Makkers staakt uw wild geraas nieuw Nederlands produkt Mist dramatische synthese RUFFINO GIETHOORN wil Lager Wiede" G Het lichaam afweer tegen indringers in oprechte en ernstige poging Militairen in Nieuwersluis hoeven niet na te dienen niet echt heten Transplantaties stuiten op moeilijkheden Film in Sinterklaassfeer Fons Rademakers stelt teleur CHIANTI Geen verlaging als straf meer voor onderofficieren OLIFANT HET TERREIN VAN DE NORELPRIJSWINNAARS Prins Bernhard bij de première mmm KAMERCOMMISSIE MEENT: WITTE BLOEDLICHAAMPJES TREKKEN ALS SOLDATEN TEN STRIJDE TEGEN AANVALLERS VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 PAGINA 13 Nicwcij«T SMOKING jr Een en aromatische Latakia tabakken. oude en jonge jenever Slippende vrachtauto rijdt in op jongeman GEURIG KOEL ZACHT Gemakkelijke prooi voor inbrekers Tintelend spel van rijke glanzen, GOUDA kaarsen I et toekennen van de Nobel prijs voor geneeskunde aan twee nog onbekende ge leerden voor hun onderzoekingen inzake de immunologie, zal de krantenlezer niet veel zeggen, want de namen van de onderzoe kers Burnet en Medawar zijn nog niet eerder in de kolommen van de dagbladen verschenen. Ook de medicus-practicus zal zich mis schien tevergeefs afvragen of hij deze namen kan thuisbrengen, omdat zij de resultaten van hun onderzoekingen niet publiceren in de algemene medische tijdschrif ten maar in meer op theoretische problemen gerichte periodieken. Het terrein waarop zij zich bewe gen is vooralsnog in hoofdzaak theoretisch en zeer ingewikkeld. Toch had de Australiër Burnet die bacterioloog is van origine, zijn naam al vereeuwigd door het ontdekken van de verwekker van een toen (1937) nog nieuwe ziekte de Q-koorts. Oorspronkelijk Query fever. De naam vraagtekenkoorts zal deze ziekte wel hieraan dan ken, dat men aanvankelijk de oorzaak van de koorts respectie velijk de ziekte niet kon verkla ren. Het is een als regel niet ern stige besmettelijke ziekte, die over de gehele wereld is verspreid, maar in ons land vrij zeldzaam is. Zij heeft, zoals in de geneeskunde gebruikelijk is, de naam van de ontdekker gekregen: rickettsia Burneti. Geschenk voor Fabiola Niemeijer mixture A1...een koel brandende mélange van pittige Burley A16Ó een goede ontvangst H.V.DISTIILEERDERIJ VAN U.MELCHERS W..SCHIEDAH Eenzaam verdwijnt Guus Hermus in het nachtelijk duister van de Amsterdamse grachten. Slotscène van „Makkers, staakt uw wild geraas". wat afleiding te zoeken, brengen de beide smartelijk getroffen mensen een bezoek aan een op pakjesavond schaars bezette bioscoop, waarop ze naar huis terugkeren om de voor elkaar bestem de surprises uit te pakken. Op dat mo ment wordt hun jongen door zijn vrien den in zwaar beschonken toestand thuis gebracht. Toch zijn de ouders gelub; kig dat ze hun zoon weer veilig bi] zich hebben, al zal hij waarschijn lijk de volgende dag weer het gezel schap van zijn slechte vrienden zoeken. AMSTERDAM, 28 okt. Een door de filmmaker zelf bedacht en zonder hin derlijke beperkingen van de zijde van de producent in beeld gebracht gege ven, zich te Amsterdam afspelend in de door en door Nederlandse sfeer van het Sinterklaasfeest. Moeilijk kan men zich betere voorwaarden wensn voor het welslagen van een Nederlandse film. En toch. toch is „Makkers, •taakt uw wild geraas", de eerste film Van de Nederlandse Filmproductie "taatschappij te Rotterdam, die zich een geregelde produktie als alleen blaar toe te juichen doel heeft gesteld, een teleurstelling geworden. Een teleur stelling, die des te groter is, omdat em oprechte en ernstige poging "j de weg van de minste weer stand en commerciële concessies te ver mijden en een film af te leveren, die het leven niet uitsluitend bekijkt door een humoristische bril, ma,ar die