Ruil Nat. Handelsbank in Rotterdamsche Bank Ambonezen geen recht meer op sociale voorzieningen m y Is het wel goed het toerisme in Nederland te bevorderen? Twee vrachtwagens met driekwartmiljoen insecten Standen in damcompetitie Thais koningspaar begroet Vorstelijk gezelschap onder gejuich naar Huis Ten Bosch Dé HUID VM Dé gÉÉR PAUL VLAANDEREN klep tomaan Nom. f 600 tegen nom. f 300 f400 in contanten plus Cinerama blijft bestaan ATTLEE steunt GAITSKELL Duits geschenk: museum dankbaar TIBET kolonie van PEKING X UITSPRAAK IN KORT GEDING Rond faillissements aanvrage verwarring ontstaan Vrouw maakt dodelijke val bij ramen lappen Directeur-generaal voor het toerisme Labour-conflict IJmond klopt UD in eerste klas: 53 Meisje aangereden door personenauto Driekamp in strijd om damtitel van Noord-Holland Dalai Lama aan V.N.: Vijftien jaar Mijn- Industrie Raad Ambtsaanvaarding Charmant intermezzo tfOOBMAN DINSDAG 25 OKTOBER 1960 fAGINA 2 mm ''WÊÊÊÊÊËÊÊMmvÊi. Handbal district West A AMSTERDAM, 24 okt. De besturen van de Rotterdamsche Bank en de Natio nale Handelsbank, overtuigd dat de ont wikkeling van zaken bij deze instel lingen is gebaat bij een integratie van beider bedrijfsuitoefening, delen mede, dat het naar hun mening gewenst is een belangengemeenschap aan te gaan. Zij stellen zich zoals reeds in een gedeelte van onze oplaag is bericht voor deze te bewerkstelligen langs de weg van een ruil van aandelen Natio nale Handelsbank tegen aandelen Rot terdamsche Bank, met een toebetaling in contanten, op de volgende basis: 1. Voor een aandeel van nominaai f 600 ex dividend 1960 Nationale Han delsbank kan worden verkregen nomi naal f 300 in het kapitaal van de Rot terdamsche Bank ex dividend 1960, be nevens een bedrag van f 400 in contan ten; 2. Aan het aanbod is de voorwaarde verbonden: ten eerste dat aandeelhou ders Nationale Hadelsbank, die van het aanbod gebruik wensen te maken, een onherroepelijke volmacht verlenen tot wijziging van de bepalingen ten aan zien van het stemrecht in de statuten van de Nationale Handelsbank, in dier voege, dat de beperking van het maxi male aantal uit te brengen stemmen per aandeelhouder vervalt en ten twee de dat het besluit tot statutenwijziging op rechtsgeldige wijze tot stand komt. 3. Tevens geldt als voorwaarde, dat een naar het oordeel van de directie van de Rotterdamsche Bank voldoende aan tal aandelen Nationale Handelsbank ter omwisseling wordt aangeboden. 4. Aandeelhouders Nationale Handels bank kunnen gedurende drie weken na beschikbaarstelling van het bericht hun aandelen aanmelden o"nder gelijktijdige deponering van hun stukken. Dit be richt zal op zo kort mogelijke termijn verschijnen. 5. Uiterlijk drie dagen na de laatste aan meldingsdag zal bekend worden gemaakt of het aantal aangemelde aandelen Na tionale Handelsbank door de directie van de Rotterdamsche Bank voldoende wordt geacht. 6. Indien alle voorwaarden zullen zijn vervuld zal de omwisseling in begin '61 plaats vinden. 