E KAMER AANVAARDT MOTIE-BRUINS SLOT Pater Stokman trekt zijn amendement in Koningin opent Rode Krais- ziekenhuis in Den Haag Eén dag bij de Norbertijnen Bernekring wekt met grammofoonplaat belangstelling op voor abdij Utrecht als magneet Gevecht om melkprijs Minister tegen verlaging van Collegegeld herenmode-tip SHAWLS Raadhuis staat op instorten Arbeider dreigt met tijdbom Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd Twee Nederlan ders omgekomen VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 PAGINA 3 O !^eluk 0p deRijn ^eense Zeepont wordt verloren geacht Van «m«S5SL»5-P boeg 'n een kuil Subsidie theologische faculteiten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 27 okt. Het onderling beraad in de avond van woensdag en de morgen van don derdag over het probleem van de subsidiëring van de theologische faculteiten aan bijzondere uni versiteiten heeft ertoe geleid, dat tijdens het openbare Kamerdebat vandaag vrij spoedig een oplos-' sing uit de impasse werd bereikt. Pater Stokman trok zijn amen dement, waarin om subsidiëring werd gevraagd, in en vrijwel de gehele Tweede Kamer aanvaard de de gewijzigde motie van dr. Bruins Slot (A.R.). Alleen de communisten stemden tegen. m op/tders/tp! 20 stuks ■•■•••■ZZ ■•■■••■■aas' •••■•aisu,' deze zaterdag multicolours Double-face beide kanten aparte modekleuren Kippen beter dan de witheren gehuisvest Bezoek aan verraste patiënten Op Texel Achtergevel ruim 40 cm. uit het lood „Een aardigheidje" Zwager gechanteerd Geen vervolging tegen Zaandamse waar schuwer Bij autobotsing in Duitsland 45000 bezoekers op „Macroplastic" Feestelijk, flonkerend licht GOUDA kaarsen 1 Weggelopen jongen aangehouden Grootvader bestolen Ir. Chr. Bronkhorst (Advertentie) De garantieprijs voor melk is vastgesteld. Het „groene front' maakt zich op voor het jaarlijks Parlementair gevecht tussen de mi nister van landbouw en de agrarische •"eikacrobaten. Deze keer zal het vooral over drie dingen gaan. De minister heeft een garantieprijs vast gesteld op grond van de kostprijs; ae boeren hadden een garantieprijs gewild die gebaseerd was op diezelfde kostprijs plus daar bovenop nog de Produktiviteitsstijging waaruit zij de lonen moeten betalen. De bewinds man wil verder slechts een garantie geven voor een hoeveelheid van vijf miljard kg geproduceerde melk per laar, de boeren wilden - eveneens in verband met de produktiviteits- ftijging - deze hoeveelheid uitge breid zien tot 5,31 miljard kg melk. ten derde factor van belang is, dat e gemengde bedrijven op de zand gronden er, zoals altijd, met een ge middelde garantieprijs slechter af komen dan de gespecialiseerde weide- bedrijven, waar de kostprijzen het laagst zijn. De boeren hadden graag gezien, dat de minister deze bedrijven tegemoet zou komen met een extra- toeslag op de voergraanproduktie van 15 miljoen. De minister geeft ook Wel een extra toeslag, maar hij gaat daarbij minder ver dar de boeren bilden. Het grote kernprobleem is dus Weer volop aan de orde. In de agrarische sector Tapen de bedrijfs- types - klein, groot, gemengd, ge specialiseerd door elkaar heen. Dat schept moeilijkheden als men garan tieprijzen gaat baseren op een gemid delde kostprijs. De praktijk heeft echter bewezen, dat een meerprijs- Systeem niet te hanteren valt. Trou wens, als wij daar in Nederland al mee begonnen, hoe zouden we dan nog kunnen verlangen dat binnen de EEG de prijzen naar elkaar toe gaan groeien. Die moeilijkheid blijft dus bestaan De situatie gaat echter te meer klemmen nu het geldende systeem van kostprijsberekening veel scherper