MOBOETOE blijft bij nader inzien in Congo V.N.-vertegenwoordiger roept leiders op tot eenheid KUSTVAARDER IN STORM OP NOORDZEE VERGAAN Twintig schepen speuren naar eventuele overlevenden Thais koningspaar verrukt van Hollandse schilders Schitterend gala-diner op Huis ten Bosch in Den Haag Twee vorstenparen en twee prinsessen Man wil vrouw uit trein gooien Vrije zaterdag op school Drenkeling laat lijn glippen „HALLO, NEW YORK" Blokkade van Berlijn herdacht Wilde staking in Oss duurt voort IVog 47 ontvluchte psychopaten Ontsnapping wordt nu beter voorkomen Het weer Eén man gered, zes vermist Verwoestingen in Pakistan smuseum Receptie in het Rijk PERMANENT GONFLANTE „DE HOUTWERF" Boze opzet niet gelukt In Doesburg Vraag niet gewoon om „bananen' Vraag om „FYFFES" KOPENHAGEN, 25 okt. (ANP, Reuter, UPI) Maar liefst twin tig in allerijl naar de plek des onheils gevaren schepen hebben vanochtend het zoeken voortgezet naar de zes nog vermiste opva renden van de gisteren op de Noordzee, 150 mijl ten noordwes ten van Esbjerg, in een storm ver gane Nederlandse kustvaarder „Friso". Noorse en Deense Cata- lina-vliegboten nemen eveneens aan het opsporingswerk deel. Men vreest echter het ergste. Slechts één man, de eerste machinist Dijkstra, kon gisteren worden ge- rfd- Het Duitse schip „Edmund Halm" trof de man aan op een omgeslagen reddingboot. LEOPOLDSTAD, 25 okt. (AFP, Rtr, UPI) De opperbevelheb ber van het Congolese leger, ko lonel Joseph Moboetoe, heeft zijn voornemen vandaag naar New York te vertrekken laten varen. Dit is meegedeeld door Justin Bomboko, voorzitter van de door Moboetoe ingestelde raad van hoge commissarissen, op een re ceptie ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties. Bondsbestuurders op vergadering overstemd Woensdag 26 oktober !s de telefoon van tijdelijk buiten werking ge steld. Bel s.v.p. „DE STEENWERF" telefoon N.V. DE HOUTWERF, Kampersingel 20-24, Haarlem eforeyou muj! Suède dames- en herenjasjes Enige regen Het weer in Europa DINSDAG 25 OKTOBER 1960 84ste JAARGANG No. 30656 AMSTERDAM-DEN HAAG, 24 okt. Staande voor Ruysdaels „Watermolen bij Wijk bij Duur stede" heeft koningin Sirikit van Thailand bij haar begeleider ge ïnformeerd of er nog wel van der gelijke molens in Nederland be stonden. En toen koning Phumi- pol een zeventiende-eeuwse schil dersdoos ontwaarde, bekende hij, dat hij sinds enige tijd ook de schilderkunst beoefent. Zo was er Veel wat de belangstelling op dekte tijdens het bezoek aan de vaste collectie van het Rijksmu seum Van het Thaise vorstenpaar. Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION De ideale basis voor de meest moderne houdbare coiffures Boven: een fraaie foto gemaakt tijdens het staatsbezoek van het koninklijk paar van Thailahd aan ons land; op de foto hiernaast staan koningin Sirikit en koning Phumi- pol vol bewondering voor een der schilderijen in het Rijksmuseum. WINSCHOTEN, 24 okt. Zaterdag avond werd rond het middernachtelijk uur de gemeentepolitie te hulp geroe pen. Op het traject Winschoten-Nieuwe Schans probeerde namelijk de 23-jarige L. II. uit Nieuwe Schans, nadat hjj op familiebezoek in Winschoten was ge weest, zün vrouw, de 25-jarige E. H.