7. De omwisseling zal voor aandeelhou ders Nationale Handelsbank kosteloos geschieden. De besturen van beide instellingen zijn van gevoelen dat langs deze weg. een in tegratie op redelijke grondslag en op doeltreffende wijze kan worden gebracht. Het bestuur van de Nationale Handels bank is van oordeel, dat bij de voorge stelde aandeelruil de belangen harer aandeelhouders op zeer bevredigende wijze behartiging vinden en dat deze ruil geacht kan worden in financieel op zicht aantrekkelijk te zijn, mede gezien de vooruitgang in kapitaalopbrengst die daaruit voor aandeelhouders voortvloeit. Bij een eventuele heroriëntering, zouden de daarbij te maken aanloop kosten een onevenredig zware druk op de resultaten moeten uitoefenen, waardoor de hoogte van het dividend in ongunstige zin zou worden beïnvloed. Daarom heeft het bestuur unaniem be sloten aandeelhouders aan te bevelen op het door de Rotterdamsche Bank gedane aanbod in te gaan en daarvan gebruik te maken. In dit verband wordt opgemerkt dat het Bestuur van de Nationale Handels bank verwacht over 1960 geen hoger dividend dan 6te zullen voorstellen Na de totstandkoming van de omwis seling der aandelen zullen de heren Dunlop en Endert, directeuren van de Nationale Handelsbank, alsmede de commissarissen hun mandaat ter be schikking stellen. Zij zullen t.z.t. worden voorgedragen als commissarissen van de Rotterdamsche Bank, waarbij echter de heer Van Eeghen totdusverre commis saris van de Nationale Handelsbank, heeft medegedeeld er de voorkeur aan te geven thans geen nieuw commissa riaat te aanvaarden. De directie der Rotterdamsche Bank stelt er prijs op deze mededeling te besluiten met het uitspreken van haar vertrouwen, dat, na de integratie, de ontwikkeling van de gezamenlijke za ken geheel aan de te dien aanzien ge koesterde verwachtingen zal beantwoor den en dat door alle belanghebbenden steeds met voldoening zal kunnen wor den teruggezien op het thans genomen initiatief. DEN HAAG, 24 oktober De in ons land verblijvende Ambonezen hebben niet meer de tijdelijke status van mi litair bij de koninklijke landmacht en kunnen derhalve geen vrije huisvesti ging eisen. Ook hebben de Ambonezen geen recht meer op de sociale voorzie ningen, die zij al tien jaar van de staat ontvangen. Dit is het voorlopig oordeel van de president van de Haagse rechtbank jhr. (J. Witsen Elias, die vanmorgen uitspraak heeft gedaan in het kortge ding, dat veertien leden van de bond van ex-KNIL-militairen hadden aange spannen tegen de Staat der Nederlan den. Deze en andere leden van de bond weigerden de huurcompensatie, die zij sinds 1 april van dit jaar ontvangen, als huur af te staan aan het commis sariaat voor Ambonezen-zorg, zoals door de Staat is bepaald. Zij beroe pen zich er op, dat zij nog steeds de status van militair hebben en dus recht op vrije huisvesting. Om hen te dwingen, de huurcompensatie af te staan had de Staat aangekondigd, dat de Ambonezen geen sociale voorzie ningen als brandstoffentoeslag meer zouden krijgen. Volgens de leden van de bond, kan dat niet omdat zij recht op de sociale voorzieningen hebben. Mr. Witsen Elias stelde vanmorgen, dat de Ambonezen in 1951 ontslagen zijn als tijdelijk k.l.-militair. ,,Zij heb ben gesteld, dat dit ontslag nietig is, omdat zij nog steeds niet zijn afge vloeid. De nietigheid alleen daarom is niet aannemelijk. Zij kunnen hoogstens vorderen, dat zij alsnog afgevloeid zul len worden, aldus de president. De Ambonezen hebben niet alleen geen recht op de vrije huisvesting maar ook niet op de andere sociale voorzienin gen, die de Staat voor hen getroffen neeft. De Staat behandelt hen als be- hoeftigen in de zin der Armenwet. Ook deze behoeftigen hebben geen recht op sociale voorzieningen, aldus de pre sident. Hij overwoog, dat hij de paral lel die de Staat trekt tussen de Am bonezen en de behoeftigen minder