alge meen menselijke problemen, geplaatst tegen een typisch Nederlandse achter grond, op dramatisch verantwoorde wijze wil behandelen. Aan goede bedoelingen heeft het dus niet ontbroken. Aan een gegeven vol perspectief en dramatische mo gelijkheden evenmin. Dat het resul taat niettemin onbevredigend is, moet uitsluitend worden geweten aan de filmvorm, die dit gegeven tenslot te van de regisseur en samensteller van hët draaiboek, Fons Rademakers, heeft gekregen. Diens idee was het om een drietal gezinnen, elk met eigen problemen en JAoeilijkheden, te plaatsen in de won- S?rüjke sfeer van de tijd, die aan het fr'tvt Nicolaasfeest voorafgaat, een tijd van gulhartigheid en goede wil, waarin de mensen elkaar willen verrassen en hhj maken. Maar ondanks al die goede voornemens en ondanks de tijdelijke bereidheid om anderen terwille te zijn, ziet het er naar uit. dat er maar heel weinig blijvend zal veranderen en dat het leven zijn vroegere loop zal herne men. Drie gezinnen In het eerste gezin zijn de man en «e vrouw van elkaar vervreemd De Vrouw, fotografe van 1be1r.91ep'1.^Ln iP; zelfstandig en onafhankelijk le^c"JU den. De man doet zijn best de huwe «jksband te herstellen. Op sUrP]r ^ond waagt hij een laatste Pu" het bekijken de speelgoedaap «ië zij voor haar zoontje Viordt mevrouw Leegher (Ellen vogel) *ich een moment bewust van de leeg. heid van haar bestaan. flng. Vermomd als Sinterklaas, brengt hij een bezoek aan zijn vrouw en hun ^jfjarig zoontje. Even ziet het ernaar hit, dat de vrouw van gedachten zal Veranderen, maar als ze na afloop «et gezellige familiefeestje samen acn- terblijven. ervaart hij, dat het besluit ,an zijn vrouw onherroepelijk is en een zaam verdwijnt hij in het nachtelijke v het tweede gezin is de man een jh'ouwenjager, die zich zelfs niet ont- om op de vooravond van Sint Ni- »;aas een afspraakje te maken met nieuwste verovering, een Franse jrahnequin. Als de kinderen, moe van spu spelen met de pas gekregen ge- e henken, naar bed zijn, verzint hij een v^bus om zijn vrouw alleen te laten, aisk- de sfeer van het feest doet hem, hg hij de plaats van de afspraak reeds ker bereikt, op zijn schreden terüg ren en - zich verzoenen met zijn er die zich intussen realiseert, dat deAh'ssehien morgen al weer een an- Jal zijn, aan wie hi"' zijn amoureu- jAttenties zal schenken. Paa derde gezin bestaat uit een echt- hiet een achttienjarige zoon, die l0e tvan de ouderlijke banden probeert fcfju niaken. "Vrpprt nlc Ho ioncrH maken. "Vreed als de jeugd kan dèlpè g?a* hij de avond van de vijfde dinneri me* z'"'n vrienden en vrien- «Uders ken eenzaam .uu-„ fen café doorbrengen, zijn •cheniLm vo1 liefde gekochte ge- •enken eenzaam achterlatend. Om Advertentie IMP. - OUD - HAARLEM LEEUWARDEN, 28 okt. Te Kol- lum is gistermiddag de 17-jarige L. van der Wal uit Oudwoude, werkzaam bij de gemeentesecretarie te Kollum, door een slippende vrachtauto geraakt en zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de dag in het academisch ziekenhuis in Groningen is overleden. het duister verdwijnt. Tenslotte verdient iedere Nederland se film een kans, al is het maar de kans om van de gemaakte fouten te le ren. Een minder geslaagde Nederland se film immers is altijd nog beter dan helemaal geen film. Want alleen een continue produktie geeft onze filmers en acteurs gelegenheid de nodige er varing en routine op te doen. En een continue produktie is slechts mogelijk, als het publiek zich bereid toont, in gro ten getale van het werk kennis te ne men. Wat een eerlijk opgezette en se rieus uitgewerkte film als „Makkers, staakt uw wild graas" zeker verdient. Ftn. (City, Amsterdam en Den Haag, Lu- mière, Rotterdam, Cinema Palace, Haarlem - 18 jaar). ROTTERDAM, 28 okt. Als. een