Rotterdam heeft eerste „systeenT-school Rigoureuze omwenteling in de bouw-normen NIEUWHONIG RIJSTSOEP soepen Nobelprijs Litteratuur voor Fransman Fatale botsing bij Diemen en aanhanger reed meisje dood Elektronenmicroscoop in het Antoni van Leeuwenhoekhuis Minder olietankers oorzaak teruggang wereldscheepsbouw Goudprijs in Londen daalt VAN U HUIP PAUL VLAANDEREN Hep< N Gasthuisconflict opgelost Praatzuchtige aardsatelliet /O Betere kankerbestrijding mogelijk Appendicitis als spelbreker Nederland daalde naar zesde plaats Scheepsbotsing in Engeland Vijf doden Vliegtuig stort op huis Rijnschip zinkt in Waalhaven VANMORGEN OFFICIEEL GEOPEND Katholieke moraaL- bepaling vervallen Stirling Moss sportman van het jaar Schip aan de grond bij Schiermonnikoog De soep die iedereen zo lekker vindt! Saintléger-Léger gekozen Twee dodelijke ongevallen voor de rechter Ondergrondse B.B.- oefening onderbroken Minou Drouet draagt in ons land voor Lloyd's Register in het derde kwartaal Zeven doden DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 In Bergen op Zoom MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatieMaak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. li jiiiii royale V (Advertentie) (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 26 okt. Vanmorgen heeft de wethouder van onderwijs, de heer A. J. van der Vlerk de eerste systeem-school in Nederland officieel geopend. 2 maart van dit jaar werd in de wijk Schiebroek-Zuid de eerste paal geslagen voor de eerste van een serie scholen, te bouwen volgens het Mu\$l-systeem. De heer Van der Vlerk wees op de moeilijkheden die in april 1959 ont stonden op het gebied van de scholen bouw als gevolg van de krappe arbeidsmarkt in de bouwnijverheid in het westen van ons land. Deze moei lijkheden resulteerden in een spaar zame goedkeuring van bouwwerken. Door hechte samenwerking tussen alle belanghebenden en de gemeente Rot terdam is er toen in korte tijd een rigoreuze omwenteling ontstaan in de bestaande normen. 2 maart kon de eerste paal worden geslagen voor de eerste serie systeemsPholen. Deze serie omvatte 21 projecten: negen lagere scholen, zes kleuterscholen, zes gymnastieklokalen, dit alles volgens het Muwi-systeem. De stadsarchitect, ir. J. R. A. Koops ontwierp de lagere scholen en de gymnastiekscholen. De wethouder verwacht, dat de gehele serie in maart 1961 in gebruik zal zijn genomen. Hoewel de cijfers van de bouw van deze eerste school geen optimaal guns tig beeld geven in verhouding tot de cijfers die straks bekend kunnen wor den gemaakt als de ghele serie klaar is, brengen zij toch reeds opmerkelijke feiten aan het licht. Voor de bouw van een school in de wijk Pendrecht, op traditionele wijze, waren ruim 46.000 manuren nodig en voor de systeemschool slechts 21.000 Een besparing van 42 pet. De be sparing aan timmerlieden bedroeg 55 pet, aan betonvlechters 62 pet en aan metselaars 34 pet. De houw van de systeemschool vergde 33 weken, die van de traditionele school 59 weken, een besparing van 44 pet. De resultaten van de gehele serie zullen nog guns tiger zijn, daar bij de eerste school de arbeiders een aanlooptijd nodig hadden en de bouwcombinatie Muys en De Winter het hele apparaat moest opbouwen. Drie voorwaarden Bouw van behoorlijke omvang, con sequente herhaling van de vorm en continuïteit zijn de drie voorwaarden voor systeembouw. „Het bewijs is ge leverd, dat door goede samenwerking en een efficiënte voorbereiding de V) BERGEN OP ZOOM, 26 okt. Het college va-n genten van het algemeen burgergasthuis heeft in zijn jongste ver gadering esloten tegemoet te komen aan de wensen van de protestants-chris telijke groepen en gevolg te geven aan de motie, welke de gemeenteraad in zijn vergadering van 29 juli van dit jaar heelt aangenomen. Het college heeft van de in het voorlopige stafregle ment opgonomen bepaling, dat „de aan het ziekenhuis verboden specialisten zich moeten laten leiden door de re gels v an de algemene medische ethiek en de rooms-katholieke medische mo raal", de woorden: „en de rooms kat holieke medische moraal" laten ver vallen. Tegen deze bepalingen was, zoals be kend, ernstig geprotesteerd door de pro testants christelijke groepen. Zonder hoofdelijke stemming, slechts met aan tekening, dat één der leden geacht werd te hebben tegen gestemd, werd beslo ten de gewraakte passage uit het re glement te laten vervallen. Het regentencollege behandelde in de ze vergadering tevens het tweede rap port „Hoekstra", waarin wordt ver klaard, dat het algemeen burgergast huis ongeschikt is als verpleeginrich ting. NEW YORK, 26 okt. De Britse c ureur Sterling Moss is te New York door het Amerikaanse autosport-publiek tot „Sportman van het jaar" uitgeroe pen. Hij ontving tijdens een korte plech tigheid. gehouden in het gebouw van de „Time-Life", uit handen van graaf Metello Rossi Dit Montelera een zilve ren beker. systeembouw voor scholen een groot succes is en kosten- en tijdbesparend werkt. Slechts door de medewerking van alle betrokkenen en vooral van ae rijksinstanties heeft men het Rotter damse plan kunnen verwezenlijken." De wethouder zei 1 maart 1961 als streefdatum aan te houden voor het begin van de tweede serie systeem- scholen. Deze omvat vier uloscholen, negen technische scholen en acht nijverheidsscholen voor meisjes. 1 maart 1961 wil men tevens beginnen met de bouw van de grote scholen flat voor het nijverheidsonderwijs. Daarin zullen vijf bijzondere en drie openbare scholen komen. Mr. J. G. M. Broekman, directeur- generaal van het onderwijs, toonde zich dankbaar voor het Rotterdamse initiatief, dat navolging verdient. WASHINGTON, 26 okt. (U.P.I.) De Amerikaanse kunstmatige satelliet „Ex plorer 7" cirkelt nu al meer dan een jaar om de aarde en nog steeds -angt men de signalen ervan op. De weten schap ontvangt op die manier gegeve..s, die vdn groot belang zjjn bij de studie van kosmische stralen, microtheorieten en de ionosfeer. Men leest ook uit ai, hoeveel hitte de aarde op bepaalde momenten af geeft en hoeveel hitte zij van de zon ontvangt. Dit kan belangrijk zijn voor hel opmaken van weervoorspellingen. De gegevens van „Explorer" worden door vijftien stations, verspreid over de gehele wereld, opgevangen en voor het eerst krijgt men nu een inzicht 'n het warmte-evenwicht tussen zon en aarde. De „wetenschappelijke muziek", die de satelliet uitzendt, zal echter spoe dig moeten eindigen. Er is een t^d- klok ingebouwd, die de uitzendingen een jaar na het afschieten van de sa telliet had moeten beëindigen. Dat deed men om de golflengte van 20 megacycles beschikbaar te krijgen voor andere doeleinden. De satelliet is echter r ig steeds bezig en indien dit betekent, dat de „automische wek ker" niet meer functioneert, zullen de uitzendingen van de satelliet nog wei twintig jaar kunnen doorgaan. BORKUM (W.-Dld.), 266 okt. (Rtr. - Vannacht is het 7.220 ton metende, on der Liberiaanse vlag varende vracht schip „African Princess" tengevolge van dikke mist bij Schiermonnikoog aan de grond gelopen. Sleepboten zijn in de nabijheid. Er bestaat geen gevaat voor de opvarenden. De reddingboot „Insulinde" ligt langszij. HONIG ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijsl Rijstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Vcrmicellisoep 43 ct. HONIG STOCKHOLM, 26 okt. De Nobel prijs voor litteratuur is dit jaar toege wezen aan de Franse dichter Alexis Saintléger-Léger. bekend onder het pseudoniem Saint John Perse. Saintléger-I^éger, die 73 jaar oud is, woont in Washington sinds het begin van de tweede wereldoorlog. In 1940 had hij het aanbod van de regering te Vichy de ambassadeurs- post in Washington te bezetten af. gewezen en vluchtte naar de Verenig de Staten. Hij