Bezwaar tegen verklaring der kardinalen c.s. „Eerst moet Nieuw-Guinea op eigen benen staan" JURY spreekt Nederlandse zeelieden vrij van moord THAISE GASTEN UIT ONS LAND VERTROKKEN BEVANS weduwe keert zich ook al tegen GAITSKELL PAUL VLAANDEREN en de klep* Vooral tegen passage over Algerije Bandopname van privégesprek Westelijke nota's over Berlijn Bolshoi-solisten in ons land Daarna soevereiniteitsoverdracht Marine verplaatst raketproeven Jullie moeten niet meer aan deze geschiedenis denken Militairen spelen Bel^ië-Nederland Prioriteit voor Benelux-tunnel Bezoek aan Vredespaleis Venijn in Labour-partij aantal cruises Het nieuwe Boekhuis geopend Minister Marijnen: VETTERE MELK: GEEN BEZWAREN VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 PAGINA 2 Protest van Franse parlementsleden KhroesjtsjevMcmillan „Topconferentie in 1961" Russisch argument verworpen In V.N.-rapport: „Massale terugkeer van Belgen in Congo" Nederlands vrachtschip redt schipbreukelingen Interpellatie gevraagd over politiesalarissen D.V.P.-resolutie aan minister Toxopeus Projectiel kwam, tussen arbeiders terecht Edammer maakt schets voor verzetsmonument in Rotterdam Hockeyteam o.I.v. African Queen weer in moeilijkheden Laatste beroep op Nederlanders P. Bromberg Rotterdam wil ivel meewerken H.A.L. maakt record, Standbeeld van Gysbert Japiks LAOS AANVAARDT RUSSISCHE HULP Socialistische motie verworpen PARIJS, 27 okt. (K.N.P.) De ver- Marxisten er inderdaad in geslaagd zijn klaring van de Franse kardinalen en aartsbisschoppen, welke vorige week na de bijeenkomst n Parijs is gepubliceerd, wordt thans vooral wat betreft het ge deelte dat over Algerije handelt, door een aantal parlementsleden van rechts en van het centrum aangevallen. In een brief aan kardinaal Gerlier, voorzitter van de conferentie der kar dinalen en aartsbisschoppen, ontkennen deze kamerleden dat zij de waarde van bisschoppelijke woorden verdacht zou den willen maken. Maar zij achten zich wel geschokt door de verklaringen over het drama Algerije, met name over de rol en het optreden van het Franse leger in Algerije. Ook vormt de om schrijving van het toekomstig statuut van dat land onderwerp van protest. „Wij geloven", zo luidt het -chrijven, „dat iedere Fransman trots moet zijn op de moed en dapperheid van het leger. En daarom is het wel erg pijnlijk in uw communiqué insinuaties daarover te moeten lezen. Is het gepast een parallei te trekken tussen het terroris me dat in Algerije en in het moeder land woedt en een wettige onderdruk king daarvan, die in iedere oorlog on vermijdelijk is? Het is merkwaardig dat men nu moet vaststellen, dat de NEW YORK, 27 okt. (Rtr.) De New York Times meldt vandaag uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Sovjet-Uni- de Westduitse rege ring heeft meegedeeld dat premier Khroesjtsjev In het bezit is van een bandopname van z(jn onlangs In New York met de Britse premier Macmillan gevoerde gesprek over het houden van een nieuwe topconferentie In 1961. Bij de mededeling aan de Westduitse regering zou te kennen gegeven zijn, dat Khroesjtsjev met de bandopname voor de dag zou komen als Macmillan zijn versie van het onderhoud zou bestrijden. De New York Times, die niet over inlichtingen beschikt over de wijze van opnemen van het bewuste gesprek en ook niet vernomen heeft of Macmillan van de opname op de hocgte was, schrijft voorts, dat het voorzover be kend nog niet eerder is voorgekomen, dat veronderstelde particuliere gesprek ken tussen eerste ministers van grote mogendheden op de geluidsband zijn opgenomen. MOSKOU, 27 okt. (Rtr.