elkaar als de hond en de T Passendale: bloed en modder De Britse strijd in Vlaanderen in 1917: krankzinnige i Antihongeractie in Nederland Een Nederlandse kolonisatie poging in 1692 17438 4 Tempo P HOOGEVEEN EERSTE WERELDOORLOG WERD ONNODIG VERLENGD j ~v, Campagne zal vijf jaar duren In het gelid Nehroe bezorgd over Laos GIEBELS' IJZERHANDEL N GELD CASH COM!! moderne en klassieke bankstellen C0NRAD-ST0RK een ARCHIVARIS een BOEKHOUDKUNDIGE KRACHT Kunst-, Antiek-, Meubilair- veiling Kampioenschap Kleinbiljart DE REIS VAN JAN REEPS koningin Wegens uitbreiding f1600.- a 3%; i'p - Vérkoop - Taxatie van HUIZEN en GROND ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 PAGINA 10 oen op het elfde uur van de waren er in het midden van de elfde dag van de elfde oorlog stemmen opgegaan voor maand van het jaar 1918 een staken van de strijd. Maar in Engeland leidde een vredesplan de eerste wereldoorlog beëindigd werd, waren er in totaal bijna van eind 1916 tot de val van de tien miljoen soldaten gesneuveld. regering-Asquith, en de nieuwe Ruim een en twintig miljoen premier, Lloyd George was aan- militairen waren in de bloedige vankelijk vastbesloten de vijand strijd gewond geraakt. Vooral de laatste fase van deze oorlog had een verschrikkelijk verloop. Als de te vernietigen. Weliswaar noem de Lloyd George later de gewa pende actie van de Britse bevel partijen hun conflict een kleine hebber aan het westelijke front twee jaar eerder door vredeson- een „krankzinnige onderneming", derhandelingen hadden kunnen maar hij was toen mede verant- oplossen, zou Europa veel leed woordelijk voor die „insane en- bespaard zijn gebleven. Zowel in terprise" en hij zag geen kans het geallieerde kamp als in dat om de afschuwelijke slachtingen van de centrale mogendheden te doen staken. 5?' SPORTAGENDA V.S.-MARINE OP CUBA VERSTERKT Bejaarde arts overleden na aanrijding Opsporing verzocht PAPOEA'S BIJ DE vervallen onze beide telefoonnummers en worden met ingang van 1 november a s. gewijzigd in: (5 lijnen) Ged. Oude Gracht 5—7 Haarlem DE JONG'S TORENBOUW CENTRUMPLAN AMSTELVEEN MODELWONING HUIS EN HAARD H. W. DAMES meubelfabriek mot 30 40 °/o korting AUTO HUREN? machinefabriek te Haarlem Lloyd George en Haig Een Amerikaans schrijver, Leon Wolff, heeft onlangs een boek geschre ven over een van de meest tragische episodes in de eerste wereldoorlog: het grote Britse offensief in Vlaande ren van 1917. In dit werk („In Flan ders Fields", Longmans. London) wordt een officieel Brits rapport van 1922 aangehaald, dat melding maakt van bijna een half miljoen Britse slachtoffers in de strijd in Vlaanderen alleen. Op het Vlaamse slagveld zou den, volgens een berekening van Wolff, ongeveer 150.000 Britten gesneuveld zijn. Aan de Duitse kant waren er on geveer 270.000 doden en gewonden. Generaal-majoor J. F. C. Fuller, een Britse officier die in de eerste wereldoorlog tot de generale staf be hoorde, constateert in een voorwoord tot het boek, dat men begin 1917 twee feiten kon vaststellen: de on macht van de politici om een vrede tot stand te brengen, en de onmacht van de generaals om veldslagen te winnen. Fuller onderschrijft volko men de opvatting van Wolff, dat men begin 1917 de oorlog had moe ten beëindigen. Volgens Fuller is de vrede-door-onderhandelingen„het mier. Lloyd George kende geen gena de met zjjn tegenstanders, maar Haig durfde