SOVJETS milder jegens Adenauer? Kroll vermeldt verrassend gesprek met Sovjetpremier IjoodwM Wachter vergist zich: trein rijdt vrouw dood Trieste serie ongelukken in weekeinde: 11 doden KONINGSPAAR Thailand in ons land schilderzelfmet PROF. ROMME MOET LANGE TIJD RUSTEN Fractieleider niet op het K.V.P.-congres aanwezig Moboetoe breekt met V.N.- vertegenwoordiger Papoea op het K.V.P.-partijcongres V oetgangers aangereden Discipline van Congolees leger neemt nog verder af Vettere melk in januari duurder PANIEK OP OVERWEG IN GRONINGEN Vorstelijke begroeting op station in Den Hang Oude vrouw bij brand omgekomen Andriessen als plaatsvervanger in Tweede Kamer Sterke man" naar New York Wilde staking in vleesfabriek Schietpartij in Rotterdamse bar N.A.M. wil in zee naar olie boren Het weer MAANDAG 24 OKTOBER 1960 o 84ste JAARGANG No. 30655 EIS: TOPCONFERENTIE VOOR APRIL BONN, 24 okt. (DPA, UPI) Uit berichten, die in diplomatieke kringen in Bonn de ronde doen, valt op te maken, dat premier Nikita Khroesjtsjev van de Sov jet-Unie een verrassende wending voorbereidt in zijn politiek ten aanzien van West-Duitsland. Gehalte 7 nov. omhoog In Indonesië W erkv ergunningen voor Nederlanders ingetrokken BI N N EN YERI NGBED SCHÜIMRUBBERBED MEISJE DODELIJK VERONGELUKT Haar man gewond AMSTERDAM, 22 okt. „Wij zullen prof. Romme geruime tijd moeten missen in het praktisch politieke werk en in onze partij". Deze mededeling deed de voor zitter van de K.V .P., mr. H. W. van Doorn, vanmiddag even na de opening van het partijcongres. Vanochtend had prof. Romme de voorzitter telefonisch ervan in kennis gesteld dat hij vrijdag ziek was geworden, dat zijn arts hem een geruime tijd rust had voorge schreven en hem beslist had ver boden naar het congres te gaan. Twee gewonden Lasser vuurt in wilde weg op buffetjuffrouw Voor onze kust 25 MILLE OP 18196 Suède dames- en herenjasjes Wisselend bewolkt BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk- Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severiw. HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m -r.oogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Er is een tyd geweest, dat bondskan selier Adenauer niet enig vertoon van hartelijkheid in Moskou werd ontvan gen. Daarna is een periode ingetreden, waarin Khroesjtsjev geen enkele rede voering, over welk onderwerp dan ook, kon houden zonder er enkele hatelijk heden aan het adres van de bondskan. selier in te verwerken. Thans wordt ge meld, dat hij in een langdurig gesprek met de Westduitse ambassadeur 'n Moskou, Hans Kroll, heeft gezegd, dat Adenauer een van de westelijke staats leden is voor wie hij ondanks alle meningsverschillen toch achting koes tert. Ambassadeur Kroll zou tijdens het gesprek de indruk hebben gekregen, dat Khroesjtsjev de contacten met de bondskanselier wil verbeteren. Kroll heeft bondskanselier Adenauer in een brief op deze ontwikkeling gewezen- De Russische premier zou nogmaals te ken nen hebben gegeven, dat hij bereid is over de kwestie Berlijn te praten. De „New York Times", die ook mel ding maakt van het gesprek tussen Khroesjtsjev en Kroll. voegt hieraan nog toe, dat de Sovjet-premier heeft HEN HAAG. 24 okt. De verhoging Va" het vetgehalte van de consumptie- melk van 2Yi tot 3 pet. zal 7 november gaan. De daaruit voortkomende prijs stijging van één cent per liter zal de consument echter pas met ingang van 1 januari 1961 hoeven te