vroege Sinterklaassurprise werd gister avond in het Lumièretheater de eer ste speelfilm van de, alhier gevestig de, Nederlandse Film Produktie Maat schappij „Makkers staak4; uw wild ge raas", vertoond. Deze galavoorstelling werd opgeluisterd door de tegenwoor digheid van prins Bernhard, de minis ter van Justitie mr. A. C. W. Beer man, de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Rot terdam mr. G. E. van Walsum en later op de avond door door mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, en vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers uit de film- en bioscoopwereld. Na afloop werden verscheidene me dewerkers voor het filmdoek gehaald door de directeur van de N.F.M. mr. J. M. Landré. In de pauze waren zij reeds aan de prins voorgesteld. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 okt. Militairen, die geplaatst zijn in het depót voor disci pline (Nieuwersluis) nemen deel aan de dagelijk dienst en hoeven derhal ve niet na te dienen. Dit is in het al gemeen de mening van de Tweede Ka merleden, die zich bezig houden met de wijziging van het militaire strafrecht en het tuchtrecht. In artikel 32 van de Dienstplichtwet is namelijk bepaald, dat dienstplichtigen, die niet aan de dagelijkse dienst hebben deel genomen door het ondergaan van een straf, door ongeoorloofde afwezigheid of door de sertie tot nadienen verplicht kunnen worden. Verschillende leden zijn het niet eens met het voorstel de verleging als straf voor onderofficieren af te schaffen. Zij zeggen zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken, dat men terwille van het beroepskader een straf wil afschaf fen zonder rekening mee te houden, dat deze straf dan ook niet op het dienstplichtige kader, dat veel groter is, kan worden toegepast. Voor dienst plichtige onderofficieren vindt men het een zeer effectieve straf en het be roepskader hoeft daar tegen niet in be scherming genomen te worden, zo wordt gesteld. Zeer vele andere leden hebben echter geen bezwaren tegen de afschaffing van de verlaging, omdat de ze straf ook niet aan officieren kan worden opgelegd. Over de behandeling in hoger beroep van strafzaken uit overzeese gebieds delen (thans door het hoog militair ge rechtshof in Den Haag) wordt opge merkt, dat het oprichten van militaire appèlhoven .n de overzeese rijksdelen veel praktischer is en meer in overeen stemming met de koninkrijksgedachte. Geen samenhang De wijze, waarop Fons Rademakers dit gegeven, waarnaar Jan Blokker het scenario schreef, tot draaiboek heeft verwerkt en in beeld heeft gebracht, bevestigt alleen maar de indruk, die we reeds bij het zien van zyn film „Dorp aan de rivier" kregen: hij mist de gave om met beelden een vernaai te vertellen; de voornaamste eis, die aan een filmmaker mag worden ge steld. Er zit_ verband noch samenhang in de verschillende scènes, waarvan er vele zoals bijvoorbeeld het bezoek van Ank van der Moer als mevrouw Keizer aan de grammofoonplatenzaak en de reclamefoto, die Ellen Vogel als mevrouw Leegher-Buwalda wil maken van haar zoontje, dat natuurlijk gaat huilen als het lachen moet slechts anecdotische waarde hebben. In „Dorp aan de rivier" viel dit mis schien minder sterk op, omdat de ro man van Antoon Coolen waarnaar deze film was gemaakt, algemeen bekend was, zodat de toeschouwer eventuele hiaten in het verhaal uit zijn geheugen kon aanvullen. Nu echter de film zelf het verloop der gebeurtenissen duide lijk moet maken en het verband moet leggen tussen de lotgevallen van de drie verschillende gezinnen, die paral lel lopen en gedeeltelijk in elkaar grij pen, valt het uiterst moeilijk de draad vast te houden. Fons Rademakers heeft, het gelaten bi) een reeks camera- en microfoon- notities, die op zich vaak