-U.P.I.) - Frankrijk. Amenka en Engeland heb ben de Russische regering een nota over Berlijn d en toekomen, die een antwoord is op de jongste Russische nota over deze kwestie, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde verno men. De nota's zijn gisteren overhandigd. De Sovjet-Unie wordt er in gewaarschuwd dat elke beperking van het luchtverkeer in de aanvliegroutes naar West-Berlijn. „een gevaarlijke toestand" zal scheppen In dezelfde nota's, waarvan de teksten vandaag werden gepubliceerd, zeggen zü niet het argument van de Russen te aanvaarden, dat de Sovjet-sector van Ber'jn deel uitmaakt van de staat Oost-Duitsiand. LEOPOLDSTAD, 27 okt. (A.F.P.) Een rapport over ,,de massale terug keer van Belgen naar Congo en hun toenemende invloed in het Congolese bestuur" zal, naar van betrouwbare zÜ- de is vernomen, binnenkort door de V.N.-vertegenwoordigers in Congo aan de secretaris-generaal der V.N. gezon den worden. Op het ogenblik zouden zich 6.500 Bel gen in Leopoldstad bevinden tegen 4.500 eind juli. Volgens het rapport zou de Sabena dagelijks honderd Belgen naar Leopoldstad brengen, die hun te rugkeer als definitief beschouwen. On der deze Belgen zouden zich hoge Bel gische bestuursambtenaren bevinden. Een Belgische functionaris zou on langs verklaard hebben, dat Congo thans geen behoefte meer heeft aan de V.N. omdat de Belgen er zijn. VISBY, 27 okt. (U.P.I.) Het Nederlandse vrachtschip de „Star Dordrecht" heeft vanmorgen vroeg vijf bemanningsleden gered van de Finse kustvaarder „Stella" die ter hoogte van Visby, op het Zweedse eiland Gotland, is gezonken. De vier andere opvarenden van de Stella, twee mannen en twee vrouwen, werden door een helicopter van de Zweedse marine opgepikt. Het Nederlandse vrachtschip redde de vijf bemanningsleden, nadat deze uren in een kleine reddingsboot hadden rondgedreven. De Stella was met een lading steenkool op weg van Stettin, toen zij vanmorgen om vijf uur nood seinen uitzond. Een helicopter, een vliegtuig en twee bergingsvaartuigen werden onmiddellijk uitgezonden om hulp te verlenen. DEN HAAG, 27 okt. De heer Blom (PvdA) heeft in de hedenmiddag gehouden vergadering var. de Tweede Kamer toestemming gev'aagd de mi nister- van binnenlandse zaken en van justitie te interpelleren over de sala riëring der ambtenarer van politic Op deze interpellatie-aanvraag zal woensdag worden beslist. de marteling als een slogan uit te bui- te i, om zekere Fransen een kwaad ge weten te bezorgen". De adressanten menen, dat daardoor in het buitenland de eer en grootheid van het Franse leger in discrediet wordt gebracht. En wat het toekomstig statuut van Algerije aangaat zeggen de adressanten zonder meer, dat het een zuiver politieke zaak is. En bovendien hebben vele Fransen en Mohammedanen het verworpen als strijdig met de grondwet en strijdig met het welzijn van Algerije. HOLLANDIA, 27 okt. In een openbare ledenvergadering heeft de Democratische Volkspartij een resolu tie goedgekeurd welke betrekking heeft op de soevereiniteitsoverdracht in Nieuw Guinea. Het standpunt van het bestuur was reeds eerder ter ken nis van minister Toxopeus gebracht, meer in het bijzonder wat betreft een vast te stellen streefdatum voor het uitoefenen van het zelfbeschikkings recht. De voorzitter van de D.V.P.de heer Runtoboy richtte in dit velband de aandacht op de toestand in Indonesië. Hij legde nadruk op de omstandigheid dat men daar niet in staat bleek te zijn eigen zaken te regelen. Voor wat Nieuw Guinea betreft zou de soeve reiniteitsoverdracht niet op een chaos mogen uitlopen en in dit verband mag de overdracht niet tot gevolg hebben, dat de niet-autochtonen het land uitgezet worden zoals in Indone sië is gebeurd. De vrees van sommige Indonesiërs, dat de D.V.P. hen zou dwingen het land te verlaten, acht de heer Runtoboy ongegrond. „Iedereen die het land vooruit wil helpen, kan hier blijven", aldus de D.V.P.