KLOOSTER SAINTE MARIE DE LA TOURETTE GEREED doe méér zelf doe méér zelf Damesploeg van Die Raeckse moest buigen voor Boemerang doe méér zelf HENSEN Gaitslcell overwint Wilson doe méér zelf Betonnen gebed van Le Corbusier Technische creatie vol harmonie, kracht en uiterste eenvoud Poten, echt poten REEDS 15.000 BEZOEKERS OP DE B.I.M.IJ. Chinese hulp voor Algerije? Zoetermeer wil uitbreiding in twee fasen Tanker gezonken na aanvaring Hervatten Russen de kernproeven? NT10N SWEATERS Kasten Wilde man zijn huis genoot vergiftigen? In hoger beroep vijf jaar geëist VOLLEYBAL Haagse agglomeratie Moderne schoorsteen zonder metselen Militairen rooien aardappelen 1 U Geen persoonlijke ongelukken Philips vestigt zich in Panningen monty-coats 55.— Verklaring van Nixon Gevangenisstraf voor Chinese bisschop OM HET LEIDERSCHAP VAN LABOUR Buitenlandse inves teerders confereren in Karachi Mozaïektafels, Nederlandse Comedie met Rashomon DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 PAGINA 17 Een dezer dagen is voor de eerste keer met grote plech tigheid een H. Mis opgedra gen in de kerk van het nieuwe klooster van Sainte Marie de la Tourette in Eveux, een dorpje ongeveer dertig kilometer ten westen van Lyon. Dit op zich. zou riet uitzonderlijk zijn ware het niet, dat de bouwer van dit kloos ter de meest besproken architect van onze tijd is: Le Corbusier. Hij was bij de plechtige ingebruikne ming aanwezig, ongetwijfeld trots op zijn nieuwste creatie, waarvoor hij al zijn verworvenheden, tech nische en kunstzinnige, in dienst heeft gesteld. BABY- on KLEUTER Adres aan Tweede Kamer - ZEEDUFFEL natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 (Van onze kunstredactie) Het gebouw is uiterst modern, maar ichokt de traditie niet; het is een voudig, harmonieus, krachtig van contour en bovenal perfect afgestemd voor zijn doel. De eerste schets voor dit klooster kwam in 1953 al op papier te staan De paters Dominicanen had den toen besloten de bouw van hun nieuwe kerk en klooster aan Le Cor busier toe te vertrouwen, aldus het advies opvolgend van de bekende pater Couturier, die reeds lang een sterke pleitbezorger was van moderne kunst. Enthousiast heeft Le Corbusier de uit nodiging aangenomen; hij wilde een klooster bouwen, dat in alle op richten zou voldoen aan de physieke en spirituele eisen, die aan het leven van een moderne monnik zijn gesteld. Misschien dat hij de geest van gebed, eenvoud en bezinning, uitgaande van het convent van Eveux, ergens in overeenstemming wist met zpn eiS®|] Ideeën over soberheid en eenvoud. «V) heeft zich in het monastieke leven van de Dominicanen verdiept; hij liet zich door père Couturier over het dagelijkse leven van de monnik voorlichten, waar hij zich verdiepte in gebed, waar hij al wandelend verpozing zocht, waar hij de maaltijden gebruikte, waar hf) medi teerde. Op deze gegevens baseerde hij rijn plan voor de bouw. Het nieuwe klooster moest een huis worden waar voor een periode van zeven jaar de monnik zich in alle stilte en rust zou kunnen voorbereiden op zijn taak later als leraar, parochiegeestelijke of missionaris de maatschappij in te gaan. Dat dit klooster in het afgelegen landelijke Eveux is komen te liggen is bü de Dominicanen niet zo gebruike lijk. Feitelijk zijn de meeste van hun kloosters in steden gebouwd. Dit houdt verband met de spiritualiteit van deze orde, die niet alléén op de beschou wing is