werd literair adviseur van de congresbibliotheek te Washing ton waar hij ook het schrijven van gedichten, dat hij 20 jaar lang niet meer had gedaan, hervatte. De Zweedse academie der letteren wes Saintléger-Léger de prijs van 225.986 kronen toe voor „de verheven krachten van zijn gedichten, die met een vooruitziendheid de toestand van onze tijd weerspiegelen." Saintlégow-Lége,- werd in 1887 op het Franse eiland Quadeloupe geboren en in Frankrijk opgevoed. Hij kwam in diplom .tieke dienst en begon toen leeds gedichten te schrijven. Zi1n eerste grota werk Is na het in 1913 verschenen „Eloges" „Anabase", een lang euisch gedicht (1924). Daar hij het voor een diplomaat niet gepast vond gedichten te schrijven nam hij het pseudoniem Saint-John Perse aan. .Anabase" werd alom geprezen en in meer dan tien talen vertaald. Dit ge dicht zowel als zijn latere werken zijn abstrakt. Critici over de gehele we reld noemden-zijn taal „magisch" en bewonderden zijn unieke „experimen ten met woorden". Ondanks zijn suc ces besloot Saintléger-Legei zijn volgen de werken niet te publiceren zolang hij nog in diplomatieke dienst was. In 1932 kreeg hij de rang van ambassa- d .r en werd benoemd tot kanselier bij de Fr„nse regering betreffende bui tenlandse aangelegenheden. In die hoe danigheid behoorde hij tot de groep be langrijke mannen die de Franse bui tenlandse politiek In de jaren dertig bepaalden. Toen hij tijdens de tweede wereld oorlog naar de Verenigde Staten was uitgeweken, ontnam de regering Pétain hem het Frans staatsburgerschap en het legioen van eer, terwijl al zijn bezit- (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 26 okt. Tegen een 26-jarige chauffeur uit Maastricht heeft mr. H. Bourna, officier van justitie bij de rechtbank, twee maanden ge vangenisstraf geëist wegens het veroor zaken van een dodelijk ongeluk. Met zijn vrachtwagen roet aanhan ger wilde de chauffeur op 9 juli van dit jaar bij het kruispunt Stadionweg-Apol- lolaan rechtsaf slaan. Éen 18-jarige mis- je, dat recht naast de vrachtwagen reed, werd door de aanhangwagen ge raakt en kwma order de achterwielen van de grote, maar ongeladen wagen terecht. Zwaar gewond werd zij naar een ziekenhuis gebracht, waar zij nog dezelfde avond overleed. De chauffeur ontkende ter zitting met zachte stem, dat hij roekeloos of onachtzaam had gereden. „Volgens mij was ze nog ver genoeg van de hc verwijderd dat ik de bocht kon nemen", verklaarde hij. „Toen ik ech ter halverwege de bocht in mijn spie- fel keek, zag ik dat het meisje viel. k heb toen onmiddellijk geremd". „Dat het meisje niet ver genoeg van de hoek af was. blijkt wel uit het feit, dat u haar hebt overreden", ant woordde een der rechters. „Ik zou niet graag naast uw vrachtwagen rijden" vervolgde hij. Tee van de vier opgeroepen getui gen hadden het ongeluk zien gebeuren. Beiden waren van mening, dat het meisje rechtdoor had willen rijden en er kennelijk niet op gerekend had, dat aan de trekker nog een aanhangwagen vastzat. AMSTERDAM, 27 okt. Het Anto ni van Leeuwenhoekhuis, centrum van het Nederlands kankerinstituut, is aan zienlijk verrijkt, nl. met een compleet laboratorium voor elektronenmicros- copie. Deze nieuwe afdeling is onder gebracht in een totaal gerestaureerd bijgebouwtje. Woensdagmiddag is zij met een bescheiden plechtigheid ge opend. De stichting Koningin Wilhelmina- fonds, waarvoor de vereniging van die zelfde naam de offers verzamelt die ons volk brengt voor de kankerbestrijding, had bijna 300.000 beschikbaar gesteld: nl. één ton voor de verbouwing tc. en twee ton voor de in dit centrum onmis bare instrumenten. Met de leiding van de nieuwe afde ling is belast dr. E. L. Benedetti uit Rome, die vijf jaar aldaar en twee jaar in Parijs op het gebied der elek- tronenmicroscoper is werkzaam ge weest en die in mei 1959 bereid werd gevonden de inrichting