-U., uit de trein te gooien. H. had tijdens de visitie (te) stevig gedronken n toen de „blauwe engel" ter hoogte van de chemische fabriek Gembo reed, kreeg het echtpaar woor den en de man wilde toen zjjn vrouw uit de rijdende trein gooien. De vrouw verzette zich hevig en een tweetal mi litairen kwam haar te hulp. H. wist echter voor de tweede maal de deur te openen, maar opnieuw slaagde hij er met in zijn boze plan te voltooien. Hierna trok hij zelf aan de noodrem. De trein kwam tot stilstand en de ge meentepolitie van Winschoten kreeg ge legenheid zich met de zaak te bemoei en. De man erd ingerekend, verdacht van poging .ot zware mishandeling en doodslag. (Van onze correspondent) DOESBURG, 25 okt. De Prinses Irëneschool begint deze week met de vijfdaagse schoolweek. Het hoofd van deze openbare lagere school is hiertoe overgegaan, omdat verschillende plaat selijke bedrijven binnenkort de vijfdaag se werkweek zullen invoeren. Bovendien leerde een gehouden en quête onder de ouders van de school jeugd hem, dat het grootste deel der ouders voorstander is van een vrije za terdag voor de schoolgaande jeugd. Nog geen tien procent der ouders sprak zich er tegen uit. De vrije woens. dagmiddag zal onverkort gehandhaafd bliDeeiverkorte schoolweek zal voorlo pig voor drie maanden gelden. Indien de resultaten aan de gestelde yer- wachtingen beantwoorden zal de nieu we regeling per 1 januari van kracht worden. (Advertentie) Een tweede opvarende is zeker het slachtoffer van de woelige Noordzee geworden. De bemanning van het Duit se schip Anita Thyssen" zag de man in een zwemvest ronddrijven op een houten luik. Men wierp hem een red- dingljjn toe. De verkleumde drenkeling wist de lijn te grjjpen doch enkele se conden voor hij aan boord zou zijn ge hesen, liet hij log en verdween in de golven. De eerste machinist vertelde na zijn redding, dat de „Friso", eigendom van de heer J. Klugkist uit Huizum, direc teur van de Irish Shipping Company, is gezonken. De coaster was geladen met cokes en dreef reeds enige tijd stuur loos rond. De heer Dijkstra was over boord gesprongen toen de „Friso" in de storm met windkracht tien omsloeg en in de golven verdween. Het schip tel de zeven koppen. Een vliegboot nam gisteravond wrakstukken waar, zo meldde Blaa- vand-Radio. Twee Nederlandse sche pen zjjn bfl het reddingswerk betrok ken, n.l. het fregat „De Bitter", dat vanochtend ter plaatse aankwam en de kustvaarder Cornelia B 2", die gisteren tot elf uur des avonds naar overleven den speurde en toen het werk tot van ochtend staakte omdat de storm voort zetting van de reddingsactie tijdens de nacht belemmerde. Men meent evenwel nog een vuurpijl te hebben waargeno men, die door een schipbreukeling zou kunnen zijn afgeschoten. Algerije Bij omvangrijke acties hebben Franse militaire eenheden in de afgelopen 48 uur 203 Algerijnse op standelingen gedood, zo heeft het Fran se opperbevel bekend gemaakt. Hier door is het aantal opstandelingen, dat in de afgelopen twee weken gedood, ge wond of gevangen genomen is, tot bo ven 500 gestegen. Het aantal doden ten gevolge van de wervelstorm, die oost-Pakistan onlangs heeft geteisterd, bedraagt ongeveer zesduizend, aldus is maandag van officiële zijde te Dacca vernomen. De foto toont een beeld van de verwoestingen in Noakhali, een van de gebieden, die het ergst zijn getroffen. De Cohgolese opperbevelhebber was van plan ziel1 bil se®.tj®*ar's-!retneraal Hammarskjöld persoonlijk te beklagen over het gedrag van de V.N.