betalen. Het oude vetgehalte stamt uit het eerste oorlogsjaar. De prijsverhoging gaat eerst januari in omdat dan ook de eer ste uitbetaling is van de per 1 oktober j.l. verhoogde kinderbijslagen. Hierdoor wil de regering zo veel mogelijk voor komen, zo deelt zij mede, dat de be- Ïierkte prijsstijging leidt tot een moge- yke vermindering van het melkver- bruik. Djakarta, 24 okt. (U.p.i.) De In donesische regering heeft de Neder landse onderdanen in Indonesië verbo- daar langer te werken. In een "'""schrift, dat door de minister van dat d is uitgegeven, wordt verklaard, h t '""'o maatregel een gevolg is van tlr,'ken van de betrekkingen tus- ~,„n_f"^°hesië en Nedeaiand. In het Indonesisch Wordt seze"d dat »Seen sthe onderneming, njksin- 7 f.» - Particulier Nederlandse on derdanen „ienst mag bebben». 0o"e<;fLd? re.gering alle eerder uit gegeven vergujiningen aan maatschap pijen om Jj??®rlanflse onderdanen in dienst te nebben, ingetrokken. Advertentie HAZET.fABRÏiKEN ZEVENBERGEN laten blijken, dat hij uiterlijk volgend jaar april een nieuwe topconferentie wenst. Zouden de westelijke mogendhe den daarmee niet willen instemmen, dan zou Khroesjtsjev aldus de „New York Times" een nieuwe cri sis rond Berlijn willen forceren. Het schijnt, dat Khroesjtsjevs nieuwe houding ten opzichte van de bondsre publiek niet wordt beïnvloed door het incident te Bonn, waarbij de Russische ambassadeur vrijdag betrokken raak te. Bij de officiële opening van de „Afrika-week" in Bonn begon Smirnoff te interrumperen, toen vice-kanselier Erhard het communistische imperialis me erger noemde dan het kolonialisme. Een zaalwachter voerde de Russische ambassadeur vervolgens op weinig ce remoniële wijze naar buiten. Adenauer heeft later bij de ambassadeur spyt over het gebeurde laten betuigen en deze excuses zijn aanvaard. Men jioudt het ervoor, dat de ambassadeur bp zijn interruptie niet gehandeld heeft op in structie van Moskou. AMSTERDAM, 24 okt. Negen do den en twaalf gewonden, van wie som migen in levensgevaar verkeren, dat is naar onze correspondenten mel den de trieste balans van het week- einde-verkeer. In de stad Groningen reed op een beveiligde overweg een goederentrein een moeder van elf kin deren dood na een dramatische vergis sing van de overwegwachter, die de spoorbomen te vroeg opende. Twee jonge kinderen van een gezin in Al phen aan de Rijn kwamen op hun step in het water terecht en verdronken. Een driejarig meisje werd gedood en haar vader, de heer Roelé ernstig ge wond bfj een auto-ongeval bü Leeu warden. In Heerenveen reed een door een te genligger verblinde automobiljst op een groepje voetgangers in, dat juist uit het ziekenhuis kwam. De veertigjarige me vrouw G. Poortstra- Akkerman uit Witmarsum werd op slag gedood, haar twintigjarige schoonzuster gewond, ter wijl de heer Akkerman ongedeerd bleef. De familie werd bovendien 's avonds nog getroffen door het overlijden van de vader van mevr. Akkerman, die in het ziekenhuis lag. In Heeze reed een zestienjarige jon gen, die met de auto van zijn vader was gaan rijden, drie voetgangers aan. Een achttienjarige jongen werd le vensgevaarlijk gewond, zijn zeventien jarige zuster en een vriendin liepen lichte kwetsuren op. Even buiten Ber gen op Zoom slipte een auto bü het uitwijken voor een tegenligger en bot ste tegen een boom. De 58-jarige mevr. Baeke uit Boschkappelle in Zeeuwsch- Vlaanderen was op slag dood. Haar