Ingesteld. Het is een geweldig veelomvattend project geworden. Er moesten zelfs enkele oude kloosters worden ver kocht om het nodige bedrag bij elkaar te krijgen. Verschillende keren heeft men de bouw stil moeten leggen omdat de „schatkist" van de predikheren benauwend leeg kwam te staan. Het is dus niet waar dat Le Corbusier veel te lang heeft "dr?kieren" om zijn originele plannen op de voet te volgen Toch was er een eenvoudige economische campagne nodig om ?ot reaUsaül te komen. Le Corbusier zag zieh op -n gegeven moment genoodzaakt 2yn plan te herzien. Zijn bekende koppig heid en doorzettingsvermogen had den tot gevolg, dat, nu tRJ alleen in gewapend beton moest bouwen om dat andere materialen te duur zouden zijn, er een klooster tot stand kwam, dat uniek genoemd mag worden «J de wereld. De grote schoonheid van het gebouw is aus gedeeltelijk voort gekomen uit de noodzakelijke voor waarden die werden gesteld. Een ander probleem was de stijl. Enerzijds mocht bijvoorbeeld de kloosterkerk geen lege imitatie worden van de overbekende traditionele ecclesiastische stijl uit het verleden, anderzijds mocht zü niet een koud modern of te industrieel aspect hebben. Van het klooster zelf kan men zeggen, dat het „vanaf de top van de heuvel" ts gedacht, zodat het niet gebonden aan de aarde en verankerd in de heuvelrug zou liggen. Het resultaat Is dat het geheel lijkt te drijven op de natuurlijke beweging van het land schap en dat het volume schijnt af te nemen naar beneden toe totdat de betonnen pilaren aan de zuidelijke vleugel hun massieve tenen in de aarde steken. Het fundamentele plan van het gebouw is horizontaal. Bij de top te beginnen zien wij daar dat aan drie zijden het dak van de kloostermuren is voorzien van een terras, waarop een grasmat is aan gebracht. Hier kunnen de monniken Vvandelen, maar alleen van de daar onder in dubbele rij gelegen klooster cellen hebben zij een uitzicht op het landschap. Het grasterras is n.l. om zoomd door een hoge borstwering, zo- <lat de kloosterling alleen de hemei kan zien, wat niet geheel zonder be doeling moet zijn geconstrueerd. Er «Dn in het totaal 100 cellen, in lengte *n breedte overeenkomend met de ■chaal, die Le Corbusier in relatie ptet de menselijke proporties zichzelf kfcft gesteld. Elke cel heeft een kleine bibliotheek, een bed, een tafel een ïelefoon. Men kan haar gemakkelijk "ouden voor een studentenkamer aan *en universiteit. Elke cel loopt door in 'en balcon, dat gedeeltelijk is voorzien De klokketoren met de merkwaardige triangelvorm; binnen deze constructie is plaats voor twee klokken. van een betonnen borstwering, waarin een rasterwerk is aangebracht, door Le Corbusier wel „dochters van dc zon" genoemd. Op de begane vloer zijn de gemeenschappelijke vertrekken geconstrueerd: de refter, de biblio theek, de keuken en de recreatiezaal. Deze vertrekken zijn minder sober dan (Advertentie) grote sortering, maten van 15 tot 7S cm lang, in diverse dikten, Beuken, teak, metaal en plastic, grote keus. Spaarnwouderstraat 80 Tel. 15960 Nassaulaan 25 - Tel. 16696 de cellen. De muren van deze ruimten hebben een haast Mondriaanse ver deling van vlakken, nu eens betonnen tegels, dan weer glazen stroken, waar door men een gezicht heeft op de binnenhof, zeer decoratief en boeiend. Via een spiraalvormige overdekte trap komt men van deze beganegrond- verdieping op de binnenhof, waar een overdekte gang naar de kloosterkerk