hij niet rechtstreeks aan te val len, uit vrees dat het moreel van het Britse leger op noodlottige wijze zou worden aangetast. Lloyd George wist echter zijn commandant te vernedeicn door hem op een gegeven ogenblik on dergeschikt te maken aan de Franse bevelhebber, generaal Robert Nivelle. Haig had het commando aan het westelijk front op soortgelijke wijze verkregen als Lloyd George het pre mierschap. Ook Haig had de val be werkt van zijn voorganger, Sir John French. Hij had een brief geschreven aan de koning bij wie hij zeer in de gunst stond met de bewering, dat French ongeschikt was voor het bevel op het continent ,,in een tijd van crisis in de geschiedenis van onze ,a- tie". Toen Haig tenslotte, op 10 de cember 1915 belast werd met het commando van de Britse Expeditio naire Strijdmacht in Frankrijk en Bel gië, was hij er diep van overtuigd, dat hij de strijd tot een goed einde zou brengen. Hij had een Napoleontische 1 t - Een ontmoeting van geallieerde oorlogsleiders. Van links naar recht*: De Franse minister van bewapening, Albert Thomas; de Britse bevelhebber aan het westelijk risie op de "problemen van de oorlog- front, veldmaarschalk Sir Douglas Haig; de Franse maarschalk Joseph Joffre en voering. Hij geloofde, dat de rol van de Britse premier, David Lloyd George. enige soort vrede, dat, zoals de ge schiedenis ons steeds weer leert, tot iets goeds kan leiden." Hij is van mening dat er in de eerste maanden van 1917 nog maar één alternatief was voor een dergelijke vrede: de geallieerden hadden de grote veldsla gen moeten staken en zij hadden met een blokkade Duitsland moeten uit hongeren en tot overgave dwingen. Toen Amerika op 6 april 1917 aan de oorlog mee ging doen, kon er geen sprake meer zijn van een vrede door onderhandelingen. De twee Britse hoofdfiguren in het drama dat door Wolff beschreven wordt zijn: Lloyd George en de Britse bevelhebber op het Europese westelij ke front. Veldmaarschalk Douglas Haig. De „Welshman" en de Schot konden bijzonder slecht met elkaar op schieten, hetgeen zeer schadelijk was voor de geallieerde strategie. Lucky" Haig, zoals de veldmaarschalk wel ge noemd werd, was in de ogen van zijn premier een „butcher", een moorde naar, een mensenslager, en op zijn beurt noemde Haig de Britse rege ringsleider: een „cur", een hond. De conflicten tussen de beide mach tige mannen de geboren politicus en de geboren soldaat waren niet van de lucht. Haig had de grootste minachting voor de militaire inzichten van de staatsman, en Lloyd George was van mening, dat Haig het men- senverlies aan Britse zijde drastisch had kunnen beperken door een meer verlichte strategie. De premier zag nl spoedig geen heil in een voortzetting van het offensief in Vlaanderen, en hij pleitte voor een aanval tegen de Oos tenrijkers die Italië waren binnenge vallen. Maar noch de Britse noch de Franse generaals voelden voor dit plan, en men besloot alle krachten te concentreren op de uitputtingsoorlog die aan het westelijk front gevoerd werd. De strijd in Vlaanderen bereikte een hoogtepunt In de zogenaamde Derde Veldslag van leper, die men wel betiteld heeft als „de meest onmense lijke grote veldslag in de geschiede nis". Haig joeg de ene Britse divisie na de andere het modderige terrein op, zonder zich te bekommeren om de kolossale slachtingen die de goed ver schanste Duitsers onder zijn manschap