echtgenoot werd zeer ernstig gewond, terwijl de 27-jarige dochter, die de auto bestuurde, lichte verwondingen opliep. Een andere dochter bleef ongedeerd. Het treinongeluk in Groningen gebeur de zaterdagochtend op de overweg aan de Verlengde Lodewijkstraat. Toen de •esln^o-, aan Zuid-Frankrijk heeft president De Gaulle Monaco niet over- nA, Men ziet hem hier in gesprek met de directeur van het Musée eeanografique, Jacques-Yves, Cousteau, terwijl prinses Gracia toeziet. sneltrein uit Zwolle, die aan het Gro ningse hoofdstation om 9.08 uur moet aankomen, de overweg gepasseerd was, werden de afsluitbomen weer geopend. Het publiek, dat stond te wachten, ging de overweg op, toen op hetzelfde mo ment van tegenovergestelde richting een goederentrein de overweg op kwam rijden, een dieselloc met drie a vier wa gons bestemd voor de „losplaats Gronin gen". De mensen op de spoorbaan zoch ten in paniek ijlings een veilig heenko men, maar de 46-jarige mevr. F. Post- De Vries die midden op de overweg fietste, werd gegrepen en overreden. Haar rijwiel werd een eind weggeslin gerd. Een andere dame, de 47-jarige mejuffrouw A. Klompstra, die even eens op de overweg was, kreeg lichte verwondingen en een shock. Ze werd naar haar woning gebracht. Het onge luk heeft zich kunnen voordoen door een vergissing van de overwegwachter, die twee beisignalen vlak achter elkaar heeft gehoord, maar het tweede signaal heeft vergeten. De bestuurder van de goederentrein zag het sein op veilig staan en de ba nen gesloten. Toen hp de bomen naar boven zag gaan, was het al te Iaat en kon hij de trein niet tijdig meer tot stil stand brengen. De overwegwachter rieus bekend. Zondagavond is de 77-jarige Th. Tam- bach te Akkersloot, toen hij het kruis punt Geesterweg-Raadhuisstraat over stak, aangereden door een Volkswagen bestuurd door A. de V. uit Naarden. De man was op slag dood. Het gezin Cramer uit Alphen aan de Rijn werd zwaar getroffen door het verlies van de driejarige Willem Cor nells en de vijfjarige Di.k, die met de step van huis waren gegaan en op het Jaagpad de Rijn zijn ingereden. Nie mand heeft het ongeluk zien gebeuren. Na uren dreggen zijn de stoffelijke over schotten opgehaald. Militairen verongelukt In Suriname slipte een militaire jeep, waarbij de dienstplichtig soldaat Jan Willem Schep uit Voorburg gewond werd. Hij overleed zaterdag. Twee mi litairen en een student liepen ernstige verwondingen op, toen hun auto bp het viaduct van Overschie tegen een hek reed en over de kop sloeg. Het zijn de luitenants ter zee derde klasse. T. W. R. Doorman (25 jaar en zoon van wij len vlootvoogd Karei Doorman), J. D. Bax (24 jaar), beiden uit Schiedam en de 21-jarige Rotterdamse student J. H. Wilton. De achtjarige W. Gerritsen geraakte in Duwen onder een molenaarswagen. De jongen was op slag dood. Op a« rijksweg ZevenaarArnhem belandde een sportwagen bij het passeren van een bestelauto tegen een boom. Van de inzittenden v/as de achttienja rige mej. Ellen Jochijms uit Wassenaar op slag dood. De heer B. Stror'-nger uit Graz (Oosterryk) werd zwaar ge wond. AMSTERDAM, 24 okt. Zondag avond is de 12-jarige Simone Huyer- man bij de kruising Savornin Lohman- straat-dr. Colijnstraat in Slotermeer bij een aanrijding dodelijk gewond. Het meisje was uit een gemeentebus gestapt en stak voor de bus om de weg over. Zij werd door een auto, die de bus juist op dat moment passeerde, ge grepen. Bij aankomst