-voor- zitter. De D.V.P. heeft ook aandacht voor de discriminatie waaraan de Indische Nederlanders van de zijde van het goevernement onderhevig zijn, een discriminatie ten opzichte van de „uitgezonden" krachten, waarvan het gevolg is dat vele Indische Neder lander Nieuw Guinea verlaten. De D.V.P.-resolutie die aan de minis ter zou worden aangeboden bevat o.a. de volgende punten: Er kan slechts dan sprake zijn van een soevereiniteitsoverdracht in Nieuw Guinea, wanneer Nieuw Guinea in staat is om zelf per jaar tachtig miljoen gulden op te brengen voor het ALKMAAR, 27 okt. De Marine heeft besloten om haar proefnemingen met lichtraketten, die tot voor kort in de nabijheid van Petten werden gehou den, naar elders te verplaatsen. Zij is tot dit besluit gekomen na een misluk te proef, de vorige week donderdag, die een aantal arbeiders aan de kust een benauwd ogenblik heeft bezorgd. De Marine heeft inmiddels haar excuses aangeboden aan de Rijkswaterstaat te Alkmaar, die de arbeiders in dienst heeft. Lichtraketten dienen voornamelijk om signalen te geven en hebben dus geen explosieve lading. Sinds geruime tijd oefent de Marine met deze projectielen in een duinterrein bij Petten. Normaal legt een lichtraket een afstand af van hoogstens één kilometer, omdat h' laag over de grond wordt afgeschoten. Na een brandtijd van ongeveer 2 seconden smoort hij ergens in het terrein. Don derdag jl. is vermoedelijk een der afge schoten raketten tegen een verboging in het terrein geketst, waardoor hij de lucht inschoot en een afstand aflegde van ongeveer drie en een halve kilome ter. Ook had het projectiel door onver klaarbare oorzaak een langere brand tijd. De raket kwan terecht op een pier, waar een twintigtal arbeiders bezig was met het vlechten van zinkstukken ter versterking van de strandhoofden. Hoewel het apparaat in tal van stukken uiteenspatte, werd niemand van de vlechtwerkers gewond mede dank zij het feit, dat de arbeiders zich snel op de grond lieten vallen. De proefnemin gen zijn na dit voorval onmiddellijk af gelast. ROTTERDAM, 28 okt. De stlch. ting centraal verzetsmonument Rotter dam heeft de beeldhouwer H. C. M. van Lith te Edam verzocht de nodige schetsontwerpen te maken voor een verzetsmonument, dat ergens in de stad een plaats zal moeten krijgen. Omtrent de plaats van het monument is nog geen beslissing gevallen, het denkbeeld van plaatsing op het beurs plein heeft men nog niet laten varen. Ook wordt o.m. gedacht aar\het Kruis plein. financieren van het overheidsapparaat. Om de economische ontwikkeling te stimuleren dient er een volkskrediet bank te worden opgericht. In 1961 dienen er vijftig jonge Papoea's naar het buitenland gestuurd te worden voor een moderne' weten schappelijke scholing. Veertig procent van hen dient een technische studie richting te kiezen. De regering moet de gelijke rechten van alle bevolkingsgroepen - ook die der niet-autochtonen - erkennen. De verdediging van Nieuw Guinea dient te worden versterkt en de op richting