kan waarderen. ..Immers de Ambonezen zijn door hun loyaliteit en hun trouw aan Nederland in een economisch ach terlijke positie geraakt. Hierdoor ver schillen zij van de gewone armen en gebrekkigen." ROTTERDAM, 24 okt. De publi- katies die verschenen zijn naar aan leiding van de faillissementsaanvrage van de heer N. den Besten, president directeur van de Socrates, die o.m. eigenares is van het Cinerama-theater alhier, hebben enige verwarring onder het publiek teweeg gebracht. Van de heer A. Ilmer vernemen wij nader dat de Socrates alleen „huiseigenaar" van het Cineramatheater is, waarvan de heer Ilmer en zijn Belgian Exhibitors S.A. de exploitanten zijn. Wie ook de eigenares is of zal worden, maakt voor het voortbestaan van Cinerama geen enkel verschil. Er is een huurcontract met de Socrates voor vijf jaar met een optie voor nog eens vijf jaar. Ook al zou het theater in eigendom overgaan van een ander dan de Socrates, dan zou dit contract nog zijn geldigheid blijven behouden. Belgian Exhibitors heeft tot nu toe f 1,5 miljoen in Cine rama geïnvesteerd. Daarvan is een bruto opbrengst van f 585.000 terug ontvangen, waarvan de gemeente Rot terdam aan vermakelijkheidsbelasting 107.000 heeft kunnen incasseren. In veertien weken tijds zijn er ruim 100.000 bezoekers geweest, een getal dat de verwachtingen van de exploi tanten .voorl 00 pet" heeft r-ertrnf- fen. De heer timer heeft het plan om eind november een tweede film in circulatie te brengen. Andere films staan verder op het programma. Mr. Witsen Elias acht het niet uit gesloten, da» als de Staat indertijd niet vrijwillig de sociale voorzieningen voor de Ambonezen getroffen zou hebben, de ze ook niet door hen gevorderd hadden kunnen worden. De Staat heeft de Am bonezen geheel verzorgd echter met het doel om hen zo ver te brengen, dat zij uiteindelijk voor zich zelf zouden kunnen gaan zorgen. Dat dit doel be reikt is blijk» wel uit het feit, dat tien van de veertien leden van de bond, die de eis hebben ingediend, in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Het is dus niet onbillijk, dat de Staat de sociale voorzieningen successievelijk wil verminderen en huur vraagt. Zon der huurcontract kan dit niet en nie mand kan gedwongen worden om een contract te sluiten, aldus mr. Witsen Elias. Hij acht het dan ook niet onredelijk, dat de Staat voor de Am bonezen, die geen huur willen betalen, sociale voorzieningen op een ander ter rein vermindert. De president verklaar de de beide gronden van de eis niet aanvaardbaar. (Van onze correspondent) APELDOORN, 24 okt. De 52-jarI- ge mevr. Hurenkamp-Mulder viel tij dens het ramen wassen uit het slaap kamerraam van haar woning. Zij kwam met haar hoofd terecht op be- tonschroten in de tuin bij de woning. Met ernstige hoofdwonden werd het slachtoffer naar het St.-Liduina-zieken- huis vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. Indonesië Het Indonesische minis terie van handel heeft bepaald, dat vanaf heden alleen personenauto's mogen wor den ingevoerd welker prijs niet boven 2000 dollars ligt. Het ministerie heeft een lijst van merken en modellen geplu- biceerd die in deze prijsklasse vallen. Auto's van een hogere prijs kunnen niet meer worden ingevoerd. (U.P.I.). Dit meisje, de zesentwintigjarige Monique Bay tin, moet wel de enige secretaresse ter wereld zijn die er zich op kan beroemen niet minder dan achtennegentig bazen te hebben. Zij is in