pen aanrichtten. Hij offertje honderd duizenden jonge soldaten voor een ter reinwinst van slechts enkele kilome ters. Voor de verovering van wat eens het dorp Passendale was geweest, werd een strijd gevoerd die in geen enkele verhouding stond tot het doel dat de commandant wilde bereiken. Lloyd George was een man met een ruim geweten. Hij had op bijzon der kwalijke wijze geïntrigeerd om premier Asquith ten val te bren- fen. In zijn streven om tot iedere prüs e hoogste macht in het land te krij gen, was hij tevoren al in conflict ge raakt met de oude Gladstone. Maar Lloyd George was een man die ieder middel te baat nam om zijn doel te bereiken. Zelfs de jeugdige en onver schrokken Winston Churchill had ont- aag voor de scherpe tong van ae pre- Een ondergelopen loopgraa] aan het Vlaamse front. Door voortdurende re genval was het terrein zeer drassig ge worden. Foto genomen te Westhoek op T oktober 1917. ie cavalerie op het slagveld steeds in oetekenis zou toenemen, terwijl de in- Eanterie en de artillerie zijns inziens op de tweede plaats kwamen. Hij toon de weinig begrip voor nieuwe ontwik kelingen op het gebied van de bewa pening, en hij zag geen heil in het vliegtuig, de tank en het machinege weer. Generaal Fuller zegt van Haig, dat hij zo weinig fantasie had, dat hij niet inzag dat de taktiek van het ver leden zo dood als een pier was. Hij beweerde dat men met geweerkogels weinig tegen een paard kon beginnen, terwijl vóór de eerste wereldoorlog de onhoudbaarheid van deze stelling al bewezen was. Churchill heeft in zijn boek „Great Contemporaries" (Fontana Books. Collins. London) de volgende karak teristiek van Haig gegeven: „Hij had in die bloedige jaren de zelfde mentaliteit als die van een ervaren chirurg in de tijd dat de narcose nog niet bestond. Hij was volkomen zeker van zich zelf. Met het mes in de hand ging hij, met volkomen beheers te bewegingen,geheel op in de ope ratie. Bi) de uitoeïening van zijn be roep stoorde hij zich niet in het minst «ff i aan de angst van de patiënt, de be zorgdheid van diens familieleden, dc theorieën van andere medici, de mid deltjes van kwakzalvers, of nieuwe wetenschappelijke vindingen. Hij ope reerde zonder bewogenheid of hij trok zich terug zonder beledigd te zijn. Als de patiënt kwam te overlij den, maakte hij zich geen verwij ten." Wolff geeft in zijn boek gruwelijk realistische beschrijvingen van het Vlaamse slagveld, dat in de zomer- en herfstmaanden van 1917 dag in dag uit bezaaid lag met doden en gewonden. Het is een indrukwekkende evocatie van een strijd van bloed en modder die in de geschiedenis vaak wordt aan geduid met die ene plaatsnaam: Pas sendale HANS BRONKHORST. Generaal Robert Nivelle, Frans com mandant aan het westelijk front. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 okt. In de week van 24 tot en met 29 oktober zal een landelijke inzamelingsactie worden ge houden ten behoeve van de grote anti- lionger-campagne, die de F.A.O., de Voedsel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties in juli van dit jaar is begonnen waaraan ook Neder land haar steun heeft beloofd. De anti- honger-actie die het F.A.O. officieel op 1 juli is begonnen wil geen tijdelijke opheffing van het honger- en onder- voedingsprobleem, maar een radicale verdrijving. Daartoe heeft het een vijf-jaren plan ontworpen dat onder andere een graan- verbeteringsobject