-vertegen woordigers in Leopoldstad, de Indiër Rajeswar Dayal. Moboetoe beweert, dat Dayal probeert hem zijn macht t. ont nemen. Dat de macht van Moboetoe in Congo afneemt, is voor iedereen r i"S *Jen 3aar paleden dat de Amerikanen met hun befaamde luchtbrug naar oerlijn de blokkade van de Sovjets braken. Ter gelegenheid van dit feit is Frank siaA i destVds..de Amerikaanse commandant van Berlijn was, naar deze riniie^V-°8en.om zijn medewerkers van eertijds nog eens te ontmoeten. Hier tukt ny de hand van een der werklieden op het vlliegveld Tempelhof. Links de burgemeester van West-Berlijn, Franz Amzehn. zichtbaar. De discipline van Moboetoe's soldaten is de laatste tjjd nooit bij zonder groot geweest, maar sinds en kele dagen maken zij zich schuldig aan openbare dronkenschap, grof optreden tegen negervrouwen en aan plundering. Zij arresteren willekeurig burgers en gisteravond wend bekend, dat zij twee onderwijzers van de meisjesschool „Christ-Roi" zogenaamd wegens over treding van de avondklok hebben dood geschoten. De heer Dayal heeft de troe pen van Moboetoe betiteld als „wan ordelijk gespuis". Men acht het waarschijnlijk, dat de kolonel zijn reis naar New York heeft afgelast, omdat er anders van zijn machtspositie in Congo helemaal niets meer zou overblijven. De gouverneui van de provincie Leo poldstad. Cleophas Kamitatoe, die een aanhanger is van de afgezette premier Loemoemba, heeft verklaard, dat er gemeenschappelijke patrouilles van ongolese soldaten en V.N.-militairen moeten woi'den ingesteld. Gebeurt dat niet, dan zou hij de bevolking van Leo poldstad oproepen de straat op te gaan en zichzelf tegen de terreur van Mo boetoe's soldaten te beschermen. De aanhang van Kamitatoe is gering; de meerderheid van de bevolking van Leo poldstad behoort tot de Abakopartij van president Kasavoeboe. Het V.N-hoofd- kwartier had gisteravond inderdaad ge mengde patrouilles willen instellen, maar dat bleek „wegens technische moeilijkheden" nog niet mogelijk. De parade, die V.N.-militairen giste ren ter gelegenheid van de dag der Ver enigde Naties in het stadion te Leopold stad hebben gehouden, is slechts door enkele honderden burgers gadegesla gen. De vertegenwoordiger van de V.N. in Congo Dayal, heeft een boodschap laten publiceren, waarin hij een beroep doet op de Congolese leiders hun onder linge geschillen te laten rusten. Hfj dringt er bij hen op aan de weg van de nationale eenheid te gaan: dan zal er ook vooruitgang en stabiliteit komen. Dayal meent, dat andere Afrikaanse landen op dit punt meer vooruitgang hebben getoond dan Congo. Woordvoerders van de V.N. hebben verklaard, dat <1- volkerenorganisatie zich niets zal aantrekken van de be zwaren, die de regering van de afge scheiden provincie Katanga maakt te gen de V.N.-vertegenwoordiger in Eli- sabethstad, de Nieuw-Zeelander lan Be- rendsen. De regering van Katanga ver wijt hem onbekwaam te zijn voor zijn taak. De Katangese minister van de fensie, Joseph Yav heeft gisteren ge dreigd Berendsen desnoods met geweld uit de provincie te zullen verwijderen. De V.N.-woordvoerders zeiden: „De heer Berendsen zal gewoon zijn werk blij ven doen". „Hello, New York", zeggen de „Dagen ham Piper-girls" die aan boord van de Queen Elisabeth de haven van de we reldstad binnenvaren. Zij zijn in Ame rika aangekomen om in enkele steden op te treden. OSS, 25 oktober Bvj de N.V. Hartog's Fabrieken in Oss (Unox) duurt de wilde staking van 1500 ar beiders uit het vleeswarenbedrtjf ook vandaag nog voort. Alle pogin gen van directie en organisaties, die maandag gedaan zijn om de stakers van gedachten te doen veranderen, zjjn tevergeefs geweest. Zjj bleven vasthouden aan hun eis, dat de gestaakte uren sinds vrijdag jl. door betaald zullen worden. Slechts op deze voorwaarde zijn zij bereid het werk te hervatten. De directie, die overigens hoopt dat zjj de stakers het stootje kan geven, dat hen uit de impasse zal doen geraken, wijst zoals wij reeds gisteren berichtten, de eis tot doorbetaling van de hand. Maandagmiddag hebben de twee ka tholieke vakbonden „St.