk over een periode Van vijf jaar 60 mil jard francs zal kosten. De motie om het regeringsplan naar de commissies terug te verwijzen werd door de Nationale Vergadering verwor pen met 264 tegen 213 stemmen. Toen Debré tegen drie uur in de och tend meedeelde, dat hij de vertrou wenskwestie stelde, betuigden alleen de leden van de Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek hun instemming. Leden van andere partijen gaven op luidruchtige wijze uiting aan hun ont stemming, onder anderen door „Aftre. den" te roepen en met de lessenaars van hun banken te klapperen. Debrés aankondiging betekende ook het einde van de vergadering. de f s wordt een tentoonstelling gewijd aan de slag bij Waterloo gehouden in het grote gebouw van de T.W.A. aan amps Elysees. Acteurs van het gezelschap Ambigu luisterden de openingsplechtigheid op in historische kostuums. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 okt. De regering heeft nu haar afwijzend standpunt over een tussentijdse openbreking van CAO's ook aan het College van Rijksbemidde laars meegedeeld. De brief aan het Col lege van Rijksbemiddelaars bevat mate rieel geen nieuwe aspecten. Formeel is hy natuurlijk wei van groot belang, aan gezien het college nu bij de loonvoor- stellen van de metaalindustrie, welke het ter beoordeling' heeft ontvangen, rekening kan houden met het afwyzen- de standpunt van de regering, dat nu beschouwd kan worden als een officiële aanwijzing aan het college. De spelre gels van de vrijere loonvorming zyn nu dus veranderd. Inmiddels heeft de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, die over het loon voorstel van de metaalindustrie aan het College van Rijksbemiddelaars ad vies moet uitbrengen, gisteren de vak- raad voor do mstaalindustrie doon we ten, dat het College van Rijksbemidde laars nu in het bezit is van de nieuwe aanwijzing. Geyraagd werd of de vak- raad in deze nieuwe ontwikkeling aan leiding ziet om zijn loonvoorstellen als nog aan het standpunt van de regering aan te passen. Gaat de vakraad daartoe niet over, dan worden de voorstellen op de normale wijze in de stichting verder afgehandeld. Een vraagpunt is daarbii nog of de regering akkoord zou kunnen gaan met ondernemingsgewijze loons verhogingen in de metaalsector De KAB heeft er in zijn blad Ruim Zicht op gewezen, dat de regering daarover niet gesproken heeft, hoewel men ui de Stichting van de Arbeid daartegenover niet afwijzend stond. HILVERSUM, 20 okt. Sinds zondag avond wordt vermist de 25-jarige elek- triciën A. S. Bakering, uit Langelo, ge meente Norg. Op die avond heeft hij een ongeval gehad met zijn bromfiets te De Punt in de gemeente Vries. Na het ongeval is hij nog gezien. BRUSSEL 20 okt. (A.N.P.) Dona Fabiola, de verloofde van koning Bou- dewijn, is gisteren na haar verbluf in Madrid per vliegtuig in Brussel aange komen. Samen met haar verloofde zal zij vandaag een groot banket bijwonen, dat wordt aangeboden door de Belgische bank voor gemeentekredieten en waar voor alle 2.600 burgemeesters van Bel gië een uitnodiging hebben ontvangen. Dona Fabiola, een boeket rozen in de hand, werd aan de voet van de landing- strap met een omhelzing en een hand kus door koning Boudewijn begroet. Arm in arm begaven zij zich naar d_e wach tende hofauto onder luid gejuich van talrijke Belgen. Koning Boudewijn en Dona Fabiola, die 15 december in het huwelijk treden, zullen de komende dagen een officieel bezoek brengen aan Antwerpen en Luik. (Advertentie) BARtÊuORISSTr"" HAARLEM TEL. 13439 LÊIDSESTRAAT (611 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 213596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met enige regen. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid, in het waddengebied af en toe krachtig. Zon: 7.15-17.34. Maan: 8.05-J8.29. Station Weer max. mm. neersl. temp. temp afgel, geh. bew. mist geh. bew. zw. bew. lichte regen Den Heidei geh. bew. Ypenburg Vlissmgen Eeide De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg zw. bew. Stockholm regen Oslo sneeuw Kopennagen geh. bew. Londen regen Amsterdam zw. bew. Brussel geh. bew. Luxemburg zw. bew. Partis geh. bew. Nice geh. bew. BerlUn mist gisteren 24 uur 12 7 0 n 12 7 1 12 10 5 10 4 1 11 6 0 12 6 0 12 7 1 14 6 0 6 5 3 6 3 0.1 8 4 0.2 14 11 11 11 7 0 14 7 1 11 5 0 16 10 2 16 12 1 9 4 O {Advertentie) sche douane er thans streng op toeziet, dat de reizigers geen boter mee naar België nemen. Vroeger maakte de doua ne geen bezwaar tegen de invoer van één kilo Nederlandse boter per per soon, thans is evenwel het meenemen van één pakje taboe. Ook aan enkele andere grenskanto- ren rond Maastricht vernamen wij, dat de Belgische douane van hogerhand de instructie gekregen heeft de illegale boterinvoer, dus ook van kleine hoe veelheden, welke grensgangers of rei zigers meenemen, radicaal tegen te gaan. Voorts hebben de Belgische doua niers opdracht gekregen de. vanouds bestaande bepalingen met betrekking tot de invoer van levensmiddelen, waarvoor een vergunning wordt ver eist, strenger dan voorheen toe te pas sen. Gewone grensgangers kunnen der gelijke vergunningen niet krijgen, wc-1 de officiële handelaar-importeur. Levens middelen, waarvoor een vergunning no dig is, zijn o.a. landbouwprodukten, suiker en