dienst van de U.N.O. in New York en werkt als vertaalster voor de hoofden van de delegaties. Monique spreekt en schrijft vloeiend Chinees, Russisch, Engels, Frans, Italiaans en Duits en ze kan zich goed redden in het Spaans en Arabisch. AMSTERDAM, 24 okt. „Onder in vloed van de moderne communicatie middelen, de toenemende monotonie van de arbeid, de verstedelijking en het jach tende leven, is het toerisme totaal van karakter veranderd. De vraag is wel eens gesteld of het nog wel goed is het toerisme te bevorderen, omdat men, zo als in Nederland, vaak de opmerking hoort; „Nederland is vol". Maar men heeft het dan over een opeenhoping van toeristen, want ik verzeker u dat 90 pro cent van mijn land terra incognita is en dat met spreiding in ruimte en tüd dit land een veelvoud aan toeristen kan ontvangen." Dit zei de directeur-generaal voor het toerisme van het ministerie van econo mische zaken de heer J. J. H. Wljsen in een welkomstwoord tot de ruim 530 toeristische vertegenwoordigers uit 32 landen, die deze week in het Instituut voor de Tropen deelnemen aan het 21- ste wereldcongres van de internationale skalbeweging. Deze 17.000 leden tellen de wereldorganisatie beoogt het bevor deren van de vriendschap onder de men sen. De heer Wljsen, die de congressis ten namens de Nederlandse regering ver welkomde, zag in deze bijeenkomst een belangrijke bijdrage tot een beter inter nationaal begrip. ,,U propageert de vriendschap onder uw collega's" zo zei hij, „en tegelijkertijd kweekt u door uw werk een betere onderlinge verstand houding tussen de volkeren." De heer Wijsen zei, dat een oplossing van het probleem van de spreiding, van het toerisme mogelijk is door naar ver mogen stroomversnellingen te voorko men. De toeristische vertegenwoordigers kunnen daarbij een handje helpen. Ter illus».ratie van de enorme ontwik keling van het toerisme na de oorlog merkte de heer Wijsen op dat tussen 1954 en 1958 de O.E.E.S.-landen hun ontvangsten uit het vreemdelingenver en. In eze anen -s shuchmrdrdd keer tot 2.8 miljard dollar verdubbel den. In deze landen pam het interna tionaal toerisme in dezelfde periode toe van 28 tot 37 miljoen personen. Daar bij Is dan nog geen rekening gehouden met degenen die in eigen land blijven. Bjj de skal-beweging zijn directies en staffunctionarissen van allerlei bij het toerisme betrokken instellingen, maat schappijen en organisaties aangesloten. Ze ontmoeten elkaar geregeld zonder dat daarbij onderscheid wordt gemaakt tus sen ras, godsdienst of politiek. De voor zitter van de internationale beweging, de Amerikaan George Macdonald, noem de als voorbeeld van de goede onderlin ge verstandhouding tussen de „skallegas" de aanwezigheid op dit congres van ver tegenwoordigers van skalclubs uit het Arabische en het Joodse gedeelte van Jeruzalem. Het congres duurt de hele week. Er zijn slechts drie vergaderingen, omdat de „skallegas" ook naar Nederland zijn gekomen om ons land beter te le ren kennen. In verband daarmede zijn verscheidene uitstapjes georganiseerd. Dinsdagavond zijn er een gala-concert in het Concertgebouw en een ontvangst in het Rijksmuseum. Dezelfde dag wordt een toch», gemaakt naar Rotterdam en Den Haag. De Nederlandse skalclub, die 400 leden telt, verdeeld over negen clubs, treedt als gastvrouwe op. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 25 okt. De kopstukken van de Labourpartjj zijn bezig hun stel lingen te betrekken voor de beslissende slag in de partij, welke gaat om het leiderschap van Gaitskell, om de keuze tussen neutralisme en unilaterale ont wapening enerzijds en trouw aan het NAVO-bondgenootschap anderzijds, en om de toekomst van de partij. Graaf Attlee, de voormalige leider, en Lord Dalton, kanselier van de schatkist in Attlee's kabinet, zijn voorstanders van Gaitskell en de rechtervleugel. James Callaghan, lid van het Parlementair Comité, dat wil zeggen van de fractie leiding in het Lagerhuis, verklaarde gis teren dat hij een kandidatuur had aan genomen voor de post van waarnemend leider, welke vrij is gekomen door het overlijden van Aneurin Be van. Hij ver klaarde eveneens dat hij Gaitskell zou steunen tegen de andere kandidaat voor het leiderschap van de partij, Harold Wilson. Op donderdagavond zullen de stem biljetten worden verzonden aan de 254 leden van de Labourfractie. De eerste stemming is voor de posten van leider en waarnemend leider. De stemming is geheim, en de uitslag zal worden bekendgemaakt op donderdag over een week. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 24 okt. De regen val in de afgelopen dagen heeft uiteraard ook de afwerking van het handbalprogramma sterk aangetast; dusdanig zelfs dat van de vier-en-twin- tig vastgestelde wedstrijden in het dis trict West A er slechts vijf werden ge speeld. In de eerste klasse heren trok UD naar IJmond, dat zich met twee doelpunten verschil (53) de meerdere toonde. Door deze uitslag kwam de standen- lijst er als volgt uit te zien; Rapiditas 4 7 UD Sport Vereent 4 6 Aalsmeer 2 AHC 4 6 Unitas IJmond 5 5 WVGV Verder zegevierde Blauw Wit tweede klasse A met 54 over bij de heren 2 A eindigde de Gooise ontmoeting tussen Olympia en Laren in een overwinning voor laatstgenoemde (89), terwijl in de tweede klas B Zandvoortmeeuwen zich duidelijk schot- vaardiger toonde dan Vriendschap (17 10), en Zeeburg met 79 het volle pond weghaalde bij Lynden. RUURLO, 25 okt. Het vierjarige dochtertje van de familie Hasselo, wo nende aan de Bargumseweg te Ruurlo, is vanmorgen bij heet oversteken van de weg door een personenauto aan gereden en gedood. 3 4 4 3 4 2 4 1 de HHC in (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 24 okt. Met het oog op de immense strijd om de wereld titel dammen werden alleen afgebro ken phrtijen tot een einde gebracht in de clubcompetities dammen. De dam clubs kwamen er nu als volgt voor te staan; Hoofdklasse groep A: Damcl. H'lem 2 4 D.D.D. 2 0 Joz. Blank. A 2 4 Den Helder 2 0 Het Oosten 2 4 St. Bavo 2 0 Zaandam 2 4 Wormerveer 2 0 Hoofdklasse groep B: Gez. Samenz. 3 6 Joz. Blank. B 2 2 IJmuiden 3 5 D.S.T.O. 2 1 Diemen 2 2 Oostzaan 3 1 D.C.G. 2 2 St. Canisius 3 1 Eerste klasse: Ouderkerk 3 6 D.V. Noord 2 2 Aalsmeer 3 6 Gez. Samenz. 1 1 O.D.V. 3 4 Crescendo 2 1 Weesp 3 3 A.P.G.S. 3 1 C.D.A. 2 2 De Kwakel 3 0 Tweede klasse: Joz. Blank. 2 4 Gez. Sam. B 2 2 Crescendo 2 3 C.D.A. 1 1 Gez. Sam. A 2 2 D.S.T.O. 2 1 Diemen 2 2 Ouderkerk 1 0 D.J.D. 2 2 Derde klasse: Fahrenheit 3 6 O.D.V. 3 2 Diemen A 2 4 A.P.G.S. 2 0 Gez. Sam. 2 4 Aalsmeer 2 0 De Kwakel 2 4. Diemen B 2 0 Weesp 2 2 D.D.S. 2 0 AMSTERDAM, 24 okt. Het Zoolo gisch Museum van de Gemeente-Uni versiteit heeft de beschikking gekregen over de omvangrijke insektenkollektie van wijlen prof. dr. Oskar Vogt, bekend Duits hersenspecialist. De kollektie be staat uit naar schatting driekwart mil joen grote en kleine