leidt. Het dak van deze passage is op dezelfde manier beplant als het kloosterdak. Naast de grote hoekkerk heeft het klooster een eigen kleine kapel voor persoonlijk gebed en medi tatie. Deze kapel bevindt zich aan de binnenkant van de zuidelijke klooster muur. De kloosterkerk In de grote kloosterkerk heeft Le Corbusier de grootst mogelijke sober heid bereikt die maar denkbaar is. Het was zijn speciale wens hier geen enkel beeld te plaatsen zodat het effect van rust en sereniteit niet verstoord zou worden. Het altaar is allersim pelst; het orgel zal in een uitbouw worden geplaatst. De ruimte is nu volkomen „blank" rechthoekig ge worden als van een grote doos. Iets heel bijzonders, rustend op het principe door hem toegepast in de beaevaartskapel van Ronchamp. is de inval van het licht. Het is gebaseerd op het idee het daglicht, waar mogelijk, in te schake len. Ovale kokers zijn in het dak aan- febracht, gedraaid naar de stand van e zon. Deze „trechters" zijn van bin nen in verschillende kleuren geverfd, - blauw, geel, rood; de binnenmuren hebben spleten, eveneens in genoemde kleuren, zodat door de speling van de lichtinval het gehele interieur vol van bewegende kleurplekken is, die her inneringen oproepen aan de Gothiscne kerkinterieurs. Ditzelfde systeem is fundamenteel toegepast in de over dekte kruisgang naar de kerk en elders in het klooster. De algehele indruk van dit nieuwe boeiende gebouw is er een van fffen® eenvoud en comfortabelheid. Een Parijse criticus noemde het spelender wijs „een van de beroemdste ruines uit de veertigste eeuw"; maar deze lovende spot terzijde, het is een com plex als een kleine stad gebouwd op een heuvel, waarin meer dan honderd mensen hun huis en hur kerk vinden;, of zoals de psalmist zegt: „Jerusalem, dat als een stad is gebouwd." Père Couturier heeft haar niet meer kunnen zien in het landelijke Eveux. Hij stierf enkele jaren geleden. Maar de bouw meester Le Corbusier, nu 73 jaar, kan er met voldoening naar opzien. DEN HAAG, 26 okt. Bij KB is aan ir. H. M. Boers, te 's-Gravenhage, opdracht verleend om gedurende het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1961 in de afdeling der mijnbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft onderwijs te geven in het vak apparatuur voor de petro- leumwinning. IJMUIDEN, Vt okt. Gisteravond omstreeks half acht is op de B.I.M.IJ. de 15.000ste bezoeker gekomen. Een bezoekster, want het was mej. L. Noordzij uit de Gjertsenstraat in IJmuL den-oost, die tezamen met haar ver. loofde een bezoek aan de beurs bracht en direct na het passeren van de controle door de heer Hirschfeld, die zij had zien staan aftellen, werd meegetroond naar het kantoor. Daar heeft de waar nemend voorzitter, de heer v. d. Meer, atir een boeket bloemen overhandigd, ÏS.» i„ \erzoek '8 avonds tegen half restaurant aanwezig te wil- sing in' petto! er was n°K een verras" Die veJrasstug werd aangeboden door Elly Lichtveld, de zangeres die elke avond bij het dans- en show-orkest De Gusonians" optreedt. Zij vroeg de dame in de zaal met het belasting- =*mnkie nr 69.349 naar het podium te komen en ér gezellig bij te komen zit- ten Toen bleek, dat haar verloofde er ook was, ontkwam die er niet aan eveneens plaats te nemen op het po dium. En daar werd, namens een van de standhouders, een behchtlngs- meter overhandigd, wat door het pu bliek met een applaus werd begroet. Later op de avond