geworden is. Het tweede kernprobleem is dat van de hoeveelheid gegarandeerde melk. De bewindsman wil die op vijf miljard kg handhaven. De boeren Zeggen natuurlijk: Wat hebben wij aan produktiviteitsverhoging als U d«s de meerdere produktie die daar- ji* voortkomt niet wilt garanderen. antwoord van de minister is dan 11 jaar in een nieuw trefwoord sO)en te vatten: valorisatie. Verhoog "e afzet van zuivelprodukten en maak er goede prijzen voor. Verbreek het starre afzetpatroon, kom met nieuwe dingen. Goed, zeggen de boeren dan, maar ons werk houdt bij de zuivelfabriek op. Als anderen Voor de valorisatie moeten zorgen, Waarom zouden wij dan gestrait moeten worden wanneer zij in hun taak te kort zouden schieten? Daar zit wat in. Als men nagaat hoe moeizaam in het produktschap zuivel ronde kazen vierkant en vervol gens weer rond gepraat worden, wie b.edenkt welk een ijselijke verstar- r'ng in dat schap van detailhandels- Zjjde naar voren kwam in de kwes- tle over de melkautomaten, kan ?°eilijk anders doen dan erkennen kt de boeren het hier niet voor het g8en hebben. ®n enigermate nieuw aspect aan de zaak is de loonkwestie. De stellin°eren verkeren in de veronder- het met name na een motie van ProduktT6rlid Van der ploeg dat deiükp lteitsstijgingen, die het lan- voor d ^middelde te boven gaan aj„ e boeren niet moeten worden par r°°md door een verlaging van de dat /i Pri'?s' Het U-ikt er echter op' j .de minister de produktiviteits- '"'pdg' zelfs al gaat die duidelijk Jf boven het gemiddelde uit, wel wprrioOInid heeft. Voor de gespeciali- bonaaid t drijven betekent dat djlt nu alle loonmoge- lijkheden van de baan zijn 3ii een garantieprijs van f 28>30 derd kg melk en een kostprijs voor die bedrijven van 26,45 kan er bepaald nog wel iets gebeuren. Maar voor de gemengde bedrijven ligt dat natuurlijk weer anders. Naast hun moeilijkheden met de garantieprijzen Vrezen zij nu ook moeilijkheden in de loonsector, want de CAO's voor Jkndarbeiders worden nu eenmaal landelijk afgesloten- b^e publieke opinie is vaak ge- neiSd te zeggen, dat de boeren er fndanks hun eeuwig geklaag toch ^el komen. Daar is ook wel eens wat jm waar. Maar bij een officieel be- Tl ford arbeidsinkomen van de boeren t ede oostelijke randgebieden van vr®®80 Per jaar klemt toch wel de men niet beter knecht dan is - kan wezen. Minister Manjnen zijn u11 zwakke minister. Hij heelt 6an ^leidslijn, die "an stonde at merk» °r een zekere frisheid geken- aPd consequent en met forse echter D.°rtgezet. De agrariërs vormen macht S de Kamer een geduchte r zee melkprijsgevecht kan dit r interessant worden. Zeepom^^SP. 27 okt. De Deense F°te oneéliiS® s=arlett", die bij het brandde on °P de Rijn 7 oktober uit- ziiet meen z°nk. kan waarschijnlijk De rechth=r ifn gelicht, op de Rj'iJ ifl1^ v°or de scheepvaart dat de oom „li vandaag meegedeeld, J'oggezakt Ho» fn- meter diepte is te bergen Hn X»artu>R zal nauwelijks dat h|.enveXen !s.reesd moet worden t Het voorstel tot wijziging van de mo tie van dr. Bruins Slot kwam van pa ter Stokman. De oorspronkelijke tekst hield in, dat de Kamer „in principe de mogelijkheid van subsidiëring erkende en aan de minister vroeg zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling voor te bereiden". Pater Stokman zei, dat de K.V.P. vóór de motie zou stemmen als dr. Bruins Slot zijn tekst enigszins wil de versterken door er niet alleen in tot uitdrukking te brengen, dat de subsi diering in principe mogelijk zou zijn, maar ook dat de subsidiëring mogelijk behoorde te zijn. +;P^, Brubls.