verdienste lijk zijn, maar waaraan de dramati sche synthese, het beeldritme, dat de in de film optredende figuren met le ven had moeten bezielen en de toe schouwer bij hun lotgevallen had moeten betrekken, totaal ontbreekt. Slechts een enkele maal en wel in de scene waarin Ellen Vogel zich bii het bekijken van de speelgoedaap die zij voor haar zoontje heeft gekocht,' van haar eenzaamheid en de leegheid van haar bestaan bewust wordt, weet hii door een suggestieve camera-instelling en een gespannen beeldwisseling te onL roeren. Het spreekt vanzelf, dat bij een zo verbrokkelde en fragmentarische ver gelding van het verhaal de verschillen- j"; fionren- Guus Hermus en Ellen Vo- ppI Guus Oster en Yoka Berretty, Jan gel Guus vz d Moer al d r-Ulm£htnaren en Mieke Verstraete, drie eohtp w ter 4r ina van Faassen. J' C'. v'« Jkfen Ton van Duinhoven Maxim Hamel en io enkcle kans in kleinere rollen, geen komen hebben om tot ontwikkeling het en de toeschouwer tc boeien, met de camera ÊereSlstre deze acteurs, die in vroegere filmrol en of voor de televisie de nodige ervari g hebben opgedaan, is er geen dramati sche bewogenheid, noch continuïteit m het verhaal, noch zelfs pakkende dialo gen, die de toeschouwer bij de hande ling betrekken en hem doen mee-leven. Men kijkt er slechts met min of meer belangstelling tegenaan en luistert toe, hcewel, wat dit laatste betreft, de ver staanbaarheid wel eens te wensen over laat. Positieve punten Niettemin zijn er punten, waarop met waardering kan worden gewezen en waarmee we willen hesluiten, opdat men ons niet van negativisme ten op zichte van de Nederlandse film zal kun nen beschuldigen. De sfeervolle foto grafie van Eduard van der Enden bij voorbeeld, met name bij de (documen taire) inzet van de film, als de titels op i H komen, de surrealistische locnt van Sinterklazen door Amsterdam n aan het slot de zielige, steeds klei- die ïor<ï?nde figuur van Guus Hermus, m zijn Sinterklaasvermomming in Prins Bernhard liet zich donderdagavond bij de première van „Makkers, staakt uw wild geraas" voorstellen aan de regisseur en enkele medewerkers. Van links naar rechts Ank van der Moer, mevr. Rademakers, Fons Rademakers en de prins. iethoorn heeft de filmnaam „Lager Wiede", die in het rapport van de provincia le planologische dienst was toebedacht aan een samen te voegen geheel Giet- hoom-Waimeperveen, met kracht van de hand gewe zen. Burgemeester H. van der Goot die overigens wel was ingenomen met de filmbedrijvigheid die Bert Haanstra en zijn me dewerkers indertjjd in zijn gemeente hebben te weeggebracht, noemde donderdag in de Gemeen teraad deze filmnaam in het kader van de gemeen telijke herindeling onver teerbaar. En de raadsle den vielen hem daarin hij- De overgrote meerderheid van de raad was ook niet bijster enthousiast over het denkbeeld van deze gemeentelijke herindeling als zodanig. „Laat Giethoorn, Giet hoorn blijven, maar als het niet anders kan, dan maar met Wanneperveen tezamen." Dit bleek het oordeel te zijn van de beide onafhankelijke en Punterdorp wil zich zelf blijven, desnoods samen met Wanneperveen de vier P. v. d- A.-leden. Weliswaar acht men op geestelijk terrein bepaal de tegenstellingen tussen de beide bevolkingsgroe pen aanwezig, maar men ziet daarnaast zoveel overeenkomstige belangen, dat men het verschil in geestelijke gevoelens wel overbrugbaar acht. Een afwijzend standpunt ten aanzien van de ge meentelijke herindeling werd ingenomen door de enige Anti-Revolutionaire afgevaardigde, die er de voorkeur aan gaf om eventueel van noordwest- Overijssel één gemeente te maken, wat dan de ge- meiente Steenwijk zou moeten worden. Deze spreker baseerde zijn me ning op het langzamer hand wegvallen van het begrip afstand, op de ver