royaal en harmonisch naar volwassen Sinnevelt groeit MODERNE WINKELFLAT AAN PLESMANPLEIN Western Theatre Ballet in Haarlem Werk van Mari Andriessen in „Bloemenheuvel" S.0.S in Haarlem: Succes Op Succes Verzetsbeeldenportretten ontwerpen en vrije plastieken Kampioen-Coen Weldadigheids- bridge-drive SLEUTEL IN Tuinbouwbedrijf ari van Empelen ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 PAGINA 3 au Opvouwbare binnenwand WASSERIJ DUYN EEN NIEUW GELUIDEEN NIEUW GENOT I „DE SLEUTELSPECIALIST" P Hoge huren Voor uw tuin Voor uw bloemwerk Telefoon 3-80-80 GEDEP HANDELSMERK Aan het Plesmanplein in Haarlem noord, dat het hart is van de nieu we woonwijk „Sinnevelt", is dezer dagen een omvangrijk hypermodern winkelcentrum gereed gekomen. huur die de winkelruimten, tesamen met de opslagplaats doen. Per maand bedraagt deze 500,-, terwijj de erbij behorende flatwoning nog eens 160,- aan huur vraagt. De winkeliers, die thans hun bedrijf in het nieuwe winkelcentrum hebben geop-end, vrezen de concurrentie van de supermarkt niet. Veeleer zijn zij er van overtuigd, dat een dergelijk groot bedrijf, waar men zowel kruidenierswa ren, slagerijprodukten en zelfs textiel- goederen kan kopen, mensen van ver uit de omtrek zal aantrekken. En dat betekent voor de meer gespecialiseer de zaken, die bovendien nog het voor recht van een galerij hebben door een brede luifel vóór hun zaak, welke op natte dagen een bescherming vormt, zeker een winstpunt. Tot nu toe waren de bewoners van Sinnevelt aangewezen hun inkopen te doen in de verspreide winkels rond het Junoplantsoen en aan de Rijksstraat weg. Dat betekende voor de huisvrouw dat ze vaak meer dan een uur onder weg was voor het doen van de dage lijkse boodschappen. Wanneer over eni ge weken het gehele winkelcentrum is ingericht -de Kijkgrijp zal eerst 15 november zijn deuren kunnen openen zullen velen van deze tijdrovende be- zlgheid verlost zijn. Vele huisvrouwen, maar óók de nu reeds gevestigde win keliers, hopen echter dat zich in een van de nu nog vrijstaande panden een textielmagazijn zal installeren. De winkelpanden zijn bijna alle even 'ang als breed. Achter de winkel is een kleine ruimte, waar men tijdelijk goederen voor aanvulling kan opslaan. In het souterrain heeft iedere zaak de beschikking over een royale opslagruim te, welke door een raam aan de ach- terzyde van het flatgebouw kan worden bereikt. Vrachtwagens kunnen op het bestrate gedeelte achter het gebouw gemakkelijk laden en lossen. Via de brandgang, welke onder het gehele ge bouw loopt kunnen de eigenaren van ue winkels het centrale trappenhuis be reiken en dus binnendoor in hun woon huis komen. In. of gr°te winkelflat zijn 27 wonin gen; 26 vierkamerflats en één dakflat. in net flatgebouw aan de Anthony Fok- ui z1n no§ eens 44 woningen, zo dat het totaal 71 bedraagt. Beide flat gebouwen hebben een centraal verwar mingssysteem. Bij de vierkamerwonin- gen bestaat tevens de mogelijkheid om van twee kleine kamers één grote ruim- te, f.n' Dit is mogelijk doordat als afscheiding een, met kunstleder be klede, opvouwbare binnenwand is ge plaatst. Van zeer grote waarde zal ook de geluidsisolatie blijken te zijn, welke berust op het principe van de „zwe vende vloeren' waarbij zich tussen het plafond en de vloer een dikke kurklaag bevindt. (Advertentie A MS T E H DAM S1. VVV li T 20 TV I.. 11053 Binnen 4 dagen retour. „Johannes de Evangelist orUwerp van een voor Den Bosch te maken beeld. Mari Andriessen kreeg er de opdracht toe ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Loejj van Den Bosch. Advertentie HAARLEM, 22 okt. Het zal niet lang meer duren of Sinnevelt zal een volgroeide woonwijk zijn. Dit voorma lig weidegebied in Haarlem-Noord, dat nu omsloten wordt door de Delftlaan, de Orionweg, de Planetenlaan en de Mr. Jan Gerritslaan, zal dan één vaD de mooiste woonkernen van de laatste jaren genoemd kunnen worden. Want, ingesloten door een aantal openbare gebouwen en een brede groenstrook met parkaanleg en sportterreinen in het noorden, is dit gedeelte van het uit breidingsplan-noord een woonwijk, die misschien juist door de grote verschei denheid van toegepaste' bouwtypen, een zuivere harmonische eenheid vormt. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 22 okt. Voor een te gering aantal belangstellenden heeft net Western Theatre Ballet gisteravond in de stadschouwburg een programma gebracht, waarmee het de indrukwek kende kwalificaties op de affiches waar moest maken. De groep is daar in in zoverre geslaagd, daf heel het op treden min of meer overrompelend Werkte op de toeschouwers. Niet dat zij t'T van enthousiasme waren, maar Vut trof-en zü in de presentatie een pi dat aanstekelijk werkte, noe i Western Theatre Ballet is een ionsp Engels gezelschap van nog sen dis onder de artistieke +oi-r>a>?rJnan Elizabeth West en met Pe- van West Tr1ls choreograaf de streek de toelicmTng8eiLanh<>fd00r'rekt' Volgen? ïr,„ nnrlamL" het programma werd hUn,r,P^n8 aanvankelijk ge- )?aa®f w, I1, En toch slaagden zij. Daartoe s kennelUk naast artistieke kwaliteiten overmoed nodig Met die sympathieke overmoed hebben wü gis- ♦eravond kennis gemaakt. Wii zagen een stel mensen aan het werk die tech" nisch een opvallend niveau hadden be reikt en wie het dansen allesbehalv een routine karwei was geworden In Peter Darrell hebben zy een choreo- graaf gevonden, die voor zover dat na het aanschouwen van drie baatten beoordeeld Kan worden zlln talent het best ontwikkeld m het dramatische gegeven. Zijn patronen zpnhoekig op gebouwd en hebben een .gebonden plas tiek. Daarmee bereikt hij met veel in een spel van beweg"JEen ?°a!s zi)n Chiaroscuro is. Mede doordat de exe cutanten als het ware op een versneld toerental draaiden, m1 s te nwud e so e - peie lijn. die het geheel bloeiende ontwikkeling brengt. Zyn "Non stop daarentegen, een parodie op de rock and roll, was bij die hoekigheid ge baad Daarin kreeg trouwens ook oe anecdote zijn kans, en kon ae groep haar mimische talenten verruk kelijk uitspreken. Darrell's „The Pri soners" was een bewogen, zü het nogal ~athetisch, stuk, fragmentarisch opge duwd en soms wat conventioneel in zijn uitwerking. Maar er zat een onge mene spanning in en het drama werd Eerlijk en geladen gedanst. van de twee andere nummers gaf St. George in Provence" drie aardige jjolksdansen te zien en werd het „Bal la victoire" een kleurig besluit. Het j'®1 ons op, dat deze jonge, vermoe- ij 'Uk flegmatieke Engelsen kans zagen je romantiek van de muziek van Kuh- kn i0ok 'n hun dansen te laten door- r'hken. Het werd een gezellige ballts d Productie van een ballet, dat alleen Pretentie had de toeschouwers aan- bey^m bezig te houden. Dat is ook ge- Di DIRECTRICE BENOEMD Tot di rectrice van het tijdelijk in hotel Duin en Daal in Bloemendaal gehuisveste rusthuis van hervormde bejaarden is enoemd mejuffrouw zuster H. G. van sard. Zij was reeds sedert 1 juni 1958 als verpleegster van het Diakonaal Ver pleegtehuis van de Hervormde Diaco nie eau de Jansstraat werkzaam. De woningbouw is geconcentreerd in een viertal sectoren met in het mid den, in het hart van de woonwijk, het winkelcentrum. Als het gehele project voltooid zal zijn zullen ongeveer duizend gezinnen woonruimte in deze nieuwe wijk kunnen vinden en zal het in wonerstotaal ruim 3400 bedragen. Tot op heden hebben zich 2600 mensen in Sinnevelt gevestigd. Het hypermoderne winkelcentrum aan het Plesmanplein is gebouwd, naar een ontwerp van de architekten H. Brakel en W. Buma uit Haarlem, door een bouwonderneming uit Dui- vendrecht, welke dit project tevens in exploitatie heeft. Het omvat elf winkelbedrijven, waarvan zes aan het Plesmanplein en vijf in de