in het Midden-Oos ten omvat. Alle landen, alsmede 72 particulie re instellingen hebben hun steun aan deze anti-honger-campagne toegezed. Kerken, vakorganisaties, vrouwen bewegingen en de jeugd hebben be loofd geld bijeen te zamelen om de honger, waaraan 60 pet. van de mens heid lijdt op te heffen. Ook het nationaal F.A.O. comité van Nederland heeft die steun toegezegd en daartoe contact gezocht met de NOVIB, de Nederlandse organisatie van internationale bijstand, het Unesco-cen- trum Nederland en het Nederlands Uni cef comité. Deze instellingen zullen de anti-honger-actie van 24 tot en met 29 oktober, die de eigenlijke start van de „anti-honger-campagne" in ons land betekent, leiden. Er zal een huis-aan-huis collecte wor den gehouden, terwijl op 29 oktober, de sluitingsdag van de actie en de her denkingsdag van de Verenigde Naties een grote straatcollecte het besluit vormt. In Amsterdam beschikt men thans over 400. 500 collectanten. Men heeft er 1500 nodig. Zij die als collec tant aan deze actie willen meewerken Britse soldaten aan het front bij de Vlaamse plaats Zillebeke: 9 augustus 1917 Met moeite trekt men het geschut over het modderige land. Haarlem: HaarlemWilhelmina, TYBBHillegom, Onze Gezellen Hoofdd. Boys, RenovaSt.-Marti- nus, DIOWarmunda. Heemstede: RCHExcelsior. Hillegom: ConcordiaEHS. Llsse: LisseVoorburg. Noordwijkerhout: VVSBDOCOS. Hoofddorp: ETOTerrasvogels. Halfweg: NASRapiditas. Aalsmeer: AalsmeerSchoten. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen— WA. Aerdenhout: THBBloemendaal. IJmuiden: StormvogelsAGOVV. Beverwijk: De Kennemers—West- Frisia, BeverwijkSEW, Kinheim St. -Pancratius. Heemskerk: ADOWijk aan Zee. Castrlcum: VitesseVVB. kunnen zich hiervoor opgeven bij alle wijkcentra alsook bij het Unesco cen trum Nederland, Oranje Nassaulaan 5, alhier. Zaterdag 29 oktober is tevens de her denkingsdag van de Verenigde Naties. Op die dag zal 's morgens te elf uur een zangaubade op de Dam worden ge geven door 1500 schoolkinderen. De officiële herdenking vindt 's mid dags drie uur plaats ook op de Dam. Dan zal het défilé worden gehouden van de Verenigde Naties vlaggen. Dan zullen vijf pijperkorpsen een taptoe uit voeren en worden herdenkingstoespra ken uitgesproken. HAARLEM, 22 okt. Gisteravond werden de wedstrijden om het kam pioenschap 4e klasse libre kleinbiljart voortgezet in café L. Engwerda, Lange Begijnestr. 10 in Haarlem. Beide nog ongeslagen deelnemers Schenk en Kerk vliet zetten hun zegetocht voort. Tieken en v. Maris werden nu verslagen. De wedstrijden worden vanmiddag voort gezet. De uitslagen luidden: Schenk 75 43 10 1,74 Tieken 38 43 5 0,88 Claassen 75 34 14 2.20 Tieken84 34 10 1,88 Kerkvliet 75 26 9 2,88 v. Maris 43 26 12 1,65 v. Dijk 75 34 8 2,20 Arxhoek 72 34 11 2,11 v. Maris 60 39 7 1,53 Jaspersen 75 39 8 1,92 v. Dijk Maris Jaspersen Tieken Arxhoek Claassen Tieken v. Dijk Arxhoek Jaspersen 75 36 7 2.08 64 36 6 1.77 69 75 66 75 37 37 40 40 11 11 8 13 1.86 2.02 1.65 1.87 49 47 3 1.04 75 47 6 1.59 61 36 8 1.69 75 36 13 2.08 NOROLK, 21 okt. (A.F.P.) De opperbevelhebber van de Amerikaan se marine-troepen, heeft gisteravond tegenover de pers verklaard, dat de troepen op de Amerikaanse marineba sis Quantanomo op Cuba zijn versterkt. Intussen heeft, volgens U.P.I. sena tor Kennedy er op aangedrongen, dat de V.S., alle Cubaanse bezittingen in het land