anderde tijdsomstandig heden en op de gemeen schappelijke belangen van het gebied noordwest- Overijssel. In de motive ring van de gemeente lijke samenvoeging, neer- geleegd in het rapport van de provinciale plano logische dienst was de na druk gelegd op de ge meenschappelijke recrea tieve karakters, van beide gemeenten in het Over ijsselse plassengebied. Voorts wordt gepleit voor een vroege re inschakeling van de raadsman. For meel krijgt de raadsman thans pas in zage van de stukken, als de dagvaar ding is uitgebracht. Daarvoor kan hij de processtukken niet inzien (in de praktijk is men op het ogenblik wel soepel) en heeft hij niet het recht om de verhoren door de officier-commissa ris bij te wonen. (Advertentie) HEERENVEEN, 28 okt. In de nacht van woensdag op donderdag is op drie plaatsen in Heerenveen inge broken. Uit een schoenenhandel werd zestig gulden kasgeld ontvreemd. Ten huize van een notaris werd eveneens het kasgeld a zestig gulden meegeno men. Bjj het nakijken van de bureau laden vonden de inbrekers hier ook een enveloppe, waarop stond: „reservesleu tels van de Heerenveense Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij". De man nen maakten er een dankbaar gebruik van en gingen naar het kantoor „ach ter de kerk", waar zij met de reserve sleutels de brandkastdeur en de bin- nenkastdeur ontsloten. Ruim elfhonderd gulden was hun buit. De sleutels vond de boekhouder naast de kluis terug. (Advertentie) De immunologie houdt zich bezig met de afweerreacties van het lichaam tegen lichaamsvreemde eiwitten. Deze reacties bestaan in de vorming van anti-lichamen: antigeen -anti-lichaam reactie of aanvaller - afweerreactie. Tot voor hort werd de immunologie vooral beoefend door de bacterioloog; bacteriën en virussen zijn immers li chaamsvreemde eiwitten bij uitstek. Ais zjj het lichaam zijn binnengedron gen komen de afweerkrachten in het geweer. De witte bloedlichaampjes, de soldaten in het bloed, worden ge mobiliseerd en trekken tegen de aan valler ten strijde, hierin grotelijks ge steund door het zware geschut van de anti-lichamen, welke de vijandige ei witten verlammen en onwerkzaam ma ken zodat de witte bloedlichaampjes ook een numerieke overmacht de baas kunnen worden. De witte bloedlichaampjes zijn altijd aanwezig maar de antistoffen niet, de ze ontstaan in de loop van de kinder jaren onder invloed van kleine aanval- letjes. Zij zijn zeer specifiek, dat wil zeggen alleen gericht tegen die ene ziekteverwekker. Enkele micro-orga nismen hebben een zo grote aanvals- kracht dat zij het individu bij de eer ste aanval ten gronde richten of ern stige schade berokkenen, zodat het aan de vorming van anti-stoffen niet toe komt. Daarom moeten wij ons tegen deze ziekten (pokken, cholera, difterie, kinderverlamming enz.) kunstmatig immuniseren (onvatbaar maken) door inenting (vaccinatie) met gedode of verzwakte micro-organismen, die het lichaam niet ernstig ziek maken, maar wel de antilichaamvorming in voldoen de mate aanzetten. De vorming van an tistoffen is dus een uiterst nuttig, zelfs noodzakelijk hulpmiddel. In gelukkig zeer zeldzame gevallen mist het li chaam het vermogen tot vorming van antistoffen met als gevolg dat het kind op jonge leeftijd aan overigens weinig betekenende infecties overlijdt. Individueel eiwit De immunologische reacties komen alleen tot stand als de lichaamsvreem de eiwitten onveranderd in de bloed baan respectievelijk m de weefsels ko men, door directe invasie in de bloed baan via een wond, een injectie of in direct via de huid of de slijmvliezen. De zoeven al genoemde specificiteit van de reacties is wonderbaarlijk. Het is vooralsnog onbegrijpelijk hoe het li chaam de talloze lichaamsvreemde ei witten ui* elkaar houdt, herkent en weet