van het Papoea-bataljon moet moet worden versneld. De Karei Door man dient constant in de wateren van Nieuw Guinea te blijven. De Nederlandse overheid dient in Nieuw Guinea te blijven, totdat Nieuw Guinea in staat is op eigen benen te staan. SCHIPHOL, 27 okt. Donderdag is in ons land aangekomen het Russische solisten-paar, dat in ons land in de op voering van het ballet „Giselle" de hoofdrollen zal vertolken. Het zijn de twee eerste dansers van het Moskouse Bolshoi-theater, mej. Raissa Stroutcko- va en de lieer Youri Zjdanov. De dansers zullen optreden bij hét Nederlands Ballet, dat van 1 tot en met 21 november in Den Haag^ Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Breda en Maastricht^ een reeks van voorstellin gen van dit ballet zal geven. ROTTERDAM, 27 okt. Op de At lantische Oceaan is de Canadese sleep boot Melanie Fair met op sleeptouw het achterschip van de African Queen weer in ernstige moeilijkheden geraakt. Eige naren en assuradeuren hebben een be roep gedaan op L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst een laatste poging te ondernemen om de African Queen in veiligheid te brengen. De sleepboot Ge le Zee is reeds van haar station op de Azoren vertrokken en zal in de loop van vanmiddag het in nood verkerende transport bereiken. De Gele Zee zal trachten de African Queen naar Madeire te brengen. DEN HAAG, 27 okt. Ook dit jaar zullen de Nederlandse en Belgische mi litaire hockeyploegen op 11 novemter (wapenstilstandsdag) tegen elkaar uit komen. Het Nederlandse elftal is voor deze wedstrijd, die ditmaal in Brussel wordt gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Kolle (HBS): achter: Hendrik- se (BMHC) en Van Rossum (Togo): midden: Meyer (SCHC), Van Wensen (MOP) en Van Drongelen (HTCC); voor: Van der Broek (BMHC), Van 't Hooft (Hilversum), Mollenburgh BHMC), Dekker (BHMC) en Krol (Lei den). Reserves zijn: Van de Rovaart <HDM), Burbach (Zwolle) en De Bruin (HHYC). Oud-international Bromberg is coach van de ploeg BROWNSVILLE, 27 okt. (UPI) De uitsluitend uit mannen bestaande jury in het „proces van Brownsville" tegen twee Nederlandse zeelieden heeft bel den onschuldig verklaard aan de moord op de 35-jarige schoolonderwijzer Sal vador Loya. Het „onschuldig", dat de jury uitsprak over de beide Nederlandse zeelieden, moest in het Nederlands worden ver taald. Toen zij in hun moedertaal het „onschuldig" uit de mond van de tolk vernamen, liepen zij op de rechter toe, drukten hem de hand en stamelden: „dank u wel". „Ik wil, dat jullie ook niet meer aan deze hele geschiedenis denken", zei de rechter daarop. „Allen zijn nu vrij, en tracht alles maar te vergeten over deze kwestie." Hoe denken jullie nu over onze rechtspraak, wilde de rechter nog weten. JVIaar de beide jonge mannen waren te gelukkig om zich daarin te verdiepen. Zij konden het nog niet helemaal verwerken, dat zij nu wer kelijk vrij waren. De heer S. van de Pol van de Hol- land-Amerika-Lijn, bij welke maat schappij de zeelieden in dienst zijn, zei. dat beiden aan de zorgen van de immi gratie-autoriteiten zullen worden toe vertrouwd, die hun papleren in orde zullen maken, zodat de beide jonge mannen naar Nederland terug kunnen keren. Zij zullen per vliegtuig naar New York gaan, waar zij de eerste de beste boot van de Holland-Amerika-Lijn zul len nemen voor hun thuisreis. De officier van justitie had de jury verzocht beide Nederlanders schuldig te verklaren aan „moord met boos opzet". ROTTERDAM, 27 okt. Rotterdam wil meewerken aan