aangren zende Anthony Fokkerlaan. Twee daarvan, een levensmiddelenbedryf met zelfbediening en een groente- en fruithandel, zijn reeds geopend, voor vier andere bedrijven, te weten een slager, een drogist, een kapsalon en een zaak in sportartikelen, is men druk bezig met de winkelbetimme ring. Vier winkelruimten zijn nog niet verhuurd, wat mogelijk een gevolg is van de vestiging van de supermarkt van de „KjjkgrUp" in de vier winkel panden, welke dezelfde bouwonderne ming in de flat aan de A. Fokkerlaan heeft opgenomen. Aanvankelijk waren namelijk alle verkoopruimten voor huurders gereser veerd, maar toen men hoorde dat de „Kijk-grijp" in het winkelcentrum'n su permarkt zou beginnen, hebben vele win keliers van hun oorspronkelijke plannen afgezien. Een andere reden voor het feit dat nog niet alle ruimten hun bestem ming hebben, is misschien de vrü hoge Aan de figuur van Mari Andriessen als beeldhouwer van nationale betekenis hebben wij kortelings nog een uitvoerige bespreking mogen wijden, namelijk bij gelegenheid van een expositie van diens werk in Heemskerk in de afgelopen zomer. Wat daar toen te zien was vormt, af gezien van enige belangrijke toevoe gingen, de kern van de collectie welke thans in „Bloemenheuvel" te Bloe mendaal is bijeengebracht. Ook hier zijn de portretkoppen van Erens en Van Deyssel te zien evenals de serie Mozart-figuurtjes. Andriessen heeft in Mozart een plastisch thema ge vonden: de muzikant met zijn veel soortige gebaren van armen en han den, de draaiingen van zijn tors in verhouding tot de gerichtheid van het ronde kopje daarboven; de sta tische massiviteit van de wijduit-ge sneden jaspanden. Het galante van het tijdvak is daarbij evenzeer een facet van het dankbare thema als de duidelijke bewondering van Andries sen voor de persoon en de muziek van Mozart. Men ziet er, wat achteloos op een schoorsteenmantel, de prachtige Au nunciatie" terug, terecht steeds weer te" voorschijn gehaald en gereproduceerd als het erom gaat een hoogtepunt uit het oeuvre aan te geven. Daar vlakbii hangt, m dezelfde periode ontstaan het relief „Pinksteren" met krachtige' vereenvoudigde hoogsels en duidelijke compositaire ordening. Deze trant van werken vormt naar het uiterlijk een contrast met de haast naar het leven gemodelleerde monu menten, welke in tijdsorde daarop voll gen. Maar in het jongste werk we denken aan het (hier niet aanwezige) ontwerp voor Nijmegen en aan het recente ontwerp van Sint Jan Evange list voor Den Bosch komen elementen uit de periode van de Annunciatie terug Niet echter zonder dat de tijd zijn voort gang heeft gehad: het zelfstandig spel van massa s en het beeldend materiaal- gebruik betwisten elkaar de voorrang. In het beeld van Sint Jan valt het accent op de beeldende functie van bet materiaal, maar een repe- terende modulus: een opdeling van het geheel in een maat-eenheid, komt sterk tot uitdrukking. Het beeld wordt er licht door en het zweven van de vogel is daardoor al werkzaam van uit het voetstuk van de mensfiguur. Een belangrijke uitbreiding in ver gelijking met de Heemskerkse ex positie is de toevoeging van een drietal grote modellen uit de periode der verzetsmonumenten. Two© motie- ven uit de cyclus van Enschede hebben beide de ontroering die het beeld leven geeft; maar de vrouw met het kind in de armen vertoont bovendien nog een alzijdige plastische kracht die het tot ander hoogtepunt in Andriessens oeuvre stempelt. Ook is er een ontwerp te zien van de „Man voor het vuurpeleton" en twee schaalmodellen van de „Dokwerker". De monumenten zijn van een soberheid die aanleunt tegen het burgerlijk na turalisme, —men zegt juister: die af ziet van de virtuositeit welke aan de on middellijke overdracht van de gedachte In de weg zou staan. De beide portretten Netty" zijn van een gelijksoortige observatieve gehoor zaamheid. Maar