etc. van wat nu zijn laboratorium is, voor te berei den. „Hij heeft iets goeds tot stand ge bracht", constateerde dr. M. Schoorl, directeur van het Antoni van Leeuwen hoekhuis. „In de enkele maanden 'at reeds in de nieuwe ruimte wordt ge werkt, heeft dr. Benedetti verrassende resultaten bereikt. Dr. Schoorl verwacht van het ge bruik van dit nieuwe instrument een verdieping van inzicht. Hij doelde op twee problemen; het effect van kanker verwekkende stof op het gezonde weef sel en het gedrag van kankerverwek kende en -versnellende viren. De in schakeling van de elektronenmicros coop maakt het mogelijk enerzijds bij voorbeeld de biochemische met de mor fologische gegevens te combineren en anderzijds nieuwe richtlijnen van on derzoek te verschaffen, (een virus kan alleen met de elektronenmicroscoop dchtbaar worden gemaakt. Het is nu logelijk nrecies vast te stellen waar in de cel zich de viren bevinden en voortplanten en hoe de cel hierop rea geert). „Zij hield toen de wagen haar pas seerde even in en reed onmiddellijk na dat de trekker haar gepasseerd was, weer verder. Daardoor kwam het voor wiel van haar fiets in aanraking met de voorwielen van de aanhanger en viel zij onder de auto", aldus verklaar de een 37-jarige tandarts, die achter het meisje had gereden. De officier van justitie meende dat de bestuurder wel hoogst onachtzaam en hoogst roekeloos had gereden, „vrachtwagens met aanhanger zijn nu eenmaal enorme gevaartes in het verkeer en men moet er wel heel goed mee kunnen rijden wil men er in het verkeer mee uit de weg ko men", aldus sprak hij In zijn requi sitoir. De verdediger pleitte voor vrij spraak. Op 9 november doet de rechtbank uitspraak. AMSTERDAM, 26 okt De procu reur-generaal bij het gerechtshof heeft tegen een 42-jarige confectionair uit Amsterdam bevestiging van het vonnis der rechtbank: vijf maanden gevange nisstraf met aft'ek van het voorarrest en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de maximum tijd (5 jaar) geëist wegens roekeloos en hoogst onvoorzich tig rijden met zijn auto op de rijksweg onder Diemen op 22 maart van dit jaar. Het is volgens de procureur-generaal aan verdachte's schuld te wijten dat twee personen het leven lieten, toen de auto van verdachte op de lin kerhelft van de weg frontaal in botsing kwam met een tegemoet komende, goed rechts rijdende auto. De slacht offers uit deze wagen waren de 77- jarige C. Visser en de 51-jarige J. S. Brink, beiden uit Zutphen. Mevrouw G. Brink-De Jong werd ernstig gewond. Terstond na het ongeval is de niet ernstig gewonde, verdachte naar zijn woonplaats Amslerdam gelift, zonder zich verder om de slachtoffers of zijn vernielde wagen te bekommeren. De liftgever kreeg echter argwaan en waarschuwde de politie. Deze arres teerde verdachte in zijn woning en nam daar ook een voor hem staande bijna lege fles drank in beslag. De rechtbank had niet bewezen ver klaard, dat verdachte onder invloed van sterke drank heeft gereden. De procureur-generaal ging hiermee ac- coord. „We weten niet welke rol de drank heeft gespeeld," zo zei hij. Niet temin verklaarde hij var mening te zijn, dat alcohol tezamen met de psy chisch zorgelijke toestand van verdach te oorzaak zijn geweest van dit „bui tengewoon ernstige ongeluk". Verdach te heeft de meest elementaire ver keersregels met voeten getreden. De verdediger,' mr. J. Viskil uit Haarlem, sprak van een „bewustzijns vernauwing" van verdachte, betoogde dat niet bewezen is dat verdachte drank heeft gebruikt vóór het ongeluk en opperde de mogelijkheid dat de confectionair verblind zou zijn geweest door het licht van de tegemoetkomende auto. Uitspraak 8 november a.s. De Franse dichter en diplomaat Saint John Perse (pseudonieum van Alexis Saintléger-Léger), wie de Nobelprijs voor letterkunde ij toegekend. tingen in Frankrijk werden geconfis- ceerd. Na de oorlog kreeg