prioriteit voor de Beneluxtunnel, mits deze tussen Vlaar- dingen en Schiedam te bouwen oever verbinding in 1961 wordt begonnen. Daarbij zitten o.a. als overwegingen voor, dat allereerst het zich snel ont wikkelende industriegebied in Botlek en Europoort ermee gebaat zal zijn en in de tweede plaats wordt verwacht, dat de bouw van de Willemstunnel in Rot terdam er tocb niet door vertraagd zal worden. Dit deelde de wethouder van open bare werken, mr. H. Bavinck, vanmid dag tijdens de raadszitting mee. Zoals men weet is ten aanzien van de Beneluxtunnel, nu het rijk de bouw ervan niet zelf binnenkort ter hand kan nemen, gedacht aan een N.V., ».e vor men door de gemeenten Vlaardingen, Schiédam en Rotterdam en het bedrijfs leven. Deze N.V. zou de exploitatie op zich nemen en door middel van tolhef fing het door haar geleende kapitaal met rente moeten terugontvangen. In 1980 zou die tunnenl dan tolvrij kun nen zijn. Wat de Willemstunnel in het hart van Rotterdam aangaat, men zal in 1961 moeten overgaan tot het onteige nen en later afbreken van ongeveer achthonderd woningen Rotterdam geeft er de voorkeur aan, dat de Willemstunnel gelijktijdig met de spoorwegtunnel wordt gebouwd. Hier wordt een korte zesbaanstunnel ge prefereerd. Getracht wordt met de Nederlandse Spoorwegen tot over eenstemming te komen. In ieder ge val verwacht de wethouder, dat er in de periode 1965-'70, als zowel de Brienenoordbrug als de Beneluxtun nel in gebruik zullen zijn, een aan zienlijk soulaas voor het snelverkeer zal zijn verkregen. Ook rijkswater staat beseft, zei de wethouder, dat de Willemstunnel urgent is. Mr. Bavinck verklaarde zich ten aan zien van de Beneluxtunnel voor een vierbaanstunnel omdat de plannen daarvoor geheel gereed zijn en een zesbaanstunnel weer nieuwe ontwerpen nodig zou maken. Hij zei niet de doodstraf te willen eisen. Op „moord met boos opzet" staat in Texas een straf van twee jaar tot levenslang ofwel de doodstraf. ROTTERDAM, 28 okt. Het winter- cruiseprogramma van de Holland Ame rika Lijn omvat dit jaar een groter aan tal vakantiereizen dan ooit tevoren. Het vlaggeschip „Rotterdam" zal vier reizen maken, t.w. een wereldreis die 77 dagen zal duren en voorts drie rei zen naar West-Indië. De „Nieuw-Am- sterdam" heeft acht cruises op het pro gramma staan, alle naar Zuid-Amerika en West-Indië. De „Statendam" maakt vijf reizen, waarvan vier naar het Caraibisch gebied en een naar het Mid dellandse Zeegebied, terwijl de „Maas dam" een tweetal reizen naar West- Indië onderneemt. Totaal staan er dus negentien reizen op het programma, waaronder vier speciale kerstcruises. -» (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 oktober Een druk achter het vliegtuigraampje filmende koning Phumipol was het laatste wat vanmorgen bij het afscheid op de vlieg basis Ypenburg gezien werd van het Thaise koningspaar. De oosterse gas ten werden bjj hun vertrek uitgeleide gedaan door koningin Juliana, prinses Irene, de minister-president, minister Luns, de beide voorzitters van de Ka^ mers en andere autoriteiten. De ka pel van de koninklijke luchtmacht speelde vrolijk' de Saint Louis Blues toen het gezelschap de luchthaven op kwam. Na koningin Juliana en prinses Ire- AMSTERDAM 28 okt. De staats secretaris van O.K. en W., mr. Y. Scholten, heeft donderdagmiddag met een enorme sleutel de nogal kleine voordeur geopend in de grote glazen voorgevel van het nieuwe Boekhuis der vereniging ter bevordering van de be langen des boekhandels en haar instel