ook hier ditmaal zon der basering op een collectieve erva ring voltrekt zich het wonder, dat men niet met de vinger de plaats kan aanwijzen waar de etherische adeldom ontspruit die deze koppen als een fluïdum omwaast. (De expositie waarvan de inrichting is verzorgd door de schilder Poppe Damave duurt tot en met 1 no vember. Zij is geopend door de week van 10 tot 5 uur en op de zondagen van 2 tot 5 uur, daarenboven op de avonden van 24, 26, 28 en 31 oktober van 8 tot 10 uur.) L.T. Misschien is het interessant enke le cijfers uit het penningenverslag te vermelden. Dank zij de medewer king van vrijwel alle pastoors uit het Haarlemse dekenaat brachten de col lectes in of bij de kerken ruim f 12.000,op. De oud-patiënten van de Deo bezorgden iets meer dan 7.500,via de fancy-fair kwam er ruim 6.500,binnen en de leveranciers van het ziekenhuis kwa men tot 4.799,88. De glorieuze auto rally kwam tot bijna 2.000,twee (of één?) onbekende gever(s) droe gen 2.000,bij en tenslotte kwam er van de grootbedrijven en de mid denstand 1.345,en 472,bin nen, welke twee laatsten zich niet onbetuigd hebben gelaten met ge- scenken-in-natura. De fancy-fair even buiten beschou wing latend, omdat die uiteraard grote investering vroeg, mag men uit het feit, dat voor de overige ac ties de onkosten slechts 1.500,— be droegen. opmaken, dat de vrijwilli ge en kosteloze medewerking van zeer velen bijgedragen heeft tot dat succes. Het S.O.S. heeft een ver- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII De meest succesvolle amateur van de Haarlemse wielervereniging „De Kampioen" in het afgelopen sei zoen ongetwijfeld de 22-jarige Coen Visser uit Santpoort. Het mankeert hem niet aan koersinzicht en hij kan bovendien een „best" spurtje ma ken. Zeven keer ging hij na het een of ander wielerevenement op de schouders en als hij niet zo ongeluk kig was gevallen had hij ook de Ron de van Santpoort beslist gewonnen. Ais hij daar nog aan denkt... Aanvankelijk was Coen onder de jongeren niet zo succesvol. Pas in 1955 toen hij nieuweling was gewor den en aan open coursen ging deel nemen trad Vissertje meer en meer op de voorgrond. Op het circuit van Zandvoort legde hij beslag op het lange afstandskampioenschap van Truus van der Eng en Thea Slaman, de twee secretaressen van de Deo, die mede de S.O.S.tot een succes hebben gemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHii zijn vereniging en won de Ronde van Uitgeest. In zijn tweede jaar als nieuweling ging het nog beter; hij bracht de Ronden van Heemskerk en Oss op zijn naam en behoorde tot de zegevierende ,,Kampioen"-ploeg in het Zilveren Molen-toernooi. In 1957 ging Coen Visser over naar de amateurs. Het eerste jaar al boek te hij successen in de Ronden van Uitgeest, Zutphen en Sint Oedenro- de. Een jaar iater werd hij winnaar in Uitgeest en Heemskerk. Het vorig seizoen was Visser, die afwisselend de maillot ruilde voor 's konings wa penrok, minder goed op dreef en won alleen in Beverwijk. Niettemin was hij ook toen door zijn talrijke ere plaatsen de beste amateur van „De Kampioen". Er wordt wel eens beweerd, dat Coentje Visser te voorzichtig rijdt en dat hij geen initiatief toont in een koers. Het afgelopen seizoen heeft hij toch evenwel bewezen, dat hij heel goed een aanvallende koers kan rijden. In Luxemburg, waar op een bergachtig parcours de 148 km lange race om de „Grand Prix Limperts- berg" werd gereden, bereikte de jon ge Santpoorter alleen en als eerste de streepi Ook in de Ronde van de Markthallen te Amsterdam was hij ongenaakbaar. In de rondes van Pur- merend en Krommenie ging Coen Visser met de leidersprijs aan de haal. In Santpoort kreeg Visser een grote desillusie te slikken. Voor eigen publiek raakte hij betrokken bij een valpartij en hij werd daarbij zodanig gewond, dat hij zijn fietsje een paar weken moest