werden weer prij zen getrokken op de genummerde pro gramma-boekjes. Daarvan konden di rect uitgereikt worden een taart, een pakket bloembollen, een theelichtje, een shawl en vier prijzen van elk 50 liter huisbrand-olie. Niet afgehaald werden nog de prijzen nr. 8688 en 8.765, beide goed voor een doos post papier. Advertentie voor GEH. CRONJÉSTRAAT TEL 5ST31 ffirwnt het Z,J?J~tDZ"!ini,canerklooster te Eveux; de dubbele rij c a.stef, dat als een kleine stad op een heuvel is gebouwd. cellen Vandaag is het de laatste dag van de B.I.M.IJ. Teddy en Henk Scholten komen vanavond omstreeks negen uur letterlijk en figuurlijk de kroon zetten op de verkoop-actie van de Roode Kruis-bloembollenpakketten. Wie wordt miss of mr. Crocus? En wie gaat met de door de B.I.M.IJ. uitgeloofde pre mies van ƒ250, ƒ100, en ƒ50 strijken? Bovendien worden weer prijzen uitge loot op de op die dag uitgereikte pro gramma-boekjes. En tevens zijn er vanavond extra prijzen voor alle tij dens de beurs uitgegeven boekjes. (Advertentie) 1-, 2- cn 3-dcurs Ook kasten voor kinderkleding. Teak, limba, Fins berken en board. Blijvend uitneembaar. Nassaulaan 25 - Tel. 16696 Spaarnwouderstraat 80 - Tel. 15960 (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 26 okt.Voor het ge rechtshof heeft vandaag In hoger be roep terechtgestaan een zeventigjarige inwoner uit St. Geertruid, die door de Maastrichtse rechtbank was vrijgesnro- ken van een beschuldiging van poging tot doodslag door vergiftiging, nadat de officier van Justitie daar tegen hem drie jaar gevangenisstraf had geëist. De odvocaat-generaai bij het hof, mr. Moons, heeft thans tegen hem vijf jaar gevaangenisstraf geëist en onvoorwaar delijk ter beschikkingstelling van de regering. Op een morgen in september van het vorige jaar had de man in een kan koffie vijf sublimaattabletten gedaan. Daarop had hij zich naar de bovenver dieping van zijn woning begeven. Toen zijn huisgenoot E. thuiskwam, dronk deze van de koffie, doch bespeurde aan stonds dat er iets verkeerd aan was waarop hij de koffie weer uitspuwde. anvankelijk had verdachte ontkend met dit voorstel iets te maken te heb ben gehad, doch later gaf hij toe dat hij de koffie vergiftigd had- Volgens hem zou hij echter van plan geweest zijn zichzelf te vergiftigen. De verdediger vond de lezing van ver dachte niet zo geheel onaannemelijk. Hij bepleitte bevestiging van het recht- bankvonnis. Het hof zal 9 november arrest wijzen. PARIJS, 27 okt. (Rtr) Volgens Pascal Arrighi, afgevaardigde voor Corsica in de Franse Nationale Verga dering zijn in communistisch China, en met name in kampen op het eiland Hainan en in Foekien, 25.000 vrijwilli gers opgeleid voor de strijd tegen de Fransen in Algerije. Deze vrijwilligers z\jn nog niet naar Algerije vertrokken, doch wel zijn in Algerije 200 Chinese specialisten in de subversieve oorlog voering gearriveerd- (Advertentie) De nieuwe kloosterkerk van Sainte Marie de la Tourette; geen enkele versiering aan de wanden. Het daglicht stroomt binnen langs speciaal geconstrueerde kokers en door spleten, voor dit doel aangebracht. Alles is uiterst sooer genouaen. HAARLEM, 27 okt. In 37 minuten heeft het hoofdstedelijke Boemerang zonder pardon Die Raeckse er op ge attendeerd, dat zij in de strijd om de titel in de hoofdklasse nauwelijks mee zal tellen. Toch stond tegenover het soepele, overtuigende, goed gegrond veste spel van de hoofdstedelijk® „ster- renploeg" geen