zal overnemen als schadeloos stelling voor de confiscatie van Ame rikaanse goederen in Cuba en de grote schuld aan de V.S.. EDO, uit tegen Veendam: Anama, Pet- terson en Van der Oord; Belfroid, Arnoi- di en Koene; Plaizier, Peters, Duiven voorden, Spiers en Leonhard. Haarlem, thuis tegen Wilhe.lmina; Van 't Kruijs; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en DuisterVree ken, Goedhart, Doornbos, Veen en Jon ker. RCH (thuis tegen Excelsior)Tuk ker; Van den Brink en Romviel; Kruy- er, Rooders en Liefhebber; Peper. Brou wer, Honout, Biesbrouck sr. en Van der Lippe. Stormvogels (thuis tegen AGOW): De Graaf; Freriks en Smits; Jansen sr., Luppens en Van der Lugt; De Boer, Van Wooning, Van der Waal, de Graaf en Ramakers. VSV (uit tegen SW): Geerlofs; Pie- terse en Brom; Versluis, Kort en Bre- derveld; Jager, Van Dolder, aFren- dersveld, Malestein en Heijmans. HFC (uit tegen OSV): Van der Lee: Wijkhuizen en Winter; Molenaar, Mo- ljjn en Drijver; De Nijs, Bouwman, Jansen, Honnef en Engelenberg. HBC (uit tegen Baarn): Warmerdam; Van Bergen en Henk Kors; Drayer, Henny Kors en Van Bruggen: De Graaf. Jan Duindam, N. N. de Reus en Jilles Duindam. Ripperda (uit te-gen Hercules)Wie- dijk; Doves en Bouwman; Kuilboer, Drever en Van Kampen; Meyer, Pie- terse, Houtkamp, Kuyer en Burghout. Schoten (uit tegen Aalsmeer)Kes- sens; Van Veen en Hogendijk; De Looze. Boekelaar en H. van Elk; Brus- see, de Gooyer, Otte, Smit en Van der Me-er. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen WA): Kniese; Stokman en Stobbe laar; Kraayennoord, Kerkman en Wa ter: Jacobs, Koning, Keesman, Ooster- baan en Halderman. De Kennemers (thuis tegen West Fri- sia): Vos; Lejeune en Huisman; Peg- Seman. De Bie en Ve.rhagen; Van den •utenaar, Kops, Zwanenburg, Mosk en Telkamp. VVB (uit tegen Vitesse)Van den Boogaard; Hoogendijk en Altena; Van Vuuren, Both en R. Luitjes; A. Luit jes, Van der Velde, Kooimans, Kers bergen en Koppen. DEM (uit tegen Egmondia)W. Aar denburg; A. Niesten en Beentjes; Pij man. Starmans en J. Niesten; Stelde-r, Stuifbergen, Van Lieshout, J. Aarden burg en Kleef. TYBB (thuis tegen Hillegom): Bak ker: Van Honschoten en W. Jansen; Van der Vlugt, Veldhuizen en Pebes- ma; G. Jansen, Blom, Valent. Kroons- berg en Amende. NAS (thuis tegen Rapiditas): Blomme- stijn; De Lange en Ligthart; Bürmann, Bons en H. v. Rooijen; Bottelier, Smul ders, Schouten, Meegdes en A. v. Rooijen. Hoofdd. Boys (uit tegen Onze Ge zellen) Pijlman; Van Steen en La- mers; Bakkenhoven, Koolbergen en G. Stolwijk; Switser, Stolwijk, Van Poe- cke, J. Stolwijk en Dam. Onze Gezellen (thuis tegen Hoofdd. Boys): Hullen; R. v. d. Putten en Van Wees: Wagemaker, A. van der Putten en Mathot; .F Fictoor, P. Fictoor, Ja cob, Venneker en Overtoom. Renoyg (thuis tegen St. Martinus): Flipsen; Dingerdis en Grijmans; de Graaf, Ravestein en Van der Zalm; Scheffer, A. Smit, Toenbreker, G. Smit en Van der Veldt. ARNHEM, 21 okt. De 76-jarige rustend geneesheer D. Stadig uit Dor drecht is in Arnhem, waar hfj bij fami lie logeerde, om het leven gekomen. Op de Velperweg stak hij vlak voor een auto de weg over, werd door het voertuig gegrepen en dusdanig gewond, dat hfj kort na aankomst in het zieken huis is overleden. Wie er van houdt reisbeschrij vingen en avonturen te lezen, moet eens ter hand nemen het boekje dat dr. Van Alphen gewijd heeft aan Jan Reeps. Deze