laten staan. Ook als baanrenner heeft de Sant poorter in het afgelopen seizoen geen gek figuur geslagen. Tijdens de na tionale baankampioenschappen op de Stadionbaan werd hij vierde. Bovendien besliste hij daar een af- valwedstrijd in zijn voordeel. Voorlopig blijft Coen Visser nog amateur. Hij hoopt op een kansje om volgend jaar te mogen deelnemen aan de wereldkampioenschappen op de weg. Het ziet er niet naar uit, dat hij nog eens beroepsrijder wordt, want zijn vader kan hem eigenlijk maar moeilijk missen in zijn zaak. Het fietsen wordt door de Vissers louter bezien als ontspanning. Een gezond standpunt, dunkt ons, waar de jonge Coen wel bij fietst. Advertentie Heemstede wees fris en vrolijk 't smaakt fantastisch IN NEDERLAND GEBOTTELD MET TOESTEMMING VAN DE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN "EANTA" EN "COCA-COLA" aaaa*a»aa*aaa»aaaaeaaa«a*«. a aaaaaaaaaaaac. «aaa.aaaaa ••«•••«••••••••••••■>••(■■- '*-« a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a - •••-•• aaaaa.aaaaaaaaaaaaaaaaaaa- a a a aaaaaaaaaaa a a a a a aaaaaaaaaal Nv.v.v.x-v-v.v.\\v.v.\v.y.v.v.\; v.v.v.v.v v.v.vaw.vav.'.w.v.v.v^ v.v.v.v! V-V.'.V.V.V.V.\v 1 V." 9 V.VV.V.V f I 1 v.v.v.% KVöorilie-fc ivöe&hcföxl Het actiecomité, dat de afgelo pen maanden onder het motto „S.O.S.-Slag Om Sengarema" bij herhaling op de grote trom heeft ge slagen om gelden in te zamelen voor een ziekenhuis in Sengarema (Afri ka), heeft zijn laatste werkvergade ring gehouden. Het is een verga dering geworden met veel krullen en tierelantijnen, waarop de voorzit ter, mr. J. Brons, in een tot ieder lid persoonlijk gericht woord zijn voldoening over het bereikte resul taat uitte en drs. F. Vissers in een algemeen verslag een bijzonder pun tige samenvatting van de activitei ten gaf. De hoofdschotel werd ech ter gepresenteerd door de penning meester, drs. P. Emonds, die uit een wirwar van cijfers een netto opbrengst had gefabriceerd van 35.744,65. Dat met deze opbrengst de verwachtingen ver waren over troffen, bleek uit de reacties van de aanwezigen en uit het kwispel staarten van een hond, die zich steeds in het gezelschap mengde en van vrengde de een na de ander af blafte. rassende weerklank gevonden, want tenslotte bewijst de bruto-opbrengst van meer dan 40.000,op de al gemene sympathie, die de Broeders van de Deo genieten. Met een glas wijn in de hand en na een duidelijke nabeschouwing van mejuffrouw J. Weeren, is er daarna zeer serieus geconfereerd, hoe de opbrengst in handen van de Broe ders gespeeld zal worden, waarbij het iedereen duidelijk werd, dat het gemakkelijker is het geld bij elkaar te krijgen dan het vlotjes van de hand te doen. De actie is in ieder geval geslaagd en iedereen was het er over eens, dat de twee grote fi guren achter de schermen de secre taressen van de Deo zijn geweest, mejuffrouw Thea Slaman en Truus van der Eng, die weken lang in de weer zijn geweest en aan wie het mede te danken is, dat de S.O.S. in Haarlem en omgeving een Succes Op Succes werd. Dat ook middels ontspanning een goede daad ten behoeve van in min dere mate met een goede gezondheid bedeelden mogelijk is, bewijzen de bridgers in Kennemerland. Ten bate van „Dennenheuvel", de vereniging tot verpleging van hoofd- en handar beiders in herstellingsoorden en sa natoria, wordt zaterdag 29 oktober de traditie geworden „Dennenheuvel"- bridge-drive gehouden in café res taurant „Dreefzicht". Ondanks het feit dat het de „dertiende" keer is dat de bridgers elkaar voor dit goede doel gaan „aftroeven", verwacht men we derom een grote belangstelling. De drive vindt plaats onder auspiciën van het comité Weldadigheids-bridge-dri- ves en met toestemming van de Ne derlandse Bridge Bond, district „Ken nemerland". iimiiuiimimiimiHiinHmmiimiiiiiimtiiiiiiiMimmimmii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3