- ot g'ng op deze sugges- i en, WIJzigde zijn motie overeen- koms .ig het voorstel van pater Stok man. Mr. Burger (P.v.d.A.) verklaarde dat zijn fractie bereid was de motie te steu nen Een meerderheid van de socialis tische fractie zou trouwens bereid zijn geweest voor het amendement van pa ter Stokman te stemmen aldus mr. Bur ger. Hij spijkerde terloops, maar daar om niet minder nadrukkelijk, nog even vast de verklaring van pater Stokman over de houding van de overheid tegen over allerlei kerkgenootschappen en verenigingen op levensbeschouwelijke grondslag. (Deze verklaring kan nog wel eens betekenis hebben als in de toekomst de subsidie voor b.v. bezinningsweekenden voor militairen op humanistische grondslag ter sprake komt). Geen commissie Een motie van dr. Tilanus (C.H.U.j die prof. Oud (V.V.D.) mede had on dertekend, werd verworpen met slechts de stemmen van de C.H.Ü., de V.V.D. en de S.G.P. voor. In de motie werd aan de bewindsman de instelling ge vraagd van een commissie om over al le vraagstukken rond de subsidiering van theologische faculteiten te advise ren. Minister Cals had tevoren gezegd, dat hij liever vrijheid van handelen hield al sloot hij de mogelijkheid van commissoriaal overleg niet uit. Naar aanleiding van de motie-Bruins Slot zei de bewindsman verheugd te zijn, dat dr. Bruins Slot met zijn prin cipe-uitspraak zelf de weg heeft gewe zen om over het dode punt heen te komen. Ook hij leek aan deze voor ieder aanvaardbare oplossing de voorkeur te geven boven de aanvaarding van net amendement-Stokman, dat met de steun van een grote meerderheid van de P.v.d.A. had kunnen worden aan vaard, maar dat een grote minderheid tegen zich zou hebben gekregen. De minister zei te hopen dat het inderdaad mogelijk zou zijn binnen niet al te lange tijd met een afgewogen ontwerp te ko men. Een amendement van de Onderwijs commissie om de lectoren en de leden van de wetenschappelijke Staf te betrek ken in de uitoefening van de taak van senaten en faculteiten, nam mr. Cals over. De beslissing over een voorstel van dr. Tans (P.v.d.A.) om de betaling van (Advertentie) collegegeld tot twee jaar te beperken (inplaats van vier jaar) en het bedrag te stellen op 100.- (i.p.v. 200,-) werd aangehouden. Het amendement Tans had de steun gekregen van pater Stok man, al wilde deze zich distanciëren van de gedachte dat eigenlijk alle on derwijs kosteloos zou moeten zijn. Minister Cals had wel ernstige be zwaren tegen het amendement. De overheid geeft voor de universiteiten en de studenten vele tientallen mil joenen per jaar uit voor investerin gen, huisvesting, eettafels e.d. Al gaat he» dan maar om een betrekkelijk klein bedr-g. is het zo gek, dat de studenten toch iets bijdragen in de kosten?, zo vroeg de bewindsman. Bovendien kan het collegegeld mis schien net de doorslag geven om stu denten, die toch nooit zullen slagen, er van te weerhouden nog enige jaren te blijven „hangen". De behandeling werd aangehouden omdat de minister tijd no dig had voor beraad met het Kabinet. BONN, 28 okt. (UPI) Volgens het federale arbeidsbureau werken er 33.000 Nederlanders in West-Duitsland. Dit is op één na de grootste groep in de bondsrepubliek werkende buiten landers. De Italianen -143.000 in getal - nemen de eerste plaats in. (Advertentie •V.Véfe '••■••■■ij zuiver wol" uni en sportieve strepen (Van onze speciale verslaggever)- Buiten het Brfbanteedorp Heeswijk d!rtUkeaaaneVenschakeling van al lerlei verschillende *ebo=sc>„ vereen verstilde omgeving, een arcad'sche vre de. Daar leven sinds gemeenschap bijeen de Pate£Lt j che tijnen, verdreven van de his^ grond te Berne aan de Maas, wa r 1572 fanatieke Watergeuzen de pracn- tige, oude abdij plunderden voor d zij zes jaar later volledig onder voet werd gelopen en de schamele res ten en goederen na de vrede van Mun ster werden geconfiskeerd. Sinds geruime tijd bestaan er abdij vrienden, verenigd in de „Bernekring", die de eeuwenoude apostolische taak van de „Witheren" nog eens nadruk kelijk en door feiten gesteund, bekend heid willen geven. De „Bernekring" is De prelaat van Berne, het hoogwaardig heer A. G. Haselager, ontvangt uit handen van de K.R.O.