te onderscheiden van zijn eigen eiwitten. Het is nauwelijks te veel gezegd dat welhaast elk mens zijn eigen specifieke eiwit heeft, dat hem evenals bij de vingerafdrukken het geval is, onder scheidt van anderen, ook van zijn naas te familieleden. De talloze bacteriën in ons maag darmkanaal doen ons geen kwaad zo lang zij de barrière van het darmslijm vlies niet kunnen passeren. Wat gebeurt er met de relatief gro te hoeveelheden eiwit die wij dage lijks als voedsel tot ons nemen? Wi) moeten ons dit vereenvoudigd zo voor stellen, dat deze grote eiwitmoleculen door het verteringsproces tot in klei ne onderdeeltjes, aminozuren, worden afgebroken en eerst dan door darmwand worden opgenomen. Als wij bloedworst eten ondervinden wij daarvan geen enkel nadeel, inte gendeel. Zouden wij runderbloed ech ter bij wijze van bloedtransfusie in gespoten krijgen, dan zou dit ernstige reacties, zelfs de dood tengevolge heb ben. Hetzelfde gebeurt bij een bloedtrans fusie met menselijk bloed van een ver keerde bloedgroep. Iemand met bloed groep A heeft antilichamen tegen bloedgroep B, waardoor eventueel in gebrachte rode bloedlichaampjes van de bloedgroep B gaan samenklonteren. Bij een transfusie van bloed van de zelfde bloedgroep treden als regel geen complicaties op. Wij kunnen een bloed transfusie beschouwen als een trans plantatie, er wordt - vloeibaar - weef sel overgeplant. immuunininnn mmiminmnimmmmimmnnimnnnmmimmiimmmimmiiimnmnmimnmmmmnnninninnminnnmnnimm methoden om de zogenaamde immuno logische barrière te overwinnen. In het dierexperiment heeft men hiermee al enig sukses geboekt. Het is mogelijk gebleken bij kleine knaagdieren, mui zen en ratten met nauwkeurig gedo seerde röntgenstralen het beenmerg - waar het bloed wordt gevormd - te ver nielen en deze dieren daarna met been merg van andere dieren te voorzien, dergelijke transplantaties zijn zelfs ge lukt met beenmerg van andere dier soorten. Maar de antistoffen uit het lichaam van de gastheer lieten zich niet onbetuigd door het nieuwe been merg 11a enige tijd weer af te breken. Verder speurend bleek dat een lang duriger sukses kan worden bereikt door milt en lymfklieren van de gastheer te verwijderen respectievelijk te bestra- I6I1» Bjj de mens is de ervaring nog zeer gering omdat experimenten op de mens met dergelpke gevaarlijke ingrepen niet verantwoord zijn. De blijvende resul taten van enkele experimenten met slachtoffers van ongewilde bestraling met radio-actieve stoffen, die men been- Als na een ernstige verbranding de huid ter plaatse is afgestorven zal men een heel dun huidlapje van een ander gezond lichaamsdeel' overplanten. Bjj deze vorm van transplantatie heeft men meestal wel sukses. Het lukt echter niet huid van een ander mens over te planten. Dat mislukte altijd. Het lijkt aanvankelijk wel eens goed te gaan maar na korte tijd sterft de transplan- taat af. Het lichaam vormt antistof fen tegen het vreemde eiwit van de overgeplante huid. Meer sukses heeft men met bottrans- plantatie. Bij sommige beenbreuken kan de stevigheid en een snelle gene zing het best verkregen worden door fixatie met een metalen pen of een beenspaan. Daarvoor behoeft men met eens een menselijk bot te gebruiken, maar kan worden volstaan met *a', bot. Dit is niet in tegenspraak met het voorgaande want het kalfsbot wordt binnen enkele weken geheel afgebro ken Het doel is dan echter bereikt om dat'het eigen in die tijd gelegen- heid heeft gehad weer voldoende sterk te worden waarbij het bovendien kan profiteren van het kalkdepot ter plaat se. Transplantaties Het overplanten van gehele organen zoals een nier is chirurgisch-technisch wel mogelijk, maar stuit op immunolo gische bezwaren. Het zoeken is nu naar merg van donoren met dezelfde