falend Die Raeckse, maar het kostte de Haarlemse hoofd klassers toch te veel moeite om uit de goed gerichte Amsterdamse serves een positieve aanval op te bouwen. Boven dien moet men tegen de vervaarlijke smashes van de gasten een gordijn van bloks kunnen dicht schuiven. Doch Die Raeckse was hier niet op ingesteld, begrijpelijk, want maar enkele teams in de hoofdklasse beschikken over een dergelijk groot aantal kanonniers als Boemerang. Met drie doeltreffende serves van Tineke Clay en enkele goede smashes van Thea v. Putten, had Die Raeckse een vruchtbare start' Maar de 3-0 voor sprong ging onder druk van de krach tige smashes en serves van de hoofd stedelingen al spoedig verloren en toen Die Reackse op de stand 7-11 viermaal achtereen de serve miste, werd met 15-9 door Boemerang het pleit beslecht. In de tweede set stuitte de hoofdstede lijke aanval, aangevoerd door Wies Lu- sink, op een heen te Haarlemse defen sie, maar de ploeg van Corry v.d. Haar profiteerde maar matig omdat Hannie Witkamp haar set ups niet op maat kreeg. Zo verkreeg Boemerang op 4-4 toch weer het iniatlef en werden de gastvrouwen met 15-5 geveld. In de der de set werd Die Raeckse vrijwel ver slagen door de Amsterdamse serves, terwijl ook het hoofdstedelijke veldspel niet het minste tolereerde; 15-5. Overi gens kwam de sterke Boemerang-kern, met de (ex) internationals Kok, Boer, Lusink, v.d. Horst en Turkstra, in dit duel maar nauwelijks uit de verf. De herenploeg van Die Raeckse bleef ook tegen het Hoomse TOG in een pittige wedstrijd ongeslagen. Er werd vrij gespeeld en veel en hard geslagen. Vooral de oud-RVC'er Dick ae Vries stelde de Haarlemse defen sie op de proef, maar aan Die Raeck- se-zijde lieten Hans Wetterhahn en Hans v. Beekum zich niet onbetuigd. De eerste set werd door de roodwit- ten sterk gespeeld en onbedreigd ge wonnen, maar in de tweede se,t ble ven de ploegen zü aan zij: 5-8, 8-8, 8-10, 1.-13 en 16-14. In de derde set had Die Raeckse aanhoudend voor sprong, maar TOG hield de marge beperkt. Die Raeckse won met de setstanden: 15-5, 16-14 en 15-12. De herenploeg van Eclecta, kwam gisteravond sterk gewijzigd, voor het eerst binnen de lijnen. Alleen de ge broeders Verkes en trainer Deij bleven de club trouw. Hoe deze combinatie zich in de eerste klasse zal gedragen is nog moeilijk te zeggen omdat de ze ge die de roodwitten op Velox behaalde weinig steekhoudend is. Velox is zon der Gé en A. Verheem en Broeken tot een ploeg van tweede klasse niveau af gezakt en vormt uiteraard geen graad meter. Eclecta won met 9-15, 15-12, 15-10 en 15-12. Bij de dames bood Velox leidster Die Raeckse 2 minder tegenstand dan ver wacht (15-3, 15-7 en 15-9). De scholie renvereniging van de Rijkskweekschool Set up verrastte met een zege op HVS, Irene v. Hogezand excelleerde met ser veren. Setstanden: 15-9, 15-5, 12-15 en 15-3. Een verrassing mogen we ook de ze ge van Vesmia 2 op het Zandvoorts OSS in de tweede klasse noemen (3-1). De uitslagen luidden: Heren: Velox-Eclecta 1-3; Die Raeckse-TOG 3-0; OVRA 2-HBC 2 3-1; Gios 2-Se,t Up 3-0; CIOS 3-Alliance 0-3: PWN-Gios 3 3-0; HVS 3-PSVH 0-3; FES -PSVH 2 0-3; De Blinkert 2-HBC 8 3-0; Die Raeckse 2-WIK 2-2. Dames: Set Up-HVS 3-1; Die Raeck- se-Boemerang 0-3; Die Raeckse 2-Ve- lox 8-0; PWN-Vesmia 3 3-0; Vesmia 2- OSS 3-1; JBS-Gios 1-3; Gios 2-HBC 3 2-2; Set Up 2-PWN 2 .