lingen in Nieuw-West. Daarmede stel de de bewindsman officieel het boekhuis in gebruik. Van 1917 af was het boek huis der bijna 150 jaar bestaande ver eniging, wier vierde behuizing dit is, gevestigd aan de Herengracht in de bin nenstad. In een toespraak heeft de staatsse cretaris er op gewezen da», Nederland niet alleen bekend is om zijn bewon derenswaardige boekdrukkunst maar ook om zijn boekenproduktie. Volgens de jongste cijfers is ons land de vijfde op de ranglijst, gemeten naar het inwoner tal en de negende op die van de absolu te cijfers. Geen slechte positie voor een klein land als het onze, aldus mr. Scholten. LEEUWARDEN, 28 okt. Gedepu teerde staten van Friesland hebben de Friese staten voorgesteld een bedrag van 15.000 beschikbaar te stellen - ls bijdrage voor de oprichting van een standbeeld an de zeventiende eeuwse Friese dichter Gysbert Japiks. Dit standbeeld zal in 1966 worden onthuld tijdens de herdenking van Gysbert Ja piks, die dan 300 jaar geleden is over leden. I-ei beeld komt in Bolsward, de stad waar hij heeft gewoond en is ge storven. Een Gysbert Japikseomité 1666-1966 heeft zich belast met de voor bereiding van de herdenking waarvoor onder meer een historische optocht, een openluchtspel, een tentoonstelling en een muzikale manifestatie op het VIENTIANE, 27 okt. (AFP/Rtr.) De regering van Laos heeft de Russische economische hulp aanvaard, die de pas benoemde Russische ambassadeur het land heeft aangeboden, aldus heeft premier Soevanna Phoema meegedeeld. Soevanna Phoema zei, dat over de vorm van de hulpverlening later ge sproken zal worden. Hij deelde ook mee, dat morgen de Amerikaanse militaire en economische steun "waarschijnlijk weer zou „toe vloeien". De militaire hulp is opge schort wegens een breuk in het Lao- tische leger en de economische hulp was tot een minimum gereduceerd. West-Duitsland De minister voor bondsraadszaken. Hans Joachim von Merkatz, is benoemd tot minister voor vluchtelingenzaken. Hij volgt prof. Oberlander op, die wegens kritiek op ziin nationaai-socialistisch verleden is afgetreden. (DPA) ne (prins Bernhard die morgen naar Iran vertrekt, was verhinderd) en en kele leden van het gevolg de hand te hebben gedrukt verdwenen koning Phu mipol en zijn gemalin in de Fokker Friendship die hen naar Zwitserland zou vliegen. Enthousiast wuifden ko ningin. en prinses nadat het vliegtuig zich van ae grond had losgemaakt. Eerder vanmorgen had koning Phumi pol en koningin Sirikit, ditmaal niet vergezeld door Nederlandse vorstelijke personen, een bezoek gebracht aan het Vredespaleis. Zij werden er rondge leid door de president van het bestuur van de Carnegiestichting, jhr. mr. dr. A. Tjarda van Starkenborch Stachou- wer. In de prachtige beschilderde Fer dinand Bolzaal onderhielden koningin Sirikit, gekleed in een kersenrode met bont afgezette complet en koning Phu mipol zich met de in toga gestoken rechters van het Internationale Hof van Justitie, die aan hen waren voor- festeld. Het paar bezocht ook de zgn. apanse zaal. Minister Luns, die enige explicatie gaf, toonde de koning een handtekening van de prins-regent, die hij in 1948 in het gastenboek geplaatst had. „Toen was ik toevallig ook in Nederland, zij het onofficieel, merkte de koning op, s De verplichtingen van koningin Juli ana waren vanmorgen na het afscheid overigens nog niet ten einde in Den Haag, Vanmiddag heeft zij namelijk de officiële opening verricht Van het Rode Kruis ziekenhuis. DEN HAAG, 27 okt. Vanmorgen hadden ie