insekten. Bijna 650 dozen met epilachne (een soort lie venheerbeestjes) die tot de verzame ling behoren, zjjn uniek in de wereld- Het presidium van de universiteit heeft het gemeentebestuur, van de hoofdstad verzocht de verzameling onder erkente lijkheid jegens de schenkster, mevrouw wed. dr. C. Vogt-Mugnier, te mogen aanvaarden. De omvangrijke kollektie insekten van prof. Vogt, die vorig jaar op 89- jarige leeftijd in Neustadt overleed, arriveerde in twee grote vrachtauto's. Een belangrijk onderdeel van de ver zameling bestaat uit bijna 600 dozen met hommels. Het Amsterdams Zoölogisch Museum heeft reeds een uitgebreide kollektie hommels, die werd bijeenge bracht door de conservator, dr. G. Kruseman, een bekend specialist op het gebied van deze insekten. In ver band daarmee besloot de familie van wijlen prof. Vogt de kollektie aan de gemeente Amsterdam te schenken. Behalve de hommels bevat de kol lektie nog 730 dozen met loopkevers en ongeveer 1000 dozen met diverse insekten. Ter.slotte bevinden zich in de kollektie reeds genoemde dozen met epilachne. Met deze diertjes, die tot de lievenheerbeestjes behoren, zjjn talrijke kweekproeven gedaan op het gebied van de erfelijkheid. Het mate- (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 24 okt- Wat de in gewijden reeds vermoedden, gebeurde in het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Noord-Holland. Niet de twee gerechtigden voor de eerst komende wedstrijd om het kampioen schap van Nederland kwamen boven aan, de ranglijst te staan. Na de laatste ronde immers waren het drie spelers, te weten de Gezellige Samenzijndammers J- H. Beeke en J. H. Ansems benevens de IJmnidenaar P. van den Berg, die hun aanspraken op promotie konden doen gelden. Derhalve werd een drie kamp tussen hen noodzakelijk, om uit te maken wie van hen mag.afvallen! De laatste ronde gaf wel veel strijd lust, maar niet zo veel resultaat te zien. Alleen Blankenaars kampioen, Van Heerde, wist tot winst te komen. Zijn tegenstander, de jeugdige Zaandammer Eddie Holstoogd, bleek nog niet rijp te zijn voor zware toernooien. De jeugd bleef trouwens weer ver achter, behou dens dan de IJmuidenaar Van den Berg, die evenals Beeke het toernooi onge slagen beëindigde- De laatste resultaten in dit Noordhollandse damtitelgevecht waren: LuthartVan Stralen 1-1; De RooyAnsems 0-2; Den Doop—De Rooy 1-1; Ansems—Verhey 1-1; Van Stralen— De Rooy 1-1; Van der BergGrooteman 1-1; BusDen Doop 1-1; Westerveld Ansems 1-1; MekkenVan Stralen 1-1; De RooyLuthart 1-1; VerheyBeeke 1-1; HolstvoogdVan Heerde 0-2. De eindstand werd daardoor: J. H. Ansems 18 A. den Doop 12 •J. H- Beeke 18 A- Grooteman 12 p. v. d. Berg 18 E. Holstvoogd 12 p. v. Heerde 15 L. de Rooy 11 J. Verhey 15 J. v. Stralen 11 G. Westerveld 14 J. Mekken 7 J. Bus 13 A. J. Luthart 6 De eindstrijd tussen de drie hoogst- geplaatsten zal in een dubbele ronde worden gespeeld. riaal is bewaard, zodat deze epilachn?" kollektie een unicum in de wereld en van bijzonder groot belang word» geacht voor toekomstige onderzoe* kingen op het gebied van de erfe" lljkheid. Prof. Vogt, die de anatomie der hers®* nen bestudeerde en ook 'n studie maakte van de hersenen van Lenin, had van jongsaf een grote belangstelling voo£ de variabiliteit der insekten. In 189» stichtte hij in Berlijn een neurologische kliniek, die sinds 1902 deel uitmaakt van de universiteit aldaar. Prof. Vogt heeft vooral bekendheid