Reeps, afkomstig uit Hoorn, had in dienst van de Oost-Indische Compagnie een loopbaan in Indië ach ter de rug, toen hij zich in 1685 defini tief in zijn geboortestad vestigde. De reis van de Oost naar patna was moeizaam verlopen; wat Van Alphen ervan vertelt, is een echte avonturen roman. In 1688 diende Reeps een verzoek in bij de Staten-Generaal om aan de Amazone een kolonie te mogen stich ten. Hij moest dit verzoek doen omdat deze streek behoorde tot het officiële gebied van de West-Indische Compag nie. Daarom kwam pas na veel praten het octrooi in orde. Eerst in 1692 ver trok Reeps. Hij had tot dan toe met weinig succes enige participanten in de onderneming weten te vinden; zelf had hij een groot deel van eigen vermogen er aan moeten wagen. Na een vrij voorspoedige reis kwam men in het „Beloofde Land" aan om daar, in dat volkomen onbekende gebied, vrijwel meteen schip en lading verloren te zien gaan! Reeps zelf en de bemanning redden het leven, dat was al. Een klein deel van het volk ging met de leider op zoek naar hulp; de rest kwam na enige maanden op miserabele wijze or- Reeps belandde tenslotte in Por tugees gebied, ondervond daar zowel hulp ,~}s tegenwerking, en kwam uit eindelijk met een klein scheepje, ge gidst door inboorlingen, in Cayenne en vandaar in Suriname (1693). Men was nu een jaar onderweg geweest Van Suriname uit ging na enige maanden de reis naar huis. Die terugreis, of schoon voorspoedig, is ook bijzonder interessant, omdat men, eenmaal bij Europa gekomen, van ieder schip dat aan de horizon opdook, dacht dat het een zeerover was; en enige malen bleek die gedachte ook juist te zjjn. Tal van Engelse en Hollandse oorlogs schepen waren in zee omdat de ge vreesde Jan Bart van Duinkerken op pad was. Men leeft mee met de span ning van het bootsvolk, dat telkens achter de kanonnen moet en de ge weren gereed moet houden. Om de maat vol te maken, strandde ook dit schip, waarop Reeps zich bevond, nog heel even bij Den Helder! Reeps beeft alles in een soort dag boek beschreven, dat allerlei interes sante gegevens bevat over de streken en plaatsen waar hij op zjjn zwerf tochten kwam. Dr. Van Alphen heeft dit verhaal van „Reeps Ongeluckige Reijse na de Custe van America, ende Amasones" naverteld op een boeiend» manier, die het boekje in één adem doet uitlezen. Talrijke voetnoten ver duidelijken allerlei vreemde woorden en gebruiksvoorwerpen. Uitstekend werk om een kijkje op de levensom standigheden in de koloniën en het zeeleven van die dagen te krijgen. Dr. B. A. VERMASEREN N.a.v.: Dr. G. van Alphen, Jan Reeps en zijn onbekende kolonisatiepoging in Zuid-Amerika, 1692. Assen, Van Gor- cum I960. 103 blz, Ingen. 6,50; geb. 8,50. NIEUW DELHI, 21 okt. (Reuter, U.P.I.) Op een persconferentie heeft premier Nehroe verklaard, dat Laos tot een „tweede Congo" zou kunnen worden en de toestand daar zelfs nog erger. Nehroe prees de neutralistisch ingestelde Laotische premier, prins Soevanna Poema, die naar hij zei weerstand biedt aan de verschillend® krachten, „die hem in een bepaalds richting willen duwen". Hij schaart zich achter Khroesj- tsjev's voorstel om in het komends voorjaar een buitengewone zitting van de V.N. ter bespreking van het ont- wapeningsvraagstuk te beleggen. BUSSUM, 20 okt. De commissaris van politie verzoekt namens de echtge noot te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Eleonora