koning en de koningin van Thailand in het Huis ten Bosch een de putatie van de NIBEG (Nederlands- Indische Bond van Ex-Geïnterneerden) en leden van het Comité Birma-Siam spoorweg ontvangen. Namens beide groepen werd het woord gevoerd door de heer B. A. van Ketel, die er o.a. aan herinnerde dat Thailand de geboorte had gezien van deze orga nisatie en dat de aanleg van de Birma- spoorwe* 18.000 doden had geëist. Daar na bood hij de koning een boekwerk over Rembrandt aan waarna mevr. E- S. Kok-Dijkhuis de koningin een boeket anjers aanbood. Hierna werden de le den der beide delegaties aan het ko- ningspaai voorgesteld. Drs- F. Tymstra, van de Wereldomroep, bood tenslotte aan de koning twee albums aan met gramofoonplaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 27 okt. De verhogW* van het vetgehalte van de melk van 2"» pet tot 3 pet kan zonder bezwaar doof' gaan. Minister Marijnen zei hedenmiw dag in de Tweede Kamer dat een vefj hoging van het vetgebruik met 3.8 graE per dag beslist geen schadelijke invloe® op de gezondheid heeft. De gevolge® van de noodzakelijke verhoging van prijs met één cent per liter zijn door regering terdege overwogen. Daarom de prijsverhoging ingaan per 1 janua" a.s„ de datum waarop ook de eerst® uitbetaling van de hogere kinderbijsD' gen zal plaats vinden. De mededelingen van de minister wa* ren een antwoord op de vragen, di® mevr. De Roos-Oudegeest (PvdA) he' denmiddag had gesteld. Mevr. De Roo* had o.a. gezegd dat door de verhoging van het vetgehalte het publiek gedwon' gen wordt per jaar 10 miljoen kilogra1? botervet meer te consumeren. Dat klonk erg indrukwekkend, maar per hoof» van de bevolking is het nog geen kil°' gram per jaar. De door mevr. De Roos gevraagd® keusvrijheid van de consument is prak' tisch uitgesloten. Het zou alleen ver* antwoord zijn om twee soorten melk 'n de handel te brengen als dat uit een oogpunt van volksgezondheid beslis» noodzakelijk zou zijn. Dat is echter nie» het geval. De minister ontkende dat> zonder verhoging van het vetgehalte, een prijsverlaging van de melk moge* lijk zou zijn. Het standpunt van d® betrokken organisaties was voldoende bekend zei de minister. Een socialistische motie waarin werd voorgesteld de maatregel op te schorten, werd door de Kamer verworpen. Voof stemden alleen de PvdA, de pacifis' tisch-socialisten en de communisten- Ook dr, Ir. Vondeling (PvdA) stemd® voor de motie hoewel hij als voorzittef van de adviescommissie aan de ministef had geadviseerd het vetgehalte wel t® verhogen. „Ik had de prijsverhoging niet verwacht", aldus de heer Vonde' "ng in zjjn stemverklaring. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 okt. De weduwe van wylen Aneurin Bevan, het socialistisch Lagerhuislid mevrouw Jenny Lee, heeft stelling gekozen etgen de leider van haar partij Gaitskell. Zij zal haar stem in de verkiezing voor het partijleider- schap uitbrengen op Harold Wilson. Zij maakte dit bekend in een schrijven be stemd voor de partij-organisator voor Labour in haar kiesdistrict. Er is hier niet sprake van het uitlekken van de Inhoud van een particuliere brief. Het was duidelijk de bedoeling: dat de boze woorden van Jenny H#ee wereldkundig zouden worden gemaakt. In haar schrijven heet het onder meer „Er is geen hoop dat een verenigde en krachtige socialistische partij tot nieuw leven kan worden gebrach» on der het leiderschap van de heer Gaits kell. Ik waardeer zijn vele goede gaven maar hij lijdt aan enige dodelijke te kortkomingen. Rechts