-producer Tom Bouws de eerste grammofoonplaat over het leven in de abdij. verdeeld in verschillende secties, zoals de „Cultuur-historische", die zich ver diept in alles wat met de eerbiedwaar dige en bewogen geschiedenis van de abdfl samenhangt en opgravingen doet in Berne, waar het prachtige gerestau reerde brouwhuis herinnert aan een ver en bewogen verleden, toen de mar kante abdij een belangrijke rol speelde in het Limburgse leven. Dan is er een publiciteitssectie, die zich beijvert voor een grotere bekendheid van het werk van de abdij: de luisterrijke eredienst verenigd met het apostolische aposto laat, het in de abdij organiseren van liturgische congressen, de gelegenheid geven tot rust en bezinning binnen de abdijmuren aan wie dan ook, het leve ren van allerlei soorten drukwerk, 't op zetten van een eigen boekhandel, ex ploitatie van het timmerbedrijf, de kip penfokkerij, de boerderij en zeker niet in he* minst aan het St. Norbertus- evmnasium, dat behalve aan interne priesterstudenten, de omgeving de ge legenheid biedt de alpha-opleiding te volgen. Wii zijn op initiatief van deze publi citeitssectie naar Heeswijk getogen om er naar de eerste uitvoering yan een in samenwerking tussen de uitgeverij St Joris en Joop Reinboud vervaardig de grammofoonplaat over het klooster leven van de Norbertijnen te luisteren en getuige te zijn van de aanbieding van de plaat door de producer van de KRO Tom Bouws aan de abt. En daar naast, om er met eigen ogen rond te kijken; de bijzondere atmosfeer van rust en bezinning te proeven, die er als steeds van een abdij uitgaat. Wij troffen het met een werkelijk schitterende herfstdag, met witte, vlok- achtige wolkjes statig op hun tocht door de blauwe lucht. Over alles lag een toon van warmte, een glans van rijkdom. De Witheren hebben ons rond geleid in een sfeer van bijna absolute stilte, slechts zo nu en dan onderbroken door de muzikale uithaal van een kip, een van de vele duizenden op de abdu van Heeswijk. Zo behoeft het niet te verwonderen, dat onze gastheren ons in het „slotje voor de gasten onthaalden op jonge kip petjes. De meest geurige, overmalse Kippetjes die wij van ons leven hebben geproefd. Een schotel vol werd met een uitdagende glimlach op tafel neergezet, maar wij kunnen U verzekeren: wij heb ben ze alle verdelgd. Kippen, zo kregen wij te horen en later ook te zien, bepalen voor een belang rijk deel het werk van de abdij. We troffen er meer dan tweeduizend bijeen in een reusachtige houten loods, com pleet met lopende voedingsband en stro mend water, het pluimvee beter gehuis vest dan de Witheren zelf, werd er iet wat sarcastisch bij verteld. Bij onze komst rumoerden de kippen hevig over zoveel indiscretie; een luid beklag, 'n jammer lijk protest. Ze renden nerveus en op gewonden rond, alle van gelijke plui- Vele duizenden kippen lopen rond op de fokkerij van de abdij, een van de grootste werkobjecten van de paters Norbertijnen in Heeswijk. mage, eender van kleur met rode kam en lellen en een verontruste melancho lieke blik. Reusachtige