hij zijn bur gerrechten en bezittingen in zijn vader land terug, maar hij besloot in de V.S. te blijven. Naar verluidt bevindt hij zich op het ogenblik voor een bezoek in Frankrijk, ergens aan de Rlvièra. Na zijn vlucht naar de V.S. hervatte hij zijn letterkundig beroep. In 1944 schreef hij „Exile", welk gedicht klan-, destien in het bezette deel van Frankrijk werd uitgegeven. In 1946 volgde Vents" en In 1955 „Amers". Al deze werken werden als grote literaire ge beurtenissen beschouwd. Maar ondanks alle lof bleef Saintléger-Léger volkomen onverschillig voor de publieke reactie op zijn werken. Er waren in totaal 59 kandidaten voor de nobelprijs letterkunde en toevallig was de kandidaat die met SaintLégar- Léger als de favoriet werd beschouwd, eveneens een ex-diplomaat. Het is de Zuidslaaf Ivo Andric, die in 1941 ge zant in Duitsland was. Zijn bekendste werk is de roman „De brug over de ri vier de Drina" die de geschiedenis van Joegoslavië over een periode van 500 jaar behandelt. SaintLéger-Léger is de tiende Franse auteur, aan wie een Nobelprijs is toe gewezen. Hij wordt beschouwd als een van de opmerkelijkste en onafhanke lijkste dichters van deze tijd. Zjjn wer ken zijn door de Britse auteur Thomas Stearns Eliot die in 1948 zelf de Nobel prijs kreeg, in het Engels vertaald. De laatste Fransman die de Nobel prijs voor literatuur kreeg, was Albert Camus in 1957. Camus werd begin van dit jaar bij een auto-ongeluk gedood. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 26 oktober De ver zegelde deur van de ondergrondse com mandopost van de Bescherming Bevol king in Berg en Dal, waar de oefening Copex 26 leden van de BB een week lang hermetisch van de buitenwereld afgezonderd houdt, is gistermorgen even open geweest. Dat was nodig om de centraliste mej. J. Awater uit Nij megen over te brengen naar de am bulancewagen die haar met spoed naar het ziekenhuis bracht. Een acute blindedarmontsteking maakte nog geen 24 uur nadat zij was afgedaald in de ondergrondse post. een einde aan haar aandeel in de oefening Copex. AMSTERDAM 26 oktober Het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam heeft de zeer jonge Franse dichteres Minou Drouet uitge nodigd naar Nederland te komen. Op vrijdag 4 november a.s. zal zij in het I.C.C.-Paviljoen Vondelpark aanwezig zijn en om ca. 21.30 uur voorafgaan de aan het After-Dinner Cabaret met Adèle Bloemendaal, Lettie Oosthoek, Anton Rothuys, Phao Yan Tiong en Ruud Bos, zal zij een programma van eigen gedichten brengen, waarbij zij zichzelf begeleidt op de guitaar. Zij wordt naar Nederland vergezeld door haar pleegmoeder Madame Drou et en is zo verheugd naar Nederland te komen, dat zij een nieuw toilet heeft ontworpen van velours tulipe, dat zij „Princesse Juliana" heeft genoemd, dat door een vooraanstaande Parijse couturier gemaakt wordt en door haar op deze avond gedragen zal worden. LONDEN, 26 okt. Per 30 septem ber j.l. waren er over de gehele we reld, met uitzondering van de commu nistische landen 1488 vrachtschepen in aanbouw met een totale feihoud van 8.811.416 bruto register ton, tegen 1464 schepen met 9.124.175 ton aan het ein de van het vorige kwartaal, aldus ver meldt Lloyds Register of Shipping in haar overzicht over het derde kwar taal 1960. De teruggang is vooral te wijten aan het feit, dat er minder tan kers onderhanden waren. Engeland bleef de grootste scheepsbouwer. Het land had per 30 september 262 (261) schepen in aanbouw, met een tonnage van 1.752.843 (1.866.288), wat 19,9 (20,45) pet. van het wereldtotaal uitmaakt. Nederland, welk land per 30 juni nog de vierde wereldscheepsbouwnatie was, daalde af tot de zesde plaats met 7,26 (7,91) pet. van het wereldtotaal. Hoewel Japan 921.537 ton scheeps- ruimte in aanbouw had, bijna 60.000 ton minder dan in het vorige kwartaal, be hield het land met 10,46 pet. van het wereldtotaal