in het Wilhelminagast- huis bleek zij aan de opgelopen ver wondingen te zijn bezweken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 okt. Het jonge ko ningspaar uit Thail nd, al populair in Nederland voordat het er één stap had gedaan, is vanmorgen een vorstelijke ontvangst bereid op het station Staats spoor, waar het met de koninklijke trein uit Zwitserland is aangekomen. Koning Phumipol en zijn gemalin Sirikit wer den verwelkomd in een decor van schitterende uniformen en militaire eer bewijzen, terwijl er duidelijk een sfeer van gespannen verwachting heerste, na ille jubelende verhalen die over het moderne jonge vorstenpaar waren ver teld. Direct na aankomst van de trein op de seconde en centimeter nauw keurig konden alle aanwezigen (en heel Nederland door middel van de tele visie) er zich van overtuigen: Dit waren een beeldschone koningin en een spor tieve koning. Gekleed in een vuurrode, met donker bont afgezette mantel en een even rode robe was koningin Siri kit een gracieuze charmante verschij ning. Koning Phumipol en zijn gemalin werden op het perron verwelkomd door -en in zijden paarse mantel, met daar onder een eveneens paarse robe, ge klede koningin Juliana en prins Bern- hard, die het uniform droeg van gene raal van het garderegiment der gre nadiers. Vervolgens werden aan het Oosterse paar voorgesteld de prinsessen Beatrix en Irene, van wie de laatste gekleed was in een bijzonder modieuze turquoise moiré mantel, met bont afge zet. Vervolgens werd ook het gevolg van de Thaise koning, die een luchtmacht uniform droeg, begroet. Onder hen be vond zich de ambassadeur van Thailand in Nederland, die de treinreis had mee gemaakt, prins Vongsamahip Jayanqura. Van Nederlandse zijde werden nog op het perron voorgesteld de burgemeester van Den Haag, mr. H. Kolfschoten, en de gouverneur der residentie, luitenant- generaal C. Valk, de grootmeesteres van de koningin mevr. v. Wickevoort, en opperceremoniemeester admiraal b d M. Rost van Tonningen. MEERVELDHOVEN, 23 okt. Van morgen is de 82-jarige mevr. H. Smet- sers door brand om het leven gekomen. Vermoedelijk is zij in aanraking geko men met de brandende kachel in de huis kamer. Haar man, die in dezelfde kamer ziek te bed lag, werd wakker an haar ge schreeuw. Hij sprong uit het bed en pro beerde de vrouw met water en een de ken voor de vlammen te vrijwaren. Toen hem dat niet lukte riep hij de buren te hulp. Deze kwamen echter te laat. De echtgenoot is met brandwonden in oen ziekenhuis opgenomen. Het K.V.P.-partijcongres, zaterdag in Amsterdam gehouden, werd ook bijgewoond door een der Papoea's die een bezoek aan ons land bren gen. Men ziet hier de inwoner van Nederlands Nieuw-Guinea F. Poana in gesprek met v.l.n.r. minister mej. dr. M. A. M. Klompé, de minister president prof. dr. J. E. de Quay, het Tweede-Kamerlid C. F. Kleis- terlee en de staatssecretaris mr. Th H. Bot. (Advertentie) de verf voor het schilder feest SIKKENS-TjALLEMA PRODUKT Het congres is door de afwezigheid van prof. Romme niet helemaal gewor den wat het partijbestuur, de gasten uit binnen- en buitenland en de ongeveer duizend kaderleden van de partij ervan hadden verwacht. „Wij missen iemand achter de tafel," aldus mr. Van Doorn in zijn teleurstellende mededeling, „die op een congres van de K.V.P. zeer no de wordt gemist en die er misschien zelf het liefste zou zijn". De partyvoor zitter zei verder dat hij het niet had