hanen, vol en weelderig in de flanken, verhieven toornig hun machtig gekrijs. Wij hebben geschrokken de deur snel dich* gedaan en de kippen alleen gelaten met hun massaal gekakel en trommelvuur van eieren, dat - zoals wij in een kleinere loods te zien kregen van groot be lang is voor de kuikenfokkerij. Dat loodsje bevatte vier reusachtige houten „broedkippen" met geheimzin nige lampjes, thermometertjes en te vreden bromgeluidjes. Door glazen raampjes konden wij zien, dat er vele eieren naast elkaar het broedproces ondergingen. Zestienduizend per broed- kip werd ons verteld, en iedere drie weken komen de eieren uit. Uitgere kend hebben we het maar niet, we konden zo al zien, dat op de abdij de kippenfokkerij hoogtij viert een lijn rechte aanval op het bolwerk van Barne- veld en de Achterhoek, een grootse aanpak zonder meer, zoals trouwens al de activiteiten zijn van de Norber tijnen, die in Heeswijk een rustig maar zeker niet onopvallend leven leiden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 okt. Verraste pa tiënten van het nieuwe Rode Kruiszie- kenhuis aan de Sportlaan zagen van middag plotseling koningin Juliana hun kamer binnenkomen. De vorstin bracht een kort bezoek aan twee ziekenzaal tjes nadat zij de officiële opening van het ziekenhuis had verricht. Zij had hiervoor twee oorkonden en enkele gangbare geldstukken die in een koker waren gedaan ingemetseld in een muur en daarna het gat bedekt met een ko peren herinneringsplaat. Voor dit werk je benutte koningin Juliana dezelfde troffel die haar grootmoeder, koningin Emma, 38 jaar geleden gebruikte om de eerste steen te Iegge.i voor het Ro de Kruisziekenhuis dat op ongeveer de zelfde plaats stond als dit ziekenhuis en dat de Duitsers in de oorlog hebben afgebroken. Zoals gemeld heeft de Duit se bondsregering voor het nieuwe zie kenhuis een installatie voor kobaltbe- straiing aangeboden. Een geschenk van bijna honderdduizend gulden- Een groot aantal autoriteiten, onder wie de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. C. van Rooy woonden de opening bij. De bewinds man herinnerde aan de bijzondere posi tie die de drie Rode Kruisziekenhuizen (Van onze correspondent) DEN HELDER, 28 okt. Het raad huis van Texel daterend uit de ze ventiende eeuw en vermoedelijk ge sticht als woning van een welvarend koopman of walvisvaarder staat op instorten. Nog werken de burgemees ter en zijn ruim twintig ambtenaren dagelijks in het gebouw, maar men vreest dat dit zeer binnenkort wel af gelopen zal zijn. Woensdagmiddag heeft men een groot gedeelte van het ge meente-archief, dat in kisten op de zol der was opgeslagen, met spoed over gebracht naar een andere bergplaats, omdat de regen vrijelijk door het dak binnenstroomde en een deel van de papieren reeds ernstig had beschadigd. Aan de voorgevel is niet vee] bijzon ders te zien, maar de achtergevel hangt 44 cm. uit het lood. Een ingenieur van de Provinciale Waterstaat durfde niet eens meer tegen de muur te leunen, uit angst dat er dan iets zou gebeuren. Als het een beetje hard waait het geen op het eiland nogal eens voorkomt staat de schoorsteen, die zich reeds van de muur heeft losgewerkt, heen en weer te zwiepen en op sommige plaat sen in het gebouw kan een potlood niet eens rustig op een bureau blijven lig gen, want het rolt er steeds af. Op de begroting van dit jaar is een bedrag van vijfduizend gulden uitge trokken voor de voorbereiding van de stichting van een nieuw raadhuis, het geen gezien het voorgaande geen over bodige luxe lijkt. BREDA, 27 okt. Wegens afpersing, het schrijven van dreigbreiven en