vis. Mosselen daarentegen, koffie, textiel, lederwaren zijn vrij van vergunning en mogen derhalve kosteloos worden ingevoerd, althans tot een waar de van 2.000 B. francs (150 gulden) door reizigers en tot een bedrag van 300 B. francs door grensbewoners, die minder dan tien kilometer van de grens afwonen. Voor gedistilleerd is een invoerrecht van 134 6. francs per liter verschuldigd. Wanneer de re-iziger even wel verzuimd gedistilleerd aan te ge ven, dan loopt hij een boete op van vijf maal de normale invoerrechten. De douane-instanties bestreden per tinent de voorstelling van zaken, als zouden de instructies tot in het ab surde worden toegepast. „Tegen het meenemen van boterhammen, een kleine hoeveelheid fruit of gebak, maken de Belgische douaniers," zo vertelde ons het hoofd van een van de grenskantoren, „beslist geen be zwaar, want dit zou in strijd zijn met de instructie, dat elke grens- ganger proviand voor één dag bij zich mag hebben. Wel," zo voegde hij hieraan toe, hebben wij, hetgeen on langs is voorgekomen, bezwaren ge maakt tegen een voorraad proviand, die bestond uit negen Limburgse vla's en twee koeken." Volgens deze zegsmaq houdt de ver scherpte toepassing van de bestaande levensmiddelenvoorschriften verband met een protestactie van de bond van Belgische winkeliers tegen de inkopen op grote schaal door Belgische grens gangers in Nederland. Andere, met name Nederlandse zegs lieden, zien de ongewone controle-ac tiviteit van de Belgische douane tevens als een repressaille-maatregel tegen het volgens hun mening al te soepele op treden van de Nederlandse douane in zake de botersmokkel. Een èn ander is met erg bevorder lijk voor de goede verstandhouding tus sen de Nederlandse- en Belgische douane-beambten, al is het nu ook weer niet zo, dat zij, zoals sommigen bewe ren. „geen vriendelijk woord meer voor elkaar zouden over hebben." Bovendien hangt het al of niet streng controleren vaak ook af van de instel ling van sommige douaniers, maar evenzeer van te licht geraakte grens gangers. Van een „belachelijke" con trole is ons gedurende de spitsuren, toen honderden Belgen van hun werk in Maastricht huiswaarts keerden aan en kele drukke grenskantoren gisteren niets gebleken. De Nederlanders, die naar België reisden, werden zelfs in het ge heel niet gecontroleerd en wat de Bel gen betrof, beperkte het douane-ondcr- zoek zich doorgaans tot de vraag: „Geen Nederlandse boter meege bracht?", hetgeen er kennelijk op wijst, daat het vooral de botersmokkel is, die de wrevel van de anders zo soepele Belgische douaniers heeft opgewekt. (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 20 okt. De overtui ging van de justitionele en politionele autoriteiten, dat de op 10 oktober aan gehouden 54-jarige fabrieksarbeider uit Belfeld de moord op de 11-jarige Hansje Hermans uit Sevenum heeft gepleegd, is niet ongegrond gebleken. Gisteren avond heeft de aangehoudene op het politiebureau te Swalmen een volledige bekentenis afgelegd. Hij deed dit ten overstaan van onder meer de officier van justitie mr. W.C. Uiterwnal. De* aanwezigen hadden de indruk, dat verdachte, die tien dagen lang is ver hoord en gisteren even voor de beken tenis opnieuw werd geconfronteerd met mensen, die hem op de bewuste zondag in de bossen bij Seve.ium hebben gezien, het recherche-onderzoek moe was. Bo vendien hadden de bewijzen tegen ver dachte zich dank zij knap en uitgebreid speurwerk zodanig opgestapeld, dat ont. kennen hem weinig meer kon baten. De arbeider verklaarde, dat hij even na één uur op 11 september Hansje Hermans, die zoals bekend een zaag bij zijn oom zou terugbrengen, op de veldweg nabij de Sevenumse bossen heeft ontmoet en dat hij de jongen toen onoirbare voor stellen heeft gedaan. De knaap wilde daar niets van weten en sloeg op de vlucht. Ongelukkigerwijze liep hij tigen een boom en struikelde. De man, zo verklaarde deze zelf, ontstak daarop zo zeer in woede, dat hij zich niet meer wist te beheersen. Hij stortte zich op de jongen en overmeesterde hem. Na Hans Hermans door wurging om het leven te hebben gebracht, verstopte hij het stoffelijk overschot in een dicht dennenbosje, ging naar een kennis in Tegelen, nam daar de bewuste kolen schop weg en keerde 's avonds naar de plek van de moord terug om in het don ker het lijkje, in een verderop geleeen aspergeveld te begraven. Na zijn bekentenis is de man. die tot nu toe in het politiebureau te Swal men verbleef, overgebracht naar het Huis van Bewaring te Roermond. In deze plaats zal hij binnenkort terecht staan wegens moord, subsidiair dood slag, gepleegd onder verzwarende om standigheden, alsmede wegens een vier tal door hem re>.ds direct na de aanhou ding bekende zedendelicten, gepleegd met minderjarige personen. WASHINGTON, 20 okt. (U.P.I.) De Amerikaanse atoomonderzeeër „Pa trick Henry" heeft tussen 15 en 18 ok tober vier Poiarisraketten gelanceerd, onder omstandigheden die vrijwel ge lijk waren met feitelijke' oorlogsomstan digheden. Alle vier de lanceringen zijn geslaagd. De „Patrick Henry" voer op ongeveer 500 i. .ijl ten oosten van Cape Canaveral bij de lancering van zijn vier raketten. Aldus heeft de Ameri kaanse marine officieel meegedeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1