-2; Gios 4-OG 3 0-3; OG 2-HVS 2 2-2; Alliance 2-Set Up 3 3-1. DEN HAAG, 26 okt. De gemeente Zoetermeer heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden over het plan-Wils- veen. Uit de conclusie van het adres blijkt, dat de gemeente Zoetermeer de Kamer met de meeste aandrang verzoekt zich uit te spreken voor een uitbreiding van de Haagse agglomeratie in twee fasen. Men stelt namelijk voor de gemeente Zoetermeer ten behoeve van de Haag se agglomeratie uit te breiden tot 40.000 inwoners en daarna Wilsveen ver er te ontwikkelen voor een capa- cite, van 90.000 inwoners, zonder dat voor een samengroei met Zoetermeer behoeft te worden gevreesd. Het is voor de tweede maal dat de gemeente Zoetermeer zich in een adres heeft gericht tot de Tweede Kamerle den. Ook -.1 haar adres van 20 maart 1959 heeft Zoetermeer uitbreiding van de gemeente tot 40.000 inwoners voor gesteld. Hoewel Zoetermeer zich in staat acht deze uitbreiding op korte termijn zelf standig te realiseren, is de gemeente raad bereid terstond over te gaan tot een intensieve samenwerking met Den Haag, opdat het maximum nut voor de noden van de Haagse agglomeratie kan worden verkregen. De aard van de be bouwing en het tempo kunnen dan ge heel worden aangepast aan de behoef ten van Den Haag. De samenwerking zou op zijn eenvou digst verwerkelijkt kunnen worden door haar te beperken tot Den Haag en Zoe termeer. De Zoetermeerse gemeente raad is echter ook bereid haar in het voorgenomen district te realiseren, in dien hieraan de voorkeur wordt gege ven. Terwijl de uitbreiding van de ge meente wordt verwezenlijkt, kan de stichting van Wilsveen worden voorbe reid, aldus het adres en zonodig direct daarop worden uitgevoerd. (Advertentie) Schoorsteenplaten, steenkleur rood en geel. Met advies voor plaatsing: Spaarnwouderstraat 80 - Tel. 15960 Nassaulaan 25 Tel. 16696 In Zeeland en Zuid-Holland heejt men op verscheidene plaatsen de hulp van mili tairen ingeroepen voor het binnenhalen van de aardappelen die door de zware regenval nog niet konden worden gerooid. Luchtafweer soldaten hebben bij Oude Tonge op Goeree-Overflakkee de handen uit de mouwen gestoken. HAAFTEN, 26 okt. Vanmorgen omstreeks 10 uur is op de Waal bij Haaften de Duitse tanker „Ruhr 31" In aanvaring gekomen met het Engelse kustvaartuig „Alcette", dat uit zijn roer liep en in volle vaart op de niet geladen „Ruhr 31" invoer. De botsing was zo hevig, dat de „Ruhr 31" onmid dellijk zonk. Het achterschip bleef nog even boven water, waardoor veerman Van de Moore, die met zijn veerboot op dat moment juist midden op de Waai was, de opvarenden, de 32-jarige schip per Emil Jahnke. diens vrouw Eva en hun dochtertje Astrid, en de 21-jarige matroos P. Schmitz van boord kon ha len. Het schip zonk hierna geheel. VENLO, 27 okt. Philips te Eind hoven zal een terrein van 1.89.19 ha op het gemeentelijk industrieterrein te Panningen aankopen in verband met de voorgenomen bouw van een nieuwe hal. waarvan de nuttige vloeropper vlakte 2200 m2 zal bedragen. Tevens koopt Philips van de gemeente Hel den voor 161.391 een reeds op het in dustrieterrein Panningen staande hal, waarin sinds twee jaar een produktie- afdeling van het bedrijf gevestigd is. Met het oog op verdere uitbreidingen is optie gevraagd inzake terreinen, die rond bet bestaande gebouw liggen. De kern Panningen in de gemeente Hel den is opgenomen in het industrialisa tieprogramma van de regering. 