be dreiging gericht tegen het leven, moest vandaag voor de rechtbank terecht staan een fabrieksarbeider uit Raams- donkveer. Volgens de dagvaarding had hij anonieme brieven verzonden aan zijn zwager, een landbouwer in Ooster hout, waarin hij geld eiste. Bij niet- betaling zou de boerderij in brand wor den gestoken. Aan de directie van de Bataafse Petroleum maatschappij te Per nis stuurde verdachte eveneens dreig brieven met de mededeling dat een handlanger een tijdbom zou komen plaatsen. Dit laatste noemde de arbeider van daag een „aardigheidje". „Het zijn boe venstreken", zei de president. De ver dachte was gesnapt toen hij 125 kwam ophalen, welk bedrag zijn zwager, in overleg met de politie, op een bepaal de plaats had neergelegd De officier van justitie twijfelde aan de geestvermogens van beklaagde, die als reden voor zijn daden huwelijks moeilijkheden opgaf, die hij had willen afreageren. De eis luidde acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met toezicht van een psychiater. Uit spraak 7 november. (Van onze correspondent) DELDEN, 27 okt. Het echtpaar H. J. Averink-Nijmeijer is in zijn wo ning aan de Zwanensteeg door kolen damp vergiftigd. Toen de buurvrouw, mevr. B. Blok vanmiddag de bejaar de buren nog niet had gezien, ging zij de woning binnen. Tot haar grote schrik zag zfj dat de heer Averink (76) dood in een stoei zat, terwijl de 65- jarige vrouw nog tekenen van leven gaf. Zij werd ijlings naar het katholiek zi tenhuis in Delden vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Doordat de tafel voor het avondmaal was gedekt, is het zeker dat het echtpaar reeds woensdagavond door de kolendamp be wusteloos is geraakt. (Den Haag, Beverwijk en Zierikzee) in de gezondheidszorg innemen, mede om dat zij in tijden van oorlogsgevaar moe ten worden ontruimd voor het opnemen van militaire patiënten. Burgemeester mr. H Kolfschoten sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit zie kenhuis. Een ziekenhuis, aldus de bur gemeester, moet een sterk gespecia liseerd bedrijf zijn, zionder zijn mense lijk karakter te verliezen; het njoet zakelijk zijn zonder in onpersoonlijk heid te vervallen. Hij bracht de ver scheidene bijdragen in herinnering die in de loop der jaren voor dit doel wa ren bijeengebracht: 250.000 guldens met bazars, 300.000 gulden met de opbrengst kort na de oorlog van sigaretten die konden worden gekocht na een loterij op de Antillen en giften uit het be drijfsleven, voornamelijk uit Den Haag en omgeving, tot een bedrag van 60.000 gulden. Oud-patiënten schonken samen een bedrag van 5000 gulden, waarvan de recreatiekamer van de zus ters werd ingericht. Nadat de koningin het ziekenhuis of ficieel voor geopend had verklaard maakte zij een uitgebreide rondgang door het uiterst moderne complex, dat plaats biedt aan 360 patiënten. Zij be zocht onder meer de recreatiezaal van de zusters, hun „cafetaria", en ver scheidene afdelingen van de ziekenaf delingen. ZAANDAM, 28 okt. De officier van Justitie bij de rechtbank te Haar lem zal geen rechtsvervolging instellen tegen de Zaandammer J. H„ die be gin augustus door de Zaandamse poli tie werd geverbaliseerd, omdat hij kin deren, uitgerust met waarschuwings bordjes, langs de weg had geplaatst om automobilisten te waarschuwen, dat de politie een controle hield op de naleving van de maximum snelheids- grens. Het feit dat proces verbaal was opgemaakt, heeft indertijd beroering in verkeerskringen gewekt. Deskundi gen betoogden dat de politie niet in haar taak gehinderd was, maar dat door deze waarschuwingsbordjes juist overtredingen waren