-Joris" en „St.-Willibrordus", waarbij praktisch alle stakers zijn aangesloten, een po ging gedaan om de staking te doen op heffen. Deze poging, die de bonden for meel gezien achterwege hadden kun nen laten omdat zij de wilde staking reeds veroordeeld hebben, is mislukt. De hoofdbestuurders en plaatselijke bestuurders, die op een vergadering van ongeveer duizend stakers versche nen, konden wegens het gejoel in de zaal niet aan het woord komen en moesten onverrichterzake de bijeen komst verlaten. De stakers besloten daarop, dat een deputatie in de loop van vanmorgen zou trachten met de di rectie in onderhandeling te geraken. De sfeer van deze stakersbijeenkomst werd o.m. ongunstig beïnvloed door agitatoren van de EVC, die zich reeds in de loop van maandagmorgen onder de stakers „amengd hebben. Zoals gemeld is het conflict ontstaan toen nieuwe tarieven werden ingevoerd op de afdeling worststoppertj. Tachtig arbeiders konden zich hiermede niet verenigen en gingen in staking. Hun collega's verklaarden zich toen soli dair en legden ook het werk neer. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 okt. De maat regelen die zijn genomen tegen het ontsnappen van geestelijk gestoorden uit psychopateninrichtingen hebben reeds een gunstig effect gehad. Het ligt verder in het voornemen om voor al voor wat betreft de opsporing van ontvluchte psychopaten enkele tech nische verbeteringen aan te brengen. Een en ander blijkt uit het antwoord van minister Beerman op vragen van het Tweede Kamerlid V. d. Heuvel (KVP). Reeds eerder in het jaar, nl. 19 mei, had het Tweede Kamerlid Berkhouwer (WD) mondeling vragen over de ont vluchtingen aan de bewindsman ge steld. Er waren toen, naar mr. Beer man mededeelde, 59 psychopaten voortvluchtig. Het aantal was op 22 september 47. Dit aantal is niet buiten sporig hoog, zo zegt de minister thans. „Momentopnamen" op de data 1 jan. 1958, 1 jan. 1959 en 1 jan. 1960 geven de volgende totaalcijfers: 70, 63 en 72. Vier psychopaten, wier opsporing is verzocht, zijn reeds gedurende meer dan vier jaar voortvluchtig. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Iets lagere middagtemperatu- ren. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Zon: 7.23—17.24 Maan: 13.33—22.45 Station Weer temp. temp algel. gisteren 24 uur Den Heidei geh. bew. 12 9 0 Y pen burg onbew. 14 9 0 Vhssingen onbew. 14 10 0.1 EeJde licht bew. 16 3 2 De Biit half bew. 15 8 4 Twente onbew. 16 10 0.3 Eindhoven onbew. 15 8 3 £d.-Limburg onbew. 15 9 3 Stockholm licht bew. 7 0 0 Oslo geh. bew. 5 3 0 Kopenhagen zw. bew. 10 8 3 Londen regenbui 14 11 6 Amsterdam licht bew. 15 9 1 Brussei half bew. 15 8 2 Luxemburg mist 12 7 1 Parijs zw. bew. 17 8 2 Nice regen 19 13 8 Berlijn mist 14 8 0.1 Zürlch mist 16 4 0 Genéve mist 14 7 16 Rorr.e regen 22 15 4 Madrid geh. bew. 14 8 11 Mallorca zw. bew. 22 17 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sever!*. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Als een speciaal pronkstuk voor de- tot.Kelegenheid had de directie vani het Rijksmuseum uit de vroegere collectie Aziatisch,, stadsgezichten van de \er- jjhRde Oost-Indische Compagnie een tjWhtiende-eeuws schilderij va™ verdwenen tempelstad Ayubate Va"*schijn gehaald, de oude h0°fdsda{! van Thailand. Historisch is het doek dri-, bijzondere waarde. Een kopie w f Wr geleden aangeboden aan ae va *r,ng van Thailand. De confrontatie W* het koningspaar met dit schilderij ti,,'' druk gefilmd en gefotografeerd, ge, juist toen de hoge gasten van Plot ,cnkele bijzondere reactie bi) "en e"ng herkenner 1 ..ja gaven. thlem®' Rijksmuseum ook bood het ge- <;etHie hestuur van Amsterdam een re- WW aan. waarop ongeveer een drie- Lehêstn genodigden, van het gemeen- ahdel u't de kringen van haven, pok ri' universiteit enz., verschenen, karnr, staatssecretaris dr. G. Veld- bog 2e as er, wie zich de Thaise vorst het bezn g°cd wist te herinneren na dertiin ?el< dat de staatssecretaris in- "1 Thailand heeft afgelegd. Van ip Phumipol droeg het uniform hard f?r-generaal, evenals prins Bern- ten lnet koningin Juliana de gas- 0O2v„.k?.eze'd- Koningin Sirikit zag er fluwoiJ'"ndond uit in een los vallende. Hik f®n.mantel van helrode kleur. Een toiher van parels hing om haar hals. Koningin Juliana droeg een ja pon van lila kleur. Bij de rondgang langs de schilde rijen bleek, dat het Thaise v01®',e!| paar lang niet onbekend is roet ue Hollandse schilderschool uit de ze ventiende eeuw. Koningin Sirikit, on- d. de indruk van Rembrandts mees terhand, was nieuwsgierig naar de schilderskwaliteiten van Kembrandts zoon Titus. Maar daar er van deze geen werk behouden is gebleven, kon de hoofddirecteur van het Rijksmu seum, dr. A. F. E. ',-an Schendel, haar er niet zoveel over vertellen. Telkens weer wekten de verfijnde de tailleringen van de Hollandse schil ders uit die tijd de bewondering van het koninklijke paar op. En had de koningin bijzondere waardering voor Nicolaas Maes en Jan Steen, de ko ning gaf blijk van zijn beworidering voor Saenredams kerkinterieurs. De moderne schilders ter sprake bren gend, merkte koning Phumipol op weinig te begrijpen van abstracte kunst. Pracht en praal Een schitterend gala-diner in de uitr öundig beschilderde, historische Oran jezaal van het Huis ten Boscli in Den „2 beeit de eerste dag van het ko- !l'!lklVk bezoek uit Thailand aan Neder- -oten. Kostbaar servies (Sèvres) glinsterend glaswerk, smetteloos en fin!!Len (Pruivenbouquet van 1810 tjfende tafelstukken (verguld heef een ng IllateiLu) gaven het ge- en tnaa" D«°r T' vorstelljke pracht Sdo-S latei en de hoelijzervor- wèflde van hfen "PSeschikt met een weelde van bloemen, 1500 gemengde chrysanten de prachtigste herfstkleu- Behalve koningin Juliana en prins Bernnard, koning Phumipol en konfntdn Sirikit zaten bij het diner aan de prln" sessen Beatrix en Irene, het gevolg van het Thaise koninklijke paar, de Neder" landse ministers en staatssecretarissen en andere hoge autoriteiten, in totaal 75 personen. Lakeien, met witte kousen, kuitbroe ken 'en jassen met veel goud en blauw serveerden een delicieus diner dat ach tereenvolgens bestond uit een kreeften gelei, soep, reerug, ijs en vruchten. Dit alles bespri i met oude wijnen en brui sende champagne. Van de koepel uit liet een strijkje van de koninklijke mi litaire kapel een regen van lichte me lodieën neer op de koninklijke gasten. Er werden onder meer gedeelten ge- speeld uit '1 „Showboat" en „Okla homa", voorts de „Keizerswals" van Strauss en een Hongaarse Czardas. (Voor de redevoeringen tijdens dit ban ket zie elders in dit blad)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1