aangedurfd om by prof. Romme aan te dringen om toch te komen. „Misschien was hy dan inderdaad gekomen, maar wy moeten hem de noodzakelijke rust gunnen en geven". In een telegram wenste het congres prof. Romme een spoedig en algeheel herstel toq. Door het wegblijven van prof. Rom me moest het programma van het con gres uiteraard worden gewijzigd. De rede van mr. Van Doorn werd verscho ven tot na de pauze. Daarvóór gaven de inleiders van de vijf sectievergade ringen voor het voltallige congres een kort overzicht van wat op die vergade ringen was besproken. Verwacht mag worden dat de plaats vervangende voorzitter van de Tweede Kamerfractie, de heer W. J. Andriessen prof. Romme in de Kamer zal vervan gen. LEOPOLDSTAD, 24 okt. (AFP, Rtr, UPI) De Congolese militaire leider in Leopoldstad, kolonel Moboetoe, heeft meegedeeld, dat hy alle betrekkingen heeft verbroken met de plaatselyke ver tegenwoordiger van de Verenigde Nar ties, de Indiër Rajèswar Dayal. Moboe toe neemt het Dayal kwalijk, dat deze blyft weigeren iemand anders dan Pa trice Loemoemba formeel te erkennen als regeringsleider, Moboetoe zei, dat Dayal hem behandeld heeft als een kind, dat hy genoogd heeft hem ten val te brengen en dat hy samenzweert met de provinciale gouverneur van Leopoldstad, Cleophas Kamitatoe, een aanhanger van Loemoemba. Moboetoe heeft aangekondigd, dat hy morgen aan het hoofd van een delegatie van zeven man naar New York wil vliegen om daar by secretaris-generaal Hammar- skjöld zyi. beklag over Dayal te doen. Op de terugreis wil Moboetoe Londen. Parys en Brussel aandoen. Als de re geringen van Ghana en Guinee zyn veiligheid kunnen waarborgen, zal de kolonel ook bezoeken brengen aan Accra en Conakry. Het heeft er intussen de schyn van, dat Moboetoe bezig is de greep op het Congolese leger te verliezen. Dronken soldaten van hem hebben gisteravond de Afrikaanse wijk van Leopoldstad be zet. Zy arresteerden talryke bewoners van de wyk, dwongen Europese auto mobilisten hun wagens te verlaten en vuürden soms in net wilde weg hun automatische wapens af. Tevoren had den zich in deze wijk botsingen voorge daan tussen militairen en burgers. Tot dusver Is melding gemaakt van veer tien doden, allen burgers. Desondanks heeft Moboetoe zich gisteren op een inspectiereis naar Coquilhatstad bege ven. Waarnemers achten het zeer wel denkbaar, dat het Congolese leger tijdens het komende verblijf van Moboetoe in New York weer onder het gezag komt van Loemoemba. Gouverneur Kami tatoe is onophoudelijk bezig de „come back" van Loemoemba voor te be reiden. Hy heeft de bevolking opge roepen tot een campagne van burger lijke ongehoorzaamheid om Moboetoe en Loemoemba te dwingen hun onder linge geschillen te beëindigen. Men verwacht vandaag in Leopold stad, op de dag van de Verenigde Na ties, een gespannen situatie. In het stadion houden de V.N. troepen een parade. Ambassadeur Dayal heeft aan alle vooraanstaande figuren in Leopold stad, erkend of niet erkend een uit nodiging gestuurd. De mogelijkheid be staat, dat Loemoemba, Kasavoeboe. Kamitatoe en Moboetoe elkaar in de ereloge treffen. Het is niet uitgesloten, dat zy allen vergezeld worden door een eigen ïyfwacht. Cleophas Kamitatoe, de Loemoemba welgezinde gouverneur van de Congo lese provincie Leopoldstad. (Van een correspondent) C -._>, okt. Bij dc N.V. Hartogs Slagerijen te Oss (Unox) zijn hedenmor gen ca. 1300 arbeiders v n het vleeswa- renbedrijf