voorkomen. Zelfs was de Zaandammer al gratis verde diging toegezegd als de zaak zou voor komen. Advertentie Stijl, sfeer, stemming, GOUDA kaarsen l AMSTERDAM, 27 okt. (U.P.I.) In Duitsland zijn op de verkeersweg tus sen Ansbach fen Würzburg twee Neder landers donderdagmorgen vroeg bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Het zijn de S8-jarige A. J. Ame- rongen uit Amsterdam en de 59-jarige D. Linnenkamp uit Utrecht, die in Dusseldorp een personenauto hadden gehuurd, waarin zij door tot dusverre nog onopgehelderde oorzaak van de weg zijn afgeraakt en tegen een boom zijn gebotst. Toen vandaag in het Friese dorp Oudwoude de bestuurder van een vrachtauto plotseling krachtig moest remmen, schoot de wagen dwars over de weg. De zeventienjarige K. van der Wal, die juist per fiets passeerde, werd hierdoor op het trottoir gesmakt. Hij is aan de verwondingen overleden. De 78-jarige voetganger de heer J. C. Langerak is in Den Haag bij het over steken aangereden door een auto en aan de verwondingen overleden. De 92-jarige mej. T. de Boer is van middag .in Haarlem in de omgeving van haar woning door een motor aan gereden. Des avonds overleed zij. Even tevoren had zij groenten gekocht op de Wagenweg. De winkelier had haar aangeboden bij het oversteken van de weg te helpen, maar zijn aanbod had zij afgeslagen. UTRECHT, 27 okt. In totaal heb ben ruim 45.000 personen een bezoek gebracht aan de tweede internationale kunststoffenbeurs „Macroplastic", die van 19 tot en met 26 oktober is gehou den in de jaarbeursgebouwen. Advertentie MIDDELBURG. 28 okt. De politie heeft in Amsterdam een 15-jarige jon gen aangehouden die 6 oktober van huis is weggelopen. Uit het geldkistje van zijn grootvader had hij een bedrag van ruim negenhonderd gulden ont vreemd. Bij zijn aanhouding was van dit bedrag nog slechts dertien cent over. De jongen was eerst naar Delfzijl gereisd om daar te monsteren maar dat plan moest hij laten varen omdat hij niet in het bezit was van een monsterboekje. Vervolgens ging hij naar Amsterdam waar hij zijn intrek nam in een tehuis voor arbeiders. Van de 900 kocht h(j o.m. kleren, een bromfiets en een ra dio. Onder valse naam nam hij werk in eek drukkerij, maar toen zijn geld op was verhuisde hij naar een leeg staand pand. Hier heeft de politie hem aangehouden. De jongen is al meer malen van huis weggelopen. T7 en wonder kan men het j niet noemen, dat de thans met pensioen gaande di recteur van de Dienst van Open bare Werken in Utrecht, ir. Chr. Bronkhorst, toen hij in zijn ge boorteplaats Gorinchem op de gemeentelijke H.B.S. zat, in de hoogste klas het verlangen kreeg om civiel-ingenieur te worden. Hij zag dagelijks niets anders dan grote werken om zich heen, zowel wat waterbouw betreft als van bruggen en andere grote constructies bij de industrieën, die er in de stad aan de Mer- wede zijn. Natuurlijk heeft hij er ook de liefde voor het vissen gekregen. Bij zijn druk bezette werkkring en vele functies in het katholieke sociaal-charita tieve leven is daar de laatste jaren echter weinig van geko men. „Ik hoop nu m'n schade in te halen," zegt hij ons in zijn gezellige huis aan de Utrechtse singels. „Ik heb pas een werp hengel gekocht." Oojc de zucht om. wat meer van de wereld te zien, bracht de toen 18-jarige er toe civiel-ingenieur te worden, waarvoor hij in Delft ging stu deren. „Ik heb mijn studie ech ter in etappes moeten doen, want na een jaar, toen de oorlog uitbrak, moest ik al in dienst en kwam ik bij de artillerie. In 1917 kreeg ik studieverlof en keerde ik voor zeven maanden naar Delft terug. Zo