de tweede plaats achter Engeland. Duitsland, dat zijn tonnage van 929.826 zag teruglopen tot 892.574, kon zich op de derde plaats handha ven, maar Italië klom van de zesde naar de vierde plaats op, met 766.187 (717.247) ton scheepsruimte op de hel ling. Zweden had met 749.830 ton ruim 31.000 ton meer in aanbouw dan per 30 juni en behield zijn vijfde plaats. Ne derland bouwde met een totaal van 639.436 ton, aanzienlijk minder dan per ultimo juni (721.622) en kwam daarmee zoals gezegd als zesde wereldscheeps bouwnatie uit de bus. De laatste vier van de tien grootste scheepsbouwlanden zijn respectievelijk Frankrijk met 630.563 (574.463) ton, de Verenigde Sta ten met 549.771 (619.457), Noorwegen met 312.073 '308.268) en Spanje met 284.588 (280.980) ton. Er waren >er ultimo september 251 olietankers in aanbouw, met een totale tonnage van 4.035.364, wat 45,8 pet. van de onderhanden zijnde scheepsruimte van alle vrachtschepen bedraagt. Vorig jaar, toen 5.219.663 ton oliescheepsruim- te op de helling stond, bedroeg dit 53,2 pet. van het wereldtotaal. Ten op zichte van het tweede kwartaal is het in aanbouw zijnde tankertonnage met 323.249 gedaald. Van de 251 tankers waren er 105 stoomschepen en 146 mo torschepen. Ook in deze sector blijft Engeland 'c lijst aanvoeren, zij het dat er minder olieschepen op stapel ston den, namelijk 833.700 (895.175) ton. Zweden blijft tweede met 511.215 (477.210) ton, en Italië derde met 433.430 (460.420) ton. Japan veroverde met 355.786 (345.800) ton de vierde plaats op Duitsland, terwijl Frankrijk vijfde (zevende) werd met 348.C44 (322.208) ton. Duitsland komt op de zes de (vierde) plaats met 321.658 (406.919) ton en De Verenigde Staten op de ze vende plaats met 273.102 (321.952). Dat de achteruitgang van de Nederlandse vrachtscheepsbouw vooral te wijten is LONDEN, 27 okt. Op de goudmarkt te Londen werd de pril» woensdag vast- gèsteld op 260 shilling per fine ounce, hetgeen overeenkomt met 36% dollar. Voordat de prijs aldus werd gefixeerd, werd een notering genoemd van 37 tot 38 dollar, na de fixatie werd een note ring genoemd van 36,50 tot 37 dollar. De dinsdag gemelde verkopen voor Zwitserse 'rekening hadden naar thans wordt aangenomen betrekking op winst nemingen. De waarde ervan wordt ge raamd op ongeveer drie miljoen dollar en zou betrekking hebben gehad op een hoeveelheid van twee tot drie ton. Donderdagmiddag te kwart over vijf Nederlandse tijd daalde de prijs tot 36 a 36y, dollar op enige verkopen van on bekende zijde. Dit Was de laagste prijs welke werd genoteerd sinds de stijging van de goudprijs te Londen vorige week donderdag is begonnen. Het bericht uit Parijs volgens hetwelk de verkopen van goud op de markt al daar werden toegeschreven aan een in terventie door de Amerikaanse monetai re autoriteiten werd in Londen met de grootste reserve beschouwd. Handelaars te Londen wijzen erop, dat Indien de Amerikaanse autoriteiten zich hebben onthouden van ingrijpen te Londen dat als een wereldmarkt geldt en welke plaats door de Federal Reserve Bank of New York onlangs werd beschreven als een der voornaamste instellignen van de internationale economie, nauwelijks kan worden aangenomen, dat de Ame rikanen tot interventie zouden overgaan te Parijs, dat slechts een nationale markt is. Woensdagavond om kwart over zes daalde de prijs verder tot 35.75-36.25 dollar, doch op de daling bleek een meer prijshoudende stemming te ont staan. Wanneer de fixatie van de goud prijs vandaag zou geschieden op het midden van deze prijsspreiding zou de prijs uitkomen op ongeveer 255 shilling of 15 shilling beneden het gisteren be reikte rekord van 270 shilling, doch nog 5 shilling boven de pariwaarde van 250 shilling. Het bericht uit de Verenigde Staten omtrent een daling van de Ame rikaanse goudvoorraad met 9'/« miljoen dollar had niet veel invloed daar deze