niet aan het werk gegaan Zij verklaarden zich hiermee solidair met een 200-tal collega's van de nacht ploeg. die te middernacht weigerden aan de arbeid te gaan. Het betreft hier een wilde staking die t gesteund wdrdt door de vakbonden. Het conflict is ontstaan toen donderdag op de af deling worststopperii nieuwe tarieven werden ingevoerd waarmee de arbei ders ongeveer 80 in aantal, zich niet konden verenigen. In de loop van het weekeinde hebben zij de steun weten te krijgen van bijna ?lle werkers in het vleeswarenbedrijf. De stakers eisen o.m dat de gestaakte uren volledig worden doorbetaald. De directie wijst deze eis met beslistheid van de hand. De Royco- soepfabrieken, die eveneens tot het Unox-bedrijf in Oss behoren, worden door deze staking niet getroffen. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 24 okt. Zaterdag even na het middernachtelijk uur heeft zich in de ..Old City Bar" aan de West kruiskade jen schietparty voorgedaan waarbij twee personen licht werden ge wond. Om kwart over twaalf stapte een 37-jarige Rotterdamse lasser met ge trokken pistool de bar binnen, bleef in de deuropening staan en vuurde in het wilde weg in de richting van het buffet. Zijn doel was een 26-jarige buffetjuf frouw, echtgenote van de man, van wie zy gescheiden leefde. De lasser was ech ter in een dusdanig overspannen toe stand dat zijn schoten in de rokerige ruimte ver naast hun doel belandden. Vijf kogels vuurde de man af, het zesde schot ketste doordat dr huls van de patroon bleef haken. Daarop overmees terden enkele bezoekers de aanvaller. Een der kogels had echter de 32-jarige monteur J. T. Giljan getroffen, toen deze naar de telefooncel rende om de politie te alarmeren. Hij werd gewond aan kuit en bovenarm. De buffetjuf frouw, die zich achter hem verschool, werd niet geraakt. Een andere kogel trof een matroos, J. van Daele, aan de lin keronderarm. De gewonden werden naar het Cool- singelziekenhuis vervoerd. De dader is in het hoofdbureau opgesloten. Hij ver klaarde later dat hij het pistool met der tien patronen in België had gekocht. Voordat hij de bar binnenstapte, laad de hy het schietijzer met acht patronen. De resterende vijf droeg hij in de zak. „Het was mijn bedoeling", zei de hevig overspannen lasser, „mijn vrouw schrik aan te jagen". AMSTERDAM, 24 okt. - De Neder landse Aardolie Maatschappy heeft ver gunning gevraagd tot het slaan van een drietal exploratieboringen in zee in de loop van 1961. De boringen zullen tussen acht en zestien km voor onze kust bui ten de territoriale wateren worden ge daan, tussen Noordwyk en Kykduin, met het stalen booreiland de „Triton". DEN HAAG, 24 okt. In de staats loterij is een prijs van 25.000 gulden ge vallen op het nummer: 18 19 6. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2?3596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoosi en zuid. Weinig verandering ih temperatuur. Zon: 7.22-17.26. Maan: 12.41-21.38. max. mm. neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Heidei zw. bew. 11 9 0.1 Ypenburg mist 13 11 0.2 Vlissingen regenbui 14 10 0.6 Eelde geh. bew. 12 9 0 De Bilt mist' 12 10 0 Twente zw. bew. 14 11 0 Eindhoven zw. bew. 13 9 0 £d -Limburg regen 15 9 2 Stockholm mist 5 -1 0 Oslo zw. bew. 5 1 0 Kopennagen regen 8 8 17 Londen geh. bew. 13 12 1 Amsterdam mist 12 10 2 Brussel zw. bew. 14 9 3 Luxemburg mist 12 8 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1