heb ik met hangen en wurgen in 1921 mijn diploma gehaald." Ir. Bronkhorst kreeg toen al het eerste contact met Utrecht, dat zoals hij zelf zegt altijd als een magneet op hem gewerkt heeft. „Ik zag wat in die stad. Niet te groot en niet te klein, juist iets voor mij, die uit eert klein stadje kwam. Ik werd toen adjunct-ingenieur bij de afdeling Weg en Werken van de Nederlandsche Spoorwegen." Na een jaar trad hij in dienst bij de Noord-Zuidhollandse Tramweg Maatschappij met als standplaats Leiden. Hij werkte mee aan de elektrificatie van de verschillende lijnen van de bekende „blauwe tram". Utrecht bleef echter trekken en in 1924 verhuisde hij opnieuw naar de Domstad, thans om als ingenieur bij Ge meentewerken een taak te vervullen. Er vielen al spoedig enkele belang rijke projecten uit te voeren, als de verdubbeling van de befaamde Catha- rijnebrug, de bouw van een veemarkt en een groenten- en vruchtenveiling De typische kringloop in het leven'van ir. Bronkhorst zette zich echter voort en hij ging terug naar Leiden, waar hij in 1928 adjunct-directeur van Gemeentewerken werd. Daar heeft hij de schrik van zijn leven gekregen, toen hij in de nacht van 10 op 11 februari 1929 uit zijn bed gebeld werd met de mededeling, dat het stadhuis in brand stond. Er was daar ook iie Dienst van Gemeentewerken gevestigd. De dienst stond echter weer hoog en breed op poten, toen hij in 1931 voor de derde rrvaal en toen voor goed Utrecht binnentrok, waar hij benoemd was tot onderdirecteur van Gemeente werken. In de moeilijke crisisjaren werden te Utrecht, dank zij de betaling van de arbeidslonen door het rijk, ter bestrijding van de grote werkloosheid, toch tal van grote werken uitgevoerd. De westelijke spoorbaan werd om hoog gebracht, het stadion kwam er, het Noorderbad, de paardenrenbaan Mereveld en een aantal sportvelden. Ook begon men met de schop in de hand te graven aan het Utrechts gedeelte van het Amsterdam-Rijnkanaal. „De grootste moeilijkheid bij al onze plannen was echter," zo vervolgt de heer Bronkhorst, „dat we met een veel te klein grondgebied zaten Dat heeft geduurd tot de grenswijziging op 1 januari 1954, toen het inwonertal in één nacht werd gebracht op 250.000. Na de oorlog kregen we contingenten huizen toegewezen, maar we hadden geen plaats om ze neer te zetten." Over de oorlogsjaren glijdt ir. Bronkhorst te vlot heen en als wij hem daarover vragen, vernemen we, dat men de Spoorwegwerken zoveel moge lijk gerekt heeft om de mensen aan de gang te houden. Op het laatst moest ook ir. Bronkhorst onderduiken. Op h januari 1946 werd hij directeur van Gemeentewerken, welke dienst in 1954 omgedoopt werd in Openbare Werken. „Na de oorlog kwam er direct een nieuwe geest en full speed zijn we aan het werk gegaan. Door vertra ging van de grenswijziging is Utrecht in tijdnood gekomen en dat er nog niet noemenswaardig veel aan de binnenstad is gedaan, komt omdat eerst aan de periferie: Hoograven, Kanaleneiland en Kromme Rijn gewerkt moest worden. „Het zijn zware, maar mooie jaren geweest," besluit de heer Bronkhorst. Hij hoopt na zijn afscheid op 28 oktober meer te kunnen doen als bestuurslid van de Dr. Ariënsstichting, die een bejaardencentrum in Hoog raven gaat bouwen, en als ondervoorzitter van de stichting het St.-Antonius- ziekenhuis, dat belangrijk uitgebreid wordt. Hij is een groot muzieklief hebber en speelde vroeger veel viool. „Maar daar zijn mijn vingers nu te stijf voor," meent de heer Bronkhorst, wie men zijn pensioen-gerechtigde leeftijd allerminst aanziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3