bloed groep heeft gegeven zijn onvoldoende bekend om conclusies te wettigen. Voor alsnog zijn wij niet verder dan een vroeg theoretisch en experimenteel stadium en nog lang niet toe te spreken van een nieuwe geneeswijze van enkele bloedziekten. Het zou pdele hoop wek ken bii patiënten respectievelijk de ou ders van zieke kinderen, een positie ver geluid te laten horen. Er zijn de laatste jaren m de me dische literatuur enkele gevallen be schreven van blijvend geslaagde nier transplantaties. Dit betrof identieke (een-eiige) tweelingen, bij wie een der gelijke overplanting in wezen een autotransplantatie is, een overplanten van een orgaan bij één mens, waarbij men immunologisch ook geen moeilijk heden behoeft te verwachten. Behalve ais chirurgische prestatie is hier dus niets nieuws onder de zon. Dit jaar is echter voor het eerst ook een geval beschreven van een voorlopig suksesvolle operatie bij een immunologisch niet geheel iden tieke tweeling. Door middel van rönt genstralen heeft men het immuun- reactievermogen tijdelijk onderdrukt. Zes maanden na de operatie werkt de nier nog steeds goed, hoewel bij onderzoek bleek dat er veranderin gen waren opgetreden, die wezen op een lichte immuunreactie. Het zal verder moeten worden afgewacht hoe de overgeplante nier zich zal houden in het toch redelijk vertrouwde mi lieu. In elk geval is er - voorlopig nog geen sprake van dat nieren en andere organen zelfs bü naaste familieleden zo maar overgeplant kunnen worden zoals in enkele populaire bladen op on verantwoordelijke wijze is voorgespie geld. Het wachten is nog op de ge niale figuur die het probleem van de immunologie zal afronden, zoals Meda war het nog niet zo lang geleden onge veer heeft uitgedrukt. Van een aantal andere processen en ziekten is men nu doende de theore tische grondslag bloot te leggen, die ons zal moeten helpen bij het voorko men en eventueel bestrijden ervan. Sommige ziekten zijn op te vatten als een gevolg van overdreven afweerre acties van het lichaam tegen schade lijke stoffen van buiten. Voorts is ge bleken dat in het lichaam ook afweer reacties tegen eigen lichaamseiwitten kunnen optreden. Mogelijk ligt hieraan in een deel of de meerderheid der ge vallen toch een al of niet overdreven afweerreactie tegen een schadelijkheid van buiten het lichaam ten grondslag, waarbij het lichaam dan ook eigen n- chaamssubstantie betrekt. Waarschijn lijk zal de verklaring voor het ontstaan van een bekende ziekte als gewrichts- rhpumatiek uit die richting komen De gewrichtskapsels vormen bij deze ziek te het strijdperk waar de antilichamen zich misschien als Don Quichottes hef- tig teweer stellen tegen min of meer denkbeeldige vijanden. Dit alles ten koste van het gewrichtskapsel da* zijn beschadigingen slechts weet te repa reren met functioneel gezien overtol lige bindweefselvorming, waardoor de bewegingen van het gewricht nog meer beperkt worden. De immunologie is met dit alles wel ver buiten het ter- rem van de bacteriologie getreden. In korte tijd heeft zij zich ontwikkeld tot een zeer veel belovende jonge tak van de geneeskundige wetenschap. S. Advertentie Tintelend spel van rijke glanzen, GOUDA kaarpen! DEN HAAG, 28 okt. In de loop van de maand oktober is in Madrid een In het Spaans gestelde „Grama- tica Holandesa" verschenen van de hand van prof. dr. C. F. A. van Dam te Utrecht, en H. Th. Oostendorp, lector in het Nederlands aan de Uni- versidad central te Madrid. Het eerste Het eerste exemplaar van deze „gramatica Holandesa" is bestemd voor de toekomstige koningin der Bel gen en inmiddels naar koning Boude- wün gezonden, nadat bericht uit Brus sel was ontvangen dat zijne majesteit het geschenk zal aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13