100% wol, wateraf stotend .winddlcht, en kleurecht Leeftijd 7 Jaar In DONKERBLAUW GRIJS met CAMEL grij» met blauw en grijs met groen gemeleerd Voor sportkledlng TOLEDO, 27 okt. (Reuter, UPI) Vice-president Richard Nixon, Repu blikeins kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, heeft gisteren te To ledo In de Amerikaanse staat Ohio ver klaard, dat er enige reden bestaat om aan te nemen dat de Russen de over eengekomen tijdelijke staking der proe ven met kernwapens schenden. Zü zou den dergelijke proefnemingen thans in het geheim en ondergronds uitvoeren. Nixon zei: „Enkele dagen geleden re- fistreerden de seismografen te Fort ill een trilling in de Sovjet-Unie. Het kon een aardbeving zijn of een grote onderaardse kernexplosie. Het is on» niet mogelijk dit met zekerheid vast te stellen". Nixon verklaarde dat hij bereid is begin 1961 een ontmoeting met de Russische premier en partijlei der Khroesjtsjev te hebben, indien deze kan leiden tot een naleef bare overeen komst om de proefnemingen met kern wapens te beëindigen. HONGKONG 27 okt. (KNP) De bisschop van Paoting, mgr. Jozef Fan Hsueh-yen. is tot 15 jaar gevangenis- straf veroordeeld. Reeds^ in november 1957 begon een felle actie tegen hem» die werd gesteund door de „patriotti sche katholieken", omdat de bisschop ongeveer 1.000 hunner had veroordeeld wegens deelneming aan die beweging. De bisschop had vastgesteld, dat rechtstreeks op een schisma met Rome aanstuurde. In juli 1958 verklaarde het Congree van Patriottische Katholieken hem ver vallen van zijn zetel, zekere Wang Ki- wei werd in zjjn plaats benoemd. Het is niet geheel duidelijk sinds wan neer de bisschop definitief in de ge vangenis geworpen is. Slechts uit een mededeling van Chinese zijde verneemt 1 men thans, dat hjj veroordeeld is. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 okt. Het is nu dui- d el ijk dat Gaitskell opnieuw zal worden gekozen tot leider van de Labourfrac- tie en van de partij, en dat zün tegen kandidaat voor deze functie, ex-mtnis- ter Harold Wilson, geen succes zal heb ben met zün poging de situatie uit te buiten om zelf het leiderschap te ver overen. Gisteravond kwam eerst de lei ding van de fractie, het zogenaamde „Schaduw-kabinet" büeen. Dit fractie bestuur, waartoe Wilson behoort, be sloot eenstemmig GaitskeUs defensie beleid, gebaseerd op het collectief be zit van kernwapenen door het westen en het streven naar algemene ontwape ning te steunen. Het fractiebestuur publiceerde vervolgens een verklaring dat het meende dat ,G.ro°*:B$!Se"'e moest blüven behoren tot het Westerse bondgenootschap, en dat dit bondge nootschap behoorde te b®8C,'ikk®n kernwapenen zolang Rusland deze wa penen bezat. Dit besluit van de fractte verwerpt derhalve de met een kleine meerderheid door de jaarvergadering aangenomen beslissing dat Brittannie zich eenzüdlg behoort te ontdoen van zijn kernwapenarsenaal. Na de zitting van het fracttebes'uur vond een fractievergadering plaats waaraan werd deelgenomen door 200 Lagerhuisleden. Men had een stormach tige zitting verwacht, maar de leden van de fractie bewaarden over he*, al gemeen hun kalmbe. Zfj werden op de hoogte gesteld van het eenstemmig be sluit van de fractieleiding aangaande de defensie. Haxold Wilson probeerde een rechtvaardiging te geven voor zijn besluit zich kandidaat ite laten stellen voor het leiderschap in plaats van Gaitskell. Het gaf als zijn mening dat Gaitskell verzuimd had te