daling onder de gegeven omstandighe den opmerkelijk klein werd geacht. aan het teruglopen van het in aa1 zijnde tankertonnage blijkt wel uit "e feit dat ons land in deze sector van o vijfde naar de achtste plaats is alS:" daald met 261.013 tegen 348.836 ton. I\e" gende is Denemarken (199.650) ton tiende Spanje (10.370 ton.) In totaal /as per 30 september 0V®£ de gehele wereld (met de genoema restrictie) 3.329.810 ton scheepsruinv. i onderhanden met een andere bestel? ming dan die van het land van a?Jh bouw.' Hiervan wordt 17,7 pet. in pan gebouwd, 16,6 pet. in West-DU'"* land, 14,1 pet, in Zweden 11,4 pet. 'a Nederland, ,6 pet. in Groot-Britta" nië en 7,1 pet. in Frankrijk. De landeIj welke het meeste nieuwe scheeps uibj' te importeren zijn Liberia (689.717 toni' Noorwegen (618,037) ton), en Groot Bri1' tannië (537.610 ton). Engeland bouwde van zijri totale tob' nage 14,4 pet. voor het buitenland. He' exportpercentage van Japan bedroe» 63,9 van West-Duitsland 62,1 van Zwe' den, 62,5 en van Nederland 59,5 pc'- Van de 138 schepen in aanbouw, ware" er in ons land 66 voor andere landeh bestemd. Hiervan krijgt Engeland er l3' Denemarken 13, Zweden 8, Griekenland 5, Canada en Noorwegen elk 4, Frank rijk 3, het Britse Gemenebest 2, IJsland 2, Indonesië 2 en Indië, België, Cost? Rica, Liberia, Panama, Spanje, Thai' land en de V.S. elk 1. SHARPNESS, Engeland. 26 okt. (U.P.I.) Op de rivier dé Severn zijn vanmorgen dichtbij Sharpness twee I tankboten met elkaar in aanvaring ge- I komen, waarbij vermoedelijk vijf per- I sonen om het leven zijn gekomen. De 1 aanvaring had plaats in dichte mist. I Een der boten vloog in brand en de andere is naar men veronderstelt, ge- explodeerd en gezonken. Vijf beman- ningsleden worden vermist en zijn waarschijnlijk omgekomen. KOEPING, Midden-Zweden, 26 okto ber (Rtr.) Te Kolsva bq Koeping is een militair vliegtuig op een boerderij neergestort. Zeven mensen kwamen in de vlammen om. De piloot heeft het toestel vermoedelijk tijdig verla ten. ROTTERDAM. 26 in <je Waai-, haven, bij het overslagbedrijf Kruwal, is vanmorgen het 1325 ton metende Rijn schip „Medusa", bij het laden van ijzer erts door midden gebroken en gezon ken. Dit schip vaart onder Franse vlag en is ongeveer zestig jaar oud. De 52- jarige Duitse schipper H. Koeler lag ziek te bed, maar kon zich tijdig met vrouw en twee kinderen in veiligheid stellen. Ook de overige opvarenden kon den, zelfs zonder natte voeten te krijgen overstappen op een bunkerscheepje. Boven het gezonken schip staat vijf meter water. ENSCHEDE, 27 okt. De opleidings school voor de detailhandel hier heeft een permanente huisvesting gekregen. Het is een fraai uitgevoerd, uit zeven tien lokalen bestaand gebouw, waarin 280 leerlingen, afkomstig uit Twente, Gelderse Achterhoek en Salland, echt» étalages en winkelruiten ter beschik- 53. Terwijl hij in roekeloze galop langs de helling stormt, vraagt Thorfinn zich af, of het niet beter is Erwin te waarschuwen. Deze is dichterbij en kan Gurds bende onderscheppen, maar de driftige prins kennende, aarzelt de jager. De kans is groot, dat ze hem zo niet doden, dan toch gevangen zullen nemen. Van verre ziet hij Erwins tentenkamp liggen en hij houdt zijn paard in. Al krijgt hij de kans sijn boodschap over te brengen, zal men hem daar dan geloven? Dan hakt hij de knoop door. Hij breekt een eind tak af, bindt daaraan een lap van zijn eigen kleed en geeft zijn paard de sporen. Weinige ogenblikken later stormt hij zijn primitieve vredesvlag hoog opheffend tussen de verbaasde krijgers door in woeste vaart het tentenkamp binnen. LADY GAYrpRP MAT VAN PARUS TERUG 'DAG, DAMES. LADY 6AYF0RD, LAAT IK UW TAS NEMEN. RUWE OU, DANK U, MIJNHEER. MAAR IK KAN HEM WEL ZELF DRAEEN. LAND. ONZIN Z.UN DOVER DRAAG BLK GEVAL ZELF.' FEATURES SYNDICATE COPY!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2