Helder man, oud 61 jaar, echtgenote van W. Harsevoort, wonende te Bussum, die op 17 oktober haar woning in over spannen toestand heeft verlaten en tot op heden spoorloos is. Een ongeluk wordt gevreesd. Een ieder die inlichtingen kan ver strekken, wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met voornoemde com missaris, telefonisch te bereiken onder netnummer 02959, abonneenummer 17741, of bjj de politie in zijn of haar woon. of verblijfplaats. DEN HAAG. 21 okt. Koningin Juliana heeft de groep Papoea's, die een bezoek van ongeveer twee maan den aan Nederland brengt, vanochtend op paleis Soestdijk ontvangen. Daarbij was ook de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. H. Bot, aanwezig. heeft in TE KOOP Luxe 2-, 3- en 4-kamerflats in blokken van 3 verdiepingen met OUDE PREMIEREGELING. Prijzen inclusief c.v. 20.000.— tot f 27.290.— v.o.n. Bij zelfbewoning wordt in de meeste ge vallen een toeslag van f 1000.tot f 1400.op de bouwpremie verleend. Beschikbare hypotheek 75%. EEN GEDEELTE IS DIRECT BESCHIKBAAR. Bovengenoemde flats staan op eigen grond en dus GEEN ERFPACHT VRIJE VESTIGING Inlichtingen op werkdagen, ook zaterdag, tot 16 uur. Zondag 13 tot 15.30 uur a. d. directiekeet Keizer Karelweg bij viaduct. Telef 02964—6877. Na 18 uur: W. TEDERS, BADHOEVEDORP TEL. 02968—2510 In de 3e meander nr. 685 kunt u dagelijks tussen 2 en 5 uur (ook op zondag) tereent om de modelwoning te bezichtigen, die volledig is ingericht door Weteringschans 165 Amsterdam JUWELEN, GOUD ZILVER INKOOP Kruisstraat 19 Haarlem (b. d. Ridderstr.) Tel 16910 tend groot zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolk straat 31, Leeuwarden Encycliek over hei christelijk huwelijk Prijs t l - Verkrijgbaar in de K-wWhqndel Voor al uw verhuizingen en transporten open en gesloten wagens van 1 tot 20 ton. Haarlem - Rozenstraat 13 Tel. 20020—12525 ievert in het betere genre enz. enz. Kredietservice aanwezig Meubeltoonkamers Westerhoutpark Haarlem Telef. 18840 Bel 60585-ATLAS vraagt Gezocht wordt een kracht die een behoor lijke kennis heeft van documentatie- en registratiesystemen. Bezit van het Nider- diploma strekt tot sanbeveling. Deze functionaris zal onder meer worden belast met de bewaking van maximum- en minimumvoorraden in één der magazijnen. Boekhoudkundige kennis is voor deze functie noodzakelijk. Ervaring in maga zijnboekhouding is gewenst. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan de Personeelsafdeling van Werf Conrad en Stork Hijsch N.V., Waar- derweg 80 te Haarlem. Telefoon 11805. MAKELAAR VEILINGMEESTER - BEED. TAXATEUR NIEUWE GRACHT 74 - HAARLEM - PARKLAAN 22 DONDERDAG a s-, aanv. te 9.30 UUR, t.o.v. Deurwaarder K. c. v. d. Mije. Ter velling zullen o.m, komen: HUISKAMER- en SLAAPK. AMEUBL. - div. BANKSTELLEN - MODERNE EETHOEKMEUBELEN (Windsor stoe len en tafels) - FRAAIE EMPIRE KABINETTEN - BOEKENKASTEN STOELTJES KLOK - POR SELEIN (w.o. zeer fraaie handbeschilderde FRANSE VAZEN en DITO MODERATEURLAMP jtc.) - KRISTAL - DUITSE PIANO - SALON- en T.V. TAFELS - Z.g.a.n. Radio's en T.V. toestellen VLOERKLEDEN, LOPERS EN VAST TAPIJT - MODERNE LITS-JUMEAUX m. TOOG EN LE DIKANTEN m. TOOG - DIVAN-, OPKLAP- en ONDERSCHUIFBEDDEN - MATRASSEN - Z.G.A.N. OLIEHAARDEN en KACHELS - etc. etc. KIJKDAG: WOENSDAG a.s. van 10 tot 15 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10