verworven om zijn studie inzake de bouw van de hersenen. Als entomoloog in de eigenlijke zin heeft hij geen grote rol gespeeld. Maar wel heeft 1)0 de biologen reeds in 1909 duidelijk gemaakt dat de „soort" uit „geografische onder soorten" is opgebouwd en dat dus uitge breide series nodig zijn voor het maken van betrouwbare vergelijkingen. Uit zijn insekten onderzoekingen trok prof- Vogt veel lering voor zijn medisch werk NEW YORK, 24 okt. (Reuter) De 24-jarige Dalai Lama, de geestelijke lei der van Tibet die in ballingschap in Indlë leeft, heeft in een brief aan secre taris-generaal Hammarskjöld van de V.N., geopperd, dat de Sovjet-Unie „het herstel van de vrijheid in zijn land zal steunen op grond van haar eigen voor stel voor onmiddellijke onafhankelijk heid voor gekoloniseerde volken". Com munistisch China had Tibet tot een ge koloniseerd land gedegradeerd. (De Al gemene Vergadering zal de Tibetaanse kwestie later op initiatief van de Ma- leise federatie en Thailand bespreken). De Dalai Lama zegt dat er vrijwel elke dag nog vluchtelingen uit Tibet binnenkomen in Nepal, Bhoetan, Sikkim en Indië. Op het ogenblik waarop hij de brief schreef bedroeg het totale aantal 43.500. Uit de verslagen van deze vluch telingen blijkt dat de onderdrukking en algehele terreur in geen enkel opzicht zjjn verminderd. De strijd van het Ti betaanse volk ging echter door. Tenslotte vraagt de Tibetaanse lei der dat de V.N. gepaste maatregelen moet nemen om China ertoe te brengen zijn agressie te staken. (Van onze corespondent) HEERLEN, 24 okt. Vorige week was het vijftien jaar geleden dat de Mijnindustrieraad te Heerlen zijn werk zaamheid begon. De voorzitter van de MIR, mr. M. van Thiel, heeft dit feit gisteren met een rede herdacht. In de hierop volgende besloten ver gadering werd een speciale commissie ingesteld, die zich o.m. met de moge lijkheden van een vijfdaagse werkweek in de mijnindustrie zal bezighouden- Deze commissie bestaat Uit negen vef- tegenvoorcfigérs van de werkgevers, negen van de werknemers de mr. Van Tiel is voorzitter. AMSTERDAM, 24 okt. Met het uitspreken van een rede getiteld „Doel en middel in de organische chemie" heeft prof. dr. Th. J. de Boer vanmid dag zijn ambt als gewoon hoogleraar in de organische scheikunde aan de ge meente universiteit aanvaard. Dr. De Boer was tot dusver lector aan deze universiteit. Hij volgt prof. dr. F. L. J. Sixma op, die onlangs een functie aan. vaardde als hoofd van het research-la- boratorium der staatsmijnen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM, 24 okt. - Het jonge koningspaar uit Thailand heeft vanochtend, na aankomst per trein uit Zwitserland op het station Staatsspoor, waar koningin Juliana, prins Bernhard, de prinsessen Beatrix, Irene en vele autoriteiten de hoge gasten begroetten, een charmant Inter mezzo meegemaakt In de koninklijke wachtkamer. Twee Thaise in Nederland woonachtige dames boden bloe men aan. Het waren mevrouw de wed. S. IJkema-Tjaantjiet uit Ak- krum en mevrouw S. Tuinenburg-Ponk- phua uit Den Haag. Buiten stonden en kele tientallen Thaise vrouwen, teleur gesteld dat de voor hen aangekondigde receptie niet kon doorgaan, maar nu blü mei de voor hen gereserveerde plaats. Deze vrouwen zijn met Neder landse mannen gehuwd, die tijdens de Japanse bezettipg aan de Birmaanse spoorweg hebben moeten werken en na hun bevrijding kennis met hen hebben gemaakt. De kleine Thaise