extremisme en een onbuigzame geest zijn voor een lei der van Labour hoedanigheden welke slechts verdeeldheid kunnen scheppen. Ik ben diep verontrust over de huidige verdeeldheid in de partij. Di» gaat veel verder dan een gewettigd meningsver schil dat men mag verwachten in een democratische organisatie". Z;j beschul digt Gaitskell ervan dat hij misbruik maakt van zijn officiële positie ais par tijleider om weerstand te bieden aan een meerderheidsbesluit van de jaaf vergadering waarbij ze doelt op d® beslissing dat Labour zich zal verplich» ten tot een defensiebeleid gebaseerd eenzijdige kernontwapening doof Brittannië. Jenny Lee geniet grote achting in de Labourfracfie en wordt aanbeden door de linkervleugel van de partij- Lang nadat haar man Aneurin Bevafl. zich had verzoend met Gaitskell °v® de kwestie van de kerndefensie op de jaarvergadering van Brighton bleef zo trouw aan de groep die eens geleid werd door haar echtgenoot waarvan leden zich met trots „Bevanianen ble- ven noemen, zelfs nadat hun leider wV teruggekeerd in de orthodoxe sodalis'1' sche schaapskooi. Inzoverre haar schrijven onthult da' Jenny Lee niet op de hand is va® Gaitskell. bevat de brief geerynieuws- Niemand had anders verwacht. Maat haar schrijven is karakteristiek voor een wezenstrek van de Britse Labour' partij, welke gedurende de laatste helft vaa haar 60-jarig bestaan eed waarlijk machtige reserve heeft ge vormd aan gal. venijn, afgunst eB onbroederlijke haat. He» is geen won» der.dat het Engels electoraat zich fieeft afgewend van een partij welke wereldbroederschap preekt, maaf waarvan zoveel leden altijd de dolk gereed houden om elkaar in de rug te steken. ve nm van ve mz 54. Voordat de krijgers hem een strobreed in de weg kunnen leggen, is Thorfinn al in het midden van het kamp en laat zich snel van zijn paard glijden voor de tent van Erwin. Grijpt hem", schreeuwt de .prins vol woede en verbazing, als hij ziet, wie daar kalm op hem toewandelt. Lenig duikt Thorfinn onder de knuisten door en roept de prins toe: „Ik kom in vrede, dat ziet ge en ik kom uit bittere nood. Laat mij tenminste spreken" „Goed, die kans zul je hebben", zegt Erwin grimmig, „hoewel er weinig is, dat je mij vertellen kunt en wat me zal opwinden." „Gurd is met al zijn aanhangers op weg naar de koningsburcht", roept Thorfinn. „Ge hebt de burcht daar met slechts een hand vol krijgers achtergelaten. Uw moeder, uw vrouw zijn daar. Ge kunt zelf wel begrijpen, wat er staat te gebeuren." Even kijkt Erwin de jager aan, dan krult zijn lip zich in een spottende grijns. „Denkt ge werkelijk, dat ik dat geloof, Thorfinn? Wie in Noorwe gen zal zo idioot zijn openlijk strijd aan te durven binden met ons leger? Kom nu... hahaha... Maar ik begrijp je wel. Je poogt ons hier weg te krijgen om je handlanger, die oude Olaf, te redden. Nee, vriend, dat zal je niet lukkken. Olaf zit natuurlijk hier in de buurt, anders zou je je niet zo druk maken. En vin den zal ik hem. Grijpt hem, mannenHij weet, waar de berenjager zit en als hij niet spreken wil zullen we hem tot spreken dwingen." OH, INA IK (SA DOOP MN ZEEZIEKTE ALS HET SCHIP NIET EERDER "NAAR ZINKT ZON AL IN DE HAVEN VAN DOVER. HET WATER IS ZO KALM ALE, EEN VIJVER COI'YKTCUT SWAN FEATURES SYNDICATE anv AAVPORD IS TE ZIEK ON HELDER TE DENKEN^ ''NIETS,LIEVE... BEHALVE DAT IKl NE BEROERD VOEL A GEEF M'J DIE TASU GAAT EVEN ZITTEN EN IK BREH6 UW BAGAGE POOR DE DOUANE NIETS AAN TE GEVEN?'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2