streven naar een compromis tussen de unilateralis- ten en de officiële politiek van de frac tieleiding. Wilson achtte een dergelük compromis tussen het behoud van de kemwapendefensie en eenzijdige kern ontwapening door Engeland mogelijk en had derhalve de kandidatuur aan vaard. Gaitskell, die aan het eind van zijn rede een applaus ontving dat dui- deüjk maakte da* Wilson hem niet zal kunnen verdringen, verklaarde dat Wj niet bereid was water bij de wijn te doen en dat hij de defensiepolitiek, ver worpen door de jaarvergadering aan het begin van de huidige maand, trouw bleef. HiJ zei eveneens dat het Britse electoraat zich nooit zou verzoenen met eenzijdige ontwapening door Brittannië en zulks overtuigend dui delijk zou maken bij de volgende al gemene verkiezingen. Gaitskell ver wierf krachtige steun van enige an dere leden van de fractie, vooral van het bestuurslid George Brown, die officieel woordvoerder is voor de fractie op het terrein van de defen sie. Laatstgenoemde plaatste zich ge heel achter zün leider en verklaarde dat het unilateralistische besluit van de jaarvergadering herroepen diende te worden. En nu is het wachten op de uitslag van de verkiezingen voor de nieuwe leider. Het is nu zeker dat Wilson Gaitskell niet zal kunnen verslaan. De vraag is alleen maar hoeveel leden van de fractie hun ontrouw aan Gaitskell zullen uiten door voor Wilson te stem men en hoeveel leden zich zullen ont houden van stemming. De volgende week wordt de uitslag bekend gemaakt. Indien Gaitskell niet een grote meer derheid behaalt, zal duidelijk zijn das hü de leider is van een verdeelde en verscheurde partij, een feit dat de bui tenwacht reeds lang aanvaard heeft, maar dat de Labourpartü nog steeds hoopt te bemantelen. Er vindt even eens een stemming plaats voor de po sitie van waarnemend leider van de partij en de fractie. Deze post is vrij gekomen door het overlijden van Aneu- rin Bevan. Wilson, die zich kandidaat heeft gesteld voor he*, leiderschap, kon zich niet tegelijkertijd kandidaat stellen voor het waarnemend leiderschap. Kan didaten voor de functie zijn drie La gerhuisleden, George Brown, James Callaghan en Fred Lee. DEN HAAG, 26 okt. Meer dan 200 gedelegeerden uit het internationals zakenleyen zullen deelnemen aan da internationale conferentie voor zaken lieden, die van 4 tot 9 december in Karachi wordt gehouden. Het doel van deze conferentie is een vrüe uitwisse, ling van inzichten tussen de leiders van ondernemingen teneinde middelen te vinden om een grotere stroom van particulier kapitaal los te maken vooS economische ontwikkeling. (Advertentie) modem, stijlvol, matjesmozaïek van 50 x 50 cm of losse steen tjes, verschillende kleuren in plastic verpakking. Pas ontvangen nieuwe kleuren in Wedgwood-tinten. Maak zelf uw mozaïektafel. Als bouw pakket op maat te leveren. Nassaulaan 25 - Tel. 16696 Spaarnwouderstraat 80 - Tel. 15960 AMSTERDAM, 20 okt. De Neder landse Comedie heeft in studie geno men: Rashomon, toneelspel in twee bedrüven van Fay Du Michael Kanin, gebaseerd op verhalen van Ryunosuke Akutagawa. De vertelling is van Gerrit Kouwenaar; Han Bentz van den Berg voert de regie. Medespelenden zijn: Lous Hensen, Marie Hamel, Ko van Dijk, Johan Schmitz, Henk Rigters, Paul Meyer, Pierre IJm en Peter Oosthoek. Décor en costumes van Harry Wich; d muziek is gecomponeerd door rence Rosenthal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 17