kolonie, de dames met bloemen in het haar en met strikjes in de Thaise kleuren rood wit en blauw, juichten de koning en konin gin. in het Thais, luid toe. Hun belo ning was een verraste blik en een groet van koning Phu,mipol en koningin Sirl- kit. Tenslotte trok het gezelschap in open, door zes zwarte paarden getrok- ke. rijtuigen naar het Huis ten Bosch. Luid toegejuicht door het enthousiast en lalrtjk publiek zette de kleurrijke stoet, omringd door rijks- en gemeen tepolitie te paard, zich in beweging. Op hetzelfde ogenblik loste een op het Malieveld opgestelde batterij het eer ste van de 21 saluutschoten. Kranslegging Het vorstenpaar legde vanmiddag een krans bij het Nationaal Mo nument op de Dam. Er viel een lichte regen toen het hoge ge zelschap, voorafgegaan door een tien. tal motorordonnances op glimmend wit- te motoren, omstreeks tien voor drie op de Dam arriveerde. Aan weerszijden van het monument stond een erehaag van de Koninklijke Studenten Schietvereni ging uit Amsterdam, in ceremonieel te nue aangetreden. Eén grote menigte was ondanks liet grauwe weer naar de Dam gekomen en begroette de sympathieke koning Phumipol Aduljeh en zijn charmante echtgenote, koningin Sirikit, op geest driftige wijze. Personeelsleden van het Thailandse consulaat drentelden met opzichtige rose parapluies en veel fo- totechnisch materieel nerveus heen en weer. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens speelde de Amsterdamse politiekapel onder leiding van kapelmeester J. K Pinkse het volkslied van Thailand. (Bovenstaand bericht is reeds gepubliceerd in een deel van onze vorige oplage) 51. Zonder zich verder aan zijn moeder of aan iemand anders te storen, rust Erwin met een grimmig gezicht het grootste deel van de Noorse krijgsmacht uit, om daarmee jacht te maken op Olaf de .Berenjager. „Je doet verkeerd en dom," vaart Ingrid tegen hem uit, als hij op het punt staat te vertrekken. „Is het nodig, onge veer het hele leger mee te nemen? Bovendien, houd liever Gurd in de gaten en blijf hier. Bedenk, dat het mijn eigen vader is..." Ze hapt even naar adem. „En wat zou je bovendien met Olaf willen beginnen, als je hem gevangen hebt genomen?" „Huh," gromt Erwin, eventjes van zijn stuk gebracht. „Ik geloof, dat je daarover nog nooit eens hebt nagedacht," roept ze triomfantelijk. Kij strijkt zijn haren recht en wandelt zwijgend en trots het ver trek uit. „Oh, wat doet hij dwaas," fluister+ Winonah, terwijl zij met In grid de groep krijgers nakijkt. „Hij stelt zich aan als een dwar» kind," snikt Ingrid. „Hij weet niet eens wat hij beginnen moet met mijn vader, als hij hem gevangen zou kunnen nemen. En wie weet, wat Gurd in die tijd uitspookt" Inderdaad zit Gurd Half» tad, veilig verschanst op zijn burcht, niet stil en hij weet terdege, wat hij beginnen wil. Spionnen hebben hem verteld, dat Erwin met een grote krijgsmacht in de richting van Olaf's burcht vertrokken is en hij knikt tevreden. „Roep mijn vrienden met al hun krij gers bijeen," beveelt hij. „Terwijl die idioot daar in het Noorden rondstuntelt, kunnen wij, als we snel zijn, de burcht met alles wat er in is zonder slag of stoot innemen." £LjTlNCEN M'JNHEER MATTHIEU, fLAPy &AVF0RD Wg VERWACHT SIGARETTEN AAN) MADAME! HETISMJ ZEERAAN6ENAAK MEVROUW WILT UZE AAS rmt\ W) EEN MAS r/> «e SEVEN DIE IN DOVER OPWACHT? HEBT IET- MEE TE GEVEN NAAR ENGELAND? OPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2